A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

גדילה והתפתחות

דלת פתוחה הקרובה אליך

גדילה והתפתחות

בת 17 שואלת: #110622
אם קיבלתי מחזור ב3.10 ואחרי שבוע שכבתי עם חבר שלי ועכשיו אחרי שבוע מאז שעשינו את זה קיבלתי שוב פעם מחזור מה זה אומר?

תשובה:
שלום לך. על מנת שאוכל לענות על שאלתך, אשמח אם תוכלי לכתוב פרטים נוספים. האם בדרך כלל המחזור שלך סדיר? האם השתמשתם באמצעי מניעה? ישנן כל מיני סיבות שבגללן יכול להופיע דימום, כמו לשכוח לקחת גלולה או כניסה עמוקה מידי של הפין אל הנרתיק שגורמת לדימום קל שמקורו במגע עם צוואר הרחם. אני מזמינה אותך ליצור איתנו קשר טלפוני ושם נוכל לענות על שאלך במלואה. כל טוב.


בן 14 שואל: #110502
אני בן 14 ואני כיתה ט והגובה שלי הוא 156 ואני מרגיש ממש נמוך וכולם אצלי גבוהים ותמיד אומרים לי תישן טוב ולאכול טוב אבל זה לא ממש עוזר ולא נראלי אני יגבה עוד

תשובה:
שלום הגדילה בגיל ההתבגרות היא תהליך. היא מתחילה סביב גיל 11 וממשיכה לאורך מספר שנים, עד גיל 17. יש לך עוד זמן והגובה שלך אינו סופי עדיין. אצל כל אחד הקצב שונה ולכן יכול להיות שחלק מחבריך גבוהים ממך עכשיו. זה יכול להשתנות בהמשך. הגובה גם מושפע מהאופי המשפחתי. תנסה לקבל את המצב וללמוד להרגיש בנוח עם המראה שלך כי ממה שאתה מתאר אין בעיה כל טוב


בן 13 שואל: #110479
שלום, היום בדקתי ו"גיליתי" (בסימן שאלה) שגודל הפין שלי הוא 15-16 סמ וההיקף כמעט 12 (בזקפה כמובן). השאלה שלי היא האם זה הגיוני או שמדדתי לא נכון? הסיבה שאני חושב שיכול להיות שמדדתי לא נכון היא כי קראתי לא מעט מחקרים שמראים שהגודל הממוצע של גברים הוא 13 סנטימטרים. כמובן יכול להיות גם שהכתבה שקראתי לא נכונה. עוד סיבה היא כי הפין שלי בצורת בננה, כלומר מעוכל, לכן הסבירות שמדדתי בצורה רשלנית עוד יותר גבוהה) אשמח לתשובה בנושא וכל טוב :)

תשובה:
שלום לך, הרבה מאד נערים מוטרדים ממחשבות בנוגע לגודל איבר המין שלהם וצורתו, ומהשוואות בין איבר המין שלהם לזה של הסובבים אותם. גם החשיפה הרבה לפורנו גורמת להרבה נערים תסכול מהנושא, כי בפורנו מוצגים איברי מין שגדולים מהממוצע באוכלוסיה הכללית. למרות שהעיסוק הזה בסך הכל טבעי, והוא מהווה חלק נורמאלי בלמידה שלנו את הגוף שלנו, חבל שהמחשבות האלו יהפכו להיות דבר מטריד, מתסכל ולא נעים. גודל איבר המין שלך נורמאלי לחלוטין. ואני ממליץ לך לנסות להימנע מחישובים ומדידות, ולהתרכז בללמוד איך להנות מהגוף שלנו ומהתהליכים שהוא עובר בגיל הזה.


בן 14 שואל: #110402
אני בן 14 ומעוניין לדעת מה אורך הפין הממוצע לגיל הזנ

תשובה:
שלום לך, לאורך הפין טווח נורמאלי שמשתנה מאד מאדם לאדם. בגילך, הממוצע נע בין 6-14 סמ', וחשוב לדעת שאין קשר בין אורך הפין כשהוא רפוי לבין אורכו בזמן זקפה. כמעט כל מצב נחשב לתקין ונורמלי. כל טוב לך!


בן 12 שואל: #110392
יש לי שתי שאלות אחת אני רוצה לדעת מה גודל הפין הממוצע לגילי כשהפין שלי עומד הוא 8 וחצי סנטימטרים זה בסדר? שאלה שניה אני ממש ממש חרמון ואני לא רוצה לאונן מסיבות אישיות איך להוריד את החרמנות ואל תגידו לאונן כי אני לא רוצה תודה

תשובה:
שלום לך, גודל הפין הממוצע לגילך הוא בין 5-10 סמ' לערך. חשוב לזכור שיש שונות רבה בין אנשים וזה טבעי. בנים רבים מאד בגילך מעוניינים לדעת איך אורך הפין שלהם לעומת הכלל. הרוב המוחלט של המצבים הוא נורמלי וטבעי. בנוגע לאוננות, אכבד את בקשתך ולא אפציר בך לאונן אם זה חשוב לך. חשוב לי ליידע אותך שדווקא האוננות מפחיתה את תחושת החרמנות כי היא מאפשרת לגוף להפטר מהמתח המיני שמאפיין את תחילת גיל ההתבגרות. אם אתה בכל זאת מתעקש להמנע מאוננות, תצטרך למצוא לך דרכים חלופיות, אחרות, להוציא מרץ ואנרגיה (כן, יש גם אנרגיה מינית) שעצורים בך. אתה יכול לנסות להיות פעיל יותר מבחינה גופנית, לעסוק בספורט באופן קבוע, לנסות סוג של הרפיה או מדיטציה ועוד. אתה מוזמן לפנות אלינו שוב בכל שאלה. כל טוב.


בן 14 שואל: #110388
שלום אני בן 14 וחצי איבר המין שלי הוא ב 10 סנטימטר וקצת שהוא עומד.. אבל שאני מושך אותו אחורה שאני לא מושך זה 8 סנטימטר אני מושך אותו אחורה בשביל לבדוק בגלל שאני שמן אני שוקל 110 קילו בעיקרון השאלה שלי הא אם הגודל הוא רגיל לגילי שלי ואם אני ארזה האם הוא יגדל? תודה מראש.

תשובה:
שלום לך, אורך הפין שלך תקין לגמרי! בנים רבים בגילך מוטרדים בדיוק מעניין זה, אבל ברב המוחלט של המקרים כולם נורמליים ונמצאים בטווח התקין של הנורמה. לעתים קרובות במצבים של עודף משקל, הפין נוטה ל'הסתתר' קצת בשומן הנמצא בתחתית הבטן. ירידה במשקל לא תאריך את הפין אבל 'תחשוף' חלק גדול יותר ממנו, מה שעשוי להיראות כהתארכות. כל טוב לך.


בת 14 שואלת: #110370
עכשיו ראיתי שאלה שמשכה את תשומת ליבי ורציתי גם לשאול. מגיל 7 יש לי הפרשות לבנות ודביקות כמו אלו שיש לפני המחזור. עוד כמה חודשים יהיה כבר שנתיים שיש לי מחזור וכל הזמן חוץ מימי המחזור שבהם יש מחזור יש לי את ההפרשות האלו, והן לא מפסיקות. לפי מה שהבנתי זה היה אמור להיות לתקופה מסויימת ואז להפסק ועד עכשיו אני סובלת מההפרשות האלו... האם זה תקין?, לאן עלי לגשת?, מה עלי לעשות? בתודה מראש ❤

תשובה:
שלום לך, אני שמחה לשמוע שאת מעיינת ולומדת גם משאלות של אחרים. זו דרך מצויינת לדעת דברים חדשים. ההפרשות הלבנות שאת מתארת הן נורמליות וטבעיות. הכל בסדר אתך! מדוע את מציינת שאת סובלת מהן? האם הן מכאיבות? שורפות? מדיפות ריח רע? למעשה ההפרשות שלנו מאותתות לנו שהגוף שלנו בריא. ההפרשות מופיעות בגופה המשתנה של ילדה כאשר היא מתחילה להתפתח ורמת ההורמונים הנשיים בדם שלה מאותתים לנרתיק לייצר את ההפרשות. הן שומרות על הנרתיק והפות ויש להן תפקיד חשוב. ההפרשות ממשיכות לאורך כל החיים שלנו, עד התקופה בה הווסת מפסיקה להופיע. אני מציעה לך להשתמש בתחתונים שעשויים מכותנה, ולהמנע מלבישה ממושכת של מכנסיים צמודים או טייץ', מה שעלול להפריע ולגרום לגרד. אין מה לטפל בפות באופן מיוחד, רק שטיפה יומיומית במי המקלחת, אפילו ללא כל סבון. אם יש לך שאלות נוספות את מוזמנת לכתוב שוב. כל טוב.


בת 19 שואלת: #110344
כמעט שבועיים שיש לי הפרשות חומות בתחתונים, לפעמים בצבע של דם אדום ולפעמים כהה. לא החלפתי גלולות ולא חיברתי חבילות לאחרונה. הדימום התחיל ביום שהתגייסתי ואני מפחדת שזה משהו שקיבלתי כאן בצבא. אני לא יודעת מה זה אומר... לפני פחות מחודש הייתי בבדיקה גניקולוגית אצל רופאת נשים והתוצאות תקינות. להתחיל לדאוג? ללכת לרופא שוב?

תשובה:
שלום לך. לא נראה שיש לך מה לדאוג. הפרשות ודימומים יכולים להיות כתוצאה משינוי שאנחנו עוברות, במקרה שלך, הגיוס. במידה וזה יימשך, כדאי שבאמת תפני שוב לרופא/ה. כל טוב!


בת 16 שואלת: #110328
לפני כשנה קיבלתי מחזור והכל היה תקין וסדיר , ויום אחד זה הפסיק.ועכשיו כמעט כמשך שנה עוד לא קיבלתי שוב מחזור ,ולפני כיומיים קיימתי עם בן זוגי חדירה אנאלית ( זיון בתחת) פעמיים עשינו זאת , ואחרי יומיים של אותו מעשה קיבלתי מחזור, רציתי לדעת אם זה קשור ''הצירוף מקרים הקרוב הזה ", בין הזיון לבין קבלת המחזור , ואם כן מה צריך לעשות ?

תשובה:
שלום לך. אין קשר בין החדירה האנאלית לבין הדימום החודשי. ייתכן שבכל מקרה כבר עמדת לקבל ואז החדירה מעט זירזה את זה. האם בדקת למה פתאום לפני שנה זה הפסיק? לפעמים זו תופעה רגילה, המחזור לא תמיד סדיר, אבל לפעמים זה קורה עקב שינוי רציני בתזונה, משקל נמוך, לחץ נפשי מתמשך, או בעיות פיזיולוגיות. אני ממליצה לך להיבדק אצל רופא/ה כדי לוודא שהכול תקין. כל טוב!


בת 18 שואלת: #110319
היי יש לי עוד שאלה והפעם בנוגע לווסת. אני כבר בת 18 ולראשונה קיבלתי מחזור בגיל 13. במשך שנה המחזור שלי לא היה כזה סדיר,(סתם דוגמא היה לי מחזור אחד שנמשך שבועיים) אבל מה שכן כל חודש קיבלתי. ומגיל 14 עד עכשיו אני מקבלת בתדירות של פעם בשנה וכשהמחזור מגיע הוא מגיע בצורה קיצונית מאוד מבחינת כאבים ומבחינת כמות הדם שיוצאת. כרגע אני נמצאת בתקופה שהפעם האחרונה שקיבלתי הייתה לפני 9 חודשים. וכמו שהבנתם עכשיו אני כבר בת 18 וכולם אומרים לי ״זה נורמלי זה נורמלי״ אבל זה נורא מלחיץ אותי שכבר ארבע שנים פלוס אני קיבלתי רק שלוש פעמים, האם זה נורמלי, האם זה אומר שלא אוכל להיכנס להריון? (הנושא נורא מטריד אותי תודה לעונה😞)

תשובה:
שלום לך. זה נכון שהמחזור לא תמיד סדיר וייתכן שהכל אצלך תקין למרות התופעות שאת מתארת, אבל אני בהחלט מבינה שזה מטריד אותך. אני ממליצה לך לפנות לרופא/ה כדי לשלול בעיות ולוודא שהכל בסדר. בהצלחה!


בת 13 שואלת: #110292
אני בת 13 וכל הזמן שאני הולכת לשירותים יש לי בתחתונים חומר לבן בערך כמו שתי טיפות של מים זו הכמות ועוד לא קיבלתי מחזור וסיפרתי לחברה טובה והיא אמרה לי שזה קרה לה ושהיא קיבלה מחזור זה הפסיק רציתי לישאול עם זה אומר שהמחור קרוב תודה...

תשובה:
שלום לך יקרה, את בהחלט נמצאת בתקופה מרגשת, בה מתרחשים הרבה שינויים, ויש למה לצפות... כיף שאת יכולה לדבר על השינויים שעוברים בגוף שלך עם חברה קרובה. היא צודקת! הפרשה לבנבנה כמו שאת מתארת היא אחד הסימנים שמבשרים על כך שהגעת הווסת (המחזור החודשי) קרבה. הפרשות אלו יכולות להמשך כמה חודשים עד שנה לפני הגעת הווסת. ההפרשות לא צפויות להפסק לאחר מכן. הן חלק תקין וטבעי של הגוף, ושל מערכת המין שלנו. עכשיו שאת יודעת שהיום הזה מתקרב, את יכולה להיות מוכנה מראש, ולשים בתיק תחבושת/ פד/ טמפון למטרה זו. כל טוב לך.


בת 15 שואלת: #110263
היי קודם כל תודה על התשובה בחזרה ולא אף פעם לא קיבלתי מחזור לפני זאת הייתה הפעם הראשונה שלי ואז זה הפסיק שקיבלתי ממש היתרגשתי ואז כל החודשים האלה לא קיבלתי ויכול להיות שכחתי קצת במשקל 2 או 3 קילוגרמים עכשיו אני בערך 54 עם גובה של 1.68 בערך יש לי הפרשות לבנות וכל הבנות אצלי בכיתה כבר קיבלו ואני עוד מעט בת 15 ועוד לא קיבלתי ... (תודה על התמיכה.. :)

תשובה:
שלום לך. אצל הרבה בנות המחזור בשנים הראשונות ממש לא סדיר. כולנו מתפתחות בקצב ובמהירות שונה, ובהחלט ייתכן שאצלך המחזור פשוט מתנהג ככה. בכל זאת הייתי ממליצה לבקר אצל הרופאה כדי לוודא שהכל תקין ולשלול קיום בעיות. בהצלחה!


בת 16 שואלת: #110222
שלום, אני בת 16 וקיבלתי מחזור לפני שנה. המחזור אינו סדיר ולפעמים אני מקבלת בהפרש של חודשיים או יותר. אין לי חבר ואיני מקיימת יחסי מין. המחזור האחרון שלי נמשך למשך 16 ימים ואני לא בטוחה אם זה תקין. מה אתם מייעצים לי לעשות? חשוב לי להגיד גם שהתחלתי לפני כחודשיים לעשות טיפולי הורדת שיער לצמיתות ואולי זה גם משהו שמשפיע על המחזור?

