A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

גלולות

דלת פתוחה הקרובה אליך

גלולות

בן 20 שואל: #114461
שלום שאלה קטנה אני וחברה שלי כבר הרבה זמן שוכבים עם קונדון ואני נאלץ לגמור בחוץ היא התחילה לקחת לפניי חודש וחצי בערך גלולות מינס ועברה לפניי שבוע וחצי ניתוח בשיניים ונתנתו לה אנטיביוטיקה מוקסיפן רציתי לדעת אם זה משפיע על הגלולות ואם כן כמה זמן אחרי הפסקת נטילת האנטיביוטיקה אפשר לשכב בלי ולגמור בפנים

תשובה:
שאלה חשובה ואחראית. ישנם סוגי אנטיביוטיקה שונים ולחלקם יש תגובות בין תרופתיות עם הפעילות ההורמונאלית של הגלולות. זו הסיבה שאנו ממליצים להמשיך עם שימוש בקונדומים לפחות שבועיים מסוף נטילת האנטיביוטיקה, או עד בוא הווסת, מה שבא קודם. כעבור תקופה זו, ניתן להמשיך עם גמירה בתוך הנרתיק ללא חשש. כל טוב ולבריאות.


בת 19 שואלת: #114434
בסוף החודש שעבר התחלתי לקחת גלולות והפסקתי אחרי שתי גלולות וקיימתי יחסי מין עם חבר שלי שבועיים אחרי שהפסקתי לקחת אותן, עשיתי יחסי מין עם חבר שלי כמה פעמים במהלך החודש הזה בלי לקחת גלולות (הוא שם קונדום), אני מתחילה ממש לדאוג כי היום התחיל לי מחזור בפעם השנייה החודש, זה נורמאלי?

תשובה:
שלום לך. הרבה פעמים כשמתחילים לקחת גלולות ואז מפסיקים זה משבש זמנית את המחזור ואז הדימום עשוי להופיע גם אחרי כמה ימים או אחרי שבועיים כפי שאת מתארת. זה מאד נורמלי וטבעי ואין סיבה לדאוג. בתוך כמה שבועות זה יסתדר. אך מדוע הפסקת לקחת את הגלולות? כל טוב!


בת 29 שואלת: #114416
תודה רבה. יש לי עוד שאלה קטנה. זה קרה בסוף החבילה, לפני שהתחלתי את הגלולות הלבנות, איך אני אדע שהתחיל לי מחזור אמיתי בעצם?

תשובה:
הי לך, כפי שענו לך בשאלה הקודמת, כאשר מחברים בין שתי חפיסות יכול לקרות מצב שבו מתחיל דימום הוסת לפני שמתחילים את הגלולות הלבנות. מאמינה שהדימום שאת ראית הוא התחלה של וסת. מהו מחזור אמיתי מבחינתך? אולי תוכלי לתאר לי יותר את כוונתך ואנסה לענות לך. כל טוב.


בת 19 שואלת: #114401
הסופש הזה אני אצל חבר שלי והיום בדיוק אני מסיימת תחפיסה הראשונה של הגלולות וכשאהיה אצלו סביר להניח שאקבל מחזור ואני לא רוצה לקבל מחזור אצלו רציתי לדעת אם יש אפשרות להמשיך תחפיסה השנייה ל3 ימים (כלומר לקחת עוד 3 כדורים )ובמוצאש להתחיל את השבוע הפסקה?

תשובה:
שלום לך, אין בעיה להמשיך ו"לגנוב" עוד גלולות מחפיסה אחרת. במקרה כזה מומלץ מאד לשמור חפיסת גלולות אחת שתהיה מיועדת אך ורק למקרים כאלה. תכתבי עליה בגדול "ספייר" או כל דבר שיזכיר לך שזו חפיסה שמיועדת לרזרבה. המשיכי עם חפיסה חדשה, שלמה ומלאה!!! אחרי שבוע ההפסקה. כל טוב ובהצלחה. סופש נעים.


בן 28 שואל: #114373
אם אני טסה לחול והשעה שם היא שעה אחורה מהארץ, ואני נוטלת גלולות כל יום ב18:50 לפי שעון ישראל באיזה שעה אני אמורה לקחת?

תשובה:
שלום לך, את יכולה להמשיך לקחת באותה השעה. כל עוד זה בטווח של 3-4 שעות לכאן או לכאן - זה בסדר ותקין. כל טוב


בת 18 שואלת: #114371
כמה ימים אחרי סוף המחזור אני צריכה לחזור לקחת גלולות ? ותוך כמה זמן אהיה מוגנת?

תשובה:
שלום לך, חפיסה ראשונה של גלולות מתחילות לקחת ביום הראשון של המחזור - ואז את מוגנת החל מהגלולה הראשונה. אם לא התחלת ביום הראשון של המחזור, אפשר להתחיל חפיסה - אבל ההגנה מתחילה החל מהגלולה ה15 (כלומר, לאחר שבועיים). כל טוב


בת 18 שואלת: #114370
האם יש ימים בהם הגלולות לא מגנות עליי ומסוכן לקיים מין בלי אמצעי מניעה נוסף? חשוב לציין , אני נוטלת גלולות כדי לקבל מחזור בגלל בעיה ברחם .

תשובה:
שלום, אם את נוטלת גלולות לפי ההוראות את מוגנת - גם בין חפיסות בזמן ההפסקה. כל טוב


בת 16 שואלת: #114368
היי. אם לקחתי גלולה ב5 בערב ועברו 13 שעות מלקיחת הגלולה ויצא שכאבה לי קצת הבטן ויצא טיפה צואה מיימית...אני לא יודעת אם להחשיב את זה כשלשול ולא יודעת אם להחשיב את עצמי כמוגנת או לא,ואם לא -כמה זמן להוסיף קונדום כאמצעי מניעה נוסף? אני מבולבלת כי אמרו שהגלולה נספגת טוב לאחר 4 שעות ומה שקורה אחריי פחות משפיע (שלשול למשל)

תשובה:
שלום לך, כפי שאת כתבת - הגלולה נספגה כי עברו 13 שעות. אין סיבה לדאגה. כל טוב


בת 18 שואלת: #114351
הייי אני לוקחת גלולות דיאנה , ברגע שמסיימים חפיסה צריך להפסיק לקחת כדי לקבל מחזור, לאחר שאני מסיימת את המחזור ומתחילה חבילה חדשה אני שובבבב צריכה לחכות 14 כדורים כדי להיות מוגנת מהריון או שאני כבר ישר מוגנת ?

תשובה:
היי יקירה, גלולות דיאנה הן גלולות של 21 יום. כלומר, את לוקחת 21 יום את הגלולות בצורה רציפה ובשעה קבועה ועושה הפסקה למשך 7 ימים. במהלך שבוע ההפסקה יופיע הדימום החודשי. את החפיסה הבאה יש להתחיל ביום ה - 8 של ההפסקה ללא קשר לדימום. כך קורה שהגלולה הראשונה של כל חפיסה חדשה תמיד תהיה באותו היום בשבוע. משאלות קודמות הבנתי שאת נוטלת גלולות כבר יותר מחודש פברואר. כדי שתהי מוגנת, מספיק שתקחי את הגלולות בצורה הנכונה (רציפה וקבועה) במשך חפיסה אחת. מוזמנת להמשיך ולקרוא על גלולות באתר: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=905 בהצלחה


בת 18 שואלת: #114305
שכחתי ליטול גלולה יומיים ברצף ועברו כבר 12 שעות מהגלולה האחרונה, האם לקחת אותן בכל זאת? בנוסף לכך התחילו לי דימומים בבטן וכאבים

תשובה:
שלום לך, הדימומים זה בגלל הפספוסים. אני מציעה שתמשיכי ליטול את הגלולות, ותחברי חפיסה חדשה ישר בסיום הגלולות שלך, בין אם את בחפיסה של 21 גלולות ובין אם את בחפיסה של 28 גלולות. אם את בחפיסה של 28 גלולות, תוותרי על 4 הגלולות הלא פעילות והתחילי ישר חפיסה חדשה. בנוסף, למשך שבועיים עכשיו השתמשי בקונדום. אם קיימת יחסי מין סביב הפספוס, יש חשש להריון וחשוב שתעשי בדיקת הריון בעוד שבועיים. את מוזמנת להגיע אלינו לביצוע בדיקת הריון. ודבר נוסף, מכיוון שיצא לך לפספס כמה גלולות בחפיסה, האם חשבת לעבור לאמצעי מניעה אחר שאינו תלוי בזכרון היומיומי שלך? יש היום מדבקה עורית שמודבקת אחת לשבוע, יש טבעת נרתיקית שמוחלפת אחת לחודש ויש התקן תוך רחמי שמוחלף אחת לשלוש שנים. יכול להיות שזה יותר מתאים לך כי זה לא מצריך ממך לזכור לקחת כל יום. גם על זה את מוזמנת להגיע אלינו לשיחה. כל טוב


בת 20 שואלת: #114165
היי אני וחבר שלי מקיימים יחסים ואמצעי המניעה הוא קונדום , אך רציתי לנסות את האפשרות לגלולות אבל יש לי מלא ספקות , כמו : איך לקחת ? מה הסיכויים של כניסה להריון ? האם הוא גומר בפנים ולא יקרה כלום ? האם אפשרי לקיים יחסים גם בשבוע הפסקה בין חפיסה לחפיסה ? ואיך אפשר לקבל מרשם לגלולות בפעם הראשונה דרך הצבא ?

תשובה:
שלום לך, קודם כל, כל הכבוד שאתם אחראיים ומשתמשים בקונדום ושומרים על עצמכם! לגבי הגלולות- את לא צריכה לחשוש. זה סה"כ מאוד פשוט ונוח. לוקחים בכל יום כדור בשעה קבועה. הסיכויים לכניסה להיריון עם גלולות (בלקיחה מסודרת ואחראית) הם מזעריים. אפשר בהחלט לקיים יחסים גם בשבוע ההפסקה ואת עדיין מוגנת. אין שום בעיה לקבל דרך הצבא, את צריכה לקבוע תור דרך המפקד\ת לרופא\ת נשים והוא\היא יסבירו לך את כל הפרטים לגבי הגלולות. בהצלחה


בת 19 שואלת: #114142
היי פיספסתי 2 גלולות בחפיסה (שבוע בידיוק לפני ההפסקה שהייתי אמורה לעשות) אז התחלתי את ההפסקה כבר בזמן שפיספסתי , ובאותו יום שעבר שבוע ונגמר ההפסקה שהייתי אמורה לעשות (בעצם בזמן שהייתי אמורה להתחיל את ההפסקה) בעצם התחלתי חפיסה חדשה ולקחתי את הגלולה הראשונה בחפיסה החדשה. (מקווה שתביני אותי כי זה קצת מסובך) כמה שעות אחרי נטילת הגלולה הראשונה בחפיסה (יש לציין שהייתי ביום האחרון של המחזור) קיימתי יחסי מין ללא קונדום עם חבר שלי אבל הוא גמר בחוץ ואני מפחדת שיש את הטיפות האלה וזה מסוכן למרות שכמה שעות לפני זה לקחתי את הגלולה הראשונה האם זה ממש מסוכן למרות שלקחתי כמה שעות לפני זה את הגלולה הראשונה וגם שהייתי ביום האחרון של המחזור?

תשובה:
היי לך, חשוב שתדעי שזה לא בריא לגוף להפסיק חבילת גלולות באמצע החבילה. הגוף שלנו רגיל לאיזון מסויים, ובלבול שכזה גורם לגוף שלנו להתבלבל. לפעם הבאה, המשיכי כרגיל את החבילה עד לסופה והשתמשי באמצעי מניעה נוסף על מנת לוודא הגנה מלאה. ל'גמור בחוץ' זהו לא אמצעי מניעה מבחינתנו בגלל טיפות האהבה שציינת בעצמך, אכן ניתן להיכנס מהן להיריון. בגלל ששינית את המחזור החודשי שלי, וקבלת ווסת מוקדם מן הרגיל קשה לי לייעץ לך לגבי הסיכוי שלך להיכנס להיריון או לא. על מנת שלא לקחת סיכון אמליץ לך לקחת את הגלולה של היום שאחרי (אם עוד לא מאוחר מדי-במידה ועברו 72 שעות זה מאוחר מדי. יש גלולה נוספת שנקראת אלה שמתאימה לעד חמישה ימים), ולבצע בדיקת היריון בעוד 10 ימים. המשיכי את הגלולות בצורה סדירה, ובבקשה אל תעשי זאת שוב!


