A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

דיאטות מיוחדות

דלת פתוחה הקרובה אליך

דיאטות מיוחדות

בן 18 שואל: #114988
היי אני בן 18 וקצת והורדתי במשקל 17 קילו ב4 חודשים בערך ועוד לא סיימתי את ההתפתחות שלי(בוודאות) עוד אין לי זיפים או זקן וקצת שערות בבית שחי .. האם זה משפיע על הגובה שלי? יכול להיות שזה גרם לי לפספס כמה סמ מהגובה שהייתי אמור להגיע אליו במהלך ההתפתחות? בגלל שהגרעון הקלורי מחסיר מהגוף חלק ממה שהוא צריך בשביל ההתפתחות .. זאת לא הייתה דיאטת כסאח או משהו אבל גרעון גדול יחסית (40% .. ואני ממשיך בדיאטה בינתיים עד שנגיע לתוצאות

תשובה:
היי לך, שינוי תזונתי ושינוי הרגלי חיים יכול להשפיע על התפקוד של הגוף שלך אך לא ניתן לדעת עד כמה ההשפעה ( זאת אומרת - כמה "פספסת" כהגדרתך). בגילך קצב ההתפתחות הוא מעט איטי יותר ולכן יותר קשה להרגיש אותו מאשר בגילאים צעירים יותר. בכל הנוגע להתפתחות גופנית יש להעזר בסבלנות והרבה קשור לגנטיקה שלך. לגבי הדיאטה, ממליצה לך להיפגש עם איש/אשת מקצוע שיבדוק את התזונה שלך ויוודא שהיא תקינה ותואמת לגוף ולגיל שלך. כל טוב.


בן 12 שואל: #114845
היי ... אשמח לשמוע על מאכלים שכדאי לאכול בגיל ההתבגרות בשביל להתפתח ולגדול... רק לא בשר ודגים כי אני צימחוני.. כאילו מה יכול להיות בריא להתפתחות איזה אוכל? תודה.

תשובה:
שלום. אני מאד שמחה שאתה מתעניין ורוצה להקפיד על תזונה בריאה. יש המון מידע באינטרנט על תזונה נכונה ואיך להרכיב דיאטה מתאימה. אתה צריך לאכול מגוון ירקות ופירות, חלבונים, קטניות ופחממות. נסה לחפש מידע על מאכלים שחשוב במיוחד שדווקא צמחוניים יאכלו כתחליף לבשר ודגים. בהצלחה!


בת 13 שואלת: #114794
היוש 👋 את הזכרת תזונה מגוונת, אפשר קצת יותר פרטים? יש הצעות לתפריט מגוון ובריא? קצת עזרה...

תשובה:
היי, תזונה מגוונת בגיל ההתבגרות היא בעצם תזונה שנותנת לגוף תפריט מגוון, מכל קבוצות המזון, כך שלגוף שלך תהיה האנרגיה לצמוח ולהתפתח בתקופה חשובה זו. חשוב שתדעי שבכל קופות החולים ניתן להפגש עם תזונאיות מומחיות לגיל ההתבגרות שיכולול לעזור לכל אחד ואחת לבנות תפריט בריא ומגוון. אני מצרפת לך קישור מפורט, כמו שבקשת: http://www.opendoor.org.il/u/fck/File/he/%D7%90%D7%9B%D7%99%D7%9C%D7%94%20%D7%A0%D7%91%D7%95%D7%A0%D7%94%20%D7%91%D7%92%D7%99%D7%9C%20%D7%94%D7%94%D7%AA%D7%92%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%AA%20-%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%94.doc כל טוב ולבריאות!


בן 13 שואל: #108693
שלום, בטוח שאתם עוזרים לבני נוער רבים, אתם נהדרים!! בן 13 מתאמן בשחייה 9 פעמים בשבוע בוקר וערב, אימונים אינטנסיביים. בשילוב של האימונים ובית הספר יוצא מצב שאני לא אוכל הרבה, הכוף שלי כבר התרגל לזה כך שאני לא רעב... אבל לפעמים אחותי, בת 8, אוכלת בארוחות יותר ממני. ההורים קצת מודאגים אבל אני די רגוע, אני כמעט בכלל לא חולה אז לא נראה שזה מחליש אותי. האם זה ייפגע בגדילה וההיתפתחות שלי? מטר 1.62 משקל 39 ק"ג

