A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

דימוי גוף

דלת פתוחה הקרובה אליך

דימוי גוף

בת 18 שואלת: #103062
אני לא יודעת מאיפה להתחיל.... כבר שנים שאני מסתכלת על הגוף שלי במראה בשנאה תהומית. שנאה בלתי נשלטת. אני מסתכלת על החזה שלי ונגעלת. על המותניים הנשיות, על איבר המין שלי. הכל בגוף שלי מגעיל אותי. אני מרגישה שהוא לא שייך לי ושאני חיה בו בלית ברירה. אני מרגישה ככה כל כך הרבה זמן... והרבה זמן לא הבנתי למה. בזמן האחרון יש לי יותר ויותר פנטזיות על להיות גבר. מבחינה פיזית. פנטזיות לא מיניות בהכרח, משהו שדומה יותר לכמיהה מטורפת לחיים בגוף גברי. אני יודעת שאני צעירה, אבל אני לא רוצה לחיות יותר בהרגשה הזאת. אני יום יום מתנהלת עם תחושה של חוסר נוחות שמגיע עד כאב. ואני באמת לא יודעת איך להתמודד עם הרגשות האלה. תמיד הייתי בת או אישה בעיני כולם, אפילו לפעמים בעיני עצמי. ואני סובלת...

תשובה:
שלום לך, מה שאת (אני אפנה אלייך בלשון אישה כי כך כתבת גם את) מתארת הוא מאד לא קל, את מתארת חוויה של ניתוק מהגוף ותחושה של זרות מהנשיות של הגוף שלך. האם את מרגישה גם זרות למגדר שלך? כלומר האם באופן כללי את מרגישה יותר הזדהות עם "להיות בן". למשל אם הייתי פונה אלייך בלשון זכר איך זה היה מרגיש? אני מאד מבינה שאת לא רוצה להיות בהרגשה הזו, כי זו תחושה נוראית, ויש גופים שעוזרים ומתמחים למשל איגי נותנים מענה בווטאסאפ (http://igy.org.il/item.php?id=433) ועוד על מני ארגונים אחרים. כי את לא לבד בהרגשה הזו ויש עוד כמוך ויש דרכים להרגיש יותר טוב. אז נשמח לעזור לך כאן אם את מרגישה בטוחה ונוח לך, או שאת מוזמנת לפנות לארגונים שמבינים יותר מאתנו. המון טוב


בן 14 שואל: #101180
שלום, לאחרונה שמתי לב שאני ממש רעב ואוכל המון כבר עליתי 5 קילוגרם והשאלה שלי האם אני הולך גם לגבוהה אני כרגע בן 14 בגובה 1.75 מטרים במשקל 66 קילוגרם ועושה ספורט קבוע כי אומרים שבגיל הזה בעיקר גבהים ובחצי שנה האחרונה גבתי רק בסנטימטר או 2 תודה על העזרה אני ממש יעריך את זה אם תענו לי

תשובה:
שלום לך אתה עדיין צעיר ומחקרים מראים שתהליך הגביהה והגדילה שלך יסתיים בין גיל 18- 20. כך שעדיין לא הגעת לגובה הסופי שלך. טוב לשמוע שאתה עושה ספורט ואני ממליצה לך גם להקפיד על תזונה נכונה. הרעב שלך הוא מאוד טיבעי ונורמלי והרבה ילדים בגילך מעידים על רעב מוגבר בגיל ההתבגרות. אני כן ממליצה לך לשים לב ולבדוק האם תמיד הרעב הוא לאוכל או שלעיתים יש תחושת רעב כתוצאה משיעמום, עצבות, חוסר ביטחון, ואז טוב להתמלא מדברים אחרים כמו ספורט \ מפגש עם חבר ומעשייה שמשמחת אותך ולא מאוכל. כל טוב.


בת 24 שואלת: #98059
הי אני בת 12 ויש לי כמה שאלות.. 1.מאז יום חינוך מיני אני לא מפסיקה לחשוב על דברים שהיו שם..(דברים קצת מיניים) אז זה טבעי בגיל הזה? 2. השנה אני יהיה בכיתה ז' ואני מצד אחד קצת חוששת בנוגע לבנים כי אמרו שבגיל הזה הם מתחילים "להסתכל" וכל זה אבל מצד שני אני גם קצת שמנה.. ואני לא יודעת מה יחשבו עלי בגלל המשקל אז מה אפשר לעשות? 3.והמחזור שלי לא סדיר כל כך *חשוב לי לציין שאני לא רואה פורנו ודברים כאלה.. יום טוב ותודה מראש

