A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

התפתחות גופנית של בנות

דלת פתוחה הקרובה אליך

התפתחות גופנית של בנות

בת 18 שואלת: #103361
אני ובן הזוג שלי מתכננים לקיים בקרוב יחסי מין מלאים. כשהוא דוחף לי אצבעות זה כיף וקצת כואב אבל מרגיש שהעובי של הפין שלו יהיה עבה מדי בשביל להכנס. מה לעשות? יש אפשרות להרחיב את החור לאט לאט באיזשהי דרך? תודה

תשובה:
שלום יקרה. שמחה לקרוא שאתם בתקשורת מינית ומדברים ביניכם על קיום יחסי המין. חשוב לדחוף אצבע או שתיים בעדינות משום שהנרתיק עדין ושלא יפצע. הנרתיק מתרחב כך שפין עבה וגדול יכול להיכנס, תחשבי שבבוא היום גם תינוק.ת יצא משם, כך שזה שריר שמתרחב. לפעמים יש נרתיק צר מדי אבל ברוב המקרים יש התאמה. כדאי קודם להכניס רק את קצה הפין כדי להתרגל וטוב שאת מתרגלת על ידי הכנסת אצבעות, גם הכניסי את שלך כדי להתיידד עם הנרתיק שלך. אחר כך בן זוגך יכול להיכנס עם קצה הפין ולצאת ולהיכנס עד שתתרגלי לאט לאט ואז כל הפין יכנס. זה טבעי לחשוש מעובי הפין או האורך שלו, אבל שוב בדרך כלל הכל מסתדר, חשוב שכמובן תהיי רטובה שלא יכאב לך, שהוא ירד לך או יעשה לך ביד. בהצלחה ומין מוגן ומהנה


בן 15 שואל: #102863
גילחתי לפני שבוע בערך ויצאו לי בזמן האחרון פצעים אדומים וזה די כואב

תשובה:
שלום, ייתכן שהפצעים האדומים הם תגובה של העור שלך לגילוח. לכן, אני מציעה לבדוק אם בעבר כשגילחת הופיעו פצעים אדומים גם? ואם כן לאחר כמה זמן הם עברו? במידה והפצעים האדומים הופיעו בפעם הראשונה לאחר הגילוח, מציעה לבדוק האם החלפת סכין גילוח? האם גילחת את אותו אזור שוב ושוב ולכן פצעת את עצמך? יש אפשרות למרוח על האזור הכואב אלוורה להרגעת העור אך בכל אופן אני מציעה שאם את רואה שהפצעים האדומים לא חולפים וזה עדיין מציק ללכת לבדוק את זה אצל רופא נשים. :)


בת 14 שואלת: #102683
אני בת 14 ולא קיבלתי מחזור כבר בערך 9 או 10 חודשים ולא עשיתי יחסי מין וזה הפסיק מיד אחרי שנדבקתי בשפעת ממשהי במטוס

תשובה:
שלום יקרה. חסר לי מידע מתי קיבלת מחזור בפעם הראשונה. אבל בשנתיים הראשונות לא תמיד המחזור הוא סדיר. כמו כן יש נערות ונשים שהמחזור שלהן לא סדיר וזה בסדר, זה לא מעיד על פוריות וזה יכול להסתדר עם הזמן או עם גלולות. הדבקה בשפעת לא קשורה להפסקת מחזור הוסת. את יכולה לפנות לרופאה גניקולוגית לברר איתה לגבי המחזור או לחכות ולראות מה קורה. בהצלחה


בת 17 שואלת: #101462
גיל: 17 היי, כרגע אני בקשר עם מישהו. בעבר עברתי חוויות מיניות שונות (חוץ מלקיים יחסי מין). יש לי שיערות באיבר המין ובנוסף השפתיים של איבר המין שלי די גדולות.... השאלה שלי זה האם זה נורמלי שיש לי שפתיים גדולות באיבר המין?, האם הוא יגעל מהדבר הזה? האם הוא יגעל שיש לי שם עוד שיערות?

תשובה:
שלום, צורה ומראה של איבר מין משתנים בין אדם לאדם ולכן זה לגיטימי שיש פחות\ יותר שעירות ושגודל השפתיים ואיבר המין עצמו משתנה בין בחורה לבחורה. זה אכן נורמטיבי ואין לך שום סיבה לחוש בושה עקב הגודל או רמת השעירות. הכי חשוב זה שאת תרגישי בנוח עם עצמך, אם את מרגישה שיותר תיהני ותרגישי בנוח ללא שערות את יכולה להחליט להוריד בחלק מהאזורים ואם זה לא מפריע לך, את יכולה להשאיר זאת כך. הכי חשוב שלא תעשי משהו שאת לא רוצה. בנוגע לגבר איתו את נמצאת- אם אתם בזוגיות חשוב שהוא יקבל אותך כמו שאת ואם אתם ממשיכים לצאת ומתפתח שיח על הנושא את צריכה לעשות את השיקולים שלך. בכל אופן- הכי חשוב זה מה שאת רוצה ומה שטוב לך, חשוב שלא תשני דברים בגלל שמישהו "נגעל מזה". מוזמנת להתקשר להתייעצות נוספת לדלת הפתוחה בהצלחה:)


בת 13 שואלת: #100348
האם זה שאני ספורטאית ממש (כ11 אימונים בשבוע) משפיע על גודל החזה/ על הגובה?

תשובה:
שלום לך! ספורט אינטנסיבי ותחרותי אכן יכול להשפיע על קצב ההתבגרות המינית ועל מועד הופעת סימני המין הראשונים כמו וסת, גדילת החזה וכו'. אם את מוטרדת מהנושא אני ממליץ שתפני לרופא/ה לקבל הסברים מפורטים יותר.


בת 13 שואלת: #100345
אני בת 13, קיבלתי מחזור בגיל 11, החזה שלי נורא קטן ואני נמוכה 1. האם זה נכון ששנתיים אחרי שמקבלים את המחזור מפסיקים לגבוהה והחזה מפסיק לגדול? 2. האם יש משהו שיגרום לי לגבוהה מהר יותר? ( מאכל או לעשות משהו) 3. האם יש משהו שיגרום לחזה שלי לגדול יותר ויותר מהר?