תשובה:
היי, היתי ממליצה לך לפנות להתייעצות עם רופא/ת נשים. כל טוב,


בת 19 שואלת: #110220
שלום אני רוצה עזרה אני וחבר שלי מנסים להיכנס להריון מעל שמונה חודש אבל אני לא יכנסת אני לא יודעת מתי יום הביוץ שלי בשביל שאני יכנס יש לי רגישות בשדיים אבל יש לי את זה לפני מחזור ותמיד מתי שהוא גומר זה יוצא החוצה זה לא נישאר אני רוצה לדעת מה אני עושה לא בסדר

תשובה:
שלום לך, קודם כל אציין שאין דבר שאת עושה לא בסדר. עקרונית הביוץ מתרחש כ14 יום לאחר קבלת המחזור - אבל יש נשים שהביוץ שלהן מתרחש מוקדם או מאוחר יותר. את יכולה לקנות ערכה לבדיקת ביוץ בסופר פארם שמאפשרת מעקב אחרי הביוץ - ובהתאם לכך לקיים יחסי מין סביב הביוץ. כמו-כן, אתם יכולים להיעזר ברופא למעקב אחר הביוץ והסברים נוספים המותאמים אליכם. כל טוב


בת 15 שואלת: #110214
היי אני בת 15 וקיבלתי מחזור ב 16.7.16 ועכשיו כבר ה 7.10.17 ייתכן שמשהו לא כשורה אצלי?? אני מצטערת אם השאלה קצת לא רלוונטית.....

תשובה:
השאלה מאד רלוונטית, ומאד טבעית. אני שמחה שפנית אלינו כי אנו כאן בשביל כל סוגי השאלות. האם את רגילה לקבל את הווסת באופן קבוע? האם קרה שאיחרה לך הווסת בעבר? בשנים הראשונות, הווסת יכולה להיות מאוד לא עקבית ולא סדירה. גם בתדירות של המחזוריות (כל כמה זמן הווסת תופיע), גם במראה הדימום, משכו ועוד. החיבור בין הנפש שלנו לגוף הוא חזק מאוד, ולכן גם הווסת מושפעת מכל מה שעובר עלינו: שינויים, התרגשויות, חששות, ארועים מעוררי דאגה, לחץ, שינוי במשקל הגוף, הרגלים של תזונה, שינה ופעילות גופנית... כל אלה ועוד יכולים לגרום לווסת להתעכב או להקדים, להתארך או להתקצר. אל תדאגי. סביר להניח שאת לגמרי כשורה. כל טוב לך.


בת 15 שואלת: #110182
שלום, לפני כמה ימים אני גזרתי את האורך של שערות הערווה במספריים, ממש על השפתיים ובפנים, לאחר מכן חבר שלי ירד לי קצת ויום לאחר מכן התחיל לגרד לי נורא השפתיים.. יכול להיות שזה בגלל שזגרתי שם ושזה מעקצץ או שיכול להיות סיבה אחרת? כבר יומיים / שלושה מגרד לי

תשובה:
שלום לך, את מתארת תופעה מאוד נפוצה שחשים לאחר הסרת שיערות הערווה ובמיוחד באמצעות מספריים. גרד זה עלול להמשיך מספר ימים, עד אשר השערות שגזרת במעין קו ישר, יפסיקו לעקצץ ולגרד. אולי זה ישמע לך מצחיק, אבל את יכולה בינתיים למרוח משחה שמיועדת לתפרחת טיולים (כמו בייבי פסטה ואורה-קרם) שניתן לרכוש בכל פארם. האם זו הפעם הראשונה שאתם מקיימים יחסי מין אורליים? במידה וכבר קיימתם בעבר, ולא הייתה לך תגובה כזו, הייתי משאירה את ההשערה שהגרד קשור ישירות לגזירה של השיערות. את מוזמנת להמשיך לשאול ולהתייעץ בכל שאלה שיש בעתיד. כל טוב!


בת 19 שואלת: #110172
היי. אני בת 19 וקיבלתי מחזור בגיל 13. בהתחלה היה כ4 ימים ובשנתיים האחרונות הוא רק יום אחד. האם זה תקין? הוא סדיר לגמריי. לא לוקחת גלולות..

תשובה:
שלום לך, אם את בריאה בסך הכל ובמשקל תקין, רוב הסיכויים שהכל בסדר. הדימום נמשך לרוב בין 3-7 ימים, אבל יש נערות שאצלן הדימום קל ובאמת נמשך רק יום אחד. בכל מקרה הייתי מציעה שתפני לרופא/ת נשים לבדיקה כדי לוודא שהכל תקין. כל טוב!


בת 18 שואלת: #110160
היי קצת מביך אותי לומר אבל לאחרונה התחלתי יותר להשקיע ולהוריד שיערות ערווה בעזרת גילוח. אבל שמתי לב שמאז יש לי בליטות קטנות שזהות במראה לחצ'קון רק שהן כואבות ממש ממש קצת כמעט לא מורגשות בטעות פוצצתי שניים ויצא טיפ טיפונת דם כמו אחרי שמגרדים עקיצת יתוש. אני בתולה ובן זוגי בתול גם הוא אנחנו מקיימים מין אוראלי וידוע לי שאם לא היה שום קשר מיני עם אף אחד אין מצב להידבק במחלות מין. אני מאוד מצטערת על השאלה הלא מסודרת אבל זה מלחיץ אותי אני אנסה לסדר את זה אני בתולה וחבר שלי בתול אנחנו מקיימים מין אוראלי ויבש הוא לא קיים יחסים מיניים עם אף אחד/ת חוץ ממני אני בריאה והוא בריא אשמח לתשובה ! תודה רבה וחג שמח מקווה לתשובה בהקדם ❤

תשובה:
שלום לך. אני שמחה שהתגברת על המבוכה ופנית אלינו, בשביל זה אנחנו כאן. ולשאלתך, אם לשניכם לא היה כל קשר מיני אחר אז באמת שאין שום סכנה למחלות מין. הפצעונים האלה הם תוצאה של צמיחה פנימית של השערות בעקבות נקבוביות עור סתומות. באיזורהערווה העור מאד רגיש ולפעמים אחרי הגילוח, הנקבובית נסתמת והשערה צומחת פנימה. אחת הדרכים לנסות למנוע את זה היא לשפשף את האזור בספוגית שפשוף ("ליפא" או "גיישנית") שאפשר לקנות בכל סופר. פעולת שפשוף העור מונעת את היסתמות הנקבוביות ואת הצמיחה הפנימית של השערה הגורמת לפצעונים. חג שמח!


בת 15 שואלת: #110128
אני קיימתי יחסי מין עם חבר שלי פעם ראשונה לפני שאני צריכה לקבל ואמרו לי שיכול להיות שיהיה לי סימון מהיום יחסי מין אפילו כמה ימים ולא מחייב דימום קל .. ואני לא יודעת אם הדימום שהיה לי זה מחזור או דימום של הקיום יחסי מין?

תשובה:
שלום לך, לאחר קיום יחסי מין בפעמים הראשונות אכן ייתכן דימום קל אך בדרך כלל הדימום של המחזור הוא יותר רציני. אם השאלה שלך היא בגלל חשש מהריון, את יכולה לעשות בדיקת הריון. בכל מקרה כדאי לך לדאוג לאמצעי מניעה כדי שתהיי רגועה. כל טוב!


בת 16 שואלת: #110079
שלום, אני וחבר שלי מקיימים יחסי מין באופן קבוע עם קונדום, לקחתי למספר חודשים גם גלולות אך הפסקתי כי זה השפיע עליי לרעה (נפשית), קיבלתי מחזור בפעם האחרונה לפני שלושה/ארבעה חודשים ועשיתי מספר בדיקות הריון וכולן יצאו שליליות, תהיתי אם כדאי לי ללכת לבדיקה אצל גניקולוגית או לא לדאוג ולחכות עד שהמחזור יופיע שוב, תודה 😊

תשובה:
שלום לך, כמה נפלא לשמוע שאתם נוהגים באחריות ורצינות לגבי המיניות שלכם. במידה ואתם משתמשים בקונדומים על פי ההוראות, אין כל סיבה לחשוש מהריון. מהימנות הבדיקה היא מאוד גבוהה, ואין טעם לחזור עליה לעתים קרובות. בגילך זה מאוד טבעי שהוסת מתעכבת, או שאינה סדירה, ובוודאי לאחר שינויים הורמונאליים, כמו אחרי הפסקת גלולות. מתי לאחרונה ביקרת אצל רופא/ת נשים? במידה וחלפו ששה חודשים מאז הביקור האחרון, כדאי לקבוע פגישת מעקב בכל מקרה. במידה ותקופת הזמן קצרה יותר או שיש לך סבלנות לחכות שהווסת תגיע, לא הייתי מודאגת מהאיחור. תמיד קיימת האופציה לגרום לווסת להגיע באופן מלאכותי על ידי שימוש בכדורים המכילים הורמונים הגורמים לפעולה זו. אם את מעוניינת, את יכולה לקבוע בדיקה גניקולוגית אצלנו באחד מן הסניפים של דלת פתוחה, ללא עלות ותחת סודיות. מה שתבחרי ומתאים לך. כל טוב לך וחופשה נעימה!


בת 13 שואלת: #110077
היי! רציתי שתעזרי לי ב-2 דברים ממש חשובים 1. יש לי עקמת בגב ולכן אני שמה מחוך (מקווה שאת יודעת מה זה) מהמחוך נהיה לי במקומות הלחץ (לחץ על מנת ליישר את עמוד השדרה) נהיה לי: שטפי דם, שפשופים וכאלה האם זה אמור לקרות? מה לעשות? זה יכול לגרום לי משהו? 2. אני צריכה גם לישון עם המחוך יש לזה מקום לחזה אבל לפעמים בלילה זה עולה לי על החזה ומוחץ אותו ובבוקר אני קמה עם כאבי תופת בחזה פשוט כאבים כאלה כמו שילחצו לך על החזה אותו הדבר רק שלי זה לוחץ זמן יותר רב שאני ישנה ולכן בבוקר מאוד מאוד כואב לי מה את מציעה לעשות? האם זה יכול לפגוע בגדילה ובהתפתחות החזה? זה מסכן את הפטמות או כאלה? זה ממש דחוף לי מקווה שתעני

תשובה:
שלום לך יקרה, עקמת וכפפת הן שתי תופעות לא נדירות, שקיימות אצל אנשים רבים, במידות חומרה שונות. דווקא בגיל ההתבגרות, בגלל הגדילה המואצת, העיקום בעמוד השדרה נראה יותר לעין וכמה נפלא שניתן לטפל בכך. מצד שני, אני בטוחה שזה לא עוזר לשנת לילה נינוחה ונעימה.... נדמה לי שהשאלה לך צריכה להיות מופנית בעקר לאורטופד, ולטכנאי/ מכון שהתאים לך את המחוך. זה אמור לעשות את עבודת היישור בלילה, בלי להשאיר סימנים כחולים ושפשופים. ניתן תמיד לשנות משהו, להזיז, לרווח, ועוד. אל תתביישי לפנות אליו בגלל שמדובר גם באיזור החזה. מדובר בבריאות שלך. למרות הכאבים בשדיים, יש לטפל בכך במיוחד בגלל אי הנוחות הכרוך בכך. לא תהיה לכך השפעה על גדילת השדיים, הפטמות ועוד. מצד שני, את לא צריכה לסבול. המשיכי לפנות אלינו בכל שאלה בעתיד ומקווה שתפני לרופא המטפל במהרה.


בן 15 שואל: #110051
היי,אני בן 15 ומאונן כבר כמה שנים ,לפני חצי שנה בערך כשאוננתי הרגשתי אורגזמה אך לא קרה שום דבר מעבר(לא יצא זרע) ובזמן האחרון התחילו לצמוח לי שיערות ערווה ובאוננות בשבוע האחרון בזמן האורגזמה יוצאת טיפה אחת או 2 של נוזל שקוף ודביק,אני לא יודע אם זה זרע וגם אם כן למה בכמות כל כך קטנה? יש כאלה שאמרו לי שאלו טיפות אהבה ,איך לעשות שיהיה נוזל זרע אמיתי או שזאת מחלה ? תודה רבה מראש.

תשובה:
שלום לך, קודם כל, זה מאוד מתאים לגיל שלך לעבור כל מני שינוים גופניים, מבחינת מראה נוזל הזרע, וגם מבחינת הופעת שיעור. גם ימשיכו להיות לך כל מיני שינוים. בגלל שאתה מאונן כבר מס שנים, זה הגיוני שאתה יודע איך וכמה הפרשת זרע אתה מוציא כשאתה גומר. עם זאת, שינוי כזה שבבת אחת אתה לא מפריש בגמירה, יכול לקרות מכמה סיבות. ניראות וכמות ההפרשה מושפעת מגורמים כמו, תזונה ותדירות הגמירה, ובנוסף סיבות נוספות. על כן, אני מאמינה שאם זו תופעה מתמשכת, כדאי לך ללכת ולהתייעץ עם רופא משפחה, הוא יוכל לבדוק את העניין ולשתף אותך במידע רפואי, שלי אין לתת. המון בהצלחה בהמשך:)


בן 14 שואל: #110037
שלום, אני בן 14 יש לי קול מעצבן כזה שאני מדבר אני יודע שהתחלף לי הקול אבל אני לא יודע אם זה לגמרי כי הוא קול מעצבן כזה אז השאלה שלי היא כזאת כמה זמן לוקח לקול להשתנות לגמרי? כי מלפני שבוע אני מרגיש שיש לי עוד פעם זיופים בקול זה אומר שמשתנה לי עוד פעם?

תשובה:
שלום לך, אכן, הקול המשתנה הוא אחד הסימנים הבולטים יותר של גיל ההתבגרות ובעיקר אצל בנים. הקול מתחיל להתחלף אצל בנים בדרך כלל בין הגילאים 12-14, במקביל לשינויים אחרים המצביעים על השינויים הגופניים הרבים שמאפיינים את גיל ההתבגרות. יש בנים שאצלם השינוי בקול הוא יותר פתאומי ואצל אחרים הוא הדרגתי. אתה גדל, ואיברי גופך גדלים ומשתנים. גם אזור הגרון ותיבת הקול (היכן שמצויים מיתרי הקול שלנו) גדל ומתרחב, מה שגורם לקול להשמע עבה ונמוך יותר. הקפיצות בקול (מה שאתה מכנה "קול מעצבן") הן טבעיות. זו הדרך של הגוף שלך לייצר קול חדש בתנאים החדשים שנוצרים לו. אתה לא היחיד! כולם עוברים את השלב הטבעי הזה בדרך זו או אחרת. תוך כמה חודשים הקול שלך צפוי להתייצב, ו"הזיופים" ילכו ויפחתו. אל דאגה...


בת 28 שואלת: #109982
שאלה אחרונה לבינתיים, אני לא כל כך בטוחה שאני מבינה למה אתם מתכוונים כשאתם אומרים נרתיק ופות. את יכולה להסביר ולתאר לי את זה? כדי שאדע למה הכוונה בכל תשובה שאתם נותנים? תודה שוב

תשובה:
שלום לך, זה נפלא שאת שואלת. חשוב מאד שהדברים יהיו ברורים. פות הוא איבר המין הנשי, והוא כולל בתוכו את השפתיים הגדולות, השפתיים הקטנות, מבנה הדגדגן ועוד. הנרתיק הוא מבנה פנימי, בצורת שרוול/ צינור המתחיל מהפתח (ממנו יוצאות ההפרשות בזמן הווסת, אליו יכול להכנס איבר המין הגברי, ודרכו יוצאים תינוקות בשעת הלידה) ומסתיים בצוואר הרחם (החלק התחתון של הרחם). מצרפת לך הסבר על החלקים של הפות: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=864 כל טוב.


בת 16 שואלת: #109967
היי אז אני וחבר שלי היינו ערומים אבל לא הייתה חדירה והוא לא גמר עליי, אבל אני לא יודעת אם במקרה הזרע שלו הגיע אלי כי ביינתים מאחר לי המחזור בשבוע בדיוק ואני מפחדת שאני בהריון

תשובה:
שלום לך, אין לך ממה להיות מודאגת. אם אין חדירה, ואם אין שפיכה ממש בפתח של הנרתיק, הסיכוי להריון שואף לאפס. בגילך, הווסת אינה חייבת להיות סדירה. איחורים בווסת שכיחים מאוד, וטבעיים ללא כל קשר לקיום יחסי מין. דאגה, לחץ, מחלה, התרגשות, פעילות, מעברים ושינויים, כל אלה ועוד עלולים לגרום לשינויים במחזוריות החודשית שלנו וזה טבעי. הגוף והנפש שלנו שזורים זה בזו. את וחברך מוזמנים להתקשר או לבקר אצלנו בדלת הפתוחה בהמשך, במידה ותחליטו יחד לקיים יחסי מין עם חדירה, כדי לשוחח על אמצעי מניעה. כל טוב לשניכם ומועדים לשמחה.