בן 28 שואל: #114139
האם צריבה במהלך קיום יחסי מין קשורה להתחלת נטילת גלולןת ?

תשובה:
שלום לך, במידה ולא כאב לך ביחסי המין לפני שהתחלת לקחת גלולות, אז בהחלט זו יכולה להיות הסיבה (אך לא בהכרח). ממליצה להתייעץ עם הרופא\ה וגם לבדוק עם עצמך מתי קורה שיש לך צריבה.


בת 17 שואלת: #114138
אני לוקחת גלולות כבר כמעט שנה ויש לי חבר ואנחנו שוכבים , אני לוקחת גלולות מיליאן ודחיתי מחזור אחד בזה שלקחתי עוד חודש ולא עשיתי הפסקה. כל הכדורים של החודשים הסתיימו ביום שני ועבר ארבעה ימים ועוד לא קיבלתי ואני צריכה ביום שני שבוע הבא . ועוד לא קיבלתי ... מה אני עושה?

תשובה:
שלום לך, גם אם לא קיבלת מחזור את צריכה להמשיך לקחת את הגלולת כרגיל. לפעמים בגילך- למרות הגלולות המחזור לא סדיר ואת לא צריכה לדאוג אם את לוקחת אותן באופן סדיר. בנוסף, אין בעיה עם זה שהמשכת חפיסה נוספת ברצף. בהצלחה


בת 21 שואלת: #114128
היי,אני בת 21 נוטלת גלולות מינס במשך שלוש שנים. המחזור מאחר ביום יומיים, יש את התסמינים של הכאבי מחזור אבל אין דימום יש מין גושים צמיגיים בצבע חום כהה. בחודש האחרון סבלתי פעמיים מדלקת בשתן ,הטיפול הראשון לא עזר ולפני יומיים קיבלתי שוב אנטיביוטיקה שונה. יש קשר בין הדברים?? מה זה יכול הליות ההפרשות האלה?

תשובה:
שלום לך, שמחה שפנית אלינו. אני מבינה את הלחץ שלך אבל חשוב שתדעי שהמחזור יכול לאחר לעיתים עקב לחץ נפשי ובנוסף, הגושים שאת מתארת יכולים להיות חלק מן המחזור וזה טבעי. אם זאת חשוב שתדעי בנוגע לדלקת בשתן, במידה ולקחת אנטיביוטיקה וקיימת יחסי מין יש צורך להשתמש באמצעי מניעה נוסף משום שחלק מסוגי האנטיביוטיקה מבטלים את ההשפעה של הגלולות. אם בזמן לקיחת האנטיביוטיקה קיימת יחסי מין ללא אמצעי מניעה נוסף בנוסף לגלולות ולא תקבלי מחזור בימים הקרובים אני ממליצה לך לבצע בדיקת הריון 10-14 ימים מקיום יחסי המין או לפנות לרופאת הנשים שלך. אם יש לך שאלות נוספות את מוזמנת לפנות אלינו.


בת 21 שואלת: #114099
הרופא הביא לי לשתות אנטיביוטיקה (נגד וירוס) 5 ימים, ידוע לי שבחמישה ימים האלה נפגמת הפעולה של ההגנה של הגלולות, השאלה שלי היא אחרי שסיימתי ליטול את האנטיביוטיקה לגמרי, כמה זמן אחרי זה אני מוגנת? כבר יום למחרת?

תשובה:
שלום לך יפה שאת יודעת לגבי פעילות הגלולה עם אנטיביוטיקה ואת צודקת כאשר נוטלים אאנטיביוטיקה פעילות הגלולה יכולה להיפגם , לכן מומלץ להשתמש באמצעי מניעה אחר קונדום או דיאפרגמה, לשאלתך כמה זמן את מוגנת ? מכיוון שזמן פינוי האנטיביוטיקה היא ארוכה אני מציעה לך להמשיך להשתמש באמצעי מניעה נוסף עד קבלת הוסת לאחר מכן תהיי מוגנת כל טוב


בת 22 שואלת: #114086
מוסיפה למה שכתבתי למטה- הדימום כרגע הוא בצבע חום, אם זה משנה. שאלה בגיל 22 : #114085 היי, אני לוקחת גלולות מסוג יאז. נשארו לי עוד 2 גלולות ורודות לפני הגלולות הלבנות והתחיל לי דימום. לפני יומיים לקחתי גלולה בשעה 14:00 והקאתי בערך בשעה 22:00 וקצת במהלך הלילה, האם יש קשר? להמשיך לקחת את 2 הגלולות הורודות שנשארו כרגיל? משהו השתבש או שזה בסדר ? תודה מראש. מוסיפה למה שכתבתי הדימום כרגע הוא חום אם זה משנה

תשובה:
שלום לך, קורה לפעמים שיש הכתמה חומה, אין לך סיבה לדאגה. הגלולה שלקחת ב-14:00 נספגה הרבה לפני שהקאת ב-22:00. הכל בסדר. כל טוב.


בת 23 שואלת: #114066
היי, אני לוקחת גלולות כמעט שנתיים ובחפיסה האחרונה שהתחלתי הפסקתי אותה באמצע ליומיים ואז הופיע לי מחזור ולאחר היומיים לקחתי שוב גלולה ושוב פעם הפסקתי. אני רוצה לחזור לסדר הרגיל ושההגנה בזמן יחסי מין תחזור, מה לעשות? בתודה מראש

תשובה:
שלום לך. התחילי חפיסה חדשה של הגלולות והתמידי לקחת גלולה כל יום בלי לפספס אף אחת ואז תהיי מוגנת. כל טוב!


בת 17 שואלת: #114060
אני לוקחת גלולות וסיימתי כבר חפיסה ואני אומרת לקבל מחזור בכדורים הלא פעילים ולא קיבלתי אני כבר באמצע החפיסה השנייה ועדיין לא קיבלתי מחזור, אציין שלא פספספתי שום גלולה ומאוד דייקתי וגם עשיתי בדיקת הריון יצאה שלילית, אז למה אני לא מקבלת מחזור? לפני חודש וחצי לקחתי פוסטינור יכול להיות שיש קשר?

תשובה:
שלום לך, קורה לפעמים שנוטלים גלולות שאין דימום בין חפיסה לחפיסה. את אומרת שלא פספסת אף גלולה וגם בדיקת הריון שעשית יצאה שלילית אז אין לך סיבה לדאוג. בנוסף, באמת יכול להיות שזה בגלל הפוסטינור שמשבש את המחזור. המשיכי לקחת את הגלולות כרגיל. במידה שגם אחרי שתסיימי את החפיסה הבאה של הגלולות לא יהיה דימום, עדיף שתפני לרופאה כדי לוודא שהכל בסדר. כל טוב!


בן 17 שואל: #113923
ראיתי בפורטל הרפואה של ישראל שאם שוכחים גלולה משולבת אז מדלגים ועוברים לגלולה הבאה בלי חשש ואפשרות לקיים יחסי מין בלי קונדום. חברה שלי לוקחת גלולת מינס היא שחכה לקחת והיא לא תהייה בבית 12 שעות עד אז. האם מינס היא גלולה משולבת והאם זה באמת נכון? תודה

תשובה:
שלום לך, מינס היא אכן גלולה משולבת. בכל מקרה, אם היא שכחה לקחת גלולה ועברו 12 שעות היא צריכה לקחת את הגלולה שפוספסה (כדי להמשיך את ההרגל) אך אתם לא מוגנים מהריון ולכן תצטרכו להשתמש גם בקונדום עד סוף החודש. אם לא חלפו יותר מ12 שעות היא יכולה לקחת את הגלולה שפוספסה ואז אתם עדין מוגנים. כל טוב.


בן 28 שואל: #113902
שלום אתמול הגלולה התמוססה לי ממש לפני שבלעתי אותה ויש חשש שאולי היא לא נקלטה טוב מכיון שיצא לי היום הפרשות חומות על התחתונים,האם יש אפשרות שהגלולה לא נקלטה טוב ואני לא מוגנת ? והאם יש אפשרות כזאת בכלל שהתחיל מחזור כבר יום למחרת מכיון שהגוף לא קיבל גלולה ?

תשובה:
היי, לא כ"כ ברור לי ממה שהעלית האם הגלולה התמוססה במים כשהיא כבר על הלשון שלך או שלפני שהכנסת אותה לחלל הפה? בכל מקרה, כל עוד הגלולה הוכנסה בשלמותה לפה ובלעת אותה אין סיבה לחשש. ההפרשות החומות לא בהכרח חייבות להיות קשורות לגלולות וייתכן שנובעות משינויים בתזונה או מלחץ נפשי. אם את בכל מקרה מרגישה לא מוגנת עלייך להמשיך את החבילה כרגיל ולקיים יחסי מין עם קונדום כדי לתת הגנה נוספת בחודש הקרוב. בהצלחה :)


בת 20 שואלת: #113897
היי אני בת 20 יש לי חבר כבר חצי שנה. אני לוקחת גלולות כבר ארבעה חודשים והוא מדי פעם משתמש בקונדומים. לפני כשבוע שכחתי שני גלולות בחפיסה ביום 9-10 ונלחצתי מאד. התקשרתי לאחיות בקופת חולים שלי ושאלתי מה לעשות. הן אמרו שאת הגלולה שאני עוד יכולה לקחת אני אקח (כי לא עברו יותר מ12 שעות), להמשיך עם החפיסה של הגלולות לפי הסדר ובנוסף גם אקח נורלבו. זה מה שעשיתי ולאחר כמה שעות התחלתי להרגיש ממש סחרורות ובחילות והמשכתי להרגיש אותם גם כמה ימים אחרי. אחרי יומיים מאז ששכחתי הלכתי לרופאת נשים בקופת חולים שלי והסברתי לך את הסיפור. היא אמרה שהכל בסדר גמור ואנחנו פשוט צריכים לעשות מין מוגן(עם קונדום) לפחות במשך שבוע מאז המקרה. וכן, שאני אמשיך לקחת את הגלולות כרגיל. עכשיו,שבוע אחרי +יום עשינו מין מוגן עם קונדום כמו שהרופאה אמרה לי אך גילינו בסוף שהקונדום נקרע והוא גמר בתוכי. בעיקרון אני ממשיכה עם הגלולות כרגיל לפי הסדר ובשעה קבועה. פשוט המקרה שהיה שבוע לפני טיפה מלחיץ אותנו. מה לעשות? לקחת שוב נורלבו? שמעתי שזה לא טוב לקחת אותו באופן קבוע, וזה גם גורם לי להרגיש לא טוב. אשמח לתשובה!

תשובה:
שלום לך, את מוגנת כי את לוקחת גלולות וכבר עבר שבוע מאז. אין חשש. כל טוב


בת 18 שואלת: #113883
ב30.1 להפסקתי עם הגלולות והיום כבר 27.2 ועדיין לא קיבלתי מחזור . לפני שבוע או שבועיים היום לי אפרשות חומות כאלה וחוץ מיזה לא היה יותר כלום . שכבתי עם הבן זוג שלי עם קונדום אבל היה רגעים להוא הוציא את הקונדום לכמה דקות והחזיר . אפשר להגיד לי למה אני לא מקבלת מחזור ..

תשובה:
שלום לך, בעקרון בגילך זה טבעי שהמחזור שלך אינו סדיר ולכן למרות שהפסקת את הגלולות זה בסדר שהמחזור עדין לא הגיע. ההפרשות עשויות לרמוז על שינויים הורמונליים, לפעמים זה נובע משינויים בתזונה או מלחץ נפשי (שבעקבות אלו גם הגעת הווסת מתעכבת). אך חשוב שתדעי שלפי התיאור שלך השימוש שלכם בקונדום לא מגן עליכם מפני הריון (וגם לא ממחלות מין) משום שגם לפני שבן הזוג שלך מגיע לפורקן ישנן טיפות אהבה ולכן אם בחלק מן הזמן הייתם ללא קונדום אתם לא מוגנים. בנוסף, הוצאת והחזרת אותו הקונדום גם היא פוגעת בהגנה שלכם משום שיכול להיות שיהיה זרע על החלק החיצוני של הקונדום. אם עדין לא עברו חמישה ימים מקיום יחסי המין אני ממליצה לך ללכת לקנות גלולה של היום שאחרי שנקראת "אלה". במידה ועברו יותר ימים את יכולה ללכת ולקנות בדיקת הריון. בדיקת היריון ניתן לעשות כ-14 יום אחרי קיום יחסים לא מוגנים על מנת לקבל תוצאה מהימנה. שימי לב שחשוב מאוד להקפיד על שימוש נכון בקונדום משום ששימוש לקוי לא מגן עליכם מפני כניסה להריון. כל טוב,


בת 22 שואלת: #113864
היי, התחלתי לקחת גלולות וכמובן שלקחתי ביום הראשון של המחזור, היום הראשון היה ביום ראשון בשבוע. לפי החישובים כל פעם כשאגיע לגלולות הלבנות זאת אומרת למחזור אז זה יפול לי על סוף השבוע איך אפשר שלא לקבל את המחזור בסופי שבוע?

