A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

התפתחות גופנית של בנות

דלת פתוחה הקרובה אליך

התפתחות גופנית של בנות

בן 14 שואל: #111952
למה כשקר אז הפטמות מזדקרות? ולמה כשהבנות מתחרמנות גם אז הפטמות שלהן מזדקרות?

תשובה:
היי! הפטמות מזדקרות כשקר מכיוון שהמוח שולח מידע לעצב שאחראי על כך וגורם לכך שהן יזדקרו . הזדקרות הפטמות בזמן התרגשות מינית נובעת מההתרגשות מהאצת הדופק ומזרימת האדרנלין. הכל קשור בסופו של דבר למוח ולמערכת העצבית בגופנו.


בן 16 שואל: #111608
לחברה שלי מפריש ריח לו טוב והאיבר מין שאני מחדיר אצבעות מה אפשר לעשות

תשובה:
שלום לך, קודם כל אני שמחה לשמוע שיחסי המין בינך לבין בת הזוג שלך מגוונים ושאתם מתנסים בדברים נוספים מעבר לחדירה. שנית, חשוב להבין שלאיבר המין הנשי יש ריח מאוד ספציפי ודומיננטי, יכול מאוד להיות שהריח שאתה מתאר הוא תקין ונורמלי. אין צורך לחשוש או להיגעל. יחד עם זאת אם בת זותך מתארת דברים נוספים כמו גירוד או הפרשה סמיכה מהנרתיק, אז זה יכול להיות מצב לא תקין ואז יש להיוועץ עם רופא נשים. שיהיה הרבה בהצלחה!


בת 17 שואלת: #111565
הי רציתי לדעת מה אפשר לעשות כדי להקטין את גודל החזה. אני ספורטאית קיקבוקס כבר שנתיים וחצי ולפני שהייתי בקיקבוקס היה לי חזה קטן,ועכשיו בגלל הקיקבוקס הוא גדל וזה מפריע לי. מה אפשר לעשות כדי להקטין אותו?ונכון אני לא צריכה לוותר על הקיקבוקס בגלל זה נכון? (למרות שאומרים שספורט מקטין אבל זה לאנכון לי הוא הגדיל) אשמח שתענו לי תודה ויום טוב;)

תשובה:
שלום לך יקרה, אני שמחה לשמוע שאת עוסקת בספורט באופן קבוע ובטוחה שאת יודעת הכי טוב כמה זה תורם לבריאות ומצב רוח טובים יותר. את מוטרדת מגודל החזה שלך ומספרת שהוא גדל לאחרונה. התקופה בה התחלת להתאמן בקיקבוקס היתה כשהיית בת 14 וחצי לערך. בתקופה זו ועד עכשיו עברו הרבה שינויים בגופך, שחלקם הגדול לא קשור כלל לפעילות הספורטיבית שלך. החזה עשוי להשתנות מאוד בשנים הראשונות של גיל ההתבגרות ואף אחר כך. אינני באה לבטל את התחושה שלך כלפי החזה שלך. לעתים קיימים מצבים שאכן החזה גדול באופן יחסי למבנה השלד והגוף, ולפי קריטריונים שונים ניתן להחליט (בעצה של רופאים אורטופדיים ומנתחים פלסטיים) אם אכן קיימת הצדקה פיזית או רגשית לשינוי כה דרמטי בגוף. לא מעט נשים לומדות להתרגל לגודל החזה שלהן, ומוצאות פתרונות מצויינים "להסתדר" איתו בזמן של פעילות ספורטיבית, כמו חזיות ספורט איכותיות שמונעות כמעט לחלוטין את הקפיצות של החזה. חשוב לי גם לספר לך שכעת בגיל 17, הרבה דברים נראים כאילו יישארו כך לעולמים. תתפלאי, אבל לפעמים נשים לומדות לחבב חלקים בגוף שלהן שבעבר לא חיו עמם בשלום. מה שבטוח, אינך צריכה לוותר על שום דבר בגלל גודל החזה שלך. תמשיכי להיות פעילה ולהנות מהגוף הבריא והחזק שלך. מוזמנת לפנות אלינו בכל שאלה בעתיד, שבת שלום.


בת 33 שואלת: #111259
היי,אז יש לי הרבה שאלות, אבל אני גם צריכה הרבה תשובות, אז : 1.אני בכיתה ו' ומאוננת,ויש לי חשק מיני כל ארבעה או חמישה ולפעמית שישה ימים.איך מגבירים את התדירות של זה? 2.יש לי חברה שאני מאוד פתוחה איתה, ובזמן האחרון אני קצת פינטזתי עליה כשאוננתי.אבל מצד שני, יש בן שאני מאוהבת בו, אז איך זה הגיוני? 3.יחסית לבנות אחרות בכיתה החזה שלי די קטן, וזה קצת מדאיג אותי כי בשנה הבאה בנים יתחילו להסתכל על דברים כאלה.אני די רזה יחסית, זה קשור לזה? יש דרך טבעית להגדיל את החזה? 4. כשאני מאוננת אני לפעמים רואה פורנו, אבל זה פשוט לא עושה לי כלום. זה נורמלי? אז זה היה הכל, מקווה שתענו לי מהר ותודה על ההקשבה.

תשובה:
שלום לך. יפה שאת סקרנית ומתעניינת. אענה על שאלותייך לפי הסדר. 1. חשק מיני הוא דבר שמתפתח ומשתנה. לא עושים משהו כדי להגביר את התדירות של זה. המיניות זה דבר דינמי שתלוי בהרבה גורמים כמו התפתחות פיזיולוגית, בשלות רגשית, מודעות עצמית, חוויות והתנסויות. 2. זה מאד טבעי לפנטז גם על בנות וגם על בנים. הרבה פעמים אנחנו נמשכים לדברים שונים, וגם נטיה מינית ומשיכה מינית הם דברים שמתפתחים ומשתנים. 3. גודל החזה נובע בעיקר ממבנה גוף ומטען גנטי. זה נכון שהמשקל משחק גם הוא תפקיד בגודל החזה, אך אין דרך טבעית להגדיל את החזה. נסי לאהוב את עצמך כפי שאת ולהדגיש את הצדדים החיוביים שלך. 4. זה ממש נורמלי שהפורנו לא עושה לך כלום. בשביל מה בכלל לראות את זה כשאת מאוננת? כשהדמיון שלך מעורר אותך באוננות את יכולה לגלות בעצמך מה מושך אותך ומה מעורר אותך. הצפיה בסרטי פורנו יכולה להפריע לך לגלות את עצמך ואת מה שבאמת עושה לך טוב כי תהיה לך כבר ציפיה מוקדמת ממה שראית בפורנו. סרטי הפורנו הם כמו הצגה והמשתתפים הם שחקנים. כדאי לך לשאוף ליחסים עם מישהו שתאהבי, שתהיה לך איתו תקשורת טובה והערכה וכבוד הדדיים. מקווה שהתשובות ענו על שאלותייך. כל טוב!


בת 33 שואלת: #110848
הי,(כמעט) כל פעם שאני מאוננת אני מצליחה להגיע לאורזמה אבל אני הבנתי שאמורות לפעמים לצאת מין טיפות שקופות או לבנות וזה לא קורה לי.זה בגלל שעוד לא קיבלתי מחזור או שאני צריכה להשתמש בשיטה שונה?

תשובה:
שלום לך. זה נפלא שאת מאוננת ונהנית. בנרתיק יש הפרשות, לפעמים שקופות ולפעמים יותר חלביות ובאורגזמה לפעמים הפרשות יותר, אבל זה שונה מאישה לאישה וגם אצל אותה אישה, לפעמים יותר הפרשות ולפעמים פחות. אין משהו שאמור לקרות. אצל כל אחת זה שונה. אין משהו אחד שקורה לכולן. אין שיטה מסויימת שצריך להשתמש בה. תעשי את מה שנכון ונעים לך. בהצלחה!


בת 16 שואלת: #110844
אם דוחפים אצבע .. ואחרי כמה פעמים מרגישים שחייבים ללכת לשירותים אז מה שיוצא זה שתן או גמירה ?

תשובה:
הי, אם מרגישים שצריכים לשירותים אז מה שיוצא זה שתן ולא הפרשות שנמצאות בנרתיק. כל טוב!


בת 14 שואלת: #110370
עכשיו ראיתי שאלה שמשכה את תשומת ליבי ורציתי גם לשאול. מגיל 7 יש לי הפרשות לבנות ודביקות כמו אלו שיש לפני המחזור. עוד כמה חודשים יהיה כבר שנתיים שיש לי מחזור וכל הזמן חוץ מימי המחזור שבהם יש מחזור יש לי את ההפרשות האלו, והן לא מפסיקות. לפי מה שהבנתי זה היה אמור להיות לתקופה מסויימת ואז להפסק ועד עכשיו אני סובלת מההפרשות האלו... האם זה תקין?, לאן עלי לגשת?, מה עלי לעשות? בתודה מראש ❤

תשובה:
שלום לך, אני שמחה לשמוע שאת מעיינת ולומדת גם משאלות של אחרים. זו דרך מצויינת לדעת דברים חדשים. ההפרשות הלבנות שאת מתארת הן נורמליות וטבעיות. הכל בסדר אתך! מדוע את מציינת שאת סובלת מהן? האם הן מכאיבות? שורפות? מדיפות ריח רע? למעשה ההפרשות שלנו מאותתות לנו שהגוף שלנו בריא. ההפרשות מופיעות בגופה המשתנה של ילדה כאשר היא מתחילה להתפתח ורמת ההורמונים הנשיים בדם שלה מאותתים לנרתיק לייצר את ההפרשות. הן שומרות על הנרתיק והפות ויש להן תפקיד חשוב. ההפרשות ממשיכות לאורך כל החיים שלנו, עד התקופה בה הווסת מפסיקה להופיע. אני מציעה לך להשתמש בתחתונים שעשויים מכותנה, ולהמנע מלבישה ממושכת של מכנסיים צמודים או טייץ', מה שעלול להפריע ולגרום לגרד. אין מה לטפל בפות באופן מיוחד, רק שטיפה יומיומית במי המקלחת, אפילו ללא כל סבון. אם יש לך שאלות נוספות את מוזמנת לכתוב שוב. כל טוב.


בת 13 שואלת: #110292
אני בת 13 וכל הזמן שאני הולכת לשירותים יש לי בתחתונים חומר לבן בערך כמו שתי טיפות של מים זו הכמות ועוד לא קיבלתי מחזור וסיפרתי לחברה טובה והיא אמרה לי שזה קרה לה ושהיא קיבלה מחזור זה הפסיק רציתי לישאול עם זה אומר שהמחור קרוב תודה...

תשובה:
שלום לך יקרה, את בהחלט נמצאת בתקופה מרגשת, בה מתרחשים הרבה שינויים, ויש למה לצפות... כיף שאת יכולה לדבר על השינויים שעוברים בגוף שלך עם חברה קרובה. היא צודקת! הפרשה לבנבנה כמו שאת מתארת היא אחד הסימנים שמבשרים על כך שהגעת הווסת (המחזור החודשי) קרבה. הפרשות אלו יכולות להמשך כמה חודשים עד שנה לפני הגעת הווסת. ההפרשות לא צפויות להפסק לאחר מכן. הן חלק תקין וטבעי של הגוף, ושל מערכת המין שלנו. עכשיו שאת יודעת שהיום הזה מתקרב, את יכולה להיות מוכנה מראש, ולשים בתיק תחבושת/ פד/ טמפון למטרה זו. כל טוב לך.


בת 28 שואלת: #109982
שאלה אחרונה לבינתיים, אני לא כל כך בטוחה שאני מבינה למה אתם מתכוונים כשאתם אומרים נרתיק ופות. את יכולה להסביר ולתאר לי את זה? כדי שאדע למה הכוונה בכל תשובה שאתם נותנים? תודה שוב

תשובה:
שלום לך, זה נפלא שאת שואלת. חשוב מאד שהדברים יהיו ברורים. פות הוא איבר המין הנשי, והוא כולל בתוכו את השפתיים הגדולות, השפתיים הקטנות, מבנה הדגדגן ועוד. הנרתיק הוא מבנה פנימי, בצורת שרוול/ צינור המתחיל מהפתח (ממנו יוצאות ההפרשות בזמן הווסת, אליו יכול להכנס איבר המין הגברי, ודרכו יוצאים תינוקות בשעת הלידה) ומסתיים בצוואר הרחם (החלק התחתון של הרחם). מצרפת לך הסבר על החלקים של הפות: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=864 כל טוב.


