A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

גדילה והתפתחות

דלת פתוחה הקרובה אליך

גדילה והתפתחות

בת 17 שואלת: #107082
היי אני קיימתי יחסי מין בזמן מחזור ביום הראשון שלי לאחר מכן הפסיק לי הדימום כאילו שאין לי מחזור מימה זה נובע זה טבעי?

תשובה:
הי, לא ציינת אם קיימת יחסי מין בחודש שקדם למחזור - והאם הם היו יחסי מין מוגנים? דימום קצר עשוי להצביע על השתרשות של הריון ברחם. את משתמשת בגלולות? אם אין חשש להריון, ייתכן שזה שינוי טבעי ונורמליץ לפעמים המחזור מתחיל, מפסיק ואז שוב חוזר - זה נורמלי לגמרי ואין מה לחשוש. כל טוב :)


בת 22 שואלת: #107060
שלום, אני והבן זוג שלי עשינו יחסים לא מוגנים כשלושה ימים לפני מועד המחזור(חשוב לציין כי המחזור סדיר ) אנחנו מאוסים וכן רוצים לנסות להביא ילד, השאלה אם זה אפשרי שלושה ימים לפני מחזור להיכנס להריון..? הביוץ שלי היה כבר לפני שבוע וחצי בערך בוודאות..

תשובה:
שלום לך, אם אכן הביוץ שלך היה לפני שבוע וחצי, נראה שהסיכוי להריון נמוך מאוד. בשלב בו הביוץ שלך היה לפני שבוע וחצי, הגוף שלך כבר מכין עצמו לפליטה של הביצית שלא הופרתה. זרע יכול "לשרוד" בערך 3 ימים בתוך גוף האישה. לכן אם תקיימו יחסי מין בטווח הימים בזמן הביוץ זה מעלה את הסיכוי להיכנס להריון. במידה ואתם לא משתמשים בערכה למעקב ביוץ, אני ממליצה להשתמש בכזו על מנת לדעת בוודאות מתי הביוץ. אפשר לקנות אותה ברשתות הפארם ובבית מרקחת. שיהיה בהצלחה! אתם מוזמנים להתקשר אלינו לשאלות נוספות


בת 13 שואלת: #106939
מה הם התסמינים שיש לפני שמקבלים מחזטר פעם ראשונה?

תשובה:
שלום לך, הווסת הראשונה מגיעה כשנתיים לאחר תחילת גדילת השדיים. על מנת לקבל מחזור, חשוב גם שיהיה אחוז שומן מינימלי בגוף (כ 17%). הממוצע לגיל קבלת הווסת בפעם הראשונה הוא 12-13 ובפעמים הראשונות הוא ככל הנראה לא יופיע באופן סדיר. אני שמחה שפנית אלינו ובמידה ויש לך שאלות נוספות, תמיד תוכלי להעזיר במאגדי המידע הנמצאים באתר שלנו "דלת פתוחה" ואף לפנות אלינו באופן טלפוני או להגיע לסניף הקרוב לביתך. תוכלי למצוא מידע על הסניפים, שעות הפעילות וטלפון גם כן באתר. יום טוב


בת 17 שואלת: #106916
היי, אני וחבר שלי ביחד כבר שנה והתחלנו לשכב לפני חצי שנה. חיי המין שלנו מאוד בריאים, אנחנו שוכבים בכמות המתאימה ומעולם לא היו לנו בעיות ותמיד שנינו הגענו לסיפוק והנאה. לפני כמה ימים הוא בא אליי ופשוט לא עמד לו, הוא מאוד היה מתוסכל והתבייש במצב ולא ידע איך להגיב אליי, ראיתי שהוא התאמץ ממש ואחרי שעה הצליח לעמוד לו אבל לא ב100% והצלחנו לשכב, הוא גמר מאוד מהר ואחרי שעה שכבנו שוב ואז הייתה זקפה מלאה. הוא סיפר לי שלפני שבא אליי הוא אונן בבית פעם אחת או פעמיים, אני מנסה להבין אם יש איזו בעיה בקשר או במין שלנו או בכלל בו, או שזה מצב לגיטימי והוא קורה מידי פעם? וגם רציתי להבין למה זה קורה?

תשובה:
שלום לך, אני שמחה לשמוע שאת נהנת מחיי המין שלך עם בן זוגך. חשוב לי להגיד כי כמו שלפעמים לנו הנשים לא תמיד מתחשק לבצע יחסי מין גם לגברים מותר-ואצלם זה מתבטא בכך שהם אינם מצליחים להגיע לזקפה. הקושי להגיע לזקפה יכול להיגרם מכמה סיבות: עייפות, לחץ -ממבחן לדוגמא, עצבנות, עצב ועוד. אני מקווה שאת מבינה מתשובתי שזה אומר כי זהו מצב לגיטימי שיכול לקרות מדי פעם :-). ציינת כי לפני שנפגשתם הוא אונן בבית פעם אחת או פעמים, דבר שכמובן יכול להשפיע אצלו על הקושי להגיע לזקפה. נשמע כי אין לך מה לחשוש מבעיה בקשר שלכם או בחיי המין שלכם, במידה ואת מרגישה שכן אמליץ לך לדבר איתו על זה.


בת 14 שואלת: #106903
אני בת 14 וקיבלתי את הווסת הראשונה כמעט לפני שנה (בחודש הבא זה יהיה לפני שנה בדיוק). היה איזה חודש אחד, ממש ממזמן, שלא קיבלתי מחזור, ואז הוא חזר כרגיל, והחודש שוב לא קיבלתי מחזור. אני עלולה לדאוג?

תשובה:
שלום לך יקירה! זה טבעי לגמרי שבשנים הראשונות הווסת לא יהיה סדיר. יכול להיות שייקח לגוף שנתיים ואפילו יותר להפוך את הווסת לקבוע. אין לך מה לדאוג. הכל תקין. כל טוב!


בת 18 שואלת: #106892
ויש דרך אחרת שאמנע השבוע את קבלת הווסת

תשובה:
הי, יש דרכים למנוע קבלה של וסת, אבל זה נעשה רק מול רופא נשים שמתאים גלולות מסויימות. כל טוב :)


בת 18 שואלת: #106878
היי ישלי הפרשות מין גושים כאלה בצבע צהוב זה תקין?

תשובה:
שלום לך. הפרשות מהנרתיק הן נורמליות . המרקם עשוי להשתנות במהלך החודש ויכול להיות החל מהפרשה מימית שקופה ועד הפרשה לבנה-צהבהבה צמיגה. נשמע שזה תקין.


בן 14 שואל: #106874
אני בן 14 וארבעה חודשים אורך איבר המין שלי במצב רפוי הוא 8 ס"מ ובמצב זיקפה הוא 10 ס"מ אני 1.62 ושוקל 47.5 ק"ג. 1) אני חושש שאביא המין שלי קטן ואני מפחד שהוא ישאר קטן ואני מקווה שלפחות יגיע לאורך של 15 ס"מ האם זה אפשרי? 2) ייתכן שאיבד המין שלי קטן כי אני לא שוקל מספיק ( לא ממש תת משקל אבל קצת פחות מהממוצע )?

תשובה:
שלום לך. גודל איבר המין שלך נמצא בטווח הנורמלי ועליך לזכור שבמהלך השנים הקרובות הגוף ישתנה, יתפתח ויגדל. לא ניתן לדעת לאיזה גודל בדיוק יגיע איבר המין. גברים רבים עסוקים בשאלות בנוגע לאיבר המין (אור, עובי וכולי) אך לאורך איבר המין אין השפעה על התפקוד המיני. אם המשקל שלך תקין אין לכך השפעה על גודל איבר המין.


בת 19 שואלת: #106853
אהלן, אני בת 19 ובתולה. בזמן שדחפתי לעצמי אצבעות צרב לי קצת בכניסה לנרתיק. ממה זה יכול להיווצר ? האם יש סיכוי לדלקת ? שאלה נוספת בכניסה לנרתיק יש לי כמו שריר/שכבת עור האם זה קרום הבתולין או שזה משהו אחר ?

תשובה:
שלום יקרה, טוב לקרוא שאת בוחנת וחוקרת את גופך, זו דרך נהדרת להכיר את הנרתיק ולכשתקיימי יחסי מין בעתיד תכירי ותדעי מה את אוהבת. יכול להיות שהיית יבשה ולכן צרב לך בכניסה לנרתיק, צריך לנסות שוב ואפילו להרטיב את האצבע ולבדוק. את מוזמנת לעשות זאת ולפנות אלינו שוב. שכבת עור בכניסה לנרתיק אבל קצת פנימה היא אכן קרום הבתולין. בהצלחה והנאה מגופך


בת 14 שואלת: #106826
היי, אז יש לי שאלה על הציצי שלי... יש לו צורה ממש מוזרה והוא יחסית קטן, לכל החברות שלי יש ציצי עגול יפה ועומד ושלי קטן ומהפרופיל שלו הוא כמו סופגנייה מעוכה... וגם הפטמה שלי יחסית גדולה לציצי שלי וזה ממש מכוער. בנוסף כשחבר שלי ואני התכרבלנו אז הוא התחיל ללטף אותי ואז הוא גם נגע לי בציצי, והייתי עם חזייה עם ריפוד עבה אז אני מפחדת שהוא יתאכזב מהציצי האמיתי שלי...

תשובה:
שלום לך, את נשמעת לי מאוד דואגת וגם מאוד ביקורתית כלפי עצמך. בגיל ההתבגרות הגוף שלנו משתנה ואנחנו מתחילים לשים לב לדבר שלא התייחסנו אליהם קודם, כמו לדוגמא החזה שלנו. את רק בת 14 ולגוף שלך צפויים עוד שינויים רבים, יכול להיות שהחזה שלך עוד יגדל וישנה את צורתו ויכול להיות גם שלא בגלל שלכל אחת יש גוף שונה, וגם חזה שונה. בגלל שבגיל הזה אנחנו כל הזמן נמצאים בין אנשים אנחנו משווים את עצמנו לאחרים, אבל חשוב לי שתצליחי לאהוב את הגוף שלך למרות שלפעמים הגוף של אחרות נראה לנו יפה יותר. לגבי חבר שלך, אני מבינה את החשש שלך, אבל אני חושבת שאם הוא אוהב אותך הוא יאהב אותך בלי קשר לצורה ולגודל של החזה שלך. אין מאכל שיכול לשנות את הגודל של השדיים, וכדאי שתתני לגוף שלך להתפתח באופן טבעי. החזה לא צריך להיות נפוח מלמעלה, וכמו שאמרתי לכל אחת יש צורה, צבע וגודל שונים של השדיים וגם של הפטמות - כולם בסדר וכולם יפים! את מוזמנת לדבר איתנו שוב ולשאול כל שאלה, גם בטלפון וגם בהגעה אלינו לאחד הסניפים. אני מקווה שתצליחי להינות מהגוף שלך, ומהקשר עם חבר שלך. בהצלחה


בן 15 שואל: #106771
שלום אני בן 15 וחודשיים ויש לי ציצי ופיטמות מאוד גדולות ואני לא שמן אפילו יש לי קוביות,איך אני נפטר מהציצים האלה זה מפדח ופוגע בביטחון העצמי

תשובה:
שלום לך, גיל ההתבגרות מאופיין בשינויים גופניים רבים, ולפעמים בכלל לא פשוט להתרגל אליהם. נשמע שהשינויים שהופיעו אצלך מפריעים לך ופוגעים בבטחון שלך וזה בטוח לא נעים לך. חלק מהשינויים הם טבעים וצריך להתמודד איתם, גם אם הם לא הכי מוצאים חן בעינינו בהתחלה. הרבה מאד נערים מוטרדים מגודל איבר המין שלהם או צורתו, גודל הפטמות שלהם או צורתן/צבען, ובכלל מאיך שהגוף שלהם נראה בגיל הזה. אם אתם חושב שגודל השדיים (כן, גם אצל בנים וגברים קוראים לאיבר הזה ככה) שלך גדול ויוצא דופן בהשוואה לחברים כדאי ללכת לרופא/ת המשפחה שלך רק כדי לבדוק שמדובר במצב תקין ובריא. אם הוא יגיד שזה מצב תקין זה יעזור גם לך לקבל את המצב, ואני מקווה שבהמשך כשתשלים את תהליך ההתבגרות והתתפחות הגופנית שלך תרגיש יותר בנוח עם איך שהגוף שלך נראה. אתה מוזמן לעדכן אותנו פה מה אמר הרופא/ה ואיך אתה מרגיש לגבי זה.


בן 15 שואל: #106770
איפה אמור להיות שיערות, רק מעל הזין או גם באשכים?

תשובה:
שלום לך, במהלך גיל ההתבגרות מתחילה צמיחת שיער גם באזור הערווה (מעל בסיס הפין) וגם על האשכים.


בת 15 שואלת: #106732
שלום, יש לי שאלה בנוגע להתפתחות המינית החיצונית(חזה,מבנה גוף אולי).. עוד כמה ימים אני בת 15, קיבלתי מחזור בגיל 13 וחצי...לכן ההתפתחות היתה אמורה להיות לפחות השנה או להתחיל בגיל הזה...מה שאני יודעת בוודאות זה שאני רזה ובקושי אוכלת(יש לזה סיבות כמובן) וזה בהחלט משפיע... השאלה היא כזאת: כאשר ההתפתחות תתחיל(היא הרי תתחיל מתישהו...), האם היא תסתיים כפי שהיא היתה אמורה?כלומר גודל החזה הסופי יהיה כמו שהיה אמור להיות בהתפתחות סדירה...או שהיא פשוט תעצור וזהו? ועוד שאלה: האם היא תמשך באותו זמן או שכבר באיטיות/מהירות מסויימת? העניין הוא פשוט כי אני רוצה לדעת אם העיכוב הזה בתפתחות שאמור להיות בגיל ההתבגרות יהיה בדיוק כמו בשלב מאוחר יותר ושזה רק הבעיה של האיחור...ולא של זמן ההתפתחות...

תשובה:
שלום לך, גיל ההתבגרות וההתפתחות החיצונית שאת מדברת עליה הוא תהליך שקורה בין הגילאים 9-18 לרוב וגם לפעמים קצת אחרי בעוד שנה- שנתיים. קצב ההתפתחות כמובן משתנה בין האנשים והוא לא אחיד לכולם, זה מאוד תלוי ומשתנה וזה בסדר גמור. לגבי "תסתיים כמו שהיא הייתה אמורה". מאוד קשה לדעת מראש איך היא הייתה אמורה להסתיים.. בכל מקרה אם את מרגישה ומודעת לאיזשהי בעיה התפתחותית כדאי להיוועץ ברופא, כדי להימנע מבעיות עתידיות התפתחותיות או בעיות אחרות שהם תוצאה של חוסר תזונה או תזונה לקויה. בכל מקרה נורא קשה לדעת מראש מה ייקרה בסוף התהליך ומומלץ לנסות לטפל בקידומו מבחינה רפואית כבר בשלב זה. בהצלחה!


בת 16 שואלת: #106715
אנחנו שוכבים עם קונדום ובחיים לא שכבנו בלי במשך לשאלתי

תשובה:
היי לך! שמחה שחזרת אלינו עם תשובה, ושמחה לשמוע שאתם מקיימים יחסי מין מוגנים :) כפי שענינו לשאלתך הקודמת, אין "תאריך רגיל" להופעת הווסת, המועד הבא שהווסת מופיעה תמיד תלוי במועד הקודם שבו היא הופיעה. בכל מקרה, בגילך זה מאוד טבעי והגיוני שהמחזור לא סדיר לחלוטין- כך שיכול להיות שיהיה סדיר כמה חודשים ברצף ואז פתאום לא יהיה סדיר פעם 1 או מספר פעמים, או בכלל.. זאת אומרת שזה לא חריג שתאריך ההופעה של הווסת שלך משתנה מחודש לחודש.