תשובה:
שלום לך, אני מבינה את הרצון לא לקבל מחזור בסופי שבוע. יש לכך פתרון ע"י חיבור של החבילות אבל מכיוון שזאת הפעם הראשונה שאת לוקחת גלולות עשי זאת בהמלצה והכוונה של רופא נשים. בעיקרון, בכדי לחבר חבילות גלולות באופן נכון עלייך להמשיך ליטול את החבילה כרגיל, אך בהגעה לגלולות הפלצבו במקום לקחת גלולת פלצבו - באותו יום להתחיל חפיסה חדשה. כך המחזור החודשי יידחה ועדיין תישארי מוגנת מהריון לא רצוי. בהצלחה!


בת 18 שואלת: #113843
שלום. זה שאלה קצת דחופה כי אני בלחץ. אז ככה, אני נוטלת גלולות מסוג של מינס כבר כשישה חודשים ברצף כמובן, בהתחלה היו לי הפרשות חומות כאלה גם אחרי סיום המחזור (בחודש הראשון) אבל אחר כך זה נעלם וקיבלתי מחזור סדיר כול סוף קופסה ללא שינויים. אבל כיום, אני בקופסה השישית (משהו כזה) - בהתחלה הייתי ממש מדייקת בזמנים של לקיחת הגלולה ועכשיו לרוב אני מאחרת בחצי שעה- שעה (נוטלת בזמנים קרובים מאוד אבל שונים). אני כן מקיימת יחסים, ולרוב בן הזוג שלי גומר בחוץ ולא בתוכי, אבל בזמן האחרון יש לי הפרשות חומות ואפילו קצת אדומות, אני באמצע החפיסה ואני לא צריכה עדין לקבל מחזור, אני מפחדת שאולי יש סיכוי שאני כן נקלטתי להריון. פשוט ההפרשות האדומות האלה(מזכירות סיום מחזור) לא הופיעו לי בכלל, רק בהתחלה, ועכשיו זה חזר, ולפעמים יש לי כאבים בבטן התחתונה. אני ממש מפחדת שאולי בגלל השעות של נטילת הגלולה, או משהו אחר גרם לי להיקלט. חשוב לציין שאני לוקחת כול יום את הגלולה, פשוט מאחרת ממש בקטנה בזמנים של הנטילה. אשמח אם תעזרו לי !

תשובה:
היי יקרה, כל הכבוד על האחריות לקחת את הגלולות באופן אחראי ומסודר. לפי מה שאת כותבת אין בעיה ב"איחורים" של שעה-חצי שעה. במידה ואכן לא שכחת אף גלולה את לא צריכה לחשוש מכניסה להיריון. לגבי הכאבים וההפרשות הייתי ממליצה לך לגשת לרופא נשים לבדוק שהכל תקין, יכול להיות שאולי יהיה כדאי להחליף את סוג הגלולות. בנוסף, הכאבים יכולים לנבוע מסיבות רבות וכן מהיחסי מין עצמם. לפעמים יש פציעות בנרתיק בעת יחסי המין וההפרשות שאת רואה יכולות להיות כתוצאה מכך. כל טוב


בת 21 שואלת: #113828
אני שותה גלולות באופן תמידי חודש שעבר המחזור שלי לא היה מחזור היה נקודות דם ולא מחזור רגיל עשיתי בדיקת הריון וזה יצא שלילי אני צריכה לקבל מחזור החודש ושוב לא קיבלתי הציין שוב שאני שותה גלולות הבן זוג לא גמר בפנים. הלחץ כבר עולה כי זה חודש אחרי ושוב המחזור לא מגיע.. מה לעשות בנידון ?

תשובה:
שלום לך, אם את לוקחת גלולות באופן סדיר אין לך סיבה לחשוש מהריון. את יכולה לעשות בדיקת הריון בכדי להיות רגועה אבל לא נשמע שיש צורך. המחזור יכול להיות לא סדיר מכל מיני סיבות כמו לחץ או תזונה, זה טבעי אצל בנות בגילך. אם הנושא מטריד אותך את יכולה לפנות לרופא נשים. בהצלחה,


בת 21 שואלת: #113774
**דחוף** שלום , אני נוטלת גלולות כבר שלושה חודשים.. השבוע התחלתי את החפיסה הרביעית..אם התחלתי תהליך של אנטיביוטיקה בכדור החמישי של הגלולות האם בכל החודש אסור לקיים יחסי מין לא מוגנים?(או רק בשבוע שאני נוטלת את האנטיביוטיקה?)

תשובה:
שלום לך, אם את נוטלת אנטיביוטיקה, יש לשאול את הרופא/ה שלך האם היא משפיעה על ספיגת הגלולות. רוב סוגי האנטיביוטיקה לא משפיעים, אך יתכן ואת נוטלת סוג אשר מפחית את יעילות הגלולה. יתכן וניתן לשנות את האנטיביוטיקה. אם ידוע לך שהאנטיביוטיקה משפיעה על ספיגת הגלולות היעילות שלהן אכן יורדת ואז תצטרכי להשתמש בקונדום עד סוף החפיסה. כל טוב.


בת 17 שואלת: #113754
שלום, אני וחבר שלי קיימו יחסי מין לפני שבוע ואני אמורהלקבל מחזור עוד 3 ימים. אני נוטלת פמינט כבר חודש ובזמן ההמתנה של השבוע, בו אמור להגיע המחזור אני שמה לב שיש לי הפרשות מוזרות ואני כל הזמן צריכה לשירותים. אני מפחדת שאני נכנסתי להריון למרות הגלולות שנטלתי. אשמח לדעת האם זה אפשרי שאני בהריון ומה קורה במצב שאני כן בהריון, בלי שההורים שלי ידעו.

תשובה:
שלום לך, ראשית, תופעות הלוואי של הריון מופיעות רק לאחר 4 שבועות של הריון ולכן אני לא מאמינה שהתופעות שאת חשה קשורות להריון. אם את מקפידה ליטול את הגלולות מדי יום ובשעה קבועה את מוגנת מהריון. ההפרשות יכולות להיות הפרשות טרום וסתיות (הפרשות הקודמות להופעת הוסת). האם אלו הפרשות שמעולם לא ראיתם אותם? במצב בו את בהריון, אם תרצי להפיסק את ההריון ללא ידיעת הוריך את יכולה. בגיל שלך ניתן לבצע הפסקת הריון בחינם וללא ידיעת ההורים. אם זה יהיה מצבך תצרי איתנו קשר ואנחנו נסייע לך ונספר לך על האפשרויות השונות העומדות לפניך. בדרך כלל הוסת מופיעה ביום השלישי או הרביעי של ההפסקה. על כל מקרה, אנחנו פה, מוזמנת תמיד להעזר בנו. את יכולה גם בטלפון וגם בהגעה לסניפים שלנו. כל טוב.


בת 22 שואלת: #113752
היי אני לוקחת גלולת מסוג יאז כבר שנתיים. שבוע לפני סיום חבילת הגלולות התחיל לי מעט דימום ושמתי לב שאני לוקחת גלולה של יום שלישי ביום רביעי כלומר, שכחתי לקחת גלולה ביום מסויים ומכיוון שלא שמתי לב לזה עד עכשיו, המשכתי לקחת את הגלולות רגיל באותו הרצף. האם להמשיך לקחת את הגלולות כמו שעשיתי עד עכשיו ולסיים את הגלולות הורודות יום אחרי המועד התמידי ולהמשיך ללבנות? האם לקחת שתי גלולות ביום אחד בשביל לחזור לרצף הימים המקורי ולסיים את החפיסה במועד הרגיל? איני יודעת איך לנהוג במקרה כזה. אשמח לתגובה.

תשובה:
שלום לך! במקרה שלך תמשיכי לקחת את הגלולות רגיל כאילו לא שכחת את הגלולה כלומר, פשוט לא לקחת את הגלולה שנשכחה ולהמשיך את החפיסה. חשוב שתיזכרי! שההגנה של הגלולות יורדת כאשר שוכחים גלולה ולכן חשוב להשתמש החודש באמצעי הגנה נוסף למשל קונדום. לידיעתך, במידה ושכחת לקחת גלולה עד 12 שעות את עדיין יכולה לקחת את הגלולה שנשכחה ולהמשיך כרגיל את החפיסה ללא חשש. לא לוקחים 2 גלולות באותו ביום פרט למצב ששכחת גלולה ואת לוקחת אותה בטווח של 12 שעות. בהצלחה!


בת 16 שואלת: #113730
קיבלתי מחזור ב7 לחודש כשהיום אנחמו ב21 ולפני ה7 קיבלתי ב28 של החודש קודם, איך זה יכול להיות שקיבלתי מחזור היום שוב פעם אם קיבלתי ב7 אם זה חשוב , אני וחבר שלי מקיימים יחסי מין על בסיס שהוא די קבוע ןאני נוטלת גלולות (אם זה עוזר למידע) מה לעשות? יכול להיות שזה מחזור ופשוט לתת לו להישך או ללכת לבדוק אצל רופא נשים

תשובה:
שלום לך בדרך כלל כאשר נוטלים גלולות הוסת היא סדירה, אם יש שיבוש כלשהוא והוסת מקדימה הסיבות יכולות נטילת גלולות שלא לפי ההוראות, והכי שכיח שיכחה של יום שלא נטלת גלולה יכולה לגרום לקבלת וסת טרם התאריך הקבוע, בדקי בחפיסה אם לא שכחת גלולה או יותר ואם כן אז זה וסת כל טוב


בת 19 שואלת: #113721
היי התחלתי לקחת גלולות ב16.2 בדיוק שקיבלתי מחזור .. ממתי אוכל לקיים בלי כלום ועוד שאלה אפשר לקחת את הגלולה בלי מים?

תשובה:
שלום יקרה. גלולות יעילות מרגע שלוקחים אותן, אולם עדיף לחכות שבועיים לראות שהכל עובר בסדר. בכל מקרה שבוע ראשון זה מחזור הוסת. ניתן ליטול גלולות בלי מים.


בת 18 שואלת: #113711
היי יש לי כמה שאלות: 1) אם אני משללשלת את הגלולה אני אמורה לקבל מחזור בגלל שכאילו פיספסתי גלולה? 2)אם אני מקבלת מחזור בגלולה הראשונה בחפיסה מתי זה הביוץ?

תשובה:
שלום יקרה. שלשול או הקאה מורידים מערך יעילות הגלולה, כמובן תלוי מתי קרה השלשול ועוצמתו. תקבלי את מחזור הוסת באופן רגיל ככל הנראה. מה שקורה עם נטילת גלולות זה שאין ביוץ. תרגישי טוב!


בת 18 שואלת: #113670
היי . אני נוטלת גלולות מינס כל חפיסה 28 יום , אני מקבלת בדרך כלל מחזור ב18 לחודש. אם אני רוצה להפסיק את המחזור בתקופה מסויימת מתי אני צריכה להפסיק לקחת את הגלולות? האם אני צריכה להפסיק בזמן המחזור או לפני? ואם לפני כמה זמן לפני ?

תשובה:
שלום לך, לא בטוחה שהבנתי את שאלתך. אם אני מבינה נכון, את לא רוצה לקבל דימום. מה שאני מציעה הוא שתוותרי על הגלולות הריקות ותתחילי ישר חפיסה חדשה. ככה לא תקבלי דימום. יכול להיות שהוא יגיע במהלך החפיסה השניה אבל לא בהכרח. כל טוב


בת 19 שואלת: #113665
האם בזמן נטילת הגלולות המחזור פוסק או ממשיך?

תשובה:
הי לך, תלוי איזה גלולות את נוטלת. במידה ואת נוטלת גלולות של 28 יום אז לא תקבלי וסת, במידה ואת נוטלת גלולות של 21 יום אז את אמורה לקבל וסת ביום השלישי או הרביעי שלאחר ההפסקה. מחזור הגוף ממשיך לפעול אבל הופעת הוסת משתנה בהתאם לגלולות שאת נוטלת. מקווה שעניתי על שאלתך.