תשובה:
שלום לך! בגיל ההתבגרות הגוף שלנו עובר תהליכים מאד משמעותיים וגודלו, צורתו והמראה הכללי שלו משתנים מאד. גיל ההתבגרות והשינויים הגופניים שהוא כולל מתחילים בגיל שונה אצל כל אחת ואחד וגם מסתיימים בגיל שונה - אך לכל הפחות התהליך נמשך מספר שנים ולא מסתיים עד לסביבות גיל 18-20. הרבה מאד בנות (ובנים) מרגישות לא בנוח לגבי הגודל, הצורה והמראה הכללי של גופן במהלך השנים האלו - זו תקופה שבה תראי את גופך משתנה, תלמדי אותו ואני מקווה שבסופו של דבר תרגישי שלמה ובנוח איתו ותדעי איך להנות ממנו. אשיב גם לשאלותייך באופן נקודתי: 1. לא. כמו שאמרתי גדילת החזה והגובה יכולים להימשך גם שנים לאחר קבלת המחזור הראשון. 2. לא. בדרך כלל הגורם המרכזי שמשפיע על הגובה שלנו הוא הגובה של ההורים שלנו. כמובן, כדי להישאר בריאה חשוב להקפיד על עקרונות בסיסיים שקשורים לבריאותך כמו תזונה מאוזנת, שעות שינה מספקות וכו'. 3. לא. גם גודל החזה תלוי בעיקר בגנטיקה, ולא מוכרות שיטות לגרום לו לגדול מהר יותר. תני לזמן לעשות את שלו, אני מקווה שבהמשך תרגישי טוב יותר ובנוח עם גופך.


בת 16 שואלת: #99153
שלום, יש לי ריח רע מהאיבר הנשי שלי אבל לא תמיד לפעמים ואני מנקה אותו ממש טוב חבר שלי הריח את זה היום , קצת לא נעים .. ממה זה יכול להיות ולמה ?

תשובה:
שלום לך, הנרתיק של האישה עובר שינויים הורמונליים במהלך החודש: ווסת, ביוץ, הכנה לווסת, וחוזר חלילה. כל השינויים הללו נעשים על ידי הורמונים שמפרשיים רטיבות וריחות. זה טבעי ונורמלי לחלוטין. אני מבינה שזה מרגיש לך לא נעים אבל ככה זה כל הנשים. דווקא רחיצת יתר ושימוש מוגבר בסבון, מגביר את ההפרשות והריח. אני מצרפת לך קישור לאתר שלנו עם מידע שיכול להקל על ההפרשות והריח: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=95 כל טוב


בת 15 שואלת: #98732
האם התזונה קשורה לגודל הציצי?

תשובה:
שלום לך. תזונה לא קשורה לגודל הציצי אבל אם בגיל ההתבגרות לא אוכלים בריא או שיש הפרעת אכילה אז כל הגוף לא מתפתח טוב גם החזה. אם אוכלים רגיל אז לא קשור לחזה. לרוב גודל החזה קשור לגנטיקה ולפעמים פשוט נולדים ככה. בכל מקרה הגוף ממשיך להתפתח עוד בגילך.


בת 15 שואלת: #98225
שלום, אני בתולה אבל נוהגת לאונן גם עם אביזרים ובזמן האחרון אחרי שאני מאוננת נהייה לי כאב רציני בכל חדירה ועוד דבר השפתיים הפנימיות של הפות שלי אחת ממש גדולה עד כדי שהיא בולטת ומשתפשפת בתחתון וגורמת לגירוד והשניה בגודל סביר הגירוד בלתי נסבל אשמח לקבל תשובה במהרה , תודה

תשובה:
שלום, יכול להיות שהגירוד והכאבים נובעים מפציעה שנגרמה תוך כדי החדרת אחד האביזרים או האוננות, או מכל דבר אחר. אני ממליצה לך לפנות לרופאה שתראה ותבדוק את הגירוי ותוכל להציע הסבר, טיפול והקלה על הכאב. אולי כדאי שבינתיים תשמרי על האזור נקי ותימנעי מהחדרה של אביזרים ומשפשוף האזור עד שהוא יירגע ויטופל. בהצלחה!


בת 16 שואלת: #97286
היי, אני בת 17 . אני וחבר שלי התחלנו לקיים יחסי מין לאחרונה אבל ללא אמצעי מניעה והוא תמיד גמר בחוץ ומאחר לי המחזור, הייתי צריכה לקבל ב2 לחודש ועכשיו כבר ה21, אני עשיתי בדיקה ויצא שלילי ופרט מאוד חשוב שיש לציין זה שכל החודש הזה היו לי כאבי בטן מאוד חזקים בצד שמאל גזים כאלה, וניסיתי לשנות תזונה וזה עבר לי כי אני אוכלת מלא שטויות . אמא שלי אמרה לי שמאחר לי בגלל לחץ נפשי(של בגרויות) והורמונים שמשתנים, וגם תזונה לא נכונה .. השאלה היא, אם זה נורמלי שמאחר לי ככ הרבה ימים המחזור, כי הוא לא סדיר קיבלתי רק שנה שעברה, ויש לי הפרשות כל יום וזה מרטיב גם את התחתון..(חודש שעבר הייתי צריכה לקבל ב24 וקיבלתי ב2 לחודש שאחרי) עזרי לי בבקשה, אני לא יודעת מה לעשות .

תשובה:
שלום יקרה. את מתארת מצב של מחזור וסת שמאחר. בשנתיים הראשונות לוסת הרבה פעמים הוסת לא סדיר עד שהוא מתייצב. נוסיף לזה את לחץ הבגרויות והמתח אז יתכן שאת לא מקבלת וסת והיא תגיע. דבר נוסף זה שבן הזוג שלך גומר בחוץ ותראי כמה לחץ זה גם מייצר ואת לא שקטה ובטח גם הוא. לגמור בחוץ זו לא דרך למנוע הריון. קודם לגמירה בחוץ יש גמירה פנימית שהגבר לא מרגיש שמתבגרים מכנים אותה טיפות חשק או טיפות אהבה וזה נקרא precum פרהקום והטיפות האלה יש בהן המון זרעים. חשוב שתמשמשו באמצעי מניעה קונדום או גלולות או אמצעי מניעה אחר. חבל כל הלחץ והזה וגם זה לא אמצעי מניעה יעיל (אני תמיד מספרת ששתי חברות שלי נכנסו להריון כשחבר שלהן גמר בחוץ, ואני מבוגרת ממך). כאבי בטן בצד שמאל וגזים לא קשורים לכניסה להריון כדאי ללכת לרופא/ה לבדוק זאת. חשוב גם בגיל ההתבגרות לאכול בריא מכל אבות המזון. את יכולה ללכת לדיאטנית דרך קופת החולים שתבנה לך תזונה מתאימה לנערה בגילך. הפרשות הן דבר טבעי, יש כאלה שיש להן יותר, זה גם בסדר, התחתונים נועדו כדי שיתלכלכו. מאחלת לכם בהצלחה ואנחנו פה בשבילך.


בת 12 שואלת: #96335
היי, קודם כל האתר שלכם עזר לי בעוד כל מיני בעיות שבנות אחרות שאלו אז תודה. דבר שני כבר המון זמן שמשהו מדאיג אותי בפוט שלי הוא די גדול... ואני לא מבינה למה אני לא כל כך שמנה שהוא אמור להיראות ככה ואצל בנות אחרות מהכיתה שלי הוא רגיל ונורמלי... אני צריכה לדאוג? יש משהו שאפשר לעשות?