תשובה:
שלום לך, אני מתנצלת על העיכוב במענה. אני אענה על שאלותייך לפי הסדר: 1. זה טבעי לחלוטין לחשוב מחשבות מיניות, זה נורמלי לגמרי, בעיקר בגיל שלך, בגיל ההתבגרות. אני מבינה שהמחשבות הללו צפו מאז יום ה"חינוך המיני" – אם יש לך עוד שאלות על הנושא, את מוזמנת לפנות אלינו. 2. כמוך, זה נורמלי שבנים ובנות בני ובנות גילך יתעניינו בגוף של עצמם וגם בגוף של אחרים ואחרות... אני ממליצה לך לחשוש פחות ממה שאחרים אולי יחשבו – ויותר להתמקד במה שאת חושבת על עצמך! בגיל ההתבגרות ישנם שינויים התפתחותיים רבים והגוף משתנה. ייתכן שאת תגבהי וגם משקל הגוף שלך ישתנה בהתאם. בכל מקרה, אני ממליצה לך ללמוד לאהוב את הגוף שלך, את מי שאת, בדיוק כמו שאת! 3. הווסת ("המחזור") יכולה להיות לא סדירה בגיל שלך וזה בסדר גמור. הרבה דברים משפיעים על הווסת, כמו תזונה, שינה, לחץ נפשי ועוד. לפי מה שאת מתארת, אין לך ממה לדאוג. כך או כך, נשמע שיש לך הרבה שאלות חשובות ואת מוזמנת להתקשר אלינו ולהגיע לסניף הקרוב אליך להמשך ייעוץ וליווי. אנחנו כאן בשבילך!


בן 16 שואל: #94306
אני מחיפה ואני בן 16 וחצי בשנתיים וחצי האחרונות עליתי במישקל בערך 30 קילו שכבר מספר פעמים ניסיתי להוריד וכל פעם הייאוש מנצח אותי ואני מפסיק לנסות הביטחון העצמי ירד לי ברמה שאני לא הולך כמעט לים ואם כן זה לחופים בלי הרבה אנשים האם החלטתי שהפעם אני עושה את השינוי ומחזיר לי את ה30 קילו שעליתי יש לכם עצה שיכולה לעזור לי בירידה במישקל ?

תשובה:
שלום לך, אני רואה שנושא המשקל מאוד מעסיק אותך. עצם זה שאתה פונה לייעוץ ולעזרה - זה מראה לי שיש בך כוחות וחוזקות (שאולי אתה לא מספיק מודע אליהם)! בני נוער רבים מתמודדים עם תחושות זהות לשלך ועם תהיות לגביי דימוי גוף. בגיל ההתבגרות הגוף משתנה ומתפתח, לכן זה טבעי שיהיו שינויים במשקל ובגובה. אם הנושא חשוב לך, אני מציעה לך לפנות להוריך, או למבוגר אחר שאתה מרגיש קרוב אליו (מישהו מבי"ס לדוגמא) - על מנת שתוכלו לחשוב יחד מה לעשות. חבל שתהיה לבד עם התחושות האלה ושהביטחון העצמי ירד לך. אנחנו כאן בשבילך, מתי שתצטרך! נשמח לענות לשאלות נוספות - פה, בטלפון או פנים מול פנים בסניף חיפה. בהצלחה!!


בת 16 שואלת: #93016
היי , אני בת חמש עשרה וחצי בערך , הגובה שלי הוא בערך 156 ומשקלי 47-48 ... אני לא אוהבת את הגוף שלח ורוצה לרדת בסביבות ה3-5 קילו , איך אפשר לעשות זאת והכי מהר ?

תשובה:
שלום לך. המשקל שלך בהחלט בסדר ואין סיבה לרדת במשקל. לא ציינת מה את לא אוהבת בגוף שלך ואני מניחה שאת מדברת על המשקל. יש עוד משהו? אם בכל זאת את רוצה לרדת קצת במשקל, הכי חשוב לעשות את זה לאט אחרת זה יכול לפגוע בבריאות ובמחזור. תמנעי מלחם, ומדברים מתוקים ותאכלי הרבה ירקות ופירות אבל אל תדלגי על ארוחות, תשתי הרבה מים, ואז גם תרגישי יותר טוב וזה יכול גם להשפיע על היחס שלך לגוף שלך.