בת 17 שואלת: #109940
היי כבר חודשיים אני מקבלת מחזור בערך כל שבוע וחצי שבועיים, והדימום שלי כבד ממש. ממה זה יכול לנבוע?

תשובה:
שלום לך, הסיבות לכך יכולות להיות רבות ולצערי לא נוכל לענות על שאלתך בפורמט זה. אני ממליצה לך לקבוע תור לרופא/ת נשים לבדיקת העניין. כל טוב


בן 14 שואל: #109912
שלום רציתי לדעת אם יש הבדל בין הזרע שלי כיום לבין הזרע שלי בעוד 15 שנים

תשובה:
שלום לך, הזרע יישאר אותו זרע . מה שמשתנה עם השנים זה רמת ההורמונים (בעיקר הורמון שנקרא טסטוסטורון) שבגיל שלך היא מאוד גבוהה. ההורמונים יכולים להשפיע על החשק המיני, לדוגמא. מקווה שעניתי על שאלתך. כל טוב.


בן 14 שואל: #109693
שלום אני עשיתי לפני 2 ימים יום הולדת 14 ואני מדדתי את הגודל של האיבר מין וראיתי שהגודל שלו שהוא עומד 11 וחצי ושהוא לא עומד זה 7 וחצי האם זה בסדר?

תשובה:
שלום לך, גודל וצורת הפין מעניינים הרבה נערים בגילך והוא מקור להרבה שאלות ובירורים. למעשה, מה שאתה מתאר הוא לגמרי בגדר הנורמלי. כדאי לך לדעת שאין בהתפתחות "בסדר" או "לא בסדר". כולנו שונים, לכל אחד הקצב שלו והמראה שלו. אנחנו כאן לכל שאלה בהמשך, שנה טובה וכל טוב.


בן 18 שואל: #109682
שלום, אני בן 18 וחרדי, רק לאחרונה ממש התחלתי לאונן (מבחינה דתית אין לי בעיה עם כך), אבל יש לי כל כך הרבה שאלות, כי אף אחד לא מדבר איתנו על זה עד הנישואים(!) אני עושה את זה תוך כדי צפיה בפורנו - משפשף וגומר תוך דקה או אפילו פחות, האם זה נורמלי? וגם איבר המין שלי בערך 10 ס״מ כשהוא לא עומד, זה לא קטן מדי? והפטמות שלי קטנות וזה יכול לפדח מול חברים, אשמח מאוד אם תענו לי על השאלות האלה שמטרידות אותי מאוד, ואין לי למי לפנות מלבדכם. תודה מראש!

תשובה:
שלום לך, אני שמחה שפנית אלינו. קשה להשאר לבד עם כל כך הרבה שאלות שמציקות ומטרידות. אנסה לענות על השאלות לפי הסדר. ובכן, על אף האיסור ההלכתי לאונן, אוננות נחשבת מעשה טבעי לגמרי ובעצם משקפת את היצר המיני הטבעי של האדם, באשר הוא (חילוני, דתי, גבר, אשה...). דווקא אוננות מול פורנו מומלצת פחות, מסיבות רבות- היחסים שאתה רואה על המסך, אינם משקפים את המציאות בשום אופן. גברים ונשים לא מקיימים יחסי מין בצורה כוחנית, מכאיבה, וחד צדדית כמעט אף פעם, אבל בפורנו- פעמים רבות, הגבר הוא השולט והאשה היא מעין בובה "שעושים" לה מה שמתחשק. אין בהם אהבה, אינטימיות, שיחה, מבט בעיניים או מילות חיבה. גם איברי המין של השחקנים אינם משקפים את המציאות, היות והם מצולמים בצורה שמבליטה ומגדילה אותם. תתפלא אולי לשמוע שלשחקנים רבים יש שתלים ותותבות בתוך הפין. כל מה שסיפרתי לך עד עכשיו, גורם לכך שהצופה בפורנו (אתה במקרה זה), נרגש מגירוי בעוצה מאד גבוהה, שרחוקה מאוד מאיך שמעשה האהבה מתרחש בחיים האמיתיים. הריגוש המיני החזק הזה הוא ממכר ועלול לגרום לכך שבעתיד תצליח לגמור (להגיע לשיא, לאורגזמה) רק בצפיה מול פורנו, ותתקשה לאונן רק בכח הדמיון והמחשבה. גברים רבים אשר הרגילו עצמם לאוננות מול סרטי פורנו מתקשים אחר כך להגיע לזקפה או לשפיכה, ולתפקד באופן בריא מבחינה מינית עם בנות זוגם. בשורה תחתונה- לאונן: בהחלט! (כיוון שאין לך בעיה דתיתי עם הדבר) אבל מייעצת לך, לא מול פורנו. שאלתך האחרונה לגבי הפטמות, לא צריכה להטריד אותך כלל. כולנו שונים, ואיברי גופנו מגוונים וייחודיים לנו. אצל גברים רבים הפטמות קטנות מאד, בעקר בגלל שמבחינה ביולוגית/ אבולוציונית אין לפטמות כל תפקיד בגופם של גברים. חבל שתתן לכך להפריע לך או "לפדח" אותך. מה שאתה מתאר זה תקין לחלוטין. גם גודל הפין משתנה מאדם לאדם ולפי מה שאתה מתאר, הכל בסדר ותקין אצלך. אל תהסס לפנות אלינו בכל שאלה ובכל נושא שתרצה להבהיר בעתיד. כל טוב ושנה טובה.


בן 14 שואל: #109675
מה הממוצא של ילד בן 14 יש לי 12 בזקפה ומצב רפוי 7 הוא 8 זה בסדר

תשובה:
שלום לך, נערים רבים בגילך מתעניינים לגבי אורך הפין שלהם. ממה שאתה מתאר, אתה נורמאלי, הכל בסדר! כל טוב, ותרגיש חופשי לפנות אלינו בכל שאלה בעתיד.


בן 14 שואל: #109635
היי. אני אני בן 13 ואשמח לדעת מה הוא הגודל הממוצע של האיבר מין בגיל שלי

תשובה:
שלום לך, אורך הפין הממוצע של נער בגילך יכול לנוע בממוצע בין 5- 12ס"מ. ייתכן גם שהאורך יהיה מעט מעל או מתחת לממוצע. מה שחשוב לזכור זה שבגיל ההתבגרות כולם שונים מאד, בכל מה שקשור לגדילה ולההתפתחות. הטווח והמגוון הם ממש גדולים. המשך לפנות בכל שאלה וכל טוב.


בת 13 שואלת: #109557
היי! יש לי כמה שאלות ואני מקווה שתוכלי לענות עליהם! 1. שאני מנסה לאונן אם הדגדגן אז זה לא מרגיש לי כלום.. רק שאני מתכחחת אם כרית זה נותן לי את התחושה שמאוננים.. למה? יש עוד דרכים לאונן? (ללא הכנסת דברים כי אני לא מעוניינת שהקרום יקרע) 2. לאחרונה יש לי ממש ראש כחול ואני לא יודעת למה.. למשל: אני מסתכלת לבנים על האיבר.. אני מסתכלת למורות על החזה.. ואני כל הזמן רוצה לאונן למה? זה תקין? אני מוזרה? 3. יש לי שאלה, שמאוננים אמור לצאת משהו לבן כזה? כי לי יוצא.. זה מוזר? 4. לחיצה על השדיים עד כאבים יכולה לגרום להם להפסיק לגדול? תודה! סליחה על המון שאלות

תשובה:
היי יקירה! אני שמחה שאת אוהבת את גופך ומתנסה בהיכרות אתו. את יכולה לאונן בכל דרך שגורמת לך הנאה. אם את נהנית יותר מחיכוך בכרית זה בסדר גמור. האוננות מלמדת אותך להכיר את גופך וללמוד מה יעשה לך טוב בהמשך כשתתבגרי ותגיעי למצב של קיום יחסי מין. את ממש לא חייבת להחדיר חפצים לנרתיק אם את לא מעוניינת בכך. את יכולה לשנות תנוחות, להשתמש באצבעות לצורך האוננות, לנסות להשתמש בחומר סיכה על בסיס מים להגברת ההנאה ועוד. כל אחת מוצאת בסופו של דבר את הדרכים לאונן באופן בו תיגרם לה ההנאה הרבה ביותר. לגבי שאלתך השניה; גם כאן התשובה שלי היא שאת בסדר גמור. את נמצאת בגיל שבו מתחוללים בגופך המון שינויים וחלק מהם מתבטאים גם ב"ראש הכחול" וברצון גבוה לאוננות. אין בזה כל בעיה ואת לא יוצאת דופן כל עוד האוננות עצמה לא פוגעת בסדר היום הרגיל שלך. גם לגבי ההפרשות הלבנות שאת מתארת- זה תקין לחלוטין . שוב, הגוף שלך עובר שינויים הורמונליים וההפרשות הלבנות הן ביטוי לשינויים הללו. לגבי שאלתך האחרונה; גדילת השדיים אצל כל אחת היא בקצב שונה ובצורה אחרת. לחיצה על השדיים לא תעצור את התפתחותם משום שההתפתחות תלויה בגנטיקה ובגורמים נוספים. תאהבי אותם כמו שהם. זה מצוין שאת שואלת ומתעניינת במה שקורה בגופך. נשמח לענות לך על שאלות נוספות. כל טוב ושנה טובה!


בן 16 שואל: #109512
היי אני בן 16 וקצת ואיבר המין שלי הוא בגודל 18-19 ס''מ והוא נוטה מעט שמאלה האם זה בסדר זה תקין האם הגודל תקין?

תשובה:
שלום לך, נערים רבים בגילך מוטרדים לגבי הגודל, הצורה והמראה הכללי של איבר המין שלהם (זה נכון גם לגבי בנות, דרך אגב). פין באורך שתיארת בזמן זקפה, זה אולי מעט מעל הממוצע, אבל תקין לחלוטין. גם הנטייה לצד אחד היא מאד נורמאלית ומצוייה אצל גברים רבים. איברי המין הם כמו כל איבר אחר בגופנו- שונה ומיוחד, לא סימטרי ולא מדוייק, ומושלם בדיוק כמו שהוא. כל טוב לך.


בן 16 שואל: #109511
הי הגעתי למצב שאני וחברה שלי ערומים כבר מספר פעמיים לנסות לקיים יחסי מין ובכל פעם או שאני לא מצליח להכניס את הפין או שאני מכניס ממש ממש בחוזקה שכבר כואב לי מכניס איפה וכבר אי אפשר יותר השתמשנו גם בקונדום שיהיה יותר חלק וזה לא עובד אני לא יודע מה הבעיה אני גם מנסה להכניס אצבעות מלא פעמיים כדי שיתרחב קצת הפות וזה לא עובד וזה ממש מבאס אותנו, מה לעשות? האם לנסות תנוחה מסוימת שככה יכנס יותר חלק? תודה (שתינו בגיל 16)

תשובה:
שלום לך, אני שמחה לשמוע שאתם משתמשים באמצעי מניעה. יחסי מין הם דבר שאמור להיות נעים ובטוחים. הכאב שאתה מתאר, יכול להיות סימן שאתם צריכים לעשות זאת יותר לאט, בהדרגה ובעדינות. להשקיע יותר במשחק המקדים שתהיי מגורה ולהשתמש בחומר סיכה על בסיס מים במידה ויש צורך. האם היא מרגישה רגועה ונינוחה בזמן החדירה? האם אתם בטוחים שהיא רוצה בכך? הנרתיק הוא שריר ולכן הוא יכול להתכווץ ויכול להיות רפוי. כאשר שהיא במתח, לחץ, פחד, וכו'... יכול לגרום לנרתיק להיות מכווץ והדבר הזה יוצר את המצב שיש כאב בזמן יחסי המין ו\או אחרי. לכן חשוב שכאשר אתם שוכבים זה יהיה במקום שאתם (במיוחד היא) מרגישים בו בנוח, עם תנאים מתאימים ושלא יפריעו לכם באמצע. יחסי מין הם דבר שמצריך הרבה מאוד תקשורת - כולם חושבים שההנאה באה מיד כשמתחילים לשכב אבל זה בכלל לא נכון. כדאי לדבר לפני - לשתף בחששות, וברצונות. לדבר תוך כדי - להדריך אחד את השני מה נעים ומתי לעצור כשמשהו לא נעים או נוח לכם. ולדבר אחרי - לשתף מה אהבת ומה תרצי שיקרה שוב, מה לא היה לך נעים ולהתעניין איך היה לבן הזוג. ככה לאט לאט - לומדים להכיר מה כל אחד אוהב ומה כל אחד רוצה וטוב לו. יש אפשרות שהיא עדיין בתחילת תהליך גיל ההתבגרות בגוף שלה עוד לא מוכנה לקיים יחסי מין מלאים. עם הזמן הגוף משתנה, בהמשך האגן מתרחב והגוף בשל יותר מבחינה פיזית וגם מבחינה רגשית - אולי כדאי לכם לשקול לעצור רגע ולחכות לשלב מעט יותר מאוחר כדי להמשיך. רוב הנערות מגיעות לסיפוק מיני בכלל לא בחדירה אלא ע"י גירוי של הדגדגן. ישנן דרכים רבות לקיים מגע מיני מספק ומהנה בלי חדירה. נשמח מאוד שתבואי אלינו לשיחה עם היועצות המקסימות ונוכל לדבר עוד. אתם מוזמנים גם להמשיך לכתוב באתר בכל שאלה. המון בהלחה בהמשך! אנחנו פה לכל שאלה :)


בן 12 שואל: #109460
אני בן 12 בכיתה ז, הזין שלי הוא בגודל 16-17 ס''מ בזיקפה. זה בסדר?, זה נורמלי? זה קטן, גדול?

תשובה:
שלום לך, זה בסדר גמור. חשוב שתדע שלגודל אין באמת משמעות, אף על פי שאני יודעת שלפעמים בשיחות עם בנים אחרים נוהגים לייחס לכך משמעות ובסרטים פורנוגרפיים רואים אברי מין גדולים במיוחד. מה שרואים בסרטים האלו לא מייצג את המציאות כפי שהיא והרבה פעמים זה יכול לגרום לנו להתעסק בדברים שלא באמת חשובים.... מזמינה אותך לאהוב את הגוף שלך בדיוק כפי שהוא. הוא נפלא ונהדר! בהצלחה. .