תשובה:
שלום לך. שמחה מאוד לשמוע שאנחנו עוזרות לך, זוהי המטרה שלנו. מצטערת לשמוע שהנושא של גודל הפות שלך מטריד אותך זמן רב, זה בוודאי לא נעים לך ואפילו אולי קצת מלחיץ. אינך צריכה לדאוג כלל! הגוף שלך הוא הכי נורמלי שיכול להיות. כל אחד מאיתנו הוא שונה ומיוחד בדרכו שלו ובדיוק כמו שיש גודל שונה של אף, אוזניים, כפות ידיים, ראש וכל איבר אחר בגוף, כך ניתן גם לראות גודל שונה של פות ופין. את עוד מאוד צעירה ואת צפויה להבחין בעוד שינויים שהם חלק מהפיכתך מילדה לנערה ולבסוף לאישה. כמעט כל האיברים שלך יגדלו וישנו צורה ולעתים את תחושי שאחד האיברים שלך גדול מדי או קטן מדי, אך בסופו של של גיל ההתבגרות, הגוף שלך יהיה יחיד, מיוחד ויפה. אם את עדין מודאגת או לא שקטה את מאוד מוזמנת ליצור איתנו קשר טלפוני ולהתייעץ עמנו. המשיכי ליהנות מגופך המשתנה. כל טוב.


בת 14 שואלת: #93846
שלום אני ילדה בת 14.5 בכיתה ט אין לי כל כך חזה ויש לי שיער באזור איבר המין ועדיין לא קיבלתי מחזור ואני מתביישת לבקש מאמא שלי לקחת אותי לרופא נשים\ילדים אני מאוד רוצה לקבל את המחזור החודשי אני כבר רוצה להיות אישה את יכולה בבקשה להגיד לי למה עדיין לא קיבלתי אני מאוד לחוצה השאלה היא מתי אני יקבל את המחזור ועם זה קשור לשיער שיש לי באזור האיבר המין ??

תשובה:
שלום לך. שיער באזור איבר המין מעיד שאת מתחילה את תהליך ההתבגרות ובודאי גם המחזור יגיע. אין מקום לדאגה בינתיים כי יש בנות שמתפתחות יותר מאוחר. אני מבינה אותך שאת כבר רוצה להיות אשה ולדעת שהכל בסדר אבל צריך עוד קצת סבלנות. בודאי זה יגיע בקרוב.


בת 14 שואלת: #93498
עם אין לי עוד חצי שנה מי שהתחיל לי המחוזור אני יכולה לא לקבל חודש וחדש וחציי???

תשובה:
שלום לך וברכות על קבלת הווסת הראשונה! למחזור החודשי לוקח זמן להפוך להיות סדיר ולעתים עוברות כשנתיים עד שתקבלי ווסת (זמן הדימום במחזור החודשי) באופן סדיר אחת לחודש. אין לך כל סיבה לחשוש. כל טוב.


בת 15 שואלת: #92478
ואם אין לי קרום ביתולין? זה אומר שאני עקרה?

תשובה:
שלום חמודה. יש נשים שנולדות ללא קרום בתולין. אין שום קשר לאי פוריות ולקרום בתולין. קרום בתולין נקבע באופן חברתי, אין לו שום ערך בגוף, למעשה הוא מבחינה היסטורית אבולוציונית חלק מהיווצרות הנרתיק.


בת 12 שואלת: #92296
האם באמת מפסיקים לגבוה אחרי קבלת המחזור

תשובה:
שלום יקרה. נערות גבהות לרוב עד גיל 16. יש אפשרות לגבוה גם אחרי שקיבלת וסת, למשל אצלי קיבלתי וסת בגיל 13 והמשכתי קצת לגבוה גם אחרי.


בת 13 שואלת: #91723
אני בת 13 וגובהי הוא 1.69 ואני שוקלת 48 . בדקתי את ה-b.m.i שלי באינטרנט ויצא שאני בתת משקל . מאז שגיליתי את זה אני מנסה להשמין ואני אוכלת הרבה אבל המשקל שלי רק יורד. בנוסף לכך , שמתי לב שהחזה שלי קטן בצורה משמעותית .. מה אני יכולה לעשות כדי להעלות במשקל? ואם אני יצליח להעלות במשקל החזה שלי יחזור לגודל הרגיל ?

תשובה:
שלום לך. מדברייך אני רואה שאת נערה מאוד בוגרת ואחראית ואני מבינה שאת מודאגת בנוגע לבריאות שלך. תדעי שהגוף שלנו הוא החלק הכי יקר ועיקרי שלנו ואני רוצה לחזק אותך על העירנות, הבגרות והמודעות שאת מגלה בנוגע לשמירה על הבריאות של הגוף שלך! הדברים שכתבת בנוגע למשקל שלך, לחזה שלך ולגוף שלך הם דברים נפוצים מאוד בקרב בנות בגילך. את נמצאת כרגע בשלבי צמיחה ובשילה מינית וזאת תקופה מלאת שינויים ולכן אין ממה לדאוג! יחד עם זאת, אני ממליצה לך לשתף את הורייך בדאגותייך ושתפנו יחד לאיש/אשת מקצוע-לתזונאי/ת, שיוכלו לבדוק אותך ולראות האם הכול תקין ובמידת הצורך לתת לך המלצות מקצועיות להמשך. המשיכי לשמור על הבריאות שלך, שיהיה בהצלחה. חג שמח!


בת 11 שואלת: #91317
אני בת 11 וחצי ואני חושבת שאני מתחילה לעלות יותר מדי במשקל , אני בגובה 154 ס״מ ובמשקל של 46 קילו האם זה בסדר יחסית לגילי למרות שאני ב2 חוגי התעמלות זה בסדר? מה אני צריכה לעשות ??

תשובה:
שלום לך, המשקל שלך תקין לחלוטין, שעורי התעמלות משפיעים על מבנה הגוף וגם על המשקל, בכל מקרה אין לך מה להיות מוטרדת המשקל שלך תקין.


בת 18 שואלת: #91216
היי ,עוד לא קיימתי יחסי מין. ישלי כמה שאלות אחת ,שפתי הפות שלי לא באותו גודל האם זה בסדר? ושאלה נוספת נהיה לי פצע סגול קטן בשפתיים של הפות מה זה יכול להיות?

