A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

הפרעות אכילה

דלת פתוחה הקרובה אליך

הפרעות אכילה

בת 17 שואלת: #98078
היי , אני בת 17 ומגיל 14 סובלת מהפרעות אכילה. זה התחיל מאנורקסיה , התמכרות לספורט (4 שעות כול יום מבלי לשים לב במכון ) הוביל לדלקת בברכיים ואי כניסה למכון כושר יותר, ומשם התחלתי לפחד להשמין והקאתי .. הייתי במרכז להפרעות אכילה , אישפוזי בית ואישפוז בבית חולים .. הבעיה היא , שאני כולכך חסרת ביטחון לגבי עצמי , אני שומעת הרבה מחמאות כלפיי אבל אני רוצה להגיע למצב שאני מסתכלת במראה ואוהבת את מה שאני רואה! אני יודעת שאני גורמת נזק לעצמי כולל לגדילה שלי , אבל זה כולכך קשה להפסיק .. זה קשה במיוחד שבגלל שהגוף רגיל להקיא אחרי שתי ביסים הקיבה שלי ממש מתנפחת ובשביל להעלים את זה אני חייבת להקיא , כי אחרת שום בגד לא יכול להסתיר את התנפחות הקיבה .. יש להדגיש שאני כבר לא מרזה מההקאות בגלל הבולמסים הכבדים שלי .. מה לעשות ? איך מפסיקים את ההתנפחות בקיבה ?

תשובה:
שלום לך, אני מצטערת שלמוע על כל מה שעברת ושאת עוד עוברת. זה נשמע לא פשוט ואני שמחה שכתבת לנו. אין שום סיבה שתשארי עם המחשבות שלך לבד ובשביל זה אנחנו כאן. אין דרך להפסיק את התנפחות הקיבה. כשאנחנו אוכלות הקיבה מתמלאה. ככה זה בטבע וזה מה שמחזיק אותנו בחיים. אני שועמת ממך שעברת טיפולים רבים אבל אני לא שומעת שהיית בטיפול פסיכולוגי שיחתי. האם ניסית טיפול מתמשך? האם ניסית תרופות נוגדות דכאון? זה דברים שמאוד יכולים לעזור לך. נשמח להפנות אותך למטפלת אם תרצי. האם הורייך שותים לתחושותייך? האם יש לך חברות איתן את מדברת? הבריאות והגוף שלך חשובים ואני אל רוצה שתפגעי בעצמך. את חשובה בעולם הזה. כל טוב


בת 16 שואלת: #84192
היי, אשמח לענות על תשובתך לשאלתי הקודמת. לא, לא מתעללים בי. הייתי אצל הפסיכולוגית במשך כשלושה חודשים- אחת לשבוע. לא הרגשתי הקלה לאחר הטיפול והעדפתי לעזוב (אחרי מריבות עם אמא שלי). יש לי נטייה לקום ולעזוב כשקשה ושאני לא מרוצה. אני לא נמצאת בביה"ס כבר חודש וחצי והמחנכת מעורבת וגם היועצת השכבתית. אבל אני לא באמת רוצה לדבר עם היועצת כי בפעם הראשונה שסיפרתי לה שיש לי הפרעת אכילה אז היא לא באמת הבינה מהזה והתגובה שלה הייתה מוזרה בעיניי אז אין לי הגשה נוחה איתה, שתיהן באו לבית שלי לברר מתי אחזור לביה"ס. אני מתביישת וכל הרופאים והטיפולים שאני עוברת מתישים אותי והמצב אכזרי אלי.

תשובה:
שלום לך, אני מבינה מאוד למה את מתכוונת. לא תמיד החיבור בטיפול הוא מיידי, במיוחד כשאת מרגישה ממש רע וקשה להוציא את זה מול עוד אדם. המצב לא אכזר אליך, אלא הפרעת האכילה והרצון להיות מאוד רזה, למרות שכרגע את לא רואה את זה כי את עמוק בפנים, יש לך את הבחירה לאהוב את עצמך ולהגיד דברים חיובים על העולם, במנטרות בדיוק כפי שאת אומרת לעצמך ההפך. זו העבודה שצריכה להעשות בחדר הטיפול וזה מה שיכול לעזור לך - לזרוק את כל המחשבות שלא מסייעות ולא עוזרות להרגשה שלך ולהחליף אותן במחשבות חיוביות יותר (אך גם מציאותיות) במקרים של הפרעת אכילה, שאגב נפוצה מאוד היום, הטיפול הכי יעיל הוא טיפול התנהגותי קוגניטיבי. האם זהו סוג הטיפול שלך? נסי לשתף פעולה עם אמא ועם המטפלת, אני בטוחה שהן רוצות בטובתך רק לא יודעות איך לעשות את זה. מאחלת לך טוב ובהצלחה!


בת 15 שואלת: #83025
יש לי הפרעות אכילה, אני רוצה להרזות , אז אני הולכת לשירותים ומקיאה, ושמעתי מלא פעמים שזה מסוכן וכל הסמן מדברים על זה וקשה לי להפסיק אני רק רוצה להיות רזה, ואמרו לי שיכולים למות מי זה והמחשבה שלי רק זה לפחות שאני ימות רזה ואני לא יודעת מה לעשות קשה לי להפסיק כי אני רוצה להיות רזה אבל אני מפחדת להרזות יותר מידי ..

תשובה:
אני מצטערת לשמוע שיש לך הפרעות אכילה. מה שאת מתארת באמת מסוכן ואת חייבת לקבל עזרה רפואית מיד. חבל שבגלל קשיים בגיל ההתבגרות את תעשי נזק לגוף שלך. האם ההורים שלך מודעים לבעיה? אחיות? אחים? חברות? אני מאד מבקשת ממך שתגשי לרופא המשפחה ותדברי על זה ואל תחכי. את גם מוזמנת לבוא לדלת הפתוחה בשעות הקבלה ולדבר עם יועצת. זה חשוב מאד. אל תזניחי את עצמך ולא תוותרי לעצמך. את יכולה לקבל עזרה.


בת 13 שואלת: #83023
אני בת 13 הגובה שלי הוא 1.68 ואני שוקלת 43 אני מרעיבה את עצמי כבר מתחילת שנה בערך לא שמתי לב לזה בהתחלה , עד לפני שבועיים הייתי 45 כל שבוע בערך אני יורדת קילו או שתיים. יש לי בטחון עצמי נמוך ואם מישהוא רק אומר לי שמנה אפילו בצחוק אני לא אוכלת שבוע שלם ואני לא יודעת מה לעשות

תשובה:
שלום לך. טוב שפנית אלינו. את זקוקה לעזרה מקצועית כי ירידה כל כך דרסטית במשקל היא ממש מסוכנת. אני מאד מבקשת ממך שתפני לרופא המשפחה בלי לחכות. האם המשפחה שלך יודעת את זה? את חייבת לקבל עזרה מאיש מקצוע. חבל שבגלל קושי מסוים, תעשי נזק לגוף שלך. כל טוב לך. תשמרי על עצמך!!