בת 17 שואלת: #90531
היי , אני לא יודעת איך הגעתי למצב הזה .. אבל הבעיה שלי היא כזו .. יחסית לגילי ולגובה שלי זה היה חזה שופע וגדול.. ועכשיו בתקופה האחרונה הוא ירד לי משמעותית החזיות נהיו גדולות עליי ופתאום הוא הצטמק לי .. השאלה שלי אם זה קשור לכדורים ששתיתי ) אוגמנטין וסדורל , ועכשיו אני ממשיכה רק ען כדורי ברזל .. או שזה קשור לאכילה מועטת אני טיפוס שלא אוכל הרבה בדכ.. ואם אפשרי להחזיר למצב הקודם בלי כדורים וחומרים .. םשוט טיבעי. ??

תשובה:
היי לך, ייתכן שהדבר קשור לכדורים שנטלת ובהחלט לדיאטה שאת עושה. דיאטה וירידה במשקל משפיעות על הורדה במשקל בכל הגוף, כולל בחזה. אוגמנטין למשל הינה תרופה שגורמת לשלשולים, כך שאם אכן שלשלת וירדת במשקל, הגיוני שגם החזה שלך יקטן. מעבר לכך, את בת 17, את עדיין מתבגרת ומתפתחת. בגיל הזה יש הרבה שינויים הורמונליים ולכן גם שינויים גופניים. אם הדבר מאוד מציק לך, הייתי מציעה לך ללכת לדיאטנית ולהתייעץ עמה לגבי תזונה נכונה, אני בטוחה שהיא תתן לך מענה. אבל, לפני שהיתי הולכת לדיאטנית, הייתי במקומך לוקחת לעצמי זמן לחשוב. מדוע מפריע לי שהחזה שלי נהיה קטן יותר? למה זה מציק לי? למה אני רוצה חזה גדול ושופע? אני מעודדת אותך לחשוב על אידיאל היופי ועל המחיר שאנו משלמות כשאנו מנסות לעמוד בו. רשתות האופנה, הפרסומות בטלוויזיה, שחקניות, דוגמניות- כל אלו מציגות לנו מודל יופי שהוא בדרך כלל (או יותר מדויק, תמיד) לא ריאלי. הרבה פעמים המודל הזה גורם לנו להרגיש לא פרופורציונליות, פגומות, לא יפות. אבל האם זה באמת נכון? גם אם החזה שלך נהיה קטן יותר, זה לא הופך אותך לפחות יפה או מושכת. חזה קטן גם לאו דווקא הופך אותך ליותר יפה או מושכת. זה פשוט הופך אותך לנערה, בחורה או אישה עם חזה קטן יותר ממקודם. זה הכל! בהצלחה!


בת 14 שואלת: #88567
שלום, יש לי בעיית דימוי עצמי. מסתכלת במראה ומעקמת פרצוף.. אני בוכה במקלחת כי קשה לי, אני פשוט לא שלמה עם עצמי. תמיד שנאתי תינוקות וילדים קטנים כי הם תמיד הסתכלו עליי וחשבתי שזה בגלל שאני שונה.. שיש לי מראה חריג. אני פשוט לא מצליחה לאהוב את עצמי. את יכולה לרשום לי עוד קלישאות על זה שכל אחד יפה בדרך שלו, ושאף אחד לא מושלם וכל מיני משפטים כאלו שאני מסכימה איתם במיליון אחוז אבל בעצם זה לא אמיתי כי בתוך תוכי זה לא משנה שום דבר!! כשאמא שלי אומרת לי שאני באמת ילדה יפייפיה אני מאמינה לה, וגם אבא שלי תמיד אומר איך יצאה לנו ילדה כזאת, זה גורם לי להרגיש טוב יותר, אני ממש שמחה לשמוע את זה, פעם לא האמנתי להם אבל עכשיו אני כבר מאמינה להם שהם.. שהם חושבים ככה! , ואפילו פעם אמרתי אולי אני באמת כזאת? ואז הבנתי ונזכרתי שוב שאולי הם באמת חושבים ככה אבל אני לא חושבת ככה ואין לי סיבה לחשוב שאני יפה בגלל שהם אמרו אלה רק בגלל שאני חושבת ככה! ואני לא וזה מפריע לי זה מציק לי ומקשה עליי. אני לא רוצה להיות כוסית והכי יפה בגן, אני רק רוצה שאני אחשוב ככה. שאני יאהב אותי. שאפסיק לעשות השוואות מטומטמות ומכאיבות. אני רוצה להפסיק לנסות להיות כוסית והילדה הכי יפה בגן ולהרגיש שגם עליי מסתכלים, כי אוטומטית אני חושבת שאני האחרונה שיתחילו איתה, שיסתכלו עליה, שינסו להיות בחברתה. אני לא רוצה לנסות לעשות דיאטות כושלות ולהתאכזב ולבכות, אני רוצה להיות שלמה עם מי שאני ככה בדיוק ככה איך שאני נראית בלי שום שינוי! זה גאוני, אם הילדה הכי מכוערת ושמנה בעולם תחשוב שהיא מהממת ותהיה שלמה עם עצמה, מהיום בו נולדה עד יום מותה, היא תחייה חיים שמחים כי היא לא תדע בכלל.. זה נראה לי גאוני ולא ריאלי. אולי נתחיל בזה שלפחות אני אהיה שלמה עם מה שאני, ובהמשך אני אבין ואגלה את היופי שבי. כרגע כל מה שכתבתי זה החלום שלי, אבל אני לא קרובה לזה בכלל. ובתכלס, למה החלום הוא להיות כוסית עם חזה וישבן וגוף מרשימים ופנים יפות? אולי זה מה שהחברה הכתיבה. כמובן שכל יום אני ואני בטוחה שעוד הרבה נערות תמימות אומרות הלוואי שככה אני הראה, אבל אולי זה לא באמת מה שאנחנו אוהבות? את האמת שהצלחתי כבר לבלבל את עצמי.. אז כדי להגיע לבסך הכל שלמות עצמית.. מה לעשות????? תודה רבה לכם, אתר מדהים, אנשים טובים ואני בתור עוד ילדה שכותבת פה מעריכה את עבודתכם כלכך, אין לכם מושג כמה! אז ישר כוח ותודה ענקית, אנונימית.