תשובה:
שלום לך, זה בסדר גמור. זה מאוד משמח שאת מסתכלת על הפות שלך ויודעת איך היא נראית. זה חשוב מאוד להכיר את הגוף שלנו, ובמיוחד את איברי המין. בכל הגוף שלנו יש איברים שיש מהם שניים, והם לא סימטריים: שדיים, אצבעות, ידיים, כפות רגליים, ועוד. זה נורמלי לחלוטין. אם את מסירה שיער מהפות, את הפצע יכול להיות כתוצאה מהסרת השיער או משערה כלואה שצמחה בתוך העור. לא מומלץ להסיר שיער מהפות. זה מגן על העור מפני פציעות וגם מפני זיהומים. אם את לא מסירה שיער, יכול להיות שזה פצע מסיבה אחרת ואז שווה להיבדק. כל טוב


בת 17 שואלת: #90929
היי,אני וחבר שלי מקיימים סקס יבש שאחד מאיתנו עם תחתון והשני בלי כלום. לפני שבוע בערך חבר שלי גמר לי על התחתונים בלמעלה כזה ואני מפחדת שאולי זה הגיע לנרתיק. בנוסף בשבוע האחרון יש לי הרבה הפרשות לבנות וסמיכיות וסיימתי מחזור רק לפני שבוע וחצי ככה שזה לא יכול להיות ממחזור. איך מפסיקים את ההפרשות?

תשובה:
היוש אין חשש להיריון כי נוזל הזרע לא היה בנרתיק או קרוב לפתח שלו, לגבי ההפרשות זה נורמלי וטבעי הפרשות מסוג זה הן בזמן הביוץ, אי אפשר להפסיק אותן במהלך החודש יש סוגים שונים של הפרשות וככה זה אצל כל אישה בריאה.


בת 15 שואלת: #90401
שלום, יש לי הפרשות מהנרתיק )לא בזמן מחזור) והן או שקופות וריריות כאלו, או שהן כמו כדורים קטנים ושקופים . רציתי לדעת ממה זה עלול להיגרם, ואם יש לי סיבה לדאוג או לא.

תשובה:
שלום לך, אני שמחה שפנית אלינו. ההפרשות אותן את מתארת הן הפרשות טבעיות שעוזרות לגוף שלך לשמור על היגיינת הנרתיק (איבר המין). אין לך סיבה לדאגה, זה תקין ונורמלי. כל טוב


בת 12 שואלת: #90272
היי אני פשוט משתגעת יושב ליידי בבית הספר וכל הזמן עומד לו הוא מתנדנד על הכסא ויש לו בליטה במכנס ולא מפסיק לעמוד לו ואני מתחרמנת בלי סוף בשיעורים ואני לא יודעת מה לעשות 2.וגם לא נוח לי עם עצמי יש לי ציצי ענק וכל הזמן בנים מסתכלים עלי ומתלחששים עליי כל פעם שאני רצה תודה אם תוכלו לעזור לי

תשובה:
שלום לך, אני אתחיל עם הדבר הראשון שהעלת- את נכנסת עכשיו לגיל ההתבגרות ובגיל הזה טבעי ונורמלי לחלוטין שתרגישי חרמנית וכנ"ל לגבי הנער שיושב לידך בבית הספר. אצל נערים בגיל הזה עומד הפין הרבה מאוד ועדיין קשה להם לשלוט על זה. הרבה פעמיים עומד להם ככה סתם בלי סיבה. עם הגיל נערים לומדים איך לשלוט על הזיקפה וזה לא קורה להם כבר ככה סתם. אני מבינה למה זה יכול להיות לך מגרה וזה בסדר גמור שאת תרגישי חרמנית, אך אם זה לא נעים לך לשבת לידו אני ממליצה לך לבקש מהמורה לעבור מקום בכיתה. לגבי הדבר השני שאמרת, לגבי הציצי שלך, את לא לבד בתחושה הזו. הרבה נערות צעירות שגדל להן הציצי מרגישות חוסר ביטחון וגם לצערי לפעמיים זה מושך תשומת לב שיכולה להיות לא נעימה. דבר ראשון שחשוב לי להגיד לך זה שאת עדיין צעירה ותוך זמן קצר לשאר הבנות גם יגדל הציצי ואז זה ימשוך פחות תשומת לב. שנית, ציצי זה דבר נפלא ונשי זה חלק מגוף האישה ויש לך את כל הסיבות בעולם לאהוב את עצמך ואת הגוף שלך. מעבר לכך, אם הליחשושים מפריעים לך אולי יש מישהי בבית הספר שאת יכולה לדבר איתה (כמו מחנכת או יועצת) כדי שהיא תוכל לדבר עם הבנים. ואם את מרגישה מספיק ביטחון אולי תוכלי להגיד לבנים בעצמך שזה מפריע לך ולא נעים לך. בנוסף, האם כבר התחלת ללבוש גוזיות/חזיות? יכול להיות שזה יעזור לך להרגיש יותר בנוח, וגם ימנע מהציצים לזוז כל כך הרבה כשאת רצה. אם תרצי להמשיך ולהתייעץ לעומק את מוזמנת להתקשר אלינו או להגיע לאחד הסניפים הקרובים לביתך. שיהיה בהצלחה :)


בת 13 שואלת: #90195
השפתיים של הפות שלי ממש ארוכות ואני דואגת .. איך אפשר לקצר אותן? או לעשות עם זה משהו שהן לא יהיו כאלה ארוכות כי זה מפריע ומגעיל

תשובה:
שלום לך. ראשית הרשי לי לחזק אותך - חשוב מאוד שנכיר את הגוף שלנו ונדע כיצד הוא נראה, במיוחד אותם איברים כמו הפות שקשה לראות אלא אם משתמשים במראה - כל הכבוד לך שאת בוחנת ומגלה את גופך. לשאלתך - בנות רבות מוטרדות מהצורה של הפות שלהן. השפתיים הגדולות של הפות הן בעצם שני כפלי עור המתכסים בשיער במהלך ההתבגרות המינית (בגיל ההתבגרות). השפתיים הגדולות מגינות על שאר חלקי הפות והן יכולות להיות קטנות, גדולות, קצרות, ארוכות ואפילו שונות זו מזו בגודל (כמו החזה שלנו! תוכלי להבחין במהלך התבגרות שלך כי שד אחד גדול יותר מהשני) אצל חלק מהבנות השפתיים הפנימיות בולטות מעבר לשפתיים הגדולות . הכל נחשב תקין. אין דבר כזה "נורמלי" או "לא נורמלי" כשמדובר בגוף שלנו. את עדין מאוד צעירה, איני יודעת מתי התחלת את שלב ההתפתחות הגופנית. את צפויה עוד להבחין בשינויים רבים וצפוי שיתעוררו אצל עוד שאלות רבות עד שגופך ישלים את המעבר מילדה לנערה. אינך צריכה להיגעל מהגוף שלך! את יפה ומושלמת בדיוק כמו שאת. כל טוב.