בת 13 שואלת: #109557
היי! יש לי כמה שאלות ואני מקווה שתוכלי לענות עליהם! 1. שאני מנסה לאונן אם הדגדגן אז זה לא מרגיש לי כלום.. רק שאני מתכחחת אם כרית זה נותן לי את התחושה שמאוננים.. למה? יש עוד דרכים לאונן? (ללא הכנסת דברים כי אני לא מעוניינת שהקרום יקרע) 2. לאחרונה יש לי ממש ראש כחול ואני לא יודעת למה.. למשל: אני מסתכלת לבנים על האיבר.. אני מסתכלת למורות על החזה.. ואני כל הזמן רוצה לאונן למה? זה תקין? אני מוזרה? 3. יש לי שאלה, שמאוננים אמור לצאת משהו לבן כזה? כי לי יוצא.. זה מוזר? 4. לחיצה על השדיים עד כאבים יכולה לגרום להם להפסיק לגדול? תודה! סליחה על המון שאלות

תשובה:
היי יקירה! אני שמחה שאת אוהבת את גופך ומתנסה בהיכרות אתו. את יכולה לאונן בכל דרך שגורמת לך הנאה. אם את נהנית יותר מחיכוך בכרית זה בסדר גמור. האוננות מלמדת אותך להכיר את גופך וללמוד מה יעשה לך טוב בהמשך כשתתבגרי ותגיעי למצב של קיום יחסי מין. את ממש לא חייבת להחדיר חפצים לנרתיק אם את לא מעוניינת בכך. את יכולה לשנות תנוחות, להשתמש באצבעות לצורך האוננות, לנסות להשתמש בחומר סיכה על בסיס מים להגברת ההנאה ועוד. כל אחת מוצאת בסופו של דבר את הדרכים לאונן באופן בו תיגרם לה ההנאה הרבה ביותר. לגבי שאלתך השניה; גם כאן התשובה שלי היא שאת בסדר גמור. את נמצאת בגיל שבו מתחוללים בגופך המון שינויים וחלק מהם מתבטאים גם ב"ראש הכחול" וברצון גבוה לאוננות. אין בזה כל בעיה ואת לא יוצאת דופן כל עוד האוננות עצמה לא פוגעת בסדר היום הרגיל שלך. גם לגבי ההפרשות הלבנות שאת מתארת- זה תקין לחלוטין . שוב, הגוף שלך עובר שינויים הורמונליים וההפרשות הלבנות הן ביטוי לשינויים הללו. לגבי שאלתך האחרונה; גדילת השדיים אצל כל אחת היא בקצב שונה ובצורה אחרת. לחיצה על השדיים לא תעצור את התפתחותם משום שההתפתחות תלויה בגנטיקה ובגורמים נוספים. תאהבי אותם כמו שהם. זה מצוין שאת שואלת ומתעניינת במה שקורה בגופך. נשמח לענות לך על שאלות נוספות. כל טוב ושנה טובה!


בן 16 שואל: #109511
הי הגעתי למצב שאני וחברה שלי ערומים כבר מספר פעמיים לנסות לקיים יחסי מין ובכל פעם או שאני לא מצליח להכניס את הפין או שאני מכניס ממש ממש בחוזקה שכבר כואב לי מכניס איפה וכבר אי אפשר יותר השתמשנו גם בקונדום שיהיה יותר חלק וזה לא עובד אני לא יודע מה הבעיה אני גם מנסה להכניס אצבעות מלא פעמיים כדי שיתרחב קצת הפות וזה לא עובד וזה ממש מבאס אותנו, מה לעשות? האם לנסות תנוחה מסוימת שככה יכנס יותר חלק? תודה (שתינו בגיל 16)

תשובה:
שלום לך, אני שמחה לשמוע שאתם משתמשים באמצעי מניעה. יחסי מין הם דבר שאמור להיות נעים ובטוחים. הכאב שאתה מתאר, יכול להיות סימן שאתם צריכים לעשות זאת יותר לאט, בהדרגה ובעדינות. להשקיע יותר במשחק המקדים שתהיי מגורה ולהשתמש בחומר סיכה על בסיס מים במידה ויש צורך. האם היא מרגישה רגועה ונינוחה בזמן החדירה? האם אתם בטוחים שהיא רוצה בכך? הנרתיק הוא שריר ולכן הוא יכול להתכווץ ויכול להיות רפוי. כאשר שהיא במתח, לחץ, פחד, וכו'... יכול לגרום לנרתיק להיות מכווץ והדבר הזה יוצר את המצב שיש כאב בזמן יחסי המין ו\או אחרי. לכן חשוב שכאשר אתם שוכבים זה יהיה במקום שאתם (במיוחד היא) מרגישים בו בנוח, עם תנאים מתאימים ושלא יפריעו לכם באמצע. יחסי מין הם דבר שמצריך הרבה מאוד תקשורת - כולם חושבים שההנאה באה מיד כשמתחילים לשכב אבל זה בכלל לא נכון. כדאי לדבר לפני - לשתף בחששות, וברצונות. לדבר תוך כדי - להדריך אחד את השני מה נעים ומתי לעצור כשמשהו לא נעים או נוח לכם. ולדבר אחרי - לשתף מה אהבת ומה תרצי שיקרה שוב, מה לא היה לך נעים ולהתעניין איך היה לבן הזוג. ככה לאט לאט - לומדים להכיר מה כל אחד אוהב ומה כל אחד רוצה וטוב לו. יש אפשרות שהיא עדיין בתחילת תהליך גיל ההתבגרות בגוף שלה עוד לא מוכנה לקיים יחסי מין מלאים. עם הזמן הגוף משתנה, בהמשך האגן מתרחב והגוף בשל יותר מבחינה פיזית וגם מבחינה רגשית - אולי כדאי לכם לשקול לעצור רגע ולחכות לשלב מעט יותר מאוחר כדי להמשיך. רוב הנערות מגיעות לסיפוק מיני בכלל לא בחדירה אלא ע"י גירוי של הדגדגן. ישנן דרכים רבות לקיים מגע מיני מספק ומהנה בלי חדירה. נשמח מאוד שתבואי אלינו לשיחה עם היועצות המקסימות ונוכל לדבר עוד. אתם מוזמנים גם להמשיך לכתוב באתר בכל שאלה. המון בהלחה בהמשך! אנחנו פה לכל שאלה :)


בת 16 שואלת: #109211
שלום, לפני שבוע ויום התחיל לי המחזור והוא היה ממש חלש ובימים האחרונים הוא התגבר ואני בלחץ שיש לי מחזור מעל לשבוע. זה נורמלי?

תשובה:
שלום לך, בעיקרון מחזור סדיר קיים במהלך 5 ימים. אם לא לוקחת גלולות קבועות לנמנעת הריון (או למטרת מחזור סדיר) המחזור יכול להימשך מעבר לחמישה ימים. רוב הסיכויים הוא שאין שום סיבה להילחץ. הייתי במקומך מחכה עוד יום-יומיים. אם את רואה שהמחזור ממשיך ללא הקלה, תקבעי לך טור לרופא משפחה כדי לוודא שהכל תקין. שיהיה לך המון בהצלחה!


בת 14 שואלת: #109094
היי , אני בת 14 והתחלתי להתפתח יחסית בגיל מוקדם - בגיל 11 צמחו לי כבר שערות וקיבלתי מחזור בגיל 11 וחצי , תמיד הייתי גבוהה יחסית לבנות בכיתה שלי. אבל השדיים שלי ממש קטנים , לא ברמה של קטנים שעוד לא התפתחו אלא קטנים שהתפתחו ממש קצת ופשוט עצרו , הם בכלל לא גדלים ועברו כבר שלוש שנים מאז שקיבלתי מחזור , יש סיבה שיכולה לגרום לזה? אני מרגישה שהם פשוט נעצרו באמצע ההתפתחות (הצורה שלהם עדיין משולשת כזאת) יש סיכוי שהם עוד יגדלו בעתיד?

תשובה:
שלום לך, בעיקרון הגוף שלך מסיים תהליך ההתפחות שלו בתחילת שנות ה20-ים אבל אצל כל אחד זה משתנה לפי גנים ותזונה. גם ככה הגוף שלנו עדיין משתנים כל חיינו, אבל בגיל 14 אפשר פחות או יותר להבטיח שתראי עוד שינוים התפתחותיים. אני ממצליחה שתמשיכי להמתין בסבלנות כי הגוף שלך עוד צעיר. לכל שאלה אנחנו כאן!


בת 15 שואלת: #109044
היי. אני מאוננת בערך מגיל 11 וחצי לאחר שאחותי הראתה לי סרטי פורנו ומאז שאני מאוננת (עד היום) אז שפתי הפות הפנימיים שלי נהיו מאוד ארוכים וסגולים ובולטים החוצה וגם העצם של הפות שלי בולטת החוצה רואים את זה בטייץ וכשאני שמה בגד ים. זה נורמלי? זה יכול להשתנות במהלך השנים? אני חוששת שבנים לא ירצו לשכב איתי בגלל זה כי בעיניי זה מאוד מגעיל אבל אני גם לא יכולה להפסיק לאונן זה מספק אותי אבל רוצה להפסיק בגלל שמאז שאני מאוננת אני כל הזמן מפרישה חומר לבן כזה וזה מגעיל אותי. יש איזושהי דרך ל״תקן״ את זה?

תשובה:
היי יקירה! צר לי שנחשפת לפורנו בגיל צעיר. זה בסדר גמור שאת מאוננת בתדירות רבה אך אינך חייבת את סרטי הפורנו כגירוי. סרטי פורנו אינם משקפים מציאות. את יכולה לפנטז בראש על מישהו שיגרום לך להיות מגורה ולאונן בכיף. לגבי הפות; חשוב שתדעי שיש מגוון רחב של צורות לפות, אצל כל אחת זה שונה וזה טבעי לחלוטין - גם אם השפתיים הפנימיות בולטות החוצה, זה נורמלי, אסתטי ויפה. אצל המון נשים זה כך. חשוב שתרגישי בנוח עם עצמך ותאהבי את הפות שלך כמו שהיא. השפתיים לא הפכו בולטות בגלל האוננות וזה כנראה מבנה הפות שלך וזה בסדר גמור! יש גם בנים שאוהבים שפתי פות ארוכות. בדיוק כמו שכל פין שונה במראה שלו כך גם אצל הנשים, הפות נראה שונה בין אחת לשנייה. לגבי ההפרשות; בגיל שלך הפרשות מרובות מהנרתיק הן דבר טבעי לגמרי וגם הן לא מתרחשות בגלל אוננות . השינויים ההורמונליים שעוברים על גוף הנערה מתבטאים גם בהפרשות רבות מהנרתיק. אם אין לך צריבה או כאבים בזמן שאת משתינה , אין מקום לדאגה. את יכולה להשתמש ב"תחתוניות" כדי למנוע מההפרשות הללו לעבור לתחתונים שלך ולבגד שאת לובשת. שוב, זה הגוף שלך והוא בסדר גמור! אם את רוצה את יכולה להתקשר ולשוחח איתנו וכמובן לשאול שאלות נוספות כאן. כל טוב!


בן 17 שואל: #108863
אני וחברה שלי בלי אמצעי מניעה וכמה שעות אחריי התחיל לה כאבים בבטן התחתונה מה זה יכול להיות?

תשובה:
שלום לך, הכאבים של חברה שלך בבטן התחתונה יכולים לנבוע ממחזור שאמור להגיע בימים הקרובים, חדירה ממושכת שקצת הכאיבה לה או בכלל בלי קשר ליחסי המין שקיימתם. בכל מקרה, מומלץ תמיד להשתמש באמצעי מניעה בעת קיום יחסי מין שלא לצורך היריון- גם מסיבת הסכנה בכניסה להיריון וגם מהסיבה הקשורה במחלות מין, שיכולות לעבור בקיום יחסים לא מוגנים. בהצלחה


בת 13 שואלת: #108826
היי אני בת 13 וחצי וכרגע יש לי ציצים יחסית קטנים, אני עושה הרבה ספורט ומפחדת שהציצים שלי יגדלו הרבה ויפרידו לי, אני רוצה ציצים קטנים שאולי יגדלו עוד קצת ממה שיש לי עכשיו, לאמא שלי יש ציצי גדול אבל היא בעודך משקל. אני כל כך מפחדת שיגדלו לי הציצים וזה גורם לי לממש חרדות. האם יש דרך טיפה להאט את קצב הגדילה של הציצים שלי? לפחות קצת?

תשובה:
היי לך התפתחות גופנית בגיל שלך הם ממש דבר נורמלי, כולל גדילה של החזה. זה כן משהו שאת צריכה לקחת בחשבון שיכול להיות שיקרה, במיוחד אם עדיין לא קיבלת מחזור (ההתפתחות מאטה הרבה פעמים לאחר קבלת ווסת). בסופו של דבר השינויים האלה הם משהו שכמעט ואין לנו שליטה עליהם ותלויים הרבה במבנה גוף ואנחנו צריכים לקבל את זה בהבנה (ואפילו באהבה :). אבל את באמת לא צריכה להיות חרדה מזה! גם אם זה יקרה, את תמצאי את הדרכים להמשיך לעשות את מה שאת אוהבת. יש טופים של ספורט שמתאימים לכל המידות והגזרות ויאפשרו לך בקלות לעשות ספורט, גם אם החזה שלך יגדל. אין לך מה לחשוש ממה שיקרה בהמשך, תמשיכי לעשות ספורט ואם זה באמת יקרה אז את תמצאי את הדרכים המתאימות. הכי חשוב שתאהבי את הגוף שלך לא משנה באיזו צורה ותביני שהוא לא מגביל אותך בשום דבר. בהצלחה!