בת 14 שואלת: #106706
היי אני מאוננת מגיל 11 או 10 בערך ועכשיו קצת ירדתי מזה בגלל שקיבלתי מחזור בגיל 12 ומאז ותמיד יש לי כזה נוזל לבן שתמיד מחתים לי את התחתונים. אני מודאגת קצת כי זה קצת מפחיד אותי כי דיברנו על איבר המין של הנקבה וזה קצת הדאיג אותי וגם המחזור שלי ממש לא סדיר לפעמים אני מקבל ואז תוך שבוע נגמר ואז זה חוזר על עצמו ולפעמים לוקח כמע שלושה חודשים מה כדי לי לעשות?!?!

תשובה:
היי לך! אני שמחה מאוד שפנית אלינו :) קודם כל חשוב שתדעי שאין קשר בין אוננות לבין הופעת המחזור- את יכולה להמשיך לאונן בכייף, זה בסדר גמור וטבעי לחלוטין. הנוזל שאת מדברת עליו הוא הפרשה טבעית שיוצאת מהנרתיק. ההפרשות מתחילות בגיל ההתבגרות, כשמקבלים מחזור, וממשיכות לאורך כל החיים, זה טבעי ונורמלי - בימים שלקראת הופעת הווסת ההפרשות מרובות יותר, לכן את יכולה להשתמש בימים האלו במגיני תחתון יומיומיים כדי שהתחתונים לא יתלכלכו. לגבי הסדירות של המחזור שלך - בגיל ההתבגרות המחזור לא סדיר אצל רוב הבנות, מה שאת מתארת טבעי והגיוני לגמרי ואין ממה להיבהל. בדרך כלל אחרי גיל 18 המחזור מתחיל להיות סדיר. קחי בחשבון שתזונה ומצבי רוח משפיעים על הופעת הווסת, במידה ואת בסטרס (לחץ), הגיוני שהווסת מאחרת, או- במידה ואת נמצאת בדיאטה מסוימת ולא אוכלת בצורה מאוזנת- הווסת עלולה להיעלם. במידה ושני הדברים האחרונים שרשמתי לא רלוונטיים אליך- הסיבה שהמחזור אינו סדיר הוא העובדה שאת בגיל ההתבגרות עדיין, אין סיבה להיות מודאגת :)


בת 16 שואלת: #106662
היי, יש לי בן זוג כבר כמעט שנתיים, ואנחנו מקיימים יחסי מין כבר הרבה זמן(באופן מוגן) , הפעם האחרונה שהיה לי מחזור היא לפני חודשיים, כלומר מאחר לי המחזור בחודש.. והמחזור שלי לא סדיר אבל חודש זה מוגזם למרות שיש לי את כול הכאבים הרגילים שיש לי תמיד לפני מחזור(כאבי בטן, עצבים, כאבים בחזה...) יכול להיות שקרה משהו במהלך היחסים ואני בהריון? או שזה הגיוני שמחזור מאחר לי ככה? קראתי שדברים כאלו יכולים לקרות עקב לחצים, שינוי במשקל, ועוד כמה דברים שכן חוויתי בזמן האחרון, אשמח למענה מהיר.

תשובה:
הי, אם קיימתם יחסי מין מוגנים הסיכוי להריון קטן. אבל אם מודאגת מכך, את יכולה לעשות בדיקת הריון ביתית ולדעת באופן וודאי. את גם מוזמנת לאחד הסניפים של דלת פתוחה לעשות בדיקת הריון חינם. לגבי עיכוב המחזור - כמו שאת אומרת הוא יכול להיגרם מכל מיני סיבות, הדרך היחידה לדעת בוודאות היא דרך רופא/ת נשים. מוזמנת להמשיך להתייעץ איתנו, כל טוב :)


בת 13 שואלת: #106660
הייתה לי היום הפרשה עם נקודות אדומות של דם.. מה זה אומר? זה אומר שהמחזור קרוב? כי עוד לא קיבלתי מחזור ויש חי הפרשות כבר מלא זמן ויש לי גם את כל התסמינים

תשובה:
שלום יקירה, זה בהחלט נשמע שקיבלת מחזור. בפעם הראשונה במרבית הפעמים יוצא ממש מעט דם. אני מציעה שתמשיכי לעקוב, ותקחי איתך בתיק פדים לכל מקרה. מוזמנת להמשיך להתייעץ איתנו, כל טוב :)


בן 17 שואל: #106657
שלום, אשמח לדעת מתי בחורה מרגישה עונג בזמן יחסי מין עם גבר (מבחינת חדירת האיבר הזכרי), האיבר שלי נחשב לקטן מאוד ואני דואג שחברה שלי לא תיהיה מרוצה ומסופקת כלל מחווית יחסי המין שלנו.

תשובה:
שלום לך, קודם כל ממוצע האיבר המין הגברי בזקפה הוא ביון 11-13 ס"מ.. אני בכל אופן לא אוהבת לדבר במספרים מפני שמספרים בהקשר למין לא רלוונטיים. לגבי עונג עבור איבר המין הנשי, חשוב לשים לב שאיבר המין הנשי הוא יותר מורכב מאיבר המין הגברי מבחינת המבנה הפיזיולוגי שלו וגם המגוון של מה שגורם להנאה בין איברי המין הנשיים, הוא מאוד רחב, מה שיכול מאוד לענג מישהי אחת, לא בהכרח מענג מישהי אחרת, והפוך. מה שכן חשוב להבין הוא שרוב הנשים לא יכולות לגמור מחדירה, אלא מחיכוך בדגדגן. הדגדגן נמצא בפתח החיצוני העליון של השפתיים של הנרתיק (הרבה פעמים הוא נראה כמו כפתור). לפעמים מגע ישיר יכול להיות אינטנסיבי מדי, אז עדיף לשחק עם הלחץ בכפלי העור שמסביב, אפשר גם עם אצבעות, וגם עם הפה. יכול להיות שהיא אחת מה10% שגומרת מחדירה בלבד, יש עצבים בכמות גדולה בפתח הנרתיק שגורמים להנאה אצל נשים, ב4 ס"מ הראשונים ולכן אין קשר לגודל איבר המין של הגבר לאישה:) קשה לתאר מה עלול לעבוד על כל אחת כי לא קיים נוסחה שמתאימה לכל אחת. הכי מומלץ, שתדבר איתה גם תוך כדי. לראות מה נעים לה, מה היא כבר יודעת שהיא אוהבת, ומה לא נוח לה. תקשורת זה דבר מאוד מאוד חשוב. אני מאחלת לכם חיים מיניים בריאים ופתוחים! אנחנו פה לכל שאלה.


בת 13 שואלת: #106653
שלום אני בת 13 המחזור שלי לא סדיר אבל היום חשבתי שקיבלתי מחזור ונכנסתי למקלחת אחרי שהתקלחתי כבר לא יורד לי דם אז אני לא מקיימת יחסי מין ואני מאוננת רק בלי חדירה יש לי חבר ואנחנו רק מתנשקים מה יכול להיות שקרה לי שהמחזור שלי הפסיק והיה גושי?

תשובה:
שלום, זה נשמע תקין ונורמלי לגמרי. המחזור לא תמיד נמשך ברצף לאורך כל הזמן והוא משתנה מפעם לפעם. מוזמנת להמשיך להתייעץ איתנו, כל טוב :)


בת 16 שואלת: #106651
היי אני אסביר לכם את המצב . אני לא בתולה שכבתי עם חבר שלי קודם כול . עכשיו לפני בערך 3 חודשים או 4 עשיתי ספורט ולא קיבלתי מחזור איחר לי כתוצאה מירידה במשקל התאריך הרגיל שלי היה 13 ושאיחר לי זה איחר עד ה23 ואז חודש הבא קיבלתי 21 ואז חודש הבא קיבלתי 19 והיום קיבלתי ב14 יש מצב שזה חוזר לי לתאריך הרגיל או שזה משהו חריג ?

תשובה:
הי, מה שלומך? אין "תאריך רגיל" תאריך המחזור הבא נקבע לפי התאריך הקודם, כך שבכל פעם נוצר תאריך חדש אם מאחר לך. את מציינת ששכבת עם חבר שלך, האם השתמשתם באמצעי מניעה? האם את לוקחת גלולות? זו אינפורמציה חשובה לעניין זה. אשמח אם תכתבי לנו שוב, כל טוב :)


בן 17 שואל: #106527
אהלן, ישלי כמה שאלות מאוד חשובות צריך עזרה. 1. אני מטר שבעים וחצי וזה ממש לא נעים לי כי אני מרגיש נמוך לידי כול החברים שלי, שאני מתחיל עם בנות זה הורס לי מאוד וזה פוגע לי בבטחון העצמי אני גם מרגיש שאני מבורך כי הורי הם מאוד נמוכים. אבא 1.64 ואמא 1.48, יש סיכוי שאגבהה עוד כמה סנטימרים? 2. אני הייתי בזוגיות כמה פעמים בחיי, אך שאני מתחיל עם מישהי אני פשוט מגיע הביתה ורוצה סקס עם אותה אחת ומאונן עליה. הרצון הזה לסקס מונע ממני להגיע לזוגיות לטווח ארוך. אני עדיין בתול, השאלה כאן היא מה לעשות האם לנסות ולעשות סקס כי אני ממש רוצה את זה או פשוט לא כי אם אני יעשה סקס זה ירגיע אותי מבחינה מינית שאני יתחיל עם בחורות או רק יעורר? 3. אם כול זה שאני חושב שאני בחור מיוחד מכיוון שבגיל שלי הרוב יוצאים נהנים משתוללים ואני חושב על העתיד שלי - לומד על נשים,כסף,לימודים,פיתוח גוף ואני אדם לרוב דיכאוני עם חרדות, ישלי בשנה האחרונה המון מחשבות על מוות ופשוט אני מפחד שאני יעשה משהו מפגר, יש קול בראש שלי שמחרפן אותי בלי סיבה באמת. אני מתחיל תהליך ריפוי, אני מאוד סובל זה הגיוני בשלב הזה של החיים?זהגנטייכול להיות?

תשובה:
שלום לך, 1. כמו כל איבר בגוף גם הגובה של כל אחד ואחת מאיתנו שונה, והגובה שלך בהחלט נמצא בטווח הנורמאלי. יתכן שתגבה עוד בשנים הקרובות עד שתשלים את תהליך ההתפתחות הגופנית שלך, אבל המרכיב הגנטי הוא משמעותי מאד ואם שני ההורים שלך נמוכים יחסית ככל הנראה זה יהיה גם הגובה שלך. אני מבין שהיית רוצה להיות גבוה יותר, אבל מקווה שעם הזמן שאחרי תקופת השינויים הגופניים תרגיש בנוח עם הגובה שלך. 2. סקס וזוגיות הם בהחלט שני דברים שונים. בגיל שלך טבעי מאד שאתה חושב על סקס ורוצה להתנסות. הרבה אנשים רוצים שהפעם הראשונה תהיה משמעותית ומיוחדת, ולכן מחכים עד שימצאו את בת הזוג המתאימה לכך. ברור שבשביל זוגיות צריך להשקיע יותר, וכדי למצוא מישהי שתוכל להתרגש איתה באמת מהפעם הראשונה תצטרך כנראה להתאמץ. מצד שני, זה בטוח יהפוך את החוויה המינית שלך לעוצמתית ולמשמעותית יותר. 3. טוב לשמוע שאתה משקיע בעצמך ומפתח תחומים חשובים כמו לימודים ופרנסה. זה מראה שאתה אדם בוגר ואחראי. כמובן, שבזמן הזה של גיל ההתבגרות כדאי שגם תהנה, תפתח קשרים חברתיים (וגם רומנטיים) ותהיה רגוע ובטוח בעצמך. אם אתה חש דכאון וחרדה כדאי שתדבר על זה עם אדם מבוגר שאתה סומך עליו או גורם מקצועי כלשהו. כתבת שאתה בתהליך ריפוי, עם מי? אם לא נוח לך לדבר על הרגעים הקשים עם אחד ההורים אתה יכול להתייעץ בנושא הזה גם היועצת/המורה שלך בבית הספר וגם עם רופא/ת המשפחה שלך. בכל מקרה אם יש לך שאלות נוספות אתה מוזמן גם לפנות אלינו טלפונית. מקווה שעזרתי ושעניתי על מה שהטריד אותך, כל טוב!


בת 16 שואלת: #106500
בת 16. דברתי עם אמא שלי כמה פעמים על טמפונים ולא הסכימה לי כי כשהיא נסתה כשהיא עוד הייתה בתולה זה כאב לה והיא לא הצליחה. היא לא רוצה שאני אקרע את הקרום לפני החתונה כדי שבעלי ידע שהוא הראשון שלי. הייתי אמורה ללכת לים וקבלתי מחזור אז שמתי טמפון. בהחדרה הכל היה בסדר ולא ממש כאב. הייתי בים כמה שעות והטמפון נורא התנפח וכשניסיתי להוציא אותו כאב לי ממש ברמה שחשבתי שהוא נתקע ואני אצטרך ללכת לבית חולים. כמעט בלתי אפשרי להוציא. אחרי שהוצאתי עדיין כאב לי. איך אני יכולה לדעת אם נקרע לי או לא? אני גם לא יכולה לדעת לפי הדם כי הייתי במחזור.

תשובה:
שלום לך, טמפון לא יכול לקרוע את קרום הבתולין. חשוב לי לומר שקרום הבתולין לא נקרע אלא מתרחב, זהו סוג של רקמת עור שיכולה להתרחב גם מנפילה או שפאגט, ויש גם נשים שנולדות ללא קרום בתולין. לכן, ההגדרה של "להיות בתולה" היא תרבותית ולא קשורה להאם יש לך או אין לך קרום בתולין. בנוסף, יש נערות ונשים שגם בפעם הראשונה שהן מקיימות יחסי מין בחדירה לא יורד להן דם. לגבי מה שקרה לך בים- יש גדלים שונים של טמפונים שמתאימים לזרימות שונות של הווסת, בימים הראשונים כשיש זרימה חזקה מומלץ להחליף את הטמפון בתדירות גבוהה יותר, עם הזמן תוכלי ללמוד את עצמך ומתי להוציא את הטמפון, שימי לב שגם כשמוציאים אותו כשהוא יבש זה עלול לגרום לכאב. אני ממליצה לך להגיע לדלת פתוחה הקרובה לאזור מגורייך שתוכלי לשמוע עוד ולשאול שאלות, את יכולה להציע לאמא שלך גם לבוא כדי שתקבלו הסבר ביחד.