בת 16 שואלת: #90093
אני מעוניינת לדעת עד איזה גיל בנות מסיימות להתפתח מבחינת שינויי הגוף ומחזור סדיר

תשובה:
שלום לך. שאלה מקסימה! גיל ההתבגרות הוא תהליך ולכן קשה לדעת מתי בדיוק הוא מתחיל ומתי הוא נגמר. אך אם אתייחס רק לתהליך ההתבגרות המינית, אורכו של התהליך כארבע שנים. הוא מתחיל בין גיל 8 לגיל 13 (בממוצע סביב גיל 10) ולכן הוא מסתיים בערך בין גיל 12 לגיל 16 (גיל 14 בממוצע). השינוי הראשון בהתבגרות הגופנית הוא גדילת השדיים ובסמוך לגדילת השדיים מתחיל לצמוח שיער על איבר המין (הפות). כשנתיים לאחר תחילת גדילת השדיים תופיע הווסת הראשונה (שלב הדימום במחזור החודשי), אך בשנים הראשונות (בערך שנתיים) המחזור יכול להיות בלתי סדיר עם הפסקות ארוכות בין וסת אחת לשנייה. כמו בהרבה תחומים אחרים כל אחד מאיתנו הוא אחר ומיוחד וכך גם בתהליך ההתבגרות: לכל אחד קצב משלו. כל טוב.


בן 16 שואל: #90024
זה נכון שכשבחורה במחזור אז החזה שלה מתפתח ?

תשובה:
שלום לך. ראשית אני מבקשת להסביר לך את ההבדל בין מחזור ווסת. המחזור החודשי מתאר חודש שלם שבו מתרחשים שינויים בגוף האישה והוא כולל גם את שלב הביוץ ושלב הווסת, שהוא שלב הדימום במחזור. חלק מהשינויים שמתרחשים באים לביטוי גם בשדיים (חזה או "ציצים"). הרבה בנות מרגישות כאב בשדיים בימים שבין שלב הביוץ ושלב הווסת. בימים אלה השדיים לעיתים אכן נפוחים יותר. בכל מקרה החזה לא ממשיך לגדול עוד ועוד בכל מחזור, אלא גדל במשך כארבע שנים מתחילת גיל ההתבגרות ועד שמגיע לגודלו הסופי. כל טוב


בת 16 שואלת: #89979
אתמול חבר שלי ואני קיימנו מין אוראלי , הוא הכניס את הלשון שלו לתור האיבר שלי (לתוך החור עצמו) ואמר שהוא הרגיש כאילו יש לי שני חורים , שיש מעין התפצלות באמצע ? יכול להיות דבר כזה ? זה מסוכן ?

תשובה:
שלום לך. אני לא יודעת מה בדיוק הוא התכוון שיש שני חורים אבל אם תסכלי על תמונה של איבר מין של אשה (תוכלי בקלות למצוא באינטרנט) תראי שמתחת לחור של איבר המין יש לאשה עוד חור שממנו יוצא השתן. האם יתכן שלזה התכוון? לעומת זאת, אצל גברים השתן והזרע יוצאים מאותו חור. אני לא חושבת שמדובר במשהו חריג ובוודאי לא מסוכן. אני מציעה שתיקחי מראה ותסתכלי על האיבר שלך. אולי זה יעזור לך להבין איך את בנויה ומה הכוונה.


בת 17 שואלת: #88837
שלום :) אם אני לא מצליחה להכניס טמפון זה אומר שבבוא היום שאני אעשה את זה עם מישהו האיבר שלו לא יצליח להכנס לתוכי?

תשובה:
שלום, הרבה פעמים, אם אנחנו לא מכירות את איבר המין שלנו מספיק טוב אנחנו נלחצות ומכווצות את הנרתיק, דבר המקשה על חדירת טמפון במקרה שאנחנו מדברות עליו ואיבר מין בהמשך אם אנחנו מעוניינות לקיים יחסי מין עם חדירה. ההצעה שלי זה שתנסי לחקור את איבר המין שלך ללא קשר למחזור, אפילו מול מראה קטנה בחדר או בשירותים, תלמדי להכיר את איבר המין שלך קצת יותר ואולי את תרגישי משוחחרות יותר כשאת מנסה להחדיר את הטמפון. בהצלחה!


בת 13 שואלת: #88603
קבלתי בפעם הראשונה מחזור לפני 17 שבועות ומאז לא קבלתי יותר הם זה נורמלי? כדי לי לפנות לרופא?

תשובה:
שלום לך. מזל טוב על קבלת הווסת הראשונה! זה בהחלט נורמלי ואין סיבה שתהיי מודאגת. אחרי הדימום הראשון עשויים לעבור מספר חודשים עד לקבלת ווסת בפעם הבאה. כמו כן עד שהמחזור מסתדר באופן סופי יכולות לעבור שנתיים או יותר. כל טוב


בת 20 שואלת: #88529
היי, אני שותה גלולות מינס, השעה הקבועה שלי 9:30. אני 8 ימים לפני מחזור, ויש לי פתאום ריח לא טוב באיבר המין.. זה יכול לקרות לפני מחזור? או שאולי זה בגלל תחתונית ששמתי והייתי איתה מיום שישי עד ראשון בבוקר? הייתי בטיול בלי כלום כמעט, והכל היה מגעיל.. ולא החלפתי תחתונית ואני בדרך כלל רגישה. תודה

תשובה:
שלום לך, זה כנראה בגלל התחתונית. באופן כללי תחתוניות מגרות את עור הפות ואינן מומלצות לשימוש. הן מעודדות הפרשות ולפעמים גורמות גם לריח לא נעים. הכי טוב שתקחי איתך עוד תחתונים בימים החמים הללו והחליפי תחתונים במהלך היום. זה עדיף על שימוש בתחתוניות. בנוסף, אל תשתמשי בסבון כי גם סבון מעודד הפרשות. כל טוב


בת 12 שואלת: #88205
אני בת 12 וחצי, בערך בגובה 164 ושוקלת 53 פחות או יותר.. זה בסדר? (אני רזה ונראית מעולה..) אבל בזמן האחרון אני רוצה לרדת במשקל.. אמרו לי שהעצמות שלי כבדות ובגלל זה אני שוקלת יותר. איך אוכל להוריד בסביבות החודש נגיד לחמישים? ממש ממש תודה!

תשובה:
שלום לך יקירה, אמנם אינני רואה אותך אך מהנתונים שתיארת אין כל סיבה להורדה במשקל אלא להיפך. בגיל ההתבגרות ישנם שינויים התפתחותיים רבים והגוף משתנה. הגוף שלך זקוק לאנרגיה בשביל שינויים אלו ואל תמנעי מעצמך תזונה שיכולה לסייע לך בהתפתחות התקינה שלך. אני מאמינה שאת תגבהי וגם משקל הגוף שלך ישתנה בהתאם. אני ממליצה לך ללמוד לאהוב את מי שאת , כמו שאת. מאחלת לך בהצלחה ואנחנו כאן עבורך.