בת 15 שואלת: #109454
בנוגע לשאלה הקודמת ששאלתי... קיבלתי את מחזור הווסת שלי הראשון לפני שנתיים הוא כבר בחודשים האחרונים מתחיל להיות סדיר אבל זה הפסיק והיה רק ליומיים ולא הייתי בתחילת מחזור ולא בסיום מחזור

תשובה:
שלום לך, הפרשות חומות יכולות להיות חלק מהמחזור ומשינויים שחלים במחזור בגיל ההתבגרות. בנוסף, הפרשות חומות יכולות להעיד על השתרשות של עובר ברחם והריון - לא ציינת אם מקיימת יחסי מין מוגנים או לא - אז זו אופציה שרק את יכולה לאשר או לשלול כרגע. את כמובן מוזמנת להמשיך להתייעץ איתנו אם יש מידע שלא כתבת כאן. מקווה שעזרתי, כל טוב


בת 16 שואלת: #109428
היי,אני וחבר שלי כבר שוכבים תקופה של כמה חודשים,כמובן שמשתמשים בקונדום (אני לא לוקחת גלולות) והגמירה לא מתרחשת בתוך איבר המין שלי,אלא כשהוא מרגיש שהוא עומד לגמור הוא מוציא,המחזור האחרון שלי היה סדיר (הפרש של 28 ימים),הוא היה 3 ימים הפסיק ליום אחד והמשיך החודש הזה שכבנו פעמיים כשכביכול הייתי בביוץ לפי אפליקציה,פעם אחת בחלון פוריות ופעם אחת ביום ביוץ שנחשב ליום הכי טוב לקליטה,בפעמים האלה התחלת הגמירה הייתה באיבר מיני ואז הוא הוציא וגמר בחוץ(שוב,הכל מתרחש בתוך הקודנום).אז יש לי כמה שאלות:1.אם הקונדום היה נקרע היינו שומעים?,כי כשהוא הוריד את הקונדום היינו רואים אם הוא היה נקרע 2.אם היה נכנס לתוכי זרע הייתי מרגישה?כי (סליחה על התיאור)אבל הייתי דיי רטובה באיזור למטה בגלל היחסי מין.3.האם יש סיכוי להריון?כי אני תמיד מרגישה כאבים שאני בביוץ ולא הרגשתי כנל גם לפני מחזור והיום היה לי רק כאב דיי חד ל45 דקות בבטן התחתונה.תודה מראש

תשובה:
שלום לך, את מוטרדת לגבי יעילות הקןנדום וחוששת מפני הריון, למרות שאתם משתמשים בו כהלכה. בחיים שלנו קשה להיות בטוחים לגבי דברים רבים, אבל דווקא לגבי קונדום, כל המחקרים בעולם מראים על כך שהיעילות שלו מצויינת, במידה ומקפידים על כמה כללים בסיסיים, כמו קניית קונדומים באיכות טובה ובתוקף, איחסון הקונדומים במקום מוצל וקריר, פתיחת העטיפת באצבעות ולא בשיניים, הלבשה והורדה נכונים וכד'. כנסו וקראו יחד את ההסבר המפורט על קונדומים: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=772 אחזור ואדגיש בפניך.... אין כל סיבה שתעצרו את יחסי המין, ושבן הזוג שלך יצא ממך בזמן השפיכה. ממה שאת מתארת, את עסוקה, מוטרדת וחוששת לא מעט בזמן יחסי המין ואחריהם. לא חבל? יחסים אלה אמורים להיות משולבים בכיף, שחרור ונחת. אני מזמינה אותך ואת בן זוגך להגיע אלינו לפגישה פרטית, ללא כל עלות, כדי לדבר עם אחת היועצות שלנו על יחסי מין, השימוש בקונדום ובעקר לתת לך תחושת בטחון שאת מוגנת וחופשיה להנות מיחסי המין ללא הדאגה המתמדת. בררי כאן היכן הדלת הפתוחה הקרובה אלייך http://www.opendoor.org.il/FAQ.aspx?id=522 בנוגע לשאלותייך האחרות- אם קונדום נקרע, זה נראה בעין. במידה והקונדום היה שלם, רב הסיכויים שהרטיבות היתה שלך, כתוצאה מהגירוי וההנאה המינית זה טבעי וצפוי. טבעי בגילך שהמחזור החודשי והתחושות שמתלוות אליו ישתנו מדי פעם. הביוץ אכן גורם לעתים לאי נוחות או כאבים בצד אחד, אך לא חייב שיהיה כך תמיד, וכדאי לדעת שהביוץ מתרחש על פי רוב לחילופין: פעם מהשחלה הימנית ופעם מהשחלה השמאלית. לא הייתי מייחסת קיום או חוסר קיום של תחושות מוכרות להריון. במיוחד לאור ההסבר המפורט מדוע את מוגנת מפניו. נשמח לראותכם אצלנו! כל טוב.


בת 19 שואלת: #109402
שלום רב, אני במחזור אבל דבר מוזר הוא (סליחה מראש על התיאורים המגעילים) שכל התחבושת שלי חומה ובמרקם מוזר כזה כמו של צואה לא בדיוק אבל טיפה מזכיר בקיצור דם חום כהה. מה זה אומר ??? אני לוקחת גלולות באופן קבוע כבר שנתיים ומקיימת יחסי מין. אשמח לעזרתכם אני מודאגת זה בחיים לא קרה לי, אין לי כאבים מיוחדים מבחינה בריאותית אני בריאה ויש לי אנמיה שאני מטופלת בה על ידי רופא, עושה בדיקות דם ושתן על בסיס שבוע לפחות פעם בשנה עכשיו בגלל האנמיה אני נבדקת יותר. תודה רבה מראש !

תשובה:
שלום לך! ראשית, תרגישי חופשי לתאר באילו מילים שתבחרי... זה בסדר גמור :-) לגבי ההפרשות שתארת - בסוף של מחזור הוסת יכולות להיות הפרשות שהן יחסית צמיגיות/כהות/חומות. אם את מודאגת ורוצה לוודא שהכל בסדר - הכי טוב שתלכי לגניקולוגית ותבדקי את זה. זה הכי ודאי. בהצלחה.


בן 14 שואל: #109400
שלום אני בן 14 הופיעו לי שערות בביצים בכיתה ו אך לא צמח לי שערות בית שחי ולא צמחתי בגובה(1.59)ההורים שלי גבוהים יחסית ואח שלי גם גבוה לא הופיע לי שום סימן של גיל ההתבגרות.כשאני עושה ביד יוצא רק טיפות...תוכלי להסביר לי תופעות אלו?

תשובה:
שלום לך! כל מה שאתה מתאר טבעי ונורמלי ומאוד מאפיין את הגיל שלך. התחלת את גיל ההתבגרות בגדילה של האשכים, של איבר המין ושל צמיחת שערות. זה מה שקורה בהתחלה. הצמיחה לגובה קוראת אצל כל אחד בקצב שונה ויש לך עוד כמה שנים עד שתסיים את תקופת הצמיחה והגדילה שלך. באשר לאוננות - זה קורה להרבה נערים שבמהלך האוננות יוצאות טיפות בודדות של נוזל זרע. גם זה משתנה עם הזמן ועם ההתבגרות. נשמע שהופיעו לך הרבה סימנים של גיל ההתבגרות אבל אולי לא בקצב שציפית או בקצב של החברים /המשפחה שלך. לגוף שלך יש את הקצב שלו ואני בטוחה שהכל יקרה כפי שאמור לקרות. אתה מוזמן לקרוא עוד בעמוד הזה: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=518 בהצלחה.


בת 16 שואלת: #109391
שלום, לפני השאלה ארצה לציין שהמחזור שלי מאז ומתמיד היה סדיר. אני וחבר שלי התחלנו לקיים יחסי מין לפני שלושה חודשים ומאז כבר 3 פעמים שהמחזור הקדים ב 4-6 ימים.. האם זה בסדר ותקין? לפני שקיימתי יחסי מין הוא אף פעם לא היה מקדיםתמיד היה מגיע בתאריך שצריך. יש קשר בין הדברים?

תשובה:
שלום לך! לא ידוע על קשר בין הדברים. יכולים להיות שינויים בין הימים של המחזור. ההמלצה שלי היא שתעקבי אחרי מספר הימים של כל מחזור (מהיום הראשון שקיבלת וסת ועד היום הראשון של הוסת הבאה) וכך תוכלי לדעת כמה ימים בחודש בערך נמשך כל המחזור החודשי (למשל 28 יום בין וסת לוסת). זה יוכל לתת לך מעקב יותר אמין לגבי המחזור שלך (כי הימים בחודש מבחינת התאריכים משתנה מאחר ולכל חודש יש מספר ימים שונה). בהצלחה!


בת 15 שואלת: #109383
יש לי הפרשות חומות בזמן האחרון אפשר לדעת למה ?

תשובה:
שלום לך! האם כבר קיבלת את הוסת הראשונה שלך? הפרשות חומות יכולות להיות סוף או תחילה של מחזור הוסת. בד"כ יש הפרשות כאלו לפני מחזור הוסת הראשון. כל טוב.


בת 23 שואלת: #109357
היי אני בת 23, פעם אחרונה שקיימתי יחסי מין הייתה ביולי ומאז פעמיים היה לי מחזור. כרגע המחזור שלי מאחר כבר בשמונה ימים. אני לא מבינה מה הסיבה לכך וזה מלחיץ אותי. מה יכולה להיות הבעיה? אני לא חושבת שאני נתונה ללחץ כלשהו (אולי בגלל האיחור, אבל לא היה מקודם) ולא מדובר במצב של שינוי משקל. תודה!

תשובה:
שלום, יכולות להיות הרבה מאוד סיבות לאיחור במחזור - ויהיה קשה לנחש מה הסיבה כאן. אם את מודאגת מפני הריון - את תמיד יכולה לקנות ערכה ביתית ולבדוק זאת כדי להירגע. אחרי שתששלי זאת, את יכולה לקבוע תור לרופא/ת נשים כדי לבדוק מה הסיבה. מקווה שעזרתי, כל טוב


בן 16 שואל: #109295
שלום אני בן 16 ורציתי לשאול לגבי גודל איבר המין שלי הוא 6 כשהוא רפוי ו10 בזיקפה והוא מרגיש ממש קטן האם זה בסדר כי אני ממש מודאג לגבי זה

תשובה:
שלום לך, נערים רבים בגילך מודאגים או מוטרדים לגבי איבר המין שלהם- גודלו, צורתו, קצב צמיחת השיער באיזור ועוד. עשוי להיות הבדל גדול למדיי בין מצב הפין הרפוי לבין מצב של זקפה וזה טבעי. אתה מודאג מגודלו של איבר המין שלך בזקפה והוא מרגיש לך קטן, למרות שלפי מה שאתה מתאר, הוא קטן רק במעט מאוד מהגודל הממוצע (כ- 12 ס''מ). למעשה, אין לכך חשיבות, או מדוייק יותר לומר שמייחסים לאורך הפין חשיבות מיותרת. אין כל קשר בין גודלו ליכולת להנות מיחסי מין מספקים, מענגים והדדיים. זכור את הביטוי- מה שקובע הוא לא גודל הספינה, אלא התנועות שלה על גלי הים. כל טוב. אנו כאן לכל שאלה בהמשך.


בת 12 שואלת: #109225
היי, אני בת 12 וקיבלתי את המחזור הראשון שלי לפני שהגעתי לגיל 12, ויש לי כמה שאלות. האם זה נורמלי לקבל מחזור לפני גיל 12? ובנוסף, המחזור האחרון שקיבלתי היה במאי. לא קיבלתי מחזור עד חודש אוגוסט, וברצוני לציין שהיום כבר ה-31 לאוגוסט !! אך, לשמחתי, לפני יומיים - שלושה, המחזור חזר. האם זה נורמלי? במידה ולא, מה יכולים להיות הגורמים לכך? ומה יכולים להיות הטיפולים בזה? תודה מראש :)

תשובה:
שלום לך! המצב שאת מתארת הוא טבעי ונורמלי לחלוטין. רוב הבנות מקבלות בין גיל 12-13 וגם אם קיבלת קצת לפני גיל 12 זה עדין טבעי ונורמלי. לגבי אי הסדירות של המחזור: למחזור הוסת לוקח שנה + (מהפעם הראשונה שקיבלת) עד שהוא מסתדר ומגיע מדי חודש .זה קורה בעיקר בגלל שהגוף שלך ממשיך להתפתח . מזכירה לך שמחזור הוסת נספר מהיום הראשון שקיבלת ועד היום הראשון של הוסת הבאה. היי רגועה, הכל בסדר. כל טוב לך.


בת 16 שואלת: #109211
שלום, לפני שבוע ויום התחיל לי המחזור והוא היה ממש חלש ובימים האחרונים הוא התגבר ואני בלחץ שיש לי מחזור מעל לשבוע. זה נורמלי?

תשובה:
שלום לך, בעיקרון מחזור סדיר קיים במהלך 5 ימים. אם לא לוקחת גלולות קבועות לנמנעת הריון (או למטרת מחזור סדיר) המחזור יכול להימשך מעבר לחמישה ימים. רוב הסיכויים הוא שאין שום סיבה להילחץ. הייתי במקומך מחכה עוד יום-יומיים. אם את רואה שהמחזור ממשיך ללא הקלה, תקבעי לך טור לרופא משפחה כדי לוודא שהכל תקין. שיהיה לך המון בהצלחה!


בן 16 שואל: #109184
היי אני בן 16 ותשעה חודשים והפין שלי נראה ממש קטן לעומת הפין שיש לחבריי כשהוא רפוי הוא 4ס״מ וכשהוא בזקפה הוא 12.5ס״מ ואני דואג שהוא א יגדל יותר והישאר בגודל הזה

תשובה:
שלום לך! האורך של הפין שלך בזיקפה הוא טבעי ונורמלי לחלוטין. זה הגודל הממוצע בישראל. אני יודעת שהרבה פעמים מדברים על הגודל כעל משהו שיש לו משמעות ולפעמים בסרטים פורנוגרפיים רואים אברי מין גדולים במיוחד. חשוב שתדע שמה שרואים בסרטים האלו הוא לא אמיתי ולא מייצג. לגודל של הפין אין שום משמעות לשום הקשר - לא של פריון ולא של הנאה ממין. הגוף שלך נפלא ונהדר כפי שהוא. תהנה ממנו. כל טוב.


בן 17 שואל: #109182
היי אני בן 16 ותשעה חודשים ואיבר המין שלי במצב רפוי 4ס״מ ובזקפה 12.5 ס״מ האם זה בסדרזנ

תשובה:
הי! זהו גודל טבעי ונורמלי לחלוטין. הכל בסדר. כל טוב לך.


בן 13 שואל: #109181
היי לגיל 13 ו- 5 חודשים גודל 17-18 זה בסדר?

תשובה:
הי לך! זה בסדר גמור. חשוב שתדע שלגודל אין באמת משמעות, אף על פי שאני יודעת שלפעמים בשיחות עם בנים אחרים נוהגים לייחס לכך משמעות ובסרטים פורנוגרפיים רואים אברי מין גדולים במיוחד. מה שרואים בסרטים האלו לא מייצג את המציאות כפי שהיא והרבה פעמים זה יכול לגרום לנו להתעסק בדברים שלא באמת חשובים.... מזמינה אותך לאהוב את הגוף שלך בדיוק כפי שהוא. הוא נפלא ונהדר! בהצלחה. .


בת 15 שואלת: #109180
ישלי חבר וכל הזמן שהוא איתי עומד לו .. למה ? ולמה עומד לבנים?

תשובה:
שלום לך, זקפה של בנים היא תגובה לגירוי מיני. כלומר, כשגבר מעורר מינית אז הפין מזדקף. זה דומה למה שעובר על בנות כשהן מגורות מינית. לבנות הפות מתרטבת וזה סימן לגירוי מיני. בגיל ההתבגרות יש נערים שיש להם זקפה ממוסכת, גם ברגעים לא מתאימים ולפעמים זה גם לא מגירוי מיני אלא מתגובה פיסיולוגית אל רצונית של גיל ההתבגרות. כל טוב


בת 15 שואלת: #109160
יש לי מחסור שבזמן האחרון התחיל להיות קבוע 6 ימים אבל אחרי המחזור יש לי שחור בתחתון מזה ?

תשובה:
שלום לך את מתארת תופעה נורמלית של הפרשות חומות בסיום הוסת , בזמן הוסת נושרת רירית מהרחם שהוא הדם שאת רואה ,כאשר כל הרירית נושרת נשארים שאריות ישנות שמשנות את צבען לשחור, אל תדאגי זה נורמלי לחלוטין כל טוב


בת 17 שואלת: #109148
כואבת לי הבטן מצד שמאל ואני לפני מחזור כלומר אני אמורה לקבל בערך אחרי ה30 כי בחודש שעבר קיבלתי ב3.8 בנוסף אני וחבר שלי עשינו פעילות מינית כלומר החדרת אצבעות וירידה ואני מפחדת שזה השפיע אולי על המחזור?