בן 16 שואל: #106496
שלום :) אני רציתי לשאול משהו מהמקרה שקרה אתמול עם ידידה שלי ... ידידה שלי לוקחת גלולות אז קיימנו יחסי מין ללא אמצעי מניעה אני ו היא לא עברנו בין זוגות אני קיימתי יחסי מין פעם חת ו גם היא פעם אחת ללא קונדום (אני תמיד השתמשתי בקונדום ) אתמול כשקיימנו יחסי מין אני ראיתי דם ו הבני ממנה שזה היה המחזור שלה כי היא היית ביום האחרון למחזור ו זה מדאיג אותי שאולי אוכל לקבל מי זה משהו לא טוב מהדם שיצא אני ממש מודאג מי זה ... יש לי ממה לחשוש שירד לה דם מהמחזור לאיבר המין שלי ? תודה מראש :)

תשובה:
שלום לך, קיום יחסי מין בזמן ווסת (הדימום של המחזור) לא יכול לפגוע בך או בה, אין סיבה לחשוש ולדאוג לגבי זה. אני אתייחס אבל לקיום יחסי מין ללא קונדום- לקונדום יש שני תפקידים: הראשון זה למנוע הריון, שבמקרה שלכם אין חשש כי היא לוקחת גלולות. התפקיד השני הוא למנוע הדבקה של מחלות מין. בכל החלפה של פרטנרים חשוב לעשות ביחד בדיקות דם ושתן כדי לשלול מחלות, הרבה אנשים מובכים מלהעלות את הנושא של בדיקות אבל אם תחשוב על זה אם תבקש ממנה זה יראה לה שאכפת לך ממנה ומעצמך. בהצלחה


בת 19 שואלת: #106428
היי:), היה אמור להיגמר לי המחזור אתמול (יום שלישי) והיום יום רביעי יש לי עדין טיפה דם בהיר בניגוב רציתי לשאול ממה זה נובע? לא פספסתי גלולה ואני נוטלת גלולות כבר שנה

תשובה:
הי, זה לא נשמע כמו משהו שאמור להדאיג, קורה שהמחזור/דימום ממשיך ליום נוסף. המשיכי לקחת גלולות באופן קבוע ומסודר, ללא קשר לדימום. כל טוב :)


בת 19 שואלת: #106425
היי בת 19 , לפני כשנה המחזור שלי היה לא סדיר בכלל ברמה כזאת שההיתי מקבלת מחזור פעם בחצי שנה פעם בשנה ... בשנה האחרונה זה איך שהוא הסתדר והגיע חי מחזור כל חודש אבל לא סדיר באותו תאריך ... לאחרונה התחלתי לקיים יחסי מין חלקם מוגנים חלקם לא אבל לא נכנסתי להריון או משהו ... פעם אחרונה שקיבלתי היתה לפני שלוש חודשים ופחדתי שאני בהריון והתשובות היו שליליות הלכתי לרופאה והיא הביאה לי כדורים לזירוז מחזור פעמיים ביום חמישה ימים ואז אני אמורה לקבל מחזור . לא קיבלתי מחזור מאז נטילת הכדורים ... מזה אומר ? האם זה קשור לזה שאני מקיימת יחסי מין ? מעשנת ? שותה ? האם להפסיק לקיים יחסי מים בגלל עיקוב המחזור ?

תשובה:
שלום יקירה, אני חושבת שהפתרון הכי טוב הוא לחזור לרופאה ולדרוש בדיקות מעמיקות כמו - בדיקות דם כלליות, הורמונים, בדיקת אולטראסאונד בטן - כל בדיקה רלוונטית שתוכל להסביר את המצב. אין שום סיבה כרגע להפסיק לקיים יחסי מין - אני מאוד אשמח אם יהיו אלה יחסי מין עם קונדום/גלולות כדי שלא יקרו מצבים שעלולים להדאיג. כמובן מוזמנת להמשיך להתייעץ איתנו. מאחלת לך כל טוב :)


בת 24 שואלת: #106424
ויש לי כאבים ברחם ועכשיו כואב לי גם החזה ובגב חלק התחתון

תשובה:
הי, שלום לך. מצטערת לשמוע שאת חווה כאבים. אני חושבת שהמעשה הכי אחראי יהיה לגשת לרופא/ת נשים להתייעצות. כל טוב


בת 13 שואלת: #106376
היי אני בת 13 וקיבלתי מחזור לפני שנתיים המחזור שלי לא סדיר ובזמן האחרון גם לא יורד דם יורד ממש בקטנהולא קיימתי יחסי מין או משהו זה בסדר? מה לעשות?

תשובה:
הי, זה לגמרי נורמלי. המחזור משתנה כל הזמן ומאוד תלוי במה את אוכלת, פעילות גופנית ועוד כל מיני משתנים אחרים. אין לך שום סיבה לדאגה. כל טוב :)


בת 16 שואלת: #106365
שלום רב! פעם ראשונה שאני כותבת לכם. מאושרת שיש לי אפשרות כזאת! המצב הוא כזה: אני בת 16 ויש לי גודל של חזה פיצי. (מידת החזייה שלי הכי קטנה שקיימת) אני מרגישה שונה בקרב הבנות האחרות בכיתה שלי. לכולן (באמת בדקתי אחת אחת) יש חזה בגודל נורמלי (ממש לא ענק פשוט מפותח הרבה יותר משלי). ולא רק לאלו שבגילי: אני רואה בנות שקטנות ממני בכמה שנים ויש להם ממש מפותח. שאלתי את אמא שלי אם זה גנטי והיא אמרה שכן אבל לה יש מידת חזייה b75. אני גם חוששת שגמרתי את תקופת הגדילה שלי (התבגרות) ושלא יגדל לי יותר.. אני חוששת שבנים פחות ימשכו אלי בגלל זה ושזה עושה אותי פחות נשית... יש לי כמה שאלות: 1) האם בנים נמשכים גם לחזה קטן? (כלומר, האם זה משפיע על מידת ההצלחה שלי עם בנים) 2) האם הגודל של החזה שלי משפיע על הנשיות שלי? 3)האם בגיל שלי זה נורמלי שיהיה לי גודל כזה? 4)האם העובדה שאני רזה משפיעה על הגודל שלי? ערב טוב.

תשובה:
הי, יש לנו מידת חזייה דומה! ואני בת 30 :) אז קודם כל, ייתכן והוא יגדל עוד קצת בהמשך. החזה כל הזמן משתנה. אני מבינה את החשש שלך, אבל משיכה מינית היא מכלול של הרבה דברים, ובעיקר של חיבור/כימיה. גם קצת יהיה עצוב אם זה יהיה תלוי באיבר אחד, אנחנו מכלול ולא רק איבר/ים. מידת ההצלחה שלך עם בנים תלויה בכמה תאהבי את עצמך, תהיי מי שאת ותגשימי את עצמך ואת החלומות שלך - אני מבטיחה לך שזה הדבר היחיד שמשפיע. אני בטוחה שגם אם תבחני את המשיכה שלך לבנים, תראי שזה תלוי אישיות ולא רק מראה חיצוני. לא עניתי על השאלות שלך לפי הסדר, אבל נדמה לי שעניתי על הכל - אם פספסתי משהו את מוזמנת לכתוב שוב :)


בן 12 שואל: #106323
אני בן 12 ואורך הפין שלי 7.5 אני צריך לדאוג?

תשובה:
שלום לך, אתה בתחילת ההתפתחות המינית שלך, הגוף שלך עוד ישתנה ויגדל וזה יכול לקחת גם עד שנות ה20 שלך. חשוב לומר שלהרבה גברים יש חשש על אורך הפין שלהם, למרות שלכל גבר יש צורה, עובי ואורך אחרים. לאורך הפין אין משמעות בתפקוד שלך ואין לך ממה לחשוש. בהצלחה


בן 13 שואל: #106311
שלום .... אני בן שלוש עשרה ואני מאונן פעם אחת ביום ופטמה אחת שלי נפוחה עם ג׳ולה גדול ופיטמה שנייה נפוחה טיפה וג׳ולה קטנה אני יחסית רזה 50 קילו מטר1.63 אמשח עם תענו לי בהקדם

תשובה:
שלום לך, לא כל כך צלחתי להבין מה אתה שואל אבל אני אנסה לענות בכל מקרה. מה שאתה מתאר תקין ורגיל, במיוחד בתחילת גיל ההתבגרות. בגלל שאתה בתחילתו של גיל ההתבגרות צפויות לך עכשיו שנים של שינויים פיזיים והורמונליים רבים לא תמיד יש איזון מושלם בין האיברים. אתה תראה שהגוף ישתנה ויתעצב עם הגיל ואין לך ממה לדאוג. כל טוב!


בת 19 שואלת: #106308
יש לי עוד שאלה לגביי הגלולות אם התחלתי חפיסה שניה של הגלולות בלי לקבל מחזור אז זאת אומרת שהמחזור התעכב לי?

תשובה:
שלום לך, כל עוד לוקחים את הגלולות אז לא אמורים לקבל ווסת סדירה. קבלת הווסת מתקיימת בין ההפסקות של החבילות, או במידה ויש גלולות דמה (אלו גלולות ללא חומר פעיל בהן). לכן, במידה והמשכת את החבילה, ללא הפסקה אחריה, את לא תקבלי את הווסת החודשית, אלא רק בהפסקה של החבילה הבאה. במידה ויש עוד שאלות מוזמנת להתקשר או להגיע למרכז של דלת פתוחה הקרוב לאזור מגורייך. כל טוב!


בן 15 שואל: #106297
אני מביא ביד פעמיים בערך כל יום וגדלו לי הפטמות חבר שלי אמר לי שזה בגלל שאני מביא מלא ביד סליחה על הביטוי אבל אמשח לעזרה!!!

תשובה:
שלום לך אוננות בגילך זה בסדר ומקובל אם אתה נהנה זה אחלה ואין לך מה לדאוג הכל בסדר אתה לא עושה משהו שלא צריך לעשות המשך להינות, לגבי הפטמות שלך הן מתקשות וגדלות בזמן שאתה נמצא בגירוי מיני וזה חולף לאחר שגמרת, כמו כן אתה נמצא בשלב שעדיין לא סיימת את ההתפתחות המינית שלך והפטמות משנות את צורתן כמו אברים אחרים בגופך הפין, שיעור, הקול שלך משתנה, הגובה מבנה הגוף ועוד, הפטמות הן רק חלק מכלל ההתפתחות שלך לא קשור רק באוננות, הכל בסדר לא להיות לחוץ ,אתה יכול לפנות אלינו בכל עת בכדי לענות על לך על מה שמטריד. בהצלחה


בת 14 שואלת: #106284
היי, אני עוד מעט בת 14 וקיבלתי מחזור בגיל 11. יש לי חזה די קטן (75/80 B), אני מאוד לא מסופקת ממנו. ראשית כל, אני די חוששת מהמשך ההתפתחות שלי כי אומרים ששנתיים אחרי קבלת המחזור השדיים מפסיקים לגדול ואצלי עברו 3 שנים כבר. שנית כל, הייתי מאוד מאוד שמחה למצוא דרך להגדיל קצת את החזה באופן טבעי. יש אפשרות כזו? תודה מראש.

תשובה:
שלום לך, קודם כל, הגוף שלך עדיין לא סיים את התהליך ההתפתחות שלו ולרוב הסיכויים תמשיכי לראות שינוים. גם כשאנחנו חושבים שהגוף שלנו מפסיק להשתנות, הוא יכול להפתיע אותנו. במיוחד גוף האישה נוטה להשתנות בהתאם להורמונים, הריון, תקופות לחץ, עלייה בכושר, שינוי בתפריט התזונתית וכו'. זה מאוד מובן שאת רוצה משהו חיצונית שיאפשר לך שליטה על החזה אבל מאוד חשוב שתביני שזה אזור שמשתנה יחסית הרבה. מצד אחד אני מבינה את הרגשות שלך, מצד שני אני רוצה גם לעודד אותך ליהנות מהגוף שלך כמו שהוא - לכולנו יש דברים שהיינו רוצים לשנות ואת עוד צעירה להתחיל עם המניפולציות בגוף. כימיקלים או ניתוחים יכולים להביא תופעות לוואי והגוף שלך עדיין בתהליך. אנחנו פה לכל שאלה,


בת 15 שואלת: #106266
לבנים שמנים יש ציצי גדולך בגלל השומן...אבל לבנות זה גם שומן וגם הגנים הנשיים. קראתי הרבה על זה ושתיית חלב סויה או אכילת סויה זה לא מיתוס, יש בה אסטרוגן שזה הורמון נשי. רציתי לשאול, באיזו כמות צריך לשתות חלב סויה ביום ובאילו שעות רצוי בשביל הבריאות ובשביל שזה יועיל? אני יודעת על עוד מאכלם כאלה אבל אילו באמת עוזרים? ובבקשה אל תגידו שזה עניין של זמן ואני לא צריכה למהר והכל בסדר או דברים בסגנון...כי כמו שכבר אמרתי, אני כבר בגיל ההתבגרות ממזמן וזה חשוב לי...:)

תשובה:
שלום לך, יש מחקרים שטוענים כי מסוכן לצרוך סויה בגלל כמות האסטרוגן, ויש מחקרים שטוענים שאין סכנה בכלל. כמו שאמרת, את בגיל ההתבגרות, ונכון שלוקח לגוף זמן להתפתח (לפעמים עד שנות ה-20!), ועם זאת אנחנו יכולים לעזור לגוף בתהליך הגדילה שלו גם בכל מה שקשור להתפתחות מינית. בשביל זה את צריכה לבנות תפריט מגוון ומאוזן, כל דבר שתאכלי או תשתי בכמויות גדולות מאוד עלול לסכן את הבריאות שלך (גם אם תאכלי רק עגבניה כל היום זה לא בריא בכלל). זו לא תשובה רפואית, כדי לקבל תשובה על מה לאכול ובאילו כמויות כדאי שתפני לתזונאית או נטורופתית, תבקשי מרופא\ת המשפחה שלך הפנייה, וכך תוכלי לבנות תפריט בצורה אחראית.


בת 25 שואלת: #106257
מה עדיף, פד או טמפון?

תשובה:
שלום לך, ההעדפה אם להכניס טמפון או להשתמש בתחבושת בזמן הווסת היא העדפה פרטית ואישית. לכל נערה יש העדפה אחרת. אני מציעה שתנסי את שניהם ותראי מה יותר נוח לך. מציעה לך גם להתייעץ עם אמך לגבי זה. מצרפת לך קישור למידע באתר שלנו על שתי השיטות: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=73 כל טוב


בת 15 שואלת: #106219
אני בת 15 ויש לי ציצי בינוני כזה אבל אין לי פטמות. אם אני מלטפת את הציצי שלי אז יש לי פטמות לכמה זמן ואחר כך זה נעלם שוב. זה בסדר? יהיה לי בעתיד פטמות?

תשובה:
שלום יקרה, מה שאת מתארת נורמלי לחלוטין ואין לך ממה לדאוג. אצל רוב הנערות הפטמות מזדקרות רק כשקר להן, כשיש להן צמרמורת או כשהן מגורות מינית. בגלל שאת רק בת 15, ממש בשיא גיל ההתבגרות, חשוב לזכור שהגוף משתנה ומתעצב כל הזמן ושצריך להתאזר בסבלנות ובקבלה. יכול להיות שבמשך השנים הפטמות שלך יזדקרו באופן קבוע והצורה שלהן תשתנה ויכול להיות גם שלא, שתי האפשרויות טובות וטבעיות. כל טוב!