בת 16 שואלת: #87807
זה בקשר לשיער שלי , לפני שלוש שנים הוא היה ארוך והיה מגיע עד לתחת , אחרי זמן מה .. הסתפרתי ואף פעם לא הצלחתי להחזיר אותו ( עד היום ) לשיער ארוך .. תמיד מגיע עד 3 ס'מ מעבר לכתפיים הקטע הוא שהוא מגיע לאורך מסויים הוא פתאום מתחיל להתקצר ולהישרף .. אני לא יודעת איך להאריך אותו .. לא חייב עד לתחת כמו פעם , אבל לפחות שלא יהיה קצר .. אני אוכלת פירות וירקות ולפעמים מערבבת גם גאנק פוד אבל אני לא חושבת שזה משפיע עד כדאי כך על השיער שלי .. עצות להארכת השיער ?

תשובה:
שלום לך, להארכת שיער אין הרבה תרופות פלא. יכול להיות ששינית את אורך התזונה שלך? הפסקת לאכול בשר/חלבונים? בהקשר לנושאים אלה את יכולה לגשת לרופא המשפחה שלך ולעשות בדיקות דם לראות אם חסר לך ויטמינים כלשהם. הרבה פעמים בגיל ההתבגרות דברים שהיינו רגילות אליהם בילדותינו משתנים, לפעמים גם תכונות השיער. נסי להתייעץ עם ספר, לעיתים תספורת מרעננת את השיער ומאפשרת לו להתחזק. מעבר לעצות אלה, תספורת חדשה תאפשר לך להתאהב בשיערך בחזרה ולהבין כמה הוא יפה ומתאים לך בדיוק כמו השיער הארוך שאת זוכרת. כל טוב


בת 13 שואלת: #87562
היי , אני מאוננת כמעט כול יום ורציתי לשאול למה תמיד שאני מאוננת יוצא לי נוזל לבן , מוזר כזה ?

תשובה:
שלום לך, כשבנות מגורות מינית ו/או מאוננות, הפות מפרישה הפרשות שלעיתים הן בצבע לבן. לפעמים הן גם בצבע שקוף. זה משתנה במהלך החודש. זה טבעי ונורמלי לגמרי. המשיכי להנות ולהכיר את גופך. כל טוב


בת 17 שואלת: #87218
אם ההפרשות שלי סמיכות יותר ולבנות יותר זה אומר משהו? שוב תודה רבה!

תשובה:
שלום לך, ההפרשות שלנו מושפעות מהזמן בחודש בו אנחנו נמצאות: ווסת, לאחר הווסת, ביוץ ולקראת קבלת הווסת. כל החודש יש הפרשות בצבע שונה ובסמיכות שונה. ההפרשות גם משתנות בהשפעה להזעה, לבגד שאנחנו לובשות וכו'. כל טוב


בן 1 שואל: #86296
היי, כשאמרתי גוש שחוסם התכוונתי לגוש בשר החוסם את הכניסה לנרתיק הוא ורוד ושאני נוגעת בו אני לא מרגישה כאב . כשאני מותחת את הנרתיק עם האצבעות אז הגוש מחובר לעור שמסביב ויש כמה חורים קטנים באמצע הגוש אני לא יודעת מה זה ואני פוחדת ומתביישת לשאול את הורי. השאלה שלי היא אם לאחר שמקבלים מחזור הגוש קטן או משהו כזה

תשובה:
שלום לך, ייתכן ומה שאת קוראת לו הגוש החוסם הוא בעצם העור בפתח הנרתיק שנקרא "קרום הבתולין". אני מבינה שזה מאוד מלחיץ אותך אבל באמת שאין לך מה להילחץ. לדם הווסת יהיה מהיכן לצאת כי כפי שאמרת בעצמך, יש שם חורים. בנוסף, כפי שכתבנו לך, את יכולה להגיע לדלת פתוחה ולבקש מרופא/ה להסתכל ולראות שהכל תקין. כל טוב


בת 14 שואלת: #84860
היי, אני נורא מבקשת שתענו ליי, כי אני כבר לא יודעת מה לעשות זה ממש דחוף , אוקיי אז אני וחבר שלי עושים סקס יבש ושנינו עם תחתונים ויש פעמים שאני לובשת חוטיני. אנחנו מקפידים מאד על זה הוא לא יגמור ליד הפוט שלי, בזמן האחרון יש לי השתנה דחופה, שדיים רכים, שינוי בתאבון ונראלי שגם התכהות סביב הפטמות. האם יש סיכוי כלשהו שנכנסתי להריון ?, אפשר להכנס להיריון מ"טיפות אהבה"? בבקשה תעזרוו ליי

תשובה:
שלום לך יקירה , כל זמן ששניכם עם תחתונים אז אין סיכוי להריון. התופעות שאת מתארת מאפיינות את השינויים ההורמונליים שגופך עובר כחלק מההתפתחות המינית והגופנית שלך, אין בכך סימן להריון. ללא קשר, אפשר להיכנס להריון מ"טיפות אהבה" כאשר יש מגע נוזל הזרע של הבן לבין הפות של הבת. במקרה שלכם, זה לא רלוונטי כי שניכם עם תחתונים וזרע לא שורד כשנמצא על תחתון אטום. אני ממליצה שבזמן המגע המיני ביניכם, תלבשי תחתונים אטומים ולא בסגנון של תחרה או רשת. תהנו.


בת 14 שואלת: #84846
מאז שאני והבן זוג שלי שכבנו אני כאילו "רעבה" למין כמו התמכרות לסיגריות מה לא בסדר איתי?

תשובה:
שלום לך יקירה , הכל בסדר איתך, כנראה שהמגע המיני היה לך נעים ואין סיבה שלא תרצי להמשיך בכך וה"רעב" שלך הגיוני. בגילך ישנם שינויים הורמונליים רבים שמשפיעים על העוררות המינית שמופעלת גם ממחשבה. כלומר מספיק שתיזכרי במגע ביניכם, את יכולה פתאום להרגיש רטיבות באיבר המין עד כדי כך שהתחתונים נהיים מעט רטובים. תהני (:


בת 16 שואלת: #84805
שלום,יש לי בעיה ואני לא יודעת מה לעשות איתה. מקווה שתוכלי לעזור לי אז ככה יש לי כאבי בטן לפעמים כואבים מאוד בבטן התחתונה מעל איבר המין והמחזור שלי מאחר אני לא יודעת בכמה חןדשים כי אני לא זוכרת מתי קיבלתי וחבר שלי ואני לא קיימנו יחסי מין אף פעם אני עדיין בתולה אבל הוא רק מכניס לי אצבעות ואנחנו לפעמים עושים סקס אוריאלי שהוא עם בגדים או שלפעמים רק עם תחתון ורציתי לדעת למה הוא מאחר לי ולמה יש לי את הכאבי בטן האלו האם זה מהחדרת האצבעות? תודה