תשובה:
שלום לך! מגע מיני הכולל החדרת אצבעות לא משפיע על המחזור. היי רגועה והמתיני בסבלנות למחזור. ממליצה לך לספור את הימים של כל מחזור (מהיום הראשון של הוסת ועד שתקבלי וסת הבאה) ולא לזכור תאריכים משום שהימים בחודש שונים זה מזה. בהצלחה לך.


בן 15 שואל: #109096
אני צריך עזרה דחוףף יש לי באשך שמאל כבר מעל לשנה גוש כזה בשק האשכים דיי גדול ואני לא יודע מה זה ואני מרגיש את זה בעיקר אחרי מקלחת חמה והגוש הזה לא כואב בבקשה אני מתחנן לעזרה כי אני מפחד

תשובה:
שלום לך! כל הכבוד לך על המודעות לגוף שלך. זה אכן נשמע כמו משהו שכדאי לבדוק אותו. לגוש כזה יכולות להיות סיבות שונות. מציעה לך לפנות לרופא המשפחה ולבדוק את הנושא. שיהיה בהצלחה!


בת 14 שואלת: #109094
היי , אני בת 14 והתחלתי להתפתח יחסית בגיל מוקדם - בגיל 11 צמחו לי כבר שערות וקיבלתי מחזור בגיל 11 וחצי , תמיד הייתי גבוהה יחסית לבנות בכיתה שלי. אבל השדיים שלי ממש קטנים , לא ברמה של קטנים שעוד לא התפתחו אלא קטנים שהתפתחו ממש קצת ופשוט עצרו , הם בכלל לא גדלים ועברו כבר שלוש שנים מאז שקיבלתי מחזור , יש סיבה שיכולה לגרום לזה? אני מרגישה שהם פשוט נעצרו באמצע ההתפתחות (הצורה שלהם עדיין משולשת כזאת) יש סיכוי שהם עוד יגדלו בעתיד?

תשובה:
שלום לך, בעיקרון הגוף שלך מסיים תהליך ההתפחות שלו בתחילת שנות ה20-ים אבל אצל כל אחד זה משתנה לפי גנים ותזונה. גם ככה הגוף שלנו עדיין משתנים כל חיינו, אבל בגיל 14 אפשר פחות או יותר להבטיח שתראי עוד שינוים התפתחותיים. אני ממצליחה שתמשיכי להמתין בסבלנות כי הגוף שלך עוד צעיר. לכל שאלה אנחנו כאן!


בן 15 שואל: #109068
היי. אני ובת זוגתי קיימנו לאחרונה יחסי מין ללא קונדום בגלל הפיתוי לממש כמה שניות והוצאנו. לא מזמן המחזור הקדים ביומיים ונגמר תוך יומיים.. האם זה הגיוני? אשמח לתשובה מפורטת והאם יש לחשוש ואם חס וחלילה היא נכנסה להריון מה עושים?! אני מאוד מפחד מהדברים האלו.

תשובה:
היי! אם בת הזוג קיבלה את הווסת לאחר קיום יחסי המין אז אין חשש מהריון. אני לא יודעת בת כמה היא אך אם היא פחות או יותר בגילך, בגיל זה הווסת עדיין לא סדירה , לפעמים היא יכולה להתעכב , לפעמים להיות קצרה או ארוכה יותר וכדומה. במידה ותחליטו להמשיך לקיים יחסי מין חשוב שתהיו מוגנים מכיוון שבכל כניסה של פין לנרתיק יכול להיווצר הריון. נשמח אם תגיעו לדלת הפתוחה בבאר שבע כדי שנוכל לייעץ לכם בכל הקשור לאמצעי מניעה וגם בנושא מערכת יחסים בכלל, אם תרצו. החברה שלך יכולה גם לקבוע תור לרופאה שלנו להתאמת גלולות או אמצעי מניעה אחר. כל השירותים בדלת הפתוחה ניתנים חינם ובאופן דיסקרטי כך שאינכם צריכים לחשוש שמישהו ידע מכך. זה הקישור לדף של הדלת הפתוחה בבאר שבע ונשמח אם תגיעו! http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=486


בת 36 שואלת: #109064
הבת שלי בת 13.5 קיבלה מחזור בפעם הראשונה לפני חמישה חודשים. מאז לא קיבלה פעם נוספת. האם זה אמור להדאיג אותי? האם זה מצריך בדיקה?

תשובה:
שלום לך! זה טבעי ונורמלי שהמחזור לא סדיר בשנים הראשונות שלו, עם הפסקות ארוכות בין מחזור למחזור. לגוף יכול לקחת שנתיים עד שהוא מתאזן ומסתדר מבחינת מחזור הוסת. לפעמים גם למשקל גוף נמוך יש השפעה על הסדירות. ממליצה לך להמשיך לעקוב ולהיות בתשומת לב, אבל לא בלחץ. בהצלחה :-)


בת 15 שואלת: #109044
היי. אני מאוננת בערך מגיל 11 וחצי לאחר שאחותי הראתה לי סרטי פורנו ומאז שאני מאוננת (עד היום) אז שפתי הפות הפנימיים שלי נהיו מאוד ארוכים וסגולים ובולטים החוצה וגם העצם של הפות שלי בולטת החוצה רואים את זה בטייץ וכשאני שמה בגד ים. זה נורמלי? זה יכול להשתנות במהלך השנים? אני חוששת שבנים לא ירצו לשכב איתי בגלל זה כי בעיניי זה מאוד מגעיל אבל אני גם לא יכולה להפסיק לאונן זה מספק אותי אבל רוצה להפסיק בגלל שמאז שאני מאוננת אני כל הזמן מפרישה חומר לבן כזה וזה מגעיל אותי. יש איזושהי דרך ל״תקן״ את זה?

תשובה:
היי יקירה! צר לי שנחשפת לפורנו בגיל צעיר. זה בסדר גמור שאת מאוננת בתדירות רבה אך אינך חייבת את סרטי הפורנו כגירוי. סרטי פורנו אינם משקפים מציאות. את יכולה לפנטז בראש על מישהו שיגרום לך להיות מגורה ולאונן בכיף. לגבי הפות; חשוב שתדעי שיש מגוון רחב של צורות לפות, אצל כל אחת זה שונה וזה טבעי לחלוטין - גם אם השפתיים הפנימיות בולטות החוצה, זה נורמלי, אסתטי ויפה. אצל המון נשים זה כך. חשוב שתרגישי בנוח עם עצמך ותאהבי את הפות שלך כמו שהיא. השפתיים לא הפכו בולטות בגלל האוננות וזה כנראה מבנה הפות שלך וזה בסדר גמור! יש גם בנים שאוהבים שפתי פות ארוכות. בדיוק כמו שכל פין שונה במראה שלו כך גם אצל הנשים, הפות נראה שונה בין אחת לשנייה. לגבי ההפרשות; בגיל שלך הפרשות מרובות מהנרתיק הן דבר טבעי לגמרי וגם הן לא מתרחשות בגלל אוננות . השינויים ההורמונליים שעוברים על גוף הנערה מתבטאים גם בהפרשות רבות מהנרתיק. אם אין לך צריבה או כאבים בזמן שאת משתינה , אין מקום לדאגה. את יכולה להשתמש ב"תחתוניות" כדי למנוע מההפרשות הללו לעבור לתחתונים שלך ולבגד שאת לובשת. שוב, זה הגוף שלך והוא בסדר גמור! אם את רוצה את יכולה להתקשר ולשוחח איתנו וכמובן לשאול שאלות נוספות כאן. כל טוב!


בן 14 שואל: #109027
מה יקרה אם איכשהו בטעות אני אשתין ואגמור בוא זמנית

תשובה:
היי! אי אפשר להשתין ולגמור באותו זמן. כאשר מתרחשת אורגזמה ונפלט נוזל זרע, הדרך של השתן נחסמת בעזרת השריר 'הנועל' את שלפוחית השתן. לפעמים יש מעט שאריות של נוזל זרע בשתן כאשר משתינים מיד לאחר פליטת נוזל הזרע וזה תקין לגמרי. כל טוב!


בת 17 שואלת: #109012
בנוסף הופיעו לי עכשיו כאבים שדומים לכאבי מחזור, אבל לא רואה סימנים של וסת (אין דם), האם זאת תופעת לוואי של הגלולות שאני נוטלת (זואלי)?

תשובה:
שלום לך חלק מהסימנים לקבלת הוסת ללא קשר לנטילת גלולות הם כאבים בבטן תחתונה ,הרגשת מלאות בשדיים, תאבון מוגבר, יתכן שהכאבים שאת חשה הם אכן "כאבי מחזור" ובקרוב יופיע הדמם הויסתי כל טוב


בת 17 שואלת: #109003
לייזר באיבר המין זה משהו מסוכן?

תשובה:
שלום יקרה. טיפולי לייזר להסרת שיער טרם נבדקו לטווח רחוק, כך שאין מענה על השאלה הזו. האזור של הנרתיק הוא רגיש מאוד והעור שם דק ולייזר יכול לפצוע שם. אבל את מכירה את הגוף שלך ולמה הוא מסוגל. יתר על כן מדוע להוריד שם שיער? נולדנו עם שיער במקום שמגן עלינו מפני חיידקים ומזיקים וכדאי שישאר השיער שם. הרבה פעמים נערות ונשים צעירות רוצות להוריד שם שיער כי חושבות שבנים ירצו אותן ככה או שלא אוהבות שיער, אבל זה רק כי מכניסים לנו את זה לראש, אין שום רע בשיער שם כמו שהרבה נערים וגברים אוהבים את השיער במקום וגם ככה נולדנו ואנחנו מתבגרות והאזור מצמיח שיער.


בת 17 שואלת: #109001
סליחה על ההיסטריה אבל מאז ומעולם תמיד הייתי שעירה באיבר המין שלי אני בת 14, אתמול הלכתי ללייזר ובגלל שלא ידעתי שצריך לגלח היא הורידה לי את הכל על יבש ללא סבון ומים כמובן שנחתכתי היא גילחה לי גם למטה יותר, כשהגעתי הבית שניגבתי ראיתי דם זה הגיוני? כשנכנסתי את הנייר לפוט כדי לנגב .. אני מפחדת שזה קרע לי את הבתולין או שהיא פצעה אותי כי היא עשתה די כואב והתנגדתי מה לעשות?

תשובה:
שלום לך!במהלך טיפול הלייזר לא נכנסים לנרתיק. קרום הביתולין לא יכול להקרע מטיפול כזה. חשוב שתדעי שהשערות מסביב לפות שומרות ומגנות על הפות והעור באזור הזה מאוד עדין ולכן כשמגלחים את העור שסביב הפות על יבש יכול להיווצר גירוי ופצעים קטנים שיכול גם לרדת מהם מעט דם וזה, אכן, לא נעים כל כך. כל התופעות האלו הם חיצוניות. . ממליצה לך בפעם הבאה לפני טיפול אינטימי כזה (ובכלל) לברר היטב מה צריך לעשות לקראת הטיפול בכדי להתכונן כראוי. . בהצלחה.


בת 13 שואלת: #108953
היי יש לי עוד שאלה שמתי לב שהפיטמה שלי בצד ימין נכנסת פנימה ורק אם אני שמה רוק אז היא יוצאת החוצה והפיטמה השמאלית תמיד בחוץ וזה מפריע לי יש מה לעשות ?

תשובה:
שלום, יש נשים שאחת הפטמות או שתיהן הן פנימיות ולא בולטות החוצה. זה לרוב עניין גנטי אך לפעמים זה משתנה עם הגיל ואולי כך יקרה גם אצלך. בכל מקרה זה לא מפריע לשום דבר ואת יכולה לנסות לחשוב על הפטמה הזו כעל הפטמה המיוחדת שלך. בהצלחה!


בן 15 שואל: #108881
בן 15 (בהמשך לשאלתי הקודמת) לפעמים כשמגרד לי בביצים אני מרגיש כאילו ביצה שמאלית שלי התפוצצה.... לא יודע אם אמור להיות ככה או לא פשוט הביצה הימנית שלי לא ככה ועוד משהו: כשהזין שלי במצב רפוי אז הוא באורך 5 סמ וכשעומד 8.5-9

תשובה:
שאלתך נענתה.


בן 17 שואל: #108863
אני וחברה שלי בלי אמצעי מניעה וכמה שעות אחריי התחיל לה כאבים בבטן התחתונה מה זה יכול להיות?

תשובה:
שלום לך, הכאבים של חברה שלך בבטן התחתונה יכולים לנבוע ממחזור שאמור להגיע בימים הקרובים, חדירה ממושכת שקצת הכאיבה לה או בכלל בלי קשר ליחסי המין שקיימתם. בכל מקרה, מומלץ תמיד להשתמש באמצעי מניעה בעת קיום יחסי מין שלא לצורך היריון- גם מסיבת הסכנה בכניסה להיריון וגם מהסיבה הקשורה במחלות מין, שיכולות לעבור בקיום יחסים לא מוגנים. בהצלחה


בת 13 שואלת: #108862
יש לי עוד שאלה עכשב אני נזכרתי אני קיבלתי מחזור לפני כ שנה בערך אני לא יודעת אים זה באמת מחזור אמרו לנו בבית הספר שפעם הראשונה שמקבלים מחזור זה מאחר בכמה חודשים אבל זה איחר בהרבה זמן ו לפני חודש ירד לי קצת דם ו אנו לא הכנסתי את האצבע או שום דבר אחר אני לא נוגעת באזור של הפתח אבל שקיבלתי את המחזור בפעם הראשונה ו השנייה זה נמשך רק 3 ימים ו לא ירד הרבה קמעט ו לא מרגישים את זה . האים זה בסדר ? ו זה בכלל מחזור ? כי אימא שלי אמרה לי כן אבל לא סיפרתי לה שום דבר ממה שאמרתי לפני ו עכשב . אבל היא יודעת שקיבלתי .

תשובה:
שלום לך, השאלה שאת שואלת לא ברורה. קיבלת מחזור לפני שנה ועד עכשיו לא קיבלת? מחזור של שלושה ימים בכל מקרה הוא תקין לחלוטין. לגבי האם זה מחזור.. מדובר בשנה הפסקה בין המחזור הראשון לנוכחי, זו תופעה שקורית לפעמים. שימי לב לגוף שלך ותראי אם בחודשים הבאים יש לך דימום של מחזור, ואם לא, הייתי מציעה לפנות לרופא המשפחה, או לאמא בתור התחלה. בהצלחה


בת 13 שואלת: #108860
שלום , אני בת 13 ו עדיין לא קיבלתי מחזור . ו אני נוגעת באיבר המין אבל לא מכניסה את האצבעות ו לא שום דבר רק בחלק העליון ש מעל הפתח הקטן, ו אני מזיזה את האצבע ו אני אוהבת לעשות את זה זה מרגיש כיף אבל כול פעם שאני מזיזה את האצבע מהר אז אני מרגישה שהתחיל לכאוב ו אני מפסיקה אני לא יודעת אים הסברתי נכון אבל זה טיבעי ו האים יש לזה קשר שעדיין אין לי מחזור ?

תשובה:
שלום לך, מה שאת מתארת הוא טבעי לגמרי. לפעולה הזאת שאת עושה יש שם והיא נקראת אוננות. זו פעולה טבעית לגמרי ונעימה וגם מאוד טבעי שבנקודות מסוימות ייכאב לך או יהיה לך פחות נעים. אין קשר לקבלה/ אי קבלה של מחזור. הפעולה מאפשרת לך היכרות עם הגוף שלך וזה דבר חשוב ונעים. הכל אצלך תקין. בהצלחה


בת 13 שואלת: #108826
היי אני בת 13 וחצי וכרגע יש לי ציצים יחסית קטנים, אני עושה הרבה ספורט ומפחדת שהציצים שלי יגדלו הרבה ויפרידו לי, אני רוצה ציצים קטנים שאולי יגדלו עוד קצת ממה שיש לי עכשיו, לאמא שלי יש ציצי גדול אבל היא בעודך משקל. אני כל כך מפחדת שיגדלו לי הציצים וזה גורם לי לממש חרדות. האם יש דרך טיפה להאט את קצב הגדילה של הציצים שלי? לפחות קצת?