בת 19 שואלת: #113664
לקחתי את הגלולה הראשונה שלי ובערך 20 דקות אחרי שלקחתי אותה עשיתי קקי ואני ממש מפחדת שהגלולה יצאה לי בצואה, איך אני יכולה לדעת?

תשובה:
שלום לך, גלולה לא אמורה לצאת בצואה. היא נספגת בגוף. במידה ולא שילשלת או הקאת אין חשש. כל טוב.


בת 19 שואלת: #113653
אני וחבר שלי רוצים להתחיל לקיים יחסי מין, קניתי גלולות אבל בת דודה שלי אמרה לי שבגלל שלא התחלתי לקחת אותן ביום הראשון של הווסת החודש אני אצטרך לחכות לחודש הבא כדי להתחיל לקחת אותן, הקטע הוא שהחודש אנחנו רוצים לקיים יחסי מין, אני לא הבנתי איך זה עובד, צריך לקחת גלולות ביום הראשון של הווסת לפני שאת מקיימת יחסי מין או אחרי שאת מקיימת יחסי מין? עוד משהו, אם חבר שלי שם קונדום על קונדום ההגנה יותר חזקה? עוד שאלה, אני לוקחת קונסרטה, זה בסדר לקחת גלולות אחרי קונסרטה?

תשובה:
שלום לך וטוב שפנית אלינו, אשמח לעזור לך ולעשות סדר בנושא. בעניין התחלת הגלולות, אם את מתחילה ליטול גלולות ביום הראשון של המחזור תהיי מוגנת כבר בשבוע הראשון של החפיסה, במידה ואת מתחילה את נטילת הגלולות ללא קשר למחזור תהיי מוגנת רק לאחר שנטלת 14 גלולת, זה אומר שבמהלך 14 הימים הללו צריך להשתמש באמצעי מניעה נוסף כמו קונדום. את הגלולות נוטלים כל יום בשעה קבועה, אני ממליצה להצמיד את נטילת הגלולה לפעולה קבועה כמו צחצוח שיניים בבוקר או בערב (וכמובן גם לשים התראה בטלפון לגיבוי). בנוגע לקונדום, בשום אופן לא לשים קונדום על קונדום. החיכוך בין שני הקונדומים פשוט יקרע אותם. קונדום אחד בהחלט מספיק, אני ממליצה לכם על הקונדומים של חברת דורקס או של חברת R3, אתם יכולים לקרוא על קונדומים ועל אופן השימוש בהם כאן: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=772 ובנוגע לקונסרטה - אין לה השפעה על הגלולות. כל טוב ובהצלחה.


בת 20 שואלת: #113628
היי אני משתמשת בגלולות יאז ושכחתי לקחת אחת לקחתי אותה יום למחרת ב9 בבוקר מה עלי לעשות?? לפנות לרופא??

תשובה:
היי לך, אם נטלת את הגלולה ששכחת אחרי 12 שעות (ויותר) מזמן הפספוס את אינך מוגנת ואני ממליצה לך להשתמש בקונדום לפחות למשך שבועיים. חשוב שתדעי שכל פספוס או איחור בנטילת הגלולה יכול להוביל לדימומים גם באמצע החפיסה. כל טוב.


בת 20 שואלת: #113613
היי אני בת 20 ולפני שבוע ככה התחילו לי הפרשות חומות בתחתונים ופיפי בריח מסריח, אני נוטלת גלולות לא שכחתי גלולה החודש אבל קרו לי פעמיים ששילשלתי לאחר הגלולה (אך לא קיימתי יחסי מין בפעמים האלו), היום קיבלתי נחזור וזה הזמן שהייתי אמורה לקבל ובבוקר שבדקתי זה היה נראה חום אדום כזה.. ואז אחרי 6/7 שעות אני רואה בתחבושת צבע שחור חום כזה בניגוב עדיין צבע חום אדום.. מה זה יכול להיות?

תשובה:
שלום לך, ממה שאת מתארת נשמע שהכתמים האלו הם הוסת. אבל אני לא רופאה ואני לא רואה את הכתמים בעיניים ומסתמכת רק על התיאורים שלך. אם את רוצה להיות בטוחה הכי טוב שתפני לרופא/ה שלך. אם שילשלת את הגלולות ייתכן והן לא ניספגו בגוף ובמקרה כזה ההמלצה היא ליטול גלולה נוספת (את תמיד יכולה לשמור לך בצד חבילת 'ספרים' שיהיו לך למקרים כאלו). אם לא נטלת גלולה נוספת וקיימת יחסי מין לא מוגנים לאחר ששילשלת קיים חשש להריון. אילו גלולות את נוטלת? האם הכתמים הופיעו בשבוע הפסקה, במידה ואת נוטלת גלולות של 21 יום? מקווה שסייעתי לך. כל טוב.


בת 16 שואלת: #113598
היי רציתי לדעת, אם אני מתחילה לקחת גלולות ( אני וחבר שלי מקיימים יחסים כבר חודש) הוא יכול לגמור בפנים? ואם אני מעשנת נרגילה אני לא יכולה לקחת?

תשובה:
שלום לך, אם את זוכרת ליטול את הגלולות כל יום, ואת לא על אנטיביוטיקה ואין לך קלקול קיבה, הוא יכול לגמור איפה שבא לו, כולל בפנים, במידה וזה משהו שאת רוצה ונעים לך. יש נערות ונשים שברגע שהגבר מתחיל לגמור בפנים אחרי שהורידו את הקונדום, זה עושה גרד או צריבה. תהיי קשובה לעצמך ולגופך ואם זה קורה, שווה להחזיר את הקונדום או שיגמור בחוץ. אין קשר בין נרגילה ליעילות הגלולות ואת יכולה להיות רגועה מבחינת הגנה. מה שכן, נרגילה אינה בריאה עבורך, במיוחד בגיל ההתבגרות, בו הריאות שלך עדיין מתפתחות וזה פשוט עלול לפגוע בבריאותך הכללית. כל טוב


בת 18 שואלת: #113536
שלום, אני חייבת ייעוץ כי אני נורא בלחץ, אני ובן הזוג שלי שוכבים כבר חצי שנה + עם קונדום. בנוסף, אני נוטלת כבר 8 חדשים בערך גלולות דיאנה 35, מסיבה רפואית (שחלות פוליציסטיות שאבחנו) עכשיו הבנתי שזה קצת מסתדר לי והמחזור גם מגיע בזמן כבר בניגוד לתקופה של לפני הנטילה. אני ובן זוגי משתוקקים לקיים יחסים ללא קונדום ושהוא יגמור בפנים כי אנחנו רואים בזה חוויה גדולה וקירוב גדול בנינו.. יחד עם זאת יש לנו חששות כיוון שהריון כרגע לא בא בחשבון אנחנו רק בני 18 וזה מלחיץ אותנו. רציתי לשאול עד כמה אני מוגנת כרגע? אני נוטלת אותן באופן מסודר כבר חודשים, עם ימי הפסקה מסודרים, כרגע אני נוטלת חפיסה ואני באמצע שלה, החודש לא פספסתי אף גלולה וגם אם אמרתי בשעה זה היה גג בשעה שעתיים אבל לקחתי. האם כדאי שהוא יגמור בפנים? מצד אחד יש רצון ענק אבל גם פחד גדול. האם לקיחת אדוויל פעם אחת משפיעה על היעילות? בנוסף הבנתי שגם שלשול פוגע ביעילות ואני כבר לא זוכרת אם שילשלתי מתישהו החודש? מה כדאי לעשות?

תשובה:
שלום לך, אפ את נוטלת גלולות באופן קבוע, מקפידה על הזמן והשעה ולא מפספסת גלולה את מוגנת מפני הריון (ב99% - אין 100"% אף פעם אבל ככל שתקפידי על נטילת הגלולה בזמנים קבועים כך היעילות תגדל). שלשולים והקאות כשעתיים לאחר נטילת הגלולה ייתכן והגלולה לא נספגה ואז נמליץ לך להשתמש גם בקונדום. אם את נוטלת אנטיביוטיקה, יש לשאול את הרופא האם היא משפיעה על ספיגת הגלולות. רוב סוגי האנטיביוטיקה לא משפיעים, אך יתכן ואת נוטלת סוג אשר מפחית את יעילות הגלולה. יתכן וניתן לשנות את האנטיביוטיקה ולפעמים יש צורך להשתמש גם בקונדום. לא ידוע לי על השפעות של אדוויל על יעילות הגלולות אבל אם את רוצה להיות בטוחה הכי טוב שתשאלי את הרופא/ה שלך. אני מבינה את הרצון הגדול לצד החשש, מציעה לך לוודא שאת מתרגלת ללוחות הזמנים, אולי להפוך את זה למשהו משותף שגם הוא יזכיר לך ליטול את הגלולה ואם תדעי שאת עיקבית בנטילת הגלולה, שלא פספסת, אני מניחה ששניכם תהיו רגועים יותר ותוכלו לקיים יחסי מין בחדירה, ללא קונדום וללא חששות. כל טוב.


בן 21 שואל: #113501
שלום יש לי שאלה לגבי גלולות חברה שלי נוטלת גלולות יאזז כמעט שנה כבר שבוע שעבר קרה משהו היא קיבלה מחזור ביום רביעי ובשבוע של ה מחזור היא לקחה גלולות אך שכחה לקחת שתי גלולות אבל לא ברצף אלא בהפרש של יומיים אחת מהשנייה ופעלה לפי ההוראות קיימנו יחסי מין שלושה ימים אחרי סיום המחזור. יחסי מין לא מוגנים. האם יש סיכון שהיא לא מוגנת? אם כן לאיזו תקופה. היא פעלה לפי ההוראות ונטלה את הגלולות שצריך יום אחרי. וגם בפעם השנייה פעלה לפי ההוראות. מה עלינו לעשות. יש סיכון להריון? קיימנו יחסי מין לא מוגנים פעמיים ובהפרש של חמישה ימים מפספס הגלולה האחרונה. זה משנה אם פספסה מעל או פחות מ12 שעות

תשובה:
שלום לך, לפי מה שאני מבינה ממה שאתה כותב- לאחר קבלת המחזור (במהלכו) חברה שלך שכחה 2 גלולות בהפרש של יומיים וקיימתם יחסים מין 3 ימים אחרי המחזור. בגלולות יאז יש 4 גלולות לבנות שלוקחים במהלך המחזור והן גלולות ללא הורמונים- לכן, אם אלו הגלולות שהיא שכחה אין סכנה. בנוסף, לפי ההוראות של יאז במידה ושוכחים גלולה אפשר לקחת אותה עד 24 שעות מהזמן המקורי שבו היא הייתה אמורה לקחת אותה- במידה ופעלתם כך אין סכנה להריון. ממה שהבנתי נשמע שאין לכם ממה לחשוש אבל אם אתם לא בטוחים שפעלתם לפי ההסבר שכתבתי למעלה ניתן לרכוש בדיקת הריון ביתית ולבצע אותה 10 ימים ממועד קיום יחסי המין.


בת 16 שואלת: #113481
היי, אני נוטלת גלולות יסמין כמעט חודשיים. לפני שישה ימים (ביום שבת) איחרתי בנטילת הגלולה ב9 שעות. מאז לקחתי באותה השעה את הגלולה באופן קבוע אבל לפני יומיים קיימתי יחסי מין עם חבר שלי והיום הופיעה לי הפרשה אדומה כמו ההתחלה של המחזור ביום הראשון. אני יודעת שדימום בין וסתי זו תופעה שכיחה בחודשים הראשונים של נטילת הגלולות אבל השאלה היא האם יכול להיות שיש קשר לאיחור שהיה? אני יודעת גם שדימום זו תופעה של הריון התחלתי ולכן אני חוששת. אנסח את השאלה שלי אחרת: בתוך כצה זמן הדימום שקשור להיריון התחלתי מופיע? הגיוני שאדמם כתוצאה מהריון יומיים לאחר קיום יחסי המין?

תשובה:
הי לך, השאלה שלך מצויינת. אני מאמינה שכפי שאת תארת לעצמך הדימום קשור לעובדה שאיחרת בנטילת הגלולה ו/או לעובדה שאת נמצאת רק בחודשים הראשונים לקבלת הוסת. תופעות לוואי של הריון מתחילות להופיע בערך משבוע 4 ולכן אני לא מאמינה שהדימום שהרגשת קשור להריון שנבע עקב קיום יחסי מין יומיים לפני. יחד עם זאת, אם נטלת גלולה באיחור ולא השתמשת באמצעי מניעה נוסף קיים חשש להריון ובמקרה הזה הייתי שוקלת אולי לקחת גלולת "אלה" (שאפשר לקחת אותה עד 120 שעות מזמן קיום יחסי המין). אם הדימום ממשיך ו/או אם יש תופעות נוספות שמעלות חשד או אי נוחות אני ממליצה לך לפנות לרופא/ה שנתן/ה לך את המרשם גלולות. כל טוב.