בן 18 שואל: #106172
מתביישת להגיד לאמא שלי שיש לי סימני מתיחה.. זה ככ מביך אותי , מרגישה הבת הדפוקה והפגומה מכל הבחינות

תשובה:
שלום לך אני שומעת ממך שאת נמצאת בקושי גדול. אולי יש עוד דברים שמשפיעים על מצב הרוח שלך בנוסף לסימני מתיחה? סימני מתיחה הם דבר טיבעי שקורה בגוף במיוחד בגוף של אישה שמשתנה וממשיך להשתנות לאורך החיים. אני יכולה להבין שהדבר מעורר אצלך בושה וחוסר ביטחון, למרות שזו תופעה נפוצה וקיימת אצל רוב הנשים. זה ממש לא עושה אותך פגומה או פחות יפה! זה נכון שבתמונות של בנות שרואים בטלויזיה או בפרסומות לא רואים את זה אבל אם תלכי לחוף הים ותראי שם בנות ונשים בבגד ים תוכלי לראות שלכל אחת גוף שונה ושיש הרבה עם סימני מתיחה. זה אולי לא יהיה לך פשוט לעשות את הצעד הראשון לדבר עם אמא שלך על הנושא אבל אני בטוחה שהיא תוכל להבין אותך ולספר לך על השינויים של הגוף שלה. אולי בתור התחלה תשאלי אותה אם גם לה יש סימני מתיחה או אם היא מכירה נשים שיש להם? אני בטוחה שהיא תדע על מה את מדברת. אם עדיין את מרגישה מובכת ובמצב רוח ירוד את מאוד מוזמנת לבוא אלינו, לסניף הקרוב לביתך ונשמח לדבר איתך! תרגישי טוב


בן 16 שואל: #106143
שלום אני בן 16 ויש לי כמה שאלות אישיות ומביכות קצת אז ראשון: אני חי בפנימייה אם כמה חברים בחדר ואנחנו רואים את הפין של אחד והשני וזה כבר הרגל ואני יודע שיש לי את הפין הכי קטן ואז מדדתי ויש לי 10 ס"מ אורך של פין והתחלתי לאונן ליפני חצי שנה פחות או יותר וזה מרגיש לי מוזר ואני יודע שיש לי קטן והאם זה בסדר יחסית לגיל שלי שאלה שניה : יש לי כבר כמה שנים. פטמות גדולות ונפוחות שומניות וזה רק לי מכל הבנים ואני. לא מאוד שמן ואני מרגיש גם גולה בפטמה שנוגעים בה וזה כואב קצת וזה מביך אותי. שאלה שלישית: אני כל הזמן הייתיהילד הכי נמוך בין החברים אני בערך גובה 1.57 ושוקל 52 וזה די מטריד אותי כל השאלות האלו כר זמן רב.

תשובה:
שלום לך! השאלות שאתה שואל הן שאלות שהרבה מאוד נערים בגילך שואלים, כך שאינך צריך להיות מובך. בגילך קיימת הנטייה לבצע השוואות ומכיוון שאתה חי בפנימייה עם בני גילך הצורך הזה מוגבר עוד יותר מכיוון שאתם מבלים שעות רבות יחד וישנים באותו החדר. אני אשתדל לענות על שאלותיך לפי סדר: * לגבי אורך הפין- אורך הפין בזקפה בגבר מבוגר הוא בממוצע 13 – 15 ס"מ. הטווח יכול להיות בין 10 עד 20 ס"מ. אתה נמצא עדיין בגיל ההתבגרות ועדיין נמצא בטווח התקין. חשוב שתדע שגודל שגודל איבר המין אינו משפיע על חיי המין העתידיים שלך או על איכותם. * לגבי האוננות - אין כל בעיה באוננות. זו פעולה טבעית ורוב הבנים והבנות מאוננים. * לגבי הפטמות הנפוחות והכאב והגולה שאתה מרגיש- גם זו תופעה מוכרת בגיל ההתבגרות. יש מעין צמיחה מינימלית של "שדיים" (אלו לא באמת שדיים...) וכמו שאצל הבנות יש כאבים בעת צמיחת השדיים, כך גם אצל הבנים. אם זה מטריד אותך מאוד אתה יכול לפנות לרופא לבירור. * לגבי הגובה- גם נושא זה אינו צריך להטריד אותך. שוב, אתה עדיין בגיל ההתבגרות ואם ההבשלה המינית שלך התחילה באיחור, אתה יכול להמשיך ולגבוה גם עד גיל 20. בנות ובנים רבים מוטרדים מהמראה שלהם, בעיקר בגיל ההתבגרות, כך שזה בהחלט נורמאלי שאת עסוק בכך. אם יהיו לך שאלות נוספות אתה מוזמן לשאול אותן כאן או להתקשר לאחד ממספרי הטלפון המופיעים כאן http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=115 ולשוחח עם אחת היועצות שלנו. כל טוב!


בת 13 שואלת: #106108
חברה שלי סיפרה לי שאמא שלה שהייתה קטנה בטעות קרוב את קרום הבתולים בגלל בטמפון זה משום לקרות?? ואם כן איך אפשר להימנע מזה

תשובה:
היי יקירה! קרום הבתולין נמצא בכניסה לנרתיק ומאפשר את זרימת דם הוסת דרכו. לקרום הבתולין שהוא בעצם פיסת עור דקיקה יש צורות שונות. לעתים הוא סגור יותר ולעתים הוא פתוח כמעט לגמרי. החדרה של הטמפון לא אמורה לפגוע בו. העזרי בסרטון שנשלח אליך בהודעה הקודמת כדי ללמוד כיצד להכניס אותו בצורה הנכונה. בהצלחה!


בת 13 שואלת: #106106
איך שמים טמפון?

תשובה:
הי, נראה לי שהסרטון הזה מסביר מעולה: https://www.youtube.com/watch?v=Kfu6vLTk40Y ובכל מקרה תוכלי למצוא עוד סרטונים ביוטיוב עם החיפוש "טמפון". בהצלחה!


בן 14 שואל: #106102
הפין שלי קצת מוזר כיאלו הוא תמיד היה ככה אבל עכשיו שמתי לב לזה הוא עקום כזה כיאלו בהתחלה הוא רגיל ואזכורה מת יורד כזה ואז עם הכיפה עומר וזה מוזר האם זה תקין??

תשובה:
הי, זה נורמלי לגמרי. כמו שכל אחד מאיתנו נראה שונה אחד מהשני - כך גם אברי המין שלנו שונים. אתה לא מוטרד מכך מזה שהאף של החבר שלך שונה משלך - נכון? אז אין שום סיבה לדאוג גם בנוגע לצורה של הפין. כל טוב ובהצלחה :)


בת 13 שואלת: #106094
יש לי עוד מעט טיל לפארק מים עם חברות וזה יוצא ביום של המחזור שלי וחברות שלי לא יודעות שאני במחזור. אני לא יכולה להיכנס לבריכה כשאני במחזור ואסור לי להשתמש בטמפון ההורים שלי אמרו לי לא להיכנס אם יש לי מחזור אבל עדיין אני מאוד רוצה להיכנס מה לעשות??

תשובה:
שלום לך יקירה! אני ממש מבינה אותך. זה יום כיף ונראה לך שלא תוכלי ליטול בו חלק. האם יש סיבה לכך שאינך יכולה להשתמש בטמפון? עם הטמפון אין בעיה להיכנס לבריכה, לים ולכל מקור מים אחר והוא מקל מאוד על סדר יום שיגרתי. לא ניתן להיכנס למים עם תחבושת היגיינית... אם אין סיבה רפואית לכך שאסור לך להשתמש בטמפון, נסי לשוחח עם אמא שלך ולהסביר לה עד כמה היום הזה חשוב עבורך. שוחחי איתה בזמן שהיא רגועה ולא באמצע עיסוקים. שבי איתה בנחת והסבירי לה. את יכולה לכתוב לנו שוב אם יש לך שאלות נוספות. בהצלחה!


בת 17 שואלת: #106066
כל חודש שאני נכנסת למחזור אני מקיאה ולא יכולה לתפקד בכלל, האם זה נורמלי ומה אפשר לעשות ?

תשובה:
שלום לך, ייתכן שהתגובה של הגוף שלך לוסת היא קשה, יש נערות ונשים שסובלות מכאבים חזקים מאוד או תופעות לוואי אחרות כמו כאבי ראש או הקאות בזמן הוסת. יכול להיות שאם תקחי גלולות זה יפחית את תופעות הלוואי שאת חווה (המינון ההורמונלי בגלולות מסדר את הוסת ומפחית את הכמות שלה וכך גם את תופעות הלוואי), לשם כך אני ממליצה לכך לפנות לרופא/ת נשים כדי לקבל חוות דעת מקצועית בנושא הזה ולקבל מרשם לגלולות באם זה אכן הפתרון. ניתן לקבוע תור לרופאת נשים מאחד מסניפי הדלת הפתוחה בתיאום טלפוני מראש. בהצלחה :)


בת 14 שואלת: #106060
זה נורמאלי שלפני מחזור יש לי כאבים בנרתיק חזקים יחסית?

תשובה:
הי, זה קורה ללא מעט נשים. נורמלי לחלוטין. כל טוב :)


בן 14 שואל: #105999
זה הגיוני שיש לי ביצה אחת ענקית בגודל של תפוח אדמה וביצה אחת בגודל של גולה?

תשובה:
היי, באופן עקרוני איברי הגוף כולם הם אינם סימטריים, וכמעט תמיד יש הבדל כלשהו בגודל/צורה בין שתי העיניים / שדיים וגם בין האשכים. יחד עם זאת, ההבדלים לרוב אינם משמעותיים מאד. אם גדילת האשך הייתה מהירה, ובמיוחד אם היא מלווה בכאבים, עליך לפנות לטיפול רפואי באופן מיידי. גם אם לא, מומלץ שתקבע תור לרופא/ה המכונה אורולוג/ית כדי לוודא שאין בעיה בריאותית שדורשת טיפול.


בת 22 שואלת: #105941
שלום, אני בת 22, נוטלת גלולות 'מינס' קבוע במשך 5 שנים ויותר, לאחרונה כל פעם שאני מקבלת ווסת הוא בצבע אדום כהה/שחור, בנוסף משך זמן הווסת נפסק בין 2-3 ימים, יש לציין שעוד לפני נטילת הגלולות שזה היה לפני הרבה שנים היה לי ווסת ממושך של 5 ימים וצבע אדום בהיר, גם היו לי סימנים יותר מובהקים לפני קבלת הווסת. האם אני צריכה לגשת לרופא ולספר על הבעיה ? ולמה הצבע השתנה ? בגלל הגלולות ? תודה !

תשובה:
שלום לך, זה יכול לקרות במהלך ההתבגרות שלנו. אנחנו משתנות, ובמיוחד שאת נוטלת גלולות מינס. אם זה ממש מדאיג אותך, את יכולה לפנות לרופא/ה שלך לבירור. כל טוב


בת 14 שואלת: #105842
שמתי בהצלחה את הטמפון כל כמה שעות צריך להחליף????

תשובה:
היי! יופי שהצלחת! מקווה שתחושי בנוח איתו ותיהני במסיבה. יש להחליף טמפון כל 4-6 שעות אך אם הדימום כבד (במיוחד בימים הראשונים) אפשר גם פחות מזה. חשוב לא לשכוח להחליף אותו כל מספר שעות. תעשי חיים!


בן 16 שואל: #105840
שלום אני בן 16 מאונן הרבה רציתי לדעת מה הסיכונים שהאוננות גורמת להם? ודבר שני איבר המין שלי עומד ברגעים לא רצויים כלומר שאם אני יושב בבית הספר יש לי זיקפה וזה די מעצבןיש לזה סיבה מיוחדת ?

תשובה:
שלום לך! אני שמחה שאתה פונה אלינו. חשוב שתדע שאין סיכונים באוננות. האוננות היא פעולה טבעית גם בגיל ההתבגרות ובכלל. חשוב שהאוננות שלך תהיה באמצעות חומר סיכוך מסוים. חומר הסיכה מאפשר לך לאונן בלי להיפצע ובלי שייגרם שפשוף מוגבר לעור של הפין. ההמלצה שלנו היא להשתמש בחומר סיכה שניתן לקנות בכל בית מרקחת. מדובר בחומר סיכה מיועד לאיברי המין ועל כן אינו מסוכן לעור של הפין. במידה ואתה מתבייש לקנות חומר סיכה, אתה יכול לאונן עם רוק, מים, סבון, שמפו, מרכך, במידה ואלו לא שורפים לך. לא מומלץ לאונן עם שמן תינוקות, קרם גוף או וזלין. אתה יכול לאונן כמה פעמים ביום ללא בעיה כל עוד האוננות אינה פוגעת בסדר היום הרגיל שלך. לגבי שאלתך השנייה: זקפה לא רצונית מאפיינת מאוד את גיל ההתבגרות אצל בנים. למרות שזקפות רבות נגרמות על ידי גירוי מיני, כגון צפייה בתכנית טלוויזיה סקסית או מפנטזיה מינית, זקפות רבות מתרחשות ללא סיבה מיוחדת. למעשה זקפות מתרחשות כבר בגיל צעיר מאוד מגיל ינקות, זקפות במהלך היום וכן במשך הלילה. אם מתרחשת אצלך זקפה בזמן לא צפוי כמו באמצע שיעור מתמטיקה - אין שום סיבה לדאוג שמשהו לא בסדר איתך. הגוף שלך פשוט פועל באופן טבעי עבור מישהו בגילך. נסה להסיט את המחשבה מהזקפה ולחשוב על משהו שלא קשור כלל למין. זה יכול לעזור להורדת הזקפה. כל טוב.


בת 14 שואלת: #105786
היי מחר יש מסיבת בריכה אצלי בבית וקיבלתי מחזור.. אני קצת מפחדת לשים טמפון.. כל כמה שעות צריך להחליף ??????

תשובה:
שאלתך נענתה. כל טוב.


בן 14 שואל: #105814
שלום! ראשית אני בן 14 וחצי.. איבר המין שלי נוטה שמאלה בשני המצבים וזה מאוד מבייש ומפחיד אותיי.. גודל האיבר לא מפחיד אותי העובי שלו הוא 13 סנטימטר והאורך שלו 14 בזקפה כמובן וכשהוא לא עומד 9 סנטימטר. איך אני יכול לגרום לן להפסיק לסטות שמאלה? תודה ולילה טוב

תשובה:
שלום לך! אני מבינה שאינך מוטרד מגודל הפין אלא מהנטייה שלו שמאלה. ישנם נערים וגברים שהפין שלהם נוטה טיפה ימינה או שמאלה ואף מתעקל קצת למעלה. מדובר בתופעה נפוצה והיא אינה יוצאת דופן. כל עוד זה לא מפריע לך לתת שתן ולהוציא זרע, וכל עוד זה לא כואב לך או מפריע לך ביום יום, אין לך סיבה לדאגה. במידה ואתה מתקשה להשתין, להוציא זרע, או שאתה חש כאבים, כדאי לשתף את הורייך ולפנות לרופא/ה המטפל/ת שלך לבירור.