תשובה:
היי לך התפתחות גופנית בגיל שלך הם ממש דבר נורמלי, כולל גדילה של החזה. זה כן משהו שאת צריכה לקחת בחשבון שיכול להיות שיקרה, במיוחד אם עדיין לא קיבלת מחזור (ההתפתחות מאטה הרבה פעמים לאחר קבלת ווסת). בסופו של דבר השינויים האלה הם משהו שכמעט ואין לנו שליטה עליהם ותלויים הרבה במבנה גוף ואנחנו צריכים לקבל את זה בהבנה (ואפילו באהבה :). אבל את באמת לא צריכה להיות חרדה מזה! גם אם זה יקרה, את תמצאי את הדרכים להמשיך לעשות את מה שאת אוהבת. יש טופים של ספורט שמתאימים לכל המידות והגזרות ויאפשרו לך בקלות לעשות ספורט, גם אם החזה שלך יגדל. אין לך מה לחשוש ממה שיקרה בהמשך, תמשיכי לעשות ספורט ואם זה באמת יקרה אז את תמצאי את הדרכים המתאימות. הכי חשוב שתאהבי את הגוף שלך לא משנה באיזו צורה ותביני שהוא לא מגביל אותך בשום דבר. בהצלחה!


בן 14 שואל: #108795
שלום אני בן 14 והזין שלי בזיקפה 11 סנטימטר ובמצב רפוי בן 7 ל 5לכל החברים שלי יש יותר גדול משלי והייתי רוצה לדעת עם יש שיטות להגדיל אותו שמעתי על התרגילים שיש אבל אני לא יודע עם זה בריא וראיתי שיש זריקה שאפשר לשים ניתוחים ושיטות extra size כדורים וקרמים רציתי חישאול עם אני יכול לעשות משהו מאלה בגיל 14 ואם יש משהו עוד משהו אני ישמח לדעת היו לי הרבה מקרים עם בנות ותמיד עזבתי את זה בגלל הבושה ואני רוצה זתגידו חי מה הגודל הממוצע לפין בזיקפה ולא בזיקפה לגילי ראיתי שאתם רושמים לכל מיני אנשים בשאלות מספרים אחרים אז אני מבקש שתהיו כנים ואל תזבלו למ תסכל תודה מראש

תשובה:
שלום לך, אתה עדיין בשלבי ההתפתחות של הגוף ולכן לא הייתי ממליצה לך לחשוב על שיטות להגדלת הפין. כל השיטות שקיימות עוזרות בהארכה של בין 1-2 ס"מ והן כוללות סיבוכים אפשריים, והאינטרנט מלא בשיטות שמבטיחות יותר אבל לא מספרים באתרים האלה את הסיכונים והסיבוכים שיכולים להיות בעקבותיהם. הרבה גברים חוששים שאיבר המין שלהם לא גדול מספיק, זה בגלל שהפין הגדול נחשב בחברה שלנו לסמל לגבריות או שמציגים בפורנו איברי מין זכריים ממש גדולים, אבל האמת היא שלכל גבר יש פין שונה מבחינת האורך, העובי והצורה. אתה רואה נתונים שונים על הממוצע כי מבחינת המחקרים הקיימים כל מחקר מציג נתונים שונים שבדק והם מסתמכים על שיטות אחרות למדידה. אני ארגיע אותך ואומר לך שהאורך שיש לך הוא נורמלי לחלוטין. לגבי המבוכה שאתה מרגיש עם בנות זה מובן לגמרי, וכמו שכתבתי קודם- הרבה גברים מרגישים כמוך. מה שחשוב במערכת יחסים זה הרגשה בטוחה ונוחה בלי קשר למראה הגוף החיצוני, מעבר לכך כל הגוף הוא מיני ולא רק איברי המין, ולכן במערכת יחסים כדאי להתנסות בסוגים שונים של מגע ולא רק בחדירה של פין לפות. האם חלק מהמבוכה שלך קשורה לכך שאתה חושש שלא תוכל לספק את בת הזוג בזמן מגע מיני? כי נשים לא חוות אורגזמה מחדירה של איבר המין אלא ממגע בדגדגן, ולכן אין לגודל איבר המין שלך משמעות עבור נשים.


בת 13 שואלת: #108764
אני קיבלתי את מחזור הווסת שלי לפני כשנה וחצי. יש לי חודשים שהמחזור ממש מהיר עם קצת דם ואחרים מאוד קשים. למה זה קורה? תודה מראש

תשובה:
שלום לך, אני שמחה שפנית אלינו. בגילך הצעיר הווסתות אינם אחידים ואינם סדירים. יהיו חודשים שהדימום יהיה ארוך וכבד ויש חודשים שהדימום יהיה קל וקצר. זה יתאזן עוד כמה שנים. התאזרי בסבלנות. כל נורמלי אצלך. כל טוב


בת 18 שואלת: #108728
אני ובן זוגי משתמשים תמיד בקונדומים וגם כאשר הוא גומר אז הוא גומר בחוץ, שבוע שעבר ביום שני שכבנו ונקרע הקונדום ולמרות שהוא גמר בחוץ לקחתי פוסטינור בשביל להיות בטוחה שלא נכנסתי להריון, יום לאחר מכן ביום שלישי שכבנו ושוב הקונדום נקרע לא רציתי לקחת שוב פוסטינור אז פניתי לרופאת נשים יום אחרי והיא אמרה שאין צורך לקחת שוב פוסטינור כי הוא מגן בפני הריון ל72 שעות (ומכוון שלא עברו 72 שעות מאז לקיחת הכדור אז לא לקחת שוב. לאחר שישה ימים מלקיחת הפוסטינור התחלתי לדמם, הדימום הוא רב ברמה של מחזור.. אני יודעת שצריך להיות דימום בעקבות הפוסטינור אבל לפי דעתי זה המחזור והוא פשוט הוקדם... הבעיה היא שהוא הוקדם בשבועיים! האם זה בסדר וזה מחזור רגיל שייפסק בעוד כמה ימים? או האם זה לא טוב שהוא הקדים בשבועיים?

תשובה:
שלום לך. הדימום הוא ככל הנראה בהשפעת הפוסטינור, זה הגיוני שמתרחשים שינויים כאלה בווסת. אין לך מה לחשוש אם יהיו עוד דימומים שלא בזמן שבו את אמורה לקבל את הווסת. חשוב לומר שיש עוד מגוון רב של אמצעי מניעה שאתם יכולים להשתמש בהם בנוסף לקונדום, את מוזמנת לקרוא באתר הדלת הפתוחה או להגיע לסניף שקרוב אלייך, נוכל להראות לך איך הם נראים ולהסביר כיצד להשתמש בהם, כך תוכלי לבחור באפשרות שמתאימה לך ביותר. כל טוב


בת 18 שואלת: #108709
היי שלום עד עכשיו היו לי מערכות יחסים שלא הגיעו ליחסים אינטימיים כל כך כעת יש לי חבר כבר שלו חודש אני עדיין לא מוכנה לעשות את זה איתו (חשוב להדגיש שעדיין אני בתולה) בינתיים אנחנו עושים רק מה שבין לבין הוא מחדיר לי אצבעות אני עושה לו ביד הכל חוץ מלהחדיר ממש ולמצוץ לו . עד עכשיו הוא מנע מעצמו לגמור עליי ויש בכאבים בזמן האחרון הוא לא שולט בעצמו ובפעמים האחרונות הוא גמר עליי כמה פעמים והיינו ללא אמצעי מניעה האם כתוצאה מכך אפשר להכנס להריון ? היינו שנינו ערומים לגמרי איבר מין שלועלהאיבר מין שלי בעודו מתחכך על האיבר מין שלי והוא גמר לי בבטן התחתונה ממש קרוב לפות אני מפחדת שזה אני יוכל להכנס להריון האם זה אפשרי ?ועוד סיטואציה שהוא גמר עליי מאחורה בגב התחתון ממש ליד התחת אני ממש מודאגת . תודה וסליחה על החפירה .. שאלה נוספת כבר יומיים שאני הולכת מלא לשירותים עושה פיפי ואחרי כמה זמן ממש כואב לי בפות ונעצר לי הפיפי אני מרגישה שיש לי עוד אבל לא יוצא מה זה יכול להיות ?? דבר נוסף האירוע היה ביום שני וביום חמישי שלאחריו זה היה התאריך שהייתי אמורה לקבל מחזור באותו יום קיבלתי ירד לי דם אך הדימום נמשך הימילשבדרךכללהמחזורשליחמישהימים

תשובה:
שלום לך. כניסה להריון יכולה להתרחש רק כשיש חדירה של פין לפות או שנוזל הזרע יוצא ישירות על פתח הנרתיק בלי מגע מוקדם יותר עם האוויר. ממה שאת מתארת אין חשש להריון. הכאב שאת מרגישה בזמן שתן כנראה נגרם מהחיכוך ביניכם בזמן האקט שביצעתם, זה מצב נורמלי וכדי להמנע מדלקות בשתן חשוב לא להתאפק לאחר המגע המיני. לגבי משך הווסת- הגוף שלך עדיין מתפתח, והמחזור מושפע מהמציאות ביום יום, אם דאגת והיית לחוצה אחרי האירוע שתיארת הגיוני שזה השפיע על משך הדימום. כל טוב


בן 16 שואל: #108699
שלום. רציתי לשאול, אני בן 16.5 ועדיין נראה ממש כמו ילד, עוד לא התחיל כלום להתפתח והפין שלי קטן קטן כמו ילד בן 8. האם יש סיבה לדאגה?

תשובה:
היי, קצב ההתפתחות משתנה מאחד לשני ויכול להיות שאצלך ההתפתחות קצת יותר מאוחרת. אבל בכל מקרה אני ממליצה לך ללכת לרופא להתייעצות כדי לעבור בדיקות ולוודא שהמינון של ההורמונים בגוף תקין ושלא נדרשת איזושהי התערבות רפואית כדי לקדם את התהליך. בהצלחה!


בן 13 שואל: #108693
שלום, בטוח שאתם עוזרים לבני נוער רבים, אתם נהדרים!! בן 13 מתאמן בשחייה 9 פעמים בשבוע בוקר וערב, אימונים אינטנסיביים. בשילוב של האימונים ובית הספר יוצא מצב שאני לא אוכל הרבה, הכוף שלי כבר התרגל לזה כך שאני לא רעב... אבל לפעמים אחותי, בת 8, אוכלת בארוחות יותר ממני. ההורים קצת מודאגים אבל אני די רגוע, אני כמעט בכלל לא חולה אז לא נראה שזה מחליש אותי. האם זה ייפגע בגדילה וההיתפתחות שלי? מטר 1.62 משקל 39 ק"ג

תשובה:
שלום לך. אני שמחה שאתה מתאמן, ספורט ממש חשוב לגוף ולנפש! אני לא יכולה לתת לך תשובה ישירה כי אנחנו לא גורם רפואי, ממליצה לך ללכת לתזונאית או נטורופתית (דרך קופת חולים) שתבנה לך תפריט מאוזן לפי הנתונים הפיזיים שלך ולפי האימונים. אני מבינה את הדאגה של ההורים שלך, ואני בטוחה שגם אתה יכול להבין אותם, אתה בגיל ההתבגרות וממש חשוב שתדאג לבריאות הגוף שלך, אולי תלך יחד איתם לתזונאית? שתוכלו לקחת אחריות כל המשפחה יחד. כל טוב


בת 28 שואלת: #108691
שלום אני בן 15 וחצי ויש לימאיבר מין קטן הוא באורך 7 ס'מ ובזיקפה 9 ס'מ 1. העם זה נורמלי 2. מה הממוצע לגיל שלי גם שאני מאונן אני לא מצליח לגמור כי יש לי ממש קטן מה עלי לאשות

תשובה:
שלום לך, אני מבינה שאתה חושש מגודל איבר המין שלך, אך אתה עדיין בתהליכי התפתחות ואין לך סיבה לדאגה, המצב שלך נורמלי לחלוטין. אתה לא מצליח לגמור ולהגיע לשפיכה מסיבות אחרות, כמו שאמרתי- אין לך איבר קטן. סיבות אפשריות לכך שאתה לא גומר הן לחץ, מחשבות על דברים אחרים, חרדה, דאגות, יום-יום עמוס וכדומה. ממש כמוך, הרבה גברים חוששים שאיבר המין שלהם קטן בעוד הוא נורמלי. החשש מגיע מצפייה בפורנו שמציג איברי מין באמת גדולים, מהשוואות שנעשות בין נערים וגברים, מאידיאל יופי שדורש מגברים להוכיח את הגבריות שלהם בסימנים חיצוניים וביניהם איבר המין, ומכך שאנחנו בחברה חושבים שהאפשרות היחידה לקיום יחסי מין היא בחדירה, כשבעצם יש המון אפשרויות אחרות למגע בין בני זוג.


בת 16 שואלת: #108648
המחזור שלי סדיר בדרך כלל אני לא לוקחת גלולות ולפני חודשים פעם אחרונה שקיימתי יחסי מין וגם זה עם המציע מניה היה לי תקופה של לחץ רגישי ופיזי גם בגלל חדר כושר וכל הדימום קרה יום אחד שהייתי בדיכאון יש מתקן בחדר כושר שאני עושה שהוא סווג של פתיחת רגלים ואני שמה 18 קילו יכול להיות שזה קשור גם לזה ? וגם היה לי תקופה של סמים

תשובה:
שלום לך, משאלתך אני מבינה שקיבלת דימום וסתי בבת אחת ולא בתאריך הצפוי הרגיל. אם אכן הבנתי נכון, לחץ רגשי ופיזי בהחלט יכולים להיות קשורים לזה. פחות סביר שמכשיר ספציפי בחדר כושר גרם ישירות לדימום המחזור. אך ייתכן שאת מעמיסה על עצמך בחדר הכושר ושזה משפיע על הוסת. אני מציעה לך להתייעץ עם מדריך מוסמך בחדר הכושר כדי לוודא שאת לא עוברת את הגבולות של עצמך. כמו כן לא הבנתי האם לקחת גלולות למניעת הריון או גלולות לשעת חירום (פוסטינור או אלה), שגם כן יכולות להשפיע על הדימום. את מוזמנת לתת עוד פרטים כדי שנבין טוב יותר. במידה והתכוונת לדימום אחר, שאינו בעל אופי של וסת, אנה פרטי פה בשאלה נוספת כדי שאוכל להפנות אותך במידת הצורך לגורם המתאים. כל טוב


בת 16 שואלת: #108631
אני במחזור ושטפתי את המקום טוב עם סבון לא עשיתי כי אמרתם שזה יכול להוביל לרגישות האם יש דרך שהריח של המחזור לא ישאר ? אני יכולה להריח את זה אפילו ביד אחרי השטיפה . ועוד שאלה לגבייי החזה שלי שד אחד יותר למעלה מהשני האם זה מצב הגיוני? אחד יותר נוטה להיות למעלה והשני למטה וגם אחד מהם יותר גדול זה מצב נורמלי או שיש ממה לחשוש?