בת 20 שואלת: #113478
היי אני לוקחת גלולות דיאנה היום זה בידיוק היה הגלולה האחרונה ולקחתי אותה באיחור של של שש שעות ואני וחבר שלי עשינו יחסים לא מוגנים והוא גמר בפנים . האם אני מוגנת ?

תשובה:
היי לך, אם לא חלפו 12 שעות ממועד לקיחת הגלולה – קחי מיד כשנזכרת את הגלולה ש"פוספסה" – את עדיין מוגנת. ולכן, הסיכוי להריון קלוש. ככלל אני ממליצה לך, במידה ופספסת גלולה, להשתמש גם בקונדום. חשוב שתדעי שאם עברו יותר מ12 שעות, את אינך מוגנת למשך שבועיים. כל טוב.


בת 16 שואלת: #113456
קיימתי יחסי מין מוגנים עם חבר שלי לפני כשבועיים שלוש .. הוא היה עם קונדום והוא גם לא גמר בפנים או משהו כזה .. אני לא מקבלת מחזור .. הייתי אמור לקבל מחזור ב 29.1 בערך , יש לי בעיה במחזור מאז שהתחלתי לקיים איתו יחסי מין. בחופש הגדול שכבנו בפעם הראשונה ולאחר מכן לא קיבלתי מחזור במשך כל החופש הגדול ואז קיבלתי ב8.9 ואחרי זה לא קיבלתי מחזור עוד הפעם עד ה29.12 .. רציתי לשאול אתכם אם יש טעם לעשות בדיקת הריון כל פעם שהמחזור שלי מאחר כי עשיתי בדיקה ב 4.2 כי הייתי בלחץ אבל זה יוצא שלילי כל פעם ( למזלי) ובתכלס כל פעם שמאחר לי המחזור אני קונה וזה יוצא מלא כסף.. אני רוצה ללכת לרופא אבל ההורים שלי לא יודעים שאני שוכבת עם חבר שלי ואני לא רוצה שהם ידעו אני לא יודעת איך הם יגיבו , אמא שלי יודעת שיש לי בעיות במחזור רציתי לדעת אם יש אפשרות ללכת לרופא ולהסתיר ממנו את העובדה שקיימתי יחסי מין , ועוד דבר רציתי לדעת אם לקחת גלולות ששומרות על המחזור סדיר זה באמת כזה מסוכן כמו שמספרים.

תשובה:
שלום לך, אתחיל מזה שאין קשר בין בעיות בווסת לבין יחסי מין, אלא אם כן זה יחסי מין לא מוגנים, וזה לא המצב. אני מבינה שאת לא רוצה לשתף אות הורייך אבל שוב, נערות מקבלות גלולות גם בשביל להסדיר את הדימום החודשי ולא רק בשביל יחסי מין אז אולי כן תוכלי לספר להורייך. אם תחליטי לא לספר להם, את מוזמנת להגיע אלינו לדלת פתוחה הקרובה לביתך, בסניף בו יש מרפאה, ולראות רופא/ת נשים של דלת פתוחה. זה לא עובר להורים וזה בחינם. כל טוב


בת 17 שואלת: #113421
אני בת 17.5 וייש איזה מישהו שאנחנו מין סטוץ קבוע ואני ממש רוצה לשכב איתו אבל אני ממש מטלבת כי אני מפחדת להכינס להריון ואני מפחדת שממש יכאב לי מה לעשות????

תשובה:
היי לך, קודם כל כל הכבוד שאת מתייעצת ומבררת כדי לשמור על הגוף שלך. באמת יכול להיות שיכאב לך בחדירה הראשונה. יש בנות שכואב להן בפעמים הראשונות, ויש כאלה שלא כואב להן בכלל. בקיום יחסי מין, השאיפה היא שיהיה מהנה לשני הצדדים. אחד הדברים שחשוב בכדי שגם את וגם הפרטנר שלך תהנו כמה שאפשר הוא שאת תהיי מגורה מינית. כאשר האישה מגורה מינית, יש רטיבות טבעית שעוזרת בחדירה והופכת אותה מהנה יותר. אחת הסיבות שיכולות להיות לכאב בזמן יחסי מין היא גירוי מיני לא מספיק- ולכן יש חשיבות ל"משחק מקדים". אחד הדברים שיכולים לעזור גם כן הוא הדרגתיות, תנסו להתקדם לאט, שקודם יחדיר לך אצבע, ואחר כך שתיים, כך שאת תתרגלי להרגשה ותוכלי להיות רגועה ונינוחה בקיום יחסי מין, וגם השרירים בנרתיק שלך ימתחו ויתרגלו לאט לאט לתחושה. לגבי אמצעי מניעה- ישנם הרבה סוגי אמצעי מניעה, הנפוצים ביותר הם: 1. קונדומים- קונדומים הם אמצעי מניעה פשוט יחסית ובטוח, שעובד בשיטה שהוא פשוט חוצץ בינך לבין הפרטנר שלך, ומונע את חדירת תאי הזרע שלו אל הנרתיק שלך (את הקונדום מלבישים על הפין לפני החדירה). אנחנו ממליצים מאוד על קונדומים מכיוון שהם אמצעי המניעה היחיד (!!) שמונע הדבקה של מחלות מין. 2. גלולות (אמצעי מניעה הורמונלי)- בשביל לקחת גלולות יש ללכת לרופא\ת נשים שיתן מרשם. אנחנו מאוד ממליצות על גלולות, זה בעל אחוזי הגנה גבוהים- בתנאי במשתמשים בהם נכון (לקחת בצורה עקבית כל יום ובאותה שעה). עוד דגש על גלולות- זה מומלץ בתנאי שהפרטנר ליחסי מין מוכר וידוע לנו את ההיסטוריה שלו (ערך בדיקה לגילוי מחלות מין לפני קיום היחסים) בשביל לקבל עוד הסבר על אמצעי מניעה או ייעוץ בנוגע לחששות מקיום יחסי מין את מוזמנת להתקשר לכל אחד מהסניפים שלנו או להגיע בשעות הפתיחה. בנוסף, ניתן לקבוע תור לרופאת נשים באופן אנונימי בסניפי 'דלת פתוחה'. בהצלחה!!


בן 28 שואל: #113364
שלום אני וחברה שלי שוכבים כבר חצי שנה בחודש האחרון אנחנו לא מצליחים לקיים יחסים בגלל ששורף לה בפנים בעל החדירה ,הצריבה החלה בעת שחברנ שלי התחילה לקחת גלולות האם יש קשר לזה שככה צורב ושורף לה בתוך הנרתיק ? ואם אל מה הסיבה ?

תשובה:
היי! אחת מתופעות הלוואי של גלולות היא יובש בנרתיק. אם הצריבה ותחושת השריפה הן רק בזמן החדירה (ולא בזמן הטלת שתן או בכלל) נסו להשתמש בחומר סיכה (שאפשר לרכוש בכל רשתות הפארם) כדי להגביר את הרטיבות בנרתיק. במידה והצריבה נמשכת גם בזמנים אחרים, כדאי לפנות לרופא/ה. כל טוב ובהצלחה!


בת 17 שואלת: #113363
היי , אני לוקחת גלולות יאז ויש את הארבע גלולות הלבנות שבעיקרון אני אמורה לקבל בהם מחזור אבל אם לא קיבלתי ואני מקיימת יחסי מין בזמן הזה אני עדיין מוגנת בעזרת הגלולות הלבנות?

תשובה:
היי! אם נטלת את כל הגלולות יום יום ובאותה שעה את מוגנת גם בזמן שאת נוטלת את 4 הגלולות הלבנות (ללא ההורמונים). המשיכי ליטול את הגלולות כרגיל גם אם הדימום לא הגיע. את מוגנת. הוא יגיע. כל טוב!


בת 21 שואלת: #113359
היי, אני מאוד לחוצה.. בלי כל קשר שאני עוברת תקופה קשה בבית ואני בלחץ מאוד גדול.. נהיו לי כאבי בטן ובחילות מוזרים בחודש האחרון.. אני לוקחת גלולות כבר 3 חודשים.. חודש קודם כבר שכבנו ללא קונדום וקיבלתי מחזור (גם חודש קודם היו לי את הבחילות האלה) החודש יש לי אותן שוב.. וגם כאבים בחזה. אני לא יודעת אם הכאבים זה מלחץ נפשי או מהגרוע מכל כי שכבתי בלי קונדום. לפני ששכבתי איתו בלי קונדום ביררתי עם הרופאה תוך כמה זמן אני מוגנת והיא אמרה לי תוך שבוע. איתכם דיברתי בטלפון ואמרתם לי שהחל מהחפיסה השניה אני מוגנת(אני כבר באמצע השלישית) בקיצור. אני בלחץ

תשובה:
שלום לך, אני שומעת מדברייך שאת בלחץ ומודאגת. כמובן שתקופה קשה בבית או לחץ בתחומים אחרים לא מוסיפים לתחושה טובה... יחד עם זה, קבלת מידע לא אחיד וממקורות שונים וננסה לעשות בכל זה סדר- באופן רפואי, במידה והתחלת את החפיסה הראשונה ביום הראשון של הוסת, את מוגנת מפני הריון מיום זה. יעילות הגלולות תלויה בעקר באופן הנטילה שלהן. במידה ואת נוטלת את הגלולות באופן סדיר ואחראי, הסיכוי להריון שממנו את כל כך חוששת הוא אפסי ממש! גם אם לא השתמשתם בקונדום. כאבי בטן ובחילות אופייניים למצבי לחץ וחרדה, אבל בשילוב עם רגישות בחזה, ייתכן שמדובר עדיין בתופעות הלוואי של הגלולות שאופייניות בחודשים הראשונים של השימוש בהן. במידה ותופעות אלו ממשיכות גם אחרי קבלת הוסת, בחפיסה הרביעית, אני ממליצה לחזור לביקורת לרופא/ת הנשים ולתאר את תחושותייך והתופעות שמפריעות לך. כל טוב.


בת 18 שואלת: #113203
שלום., התחלתי לקחת גלולות בשם יאז מיד לאחר שקיבלתי מחזור. אני כבר כמעט בסוף החבילה ויש לי הרבה הפרשות חומות כמו שיש בסיום המחזור כבר שלושה שבועות בערך. כביכול אני בהרגשה של מחזור עדיין. זו הרגשה לא נעימה ולא הגיינית. גם נפיחות בבטן וכאבי בטן מדי פעם. לא יודעת אם חיוורון ועייפות גם קשורים. גם יצאו לי כמה פצעים( שאמרו לי שבכלל הגלולות מסוג יאז אמורות לעזור) אשמח לדעת מתי התופעות לוואי האלו חולפות או שאם יש צורך כבר להחליף עכשיו. בנוסף לשאלה הזאת אני כבר מקיימת יחסי מין לא מעט זמן עם חבר שלי ובכל זאת בחדירה כואב לי, שורף לי, וזה לא מהנה אותי האם זה נורמלי?