בת 18 שואלת: #108709
היי שלום עד עכשיו היו לי מערכות יחסים שלא הגיעו ליחסים אינטימיים כל כך כעת יש לי חבר כבר שלו חודש אני עדיין לא מוכנה לעשות את זה איתו (חשוב להדגיש שעדיין אני בתולה) בינתיים אנחנו עושים רק מה שבין לבין הוא מחדיר לי אצבעות אני עושה לו ביד הכל חוץ מלהחדיר ממש ולמצוץ לו . עד עכשיו הוא מנע מעצמו לגמור עליי ויש בכאבים בזמן האחרון הוא לא שולט בעצמו ובפעמים האחרונות הוא גמר עליי כמה פעמים והיינו ללא אמצעי מניעה האם כתוצאה מכך אפשר להכנס להריון ? היינו שנינו ערומים לגמרי איבר מין שלועלהאיבר מין שלי בעודו מתחכך על האיבר מין שלי והוא גמר לי בבטן התחתונה ממש קרוב לפות אני מפחדת שזה אני יוכל להכנס להריון האם זה אפשרי ?ועוד סיטואציה שהוא גמר עליי מאחורה בגב התחתון ממש ליד התחת אני ממש מודאגת . תודה וסליחה על החפירה .. שאלה נוספת כבר יומיים שאני הולכת מלא לשירותים עושה פיפי ואחרי כמה זמן ממש כואב לי בפות ונעצר לי הפיפי אני מרגישה שיש לי עוד אבל לא יוצא מה זה יכול להיות ?? דבר נוסף האירוע היה ביום שני וביום חמישי שלאחריו זה היה התאריך שהייתי אמורה לקבל מחזור באותו יום קיבלתי ירד לי דם אך הדימום נמשך הימילשבדרךכללהמחזורשליחמישהימים

תשובה:
שלום לך. כניסה להריון יכולה להתרחש רק כשיש חדירה של פין לפות או שנוזל הזרע יוצא ישירות על פתח הנרתיק בלי מגע מוקדם יותר עם האוויר. ממה שאת מתארת אין חשש להריון. הכאב שאת מרגישה בזמן שתן כנראה נגרם מהחיכוך ביניכם בזמן האקט שביצעתם, זה מצב נורמלי וכדי להמנע מדלקות בשתן חשוב לא להתאפק לאחר המגע המיני. לגבי משך הווסת- הגוף שלך עדיין מתפתח, והמחזור מושפע מהמציאות ביום יום, אם דאגת והיית לחוצה אחרי האירוע שתיארת הגיוני שזה השפיע על משך הדימום. כל טוב


בת 14 שואלת: #108521
היי! קיבלתי מחזור פעם ראשונה לפני כמעט שנה ומאז לא קיבלתי בכלל, עכשיו, אני לא בטוחה שזה היה מחזור כי אמא שלי אומרת שמחזור בדרך כלל קורה כל היום ובמשך יומיים בערך ואצלי ראיתי שיש לי דם בתחתונים בצהריים בערך ומאז זה לא חזר, ככה שזה לא נמשך כמה ימים וגם לא כל היום. יש סיכוי כלשהו שהיה לי דם בתחתונים מסיבה אחרת? והאם הגודל של החזה משפיע על מתי נקבל מחזור? אשמח שתענו לי תודה!

תשובה:
שלום לך! בשנה הראשונה טבעי שהמחזור לא כל כך סדיר ועקבי. יכול להיות שהדם שראית היה הסימן הראשון של הוסת (המחזור) ויכול להיות שלא. בכל מצב שבו את מודאגת מבחינה בריאותית כדאי להתייעץ עם רופא. לגבי שאלתך השניה - החזה מתחיל להתפתח וכשנתיים לאחר מכן מגיע בדרך כלל המחזור. מה שמשפיע בעיקר על גודל החזה זה הגנטיקה שלך. אני מבינה שכל נושא ההתפתחות שלך מעלה בך שאלות רבות - את תמיד מוזמת להמשיך ולפנות אלינו. בהצלחה.


בת 14 שואלת: #108479
לא קיבלתי מחזור חודשיים אני יודעת שזה לא תמיד סדיר אבל יש לי משום מה תחושה חזקה שהוא הפסיק לי קיבלתי פעם ראשונה בגיל עשר וחצי וזה אף פעם לא היה סדיר והיה פעמים שלא היה לי יותר זמן מחודשיים אבל זה היה בשנתיים וחצי הראשונות הוא כבר הסתדר לי מאז בערך אני שוקלת 43 והגובה שלי זה 64 בקושי אוכלת לא כי אני רוצה להיות רזה אני פשוט לא אוהבת אוכל כל כך ואני גם לא אוכלת בשר ודגים אני אוכלת רק פחמימות ביצים וגבינות וארוחה אחת ביום יכול להיות שלא יהיה לי יותר מחזור אף פעם?

תשובה:
שלום לך, אענה לגבי שתי השאלות שאת מתארת - 1. באשר למחזור הלא סדיר - בגיל 14 המחזור איננו סדיר וכפי שאת מתארת בהחלט הדבר יכול להיות קשור בתזונה לקויה. ארוחה אחת ביום איננה מספיקה בשביל ההתפתחות התקינה שלך. הייתי מייעצת לך לקבוע פגישה עם תזונאית על מנת לבנות תפריט שיהיה עשיר בכל אבות המזון. המזון הוא מאוד חשוב להתפתחות שלך, ואי סדירות של המחזור בעקבות תזונה לקויה זו תוצאה שעלייך להימנע ממנה. ספרי זאת לתזונאית או לרופא המשפחה שלך ומצאי תפריט שיהיה לך טעים ומגוון. 2. באשר להפרשות - ייתכן שישנו זיהום או דלקת (לא משהו מסוכן). אם את חשה שהאזור צורב או מעקצץ לך וההפרשות חוזרות על עצמן (לא רק לאחר ביצוע אוננות), פני לרופא משפחה. בעזרת בדיקה פשוטה ביותר ניתן לראות האם ישנו זיהום או דלקת בנרתיק. מוזמנת לפנות אלינו תמיד, בהצלחה וכל טוב


בת 14 שואלת: #108345
היי, יש לי שאלה. הפוט שלי מפריש כל הזמן חומרים והרובו אדום אני מפחדת שיש לי שם משהו , כי לפעמיים אני מאוננת ויש כיחוך במקום האם ככה הפוט אמור להיות?

תשובה:
היי יקירה! הפרשות רבות מהנרתיק בגילך הן דבר טבעי, וקורה אצל רוב הנערות, גם אם נראה לך שהן מופרשות כל הזמן. יתכן והאדמומית שאת מדברת עליה נובעת מחיכוך חזק מדי בזמן האוננות. האם את מרגישה צריבה או כאב בזמן מתן שתן? אם לא , אין בעיה. אם כן, יתכן ויש זיהום ואז אני ממליצה לפנות לרופא לטיפול. חוץ מזה, כדאי מאוד לשטוף את האזור הפנימי של הפות במים בלבד וללא סבון שעשוי לגרום לגירוי, לאדמומית ולהגברת ההפרשות. המשיכי להתייעץ איתנו בכל שאלה שיש לך. כל טוב!


בת 18 שואלת: #106878
היי ישלי הפרשות מין גושים כאלה בצבע צהוב זה תקין?

תשובה:
שלום לך. הפרשות מהנרתיק הן נורמליות . המרקם עשוי להשתנות במהלך החודש ויכול להיות החל מהפרשה מימית שקופה ועד הפרשה לבנה-צהבהבה צמיגה. נשמע שזה תקין.


בת 19 שואלת: #106853
אהלן, אני בת 19 ובתולה. בזמן שדחפתי לעצמי אצבעות צרב לי קצת בכניסה לנרתיק. ממה זה יכול להיווצר ? האם יש סיכוי לדלקת ? שאלה נוספת בכניסה לנרתיק יש לי כמו שריר/שכבת עור האם זה קרום הבתולין או שזה משהו אחר ?

תשובה:
שלום יקרה, טוב לקרוא שאת בוחנת וחוקרת את גופך, זו דרך נהדרת להכיר את הנרתיק ולכשתקיימי יחסי מין בעתיד תכירי ותדעי מה את אוהבת. יכול להיות שהיית יבשה ולכן צרב לך בכניסה לנרתיק, צריך לנסות שוב ואפילו להרטיב את האצבע ולבדוק. את מוזמנת לעשות זאת ולפנות אלינו שוב. שכבת עור בכניסה לנרתיק אבל קצת פנימה היא אכן קרום הבתולין. בהצלחה והנאה מגופך


בת 14 שואלת: #106826
היי, אז יש לי שאלה על הציצי שלי... יש לו צורה ממש מוזרה והוא יחסית קטן, לכל החברות שלי יש ציצי עגול יפה ועומד ושלי קטן ומהפרופיל שלו הוא כמו סופגנייה מעוכה... וגם הפטמה שלי יחסית גדולה לציצי שלי וזה ממש מכוער. בנוסף כשחבר שלי ואני התכרבלנו אז הוא התחיל ללטף אותי ואז הוא גם נגע לי בציצי, והייתי עם חזייה עם ריפוד עבה אז אני מפחדת שהוא יתאכזב מהציצי האמיתי שלי...

תשובה:
שלום לך, את נשמעת לי מאוד דואגת וגם מאוד ביקורתית כלפי עצמך. בגיל ההתבגרות הגוף שלנו משתנה ואנחנו מתחילים לשים לב לדבר שלא התייחסנו אליהם קודם, כמו לדוגמא החזה שלנו. את רק בת 14 ולגוף שלך צפויים עוד שינויים רבים, יכול להיות שהחזה שלך עוד יגדל וישנה את צורתו ויכול להיות גם שלא בגלל שלכל אחת יש גוף שונה, וגם חזה שונה. בגלל שבגיל הזה אנחנו כל הזמן נמצאים בין אנשים אנחנו משווים את עצמנו לאחרים, אבל חשוב לי שתצליחי לאהוב את הגוף שלך למרות שלפעמים הגוף של אחרות נראה לנו יפה יותר. לגבי חבר שלך, אני מבינה את החשש שלך, אבל אני חושבת שאם הוא אוהב אותך הוא יאהב אותך בלי קשר לצורה ולגודל של החזה שלך. אין מאכל שיכול לשנות את הגודל של השדיים, וכדאי שתתני לגוף שלך להתפתח באופן טבעי. החזה לא צריך להיות נפוח מלמעלה, וכמו שאמרתי לכל אחת יש צורה, צבע וגודל שונים של השדיים וגם של הפטמות - כולם בסדר וכולם יפים! את מוזמנת לדבר איתנו שוב ולשאול כל שאלה, גם בטלפון וגם בהגעה אלינו לאחד הסניפים. אני מקווה שתצליחי להינות מהגוף שלך, ומהקשר עם חבר שלך. בהצלחה


בת 15 שואלת: #106732
שלום, יש לי שאלה בנוגע להתפתחות המינית החיצונית(חזה,מבנה גוף אולי).. עוד כמה ימים אני בת 15, קיבלתי מחזור בגיל 13 וחצי...לכן ההתפתחות היתה אמורה להיות לפחות השנה או להתחיל בגיל הזה...מה שאני יודעת בוודאות זה שאני רזה ובקושי אוכלת(יש לזה סיבות כמובן) וזה בהחלט משפיע... השאלה היא כזאת: כאשר ההתפתחות תתחיל(היא הרי תתחיל מתישהו...), האם היא תסתיים כפי שהיא היתה אמורה?כלומר גודל החזה הסופי יהיה כמו שהיה אמור להיות בהתפתחות סדירה...או שהיא פשוט תעצור וזהו? ועוד שאלה: האם היא תמשך באותו זמן או שכבר באיטיות/מהירות מסויימת? העניין הוא פשוט כי אני רוצה לדעת אם העיכוב הזה בתפתחות שאמור להיות בגיל ההתבגרות יהיה בדיוק כמו בשלב מאוחר יותר ושזה רק הבעיה של האיחור...ולא של זמן ההתפתחות...

תשובה:
שלום לך, גיל ההתבגרות וההתפתחות החיצונית שאת מדברת עליה הוא תהליך שקורה בין הגילאים 9-18 לרוב וגם לפעמים קצת אחרי בעוד שנה- שנתיים. קצב ההתפתחות כמובן משתנה בין האנשים והוא לא אחיד לכולם, זה מאוד תלוי ומשתנה וזה בסדר גמור. לגבי "תסתיים כמו שהיא הייתה אמורה". מאוד קשה לדעת מראש איך היא הייתה אמורה להסתיים.. בכל מקרה אם את מרגישה ומודעת לאיזשהי בעיה התפתחותית כדאי להיוועץ ברופא, כדי להימנע מבעיות עתידיות התפתחותיות או בעיות אחרות שהם תוצאה של חוסר תזונה או תזונה לקויה. בכל מקרה נורא קשה לדעת מראש מה ייקרה בסוף התהליך ומומלץ לנסות לטפל בקידומו מבחינה רפואית כבר בשלב זה. בהצלחה!