תשובה:
שלום לך. אני שמחה שאתה מתאמן, ספורט ממש חשוב לגוף ולנפש! אני לא יכולה לתת לך תשובה ישירה כי אנחנו לא גורם רפואי, ממליצה לך ללכת לתזונאית או נטורופתית (דרך קופת חולים) שתבנה לך תפריט מאוזן לפי הנתונים הפיזיים שלך ולפי האימונים. אני מבינה את הדאגה של ההורים שלך, ואני בטוחה שגם אתה יכול להבין אותם, אתה בגיל ההתבגרות וממש חשוב שתדאג לבריאות הגוף שלך, אולי תלך יחד איתם לתזונאית? שתוכלו לקחת אחריות כל המשפחה יחד. כל טוב


בת 15 שואלת: #106266
לבנים שמנים יש ציצי גדולך בגלל השומן...אבל לבנות זה גם שומן וגם הגנים הנשיים. קראתי הרבה על זה ושתיית חלב סויה או אכילת סויה זה לא מיתוס, יש בה אסטרוגן שזה הורמון נשי. רציתי לשאול, באיזו כמות צריך לשתות חלב סויה ביום ובאילו שעות רצוי בשביל הבריאות ובשביל שזה יועיל? אני יודעת על עוד מאכלם כאלה אבל אילו באמת עוזרים? ובבקשה אל תגידו שזה עניין של זמן ואני לא צריכה למהר והכל בסדר או דברים בסגנון...כי כמו שכבר אמרתי, אני כבר בגיל ההתבגרות ממזמן וזה חשוב לי...:)

תשובה:
שלום לך, יש מחקרים שטוענים כי מסוכן לצרוך סויה בגלל כמות האסטרוגן, ויש מחקרים שטוענים שאין סכנה בכלל. כמו שאמרת, את בגיל ההתבגרות, ונכון שלוקח לגוף זמן להתפתח (לפעמים עד שנות ה-20!), ועם זאת אנחנו יכולים לעזור לגוף בתהליך הגדילה שלו גם בכל מה שקשור להתפתחות מינית. בשביל זה את צריכה לבנות תפריט מגוון ומאוזן, כל דבר שתאכלי או תשתי בכמויות גדולות מאוד עלול לסכן את הבריאות שלך (גם אם תאכלי רק עגבניה כל היום זה לא בריא בכלל). זו לא תשובה רפואית, כדי לקבל תשובה על מה לאכול ובאילו כמויות כדאי שתפני לתזונאית או נטורופתית, תבקשי מרופא\ת המשפחה שלך הפנייה, וכך תוכלי לבנות תפריט בצורה אחראית.


בת 15 שואלת: #99341
כתבתי את השאלה הזאתי, אך לא עניתם/ענית לי על השאלה עצמה שהיא על החזה.. וכן יש לי תפריט מסודר לגילי ומאמן צמוד. אשמח לתשובה חדשה(: שלום(: לאחרונה התחלתי להכנס לכושר ואני שואפת להוריד במשקל 25 קילו ומקווה שאצליח בעזרת ה׳(: הבעיה היא שאני יודעת שכשיורדים במשקל באופן משמעותי כזה מידת החזייה יורדת לפחות בקאפ אחד. לי יש 85b וגם לאימי, אבל לאמה ואחותה (סבתא ודודה שלי) יש דאבל D ודאבל C. האם זה הגיוני שיהיה לי מידה a אחרי ירידה במשקל? אני בת 15 ולאימי הפסיק לגדול החזה בגיל 20 אבל מידת הקאפ לא ממש עלתה לה. אני יודעת שהחזה זה גנים ולפי הגנים שלי אמור להיות לי לפחות b או c אבל אני מפחדת שיהיה לי a אחרי הירידה.. אפילו לאמא של אבי יש חזה גדול (דאבל D) מקווה שהאתר יעזור לי כמו שעזר לאחרים(: תודה רבה(:

תשובה:
שלום לך. אני רואה שהשאלה הזאת מטרידה אותך ושאת חוששת לשינוי בגודל החזה שלך ואני שמחה שכתבת לנו שוב. אני גם שמחה לשמוע שאת יורדת במשקל בצורה מבוקרת ובליווי מקצועי וכך דואגת ושומרת על הבריאות שלך. בנוגע לשאלתך- ראשית, בגיל 15 הגוף עדיין עובר שינויים ולכן ייתכן והגוף שלך לא סיים לגדול ושהחזה שלך עוד צפוי לגדול עוד בעתיד אבל גם ייתכן והוא סיים לגדול. קצב צמיחת החזה הוא לא תמיד קשור למה שהיה לאימא שלך ולכן זה משהו שרק הזמן יגיד. שנית, ייתכן ובתהליך ההרזייה שלך מידת החזה שלך תיקטן וייתכן שלא. קשה מאוד לדעת זאת בוודאות בגלל שלכל אישה הגוף מגיב אחרת לשינויים במשקל ולכן לצערי אני לא יכולה להגיד לך בבוודאות האם הוא ייקטן או לא. מה שאני ממליצה לך לעשות, זה לנסות ולהירגע ולתת לגוף שלך לעבור את השינויים שהוא צריך תוך כדי קבלה ואהבה של מי שאת מבפנים ומבחוץ. כל טוב.


בת 17 שואלת: #90531
היי , אני לא יודעת איך הגעתי למצב הזה .. אבל הבעיה שלי היא כזו .. יחסית לגילי ולגובה שלי זה היה חזה שופע וגדול.. ועכשיו בתקופה האחרונה הוא ירד לי משמעותית החזיות נהיו גדולות עליי ופתאום הוא הצטמק לי .. השאלה שלי אם זה קשור לכדורים ששתיתי ) אוגמנטין וסדורל , ועכשיו אני ממשיכה רק ען כדורי ברזל .. או שזה קשור לאכילה מועטת אני טיפוס שלא אוכל הרבה בדכ.. ואם אפשרי להחזיר למצב הקודם בלי כדורים וחומרים .. םשוט טיבעי. ??

תשובה:
היי לך, ייתכן שהדבר קשור לכדורים שנטלת ובהחלט לדיאטה שאת עושה. דיאטה וירידה במשקל משפיעות על הורדה במשקל בכל הגוף, כולל בחזה. אוגמנטין למשל הינה תרופה שגורמת לשלשולים, כך שאם אכן שלשלת וירדת במשקל, הגיוני שגם החזה שלך יקטן. מעבר לכך, את בת 17, את עדיין מתבגרת ומתפתחת. בגיל הזה יש הרבה שינויים הורמונליים ולכן גם שינויים גופניים. אם הדבר מאוד מציק לך, הייתי מציעה לך ללכת לדיאטנית ולהתייעץ עמה לגבי תזונה נכונה, אני בטוחה שהיא תתן לך מענה. אבל, לפני שהיתי הולכת לדיאטנית, הייתי במקומך לוקחת לעצמי זמן לחשוב. מדוע מפריע לי שהחזה שלי נהיה קטן יותר? למה זה מציק לי? למה אני רוצה חזה גדול ושופע? אני מעודדת אותך לחשוב על אידיאל היופי ועל המחיר שאנו משלמות כשאנו מנסות לעמוד בו. רשתות האופנה, הפרסומות בטלוויזיה, שחקניות, דוגמניות- כל אלו מציגות לנו מודל יופי שהוא בדרך כלל (או יותר מדויק, תמיד) לא ריאלי. הרבה פעמים המודל הזה גורם לנו להרגיש לא פרופורציונליות, פגומות, לא יפות. אבל האם זה באמת נכון? גם אם החזה שלך נהיה קטן יותר, זה לא הופך אותך לפחות יפה או מושכת. חזה קטן גם לאו דווקא הופך אותך ליותר יפה או מושכת. זה פשוט הופך אותך לנערה, בחורה או אישה עם חזה קטן יותר ממקודם. זה הכל! בהצלחה!


בן 17 שואל: #85490
היי רציתי לשאול משהו בבקשה,אני כבר שנה וקצת כמעט ולא אוכל בשר בקר,מבחינת כך שאנחנו לא אוהבים במשפחה סשר ואוכלים בעיקר עוף,נוסף על כך אני אישית לא צורך חלב מבחינת המוסריות וכל ההורמונים האלה שמכניסים בחלב וכו וכו... ועכשיו לעניין;אני רואה שיש לי שיער מאוד דל כזה... זאת אומרת שאם יש לי הרבה שיער אז יש לי למשל שורות קטנות כאלה שלא צומח שם הרבה שיער ולא שזה נראה ממש לעין אבל עדיין רואים את זה... עכשיו שאלתי היא אולי זה בגלל הבי 12 שאין בבשר שלי או בחלב שיש בו סידן(כפי שאומרעם רופאים רבים) תודה רבה על האוזן הקשבת....