תשובה:
שלום לך, הכתמה דמית או הפרשות דמיות במהלך שלוש החפיסות הראשונות הן תופעות לוואי נפוצות בתחילת נטילת גלולות. אם זה לא עובר עד החפיסה הרביעית או אם זה בלתי נסבל עבורך כבר עכשיו, אני מציעה שתחזרי לרופא/ת הנשים שלך ותבקשי להחליף אמצעי מניעה. בנוגע לכאבים בחדירה, זה לא אמור להיות ככה אבל לצערי נערות ונשים רבות חוות את זה. מדובר בכאבים כתוצאה מכיווץ של שרירי הנרתיק, יובש נרתיקי, לחץ וחרדה. אני מאוד אשמח אם תתקשרי אלינו לדלת תל אביב כדי שנוכל לעזור לך עם כאבים בחדירה. זה ארוך ופחות מתאים למענה באינטרנט. בינתיים אני מציעה שתמנעו מחדירה כדי שהגוף שלך לא יישמר את התחושה של פחד מחדירה שיוביל לפחד ממגע של חבר שלך. הגוף כרגע במתח והוא צריך להירגע ולהזיז את האיום של החדירה מהדרך. אני מצרפת לך גם קישור לתרגילים שאת לב אבל גם יחד עם חבר שלך יכולים לעשות כדי לתרגל את השרירים הללו ולנסות להקל על הכאב: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=89 כל טוב


בת 18 שואלת: #113184
שלום רב ! כפי שסיפרתי לכן באחרונה אני ובן זוגי התנגנו היא בסקס יבש עם 3 שכבות ולאחר מכן בפעם הראשונה ירדתי לו ועשיתי לו ביד עד שהוא גמר ואני חייבת לציין שפחדתי שזה יגעיל אותי והתברר שלא ואפילו מאוד נהניתי הבעיה המרכזית זה שבאמצע החלפנו קונדום כי שנינו היינו ערומים ולא עשינו חדירה אבל בכל מקרה שמנו קונדום והוא החליק ושמנו חדש , את החדש הוא שם ולא שטף אחרי זה ידיים ונגע בי קצת באזור הישבן , בזמן שהוא גמר כשעשיתי לו ביד איכרי המין שלנו היו במרחק ובכלל כל השפיכה הייתה בקונדום , בבית במקלחת קצת דאגתי שאני שוטפת את האיבר שלי עם ידיים אחרי שעשינו את זה , ושנשאר משהו או לא יודעת מה מפחדת מסיכוי להריון , במהלך האקט היינו במצב של 69 כדאי להתחיל גלולות? אמי גם יידעת שהיום זה יום הביוץ ובדיוק עשינו את זה , מהתחתון שלי היה קצת ריח שלו גם .. ודביקות אצלי למטה כמו של שפיך אולי ככה דביק רק כי יכלתי להתקלח רק איזה 9 שעות אחרי ?

תשובה:
שלום לך, שמחה מאוד שנהנת מהמגע עם בן הזוג שלך ושאתם ממשיכים להתנסות ולהנות אחד עם השניה. חשוב שתדעי שזרע לא יכול להחזיק מעמד מחוץ לגוף. כדי להחזיק מעמד הוא זקוק לתנאים מאוד ספציפיים. אם אברי המין שלכם היו במרחק ורק לאחר כמה שעות ניקית את עצמך במקלחת אין חשש מהריון. ממה שאת מספרת הוא לא שפך בסמוך לנרתיק שלך, אם כך הדבר הדביקות שחשת יכולה להיות כתוצאה מרטיבות של הנרתיק שלך. אם הייתה שפיכה בסמוך לנרתיק שלך אז הסיפור אחר והסיכוי להריון קיים (סיכוי נמוך אבל קיים). לגבי שאלתך על הגלולות - בכל מקרה רצוי להמשיך להשתמש בקונדום שמגן עליכם גם מפני מחלות מין. שימוש באמצעי מניעה נוסף מומלץ אם אתם פעילים מינית ורוצים להיות בטוחים יותר במניעת הריון. גלולות היא רק דרך אחת למנוע הריון, קיימים אמצעי מניעה שונים שלכל אחד מהם היתרונות והחסרונות שלו. אתם מוזמנים לבוא אלינו לשמוע על אמצעי המניעה הקיימים, אנחנו נוכל לכוון אתכם לאמצעי המניעה המתאים לכם. ובכל מקרה ממליצה לך לבדוק ולקרוא על אמצעי המניעה השונים ולבחור את מה שנכון לך. אני לא ממליצה לך אף פעם להסתמך על ידיעה בטוחה מתי יום הביוץ שלך. זרע יכול לחיות בתוך גופך עד 5 ימים וחלון הפוריות שלך יכול להתפרס על פני מספר ימים ולכן רק בדיקה מדוייקת המתבסתת על מספר פרמטריים ספציפיים יכולה להגיד לך בוודאות מתי את יכולה לקיים מגע מיני ללא חשש מהריון. זה משתנה מאישה לאישה ולכן ספירת ימים ביום סיום או תחילת המחזור לא בהכרח תעיד על יום הביוץ. כל טוב לך.


בת 17 שואלת: #113162
יש לי כבר שלושה חודשים ברצף דימומים באמצע של נטילת גלולות. אני לוקחת אותן חצי שנה. הלכתי לרופא שלי והוא החליף לי מינון אך זה ממשיך באופן קבוע. שלושה חודשים כבר מתחילת השבוע הרביעי של לקיחת הגלולות מתחיל דימום והוא מתחזק ומפסיק בתחילת החפיסה של החודש שאחריו. יש משהו שאולי אני יכולה לעשות כדי להפסיק.

תשובה:
שלום לך. לפעמים לוקח לגוף זמן להסתגל לגלולות ואז יש דימומים לאורך החודש. אם זה יימשך, תלכי שוב לרופא/ה. בהצלחה!


בן 20 שואל: #113158
היי יש לי דימומים נראה כמו מחזור לפעמים היה לי פשוט הפרשות חומות מימיות ועכשיו זה ממש דם ואני בכלל בגלולה מס 19 היום ויש עוד לפחות שבוע למחזור הבא שלי, זה הגיוני? אני לוקחת יאז פלוזאני בחפיסה החמישית כבר מלווה בזה סחרחורות כאבי ראש בטן ממש כמו מחזור רגיל

תשובה:
שלום לך. קורה לפעמים שהגוף עדיין לא הסתגל לגלולות ואז יש דימומים בין וסתיים, החתמות חומות ותופעות שונות גם בזמן נטילת הגלולות ולעיתים גם המחזור מקדים. אם המצב הזה נמשך, תפני לרופא/ה, ייתכן שהיא תמליץ לך להחליף לגלולות אחרות. בהצלחה!


בת 17 שואלת: #113153
שכבתי עם חבר שלי איחרתי גלולה בשלוש שעות ואז לקחתי החבר גמר בפנים,שבוע אחרי נהיה לי הפרשות חומות אני צריכה לדאוג כידוע אני לוקחת גלולות באופן סדיר

תשובה:
שלום לך, איחור של שלוש שעות הוא לא איחור משמעותי ולכן אין חשש להריון. בנוגע להפרשות החומות, מדובר בתופעה נפוצה הקשורה לעובי של רירית הרחם ותלוי ה בסוג הגלולות ובהתאמתן. אם תראי שההפרשות החומות ממשיכות ללוות אותך גם בחודשים הבאים פני לרופא/ת הנשים שלך כדי שיחליפו לך את הסוג. כל טוב


בת 20 שואלת: #113143
היי, אני חיילת ומשתמשת בגלולות היאז כבר שנה וחודשיים, לפני כחודשיים רופאת הנשים האזרחית שעובדת עם הצבא הביאה לי מרשם ליאז פלוס. נטלתי אותם כחודשיים ובאמצע החפיסה השניה התחילו לי דימומים קלים מלויים בכאבי בטן כמו של וסת. (לא קיימתי יחסי מין כבר כמה חודשים , הדימום פתאומי).הדימום הפסיק לשבוע וחזר שוב ואז שוב הפסיק ולאחר כמה ימים שוב. סיימתי בדיוק את החפיסה השנייה והייתי אצל הרופאת נשים.. היא עשתה לי בדיקה גניקולוגית אמרה שהרחם נקי והבדיקה תקינה.. ושזה דימום בין וסתי ושאולי המינון נמוך לי (שאלה אותי אם פספסתי גלולה וכו אך לא ,לא פספסתי). היא שינתה לי את סוג הגלולות לגלולות שהיו לי לפני הגיוס (בלארה). משום מה אני עדיין פוחדת שזוהי לא הסיבה לדימום כי הרי אני נוטלת הרבה זמן את היאז והבנתי שביאז פלוס יש תוספת של חומצה פןלית בלבד שאינה אמורה לעשות תופעות לוואי כאלה.. לכן השאלה שלי אם זה הגיוני שאחרי המון זמן של נטילה מופיע דימום כזה? ואולי זוהי סיבה אחרת שלא נבדקה? בעוד כיומיים אני צריכה להתחיל חפיסה חדשה של גלולות כרגיל (רק הפעם בלארה) לכן אני אשמח לתשובה...

תשובה:
שלום לך. בהחלט ייתכן שאחרי נטילה ממושכת של גלולות יהיה דימום בין וסתי. לפעמים זה נובע משינויים הורמונלים שמתרחשים בגוף מסיבות שונות. תתחילי את הגלולות החדשות ותנסי אותן במשך כמה חודשים. אם הדימומים יימשכו, תפני שוב לרופא/ה. כל טוב!


בת 17 שואלת: #113141
יש לי דלקת בשתן והרופא נתן לי כדורים אדומים כאלה וגם סירופ אנטיביוטיקה שקוראים לו cefovit 250 susp . שזה תרופה לדלקת בשתן ככה הוא אמר . ואני לוקחת גלולות YAZ ממכם , מדלת פתוחה . אז לא אמרתי לו שאני לוקחת גלולות . ושמעתי שאנטיביוטיקה זה מזיק לגלולות.. אבל זה האנטיביוטיקה הזאת (שהרופא נתן לי) היא מזיקה לגלולות או אנטיביוטיקה אחרת?

תשובה:
שלום לך, מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוסף (קונדום למשל) כל עוד את נוטלת את האנטיביוטיקה. כל טוב


בת 17 שואלת: #113114
היי אני חייבת עזרה ממש דחופה התחלתי לקחת גלולות ביום הראשון של הווסת (יסמין)שבוע שעבר ביום רביעי ואז לקחתי אותם לפי הסדר רביעי,חמישי,שישי,שבת,ראשון, שני, שלישי היום יום חמישי ואני זוכרת בוודאות שלקחתי אתמול גלולה איך זה יכול להיות שעדיין יש כדור ביום רביעי? אולי התבלבלתי ביום אחד מהימים האלה לא יודעת איך זה קרה.. ומה לעשות עכשיו? לקחת את הגלולה של היום של יום חמישי? או של יום רביעי? או לא לקחת בכלל חייבת תשובה כמה שיותר מהר תודה מראש

תשובה:
שלום לך, יכול להיות שהתבלבלת ויכול להיות שלא לקחת. זה קורה ותנשמי עמוק. הכל בסדר. המשיכי ליטול את הגלולות כרגיל ותוותרי על שבוע ההפסקה. תצמידי שתי חפיסות ותקחי אותן ברצף. ככה תהיי מוגנת. כל טוב


בת 19 שואלת: #113092
היי בדיוק התחלתי את החודש השני לגלולות של יאז בדיוק שסיימתי את הגלולות הלבנות מהחפיסה הראשונה קיבלתי מחזור האם בתחילת החפיסה השניה אני צריכה לקחת את הגלולות הלבנות וכשיסתיים המחזור להתחיל את הורודות לפי הסדר ? או שלקחת ישר את הורודות ?

תשובה:
שלום לך, את מתחילה ליטול את גלולות יאז ישר כאשר את מסיימת את הגלולות הלבנות. את מתחילה מהגלולות הורודות ומסיימת עם הלבנות. הגלולות הלבנות הן הגלולות הלא פעילות ובהן את מקבלת דימום ואת גם מוגנת. כל טוב


בן 19 שואל: #112942
חברה שלי לוקחת גלולות בשם יאנז קיימנו יחסי מין 20 לפני המחזור וגמרתי בפנים והיום היא 12 יום לפני המחזור לפי הגלולות האם יכול להיות שהיא בהריון?

תשובה:
שלום לך, אם החברה שלך נוטלת את הגלולות לפי ההוראות ולא פספסה אף גלולה אין סיבה שתיכנס להריון. כל טוב


בת 14 שואלת: #112864
הבנתי שבשימוש בגלולות קיים סיכון לקרישיות יתר של הדם, ולפני שמתחילים לקחת אותן צריך לעבור סדרת בדיקות במרפאה לקרישיות יתר. האם בשימוש בהתקן תוך רחמי קיים סיכון לקרישיות יתר של הדם? בנוסף, האם מרגע הכנסת ההתקן יש פרק זמן שצריך לחכות לפני קיום יחסי מין?