בת 16 שואלת: #106365
שלום רב! פעם ראשונה שאני כותבת לכם. מאושרת שיש לי אפשרות כזאת! המצב הוא כזה: אני בת 16 ויש לי גודל של חזה פיצי. (מידת החזייה שלי הכי קטנה שקיימת) אני מרגישה שונה בקרב הבנות האחרות בכיתה שלי. לכולן (באמת בדקתי אחת אחת) יש חזה בגודל נורמלי (ממש לא ענק פשוט מפותח הרבה יותר משלי). ולא רק לאלו שבגילי: אני רואה בנות שקטנות ממני בכמה שנים ויש להם ממש מפותח. שאלתי את אמא שלי אם זה גנטי והיא אמרה שכן אבל לה יש מידת חזייה b75. אני גם חוששת שגמרתי את תקופת הגדילה שלי (התבגרות) ושלא יגדל לי יותר.. אני חוששת שבנים פחות ימשכו אלי בגלל זה ושזה עושה אותי פחות נשית... יש לי כמה שאלות: 1) האם בנים נמשכים גם לחזה קטן? (כלומר, האם זה משפיע על מידת ההצלחה שלי עם בנים) 2) האם הגודל של החזה שלי משפיע על הנשיות שלי? 3)האם בגיל שלי זה נורמלי שיהיה לי גודל כזה? 4)האם העובדה שאני רזה משפיעה על הגודל שלי? ערב טוב.

תשובה:
הי, יש לנו מידת חזייה דומה! ואני בת 30 :) אז קודם כל, ייתכן והוא יגדל עוד קצת בהמשך. החזה כל הזמן משתנה. אני מבינה את החשש שלך, אבל משיכה מינית היא מכלול של הרבה דברים, ובעיקר של חיבור/כימיה. גם קצת יהיה עצוב אם זה יהיה תלוי באיבר אחד, אנחנו מכלול ולא רק איבר/ים. מידת ההצלחה שלך עם בנים תלויה בכמה תאהבי את עצמך, תהיי מי שאת ותגשימי את עצמך ואת החלומות שלך - אני מבטיחה לך שזה הדבר היחיד שמשפיע. אני בטוחה שגם אם תבחני את המשיכה שלך לבנים, תראי שזה תלוי אישיות ולא רק מראה חיצוני. לא עניתי על השאלות שלך לפי הסדר, אבל נדמה לי שעניתי על הכל - אם פספסתי משהו את מוזמנת לכתוב שוב :)


בת 14 שואלת: #106284
היי, אני עוד מעט בת 14 וקיבלתי מחזור בגיל 11. יש לי חזה די קטן (75/80 B), אני מאוד לא מסופקת ממנו. ראשית כל, אני די חוששת מהמשך ההתפתחות שלי כי אומרים ששנתיים אחרי קבלת המחזור השדיים מפסיקים לגדול ואצלי עברו 3 שנים כבר. שנית כל, הייתי מאוד מאוד שמחה למצוא דרך להגדיל קצת את החזה באופן טבעי. יש אפשרות כזו? תודה מראש.

תשובה:
שלום לך, קודם כל, הגוף שלך עדיין לא סיים את התהליך ההתפתחות שלו ולרוב הסיכויים תמשיכי לראות שינוים. גם כשאנחנו חושבים שהגוף שלנו מפסיק להשתנות, הוא יכול להפתיע אותנו. במיוחד גוף האישה נוטה להשתנות בהתאם להורמונים, הריון, תקופות לחץ, עלייה בכושר, שינוי בתפריט התזונתית וכו'. זה מאוד מובן שאת רוצה משהו חיצונית שיאפשר לך שליטה על החזה אבל מאוד חשוב שתביני שזה אזור שמשתנה יחסית הרבה. מצד אחד אני מבינה את הרגשות שלך, מצד שני אני רוצה גם לעודד אותך ליהנות מהגוף שלך כמו שהוא - לכולנו יש דברים שהיינו רוצים לשנות ואת עוד צעירה להתחיל עם המניפולציות בגוף. כימיקלים או ניתוחים יכולים להביא תופעות לוואי והגוף שלך עדיין בתהליך. אנחנו פה לכל שאלה,


בת 15 שואלת: #106266
לבנים שמנים יש ציצי גדולך בגלל השומן...אבל לבנות זה גם שומן וגם הגנים הנשיים. קראתי הרבה על זה ושתיית חלב סויה או אכילת סויה זה לא מיתוס, יש בה אסטרוגן שזה הורמון נשי. רציתי לשאול, באיזו כמות צריך לשתות חלב סויה ביום ובאילו שעות רצוי בשביל הבריאות ובשביל שזה יועיל? אני יודעת על עוד מאכלם כאלה אבל אילו באמת עוזרים? ובבקשה אל תגידו שזה עניין של זמן ואני לא צריכה למהר והכל בסדר או דברים בסגנון...כי כמו שכבר אמרתי, אני כבר בגיל ההתבגרות ממזמן וזה חשוב לי...:)

תשובה:
שלום לך, יש מחקרים שטוענים כי מסוכן לצרוך סויה בגלל כמות האסטרוגן, ויש מחקרים שטוענים שאין סכנה בכלל. כמו שאמרת, את בגיל ההתבגרות, ונכון שלוקח לגוף זמן להתפתח (לפעמים עד שנות ה-20!), ועם זאת אנחנו יכולים לעזור לגוף בתהליך הגדילה שלו גם בכל מה שקשור להתפתחות מינית. בשביל זה את צריכה לבנות תפריט מגוון ומאוזן, כל דבר שתאכלי או תשתי בכמויות גדולות מאוד עלול לסכן את הבריאות שלך (גם אם תאכלי רק עגבניה כל היום זה לא בריא בכלל). זו לא תשובה רפואית, כדי לקבל תשובה על מה לאכול ובאילו כמויות כדאי שתפני לתזונאית או נטורופתית, תבקשי מרופא\ת המשפחה שלך הפנייה, וכך תוכלי לבנות תפריט בצורה אחראית.


בת 15 שואלת: #106219
אני בת 15 ויש לי ציצי בינוני כזה אבל אין לי פטמות. אם אני מלטפת את הציצי שלי אז יש לי פטמות לכמה זמן ואחר כך זה נעלם שוב. זה בסדר? יהיה לי בעתיד פטמות?

תשובה:
שלום יקרה, מה שאת מתארת נורמלי לחלוטין ואין לך ממה לדאוג. אצל רוב הנערות הפטמות מזדקרות רק כשקר להן, כשיש להן צמרמורת או כשהן מגורות מינית. בגלל שאת רק בת 15, ממש בשיא גיל ההתבגרות, חשוב לזכור שהגוף משתנה ומתעצב כל הזמן ושצריך להתאזר בסבלנות ובקבלה. יכול להיות שבמשך השנים הפטמות שלך יזדקרו באופן קבוע והצורה שלהן תשתנה ויכול להיות גם שלא, שתי האפשרויות טובות וטבעיות. כל טוב!


בן 16 שואל: #105443
זה קצת מוזר אבל שמתי לב שמעל איבר המין מופיע כמו פצעים שמופיעים בפנים רק שם איפה שהשיער וגם שחורים זה בגלל גיל ההתבגרות? או תזונה אשמח לתשובה

תשובה:
שלום לך, ראשית כל הכבוד על העירנות והמודעות לגופך. לא ציינת האם את/ה זכר או נקבה, בכל מקרה אנסה לענות לשאלתך. פצעים באזור של איבר המין יכולים לנבוע ממספר גורמים, חשוב לזכור שזה גם יכול להיות טבעי לחלוטין. בכל אופן אם זה מטריד אותך או אם מדובר בפצעים גדולים/כואבים/אדומים, אז כן היתי מממליצה לך לפנות לגניקולוג או רופא משפחה על מנת להתייעץ כי מאוד יכול להיות שהרופא יוכל להציע לך פתרון לבעייתך. אני לא חושבת שתזונה יכולה להשפיע במקרה זה, אך שוב הכי טוב להתייעץ על רופא לגבי זה. הרבה בהצלחה


בת 16 שואלת: #105310
היי, ותודה מראש על המענה... אני מרגישה יחסית בסדר עם הגוף שלי, בעיקר מפריעות לי כל מיני שערות אבל אני לא מורידה בעיבר המין... בזמן האחרון צומחות לי שערות ארוכות ושחורות מסביב לפיטמה, אני יודעת שלאחותי ולאמא שלי גם היה ושתיהן עשו טיפול (כואב) להסרת השיער, דיברתי על זה עם אמא שלי והיא אמרה לי שאם זה ממש מפריעה לי נוכל לעשות את הטיפולים האלו. הבעיה היא שאני לא בטוחה שאני רוצה והאמת שהייתי רוצה לדעת אם גם לעוד בנות צומחות שערות שם (כי לא שמעתי על זה בכלל). אני גם תוהה אם כשאני אהיה בזוגיות עם מישהו למה הוא יצפה... או כשאני אהיה בצבא ויצא ליהיות עירומה ליד עוד בנות, אם יסתכלו על זה מוזר. אני משתדלת לא לתת למה שאחרים יחשבו להשפיע עליי אבל זה קצת בלתי נמנע

תשובה:
שלום לך. אני שמחה לשמוע ששיתפת את אמך ואת מרגישה בנוח איתה. שערות סביב הפיטמה הן תופעה נורמלית ולבנות רבות זה קורה. אני לא יודעת כיצד אחרים יסתכלו על זה - אבל מה שחשוב זה איך שאת מרגישה. וכל הכבוד לך שאת משתדלת לא להיות מושפעת מאחרים ומקשיבה לעצמך. במידה ובעתיד תרגישי שזה בכל זאת מפריע לך, תוכלי להסיר אותן כפי שאימך ואחותך עשו. אך את עדיין צעירה ואם זה לא מפריע לך כרגע, תמתיני עם זה.


בת 14 שואלת: #105115
עד איזה גיל בנות מתפתחות? או.....שזה לפי גנים

תשובה:
שלום לך תהליך הגדילה וההתפתחות גם אצל בנים וגם אצל בנות תלוי במספר גורמים כאשר אחד מהם הוא גנטי , הגדילה עד לגבול מסויים היא מתרחשת עד גיל 18-20, יש כאלה שמתחילות בגיל צעיר מאוד 10 ויש כאלה בגיל מאוחר יותר אבל הטווח הוא מספר שנים. בסופו של דבר התהליך מתרחש בקצב משלו כל טוב


בת 15 שואלת: #104962
היי, אני בת 15 והבעיה שלי היא שאיבר המין שלי הוא טיפה גדול ואפילו טיפה בולט מהמכנס (אני לא מדברת על האיברים הפנימיים) והקטע הוא שלא נראלי שזה בגלל המשקל כי אני לא מחשיבה את עצמי כילדה מלאה אני באמצע כזה... זה נורמאלי בכלל? יש משהו לעשות עם זה? כי זה טיפה מביך כשאני לובשת בגד ים לדוגמה או עם בנים במיטה בעתיד.

תשובה:
שלום לך מבנה וצורת האברים בגופנו תלוי במספר גורמים ,בני האדם נולדים שונים אחד מהשני ומתפתחים בהתאם , ולכן אם תתבונני מסביבך תראי את השוני הקיים בין בני האדם, יחד עם זאת את בת 15 ונמצאת בעיצומו של תהליך חשוב של בגרות גופנית פזיולוגית ונפשית, ישנם דברים שמשתנים עם הזמן ויכול להיות שמבנה איבר המין שלך ישתנה יחד עם מבנה הגוף , אם נכון לעכשיו המבנה של איבר מינך מפריע לך ניתן כאשר את לובשת מכנסיים לבשי תחתון מבד כמו בחגורת בטן שיתן מראה שטוח יותר, ודעי לך שיש מצב בו את מרגישה שזה בולט ואחרים לא שמים לב לכך, ולגבי בנים, אין בעיה ,מי שיאהב אותך יקבל אותך כפי שאת. בהצלחה וחג שמח


בת 12 שואלת: #104880
שלום אני בת 11 וחצי , העים זה הגיוני שאין לי הפרשות בגיל הזה ?

תשובה:
שלום לך, זה הגיוני לחלוטין. כל אחת מתפתחת בקצב שלה והכל איתך תקיןץ. את רק בת 11 וחצי וזה עוד יגיע. כל טוב וחג שמח!