תשובה:
שלום לך, מדברייך אני קוראת שכאבי בטן מציקים לך ומטרידים אותך. לגבי הווסת (מחזור) לא רשמת האם בדר"כ היא מגיעה באופן סדיר. איחור בווסת יכול להיות מושפע מגורמים רבים כגון: שינויים הורמונליים, שינויים בתזונה, וכדומה. הייתי מציעה לך לגשת לברור רפואי גם בגלל האיחור של הווסת וגם בגלל הכאבים שאת מתארת בבטן התחתונה. בהקשר למגע המיני עם החבר שלך, חשוב שתוודאו שלפני שאתם מחדירים אצבעות, שתשמרו על היגיינה וניקיון הידיים מאחר ואיבר המין הנשי רגיש מאוד לזיהומים. אינני מבינה ממילותייך האם הכאבים בבטן התחתונה החלו לאחר החדרת האצבעות או היו גם לפני. בכל מקרה, ממליצה שתקבעי תור לרופא נשים להתייעצות ותשתפי אותו במה שכתבת לנו. בהצלחה ואנחנו פה בשבילך


בת 21 שואלת: #84720
שלום.. רציתי לשאול אם אני נוטלת בגלולות יאז כבר שנה ואני רוצה לדלג על מחזור זה מסוכן?

תשובה:
שלום לך, אם התכוונת ללקיחה רצופה של החפיסה אך אין בכך סיכון אך יהיה לך שיבוש במחזוריות הקבועה שלך והווסת (המחזור) לאחר מכן, תגיע בתאריך שונה אז חשוב שתהיי מודעת לכך. בכל מקרה, מכיוון שאני לא מכירה את הרקע הרפואי שלך, ממליצה לך להתייעץ עם רופא הנשים שלך, אפילו באופן טלפוני. בהצלחה


בת 14 שואלת: #84717
שלום , אני בת 14 וקיבלתי מחזור לפני בערך שנה . היו לי כמה חודשים שהמחזור היה בערך סדיר , לא ממש אבל בערך , ואז פתאום לא קיבלתי כבר שלושה חודשים בערך ברציפות , האם אני אמורה לדאוג ? או שזה בסדר לגילי כי המחזור עוד לא סדיר ? תודה

תשובה:
שלום לך יקירה, את עדיין צעירה מאוד ולא תמיד הווסת סדירה. יחד עם זאת את מתארת מצב שהווסת לא הופיעה 3 חודשים ברציפות. אינני מכירה אותך אך עיכוב בווסת יכול לנבוע מסיבות רבות ומגוונות כגון: שינוי בתזונה, ספורט, מצב רגשי, שינויים הורמונליים, שינוי באורח החיים, גנטיקה ועוד. מקריאת שאלותייך מהעבר, נראה שנושא סדירות הוסת (המחזור) מעסיק אותך מאוד ולכן , ממליצה לך לשתף את אימך ולהתייעץ עם רופא משפחה או רופא נשים ואולי זה יעזור לך להכיר ולהבין את גופך בצורה הטובה ביותר. רופא נשים לא צריך לעשות לך בדיקה גניקולוגית אלא רק לשוחח איתך . בהצלחה


בת 15 שואלת: #84713
זה רע לאונן במחזור? אני פשוט כל כך חרמנית ורוצה לגמור אם ההרגשה הזאת.

תשובה:
הי לך יקירה, זה מקסים בעיני שאת מגלה ונהנית מהגוף שלך. בזמן וסת (מחזור) יש שינויים הורמונליים אשר גורמים לעתים לעוררות מינית מוגברת. זה דבר טבעי ואם האוננות נעימה לך אז אין סיבה להפסיק גם בזמן הווסת. מאחלת לך המשך הנאה מגופך


בת 16 שואלת: #84470
היי.שבוע טוב. תודה רבה אתם מרגיעים מאוד. הייתי ממש בלחץ ועכשיו כבר פחות ברוך ה' בזכותכם. אתם יכולים להסביר לי איפה זה פתח הנרתיק? אני לא שמה טמפונים ולכן אני לא יודעת.

תשובה:
שלום לך אני שמחה שהצלחנו להרגיע אותך. הדרך לדעת איפה פתח הנרתיק היא לקחת מראה קטנה, למצוא חדר פרטי עם דלת נעולה ולהסתכל על הפות שלך, ללמוד ולהכיר אותו ולראות איפה יש פתח. הפתח שאת רואה ושאם את רוצה את יכולה לנסות להחדיר אליו אצבע כדי לוודא שזה אכן פתח הנרתיק - זה הנרתיק שלך. באתר של דלת פתוחה: http://www.opendoor.org.il/ תוכלי לחפש איור של פות וגם בו תוכלי לראות איפה פתח הנרתיק. אני ממליצה לך לחקור וללמוד קצת את הפות שלך, זה חשוב כדי להכיר את הגוף שלך וליהנות במגע מיני. שיהיה בהצלחה


בת 16 שואלת: #84236
אני לובשת פושאפ מגיל 13 והרבה פושאפ(שתי חזיות מרופדות)רציתי לדעת אם יכול להיגרם נזק להיתפתחות החזה שלי אם אלבש כל יום למשך רוב היום

תשובה:
שלום יקרה. אין שום נזק בלבישת חזיה רגילה או פוש אפ או לבישת גוזיה.


בת 16 שואלת: #83233
הי, האם הגיוני שאיבר המין הנשי חם? ללא סיבה פשוט חם.

תשובה:
שלום לך, בהחלט כן. זהו איבר פנימי שלא חשוף לקור. מקום נפלא לחמם את הידיים כשקר! בהצלחה!


בת 15 שואלת: #82967
הצורה של השפתיים שלי באיבר המין שונה הם משתלשלות כלפי החוצה והם מאוד ארוכות. זה מאוד בולט שאני לובשת בגדי ים. אני קראתי באינטרנט וכתוב שזה קורה אחרי לידות או שמזדקנים. אני מפחדת לספר להורים שלי מה לעשות? זה נורמלי??

תשובה:
שלום לך, את מתארת צורה טבעית ונורמלית של שפתי פות. לכל אחת מאיתנו צורה קצת שונה. כמו שיש לנו אף שונה, פנים שונות, מבנה גוף שונה ועוד. בגיל ההתבגרות הפות משתנה כחלק טבעי של גדילה, יתכן והשינוי עדיין חדש לך. אשמח מאוד לארח אותך בדלת פתוחה חיפה ולהראות לך תמונות ושרטוטים של צורות שונות של פות בכדי שתביני כמה נורמלי הפות שלך. מה שקראת באינטרנט, אינו קשור לנערה בת 15, צריך לדעת לברור גם מידע באינטרנט. בהצלחה!


בת 14 שואלת: #82899
שלום, קראתי באחת התשובות שלכם שהשפתיים הפנימיות והחיצוניות בפות לא סימטריים. אז אולי זה מה שיש לי? רק שהשמאלי התנפח עם הזמן אז האם זה הגיוני? וזה גם מפריע לזרם של השתן ואז הירך הימנית שלי קצת נרטבת.. בסוף לא דיברתי עם אמא שלי ולא הראתי לה, אני כל הזמן דוחה את זה ודוחה את זה וכנראה שאני מנסה להתחמק..