תשובה:
שלום לך, גלולות משולבות למניעת הריון (כאלו המכילות אסטרוגן ופרוגסטרון) עלולות להשפיע על קרישיות דם, אבל רק בנשים מסוימות, עם בעיות רפואיות מסוימות, ועם היסטוריה משפחתית בריאותית מסוימת. זה לא בהכרח וזה לא על כל אחת. לא תמיד יש הפניה לבדיקות דם אלא רק אם יש סיבה רפואית או משפחתית. ההתקן התוך רחמי ההורמונלי מכיל את הורמון הפרוגסטרון בלבד ולכן אינו משפיע על קרישיות יתר וניתן להשתמש בו. ישנו גם את ההתקן הלא הורמונלי ואיתו אין בעיה בכלל מבחינת קרישיות יתר. מה שכן, עבור ההתקן את צריכה אישור והסכמה של הורייך מכיוון שאת מתחת לגיל 18. בשביל הגלולות אין צורך בהסכמת או ידיעת הורים. מהרגע שהכנסת את ההתקן, את מוגנת ואין לך מה לדאוג. את מוזמנת להגיע אלינו לייעוץ לגבי בחירה ושימוש באמצעי מניעה. כל טוב


בת 21 שואלת: #112858
אם הייתי לוקחת גלולות במשך כמעט שנה והפסקתי לפני חודשים... איך אפשר לחזור לקחת והאם זה לא מסוכן

תשובה:
שלום לך, זה אינו מסוכן להתחיל שוב גלולות זה פשוט יכול לעשות שוב תופעות לוואי של התחלת נטילה. התופעות אמורות לעבור עד 3 חודשים מתחילת הנטילה ויכולות גם לא להופיע בכלל. התחילי ביום הראשון של הדימום שלך ואת תהיי מוגנת מהכדור הראשון. אם את לא רוצה לחכות לדימום, את יכולה להתחיל ללא קשר לדימום אבל את תהיי מוגנת רק לאחר 14 כדורים. כל טוב


בת 17 שואלת: #112839
יש לי שאלה , נכון אם מפספסים גלולה לוקחים אותה אחרי זה מיד ואם היר יותר מ12 שעות אז זורקים לפח וממשיכיל בסדר ? ככה אמרו לי לפחות.. מתוך סקרנות , אם זה יותר משלוש גלולות מה קורה? שואלת בשביל חברה שלא ידעתי לענות לה וזה סקרן אותי ממש ,היא השתמשה בפוסטינור ואז המלצתי לה על גלולות מינס , גלולות שאני נוטלת.. ואז צצה השאלה . בגקשה תחזירו תדובה

תשובה:
שלום לך, במקרה של שכחת גלולה - אם טרם עברו 12 שעות, יש לקחת אותה. אם עברו יותר מ-12 שעות ממשיכים כרגיל + משתמשים באמצעי מניעה נוסף בהמשך החודש. כאשר זה קורה 3 פעמים במהלך החודש צריך להשתמש באמצעי מניעה נוסף כי הגלולות מאבדות את היעילות שלהן. עליה להיוועץ ברופא נשים, ייתכן שאמצעי המניעה של גלולות, שמחייב זכירה של לקיחת גלולה כל יום בשעה קבועה, לא מתאים לה. ישנם אמצעי מניעה נוספים כמו טבעת / התקן למניעת היריון / מדבקה ששווים ביעילותם לגלולות ואין צורך לזכור לקחת אותם מדי יום. ניתן למצוא מידע עליהם באתר שלנו. כל טוב ובהצלחה


בן 19 שואל: #112821
היי אני לוקחת גלולות מינס כבר תקופה , היום ראיתי שבתחילת החפיסה לקחתי בטעות גלולה לבנה (של מחזור) ואני עוד שבוע צריכה להגיע לגלולות הלבנות , מה לעשות!??? להמשיך את החפיסה כאילו כלום ?

תשובה:
שלום לך, הגלולות הלבנות הן גלולות לא פעילות - אין להן כל השפעה, והמטרה היחידה לקיומן היא המשך הרגל נטילת גלולה בכל יום. מה שקרה הוא שהתחלת לקחת גלולות באיחור של יום בתחילת החפיסה. כרגע אין מה לעשות מלבד לחכות לקבלת מחזור - ובמידה והוא מאחר לעשות בדיקת הריון. ברצוני להרגיע אותך שהסיכוי להריון אינו גדול. מוזמנת להישאר בקשר ולעדכן אותנו. כל טוב


בת 20 שואלת: #112804
היי אני נוטלת גלולות כבר שנה ויותר נטלתי גלולות יאז ופתאום הרופאה הביא לי גלולות יאז פלוס האם שאקח את גלולות יאז פלוס אני יהיה ישר מוגנת האם הם אותו דבר? ובנוסף לזאת שמתי לב שביאז פלוס יש תנאי אחסון של לא יותר מ25 מעלות זאת אומרת שבימים חמים אם הם יהיו לי בתיק יש סיכוי שהם לא יעבדו? תודה:)

תשובה:
שלום לך, ההגנה של היאז פלוס היא כמו של היאז הרגיל. כלומר אין לך מה לחשוש, את תהיי ישר מוגנת בעת השימוש. עם זאת, יש גלולות שבהן כתוב שבחודש הראשון מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוסף כמו קונדום, לכן אני ממליצה לך לקרוא מה כתוב בעלון של יאז פלוס ולראות מה הם כותבים באשר לשאלה זו. אם הם ממליצים להשתמש באמצעי נוסף תשמשי בקונדום ואם לא, אז אין צורך. כדי לוודא זאת, את גם יכולה להתקשר לרופאה שלך ולשאול האם יש סיבה להשתמש באמצעי מניעה נוסף בחודש הראשון. באשר לשאלתך השנייה, אין שום חשש שאם הגלולות יהיו בתיק הן לא יעבדו. כל טוב:)


בת 24 שואלת: #112787
אני בת 24 ולקחתי גלולות מסוג אמילי במשך 4 שנים. לפני חצי שנה, בעקבות הוצאת הגלולות מההסכם עם הקופח שלי, עברתי לפמינט בייעוץ הגניקולוג. לאחרונה שמתי לב כי אני חווה כאבים לאחר קיום יחסי המין והלבידו שלו ירד מאוד. יש לי בן זוג קבוע מזה שנתיים. אנחנו מעוניינים לדעת מה אמצעי הבטיחות הטוב ביותר בשבילנו-שהוא כמה שיותר בטוח! התקן נשמע כואב ומסוכן, טבעת נשמעת כמו אופציה טובה, גלולות עם תכולת אסטורגן נמוכה יותר-יש כאלה בכלל? קונדומים לא באים בחשבון בגלל יעילות ונוחות.. אני גם אשמח לעשות "ניסוי" ולהפסיק לחודש את הגלולות בכלל ולראות את ההשפעה-בליווי שימוש בקונדום כמובן-האם לצפויות לתופעות לוואי כלשהן? האם הגוף בכלל ינקה את עצמו וארגיש הבדל בפרק זמן כזה? אקבל מחזור כרגיל? לא בטוחה מה הצעד הנכון הבא עבורי..

תשובה:
שלום לך, כל הכבוד על האחריות שאת ובן זוגך מגלים כלפי השינויים שאת חשה! הרבה פעמים יש לנשים נטייה להזניח את הכאבים הללו ולהתעלם מהם, וכל הכבוד שאת מתעקשת למצוא את המענה הנכון עבורך. ייתכן מאד שהכאבים שאת מרגישה והירידה בחשק המיני נובעים מסוג הגלולה. עם זאת, לאחר חצי שנה תופעות אלו אמורות לעבור ולכן אני ממליצה להיוועץ עם הגניקולוג שלך באיזה אמצעי מניעה כדאי להשתמש. לגבי האמצעים השונים שהעלית לדיון - א. התקן תוך רחמי הוא אמצעי מניעה נהדר! הוא בעל היעילות הגבוהה ביותר והבטוח ביותר. הוא אמצעי המניעה הנפוץ ביותר בארה"ב ובאירופה ובישראל לאט לאט הוא מתחיל לחלחל.. יש התקנים הורמונליים (שפועלים כמו הגלולות), והתקנים לא הורמונליים - אני ממליצה על הלא הורמונלי מכיוון שאת מתארת תופעות לוואי שליליות כתוצאה מגלולות הורמונליות. ב. טבעת היא אכן אופציה נהדרת, היא פועלת מבחינה פיזיולוגית כמו הגלולות ונועדה למנוע ביוץ. מחליפים אותה כל שלושה שבועות. ג. גלולות נמוכות מבחינת אסטרוגן הן גלולות מינס (15 מג). ד. ישנו אמצעי מניעה שנקרא "מדבקה למניעת היריון". המדבקה פועלת כמו הגלולות, מחליפים אותה פעם בשבוע והיא מפרישה את ההורמונים שקיימים בגלולות מבלי לעבור במערכת העיכול. מופרשת ישירות למערכת הדם. לא מומלץ להפסיק בעצמך בשום פנים ואופן את הגלולות - עלייך לקבוע תור לגניקולוג ולהיוועץ עמו מה הכי נכון מבחינה רפואית עבורך! לא מומלץ לעשות הפסקות ולחזור לגלולות מכיוון שזה משפיע באופן שלילי על המערכת ההורמונלית. מוזמנת לפנות אלינו תמיד, כל טוב ובהצלחה


בת 19 שואלת: #112786
שלום, לקחתי 2 חפיסות רצוף של יאז פלוס לאחר שנה של שימוש , ובזמן שלקחתי את ה2 חפיסות פעם אחת שכחתי גלולה ולכן יום לאחר מכן לקחתי 2 ולאחר שסיימתי את 2 החפיסות קיבלתי מחזור כרגיל. עכשיו, בחפיסה החדשה אני מדממת כמעט כמו במחזור כל כמה ימים.. זה תקין? להמשיך עד לסיום החבילה? זה יאז פלוס

תשובה:
שלום לך, נשמע שהדימום שמופיע לך במהלך החודש הוא תוצאת לוואי של חיבור הגלולות או של שכחת אחת הגלולות בחפיסה הקודמת. אין מה להילחץ, מדובר בתופעת לוואי די נפוצה של מקרים אלו. עלייך להמשיך לקחת את החבילה כרגיל עד לסיומה ולהתחיל את החפיסה החדשה במועד הרגיל. במידה שהדבר יחזור על עצמו פעם נוספת בחודש הבא אני ממליצה להתייעץ עם רופא/ת הנשים שלך. כל טוב ובהצלחה


בת 17 שואלת: #112781
אני וחבר שלי מקיימים יחסי מין על בסיס קבוע כבר 4 חודשים והחודש טיפה התחלנו לזלזל בעניין של הקונדומים פעם ראשונה שהתנסנו ללא קונדום היה ב 31 בדצמבר והוא גמר בחוץ אבל הייתי אמורה להיות בביוץ אבל גם זה לא מדויק. לקחתי פוסטינור ולאחר כמה ימים ירד לי דם במשך יומיים. מאז מידי פעם ביצענו איזה 2 חדירות לפני היחסי מין המוגנים. עכשיו כבר במשך יומיים יש לי כאבי בטן מוזרים כמו לחץ כזה ורעשים של עיכול כל היום גם השעות האלו התחילו לי בחילות. אני לא יודעת מה לחשוב אולי זה מתוך לחץ או אולי באמת אני נכנסתי להריון. אני נורא לחוצה ולא יודעת מה לעשות איפה אפשר לעשות הפלה ומה התהליך והאם יהיה לי קשה לחזור לשגרה אחרי זה

תשובה:
שלום לך, חשוב להשתמש בקונדום מתחילת קיום יחסי המין משום שגם לפני שהגבר גומר יש דבר שנקרא "טיפות אהבה" שהם זרע שיכול לצאת לפני שהוא גומר. לכן, לא מומלץ לבצע חדירה לפני ששמים קונדום. יכול להיות שהתופעות שאת מתארת קשורות ללחץ שאת חווה אבל בכל מקרה אני ממליצה לך ליטול את גלולת היום שאחרי ובפעמים הבאות להשתמש באמצעי מניעה. בעוד כשבועיים תוכלי לבצע בדיקת הריון ביתית כדי לדעת אם את בהריון או לא. בכל מקרה במידת הצורך יש לדלת פתוחה אופציה לליווי להפסקת הריון אבל עדיין אין לך מה לדאוג. בהצלחה


בת 18 שואלת: #112779
אני לוקחת גלולות כבר 3 שנים ואף פעם לא פיספסתי אף גלולה עד מלפני כמה ימים. גלולה מספר 8 בחפיסה, בשעה 18:00 קיימתי יחסי מין ובשעה 19:00 הייתי אמורה לקחת את הגלולה של היום הזה אך שכחתי ולקחתי אותה רק כששמתי לב בבוקר לאחר יותר מ12 שעות , בשעה 9:00 בבוקר כבר הלכתי לקנות נורלבו ושתיתי. השאלה אי האם יש חשש גדול שאני יכולה להיכנס להריון, ומה הן ההמלצות להמשך הקופסא.