בת 24 שואלת: #105788
הייתי היום אצל רופאת נשים שלי והיא בדקה אותי והשחלות שלי בסדר גמור היא רואה שהביוץ שלי איחר לי ושהוא יגיע בעוד 5 ימים אבל אני לא כל כך מבינה צה זה אומר למה המחזור שלי מאחר.. וכל היום יש לי כאבים ברחם ממש כמו מחזור וחולשה וסחרחורות

תשובה:
היי לך. אם היית אצל רופאה והיא אמרה שהכל תקין אז את יכולה להיות רגועה :) יכולות להיות המון סיבות לעיכוב של הופעת הווסת, החל מנטילת פוסטינור שמשפיע באותו החודש על המחזור ועד לתזונה, ספורט מרובה, לחץ נפשי וסטרס. זה טבעי לחלוטין וקורה להמון בנות במהלך חייהן בגלל נסיבות החיים השונות. בשלב זה לא הייתי מודאגת מהכאבים שאת מתארת, משום שהיית אצל רופאת נשים והיא בדקה אותך וקבעה שהכל תקין. הכאבים גם הם יכולים לנבוע מלחץ וסטרס. אני מאמינה שברגע שתירגעי, תנסי פחות לחשוב על זה ותתעסקי בדברים שעושים לך טוב ומרגיעים אותך - הווסת תופיע מהר משחשבת והכאבים יחלפו :) כמובן שבמידה והכאבים לא חולפים ומחריפים, עלייך לגשת שוב לרופא/ה.


בן 17 שואל: #105760
שלום , אני בן 17 יש לי איבר מין באורך 15 עד 15.5 ס"מ, והוא בעובי ממוצע לגמרי נורמלי. אני יודע שאיבר המין שלי לא קטן ויכול לספק בחורות (הייתי כבר במיטה עם בנות ושמעתי רק דברים טובים). ואני מטר 60 ויש לי כבר זיפים ושיערות בכל מקום. אני רוצה שיהיה לי 18 בשביל הבטחון העצמי שלי וקראתי שיש כל מיני כדורים שאפשר לקחת.. האם זה מסוכן?ועד איזה גיל גודל איבר המין (אם הוא עוד יכול לגדול בכלל)? והאם אני יכול עוד לגבוה? תודה

תשובה:
שלום לך, קודם כל, אורך ממוצע לאיבר המין הגברי הוא 14 ס"מ, אז אתה בכל אופן מעל הממוצע. דבר שני, האיבר המין בעיקרון ממשיך לגדול עד סביבות גיל 18. לגבי הכדורים, יש תופעות לוואי לכל תרופה הורמונלית.. במיוחד שמדובר באיבר המין, לא הייתי רוצה להמליץ על מניפולציה חיצונית עליו כי זה יכול להשפיע על הרגישות של האיבר ובהמשך על ההנאה האישית שלך. מומלץ להשאיר את האיבר כמו שהוא. נשמע שהסיכונים מול התוצאה הרצויה לא שווים ולא הכרחים בכלל. בקשר לגובה שלך, זה מאוד משתנה אצל כל אחד אבל בעיקרון מסיימים לגדול באופן סופי עד גיל 21. לכל שאלה אנחנו כאן :)


בן 14 שואל: #105755
שלום אני בן 14 והזין שלי הוא בין 16 17 ס"מ רציתי לדעת אם הזין שלי מספיק גדול כדאי לקיים יחסי מין

תשובה:
שלום לך גודל איבר המין לא משפיע על היכולת לקיים יחסי מין. וגם כדאי לך לדעת שהגודל - בניגוד למה שמספרים - לא גורם להנאה של בנות. כדי לקיים יחסי מין כדאי להבין מה המניעים ומה ההשלכות של להתחיל לקיים יחסי מין. אני מצרפת לך קישור לדף מהאתר שלנו שמדבר על הנושא. http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=920 כל טוב


בת 14 שואלת: #105726
אני בת 14, ואני וחבר שלי מקיימים יחסי מין בטוחים עם קונדום תמיד ואנחנו מאוד זהירים, אבל המחזור מאחר לי כבר בחודשיים וחצי כמעט וכל יום ממש כואבת לי הבטן, עשיתי שתי בדיקות הריון בבית ויצאו שתיהן שליליות. המחזור שלי בלי קשר לא סדיר פעם קודמת איחר לי בחודש וחצי אבל עכשיו אני ממש דואגת בגלל הכאבי בטן. מה אפשר לעשות להיות יותר בטוחים שזה לא הריון ? ובלי ליידע את ההורים. דחוף

תשובה:
שלום לך יקירה! אני שמחה שאתם דואגים לעצמכם ומשתמשים בקונדום תמיד. איני יודעת מתי קיבלת את הווסת הראשונה אך את עדיין צעירה ובגילך המחזור עדיין לא סדיר. לעתים הוא יכול להגיע גם אחרי תקופה ממושכת שלא קיבלת ולעתים הוא יכול להקדים. מה שיכול להסדיר לך את המחזור הן הגלולות. עשית 2 בדיקות הריון ושתיהן יצאו שליליות (בדיקת הריון יש לבצע שבועיים לאחר קיום יחסי המין שיש חשש להריון בגללם. אם מבצעים לפני כן התוצאות יכולות להיות שגויות). נראה כי כאבי הבטן יכולים לנבוע גם מהלחץ בו את נמצאת. אני ממליצה לך מאוד להגיע אלינו (את יכולה ואפילו מומלץ להגיע עם החבר), לסניף הדלת הפתוחה הקרובה למקום מגוריך. בדלת הפתוחה תוכלו לקבל יעוץ לגבי אמצעי מניעה, לקבוע תור לרופא/ה שלנו שיכולה גם להתאים לך גלולות והכל באופן חסוי וללא ידיעת ההורים במידה ואינך מעוניינת בכך. כל טוב ובהצלחה!


בן 17 שואל: #105722
היי בקשר לשאלה הקודמת שלי היא קיבלה מחזור כאילו זה מה שהיא חושבת כואב לה מהרגיל היא הקדימה ביום את המחזור זה אומר שהכל טוב נכון?? שזה לא דם לפני הריון או משהו כזה נכון?

תשובה:
שלום לך, במידה והדימום שהיא ראתה ממשיך ומתקיימים אצלה הסימפוטמים של הווסת - זו אכן הווסת החודשית, ומה שאומר שהיא לא בהריון. הווסת יכולה להקדים או לאחר במספר ימים מאחר והדימום מושפע מההורמונים ובכללי ממצבי רוח. מקווה שנרגעת. בכל שאלה, מוזמנים לפנות לדלת הקרובה לאזור מגורייך. כל טוב :)


בת 15 שואלת: #105706
שלום אני עוד חודש בת 16 יש לי חבר ואני גיליתי שאני פשוט לא אוהבת לראות את האיבר מין שלו אבל לא את שלו ספציפית אלא כל איבר מין גם אם הוא של בן או של בת אני פשוט נגעלת מלראות את זה אבל אני בכל זאת רוצה לעשות כל מיני דברים מיניים איתו וזה די עוצר אותי ואני לא יודעת מה לעשות אפשר עזרה בבקשה?

תשובה:
שלום לך, קודם כל, כל הכבוד לך על כך שאת קשובה לתחושותיך. לגבי הקושי שאת מעלה, חשוב שתדעי שתחושות כאלה הן יחסית נפוצות, גם בקרב נשים וגם בקרב גברים. הרבה פעמים זה נובע מ"הבניות חברתיות"- כלומר מהדרך שבה גדלנו וחונכנו. לעיתים החברה משדרת לנו שאיברי מין זה משהו שהוא מגעיל ואסור ולא נעים, כשלמעשה זה איבר בגופנו ככל יתר האיברים ואין סיבה להיגעל ממנו. יחד עם זאת, זה ממש בסדר שאת מרגישה ככה. המשיכי להיות קשובה לתחושותיך ואם את עדיין לא מרגישה בנוח עם איבר המין של חבר שלך אז אתם יכולים להתקדם בקצב טיפה יותר איטי על מנת שתוכלי להנות עד הסוף. מאוד יתכן שעם הזמן תלמדי לאהוב את איבר מינו ובתקווה גם את איבר מינך. אם את מרגישה שזה עוצר אותך על אף שאת כן היית רוצה להתקדם, היתי מציעה לך לנסות להכיר קודם את איבך מינך, אולי במצעות אוננות אישית או אוננות משותפת עם בן זוגך אם זה מרגיש לך בנוח. אני מאמינה שככל שתלמדי להכיר את עצמך ואת בן זוגך יותר לעומק כך זה פחות יגעיל אותך. זה גם מאוד קשור לרמת האינטימיות בין בני הזוג. ברגע שאנחנו מרגישים בנוח אחד עם השני אז אז גם מרגישים יותר בנוח בנוגע לאזורים האישיים יותר בגופנו. אז לדעתי ככל שהקשר שלכם יעמיק זה גם מאוד יועיל לתחושותייך. לסיכום, אני מבינה את הקושי שאת חווה אבל לדעתי מדובר בעניין שיחלוף עם הזמן ואל תאלצי את עצמך לעשות משהו שאת לא מרגישה איתו בנוח. מוזמנת להמשיך לשאול אותנו שאלות אם את מרגישה צורך. הרבה בהצלחה!


בת 13 שואלת: #105613
אם לא קיבלתי מחזור 3 חודשים ולאחר מכן כן קיבלתי זה מראה על בעיה?

תשובה:
שלום לך יקירה! עפ"י הגיל שציינת, 13, את בראשית גיל ההתבגרות. זה ממש יפה ובוגר שאת עוקבת אחר המחזור שלך. אני לא יודעת מתי קיבלת ווסת לראשונה, אך חשוב שתדעי שזה טבעי לגמרי שבשנים הראשונות הווסת לא יהיה סדיר. יכול להיות שייקח לגוף שנתיים ואפילו יותר להפוך את הווסת לקבוע. המתיני בסבלנות. המחזור שלך יהיה סדיר יותר בהמשך. כל טוב!


בן 13 שואל: #105491
אני בן 13 וחצי ואיבר המין שלי 3 סמ ובזיקפה 6סמ

תשובה:
שלום לך! אמנם לא שאלת שאלה אך אני מבינה שאתה מוטרד מגודל איבר המין שלך. אתה נמצא בראשית גיל ההתבגרות ובנים רבים מוטרדים מגודל איבר המין שלהם בגיל זה. גופך עדיין לא סיים את התפתחותו וגדילתו. נסה להתאזר בסבלנות ולחכות כמה שנים עד שיושלמו ההתבגרות והופעת סימני המין . כל טוב!


בן 19 שואל: #105472
כשהייתי תינוק עברתי ברית מילה, ואני ממש מצטער על זה. הבנתי שזה פוגע בהנאה המינית, וזה קצת מקלקל לי את הפנטזיות המיניות ועולה לי במחשבות כשאני מאונן. למיטב הבנתי, כל האפשרויות הזמינות כיום לשחזור עורלה ארוכות וכואבות. האם ישנה דרך לשחזר את העורלה בקלות? האם ישנה דרך להשיג באופן מלאכותי את מה שהעורלה עושה באופן טבעי, מבלי לשחזר את העורלה עצמה? תוכלו להמליץ על דרך להתמודד עם תחושת האובדן? תודה

תשובה:
הי, שחזור עורלה הוא תהליך כירוגי יקר ומסוכן, והתוצאות שלו לרוב לא מספקות. אני ממש מבקשת שלא תנסה לשחזר לעצמך את העורלה - כי זה עלול לפגוע באיבר המין שלך. ולגרום לנזקים ממשים וקשים הרבה יותר מהסרת העורלה. הסרת עורלה נפוצה בארץ ובעולם - ומיליוני גברים לאורך ההיסטוריה שעברו הסרת עורלה קיימו ומקיימים יחסי מין מענגים ומספקים. אין שום סיבה להתמקד במה שאין - בעיקר כי יש לך כל כך הרבה לחוות ולהגיע להנאה. בהצלחה :)


בן 16 שואל: #105443
זה קצת מוזר אבל שמתי לב שמעל איבר המין מופיע כמו פצעים שמופיעים בפנים רק שם איפה שהשיער וגם שחורים זה בגלל גיל ההתבגרות? או תזונה אשמח לתשובה

תשובה:
שלום לך, ראשית כל הכבוד על העירנות והמודעות לגופך. לא ציינת האם את/ה זכר או נקבה, בכל מקרה אנסה לענות לשאלתך. פצעים באזור של איבר המין יכולים לנבוע ממספר גורמים, חשוב לזכור שזה גם יכול להיות טבעי לחלוטין. בכל אופן אם זה מטריד אותך או אם מדובר בפצעים גדולים/כואבים/אדומים, אז כן היתי מממליצה לך לפנות לגניקולוג או רופא משפחה על מנת להתייעץ כי מאוד יכול להיות שהרופא יוכל להציע לך פתרון לבעייתך. אני לא חושבת שתזונה יכולה להשפיע במקרה זה, אך שוב הכי טוב להתייעץ על רופא לגבי זה. הרבה בהצלחה


בת 14 שואלת: #105427
זה נוראמלי שיש לי מחזור ואחרי איזה שבוע יורד לי עוד קצת דם חום כזה? וישלי גם קצת כאבי בטן.. זה הגיוני?

תשובה:
היי לך. זה נורמלי והגיוני לחלוטין שלאחר הדימום של הווסת יש עוד מספר ימים עם הפרשות חומות. גם כאבי הבטן הגיוניים, כל עוד הם לא מאוד חריפים ואינם מקשים עלייך לתפקד זה בסדר גמור - אם זה משהו קיצוני כמובן שכדאי להתייעץ עם רופא.


בת 21 שואלת: #105426
אני כבר באיחור של שלושה ימים.. וזה בדרך כלל מקדים לי באיזה יום יומיים.. יש סיכוי שבגלל שדיממתי בביוץ אז זה יגרום לאיחור של מחזור?

תשובה:
שלום לך, קודם כל כל בכבוד על כך שאת עירנית לגופך. לגבי שאלתך, ממה שאת מספרת, לא נשמע שיש קשר בין הדברים. לגבי הדימום בזמן הביוץ, זה אכן יכול להיות נורמלי. לגבי נאיחור בקבלת המחזור, זה יכול לנבוע מכל מיני סיבות, בין היתר לחץ נפשי. היתי ממליצה לך כן לבצע בדיקת הריון לאור האיחור במחזור ומכיון שבהודעות הקודמות סיפרת שאת ובן זוגך לא מקיימים יחסי מין מוגנים באופן מלא. את בדיקת ההריון ניתן לרכוש ברשתות הפארם והיא מאוד אמינה. יש לבצע אותה כ10 ימים לאחר קיום היחסים הלא מוגנים עם השתן של הבוקר, או לאחר 14 ימין עם שתן מכל שעות היום. כמו כן, היתי ממליצה לך בחום להתאים לעצמך אמצעי הגנה קבועים על מנת שתוכלי להיות רגועה לאחר קיום היחסים. הרבה בהצלחה


בת 17 שואלת: #105404
שלום, אני אסקסאולית, כלומר יש לי חוסר משיכה מינית כלפי אחרים. אבל למרות הכל ניסיתי פעמיים לאונן, אבל אחרי מספר שניות החשק והדחף שלי נעלמים ואני מתייבשת. בפעם השנייה המצב היה יותר ארוך הרגשתי תחושה נעימה (נעים כמו ליטוף ביד) אבל שוב זה נעלם. אני מתחרמנת דווקא אבל ברגע שאני מנסה לעשות משהו, ההרגשה כבר נעלמה... אולי אני עושה משהו לא נכון? אני משחקת בדגדגן וזה אבל זה פשוט מוזר ולא נעים ולפעמים כואב כי אף פעם לא גמרתי גם. זה קשור למשיכה המינית שלי או לטקטיקות?