בת 18 שואלת: #103361
אני ובן הזוג שלי מתכננים לקיים בקרוב יחסי מין מלאים. כשהוא דוחף לי אצבעות זה כיף וקצת כואב אבל מרגיש שהעובי של הפין שלו יהיה עבה מדי בשביל להכנס. מה לעשות? יש אפשרות להרחיב את החור לאט לאט באיזשהי דרך? תודה

תשובה:
שלום יקרה. שמחה לקרוא שאתם בתקשורת מינית ומדברים ביניכם על קיום יחסי המין. חשוב לדחוף אצבע או שתיים בעדינות משום שהנרתיק עדין ושלא יפצע. הנרתיק מתרחב כך שפין עבה וגדול יכול להיכנס, תחשבי שבבוא היום גם תינוק.ת יצא משם, כך שזה שריר שמתרחב. לפעמים יש נרתיק צר מדי אבל ברוב המקרים יש התאמה. כדאי קודם להכניס רק את קצה הפין כדי להתרגל וטוב שאת מתרגלת על ידי הכנסת אצבעות, גם הכניסי את שלך כדי להתיידד עם הנרתיק שלך. אחר כך בן זוגך יכול להיכנס עם קצה הפין ולצאת ולהיכנס עד שתתרגלי לאט לאט ואז כל הפין יכנס. זה טבעי לחשוש מעובי הפין או האורך שלו, אבל שוב בדרך כלל הכל מסתדר, חשוב שכמובן תהיי רטובה שלא יכאב לך, שהוא ירד לך או יעשה לך ביד. בהצלחה ומין מוגן ומהנה


בן 15 שואל: #102863
גילחתי לפני שבוע בערך ויצאו לי בזמן האחרון פצעים אדומים וזה די כואב

תשובה:
שלום, ייתכן שהפצעים האדומים הם תגובה של העור שלך לגילוח. לכן, אני מציעה לבדוק אם בעבר כשגילחת הופיעו פצעים אדומים גם? ואם כן לאחר כמה זמן הם עברו? במידה והפצעים האדומים הופיעו בפעם הראשונה לאחר הגילוח, מציעה לבדוק האם החלפת סכין גילוח? האם גילחת את אותו אזור שוב ושוב ולכן פצעת את עצמך? יש אפשרות למרוח על האזור הכואב אלוורה להרגעת העור אך בכל אופן אני מציעה שאם את רואה שהפצעים האדומים לא חולפים וזה עדיין מציק ללכת לבדוק את זה אצל רופא נשים. :)


בת 14 שואלת: #102683
אני בת 14 ולא קיבלתי מחזור כבר בערך 9 או 10 חודשים ולא עשיתי יחסי מין וזה הפסיק מיד אחרי שנדבקתי בשפעת ממשהי במטוס

תשובה:
שלום יקרה. חסר לי מידע מתי קיבלת מחזור בפעם הראשונה. אבל בשנתיים הראשונות לא תמיד המחזור הוא סדיר. כמו כן יש נערות ונשים שהמחזור שלהן לא סדיר וזה בסדר, זה לא מעיד על פוריות וזה יכול להסתדר עם הזמן או עם גלולות. הדבקה בשפעת לא קשורה להפסקת מחזור הוסת. את יכולה לפנות לרופאה גניקולוגית לברר איתה לגבי המחזור או לחכות ולראות מה קורה. בהצלחה


בת 17 שואלת: #101462
גיל: 17 היי, כרגע אני בקשר עם מישהו. בעבר עברתי חוויות מיניות שונות (חוץ מלקיים יחסי מין). יש לי שיערות באיבר המין ובנוסף השפתיים של איבר המין שלי די גדולות.... השאלה שלי זה האם זה נורמלי שיש לי שפתיים גדולות באיבר המין?, האם הוא יגעל מהדבר הזה? האם הוא יגעל שיש לי שם עוד שיערות?

תשובה:
שלום, צורה ומראה של איבר מין משתנים בין אדם לאדם ולכן זה לגיטימי שיש פחות\ יותר שעירות ושגודל השפתיים ואיבר המין עצמו משתנה בין בחורה לבחורה. זה אכן נורמטיבי ואין לך שום סיבה לחוש בושה עקב הגודל או רמת השעירות. הכי חשוב זה שאת תרגישי בנוח עם עצמך, אם את מרגישה שיותר תיהני ותרגישי בנוח ללא שערות את יכולה להחליט להוריד בחלק מהאזורים ואם זה לא מפריע לך, את יכולה להשאיר זאת כך. הכי חשוב שלא תעשי משהו שאת לא רוצה. בנוגע לגבר איתו את נמצאת- אם אתם בזוגיות חשוב שהוא יקבל אותך כמו שאת ואם אתם ממשיכים לצאת ומתפתח שיח על הנושא את צריכה לעשות את השיקולים שלך. בכל אופן- הכי חשוב זה מה שאת רוצה ומה שטוב לך, חשוב שלא תשני דברים בגלל שמישהו "נגעל מזה". מוזמנת להתקשר להתייעצות נוספת לדלת הפתוחה בהצלחה:)


בת 13 שואלת: #100348
האם זה שאני ספורטאית ממש (כ11 אימונים בשבוע) משפיע על גודל החזה/ על הגובה?

תשובה:
שלום לך! ספורט אינטנסיבי ותחרותי אכן יכול להשפיע על קצב ההתבגרות המינית ועל מועד הופעת סימני המין הראשונים כמו וסת, גדילת החזה וכו'. אם את מוטרדת מהנושא אני ממליץ שתפני לרופא/ה לקבל הסברים מפורטים יותר.


בת 13 שואלת: #100345
אני בת 13, קיבלתי מחזור בגיל 11, החזה שלי נורא קטן ואני נמוכה 1. האם זה נכון ששנתיים אחרי שמקבלים את המחזור מפסיקים לגבוהה והחזה מפסיק לגדול? 2. האם יש משהו שיגרום לי לגבוהה מהר יותר? ( מאכל או לעשות משהו) 3. האם יש משהו שיגרום לחזה שלי לגדול יותר ויותר מהר?

תשובה:
שלום לך! בגיל ההתבגרות הגוף שלנו עובר תהליכים מאד משמעותיים וגודלו, צורתו והמראה הכללי שלו משתנים מאד. גיל ההתבגרות והשינויים הגופניים שהוא כולל מתחילים בגיל שונה אצל כל אחת ואחד וגם מסתיימים בגיל שונה - אך לכל הפחות התהליך נמשך מספר שנים ולא מסתיים עד לסביבות גיל 18-20. הרבה מאד בנות (ובנים) מרגישות לא בנוח לגבי הגודל, הצורה והמראה הכללי של גופן במהלך השנים האלו - זו תקופה שבה תראי את גופך משתנה, תלמדי אותו ואני מקווה שבסופו של דבר תרגישי שלמה ובנוח איתו ותדעי איך להנות ממנו. אשיב גם לשאלותייך באופן נקודתי: 1. לא. כמו שאמרתי גדילת החזה והגובה יכולים להימשך גם שנים לאחר קבלת המחזור הראשון. 2. לא. בדרך כלל הגורם המרכזי שמשפיע על הגובה שלנו הוא הגובה של ההורים שלנו. כמובן, כדי להישאר בריאה חשוב להקפיד על עקרונות בסיסיים שקשורים לבריאותך כמו תזונה מאוזנת, שעות שינה מספקות וכו'. 3. לא. גם גודל החזה תלוי בעיקר בגנטיקה, ולא מוכרות שיטות לגרום לו לגדול מהר יותר. תני לזמן לעשות את שלו, אני מקווה שבהמשך תרגישי טוב יותר ובנוח עם גופך.


בת 16 שואלת: #99153
שלום, יש לי ריח רע מהאיבר הנשי שלי אבל לא תמיד לפעמים ואני מנקה אותו ממש טוב חבר שלי הריח את זה היום , קצת לא נעים .. ממה זה יכול להיות ולמה ?

תשובה:
שלום לך, הנרתיק של האישה עובר שינויים הורמונליים במהלך החודש: ווסת, ביוץ, הכנה לווסת, וחוזר חלילה. כל השינויים הללו נעשים על ידי הורמונים שמפרשיים רטיבות וריחות. זה טבעי ונורמלי לחלוטין. אני מבינה שזה מרגיש לך לא נעים אבל ככה זה כל הנשים. דווקא רחיצת יתר ושימוש מוגבר בסבון, מגביר את ההפרשות והריח. אני מצרפת לך קישור לאתר שלנו עם מידע שיכול להקל על ההפרשות והריח: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=95 כל טוב


בת 15 שואלת: #98732
האם התזונה קשורה לגודל הציצי?

תשובה:
שלום לך. תזונה לא קשורה לגודל הציצי אבל אם בגיל ההתבגרות לא אוכלים בריא או שיש הפרעת אכילה אז כל הגוף לא מתפתח טוב גם החזה. אם אוכלים רגיל אז לא קשור לחזה. לרוב גודל החזה קשור לגנטיקה ולפעמים פשוט נולדים ככה. בכל מקרה הגוף ממשיך להתפתח עוד בגילך.


בת 15 שואלת: #98225
שלום, אני בתולה אבל נוהגת לאונן גם עם אביזרים ובזמן האחרון אחרי שאני מאוננת נהייה לי כאב רציני בכל חדירה ועוד דבר השפתיים הפנימיות של הפות שלי אחת ממש גדולה עד כדי שהיא בולטת ומשתפשפת בתחתון וגורמת לגירוד והשניה בגודל סביר הגירוד בלתי נסבל אשמח לקבל תשובה במהרה , תודה

תשובה:
שלום, יכול להיות שהגירוד והכאבים נובעים מפציעה שנגרמה תוך כדי החדרת אחד האביזרים או האוננות, או מכל דבר אחר. אני ממליצה לך לפנות לרופאה שתראה ותבדוק את הגירוי ותוכל להציע הסבר, טיפול והקלה על הכאב. אולי כדאי שבינתיים תשמרי על האזור נקי ותימנעי מהחדרה של אביזרים ומשפשוף האזור עד שהוא יירגע ויטופל. בהצלחה!


בת 16 שואלת: #97286
היי, אני בת 17 . אני וחבר שלי התחלנו לקיים יחסי מין לאחרונה אבל ללא אמצעי מניעה והוא תמיד גמר בחוץ ומאחר לי המחזור, הייתי צריכה לקבל ב2 לחודש ועכשיו כבר ה21, אני עשיתי בדיקה ויצא שלילי ופרט מאוד חשוב שיש לציין זה שכל החודש הזה היו לי כאבי בטן מאוד חזקים בצד שמאל גזים כאלה, וניסיתי לשנות תזונה וזה עבר לי כי אני אוכלת מלא שטויות . אמא שלי אמרה לי שמאחר לי בגלל לחץ נפשי(של בגרויות) והורמונים שמשתנים, וגם תזונה לא נכונה .. השאלה היא, אם זה נורמלי שמאחר לי ככ הרבה ימים המחזור, כי הוא לא סדיר קיבלתי רק שנה שעברה, ויש לי הפרשות כל יום וזה מרטיב גם את התחתון..(חודש שעבר הייתי צריכה לקבל ב24 וקיבלתי ב2 לחודש שאחרי) עזרי לי בבקשה, אני לא יודעת מה לעשות .

תשובה:
שלום יקרה. את מתארת מצב של מחזור וסת שמאחר. בשנתיים הראשונות לוסת הרבה פעמים הוסת לא סדיר עד שהוא מתייצב. נוסיף לזה את לחץ הבגרויות והמתח אז יתכן שאת לא מקבלת וסת והיא תגיע. דבר נוסף זה שבן הזוג שלך גומר בחוץ ותראי כמה לחץ זה גם מייצר ואת לא שקטה ובטח גם הוא. לגמור בחוץ זו לא דרך למנוע הריון. קודם לגמירה בחוץ יש גמירה פנימית שהגבר לא מרגיש שמתבגרים מכנים אותה טיפות חשק או טיפות אהבה וזה נקרא precum פרהקום והטיפות האלה יש בהן המון זרעים. חשוב שתמשמשו באמצעי מניעה קונדום או גלולות או אמצעי מניעה אחר. חבל כל הלחץ והזה וגם זה לא אמצעי מניעה יעיל (אני תמיד מספרת ששתי חברות שלי נכנסו להריון כשחבר שלהן גמר בחוץ, ואני מבוגרת ממך). כאבי בטן בצד שמאל וגזים לא קשורים לכניסה להריון כדאי ללכת לרופא/ה לבדוק זאת. חשוב גם בגיל ההתבגרות לאכול בריא מכל אבות המזון. את יכולה ללכת לדיאטנית דרך קופת החולים שתבנה לך תזונה מתאימה לנערה בגילך. הפרשות הן דבר טבעי, יש כאלה שיש להן יותר, זה גם בסדר, התחתונים נועדו כדי שיתלכלכו. מאחלת לכם בהצלחה ואנחנו פה בשבילך.


בת 12 שואלת: #96335
היי, קודם כל האתר שלכם עזר לי בעוד כל מיני בעיות שבנות אחרות שאלו אז תודה. דבר שני כבר המון זמן שמשהו מדאיג אותי בפוט שלי הוא די גדול... ואני לא מבינה למה אני לא כל כך שמנה שהוא אמור להיראות ככה ואצל בנות אחרות מהכיתה שלי הוא רגיל ונורמלי... אני צריכה לדאוג? יש משהו שאפשר לעשות?

תשובה:
שלום לך. שמחה מאוד לשמוע שאנחנו עוזרות לך, זוהי המטרה שלנו. מצטערת לשמוע שהנושא של גודל הפות שלך מטריד אותך זמן רב, זה בוודאי לא נעים לך ואפילו אולי קצת מלחיץ. אינך צריכה לדאוג כלל! הגוף שלך הוא הכי נורמלי שיכול להיות. כל אחד מאיתנו הוא שונה ומיוחד בדרכו שלו ובדיוק כמו שיש גודל שונה של אף, אוזניים, כפות ידיים, ראש וכל איבר אחר בגוף, כך ניתן גם לראות גודל שונה של פות ופין. את עוד מאוד צעירה ואת צפויה להבחין בעוד שינויים שהם חלק מהפיכתך מילדה לנערה ולבסוף לאישה. כמעט כל האיברים שלך יגדלו וישנו צורה ולעתים את תחושי שאחד האיברים שלך גדול מדי או קטן מדי, אך בסופו של של גיל ההתבגרות, הגוף שלך יהיה יחיד, מיוחד ויפה. אם את עדין מודאגת או לא שקטה את מאוד מוזמנת ליצור איתנו קשר טלפוני ולהתייעץ עמנו. המשיכי ליהנות מגופך המשתנה. כל טוב.