תשובה:
שלום לך זה מעולה עבורך שאת מודעת ועירנית לשינויים שקורים בגוף ובמיוחד באיברי המין. כמו בתשובות הקודמות- אין לנו דרך לתת לך תשובה לגבי הנפיחות באיבר המין הדרך היחידה להבין מה הסיבה לכך היא ללכת לרופא\ה יחד עם אמא ולהבדק, בייחוד אם את מתארת שזה מפריע לך ביום-יום. זה מאוד טיבעי להרגיש מבוכה מהבדיקה ומהשיחה עם אמא, אבל זה ממש חלק מההתבגרות, ולרבים ורבות יש חוויה דומה. את לא חייבת להראות לה את הפות אלא רק נסי למצוא זמן טוב לשיחה כזו ותגיעו ביחד לרופא\ה. הבריאות שלך חשובה לך וגם לאמא שלך, תאזרי מעט אומץ, תעברו ביחד כמה דקות של מבוכה ואז תוכלי להבין מה הסיבה לנפיחות ולחזור להיות רגועה. שיהיה לך בהצלחה :)


בת 13 שואלת: #82811
אז ככה,אני בת 13.5 וההתפתחות שלי החלה נורא מוקדם-כיום אני כבר בין הבנות עם החזה הכי גדול ואני מאוד גבוהה ונראית מבוגר לגילי...בגיל 11 קיבלתי מחזור ועד החודש (ינואר)הוא לא היה סדיר.הקטע הוא שקיבלתי יום חפני התאריך שלי והזרימה הייתה כל כך חלשה עד שראיתי דם פעם אחת ביום החמישי שנגבצי (וגם זו הייתה כמות ממש קטנה)ובכל שבעה ימי המחזור הייתה לי הפרשה חומה.אני לא פעילה מינית אבל אמרו שזה סימן להיריון,מה שלא נראה לי הגיוני כל כך...מה זה יכול להיות?האם זה תקין?אשמח אם תענו לי, רחל

תשובה:
שלום לך, היריון מתרחש כשיש מפגש בין ביצית וזרע ולכן אם את לא פעילה מינית אז אין סיכוי להיריון. בגילך טבעי ונורמלי שהווסת לא תהיה סדירה ושיהיו שינויים. אך איחור או הבדל של יום אחד בין חודש אחד למשנהו נחשב מחזור סדיר מאוד. מחזור בדרך כלל מגיע בין 28 ל 34 ימים מהווסת האחרונה. אם יש לך חשש, כאבים או רצון לידע והבנה, את יכולה לפנות לרופא משפחה ו/ או רופא נשים (בליווי אמא) ולעשות בדיקות דם פשוטות, אך לדעתי אין צורך בכך אלא אם את חשה כאב או ווסת שלא מופיעה כמה חודשים. בהצלחה!


בת 16 שואלת: #81146
אני בת 16 והפיטמות שלי ממש גדולות ונפוחות בנוסף לזה הן שקופות (רואים את הוורידים) זה ממש מביך ומגעיל אותי איך אני מסדרת את זה ? או שזה יסתדר לבד

תשובה:
שלום, את נמצאת בגיל בו הגוף שלך מתפתח ומשתנה וזה דבר נפלא. כרגע זה אולי נראה לך שהפטמות גדולות כי החזה עדיין מתפתח וכן שרואים וורידים, אבל גם זה עוד יכול להשתנות. אבל מי אמר שלאחרים הפטמות יותר קטנות או לאחרים לא רואים את הורידים? אם את בוחנת לפי מה שמראים לנו בפורנוגרפיה אז זה לא מייצג בשום צורה את הגיוון ואת היופי של הנשים, לוקחים שם משהו מאוד סטנדרטי. בפועל כולנו מאוד שונות וזה מה שנותן לנו את הייחודיות והיופי שלנו. לכן, לא כל מה שנראה לך כמו פגם הוא פגם. כדאי שתכבדי את הגוף שלך ותסתכלי עליו ותחפשי גם מה יפה בו ותקבלי אותו, ולא רק את הפגמים שלו. אני בטוחה שעם הזמן תאהבי אותו, אבל תכבדי את זה שאת נמצאת בתהליך של שינוי והתפתחות, ואל תמהרי לרצות ולשנות אותו. מקווה שעזרתי ושיהיה בהצלחה!


בת 16 שואלת: #81120
שלום רב ושבוע טוב,שאלתי נוגעת למשקל שלי ,אני בת 16 הגובה שלי הוא 1.65 ומשקלי הוא 53,לפני חצי שנה שקלתי 59 שזה משקל שבריא לי וטוב לי לגילי...אני אכן מקיימת יחסי מין ואוכלת ללא שום דילוג אבל אני לא מבינה מה גרם לירידה כזאת מהירה במשקל תוך חצי שנה ללא כול דיאטות וכושר גופני מי מה זה יכול לנבוע ?

תשובה:
שלום לך. תראי בגיל ההתבגרות יש כל מיני שינויים וזה לא אומר שיש בעיה. בכל זאת הייתי מייעצת שתלכי לרופא המשפחה ותדברי איתו/איתה על זה. אם את אומרת שלא חל שום שינוי בתזונה ובפעילות הגופנית, אולי כדאי בכל זאת להעלות את השאלה בפני רופא.


בת 12 שואלת: #80981
אני עוד מעט חוגגת בת מצווה..... יש לי בשדיים בצד הימני מתחת לפיטמה (מתחת לעור) גוש קטן ובצד שמאל גוש ממש פיצפון, זה בסדר או שצריך לבדוק את זה?? לכל הבנות מכיתה שלי יש כבר חזה והן הולכות עם גוזיות ורק לי אין חזה והולכת בלי גוזיה

תשובה:
היי חמודה, לכל אחת מאיתנו קצב גדילה והתפתחות שונה. לכל אחת יופיעו סימני ההתבגרות המינית (גדילת חזה, צמיחת שיער בבית השחי ובערווה) בקצב שונה וזו תופעה טבעית מאוד. לא כולנו מתפתחות בקצב זהה. הגוש שאת מתארת הוא תחילת תהליך גדילת החזה והוא תהליך טבעי לחלוטין. לידיעתך, החזה אינו גדל בצורה סימטרית ולכן יש לך גושים במידות שונות. אל דאגה, זה מתאזן עם הזמן, אך דעי כי לא קיימות נשים עם חזה טבעי (לא מנותח), בעלות סימטריה מושלמת. אני מבינה כי היית רוצה גם להיזדקק לגוזיה יומיום, אך אני ממליצה שתאפשרי לשדיים שלך להתפתח בטבעיות ותלבשי גוזיות עם חולצות לבנות. חג שמח ונהדר לך.