תשובה:
שלום לך, קודם כל אני מברכת אותך על כך שאת מנסה לחקור את מיניותך בפתיחות ובכנות. יש לי מספר דברים לומר לך. אתחיל מזה שהגיל שבו את נמצאת הוא גיל מאוד מבלבל מבחינה מינית. בגיל זה הרבה נערים ונערות עדיין לא יודעים בוודאות מה מגרה אותם ולמי הם נמשכים. כך שהלבטים שאת מבטאת הם מאוד נורמלים וטבעים. אם את מרגישה שאת אסקסואלית זה בסדר ומקובל לחלוטין, יחד עם זאת היתי ממליצה לך עוד לא למהר ולהכניס את עצמך להגדרות כי באמת הכל יכול להשתנות. אני אישית בכלל לא מאמינה בהגדרות מיניות. אני חושבת שכל אחד יכול לפעול על פי מה שהוא מרגיש באותו רגע, והכל בסדר ולגיטימי כל עוד אנחנו לא פוגעים באף אחד אחר ובעצמנו. כעת אתייחס לשאלותיך. באשר לאוננות, צריך להבין שלבנות לפעמים זה טיפה יותר מורכב להגיע לאורגזמה וצריך להכיר טוב מאוד את גופנו על מנת להבין מה עושה לנו טוב, ולפעמים זה תהליך שלוקח הרבה זמן. יחד עם זאת, אל תתיאשי! המשיכי לחקור את מיניותך, לגעת בעצמך ולבחון מה נעים לך ומה פחות. ממה שאת מספרת דווקא כן נשמע שיש לך משיכה מינית ושאת מסוגלת להיות מגורה. אז באמת יתכן שלאט לאט תתוודאי יותר לעצמך ולהעדפות שלך וכך גם תרגישי יותר בטוחה במיניות שלך ותמצאי את עצמך מגורה יותר בקלות. הקושי שלך בהגעה לאורגזמה יכול לנבוע משתי הסיבות שציינת. מבחינת הטקטיקה זה כן נשמע שאת מכוונת למקום הנכון. הדגדגן הוא באמת מוקד מאוד עצבי שהרבה נשים מתענגות ממנו. אז תמשיכי לחקור את האזור הזה ויחד עם זאת תנסי גם להפליג למקומות נוספים ותראי אולי גם שם יהיה לך נעים. ולגבי המיניות שלך, שוב אומר, שמיניות זה משהו שקשה להיות בטוחים בו בעיקר בגיל הזה. וגם לא חייבים להגיע להחלטה. אז לסיכום, אני מעודדת אותך להמשיך לחקור את מיניותך ומה שעושה לך נעים וטוב. וזיכרי שאת נמצאת בגיל מאוד מבלבל ואין לחץ להגיע להחלטה או הגדרה בנוגע למיניותך. תהני ממה שאת חווה עכשיו ולאט לאט תראי שהדברים יתבהרו לך. בהצלחה!


בן 15 שואל: #105399
שלום אני בן 15 ויש לי איבר מין בגודל 13 ס"מ בזיקפה האם הוא עוד יגדל ? השיערות בבית שחי שלי רק מתחילות לצמוח והשאלה שלי היא :אם אני מאונן פעם ביום (כמעט כל יום )יכולה להיגרם לי איזושהי בעיה ?

תשובה:
שלום לך. אתה עדיין נמצא בגיל ההתבגרות והגוף גדל ומתפתח. אין לדעת מה יהיה בדיוק גודל איבר המין שלך , אבל כרגע הוא בהחלט בטווח הנורמלי. לגבי האוננות - האוננות אינה מזיקה ואין בה שום דבר רע.


בן 14 שואל: #105380
אבל לא כל אחד צריך לקבל קרי לילה?

תשובה:
היי! כפי שכבר נענית, יכול להיות גם שלא תחווה קרי לילה. כל טוב.


בן 21 שואל: #105364
היי, בת זוגתי נוטלת גלולות, ואנחנו נוהגים לקיים יחסי מין ללא קונדום. האם קיום יחסי מין בזמן הוסט החודשי שלה ללא קונדום הינו מסוכן לאחד מאיתנו? האם קיימת האפשרות של כניסת הדם לאיבר המין שלי ? תודה מראש .

תשובה:
שלום, יחסי מין בזמן הוסת (הדימום במהלך המחזור החודשי) אינם מסוכנים לאף אחד מבני הזוג. חשוב לדעת שלמרות שהסיכויים לכך נמוכים יחסית, כניסה להיריון אפשרית אפילו בתקופה זו, ולכן יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה. כל טוב!


בן 14 שואל: #105359
שלום אז זה אומר שרוב הסיכויים יהיה לי קרי לילה או כבר לא יהיה לי?

תשובה:
שלום, אין ממש דרך לדעת מה ה"סיכוי". יכול להיות שיהיה מתישהו בשנים הקרובות וגם יכול להיות שלא. כמו שאמרתי, בכל מקרה הכל בסדר איתך ואין שום סיבה שתהיה מודאג מהנושא. כל טוב!


בת 22 שואלת: #105353
אני חודש ושבועיים לאחר הלידה ועדיין לא קיבלתי מחזור מתי אני צריכה לקבל

תשובה:
שלום לך. ווסת לאחר לידה יכולה להופיע כשישה עד שמונה שבועות לאחר הלידה - ואף יותר. במידת הצורך כדאי שתפני לייעוץ לרופא הנשים שלך.


בת 17 שואלת: #105314
היי אני בת 17 שוקלת 52 גובה 1.57 אני מרגישה דיי מלאה באיזור הרגליים למרות שהרוב זה מבנה גוף.. אבל אני מרגישה שאני צריכה לרדת במשקל.. רציתי לדעת מה אני צריכה לעשות לרדת או לא כי חבר שלי מתעצבן עליי ואומר לי שאני מתחילה להיות אנורקסית והוא רואה אותי בתור רזה ממש

תשובה:
שלום לך. בנות ובנים רבים מוטרדים מהמראה שלהם, בעיקר בגיל ההתבגרות, כך שזה בהחלט נורמאלי שאת עסוקה בכך. נשמע שהמשקל שלך תקין לחלוטין ובמידה ואת רוצה, את יכולה לעשות תרגילי התעמלות שיחזקו את שרירי הרגליים. אך תזכרי שמבנה הגוף שלך ייחודי לך. נשמע שהחבר שלך מקבל אותך ואוהב אותך כמו שאת. מאחלת לך שתהני מעצמך ומגופך ותקבלי את עצמך כמו שאת.


בת 16 שואלת: #105310
היי, ותודה מראש על המענה... אני מרגישה יחסית בסדר עם הגוף שלי, בעיקר מפריעות לי כל מיני שערות אבל אני לא מורידה בעיבר המין... בזמן האחרון צומחות לי שערות ארוכות ושחורות מסביב לפיטמה, אני יודעת שלאחותי ולאמא שלי גם היה ושתיהן עשו טיפול (כואב) להסרת השיער, דיברתי על זה עם אמא שלי והיא אמרה לי שאם זה ממש מפריעה לי נוכל לעשות את הטיפולים האלו. הבעיה היא שאני לא בטוחה שאני רוצה והאמת שהייתי רוצה לדעת אם גם לעוד בנות צומחות שערות שם (כי לא שמעתי על זה בכלל). אני גם תוהה אם כשאני אהיה בזוגיות עם מישהו למה הוא יצפה... או כשאני אהיה בצבא ויצא ליהיות עירומה ליד עוד בנות, אם יסתכלו על זה מוזר. אני משתדלת לא לתת למה שאחרים יחשבו להשפיע עליי אבל זה קצת בלתי נמנע

תשובה:
שלום לך. אני שמחה לשמוע ששיתפת את אמך ואת מרגישה בנוח איתה. שערות סביב הפיטמה הן תופעה נורמלית ולבנות רבות זה קורה. אני לא יודעת כיצד אחרים יסתכלו על זה - אבל מה שחשוב זה איך שאת מרגישה. וכל הכבוד לך שאת משתדלת לא להיות מושפעת מאחרים ומקשיבה לעצמך. במידה ובעתיד תרגישי שזה בכל זאת מפריע לך, תוכלי להסיר אותן כפי שאימך ואחותך עשו. אך את עדיין צעירה ואם זה לא מפריע לך כרגע, תמתיני עם זה.


בת 17 שואלת: #105297
היי . קיימתי יחסי מין לא מוגנים אך לא ידוע אם הייתה גמירה בנרתיק או לא. בכל מקרה לאחר 5 שעות לקחתי פוסטינור. 3 שבועות לאחר מכן בתאריך המחזור הקבוע שלי קיבלתי ובסוף המחזור היו לי כתמים חומים ( אולי שאריות דם) . עכשיו , חודש אחרי המחזור הקודם וכבר מאחר לי ב4 ימים . (בין לבין לא קויימו יחסי מין). האם יש אופציה שאהיה בהריון. ?

תשובה:
שלום לך. במידה וקיבלת ווסת, לא קיימת יחסי מין ויש איחור במחזור- אין סיכוי שאת בהריון. בגילך המחזור יכול להיות לא סדיר ואיחור הוא נורמלי.


בת 13 שואלת: #105283
בדרך כלל יש לי מחזור שבוע אפילו יותר ילד אחת סיפר לי שאקסל הורס תמחזור במחזור שתיתי אקסל ואחרי ארבע ימים הפסיק לי המחזור זה ביגלל האקסל או שזה רגיל וזה ליפעמים מישתנה?

תשובה:
שלום, למרות שהנושא אינו ברור באופן חד משמעי, אכן קיימים דיווחים שונים על כך שקפאין (אשר נמצא בכמות רבה יחסית במשקאות אנרגיה) יכול להשפיע על תזמון הוסת ומשכה. ככל הנראה לא מדובר בהשפעה מסוכנת, אבל אם את רוצה להיות בטוחה נסי להימנע משתיית משקאות אנרגיה בתקופה הקרובה ובדקי אם הוסת שלך חזרה למאפיינים הנורמאליים. כל טוב!


בן 16 שואל: #105273
היי , יש לי על העטרה בפין ( בכיפה ) שתי כתמים כאלה אדומים , הם לא מאוד בולטים אך בעת זיקפה הם די בולטים וממש מפריעים לי , הלכתי לרופא עור הוא אמר לי שזה הימנגיומה ( הצטברות כלי דם ) וזה לא מסוכן או משהו ,לא שאלתי אותו מה יש לעשות כי באותו זמן זה לא הפריע לי. אבל משום מה זה התחיל להפריע לי בזמן האחרון. ואני הומו ואני רואה פורנו של גייז ולא ראיתי אף גבר שיש לו את זה וזה מרגיש לי די מוזר ואני לא מפסיק לחשוב על זה שדווקא לי יש את זה ואיזה מביך זה לעשות יחסי מין ושהפרטנט יראה את זה . אפילו ראיתי תמונות ביאינטרנט של פינים ואין פין שיש לו מה שיש לי ואני לא מפסיק לחשוב על בנים בכיתה שלי שבטח הפין שלהם לא נראה ככה והוא מושלם וזה . בקיצור זה ממש מדכא אותי ואני לא יודע מה לעשות . אני רוצה ללכת לרופא עור לבד ולשאול אותו מה אפשר לעשות עם זה אבל בטח אם הוא ישלח אותי להוריד את זה זה יהיה מביך לספר את זה להורים וגם בפעולה עצמה נשמע לי ממש מביך מאוד .

תשובה:
שלום לך, קודם כל אני שמחה לשמוע שהמצב לא מסוכן. חשוב שתדע שלכל אחד יש איבר מין שונה- ואין אידיאל יופי מסוים אחד שהוא הנכון. כולנו שונים וגם לנשים וגם לגברים יש אברי מין השונים זה מזה בכל הגדלים, הצורות והצבעים. חשוב ללמוד לקבל ולאהוב את עצמך כמו שאתה. אם בכל זאת הדבר מפריע לך אני ממליצה לך לפנות שוב אל רופא העור לבדוק מה ניתן לעשות, אין לך ממה להתבייש, רופאי עור נחשפו למקרים רבים ואין לך ממה לחשוש. השאלה שלך לגיטימית לחלוטין! בהצלחה.


בת 16 שואלת: #105271
האם כאשר יש מחזור עדין ניתן להיות בהריון שמעתי שיש דבר כזה האם זה נכון

תשובה:
שלום לך. גם בזמן הווסת יש סיכוי להיכנס להריון מאחר והזרע נשאר בגוף האשה מספר ימים ולכן לא ניתן לשלול כניסה להריון.


בת 14 שואלת: #105256
יש קשר בין בתולין למחזור לא סדיר? שמתי לב שמאז ששכבתי ונקרע לי הקרום אז המחזור שלי נהיה לא סדיר. יש קשר? תודה לעונים

תשובה:
שלום לך. אין קשר בין שני הדברים. בגילך ייתכן שהמחזור לא סדיר - זה טבעי ועם הזמן המחזור מתייצב.


בן 18 שואל: #105254
שלום לכם, שמעתי על האתר הזה המון. והחלטתי לפנות אליכם, אז ככה. בחודש האחרון איבר מיני רועד מעצמו והוא קשה, וממש גדול משמעותית מהרגיל. הוא רועד (אני לא יודע למה), ומוציא מעצמו נוזל לבן ולפעמים שקוף שמאוד דביק, ובעת הפליטה זה מרגיש לי מוזר ונעים. למה זה קורה? זו בעיה? אם כן אני ממש מבקש שתעזרו לי, אני מאוד לחוץ. מקווה שתענו מהר ותתנו תמיכה.

תשובה:
שלום, יתכן שמה שאתה מתאר הוא זיקפה ושפיכה נורמאלית. זיקפה היא המצב שבו איבר המין גדל ומתקשה, והיא מתרחשת בעיקר בזמן עוררות מינית. שפיכה היא בעצם פליטה של נוזל הזרע מאיבר המין, והיא מלווה בדרך כלל בתחושה נעימה. זיקפה ושפיכה הן חלק טבעי בשנת הלילה של נערים מתבגרים (במסגרת תופעה שמכונה "קרי לילה"), בזמן אוננות ובזמן קיום יחסי מין. לא נשמע שיש לך סיבה להיות מוטרד או מודאג מהנושא. אם יש לך שאלות נוספות אתה מוזמן גם לפנות אלינו טלפונית.


בן 14 שואל: #105221
עם אני מאונן ויש לי שפיך זה אומר שהיה לי כבר קרי לילה או שלא היה לי ולא יהיה לי

תשובה:
שלום, המושג "קרי לילה" מתייחס לתופעה שבה במהלך הלילה יש שפיכה של נוזל הזרע מבלי שמקדימה לכך אוננות. התופעה נפוצה מאד במהלך גיל ההתבגרות, אך קיימים גם בנים שלא חווים אותה וגם זה נורמאלי לחלוטין. בדרך כלל כשיש קרי לילה רואים זאת בבירור בבוקר. יתכן שבהמשך תחווה את התופעה הזאת ויתכן שלא, ובכל מקרה כפי שאמרתי מדובר במצב נורמאלי.


בת 12 שואלת: #105179
יש לי שתי שאלות 1. יש לי הפרשות כבר שנתיים שלוש בערך ולא קיבלתי מחזור וזה מלחיץ אןתי ממש!!! 2. אני מאוננת מגיל 11 ואני לא יודעת עם להפסיק או שזה טבעי שאני יעשה את זה ?