תשובה:
שלום לך, יכול להיות קשר בין הרגלי התזונה שלך לבין שיערך הדליל, אך לא בהכרח. שיער הוא עניין תורשתי ויכול להיות שזה קשור לגנים שלך. בנוסף, אפשר לקחת תוספי תזונה של B12 ולראות אם זה עוזר. מה שאני מציעה הוא שתפנה לרופא/ת המשפחה שלך לבירור ולביצוע כמה בדיקות דם ושתן כדי לוודא מה מצבך הבריאותי. לאחר מכן תוכל לפנות לרופא/ת עור ולראות מה אפשר לעשות עם השיער שלך. כל טוב


בת 16 שואלת: #83595
אני רוצה ללכת לדיאטנית כדי שתבנה לי תפריט מאוזן כי אני לא אוכלת מאוזן ואני חושבת שזה משפיע לי על המשקל .. בכללי אני גם רוצה להוריד באחוזי שמן בגוף ולהתחיל חיטוב .. אני מתאמנת בצורה עקבית כבר שנתיים או שלוש ומה שדופק אותי בסופו של דבר זה הקטע של התזונה הלא מאוזנת שלי .. ביקשתי מההורים שלי ללכת לפגישה אצל דיאטנית והם לא הסכימו כי הם אמרו שאני לא צריכה את זה ואני פשוט צריכה לאכול את מה שאמא מכינה לי ולא להגזים יותר מידיי .. אני עדיין חושבת שלא יזיק מישהי מקצועית בשביל זה . מה לעשות ?

תשובה:
שלום לך, בהמשך לפניה הקודמת שלך, נסי לדבר עם אמא ולהסביר לה מדוע זה חשוב לך ושאת מבקשת שתאפשר לך ללכת לדיאטנית. תרגיעי אותה בכך שתאמרי לה שלא מדובר ברצון להרזות אלא לאכול יותר בריא ולחזק את הגוף. שיחה פתוחה וגלויה יכולה לסייע גם בחיזוק הקשר ביניכן לדברים אחרים. בהצלחה!


בן 18 שואל: #83253
שלום, מאז שאני קטן מאד יש לי בעיות עם המשקל, תמיד הייתי בתת משקל. בעבר הייתי במעקב וגם בטיפול אצל דיאטנית, אבל היום אני כבר לא מטופל. כשהייתי בסביבות גיל 7 קיבלתי "אבקה" לשוקו, תמיד הנחתי שזה היה משקה חלבון או "גיינר" מותאם לילדים. השאלה שלי- האם זה נחשב מזיק להשתמש בגיינר ללא עיסוק קבוע בספורט?

תשובה:
שלום לך, מבינה את הדאגה שלך. אני מניחה שאם הוריך החליטו לתת לך תוספי תזונה, כנראה שהתייעצו עם איש מקצוע מתאים לפני כן. לצערי אין בידנו את הידע לתת לך תשובה לכך. ממליצה להתייעץ עם רופא משפחה. בהצלחה!


בת 17 שואלת: #82810
אני בת 17 הגובה שלי הוא 1.52 והמשקל שלי 36 ואני לא יודעת מה לעשות. אני פשוט לא מצליחה להשמין

תשובה:
שלום לך יקרה. אכן המשקל שלך נמוך וחשוב שתעלי במשקל. חשוב מפני שאת בגיל ההתבגרות וחשוב לאכול אוכל בריא וכן תת משקל יכול לגרום למגוון סימפטומים כגון: הפסקת וסת, נשירת שיער וכדומה. השמנה יכולה להיעשות דרך דיאטנית של קופת חולים או דיאטנית פרטית, שתרכיב לך תפריט של אוכל שמן ומזין. כמו כן לעשות בדיקות מקיפות של דם וקיבה כדי לראות מדוע אינך משמינה. יש פתרונות לדברים ואל תתייאשי. אפשר גם לקחת ויטמין B12 ובכלל קבוצת B שגורמים לתשוקה לאוכל. כמובן הכל דרך יעוץ של רופאה או דיאטנית. בהצלחה רבה!