תשובה:
שלום לך, האפשרויות לגבי הריח: להחליף פדים בתדירות גבוהה, אפשר להשתמש בטמפון אם זה נוח לך. לגבי ריח על הידיים - אפשר לקנו סבון עם ריח יחסית חזק וכדאי לשטוף עם מים חמימים. לגבי החזה - אין שני איברים בגוף שלנו שהם סימטרים ודומים בדיוק - בגודל, צורה או במיקום. המצב שאת מתארת נשמע תקין - אבל כמובן שאם זה מטריד אותך את יכולה להתייעץ עם רופא/ה. כל טוב


בן 13 שואל: #108622
שלום, אתר נהדר אני בטוח שאתם עוזרים לבני נוער רבים, קיבלתי המון עזרה רק מלקרוא את התשבות. עכשיו לשאלה, יכול להיות שאני צריך לראות רופא אבל בשלב זה אני מעדיף לשאול כאן, אני מתאמן 9 פעמים בשבוע, שחייה, אימונים אינטנסיביים בוקר וערב, ישן 7 שעות, הבעיה היא שאני אוכל מוקדם בבוקר (06:15) קערת דגנים, עד עשר לא אוכל כלום, בעשר אוכל סנדוויץ וארבע פעמים בשבוע אוכל בחמש אחה"צ ארוחת צהריים שמוביל לארוחת ערב מצומצמת. בסופו של דבר אני בקושי אוכל וכבר לא מסוגל לאכול מנות גדולות (כנראה כי הקיבה התרגלה למנות קטנות ולא יכולה להכיל מנות גדולות יותר) וההורים קצת מודאגים. האם סדר היום ייפגע בגדילה וההתפתחות?

תשובה:
שלום לך, כל הכבוד על הפעילות הספורטיבית וההתמדה. גודל הארוחות פחות משנה, אלא התדירות ומה הארוחות מכילות. מהתיאור שלך נשמע שאתה לא מקבל מספיק חלבונים ביחס לכמות ולאינטנסיביות של האימונים - למשל, במקום דגנים בבוקר (שמספקים פחמימות וסוכרים) כדאי לאכול כריך מלחם טוב עם גבינה קשה/ביצה. ומציעה שתחשוב כך לגבי שאר הארוחות שלך - איך אתה מקבל כמות מספקת של חלבון (בשר, עוף, דגים), וכמובן שליד חשוב לאכול גם פחמימה (לחם, פסטה, תפוח אדמה) וירקות. אם אתה לא מצליח לאכול מספיק חלבון - כדאי לחשוב על תוספת של שייק חלבון. ההמלצה שלי היא להתייעץ עם איש מקצוע שעוסק בספורט ובתזונה ולבנות איתו תפריט מתאים לאורח חיים שלך - ושגם יתמוך בגדילה. כדאי גם לשקול יום מנוחה בשבוע כדי לתת לגוף להתאושש. מקווה שעזרתי, כל טוב


בן 15 שואל: #108583
שלום אני חושש שעשו לי ברית מילה לא טוב מכיוון שישלי חתיכת עור שמחברת בין הכיפה לבין גוף האיבר כמו סוג של גשר כאילו אני יכול להעביר מתחתיו דברים האם זה יכול לפגוע לי בגדילה או בפוריות והאם אני צריך לראות רופא

תשובה:
שלום לך! אני מבינה שהנושא מטריד אותך אך אם אין לך כאבים ואינך סובל מבעיות אחרות במערכת השתן נראה לי כי מדובר בעניין "קוסמטי" בלבד, כלומר, המראה החיצוני, ולכן זה לא צריך להשפיע על הגדילה והפוריות שלך. אני ממליצה שתפנה לאורולוג (רופא מומחה לבעיות מערכת הרבייה והשתן אצל גברים) להתייעצות. בהצלחה!


בת 17 שואלת: #108567
אני לא יודעת מה לעשות, תמיד כשאני מגלחת במפשעות זה משאיר לי נקודות אדומות באיזור שגילחתי ובשעווה זה יותר גרוע וגם אצל חברות שלי זה ככה איך מורידים שם שיערות בלי שישאר סימן?

תשובה:
היי! נכון, זה מעצבן! השיער במפשעה נועד להגן על איברי המין של האדם ויש נשים שמעדיפות שלא לגלח את האזור. כדאי לגלח את המפשעות בזמן שאת מתקלחת או עושה אמבטיה. השתמשי בקצף גילוח לנשים (או גברים, לא משנה) ולאחר שאת מסיימת, ייבשי היטב את המקום במגבת נקייה. את יכולה להשתמש גם במשחה לתפרחת חיתולים של תינוקות למריחה על הנקודות האדומות- מפתיע כמה שזה עוזר! בכל אופן, לא למרוח קרם גוף או תכשירים אחרים שמכילים בושם כי זה ישרוף ויגביר את האדמומיות. מקווה שעזרתי. כל טוב!


בת 19 שואלת: #108533
היי :) רציתי לשאול האם אחרי קיום יחסי מין בפעם ראשונה יכול ליהיות שינוי בכאבי מחזור ?

תשובה:
הי לך! לא ידוע על קשר בין קיום יחסי מין לשינוי בכאבי מחזור. ראיתי ששאלת אותנו המון שאלות שמטרידות אותך בתקופה האחרונה. מזכירה לך שאת תמיד מוזמנת להתקשר אלינו ולהתייעץ טלפונית - 03-510-1511 כל טוב.


בן 15 שואל: #108530
שלום, אני בן 15 ושמונה חודשים והאיבר מין שלי קטן מאוד, כשהוא עומד הוא בערך 13 ס"מ וכשהוא רפוי הוא 10.5, עוד בעיה, היא שאני מעולם לא הצלחתי לגמור בזמן אוננות, ואני מאוד מתבייש לעשות סקס עם חברה שלי, זה תקין? מה אוכל לעשות?

תשובה:
שלום לך! אתה אומנם קרוב לגיל 16 אבל נמצא עדין בתוך תהליך התפתחות שהוא טבעי ונורמלי. בתוך תהליך ההתפתחות לוקח זמן עד שיוצא נוזל זרע. איבר המין שלך בגודל ממוצע ונורמלי לחלוטין. אני מבינה שאתה ובת הזוג שלך מעוניינים לקיים יחסי מין, ומבינה מאוד את החששות שעולות בעקבות הרצון שלך. מציעה לך להקשיב ללב שלך, לקחת את הזמן, להנות ממגע אינטימי שבו אתה מרגיש בנוח ובטוח. אתה יכול לקרוא עוד על אוננות באתר שלנו: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=74 ובכל מקרה- אם אתה ממשיך להיות מודאג בנושא אני מציעה לך לפנות לרופא/ת המשפחה ולהתייעץ איתה בדיסקרטיות. אם אתה רוצה להתלבט עוד - אתה מוזמן להתקשר אלינו ל"דלת פתוחה". בהצלחה לך!


בת 14 שואלת: #108521
היי! קיבלתי מחזור פעם ראשונה לפני כמעט שנה ומאז לא קיבלתי בכלל, עכשיו, אני לא בטוחה שזה היה מחזור כי אמא שלי אומרת שמחזור בדרך כלל קורה כל היום ובמשך יומיים בערך ואצלי ראיתי שיש לי דם בתחתונים בצהריים בערך ומאז זה לא חזר, ככה שזה לא נמשך כמה ימים וגם לא כל היום. יש סיכוי כלשהו שהיה לי דם בתחתונים מסיבה אחרת? והאם הגודל של החזה משפיע על מתי נקבל מחזור? אשמח שתענו לי תודה!

תשובה:
שלום לך! בשנה הראשונה טבעי שהמחזור לא כל כך סדיר ועקבי. יכול להיות שהדם שראית היה הסימן הראשון של הוסת (המחזור) ויכול להיות שלא. בכל מצב שבו את מודאגת מבחינה בריאותית כדאי להתייעץ עם רופא. לגבי שאלתך השניה - החזה מתחיל להתפתח וכשנתיים לאחר מכן מגיע בדרך כלל המחזור. מה שמשפיע בעיקר על גודל החזה זה הגנטיקה שלך. אני מבינה שכל נושא ההתפתחות שלך מעלה בך שאלות רבות - את תמיד מוזמת להמשיך ולפנות אלינו. בהצלחה.


בת 14 שואלת: #108479
לא קיבלתי מחזור חודשיים אני יודעת שזה לא תמיד סדיר אבל יש לי משום מה תחושה חזקה שהוא הפסיק לי קיבלתי פעם ראשונה בגיל עשר וחצי וזה אף פעם לא היה סדיר והיה פעמים שלא היה לי יותר זמן מחודשיים אבל זה היה בשנתיים וחצי הראשונות הוא כבר הסתדר לי מאז בערך אני שוקלת 43 והגובה שלי זה 64 בקושי אוכלת לא כי אני רוצה להיות רזה אני פשוט לא אוהבת אוכל כל כך ואני גם לא אוכלת בשר ודגים אני אוכלת רק פחמימות ביצים וגבינות וארוחה אחת ביום יכול להיות שלא יהיה לי יותר מחזור אף פעם?

תשובה:
שלום לך, אענה לגבי שתי השאלות שאת מתארת - 1. באשר למחזור הלא סדיר - בגיל 14 המחזור איננו סדיר וכפי שאת מתארת בהחלט הדבר יכול להיות קשור בתזונה לקויה. ארוחה אחת ביום איננה מספיקה בשביל ההתפתחות התקינה שלך. הייתי מייעצת לך לקבוע פגישה עם תזונאית על מנת לבנות תפריט שיהיה עשיר בכל אבות המזון. המזון הוא מאוד חשוב להתפתחות שלך, ואי סדירות של המחזור בעקבות תזונה לקויה זו תוצאה שעלייך להימנע ממנה. ספרי זאת לתזונאית או לרופא המשפחה שלך ומצאי תפריט שיהיה לך טעים ומגוון. 2. באשר להפרשות - ייתכן שישנו זיהום או דלקת (לא משהו מסוכן). אם את חשה שהאזור צורב או מעקצץ לך וההפרשות חוזרות על עצמן (לא רק לאחר ביצוע אוננות), פני לרופא משפחה. בעזרת בדיקה פשוטה ביותר ניתן לראות האם ישנו זיהום או דלקת בנרתיק. מוזמנת לפנות אלינו תמיד, בהצלחה וכל טוב


בת 15 שואלת: #108477
היי,אני מגלחת את הפות שלי הרבה זמן אבל פתאום התחיל להיות לי על השערה משו אדום פנימי כזה בולט והשערה כואבת והיא בצד .. תוכלו להסביר לי איך למנוע אתזה ? ולגלח נכון?

תשובה:
שלום לך מה שאת מתארת נראה כמו דלקת של שורש השערה קרוב לוודאי שנוצרה בגלל הגילוח אז ראשית חשוב למרוח משחה אנטיביוטית על המקום ולעקוב אם זה ממשיך להתנפח עלייך ללכת לרופא לבדיקה, לעיתים זה מצריך טיפול אנטיביוטי , לאחר שתטפלי בדלקת כדאי להשתמש באמצעים אחרים להסרת שער הערווה לא בגילוח אשר חושף את שורש השערה לכניסת חיידקים, אזור הפות הוא רגיש מאוד וגילוח זו לא בחירה מוצלחת, יש משחות להסרת שיער הנמכרות בבית מרקחת וניתן להשתמש בהן, כמו כן קיימת אפשרות נוספת שהרוב נעזרים בה זה לא להסיר את שיער הערווה אלא רק אזור המפשעות . בהצלחה


בת 16 שואלת: #108475
שלום לכם . זה נכון שבזמן הריון אין מחזור? למה? האם יתכן שהתשובה היא בשביל לא לאפשר עוד הריון ? והאם זה אפשרי שכתוצאה מכך ( יש מחזור רק בימים הראשונים /שבועות ראשונים של ההריון וקיום יחסים) יווצר מצב של ילד בתוך ילד( עובר בתוך עובר?)?? תודה מראש, וסליחה אם זה קצת מטומטם .

תשובה:
שלום לך. אין כל סיבה להתנצל. אנחנו כאן על מנת לענות על כל שאלה. המחזור החודשי הכולל בתוכו גם את שלב הווסת (שלב הדימום הפעיל במחזור החודשי) מופיע בממוצע פעם בחודש אצל נשים בגיל הפוריות. לרוב, בזמן ההיריון לא מופיעה ווסת (ישנן נשים שממשיכות לחוות דימום ברמה כזאת או אחרת במשך ההיריון). הווסת מורכבת מרירית הרחם שמתקלפת מדפנות הרחם אם אין הפריה של ביצית ע"י זרע ואין השתרשות של ביצית מופרית ברחם. בתחילת הריון משתרשת הביצית המופרית ברירית הרחם ולכן (לרוב) לא יופיע דימום ווסתי במשך כל זמן ההיריון. בנוסף, בתקופת ההיריון לא מתרחש תהליך הביוץ, שבו משתחררת ביצית מאחת השחלות ועוברת מהחצוצרה לרחם, ולכן לא יכול להיות מצב של הפריה נוספת במקביל להריון קיים. את מוזמנת ליצור איתנו קשר ונשמח לענות לך על כך שאלה. כל טוב


בן 14 שואל: #108450
היי. אני בן 14 וכמה חודשים ואיבר המין שלי קטן(4 ס''מ) וזה ממש מדאיג אותי ואני מפחד שהוא לא ידאג(לפי גוגל יש לי מה שנקרא עקמת פין (לא הלכתי לרופא עם זה). האי-גדילה קשורה לזה איכשהו?)

תשובה:
שלום לך, מצטערת לשמוע שאת דואג ומפחד. כל אחד מתפתח בקצב שונה ואתה עדיין נורא צעיר. כדי לקבל חוות דעת נכונה ומדויקת עבורך - אני מציעה שתיגש לרופא משפחה שיפנה אותך לרופאים מומחים בתחום (אנדוקרינולוג - רופא שמתמחה בהורמונים, אורולוג - רופא של דרכי השתן ואברי המין) - כך תוכל לקבל מענה מתאים לך. אין לך מה לחשוש או להתבייש - רופאים כבר ראו כל מיני מצבים ולמדו עליהם ויוכלו לסייע לך בצורה הטובה ביותר. כל טוב


בת 15 שואלת: #108435
הי אני בת חמש עשרה ואתמול קיצרתי את השיערות בפות עם מספריים... זה בסדר?(או שמספריים לא טובים,וצריך לעשות אם מכשיר אחר) וכבר שיום שלם יש לי עיקצוצים בפות וזה מעצבן,למה זה קרה לי?ומה אפשר לעשות?(יש איזה משחה למרוח או משהו/קרם גוף?) ונ.ב אם עם מספריים זה בסדר,אז השיערות יגדלו לי נורמלי ורגיל כמו מקודם? תודה;)

תשובה:
הי, אם החלטת לקצץ את שיער הערווה מספריים זו בחירה מצויינת כי זה לא פוגע בעור ובצמיחה של השערה בשורש. מאחר והמקום עדין גילוח או שעווה יוצרים גירוי בעור - ולא מומלצים. לגבי העקצוץ - ייתכן שקצה השיערות הקצרות יוצרות מגע עם העור וגורמות לעקצוץ. מניחה שזה יעבור תוך זמן קצר. מקווה שעזרתי, כל טוב


בן 13 שואל: #108415
שלום קוראים לי ג׳וני ואני בן 12 ו10 חודשים רציתי לדעת מה הממוצע של הפין לגיל שלי

תשובה:
היי! רבים מבני גילך עסוקים בנושא אורך הפין והשאלה שלך לגיטימית לחלוטין. חשוב שתדע שאתה נמצא בראשית גיל ההתבגרות ולכן אורך הפין או רוחבו ישתנו בהמשך. אורך הפין הממוצע בגילך הוא בין 5 ל-9 ס"מ במצב רפוי. עוד חשוב שתדע שגודל איבר המין שלך בעתיד לא ישפיע בהמשך על חיי המין שלך או על איכותם. כל טוב!


בת 16 שואלת: #108412
היי אממ סיימתי מחזור לפני שבועים ולפני כמה ימים התחלתי לדמם שווב יכול להיות שזה מחזור שוב ?