בת 14 שואלת: #93846
שלום אני ילדה בת 14.5 בכיתה ט אין לי כל כך חזה ויש לי שיער באזור איבר המין ועדיין לא קיבלתי מחזור ואני מתביישת לבקש מאמא שלי לקחת אותי לרופא נשים\ילדים אני מאוד רוצה לקבל את המחזור החודשי אני כבר רוצה להיות אישה את יכולה בבקשה להגיד לי למה עדיין לא קיבלתי אני מאוד לחוצה השאלה היא מתי אני יקבל את המחזור ועם זה קשור לשיער שיש לי באזור האיבר המין ??

תשובה:
שלום לך. שיער באזור איבר המין מעיד שאת מתחילה את תהליך ההתבגרות ובודאי גם המחזור יגיע. אין מקום לדאגה בינתיים כי יש בנות שמתפתחות יותר מאוחר. אני מבינה אותך שאת כבר רוצה להיות אשה ולדעת שהכל בסדר אבל צריך עוד קצת סבלנות. בודאי זה יגיע בקרוב.


בת 14 שואלת: #93498
עם אין לי עוד חצי שנה מי שהתחיל לי המחוזור אני יכולה לא לקבל חודש וחדש וחציי???

תשובה:
שלום לך וברכות על קבלת הווסת הראשונה! למחזור החודשי לוקח זמן להפוך להיות סדיר ולעתים עוברות כשנתיים עד שתקבלי ווסת (זמן הדימום במחזור החודשי) באופן סדיר אחת לחודש. אין לך כל סיבה לחשוש. כל טוב.


בת 15 שואלת: #92478
ואם אין לי קרום ביתולין? זה אומר שאני עקרה?

תשובה:
שלום חמודה. יש נשים שנולדות ללא קרום בתולין. אין שום קשר לאי פוריות ולקרום בתולין. קרום בתולין נקבע באופן חברתי, אין לו שום ערך בגוף, למעשה הוא מבחינה היסטורית אבולוציונית חלק מהיווצרות הנרתיק.


בת 12 שואלת: #92296
האם באמת מפסיקים לגבוה אחרי קבלת המחזור

תשובה:
שלום יקרה. נערות גבהות לרוב עד גיל 16. יש אפשרות לגבוה גם אחרי שקיבלת וסת, למשל אצלי קיבלתי וסת בגיל 13 והמשכתי קצת לגבוה גם אחרי.


בת 13 שואלת: #91723
אני בת 13 וגובהי הוא 1.69 ואני שוקלת 48 . בדקתי את ה-b.m.i שלי באינטרנט ויצא שאני בתת משקל . מאז שגיליתי את זה אני מנסה להשמין ואני אוכלת הרבה אבל המשקל שלי רק יורד. בנוסף לכך , שמתי לב שהחזה שלי קטן בצורה משמעותית .. מה אני יכולה לעשות כדי להעלות במשקל? ואם אני יצליח להעלות במשקל החזה שלי יחזור לגודל הרגיל ?

תשובה:
שלום לך. מדברייך אני רואה שאת נערה מאוד בוגרת ואחראית ואני מבינה שאת מודאגת בנוגע לבריאות שלך. תדעי שהגוף שלנו הוא החלק הכי יקר ועיקרי שלנו ואני רוצה לחזק אותך על העירנות, הבגרות והמודעות שאת מגלה בנוגע לשמירה על הבריאות של הגוף שלך! הדברים שכתבת בנוגע למשקל שלך, לחזה שלך ולגוף שלך הם דברים נפוצים מאוד בקרב בנות בגילך. את נמצאת כרגע בשלבי צמיחה ובשילה מינית וזאת תקופה מלאת שינויים ולכן אין ממה לדאוג! יחד עם זאת, אני ממליצה לך לשתף את הורייך בדאגותייך ושתפנו יחד לאיש/אשת מקצוע-לתזונאי/ת, שיוכלו לבדוק אותך ולראות האם הכול תקין ובמידת הצורך לתת לך המלצות מקצועיות להמשך. המשיכי לשמור על הבריאות שלך, שיהיה בהצלחה. חג שמח!


בת 11 שואלת: #91317
אני בת 11 וחצי ואני חושבת שאני מתחילה לעלות יותר מדי במשקל , אני בגובה 154 ס״מ ובמשקל של 46 קילו האם זה בסדר יחסית לגילי למרות שאני ב2 חוגי התעמלות זה בסדר? מה אני צריכה לעשות ??

תשובה:
שלום לך, המשקל שלך תקין לחלוטין, שעורי התעמלות משפיעים על מבנה הגוף וגם על המשקל, בכל מקרה אין לך מה להיות מוטרדת המשקל שלך תקין.


בת 18 שואלת: #91216
היי ,עוד לא קיימתי יחסי מין. ישלי כמה שאלות אחת ,שפתי הפות שלי לא באותו גודל האם זה בסדר? ושאלה נוספת נהיה לי פצע סגול קטן בשפתיים של הפות מה זה יכול להיות?

תשובה:
שלום לך, זה בסדר גמור. זה מאוד משמח שאת מסתכלת על הפות שלך ויודעת איך היא נראית. זה חשוב מאוד להכיר את הגוף שלנו, ובמיוחד את איברי המין. בכל הגוף שלנו יש איברים שיש מהם שניים, והם לא סימטריים: שדיים, אצבעות, ידיים, כפות רגליים, ועוד. זה נורמלי לחלוטין. אם את מסירה שיער מהפות, את הפצע יכול להיות כתוצאה מהסרת השיער או משערה כלואה שצמחה בתוך העור. לא מומלץ להסיר שיער מהפות. זה מגן על העור מפני פציעות וגם מפני זיהומים. אם את לא מסירה שיער, יכול להיות שזה פצע מסיבה אחרת ואז שווה להיבדק. כל טוב


בת 17 שואלת: #90929
היי,אני וחבר שלי מקיימים סקס יבש שאחד מאיתנו עם תחתון והשני בלי כלום. לפני שבוע בערך חבר שלי גמר לי על התחתונים בלמעלה כזה ואני מפחדת שאולי זה הגיע לנרתיק. בנוסף בשבוע האחרון יש לי הרבה הפרשות לבנות וסמיכיות וסיימתי מחזור רק לפני שבוע וחצי ככה שזה לא יכול להיות ממחזור. איך מפסיקים את ההפרשות?

תשובה:
היוש אין חשש להיריון כי נוזל הזרע לא היה בנרתיק או קרוב לפתח שלו, לגבי ההפרשות זה נורמלי וטבעי הפרשות מסוג זה הן בזמן הביוץ, אי אפשר להפסיק אותן במהלך החודש יש סוגים שונים של הפרשות וככה זה אצל כל אישה בריאה.


בת 15 שואלת: #90401
שלום, יש לי הפרשות מהנרתיק )לא בזמן מחזור) והן או שקופות וריריות כאלו, או שהן כמו כדורים קטנים ושקופים . רציתי לדעת ממה זה עלול להיגרם, ואם יש לי סיבה לדאוג או לא.

תשובה:
שלום לך, אני שמחה שפנית אלינו. ההפרשות אותן את מתארת הן הפרשות טבעיות שעוזרות לגוף שלך לשמור על היגיינת הנרתיק (איבר המין). אין לך סיבה לדאגה, זה תקין ונורמלי. כל טוב


בת 12 שואלת: #90272
היי אני פשוט משתגעת יושב ליידי בבית הספר וכל הזמן עומד לו הוא מתנדנד על הכסא ויש לו בליטה במכנס ולא מפסיק לעמוד לו ואני מתחרמנת בלי סוף בשיעורים ואני לא יודעת מה לעשות 2.וגם לא נוח לי עם עצמי יש לי ציצי ענק וכל הזמן בנים מסתכלים עלי ומתלחששים עליי כל פעם שאני רצה תודה אם תוכלו לעזור לי

תשובה:
שלום לך, אני אתחיל עם הדבר הראשון שהעלת- את נכנסת עכשיו לגיל ההתבגרות ובגיל הזה טבעי ונורמלי לחלוטין שתרגישי חרמנית וכנ"ל לגבי הנער שיושב לידך בבית הספר. אצל נערים בגיל הזה עומד הפין הרבה מאוד ועדיין קשה להם לשלוט על זה. הרבה פעמיים עומד להם ככה סתם בלי סיבה. עם הגיל נערים לומדים איך לשלוט על הזיקפה וזה לא קורה להם כבר ככה סתם. אני מבינה למה זה יכול להיות לך מגרה וזה בסדר גמור שאת תרגישי חרמנית, אך אם זה לא נעים לך לשבת לידו אני ממליצה לך לבקש מהמורה לעבור מקום בכיתה. לגבי הדבר השני שאמרת, לגבי הציצי שלך, את לא לבד בתחושה הזו. הרבה נערות צעירות שגדל להן הציצי מרגישות חוסר ביטחון וגם לצערי לפעמיים זה מושך תשומת לב שיכולה להיות לא נעימה. דבר ראשון שחשוב לי להגיד לך זה שאת עדיין צעירה ותוך זמן קצר לשאר הבנות גם יגדל הציצי ואז זה ימשוך פחות תשומת לב. שנית, ציצי זה דבר נפלא ונשי זה חלק מגוף האישה ויש לך את כל הסיבות בעולם לאהוב את עצמך ואת הגוף שלך. מעבר לכך, אם הליחשושים מפריעים לך אולי יש מישהי בבית הספר שאת יכולה לדבר איתה (כמו מחנכת או יועצת) כדי שהיא תוכל לדבר עם הבנים. ואם את מרגישה מספיק ביטחון אולי תוכלי להגיד לבנים בעצמך שזה מפריע לך ולא נעים לך. בנוסף, האם כבר התחלת ללבוש גוזיות/חזיות? יכול להיות שזה יעזור לך להרגיש יותר בנוח, וגם ימנע מהציצים לזוז כל כך הרבה כשאת רצה. אם תרצי להמשיך ולהתייעץ לעומק את מוזמנת להתקשר אלינו או להגיע לאחד הסניפים הקרובים לביתך. שיהיה בהצלחה :)


בת 13 שואלת: #90195
השפתיים של הפות שלי ממש ארוכות ואני דואגת .. איך אפשר לקצר אותן? או לעשות עם זה משהו שהן לא יהיו כאלה ארוכות כי זה מפריע ומגעיל

תשובה:
שלום לך. ראשית הרשי לי לחזק אותך - חשוב מאוד שנכיר את הגוף שלנו ונדע כיצד הוא נראה, במיוחד אותם איברים כמו הפות שקשה לראות אלא אם משתמשים במראה - כל הכבוד לך שאת בוחנת ומגלה את גופך. לשאלתך - בנות רבות מוטרדות מהצורה של הפות שלהן. השפתיים הגדולות של הפות הן בעצם שני כפלי עור המתכסים בשיער במהלך ההתבגרות המינית (בגיל ההתבגרות). השפתיים הגדולות מגינות על שאר חלקי הפות והן יכולות להיות קטנות, גדולות, קצרות, ארוכות ואפילו שונות זו מזו בגודל (כמו החזה שלנו! תוכלי להבחין במהלך התבגרות שלך כי שד אחד גדול יותר מהשני) אצל חלק מהבנות השפתיים הפנימיות בולטות מעבר לשפתיים הגדולות . הכל נחשב תקין. אין דבר כזה "נורמלי" או "לא נורמלי" כשמדובר בגוף שלנו. את עדין מאוד צעירה, איני יודעת מתי התחלת את שלב ההתפתחות הגופנית. את צפויה עוד להבחין בשינויים רבים וצפוי שיתעוררו אצל עוד שאלות רבות עד שגופך ישלים את המעבר מילדה לנערה. אינך צריכה להיגעל מהגוף שלך! את יפה ומושלמת בדיוק כמו שאת. כל טוב.


בת 16 שואלת: #90093
אני מעוניינת לדעת עד איזה גיל בנות מסיימות להתפתח מבחינת שינויי הגוף ומחזור סדיר

תשובה:
שלום לך. שאלה מקסימה! גיל ההתבגרות הוא תהליך ולכן קשה לדעת מתי בדיוק הוא מתחיל ומתי הוא נגמר. אך אם אתייחס רק לתהליך ההתבגרות המינית, אורכו של התהליך כארבע שנים. הוא מתחיל בין גיל 8 לגיל 13 (בממוצע סביב גיל 10) ולכן הוא מסתיים בערך בין גיל 12 לגיל 16 (גיל 14 בממוצע). השינוי הראשון בהתבגרות הגופנית הוא גדילת השדיים ובסמוך לגדילת השדיים מתחיל לצמוח שיער על איבר המין (הפות). כשנתיים לאחר תחילת גדילת השדיים תופיע הווסת הראשונה (שלב הדימום במחזור החודשי), אך בשנים הראשונות (בערך שנתיים) המחזור יכול להיות בלתי סדיר עם הפסקות ארוכות בין וסת אחת לשנייה. כמו בהרבה תחומים אחרים כל אחד מאיתנו הוא אחר ומיוחד וכך גם בתהליך ההתבגרות: לכל אחד קצב משלו. כל טוב.