תשובה:
שלום לך יקירה, מכל הדברים שכתבת אני רואה שאת ילדה באמת מיוחדת עם אבחנה מאד מדוייקת של המציאות. הבעיה היחידה היא שאת מקבלת כל כך הרבה מסרים סותרים שאת מתבלבלת. ובצדק. אז סלחי לי אם אני אחזור על חלק מהדברים שאמרת, זה לא כי לא אמרת אותם אלא כי אני רוצה לחזק אותך. נכון מאד, המון בנות בגילך (וגם בנים) שונאים את עצמם, מרגישים מכוערים, טיפשים, שמנים ובאופן כללי לא ראויים לאהבה. יש לזה כל מני סיבות חלקן ביולוגיות. כלומר, יש לך כל מני הורמונים בגוף שגורמים עכשיו למוח שלך לעשות כל מני דברים משונים, כמו נטיה להרס עצמי ועוד כל מני שטויות. החדשות הטובות היא שעוד 3-4 שנים את אחרי זה. החדשות הרעות שזה יקח איזה 3-4 שנים. בנוסף לבלאגן שקורה אצלך במוח, יש בלאגן עוד יותר גדול וזה באלגן בחברה. בדיוק כמו שאת אומרת הרצון שלך בחזה, ישבן וגוף מרשימים הוא רצון חברתי. ישנם כל מני גורמים בתוך החברה שיש להם אינטרס שתרגישי לא טוב עם עצמך. מי למשל? למשל חברות אופנה שרוצות שתקני עוד ועוד בגדים, כדי להרגיש טוב עם עצמך (והן רוצות שהבגדים שהן מייצרות יהיו כמה שיותר קטנים, פשוט כי זה מוזיל להן את העלויות) גם חברות הכושר וההרזיה וחברות הקוסמטיקה רוצות שתרגישי רע עם עצמך כדי שתקני עוד ועוד מוצרים. כל פעם שאת מסתכלת במראה ושונאת את עצמך זה כאילו שההורים שלך שמכירים אותך עומדים מצד אחד ואומרים שאת יפה ואיזה בעלים מילארדר של חברה עומד מצד שני ואומר לך שאת מכוערת ואת מאמינה למילארדר ולא להורים. להרגיש טוב עם עצמינו כמו שאת אומרת זה גאוני לא פחות!! ואת יכולה להתחיל פשוט עם לספר לעצמך מה את כן אוהבת בעצמך, קחי לעצמך מסימה, כל יום לפני שאת הולכת לישון חשבי על 3 דברים שאת שמחה ומודה שיש לך, זה יכול להיות במראה החיצוני או בתחושה הפנימית, וככה לאט לאט כל יום תגידי כל מני דברים חדשים ותגלי כמה בת מזל את וכמה את באמת הרבה יותר יפה ומוצלחת ממה שאת חושבת. מקווה שעזרתי כל טוב ובהצלחה!