תשובה:
היי! מכיוון שלא כתבת הרבה פרטים קשה לדעת. האם את נוטלת גלולות? האם המחזור שלך סדיר בד"כ? האם קיימת יחסים לא מוגנים בתקופה האחרונה? האם היית בתקופה לחוצה מבחינה חברתית ו/או רגשית? האם נטלת את הגלולה של היום אחרי (פוסטינור, נורלבו)? תשובות לשאלות אלו יכולות לתת לנו כיוון לסיבה לדימום המוקדם. עפ"י שאלה ששאלת לפני כחודשיים ראיתי שהתכוונת ליטול גלולת "אלה". האם נטלת אותה לבסוף? אחת מתופעות הלוואי של הגלולה (וגם של הפוסטינור והנורלבו) שהיא משבשת את האיזון ההורמונלי למספר חודשים וזו יכולה להיות סיבה להקדמת הדימום. אם יש לך שאלות נוספות את מוזמנת לכתוב אותן פה או להתקשר אלינו, לאחד מסניפי הדלת הפתוחה ונשתדל לעזור לך. כל טוב!


בת 17 שואלת: #108386
היי, לפני חמישה ימים אני וחבר שלי קיימנו יחסי מין שלא עשיתי שנתיים. בתחילה הוא חדר והיה לי כאב חד, החזקתי בו והוא נתן לי טיפים בשביל שלא יכאב ואמר לי לשחרר את הרגליים, לאחר כמה דקות האקט היה יותר אינטנסיבי ( ללא אמצעי מניעה ) והוא גמר בחוץ. שניות אחת כך שתפתי את איבר מיני וירד ממש מעט דם כפצע. באותו הלילה קמתי בבוקר שלאחר מכן לכתם דם על המכנס , ועד היום כבר חמישה ימים אני משתמשת בפדים כי הדימום יחסית בינוני , משתנה כל הזמן . (חשוב לציין שאני לא זוכרת מתי הפעם האחרונה שקיבלתי, והווסת לא סדירה עדיין אצלי,משתנה לפעמים סדיר לפעמים לא ) מה זה יכול להיות? אני בת 17, אף פעם לא היה לי ככה אני ממש בלחץ. רוצה ללכת לבדוק אבל לא רוצה שהוריי יהיו מעורבים בסיפור ( בת 17) אני לא יודעת מה לעשות.. הדימום יש בו לפעמים קרישי דם גם וריח חזק

תשובה:
שלום לך יפה שאת משתפת אותנו , ראשית יחסי מין מלאים עם חדירה ללא אמצעי מניעה גם אם חברך גמר מחוץ לגופך יכול לגרום להריון מ"טיפות אהבה" (פליטת זרע קלה טרם האורגזמה) לכן חשוב לי להדגיש בפנייך את זה בכדי שבפעם הבאה תדאגי לקיים יחסי מין רק עם אמצעי הגנה, הדימום שאת מתארת נראה כווסת, את טוענת שאת לא זוכרת מתי קיבלת וסת בפעם האחרונה וזה דימום שנמשך מספר ימים, אני מציעה שתיגשי לבדיקה אצל גניקולוג/ית בכדי להיבדק ולהתאים אמצעי מניעה. כל טוב


בת 16 שואלת: #108369
זה חודש ראשון שאני לוקחת גלולות ואלה גלולות יאז+(שיטת 24+4) והיום(שישי 2.8.17) אני אמורה לקבל מחזור ועדיין לא קיבלתי. אני לא יודעת מה לעשות כי אני לוקחת את הגלולה בדרך כלל בשעה 21:00 ואם אני לא אקבל עד אז אני צריכה לקחת את הגלולה המדומה? או להתחיל קופסא חדשה? או לחכות? בבקשה תעזרו לי, זה גם יום שישי אז לא יכולה להתקשר לגינקולוג שלי

תשובה:
היי לך מה שאת מתארת הוא טבעי, הגוף שלך עדיין מתרגל לגלולות ולוקח לזה זמן להתייצב. לכן יכול להיות שלא היה לך דימום למרות שהיה אמור. תמשיכי לקחת את הגלולות כרגיל אם זה ממשיך, כדאי שתלכי להתייעץ עם רופא/ת נשים בהצלחה


בת 14 שואלת: #108345
היי, יש לי שאלה. הפוט שלי מפריש כל הזמן חומרים והרובו אדום אני מפחדת שיש לי שם משהו , כי לפעמיים אני מאוננת ויש כיחוך במקום האם ככה הפוט אמור להיות?

תשובה:
היי יקירה! הפרשות רבות מהנרתיק בגילך הן דבר טבעי, וקורה אצל רוב הנערות, גם אם נראה לך שהן מופרשות כל הזמן. יתכן והאדמומית שאת מדברת עליה נובעת מחיכוך חזק מדי בזמן האוננות. האם את מרגישה צריבה או כאב בזמן מתן שתן? אם לא , אין בעיה. אם כן, יתכן ויש זיהום ואז אני ממליצה לפנות לרופא לטיפול. חוץ מזה, כדאי מאוד לשטוף את האזור הפנימי של הפות במים בלבד וללא סבון שעשוי לגרום לגירוי, לאדמומית ולהגברת ההפרשות. המשיכי להתייעץ איתנו בכל שאלה שיש לך. כל טוב!


בן 14 שואל: #108267
שלום אני בן 14 ואני מודאג בקשר להתפתחות שלי...אני יחסית נמוך לחברי וגם הוריי גבוהים (אני 1.58) וגם אין לי שערות בבית שחי , וגם ומתחת לפופיק.האם זה בסדר והאם אני אגדל משמעותית בגובה והאם יצמחו לי שערות?

תשובה:
שלום לך. החשש שאתה מתאר מלווה הרבה מתבגרים. כל אחד מאיתנו הוא יחיד ומיוחד ולכל אחד יש את קצב ההתפתחות שלו. לרוב, בתחילת ההתבגרות המינית של הבנים, מתחילים לגדול האשכים והפין, לאחר מכן מתחיל להופיע שיער ערווה ורק לאחר כשנה מתחילת תהליך זה מתחילה הצמיחה המשמעותית לגובה. ממה שאתה מתאר, כנראה שעדין לא הגעת לשלב זה של ההתבגרות. זה נכון שאתה מסיק כי לרוב כשההורים גבוהים ישנו סיכוי גבוה לכך שגם ילדיהם יהיו גבוהים, אך גם קצב ההתפתחות והגיל בו היא מתחילה מושפע מהגנטיקה שלך (אם אביך החל את התבגרותו בגיל מאוחר יותר משאר חבריו, יכול להיות שגם אצלך זה יהיה כך). איני חושבת שיש לך מה לדאוג, אך אתה בהחלט יכול להתייעץ עם רופא המשפחה שיכול לתת לך תמונה מלאה יותר. מוזמן להמשיך ולהתייעץ איתנו בטלפון ונשמח לענות על כל שאלה. כל טוב.


בן 13 שואל: #108264
היי קוראים לי אנונימי אני מאונן בערך חודש ואני לא כל כך נהנה מזה אם תוכלו לעזור לי זה יהיה נחמד אבל זה לא העניין... כפי שאמרתי אני די חדש לזה ויוצא לי אחרי קצת זמן נוזל שקוף שאני לא יודע מהו והוא לא גמירה נ.ב כאב בפעם הראשונה שגמרתי כאב לי והיה לי שוק קטן זה נורמלי זה לא נעים כמו שחשבתי שזה יהיה עוד נ.ב פעם קודמת שאלתי שאלה לפני חודש ועדיין לא עניתם לי תודה

תשובה:
שלום לך. מצטערת שלא ענינו לך בפעם הקודמת אוננות היא דרך נפלאה לחקור את גופך ולגלות מה גורם לך לעונג. אם אינך נהנה כרגע מהאוננות, אינך חייב להמשיך בכך. לרוב, מאוננים כשמרגישים עוררות מינית או חושבים מחשבות מיניות. אם ניסית לאונן בגלל סיבה אחרת, יכול להיות שלא הייתי מגורה מספיק ולכן לא נהנית. הנוזל השקוף שאתה מתאר הוא נוזל שיוצא מהפין לפני יציאת נוזל הזרע (לעיתים קוראים לו "טיפות אהבה") וזה לחלוטין תקין. אוננות אמורה להיות מהנה ולא מכאיבה. אם כאב לך עצם השפשוף בפין, נסה בפעם הבאה להשתמש בחומר סיכה כמו קרם גוף. המשך ליהנות מגופך.


בן 17 שואל: #108226
כל מחזור מבטל הריון?

תשובה:
היי! עפ"י השאלה הקודמת, האם החברה קיבלה הבוקר את הווסת? אם כן, כנראה שאין הריון והכל בסדר. אם עדיין לא קיבלה, יש מצב שבו יש דימום בתחילת הריון (בין השבוע ה-4-6 בד"כ) שלעתים נחשב בטעות כווסת אך מדובר בדימום השתרשות. הוא שונה מהווסת מכיוון שמדובר בהפרשה אדמדמה-חומה ולא בדימום ממש. אם יש לך שאלות נוספות אתה מוזמן להתקשר אלינו. כל טוב!


בת 15 שואלת: #108220
שלום אני בת 15 והציצי שלי מידה b, אך יש לי שד אחד יותר גדול והשני קטן יותר, שמעתי זה נורמלי שיש ציצי אחד גדול מהשני אך, הפיטמות שלי גם כך.. אחת גדולה אחת קטנה וזה מוזר כי לאף אחת מהחברות שלי לא קיים דבר כזה. תודה על תשובתכם

תשובה:
היי, כפי שאמרו לך ונכון - זה נורמלי לחלוטין שהגדלים אינם זהים! למעשה כמעט כל האיברים הזוגיים (אוזניים, ידיים ועוד) בגוף שלנו אינם סימטריים אחד לשני, כך שהגיוני שגם הפיטמות אינן זהות בגודלן. אין לך ממה לחשוש זה תקין לחלוטין וקורה לבנות רבות גם אם לא ראית זאת אצל חברותייך. לכל אחד גוף שונה והשדיים מתפתחים אצל כל אחת בצורות וגדלים שונים(:


בת 15 שואלת: #108212
תעניי בבקשה זה חשוב

תשובה:
שאלתך נענתה


בת 15 שואלת: #108199
היי יש לי חבר כבר זמן מה ואנחנו רוצים לעשות סקס ויש לי שיערות בפות בדרך כלל מורידים שיערות?? זה עושה משהו אם לא מורידים??

תשובה:
היי! בשנים האחרונות יותר ויותר נערים ונערות מסירים את שיער הערווה שלהם. הסיבה לכך היא בעיקר בגלל השפעת הפורנוגרפיה על מה שאנחנו חושבות שצריך לעשות. בסרטים פורנוגרפיים איברי המין חלקים לגמרי וכמעט ולא ניתן לראות שיער ערווה. ממש לא חובה להוריד את שיער הערווה (השיער שעל הפות). זו בחירתך החופשית. מדובר בעניין של אופנה. מבחינה בריאותית, לא צריך להסיר את השיער ולעיתים צצות בעיות עור כשמתחילים להסיר אותו. לגבי שאלתך השנייה: בישראל, הגיל הממוצע ל"פעם הראשונה" הוא 16.6 שנים, בערך. יש מי שמתחילים מוקדם יותר ויש שממתינים עם הפעם הראשונה לגיל מבוגר יותר. לא הרושם הוא החשוב. תנסי לענות לעצמך על השאלות שבקישור הבא http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=68 ובעזרת התשובות כבר תביני בעצמך האם זה מוקדם לך מדי לקיים יחסי מין או שזה אולי כן מתאים לך עכשיו. כל טוב!


בן 15 שואל: #108157
היי בדרך כלל יש מאיבר המין שלי ריח חזק למה?

תשובה:
היי! אין סיבה שיהיה ריח חריף מהאזור. חשוב להקפיד על מקלחת יומיומית ולשטוף היטב את האזור עם סבון עדין כולל את אזור של האשכים. עכשיו קיץ, מאוד חם , והאזור הזה נוטה להזעת יתר. יתכן ואתה צריך להתקלח יותר. אם אתה מאונן, כדאי לשטוף את הפין והאשכים לאחר האוננות. כל טוב!


בת 15 שואלת: #108116
היי,אני התווכחתי עם חברה שלי על משו ואני אנשי לדעת אם אני צודקת ואם אתם יכולות להסביר לי יותר טוב בנושא .. התווכחתי עם חברה שלי על בחוץ אני יודעת שביום מתרחש 14 ימים לאחר המחזור החודשי אם החודש שלי היה 28 אז ביום ה14 אני מבייצת ואם זה ב30 אז ביום ה16 אני מבייצת כלומר לבדוק את הקצב הסדיר ביו מזחור למחזור וכל פעם להחסיר 14 יום .. אני צודקת ? ואמרו לי שזה משתנה מאישה לאישה וגם זה לא תמיד סדיר ה28 או ה29 בחודש אז איך יודעים בדיוק מתי הביוץ ?

תשובה:
הי, שתיכן צודקות. עקרונית, אצל רוב הנשים הביוץ מתרחש 14 יום מקבלת המחזור. אבל, בשנים האחרונות חוקרים גילו שיש נשים שזה לא נכון לגביהן, או שיש נשים שמבייצות פעמיים בחודש. לכן, לא ניתן להסתמך על החישוב הזה כדי למנוע הריון. כמו-כן, אציין שזרע נשאר בגוף האישה עד חמישה ימים ויכול לחכות לביוץ. האפשרות הבטוחה לדעת מתי יש ביוץ היא במעקב רופא, יש אפשריות נוספות כמו מדידת חום גוף ומקלוני ביוץ - אבל שיטות אלו לא נחשבות לבטוחות וגם מצריכות מעקב יומיומי. מקווה שעזרתי, כל טוב


בת 17 שואלת: #108055
שלום רציתי לשאול עד כמה ימים בערך יכול לאחר מחזור? כי אני שכבתי לפני שבועיים עם חבר שלי ולא בדיוק שכבנו הוא הכניס והוציא כאילו הוא בתל אותי וירד לי מלא דם שאני קצת נילחצת אני לא יודעת עם זה נורמלי, או שזה מסוכן. צריך רופא או משהו? כי האמת שהייתי אמורה לקבל ב25 מחזור והיום כבר ה27 והוא קצת מאחר. יש לי סיבה כל שהיא לדאוג? אני צריכה ללכת לבדוק את זה? כי אני קצת מפחדת.. אני גם האמת לא רוצה שההורים שלי ידעו מזה שעשיתי את זה. אני כ״כ מקווה שאני יקבל מחזור ושהכל יהיה בסדר.

תשובה:
היי, המחזור יכול לאחר ממספר סיבות ואין איזשהו תחום מוגדר של זמן- לעיתים כשיש חוסר איזון הורמונלי למשל המחזור יכול לאחר אפילו במספר חודשים. עם זאת, לא צריך להיות שאננים וניתן להכנס להריון כל עוד הייתה חדירה (גם אם לא הייתה גמירה בפנים עדיין יכולות להפלט "טיפות אהבה" שניתן להכנס מהן להריון). ירידת הדם היא טבעית, לעיתים קריעת קרום הבתולין מלווה בדם ולעיתים נפצעים במהלך החדירה. לכן עדיף לבצע זאת בעדינות, לגעת באיזור לפני עד שתרגישי מוכנה לחדירה. יכול לעזור גם אם תשתמשו בחומר סיכה וכך החיכוך יהיה עדין יותר ולא תפצעי. אם עדיין לא קיבלת מחזור אני ממליצה לך לעשות בדיקת הריון בייתית (שהיא מאוד אמינה וניתן לקנות אותה בסופר פארם) או להגיע לאחד מסניפי דלת פתוחה לבצע כאן בדיקת הריון ולשמוע על אמצעי מניעה כדי שנבטיח שאת לא בהריון וגם בעתיד נוכל למנוע את זה כל עוד תרצי:) בהצלחה!