בן 16 שואל: #90024
זה נכון שכשבחורה במחזור אז החזה שלה מתפתח ?

תשובה:
שלום לך. ראשית אני מבקשת להסביר לך את ההבדל בין מחזור ווסת. המחזור החודשי מתאר חודש שלם שבו מתרחשים שינויים בגוף האישה והוא כולל גם את שלב הביוץ ושלב הווסת, שהוא שלב הדימום במחזור. חלק מהשינויים שמתרחשים באים לביטוי גם בשדיים (חזה או "ציצים"). הרבה בנות מרגישות כאב בשדיים בימים שבין שלב הביוץ ושלב הווסת. בימים אלה השדיים לעיתים אכן נפוחים יותר. בכל מקרה החזה לא ממשיך לגדול עוד ועוד בכל מחזור, אלא גדל במשך כארבע שנים מתחילת גיל ההתבגרות ועד שמגיע לגודלו הסופי. כל טוב


בת 16 שואלת: #89979
אתמול חבר שלי ואני קיימנו מין אוראלי , הוא הכניס את הלשון שלו לתור האיבר שלי (לתוך החור עצמו) ואמר שהוא הרגיש כאילו יש לי שני חורים , שיש מעין התפצלות באמצע ? יכול להיות דבר כזה ? זה מסוכן ?

תשובה:
שלום לך. אני לא יודעת מה בדיוק הוא התכוון שיש שני חורים אבל אם תסכלי על תמונה של איבר מין של אשה (תוכלי בקלות למצוא באינטרנט) תראי שמתחת לחור של איבר המין יש לאשה עוד חור שממנו יוצא השתן. האם יתכן שלזה התכוון? לעומת זאת, אצל גברים השתן והזרע יוצאים מאותו חור. אני לא חושבת שמדובר במשהו חריג ובוודאי לא מסוכן. אני מציעה שתיקחי מראה ותסתכלי על האיבר שלך. אולי זה יעזור לך להבין איך את בנויה ומה הכוונה.


בת 17 שואלת: #88837
שלום :) אם אני לא מצליחה להכניס טמפון זה אומר שבבוא היום שאני אעשה את זה עם מישהו האיבר שלו לא יצליח להכנס לתוכי?

תשובה:
שלום, הרבה פעמים, אם אנחנו לא מכירות את איבר המין שלנו מספיק טוב אנחנו נלחצות ומכווצות את הנרתיק, דבר המקשה על חדירת טמפון במקרה שאנחנו מדברות עליו ואיבר מין בהמשך אם אנחנו מעוניינות לקיים יחסי מין עם חדירה. ההצעה שלי זה שתנסי לחקור את איבר המין שלך ללא קשר למחזור, אפילו מול מראה קטנה בחדר או בשירותים, תלמדי להכיר את איבר המין שלך קצת יותר ואולי את תרגישי משוחחרות יותר כשאת מנסה להחדיר את הטמפון. בהצלחה!


בת 13 שואלת: #88603
קבלתי בפעם הראשונה מחזור לפני 17 שבועות ומאז לא קבלתי יותר הם זה נורמלי? כדי לי לפנות לרופא?

תשובה:
שלום לך. מזל טוב על קבלת הווסת הראשונה! זה בהחלט נורמלי ואין סיבה שתהיי מודאגת. אחרי הדימום הראשון עשויים לעבור מספר חודשים עד לקבלת ווסת בפעם הבאה. כמו כן עד שהמחזור מסתדר באופן סופי יכולות לעבור שנתיים או יותר. כל טוב


בת 20 שואלת: #88529
היי, אני שותה גלולות מינס, השעה הקבועה שלי 9:30. אני 8 ימים לפני מחזור, ויש לי פתאום ריח לא טוב באיבר המין.. זה יכול לקרות לפני מחזור? או שאולי זה בגלל תחתונית ששמתי והייתי איתה מיום שישי עד ראשון בבוקר? הייתי בטיול בלי כלום כמעט, והכל היה מגעיל.. ולא החלפתי תחתונית ואני בדרך כלל רגישה. תודה

תשובה:
שלום לך, זה כנראה בגלל התחתונית. באופן כללי תחתוניות מגרות את עור הפות ואינן מומלצות לשימוש. הן מעודדות הפרשות ולפעמים גורמות גם לריח לא נעים. הכי טוב שתקחי איתך עוד תחתונים בימים החמים הללו והחליפי תחתונים במהלך היום. זה עדיף על שימוש בתחתוניות. בנוסף, אל תשתמשי בסבון כי גם סבון מעודד הפרשות. כל טוב


בת 12 שואלת: #88205
אני בת 12 וחצי, בערך בגובה 164 ושוקלת 53 פחות או יותר.. זה בסדר? (אני רזה ונראית מעולה..) אבל בזמן האחרון אני רוצה לרדת במשקל.. אמרו לי שהעצמות שלי כבדות ובגלל זה אני שוקלת יותר. איך אוכל להוריד בסביבות החודש נגיד לחמישים? ממש ממש תודה!

תשובה:
שלום לך יקירה, אמנם אינני רואה אותך אך מהנתונים שתיארת אין כל סיבה להורדה במשקל אלא להיפך. בגיל ההתבגרות ישנם שינויים התפתחותיים רבים והגוף משתנה. הגוף שלך זקוק לאנרגיה בשביל שינויים אלו ואל תמנעי מעצמך תזונה שיכולה לסייע לך בהתפתחות התקינה שלך. אני מאמינה שאת תגבהי וגם משקל הגוף שלך ישתנה בהתאם. אני ממליצה לך ללמוד לאהוב את מי שאת , כמו שאת. מאחלת לך בהצלחה ואנחנו כאן עבורך.


בת 16 שואלת: #87807
זה בקשר לשיער שלי , לפני שלוש שנים הוא היה ארוך והיה מגיע עד לתחת , אחרי זמן מה .. הסתפרתי ואף פעם לא הצלחתי להחזיר אותו ( עד היום ) לשיער ארוך .. תמיד מגיע עד 3 ס'מ מעבר לכתפיים הקטע הוא שהוא מגיע לאורך מסויים הוא פתאום מתחיל להתקצר ולהישרף .. אני לא יודעת איך להאריך אותו .. לא חייב עד לתחת כמו פעם , אבל לפחות שלא יהיה קצר .. אני אוכלת פירות וירקות ולפעמים מערבבת גם גאנק פוד אבל אני לא חושבת שזה משפיע עד כדאי כך על השיער שלי .. עצות להארכת השיער ?

תשובה:
שלום לך, להארכת שיער אין הרבה תרופות פלא. יכול להיות ששינית את אורך התזונה שלך? הפסקת לאכול בשר/חלבונים? בהקשר לנושאים אלה את יכולה לגשת לרופא המשפחה שלך ולעשות בדיקות דם לראות אם חסר לך ויטמינים כלשהם. הרבה פעמים בגיל ההתבגרות דברים שהיינו רגילות אליהם בילדותינו משתנים, לפעמים גם תכונות השיער. נסי להתייעץ עם ספר, לעיתים תספורת מרעננת את השיער ומאפשרת לו להתחזק. מעבר לעצות אלה, תספורת חדשה תאפשר לך להתאהב בשיערך בחזרה ולהבין כמה הוא יפה ומתאים לך בדיוק כמו השיער הארוך שאת זוכרת. כל טוב


בת 13 שואלת: #87562
היי , אני מאוננת כמעט כול יום ורציתי לשאול למה תמיד שאני מאוננת יוצא לי נוזל לבן , מוזר כזה ?

תשובה:
שלום לך, כשבנות מגורות מינית ו/או מאוננות, הפות מפרישה הפרשות שלעיתים הן בצבע לבן. לפעמים הן גם בצבע שקוף. זה משתנה במהלך החודש. זה טבעי ונורמלי לגמרי. המשיכי להנות ולהכיר את גופך. כל טוב


בת 17 שואלת: #87218
אם ההפרשות שלי סמיכות יותר ולבנות יותר זה אומר משהו? שוב תודה רבה!

תשובה:
שלום לך, ההפרשות שלנו מושפעות מהזמן בחודש בו אנחנו נמצאות: ווסת, לאחר הווסת, ביוץ ולקראת קבלת הווסת. כל החודש יש הפרשות בצבע שונה ובסמיכות שונה. ההפרשות גם משתנות בהשפעה להזעה, לבגד שאנחנו לובשות וכו'. כל טוב


בן 1 שואל: #86296
היי, כשאמרתי גוש שחוסם התכוונתי לגוש בשר החוסם את הכניסה לנרתיק הוא ורוד ושאני נוגעת בו אני לא מרגישה כאב . כשאני מותחת את הנרתיק עם האצבעות אז הגוש מחובר לעור שמסביב ויש כמה חורים קטנים באמצע הגוש אני לא יודעת מה זה ואני פוחדת ומתביישת לשאול את הורי. השאלה שלי היא אם לאחר שמקבלים מחזור הגוש קטן או משהו כזה

תשובה:
שלום לך, ייתכן ומה שאת קוראת לו הגוש החוסם הוא בעצם העור בפתח הנרתיק שנקרא "קרום הבתולין". אני מבינה שזה מאוד מלחיץ אותך אבל באמת שאין לך מה להילחץ. לדם הווסת יהיה מהיכן לצאת כי כפי שאמרת בעצמך, יש שם חורים. בנוסף, כפי שכתבנו לך, את יכולה להגיע לדלת פתוחה ולבקש מרופא/ה להסתכל ולראות שהכל תקין. כל טוב


בת 14 שואלת: #84860
היי, אני נורא מבקשת שתענו ליי, כי אני כבר לא יודעת מה לעשות זה ממש דחוף , אוקיי אז אני וחבר שלי עושים סקס יבש ושנינו עם תחתונים ויש פעמים שאני לובשת חוטיני. אנחנו מקפידים מאד על זה הוא לא יגמור ליד הפוט שלי, בזמן האחרון יש לי השתנה דחופה, שדיים רכים, שינוי בתאבון ונראלי שגם התכהות סביב הפטמות. האם יש סיכוי כלשהו שנכנסתי להריון ?, אפשר להכנס להיריון מ"טיפות אהבה"? בבקשה תעזרוו ליי

תשובה:
שלום לך יקירה , כל זמן ששניכם עם תחתונים אז אין סיכוי להריון. התופעות שאת מתארת מאפיינות את השינויים ההורמונליים שגופך עובר כחלק מההתפתחות המינית והגופנית שלך, אין בכך סימן להריון. ללא קשר, אפשר להיכנס להריון מ"טיפות אהבה" כאשר יש מגע נוזל הזרע של הבן לבין הפות של הבת. במקרה שלכם, זה לא רלוונטי כי שניכם עם תחתונים וזרע לא שורד כשנמצא על תחתון אטום. אני ממליצה שבזמן המגע המיני ביניכם, תלבשי תחתונים אטומים ולא בסגנון של תחרה או רשת. תהנו.


בת 14 שואלת: #84846
מאז שאני והבן זוג שלי שכבנו אני כאילו "רעבה" למין כמו התמכרות לסיגריות מה לא בסדר איתי?

תשובה:
שלום לך יקירה , הכל בסדר איתך, כנראה שהמגע המיני היה לך נעים ואין סיבה שלא תרצי להמשיך בכך וה"רעב" שלך הגיוני. בגילך ישנם שינויים הורמונליים רבים שמשפיעים על העוררות המינית שמופעלת גם ממחשבה. כלומר מספיק שתיזכרי במגע ביניכם, את יכולה פתאום להרגיש רטיבות באיבר המין עד כדי כך שהתחתונים נהיים מעט רטובים. תהני (:


בת 16 שואלת: #84805
שלום,יש לי בעיה ואני לא יודעת מה לעשות איתה. מקווה שתוכלי לעזור לי אז ככה יש לי כאבי בטן לפעמים כואבים מאוד בבטן התחתונה מעל איבר המין והמחזור שלי מאחר אני לא יודעת בכמה חןדשים כי אני לא זוכרת מתי קיבלתי וחבר שלי ואני לא קיימנו יחסי מין אף פעם אני עדיין בתולה אבל הוא רק מכניס לי אצבעות ואנחנו לפעמים עושים סקס אוריאלי שהוא עם בגדים או שלפעמים רק עם תחתון ורציתי לדעת למה הוא מאחר לי ולמה יש לי את הכאבי בטן האלו האם זה מהחדרת האצבעות? תודה

תשובה:
שלום לך, מדברייך אני קוראת שכאבי בטן מציקים לך ומטרידים אותך. לגבי הווסת (מחזור) לא רשמת האם בדר"כ היא מגיעה באופן סדיר. איחור בווסת יכול להיות מושפע מגורמים רבים כגון: שינויים הורמונליים, שינויים בתזונה, וכדומה. הייתי מציעה לך לגשת לברור רפואי גם בגלל האיחור של הווסת וגם בגלל הכאבים שאת מתארת בבטן התחתונה. בהקשר למגע המיני עם החבר שלך, חשוב שתוודאו שלפני שאתם מחדירים אצבעות, שתשמרו על היגיינה וניקיון הידיים מאחר ואיבר המין הנשי רגיש מאוד לזיהומים. אינני מבינה ממילותייך האם הכאבים בבטן התחתונה החלו לאחר החדרת האצבעות או היו גם לפני. בכל מקרה, ממליצה שתקבעי תור לרופא נשים להתייעצות ותשתפי אותו במה שכתבת לנו. בהצלחה ואנחנו פה בשבילך


בת 21 שואלת: #84720
שלום.. רציתי לשאול אם אני נוטלת בגלולות יאז כבר שנה ואני רוצה לדלג על מחזור זה מסוכן?