תשובה:
היי לך :) 1. זה טבעי לחלוטין שיש לך הפרשות כבר כמה שנים ועדיין לא הופיעה הווסת הראשונה שלך, אין ממה להילחץ. את בתחילת גיל ההתבגרות והגיוני שעדיין לא קיבלת מחזור! טווח הגילאים להופעת הווסת הראשונה הוא רחב, וגם אם תקבלי רק בעוד שנתיים זה נורמלי ותקין לגמרי! 2. אני שמחה לשמוע שאת מרגישה בנוח עם גופך ומאוננת, זה טבעי ונורמלי בגילך (ובכל גיל). כל עוד את נהנית אין שום סיבה להפסיק, אין אף סכנה בריאותית באוננות. שיהיה בהצלחה :)


בת 12 שואלת: #105161
שלום, לאחרונה התחלתי לקבל מחזור אבל אני רואה שהוא יוצא ביחד עם הפרשות (הוא יוצא סוג של אדום מעורבב עם צהוב) זה יכול להיות?

תשובה:
שלום לך, קודם כל מזל טוב על קבלת המחזור. זה מאוד מרגש. לשאלתך, זה אכן נורמלי מה שאת מתארת. במהלך הוסת הדם יוצא יחד עם הפרשות, לפעמים ההפרשות בולטות יותר ולפעמים פחות. כמו כן בחודשים הראשונים של קבלת הוסת היא משתנה ולא בטוח שזה מה שיהיה לך בכל פעם. בכל מקרה, כל הכבוד שאת שמה לב לגופך. תמשיכי לעקוב, ואם ההפרשות הן בכמות מאוד גבוהה או לחלופין יש להן ריח לא טוב או שזה מלווה בכאב, כדאי להתייעץ עם רופא נשים. לסיכום, לא נראה שיש לך סיבה לדאגה. בהצלחה :)


בת 14 שואלת: #105115
עד איזה גיל בנות מתפתחות? או.....שזה לפי גנים

תשובה:
שלום לך תהליך הגדילה וההתפתחות גם אצל בנים וגם אצל בנות תלוי במספר גורמים כאשר אחד מהם הוא גנטי , הגדילה עד לגבול מסויים היא מתרחשת עד גיל 18-20, יש כאלה שמתחילות בגיל צעיר מאוד 10 ויש כאלה בגיל מאוחר יותר אבל הטווח הוא מספר שנים. בסופו של דבר התהליך מתרחש בקצב משלו כל טוב


בת 17 שואלת: #105102
היי, קודם כול מזל שיש אותכם ואפשר לפנות אליכם :) רציתי לשאול משהו, אני וחבר שלי מקיימים כבר חצי שנה יחסים,(שוכבים, תנוחות שונות,הכנסת אצבעות וכולי...) בחודשים האלו אני שמתי לב שהאיבר מין שלי קצת יצא החוצה, והשפתיים של האיבר נהיו קצת יותר גדולות ונפוחות, אני מבינה שזה תוצאה של הקיום יחסי מין, כי בכול זאת משהו נכנס אליי, אבל זה קצת מגעיל ולא אסטטי בשבילי שהאיבר יוצא החוצה כלפי מטה, פליז תגידו לי שיש מה לעשות לגבי זה, אם יש אפשרות לעשות משהו שיראה יותר טוב... תודה..

תשובה:
היי לך! שמחה לדעת שאת תמיד מרגישה בנוח לפנות אלינו, בשביל זה אנחנו כאן :) בנוגע לשאלתך, קודם כל חשוב לי שתדעי שיש מגוון רחב של צורות לפות, אצל כל אחת זה שונה וזה טבעי לחלוטין - גם אם השפתיים הפנימיות בולטות החוצה, זה נורמלי, אסתטי ויפה. הכי חשוב שאת תרגישי בנוח עם עצמך ותאהבי את הפות שלך כמו שהיא. לגבי הנפיחות שסיפרת עליה, יכול להיות שבסמוך לקיום יחסי המין או כל מגע מיני תהיה נפיחות באזור והוא יהיה גם אדום יותר מהרגיל, זה קורה משום שהאזור מגורה ויש זרימת דם מוגברת. אך כל עוד מקיימים יחסי מין בעדינות ולא בעוצמה רבה מידיי, אין סיבה שהשפתיים ישארו נפוחות לאורך זמן. אני מניחה שהנפיחות אצלך עלולה לנבוע משתי סיבות: 1. המגע המיני עוצמתי/חזק מאוד ואז זה הגיוני שיש נפיחות באזור, כמו שמקבלים מכה בכל מקום ואז האזור מתנפח. במקרה כזה, אם זה מפריע לך וגם משפיע על ההנאה המינית שלך, אני ממליצה לך לשתף את בן זוגך ולבקש שיהיה עדין יותר בחדירה. 2. יכול להיות שהתחלת להוריד את שערות הערווה שלך? אם כן, הכי הגיוני שזו הסיבה לנפיחות ולכך שאת רואה כעת את השפתיים הפנימיות בולטות החוצה! יכול להיות שהדרך בה את מסירה שיער (שעווה/גילוח/מכונה וכו') גורמת לנפיחות, שכן העור של שפתי הפות מאוד רגיש ועדין. נוסף לכך, במידה ואת מורידה את כל השערות, הפות חשופה לגמרי, וכך השפתיים הפנימיות שהיו מוסתרות קודם לכן ע"י השיער, בולטות כעת. זה טבעי ונורמלי לגמרי, אצל בנות רבות השפתיים הפנימיות בולטות החוצה! אם זו הסיבה, אני ממליצה לך לנסות לשנות את השיטה בה את מסירה את השיער או להפסיק להסיר את כל השיערות. חשוב לי שתדעי שאין צורך להסיר את כל השערות שעל הפות, ולבנות רבות הסרה כזו גורמת לגירויים ודווקא השארת השערות מגנה על הפות (כלומר, הסרת שיער רק ב"קו הביקיני"). כמו שרשמתי, הכי חשוב שתרגישי בנוח עם הפות שלך ותאהבי אותה כמו שהיא - עם/בלי שיער, מה ש*את* רוצה ומרגישה שנכון לך! הפות שלך יפה ואסתטית כמו שהיא :) מקווה שהצלחתי לעזור.


בן 13 שואל: #105034
שלום, אני בן ואני בגיל 13.5 ואני מאוד חושש לגבי גודל איבר מיני כשהוא רפוי הוא בסביבות הגודל של 3ס"מ ושהוא עומד הוא בגודל של 4.4 ס"מ. יכול להיות שהוא יגדל לי בהמשך או שיכול להיות שעוד מעט ניגמר "זמן הגדילה" שלו והוא ישאר בגודל הזה? אשמח לקבל משוב תודה D:

תשובה:
שלום, אתה צעיר מאד וכמובן שהגוף שלך לא השלים את תהליך ההתפתחות הגופנית אשר נמשכת בדרך כלל מספר שנים. הירגע, המתן בסבלנות ותן לזמן לעשות את שלו.


בת 20 שואלת: #104978
שלום, אני וחבר שלי כבר 3 שנים ביחד והכל טוב ונפלא אנחנו בני 21 השאלה שלי היא כזאת אני על גלולות יאז כבר כמה חודשים והייתי במחזור לפני5-6 ימים ולקחתי גלולות בזמן הזה ביום החמישי של המחזור זאת אומרת שאני על גלולות כבר 5 ימים וחבר שלי החדיר לי אצבעות ויצא דם רציתי לשאול אם זה נורמלי, הגיוני שנשאר דם ברחם למרות שאני על גלולות שזה לא משהו מסוכן? תודה.

תשובה:
שלום לך, לא לגמרי הבנתי מתי נגמר לך הווסת. לעיתים הווסת מקוטעת, כלומר יש דימום ואז הפסקה של יום ואז עוד קצת דימום. זה נורמאלי. אם הבנתי נכון והווסת כבר נגמרה ועברו עוד יומיים שלושה מסיומה, הדם שיצא בעקבות החדרת אצבע אינו מהרחם סביר להניח, שכן אצבע לא יכולה להגיע לרחם, אך ורק עד פתח צוואר הרחם. יותר סביר להניח שהחדרת האצבע יצרה שפשוף או פצע בנרתיק ושזו הסיבה שירד דם. הנרתיק הוא עדין מאוד וצריך להיות עדינים איתו. הוא כמובן גם נרפא לבד תוך כמה ימים. כל טוב


בת 19 שואלת: #105023
שלום, אני בת 18.5, קיבלתי מחזור לקראת גיל 12, מחזור סדיר כמעט מאז ומתמיד, אך בשל כאבים מרובים ודימום כבד וארוך יחסית התחלתי לקחת גלולות מסוג זואלי בגיל 16.5. מאז לוקחת אותן באופן סדיר בלי בעיות. התחלתי לקיים יחסי מין לפני כשנה, כמובן נטלתי את הגלולות כרגיל וגם בהתחלה עוד השתמשנו בקונדום. במהלך הזמן הזה היה פעם אחת שהצמדתי חבילות, ולאחר מכן קיבלתי מחזור כרגיל. לאחר שאני ובן זוגי נפרדנו המשכתי לקחת גלולות, והייתה עוד פעם שהצמדתי את החפיסות כדי למנוע את המחזור, לאחר שסיימתי את ארבעת הגלולות הלבנות של החפיסה השניה לא קיבלתי מחזור (כשאר אני בדרך כלל מקבלת ביום השלישי) המשכתי לקחת את הגלולות כרגיל וחודש אחרי זה קיבלתי מחזור אבל ליום אחד בלבד, בזמן הזה כן קיימתי יחסי מין אבל מוגנים. הפסקתי לקיים יחסי מין לפני כחודש וקצת ומאז שוב לא קיבלתי מחזור.. למרות שהייתי אמורה. אני באמת לא חושבת שאני בהריון מכיוון שאני משתמשת גם בגלולות וגם בקונדום ואין שום תופעות לוואי הקשורות בהריון. אבל מה בעצם הסיבה שאינני מקבלת את המחזור כמו שצריך? הוא היה סדיר מאז שקיבלתי אותו לראשונה עד לכמה החודשים האחרונים..

תשובה:
היי, נשמע שאת משתמשת באופן קבוע באמצעי מניעה ואין חשש להריון. מדברייך הבנתי שקיבלת את הגלולות האלה בגלל כאבים ודימום כבד, כנראה הרופא/ה התאימו לך את הגלולות האלה על מנת להקל על הכאבים והדימום המסיבי ויכול להיות שיש להן השפעות על הדימום המועט. אני ממליצה לך להתייעץ עם הרופא/ת נשים על המשך/החלפת הגלולות במידת הצורך. בהצלחה!


בת 15 שואלת: #104962
היי, אני בת 15 והבעיה שלי היא שאיבר המין שלי הוא טיפה גדול ואפילו טיפה בולט מהמכנס (אני לא מדברת על האיברים הפנימיים) והקטע הוא שלא נראלי שזה בגלל המשקל כי אני לא מחשיבה את עצמי כילדה מלאה אני באמצע כזה... זה נורמאלי בכלל? יש משהו לעשות עם זה? כי זה טיפה מביך כשאני לובשת בגד ים לדוגמה או עם בנים במיטה בעתיד.

תשובה:
שלום לך מבנה וצורת האברים בגופנו תלוי במספר גורמים ,בני האדם נולדים שונים אחד מהשני ומתפתחים בהתאם , ולכן אם תתבונני מסביבך תראי את השוני הקיים בין בני האדם, יחד עם זאת את בת 15 ונמצאת בעיצומו של תהליך חשוב של בגרות גופנית פזיולוגית ונפשית, ישנם דברים שמשתנים עם הזמן ויכול להיות שמבנה איבר המין שלך ישתנה יחד עם מבנה הגוף , אם נכון לעכשיו המבנה של איבר מינך מפריע לך ניתן כאשר את לובשת מכנסיים לבשי תחתון מבד כמו בחגורת בטן שיתן מראה שטוח יותר, ודעי לך שיש מצב בו את מרגישה שזה בולט ואחרים לא שמים לב לכך, ולגבי בנים, אין בעיה ,מי שיאהב אותך יקבל אותך כפי שאת. בהצלחה וחג שמח


בן 16 שואל: #104929
היי, אני (16) וחברה שלי (14) שכבנו לא בפעם הראשונה לפני יותר מחודש. הסקס היה עם קונדום כמו תמיד הכל היה רגיל שום דבר יוצא דופן אבל המחזור שלה מאחר. איך נוכל לוודא שהיא לא בהיריון? מה אני צריך לעשות כדי להרגיע אותה?

תשובה:
שלום לך. כמה זמן המחזור שלה מאחר? בלי קשר לקיום יחסי מין זה טבעי שבגיל שלה המחזור יאחר. אם עברו מעל 10 ימים מאז שקיימתם יחסי מין בפעם האחרונה היא יכולה לבצע בדיקת הריון (ניתן לקבל בדיקת הריון בסניף הדלת הפתוחה). מה שכן, בגלל שאתם מקיימים יחסי מין הייתי ממליצה לה ללכת לבדיקה שגרתית אצל רופא נשים ולהתייעץ איתו לגבי אמצעי מניעה נוספים. זה חשוב מאוד שאתה רוצה להרגיע אותה ואתה יכול להציע לה להגיע ביחד לסניף של הדלת הפתוחה שקרוב לאזור מגוריכם כדי לקבל מידע על קיום יחסי מין בטוחים ולהציף שאלות ביחד.


בת 20 שואלת: #104908
היי, אני בת 20 ולוקחת בערך שנה וחצי גלולות יאז.בחצי שנה האחרונה הגלולות גרמו לי למיגרונות וחא הקלו כלל בכאבי המחזור. לפני חודש הלכתי לרופאת נשים והיא אמרה שאתחיל גלולות חדשות בשם פמינט שלהם פחות הורמונים. היא אמרה שכאשר אקבל מחזור לקחת באותו יום את הגלולה הראשונה של אותו היום בו קיבלתי מחזור מיכייון שאני מתחילה גלולות חדשות(פמינט)ביום רביעי ה 5/4 לקחתי את הגלולה האחרונה עם ההורמון של היאז ואז התחלתי עם הגלולות הלבנות ללא ההרומון באחת מהן אני אמורה לקבל מחזור.בדכ בגלולה הלבנה השלישית או הרביעית. אתמול ה 9/4 הייתי אמורה לקחת את הגלולה הלבנה האחרונה וראיתי שקיבלתי ממש מעט מחזור שזה נראה כמו היום האחרון של המחזור.היו לי גם כאבי בטן שמסמנים שהמחזור מגיע אך כשראיתי שכמעט ואין דימום נורא נבהלתי והתלבטתי אם להתחיל בגלולות החדשות.בסוף התחלתי ויום למחרת נפסק לי המחזור.יש לציין שהייתי חולה שבועיים וחצי עם הקאות שלשולים וסטרפטוקוק ונטלתי אנטיביוטיקה ולא אכלתי כמעט כלום.אני מפחדת שיש חשש להריון?למרות שהוא גומר בחוץ בנוסף לזה שאני נוטלת את הגלולות בזמן.יש סיכוי שאני בהריון?ומה הסיבה שהמחזור היה ככה?