בת 12 שואלת: #88205
אני בת 12 וחצי, בערך בגובה 164 ושוקלת 53 פחות או יותר.. זה בסדר? (אני רזה ונראית מעולה..) אבל בזמן האחרון אני רוצה לרדת במשקל.. אמרו לי שהעצמות שלי כבדות ובגלל זה אני שוקלת יותר. איך אוכל להוריד בסביבות החודש נגיד לחמישים? ממש ממש תודה!

תשובה:
שלום לך יקירה, אמנם אינני רואה אותך אך מהנתונים שתיארת אין כל סיבה להורדה במשקל אלא להיפך. בגיל ההתבגרות ישנם שינויים התפתחותיים רבים והגוף משתנה. הגוף שלך זקוק לאנרגיה בשביל שינויים אלו ואל תמנעי מעצמך תזונה שיכולה לסייע לך בהתפתחות התקינה שלך. אני מאמינה שאת תגבהי וגם משקל הגוף שלך ישתנה בהתאם. אני ממליצה לך ללמוד לאהוב את מי שאת , כמו שאת. מאחלת לך בהצלחה ואנחנו כאן עבורך.


בת 14 שואלת: #87296
אני לא רוצה להיות מקל אבל אני רוצה להוריד קצת מהכרס זה הכל... כי אני רזה עם כרס ממש קטנה הבנת? קשה לתאר..

תשובה:
שלום לך שוב, אני מבינה שאתה רוצה לרזות ושרק מדובר בכרס הקטנה שלך. חשוב לי להדגיש שאתה רק בן 14 ואתה הולך לגדול לגובה כך שהשומן יסתדר אחרת בגוף שלך. אם זה עדיין מפריע לך, אני מציעה שתיזום שיחה עם הורייך ותבקש עזרה בשמירה על תזונה נכונה ופעילות גופנית. תוכל לבקש אפילו להיזער בתזונאית מקופת החולים שלך או תזונאית פרטית. בחלק מהדלתות הפתוחות יש גם תזונאית/דיאטנית, בחינם, וללא ידיעת ההורים. אם אתה גר בראשון לציון, רחובות או רמלה - יש שם דיאטנית שתוכל לעזור לך. הפרטים נמצאים באתר שלנו. כל טוב


בת 16 שואלת: #84192
היי, אשמח לענות על תשובתך לשאלתי הקודמת. לא, לא מתעללים בי. הייתי אצל הפסיכולוגית במשך כשלושה חודשים- אחת לשבוע. לא הרגשתי הקלה לאחר הטיפול והעדפתי לעזוב (אחרי מריבות עם אמא שלי). יש לי נטייה לקום ולעזוב כשקשה ושאני לא מרוצה. אני לא נמצאת בביה"ס כבר חודש וחצי והמחנכת מעורבת וגם היועצת השכבתית. אבל אני לא באמת רוצה לדבר עם היועצת כי בפעם הראשונה שסיפרתי לה שיש לי הפרעת אכילה אז היא לא באמת הבינה מהזה והתגובה שלה הייתה מוזרה בעיניי אז אין לי הגשה נוחה איתה, שתיהן באו לבית שלי לברר מתי אחזור לביה"ס. אני מתביישת וכל הרופאים והטיפולים שאני עוברת מתישים אותי והמצב אכזרי אלי.

תשובה:
שלום לך, אני מבינה מאוד למה את מתכוונת. לא תמיד החיבור בטיפול הוא מיידי, במיוחד כשאת מרגישה ממש רע וקשה להוציא את זה מול עוד אדם. המצב לא אכזר אליך, אלא הפרעת האכילה והרצון להיות מאוד רזה, למרות שכרגע את לא רואה את זה כי את עמוק בפנים, יש לך את הבחירה לאהוב את עצמך ולהגיד דברים חיובים על העולם, במנטרות בדיוק כפי שאת אומרת לעצמך ההפך. זו העבודה שצריכה להעשות בחדר הטיפול וזה מה שיכול לעזור לך - לזרוק את כל המחשבות שלא מסייעות ולא עוזרות להרגשה שלך ולהחליף אותן במחשבות חיוביות יותר (אך גם מציאותיות) במקרים של הפרעת אכילה, שאגב נפוצה מאוד היום, הטיפול הכי יעיל הוא טיפול התנהגותי קוגניטיבי. האם זהו סוג הטיפול שלך? נסי לשתף פעולה עם אמא ועם המטפלת, אני בטוחה שהן רוצות בטובתך רק לא יודעות איך לעשות את זה. מאחלת לך טוב ובהצלחה!