תשובה:
שלום לך, אם התכוונת ללקיחה רצופה של החפיסה אך אין בכך סיכון אך יהיה לך שיבוש במחזוריות הקבועה שלך והווסת (המחזור) לאחר מכן, תגיע בתאריך שונה אז חשוב שתהיי מודעת לכך. בכל מקרה, מכיוון שאני לא מכירה את הרקע הרפואי שלך, ממליצה לך להתייעץ עם רופא הנשים שלך, אפילו באופן טלפוני. בהצלחה


בת 14 שואלת: #84717
שלום , אני בת 14 וקיבלתי מחזור לפני בערך שנה . היו לי כמה חודשים שהמחזור היה בערך סדיר , לא ממש אבל בערך , ואז פתאום לא קיבלתי כבר שלושה חודשים בערך ברציפות , האם אני אמורה לדאוג ? או שזה בסדר לגילי כי המחזור עוד לא סדיר ? תודה

תשובה:
שלום לך יקירה, את עדיין צעירה מאוד ולא תמיד הווסת סדירה. יחד עם זאת את מתארת מצב שהווסת לא הופיעה 3 חודשים ברציפות. אינני מכירה אותך אך עיכוב בווסת יכול לנבוע מסיבות רבות ומגוונות כגון: שינוי בתזונה, ספורט, מצב רגשי, שינויים הורמונליים, שינוי באורח החיים, גנטיקה ועוד. מקריאת שאלותייך מהעבר, נראה שנושא סדירות הוסת (המחזור) מעסיק אותך מאוד ולכן , ממליצה לך לשתף את אימך ולהתייעץ עם רופא משפחה או רופא נשים ואולי זה יעזור לך להכיר ולהבין את גופך בצורה הטובה ביותר. רופא נשים לא צריך לעשות לך בדיקה גניקולוגית אלא רק לשוחח איתך . בהצלחה


בת 15 שואלת: #84713
זה רע לאונן במחזור? אני פשוט כל כך חרמנית ורוצה לגמור אם ההרגשה הזאת.

תשובה:
הי לך יקירה, זה מקסים בעיני שאת מגלה ונהנית מהגוף שלך. בזמן וסת (מחזור) יש שינויים הורמונליים אשר גורמים לעתים לעוררות מינית מוגברת. זה דבר טבעי ואם האוננות נעימה לך אז אין סיבה להפסיק גם בזמן הווסת. מאחלת לך המשך הנאה מגופך


בת 16 שואלת: #84470
היי.שבוע טוב. תודה רבה אתם מרגיעים מאוד. הייתי ממש בלחץ ועכשיו כבר פחות ברוך ה' בזכותכם. אתם יכולים להסביר לי איפה זה פתח הנרתיק? אני לא שמה טמפונים ולכן אני לא יודעת.

תשובה:
שלום לך אני שמחה שהצלחנו להרגיע אותך. הדרך לדעת איפה פתח הנרתיק היא לקחת מראה קטנה, למצוא חדר פרטי עם דלת נעולה ולהסתכל על הפות שלך, ללמוד ולהכיר אותו ולראות איפה יש פתח. הפתח שאת רואה ושאם את רוצה את יכולה לנסות להחדיר אליו אצבע כדי לוודא שזה אכן פתח הנרתיק - זה הנרתיק שלך. באתר של דלת פתוחה: http://www.opendoor.org.il/ תוכלי לחפש איור של פות וגם בו תוכלי לראות איפה פתח הנרתיק. אני ממליצה לך לחקור וללמוד קצת את הפות שלך, זה חשוב כדי להכיר את הגוף שלך וליהנות במגע מיני. שיהיה בהצלחה


בת 16 שואלת: #84236
אני לובשת פושאפ מגיל 13 והרבה פושאפ(שתי חזיות מרופדות)רציתי לדעת אם יכול להיגרם נזק להיתפתחות החזה שלי אם אלבש כל יום למשך רוב היום

תשובה:
שלום יקרה. אין שום נזק בלבישת חזיה רגילה או פוש אפ או לבישת גוזיה.


בת 16 שואלת: #83233
הי, האם הגיוני שאיבר המין הנשי חם? ללא סיבה פשוט חם.

תשובה:
שלום לך, בהחלט כן. זהו איבר פנימי שלא חשוף לקור. מקום נפלא לחמם את הידיים כשקר! בהצלחה!


בת 15 שואלת: #82967
הצורה של השפתיים שלי באיבר המין שונה הם משתלשלות כלפי החוצה והם מאוד ארוכות. זה מאוד בולט שאני לובשת בגדי ים. אני קראתי באינטרנט וכתוב שזה קורה אחרי לידות או שמזדקנים. אני מפחדת לספר להורים שלי מה לעשות? זה נורמלי??

תשובה:
שלום לך, את מתארת צורה טבעית ונורמלית של שפתי פות. לכל אחת מאיתנו צורה קצת שונה. כמו שיש לנו אף שונה, פנים שונות, מבנה גוף שונה ועוד. בגיל ההתבגרות הפות משתנה כחלק טבעי של גדילה, יתכן והשינוי עדיין חדש לך. אשמח מאוד לארח אותך בדלת פתוחה חיפה ולהראות לך תמונות ושרטוטים של צורות שונות של פות בכדי שתביני כמה נורמלי הפות שלך. מה שקראת באינטרנט, אינו קשור לנערה בת 15, צריך לדעת לברור גם מידע באינטרנט. בהצלחה!


בת 14 שואלת: #82899
שלום, קראתי באחת התשובות שלכם שהשפתיים הפנימיות והחיצוניות בפות לא סימטריים. אז אולי זה מה שיש לי? רק שהשמאלי התנפח עם הזמן אז האם זה הגיוני? וזה גם מפריע לזרם של השתן ואז הירך הימנית שלי קצת נרטבת.. בסוף לא דיברתי עם אמא שלי ולא הראתי לה, אני כל הזמן דוחה את זה ודוחה את זה וכנראה שאני מנסה להתחמק..

תשובה:
שלום לך זה מעולה עבורך שאת מודעת ועירנית לשינויים שקורים בגוף ובמיוחד באיברי המין. כמו בתשובות הקודמות- אין לנו דרך לתת לך תשובה לגבי הנפיחות באיבר המין הדרך היחידה להבין מה הסיבה לכך היא ללכת לרופא\ה יחד עם אמא ולהבדק, בייחוד אם את מתארת שזה מפריע לך ביום-יום. זה מאוד טיבעי להרגיש מבוכה מהבדיקה ומהשיחה עם אמא, אבל זה ממש חלק מההתבגרות, ולרבים ורבות יש חוויה דומה. את לא חייבת להראות לה את הפות אלא רק נסי למצוא זמן טוב לשיחה כזו ותגיעו ביחד לרופא\ה. הבריאות שלך חשובה לך וגם לאמא שלך, תאזרי מעט אומץ, תעברו ביחד כמה דקות של מבוכה ואז תוכלי להבין מה הסיבה לנפיחות ולחזור להיות רגועה. שיהיה לך בהצלחה :)


בת 13 שואלת: #82811
אז ככה,אני בת 13.5 וההתפתחות שלי החלה נורא מוקדם-כיום אני כבר בין הבנות עם החזה הכי גדול ואני מאוד גבוהה ונראית מבוגר לגילי...בגיל 11 קיבלתי מחזור ועד החודש (ינואר)הוא לא היה סדיר.הקטע הוא שקיבלתי יום חפני התאריך שלי והזרימה הייתה כל כך חלשה עד שראיתי דם פעם אחת ביום החמישי שנגבצי (וגם זו הייתה כמות ממש קטנה)ובכל שבעה ימי המחזור הייתה לי הפרשה חומה.אני לא פעילה מינית אבל אמרו שזה סימן להיריון,מה שלא נראה לי הגיוני כל כך...מה זה יכול להיות?האם זה תקין?אשמח אם תענו לי, רחל

תשובה:
שלום לך, היריון מתרחש כשיש מפגש בין ביצית וזרע ולכן אם את לא פעילה מינית אז אין סיכוי להיריון. בגילך טבעי ונורמלי שהווסת לא תהיה סדירה ושיהיו שינויים. אך איחור או הבדל של יום אחד בין חודש אחד למשנהו נחשב מחזור סדיר מאוד. מחזור בדרך כלל מגיע בין 28 ל 34 ימים מהווסת האחרונה. אם יש לך חשש, כאבים או רצון לידע והבנה, את יכולה לפנות לרופא משפחה ו/ או רופא נשים (בליווי אמא) ולעשות בדיקות דם פשוטות, אך לדעתי אין צורך בכך אלא אם את חשה כאב או ווסת שלא מופיעה כמה חודשים. בהצלחה!


בת 16 שואלת: #81146
אני בת 16 והפיטמות שלי ממש גדולות ונפוחות בנוסף לזה הן שקופות (רואים את הוורידים) זה ממש מביך ומגעיל אותי איך אני מסדרת את זה ? או שזה יסתדר לבד

תשובה:
שלום, את נמצאת בגיל בו הגוף שלך מתפתח ומשתנה וזה דבר נפלא. כרגע זה אולי נראה לך שהפטמות גדולות כי החזה עדיין מתפתח וכן שרואים וורידים, אבל גם זה עוד יכול להשתנות. אבל מי אמר שלאחרים הפטמות יותר קטנות או לאחרים לא רואים את הורידים? אם את בוחנת לפי מה שמראים לנו בפורנוגרפיה אז זה לא מייצג בשום צורה את הגיוון ואת היופי של הנשים, לוקחים שם משהו מאוד סטנדרטי. בפועל כולנו מאוד שונות וזה מה שנותן לנו את הייחודיות והיופי שלנו. לכן, לא כל מה שנראה לך כמו פגם הוא פגם. כדאי שתכבדי את הגוף שלך ותסתכלי עליו ותחפשי גם מה יפה בו ותקבלי אותו, ולא רק את הפגמים שלו. אני בטוחה שעם הזמן תאהבי אותו, אבל תכבדי את זה שאת נמצאת בתהליך של שינוי והתפתחות, ואל תמהרי לרצות ולשנות אותו. מקווה שעזרתי ושיהיה בהצלחה!


בת 16 שואלת: #81120
שלום רב ושבוע טוב,שאלתי נוגעת למשקל שלי ,אני בת 16 הגובה שלי הוא 1.65 ומשקלי הוא 53,לפני חצי שנה שקלתי 59 שזה משקל שבריא לי וטוב לי לגילי...אני אכן מקיימת יחסי מין ואוכלת ללא שום דילוג אבל אני לא מבינה מה גרם לירידה כזאת מהירה במשקל תוך חצי שנה ללא כול דיאטות וכושר גופני מי מה זה יכול לנבוע ?

תשובה:
שלום לך. תראי בגיל ההתבגרות יש כל מיני שינויים וזה לא אומר שיש בעיה. בכל זאת הייתי מייעצת שתלכי לרופא המשפחה ותדברי איתו/איתה על זה. אם את אומרת שלא חל שום שינוי בתזונה ובפעילות הגופנית, אולי כדאי בכל זאת להעלות את השאלה בפני רופא.


בת 12 שואלת: #80981
אני עוד מעט חוגגת בת מצווה..... יש לי בשדיים בצד הימני מתחת לפיטמה (מתחת לעור) גוש קטן ובצד שמאל גוש ממש פיצפון, זה בסדר או שצריך לבדוק את זה?? לכל הבנות מכיתה שלי יש כבר חזה והן הולכות עם גוזיות ורק לי אין חזה והולכת בלי גוזיה

תשובה:
היי חמודה, לכל אחת מאיתנו קצב גדילה והתפתחות שונה. לכל אחת יופיעו סימני ההתבגרות המינית (גדילת חזה, צמיחת שיער בבית השחי ובערווה) בקצב שונה וזו תופעה טבעית מאוד. לא כולנו מתפתחות בקצב זהה. הגוש שאת מתארת הוא תחילת תהליך גדילת החזה והוא תהליך טבעי לחלוטין. לידיעתך, החזה אינו גדל בצורה סימטרית ולכן יש לך גושים במידות שונות. אל דאגה, זה מתאזן עם הזמן, אך דעי כי לא קיימות נשים עם חזה טבעי (לא מנותח), בעלות סימטריה מושלמת. אני מבינה כי היית רוצה גם להיזדקק לגוזיה יומיום, אך אני ממליצה שתאפשרי לשדיים שלך להתפתח בטבעיות ותלבשי גוזיות עם חולצות לבנות. חג שמח ונהדר לך.