תשובה:
שלום לך. במצב חולי של שלשולים\הקאות\נטילת אנטיביוטיקה יש להמשיך ליטול גלולות כרגיל אבל חשוב לציין שיעילותם נפגעת ולכן במהלך החודש הזה יש להשתמש באמצעי מניעה נוספים כמו קונדום. גמירה בחוץ לא מונעת הריון מהסיבה שנוזל זרע (טיפות אהבה) יוצא גם לפני הגמירה הסופית וזה אף פעם לא מורגש. במידה ויחסי המין התקיימו ב72 שעות האחרונות את יכולה לקחת פוסטינור, במידה ועברו יותר מ72 שעות או קיימתם יחסי מין לא מוגנים בחודש האחרון ניתן לחכות 10 ימים מאז קיום יחסי מין בפעם האחרונה ולבצע בדיקת הריון. ניתן לקבל פוסטינור או בדיקת הריון בסניפי הדלת הפתוחה. לגבי השאלה על המחזור- מחזור מושפע מהרבה דברים כמו אכילה, שתייה, מחלות ומצב נפשי. במקרה שלך יכול להיות שהמחלה והחולשה של הגוף גרמה למחזור שלך להיות חלש, גם אם זה המצב, חשוב לשלול כניסה להריון באמצעות בדיקה.


בת 12 שואלת: #104880
שלום אני בת 11 וחצי , העים זה הגיוני שאין לי הפרשות בגיל הזה ?

תשובה:
שלום לך, זה הגיוני לחלוטין. כל אחת מתפתחת בקצב שלה והכל איתך תקיןץ. את רק בת 11 וחצי וזה עוד יגיע. כל טוב וחג שמח!


בת 17 שואלת: #104824
היי, יש ימים שיש לי בפוט ריח הזוי, לא מגרד לי ולא כואב. ממה זה ואיך אפשר לטפל ?

תשובה:
שלום לך, במהלך החודש יש שינויים הורמונליים בגוף שלנו כמו הביוץ והכנת הגוף לקבל הווסת. השינויים הללו משפיעים על ההפרשות שלנו וגם על הריח מהפות. זה טבעי ונורמלי לחלוטין. מה שאני יכול הלציע לך זה בעיקר לישון ללא תחתונים בלילה, לשטוף את הפות רק עם מים וללא סבון, להחליף לתחתוני 100% כותנה בלבד ולהימנע מחוטיני. כל טוב


בן 21 שואל: #104792
יש לי כמה שעלות לגבי קרי לילה ( מצתער מראש על שגיות הכתיב ) האם יכול להיות יותר מי פעם אחת קרי לילה? האם זה יכול ליקרות בגיל 20 ומלע? הסיבה לקרי לילה (מי מה שאני מבין) היא בגלל איצתברות גדולה של הזרע באשכים, אבל ידוע גם שזרע שנישער מלה זמן באשכים בלי שימוש בו הוא מת, כך ששני הדברים נוגדים זה את זה, אשמח לכבל אסבר...

תשובה:
היי לך. אני שמחה שפנית אלינו :) קרי לילה יכול להופיע מגיל ההתבגרות והלאה, בכל גיל, וכמובן שגם יותר מפעם אחת, זו תופעה טבעית ונורמלית לחלוטין! אתה צודק בדבריך לגבי הצטברות של זרע באשכים - הזרע מיוצר 24/7, הדרך של הגוף "להיפטר" מהייצור המסיבי הזה כאשר אין שפיכה יזומה (יחסי מין או אוננות) היא ע"י קרי לילה. הזרע שנמצא באשכים לא מת (לא משנה כמה זמן הוא נשאר באשכים). מה שכן, איכות הזרע יורדת לאט לאט עם הגיל, אך מדובר על החל מגילאי 40 ומעלה לפחות. הזרע מת רק אחרי שהוא יוצא מהגוף, תוך כמה שעות ספורות בדרך כלל, תלוי בתנאים שמסביב. חשוב שתדע שאוננות מורידה את ההופעה של קרי לילה, בצורה זו יש שפיכה יזומה של הזרע וכך אין את ההצטברות שגורמת לקרי לילה. מקווה שהצלחתי לעזור :)


בת 18 שואלת: #104773
היי. קיבלתי מחזור אחרי החפיסה הראשונה של הגלולות והשעמום ממש נמוך כאילו אפילו זה לא מחזור רגיל. האם זאת תופעת לוואי? זה בסדר ? תודה מראש

תשובה:
שלום לך, אם אני מבינה נכון, חווית דימום אחרי החפיסה הראשונה ולא שעמום :) דימומים יכולים להשתנות ממחזור למחזור על בסיס דיאטה שונה, או לחץ, או דברים אחרים.. בגדול, גלולות עושות מחזור חלש יותר אז זו תופעת לוואי רגילה לחלוטין. כמובן, שאם את שמה לב לעוד דברים שנראה לך חריגים, את מוזמנת לפנות אלינו שוב. שיהיה לך בהצלחה!


בת 13 שואלת: #104758
היי, אני בת 13 ויש לי כבר שנתיים בערך הפרשות אבל אין לי חוץ מזה שום סימן קטן לזה שמתקרב המחזור... (עוד לא קיבלתי מחזור מה שדיי מובן ממה שכתבתי) מה זה אומר? האם המחזור שלי מתקרב? תודה מראש☺

תשובה:
שלום לך, נראה שאת קשובה לגופך ומודעת למה שקורה לו וזה מצויין. שנתיים של הפרשות זה לגיטימי לחלוטין וסביר שזה מבשר על פעילות הורמונלית תקינה ובבוא היום גם לוסת. אין אפשרות לדעת בוודאות מתי תגיע הווסת אך את יכולה להיות רגועה, שכן גיל 13 נמצא בטווח הנורמלי לחלוטין לקבל הוסת הראשונה. אין מה למהר, היי רגועה וכשהוא יגיע- הוא יגיע :)


בן 17 שואל: #104727
קוראים לי עומר, אני בן 17.5 ודיבר במין שלי בזיקפה הוא 11 ס"מ, יש סיכוי שהוא עוד יגדל? והאם יש כדורים שיכולים לעזור? ולמה תמיד שאני שם את הידיים על המפשעה ומושך אותה לאחור אז זה גודל? ואחי היה חשפן יכול להיות שהוא קיבל את האיבר מין "הגדול"? בבקשה תענה על כל השאלות. תודה.

תשובה:
שלום לך, אתה עדיין נמצא בגיל ההתבגרות, בו הגוף עדיין משתנה גופנית ורגשית. יש כאלו שמגיעים להתפתחות מלאה בגיל מוקדם יותר ויש כאלו שגם בגילאי ה-20 עדיין משתנים ומתפתחים. גודל איבר המין שלך הוא נורמלי לגמרי, ובכל מקרה אין לך מה לחשוש מהגודל שלו. יכול להיות שכשאתה נוגע במפשעה יש גירוי מסוים שמשפיע על איבר המין, או שאתה פשוט דוחף את העור מסביב לאיבר המין וזה נראה כאילו הוא מתמתח או גדל. זה שאתם אחים לא אומר שאתם תיהיו דומים בכל דבר. כמו שיכול להיות שיש לכם שיער אחר, אף אחר או גובה אחר ייתכן גם שאיבר המין יהיה שונה בצורתו ובגודלו. בכל מקרה, אין דבר כזה שהוא "קיבל" את האיבר הגדול, כי הגוף של כל אחד נראה אחרת ולא תלוי אחד בשני. המתן בסבלנות ועם הזמן אני מקווה שתראה את השינויים שגופך יעבור ותרגיש בנוח איתם. נסה שלא להשוות לאחרים, כי בדרך כלל זה רק יוצר חשש ואי נעימות. בהצלחה,


בת 13 שואלת: #104720
היי התחלתי לגלח לפני כמה זמן מפשעות עם קצף גילוח וכל פעם שאני עושה יוצא לי מלא נקודות אדומות אחרי הגילוח וזה ממש מגעיל, ניסיתי כבר עם קצפים אחרים וסבונים ושום דבר לא עובד ומונע מהנקודות לצאת ואני שחיינית אז אני כל הזמן עם בגד ים וזה ממש בולט אז מה לעשות בשביל למנוע את זה?

תשובה:
שלום לך, יש סוגי עור ושיער מסוימים שהם מאוד רגישים, ולכן יכול להיות שיוצאים לך הפצעים האדומים. הפצעים לפעמים קורים מזיהום או משיערות שצומחות הפוך אחרי הגילוח, וזה קורה לבנות רבות שמגלחות את השיער, בעיקר את שיער הערווה. אם מאוד חשוב לך להסיר את השיער, יש אפשרויות נוספות כמו שעווה או קרמים מיוחדים, אך אני ממליצה ללכת לקוסמטיקאית מומחית ולא להוריד לבד את השיער בשעווה כדי למנוע כוויות ופציעות. מוזמנת להמשיך להתייעץ איתנו, בהצלחה בשחייה!


בת 14 שואלת: #104706
בנוסף להודעה הקודמת שלי, אני ממש מפחדת שיש בי משהו לא בסדר, מחלה או משהו כזה. אשמח אם תוכלו לענוץ במהרה. באמת תודה רבה. אני מאוד מעריכה את מה שאתם עושים.

תשובה:
שאלתך נענתה


בת 14 שואלת: #104705
היי, אני בת 14.5 קיבלתי מחזור פעם ראשונה לפני בערך שנה וחצי או שנתיים. המחזור שלי לא סדיר וזה ממש מדאיג אותי. חשוב לציין כי אני לוקחת קונצרטה כל יום וכי זה מדכא לי אץ התאבון. בנוסף, אני נתונה תחת עומס מבית הספר ואני ישנה משהו כמו 7 שעות בלילה (לפעמים פחות), האם יכול להיות שמסיבות אלה המחזור שלי לא סדיר, או שזה לא קשור? דבר שני, יש לי לפעמים כאבים באיבר במין בחלק העליון (אני מאוננת בלי להחדיר אצבעות ואף פעם לא קיימתי יחסי מין). מה יכולה להיות הסיבה לכך? עכשיו המחזור שלי מאחר ויש לי כאבים חזקים בצד שמאל בבטן התחתונה, האם זה קשור אחד לשני? אשמח אם לא תענו לי במייל (הכנסתי כתובת בדויה כי אין לי כתובת מייל וזה לא נתן לי ליצור משתמש). תודה רבה מראש

תשובה:
היי לך בנוגע למחזור החודשי, איחור במחזור או מחזור לא סדיר הם מצבים נורמליים שיקרו, במיוחד בשנים הראשונות, כמו כן הכאבים בבטן התחתונה יכולים להיות קשורים לכך. את מתארת גם שאת נמצאת בלחץ ואוכלת באופן לא סדיר וגם אלה יכולים להשפיע על סדירות המחזור. לגבי הכאבים באיבר המין שאת מתארת, יכול להיות שזה נובע מהתעסקות ומגע במקום, אך יכולות להיות גם סיבות נוספות כגון היגיינה. ממה שאת מתארת זה לא נשמע משהו מדאיג, יכול להיות שכדאי כמה ימים להימנע ממגע באזור כדי לבדוק אם הכאב עדיין ממשיך. במידה והכאב ממושך או אם את רוצה חוות דעת רפואית אני ממליצה לך לפנות לרופא/ת נשים לבדיקה והתייעצות. בכל מקרה אם יש לך שאלות וחששות נוספים, את מוזמנת להתקשר אלינו או להגיע לכל אחד מסניפי דלת פתוחה בהתאם לנוחיותך כל טוב ובהצלחה


בן 13 שואל: #104678
אני בן 13 וחצי והזין שלי נהיה שחור עד האמצע. יש כמו טבעת באמצע ואז הכל לבן נורמלי(צבע העור שלי לבן) האם זה קשור לאוננות וגם לאיבר מין יש סטייה לצד ימין שהוא רופף האם אני צריך לדאוג מהדברים האלה

תשובה:
שלום לך! כמו כל דבר אחר בגוף שלנו, איברי המין שלנו שונים בגודל, בצורה ובצבע שלהם, ופעמים רבות הם גם לא סימטריים או ישרים. נטייה של הפין (לצדדים, למעלה/למטה) בזמן זיקפה היא שכיחה מאד. במעל ל-99% מהמקרים אין כל משמעות בריאותית לנטייה כזאת. אוננות היא דבר נורמאלי וטבעי ולא אמורה לגרום לשינוי בצבע העור. אם אתה מאונן פעם פעמיים ביום (בגילך אפשרי גם יותר) ואין לך כאבים או צריבות- אין בעיה.


בן 13 שואל: #104655
שלום, אני בן 13 וחצי ושמתי לב שאיבר המין שלי בזקפה הוא 7 סנטימטר בערך. כשאני מאונן יוצא לי שפיך והכל אבל אני חושב שאיבר המין שלי קטן לעומת האחרים

תשובה:
שלום, גיל ההתבגרות מאופיין בשינויים גופניים ורגשיים רבים. קצב השינויים משתנה בין כל נער/ה, אך בכל מקרה מדובר בהתליך שנמשך מספר שנים. אתה מאד צעיר, וכמובן שעדיין לא סיימת את תהליך ההתפתחות שלך. המתן בסבלנות ועם הזמן אני מקווה שתראה את השינויים שגופך יעבור ותרגיש בנוח איתם. נסה שלא להשוות לאחרים, כי בדרך כלל זה רק יוצר חשש ואי נעימות. בהצלחה!


בן 15 שואל: #104627
שלום, אני בן 15 וגודל הפין שלי די קטן. אין לי הרבה שערות, רק קצת ואפשר להגיד שאני לא ממש מפותח. הגובה שלי הוא 153 ס"מ. כשאני מאונן אני מרגיש את הגמירה עצמה אבל לא יוצא לי שפיך. האם זה תקין?

תשובה:
היי, מה שאתה מתאר הוא תקין ונורמלי, כל אחד מאיתנו מתפתח בקצב אחר והגוף שלנו נראה אחרת אחד מהשני. ישנם בחורים שעירים וישנם כאלו שבכלל לא, גודל איברי המין שונה זה מזה בדיוק כמו שמבנה הפנים או הגובה שלנו שונה. אתה עוד בתחילת תהליך ההתבגרות המינית והגופנית שלך ולכן אין לך סיבה לדאגה, כנראה שתחוש בעוד שינויים במהלך השנים הקרובות.. אם אתה בכל זאת מודאג מהעניין אתה יכול לפנות לרופא\ת משפחה כדי לוודא שהכל תקין. כל טוב.


בת 19 שואלת: #104560
היי, המחזור שלי לא סדיר בכלל ואני לא יודעת מתי אני צריכה לקבל. בדרך כלל שבוע לפני שאני צריכה לקבל מתחילים להופיע סימנים ומתחילים כאבי בטן והפרשות ואני יודעת שאני צריכה לקבל. המחזור האחרון היה לפני חודש וחצי. אתמול התעוררתי בבוקר וזה היה נראה כאילו קיבלתי מחזור, אבל זה היה ממש מפתיע כי אין לי שום כאבי בטן ולא הופיעו שום סימנים כמו בדרך כלל. בנוסף, ההרגשה שלי היא שזה לא המחזור עצמו, הדם יותר דליל ולא בצבע אדום חזק וגם בכללי יש ממש מעט דם, ובינתיים זה היום השני לדימום. בנוסף, לפני שבוע בדיוק קיימתי יחסי מין עם חבר שלי עם קונדום ולא היה סימנים שהוא נקרע או משהו. רציתי בכל זאת לשאול מה כדאי לעשות, אם זה יכול להיות הריון, או מה זה יכול להיות, תודה.

תשובה:
שלום לך, אם אתם תמיד עם קונדום כמו שצריך, והוא לא נקרע, אז אין סיכוי להריון. נשמע שיש לך פשוט ווסת לא סדיר. אם זה מאוד מדאיג אותך, את יכולה לעשות בדיקת הריון או ללכת לרופא/ת נשים לברירו והתייעצות. כל טוב