תשובה:
שלום לך, קודם כל אני רוצה להגיד לך כל הכבוד על ההתמדה בנטילת הגלולות ועל האחריות שלך. אם נטלת נורלבו הסיכוי להיכנס להריון הוא מאוד נמוך. בקשר להמשך נטילת הגלולות - אני ממליצה לך להמשיך לקחת את הגלולות כרגיל ולהשתמש בנוסף בקונדום עד לסיום החפיסה. בהצלחה


בת 18 שואלת: #112774
היי ,זאת שאלה ממש חשובה לקחתי פוסטינור לפני חמישה ימים והופיעו לי דימומים אתמול, וזה לא קצת זה כמו מחזור רגיל ואני לא יודעת אם זה מחזור או תופעות לוואי....זאת פעם ראשונה שלקחתי. אמא שלי אמרה שהיא חושבת שזו תופעת לוואי ולחכות למחזור הבא...אבל אם עכשיו זה מחזור אז זה לחכות חודש אבל אם זה לא מחזור איך אני אדע? אשמח לתשובה במהרה

תשובה:
שלום לך, אכן כחלק מתופעות הלוואי של נטילת פוסטינור יכולים להיות דימומים ושיבושים במחזור החודשי. אם את מוטרדת מכך שאולי נכנסת להריון את יכולה לעשות בדיקת הריון אותה ניתן לרכוש ברשתות הפארם לאחר 14 יום מקיום יחסי המין הלא מוגנים. אם לקחת פוסטינור עד 72 שעות מקיום יחסי המין הסיכוי שנכנסת להריון נמוך אבל אם את ממשיכה לחשוש את יכולה לקנות את בדיקת ההריון הביתית. לא ציינת האם אתם משתמשים באמצעי מניעה. חשוב להשתמש באמצעי מניעה קבוע כמו גלולות או קונדום. חשוב לציין שגלולות לא מגנות מפני מחלות מין ולכן אם את בוחרת להתשמש בגלולות חשוב ששני בני הזוג יעשו בדיקה למחלות מין. בהצלחה


בת 26 שואלת: #112773
היי אתמול יום חמישי שחכתי לקחת גלולה ואני תמיד מקפידה ושותה כל יום.. היום שמתי לב ושתיתי את הכדור של יום חמישי להמשיך לשתות כרגיל והאם אני מוגנת ?

תשובה:
שלום לך, מאד תלוי באיזה סוג גלולות את משתמשת. ההגנה במקרה של שכחה משתנה מסוג לסוג. אמליץ להשתמש באמצעי מניעה נוסף עד תום החפיסה, למשל בקונדום. כמובן שאמליץ לא להפסיק ולהמשיך לנטול את הגלולות כרגיל. בהצלחה:)


בת 17 שואלת: #112769
היי שלום,התחלתי לקחת גלולות,כבר חודשיים סיימתי תקופסט הראשונה היה לי מחזור כמה ימים והתסיים ,התחלתי תחבילה השנייה סיימתי אותה ביום ראשון,היום כבר שישי,ולא קבלתי מחזור.אני מאוד לחוצה שאין לי מחזור,אני וחבר שלי מקיימים יחסי מין אבל עדיין אם קונדם למרות הגלולות,ותגולה אני תמיד מדייקת לקחת על הדקה,אני מאוד בלחץ אשמח לתשובה!!

תשובה:
שלום לך, אם לקחת את הגלולות לפי ההוראות את בטוחה ב99% מפני הריון - ואין לך סיבה לדאגה. לפעמים הגלולות גורמות למחזור לא להגיע או להגיע בצורה קלה מאד עד בלתי מורגשת. תמשיכי לקחת את הגלולות כרגיל, ואת יכולה לעשות בדיקת הריון אם את ממשיכה להיות לחוצה - רק כדי להיות בטוחה. כל טוב


בת 18 שואלת: #112743
היי, התחלתי לקחת היום גלולות בפעם הראשונה ואני לוקחת את הגלולות יאז פלוס. אני ביום השלישי של המחזור והרופאה אמרה לי לקחת היום ושזה מצויין לקחת בין היום ה1 ל3 של המחזור אבל שכחתי לשאול אותה אם אני כבר אהיה מוגנת מהיום.. אז שאלתי היא מתי אהיה מוגנת ואוכל לקיים יחסי מין ללא קונדום?

תשובה:
שלום לך, ניתן לוותר על הקונדום בגלולה מספר 15, בעוד כשבועיים. כל טוב


בת 21 שואלת: #112712
לא פספסתי אף גלולה פשוט היה יום שלקחתי גלולה ובקאתי כי אכלתי משהו לא טוב אז אמרתי זה בסדר נכון

תשובה:
שלום לך, אם ההקאה לא היתה בטווח של עד שלוש שעות מרגע נטילת הגלולה, אין בעיה. במידה וההקאה היתה צמודה יותר לבליעת הגלולה, ודעי גם לעתיד, עלייך ליטול גלולה נוספת, ברגע שאת בטוחה שלא תקיאי עוד. בעצם, במידה ועברו פחות משלוש שעות אפשר להתייחס להקאה כמו שכחה של גלולה, ולקחת ברגע שאפשר את הבאה בחפיסה ( לא יאוחר מ 12 שעות).


בת 20 שואלת: #112696
שלום אני לא נוטלת גלולות כבר כמה חודשים המחזור שלי סדיר בדרך כלל חודש שעבר המחזור היה סדיר עם דימומים סבירים והחודש קיבלתי מחזור בזמן אבל יש לי דימומעם ממש חלשים וכמעט לא מגיעים בצבע חום כבר שלוש ימים שזה ככה ממה זה נובע האם זה חשש להריון או בעיה ברחם?

תשובה:
שלום לך, הוסת שלנו משתנה מחודש לחודש, היא לא תמיד אחידה בצבע או בקצב הזרימה שלה, היא משתנה וזה טבעי ונורמלי. זו בטח לא בעיה ברחם. אבל לגבי חשש להיריון קשה לדעת, כי חסרים פרטים. האם קיימת יחסי מין לא מוגנים? האם הייתה חדירה? מתי זה היה? אצטרך יותר פרטים כדי להשיב.


בת 17 שואלת: #112664
שלום אני וחבר שלי כבר חצי שנה ביחד 4 מתוכם אנחנו מקיים יחסי מין, אני מרגישה ממש פתוחה איתו וסומכת עליו מאוד. אנחנו רוצים להתחיל לקיים יחסי מין ללא קונדום וזה אומר שאני צריכה להתחיל לקחת גלולות הבעיה היא שביקשתי מאמא שלי שנלך ביחד לרופא שיבדוק אותי ויביא לי גלולות אבל אמא שלי מתנגדת לזה ואומרת שאני לא צריכה, אני לא יודעת מה לעשות כי אני לא רוצה ללכת לבד

תשובה:
היי יקירה! כל הכבוד שפנית לאמא שלך וזה מוכיח על מערכת יחסים טובה ופתוחה שיש לך אתה. אני מבינה ללבך ומבינה גם את אמא שלך שדואגת לך. מצד שני מדובר בגוף שלך וברצון שלך לקיים יחסי מין ואת רוצה לשמור על עצמך וזה מוכיח על בגרות וחכמה. אתם יכולים להגיע אלינו, לדלת הפתוחה הקרובה למקום מגוריכם (עפ"י הרשום- אזור הדרום- ולכן אני ממליצה לכם להגיע לדלת הפתוחה בבאר שבע http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=486 תוכלו לקבל אצלנו הדרכה בנושא אמצעי מניעה מאחת היועצות שלנו, וגם לקבוע תור לרופאה להתאמת האמצעי. כל השירותים בדלת הפתוחה ניתנים חינם ובאנונימיות מלאה כך שאין חשש מרישום בתיק הרפואי. בינתיים המשיכו להיות אחראים ולהשתמש בקונדום כאמצעי הגנה. נשמח אם תגיעו!


בת 23 שואלת: #112648
היי יש לי 2 שאלות .. התחלתי לאחרונה (חודש וחצי האחרונים) לקיים יחסי מין בפעם הראשונה עם הבן זוג שלי . אני נוטלת גלולות פמינט כל יום בשעה קבועה מקפידה על זה מאוד. בכל אופן השאלה הראשונה שלי היא כזאת .. האם ההגנה היא מירבית גם כשהוא גומר בפנים? והשאלה השניה .. בהתחלה כשניסינו היה לי מאוד כואב הוא לא הצליח להיכנס באופן מלא וגם ירד לי דם כשבוע לאחר מכן ..רופאת הנשים אמרה שזה יכול להיות בכלל מהגלולות ולא מהחדירה עצמה . למרות שאני לא חושבת כי לקחתי בעבר את אותן גלולות ולא ירד לי דם במהלך החודש שלא במחזור. (לקחתי בעבר בשביל לעכב מחזור בגלל טיסה) לאחרונה עם כל פעם ופעם שאנחנו מנסים הוא כן הצליח להיכנס מלא אך עדיין קצת מציק לי ואני לא מצליחה להנות מזה ולהגיע לסיפוק רק הוא .. האם זה משהו שיגיע עם הזמן וזה ככה רק בהתחלה ? חשוב לציין שהקרום שלי נורא דק והאיבר שלו מאוד ארוך ועבה אם זה קשור ...

תשובה:
שלום לך. לגבי שאלתך הראשונה, את מקפידה לקחת את הגלולות כל יום אז את מוגנת לגמרי גם כשהוא גומר בפנים. לגבי שאלתך השניה, כמו שאת מתארת, חדירה מלאה זה עניין של תהליך שקורה בהדרגה. חשוב שתהיי מגורה ורטובה לפני החדירה וגם כדאי לכם להשתמש בחומר סיכה כדי לשמן ולרכך את אזור פתח הנרתיק וכך החיכוך יהיה יותר עדין ולא מציק. ייתכן שהדימום הוא מהגלולות וייתכן שזה כן מהחדירה. העור באזור הפות ופתח הנרתיק הוא מאוד רגיש ומלא בנימי דם וגם אם הקרום כבר נקרע, עדיין יכול להיגרם דימום מהחיכוך בחדירה. כמו שאמרתי, נסי לרכך את החיכוך ואולי זה ימנע את הדימום. לגבי הסיפוק וההנאה שלך, גם זה תהליך שיקרה בהדרגה. כשהחדירה תהיה חלקה וזה לא יציק לך, תוכלי לנסות להרגיש מה עושה לך נעים ולכוון את בן הזוג בהתאם. נשים רבות מגיעות לסיפוק מגירוי הדגדגן ולא מהחדירה עצמה. תחקרי בעצמך מה את אוהבת ותגלי מה גורם לך הנאה. בהצלחה!


בת 19 שואלת: #112637
אני נוטלת גלולות כחודשיים , וקרה לי פעמיים החודש ששכחתי את הגלולה ולקחתי יום למחרת , אני וחבר שלי שכבנו ב3 ימים האחרונים והיום אני אמורה לקחת את הגלולה הרביעית הלבנה ,חשוב לציין כי אני לוקחת גלולות יאז פלוס , ועדיין לא קיבלתי מחזור .יש חשש לדאגה ?

תשובה:
שלום לך, יש סיכוי נמוך להריון במקרה זה. מומלץ לעשות בדיקת הריון אם אינך מקבלת מחזור בשבוע הקרוב. מוזמנת להישאר איתנו בקשר ולעדכן, כל טוב


בת 17 שואלת: #112635
היי רציתי לשאול עוד משהו, המחזור שלי תמיד מאחר , לפעמים אפילו בחודש או יותר.. התחלתי במחזור האחרון שלי לקחת גלולות מסוג מינס, (לפני לא לקחתי אף פעם גלולות) הבנתי שלוקחים את הכדורים הלבנים שבסוף בימי המחזור.. השאלה, אם לא קיבלתי מחזור וכבר הגעתי לכדורים הלבנים?

תשובה:
שלום לך, זה תקין שהמחזור יגיע במהלך נטילת הגלולות הלבנות (הלא פעילות) או אפילו בתחילת החפיסה הבאה. אם אינך מקבלת מחזור החודש - קחי בחשבון שיש תקופת הסתגלות של 3 חודשים לכל סוג גלולה - כך שיתכן איחור/הקדמה, הכתמות ועוד. אם זה נמשך מעבר ל3 חודשים - כדאי לפנות לרופא. כל טוב


בת 16 שואלת: #112611
לפני שבוע רציתי להתחיל לקחת גלולות אך המחזור לא הגיע, מאחר כבר כמעט חודש ועשיתי שתי בדיקות הריון שיצאו שליליות (הבנתי שהאיחור כנראה מהשימוש בפוסטינור לפני חודש וחצי) אתמול אני וחבר שלי שכבנו ונקרע הקונדום , לקחתי פוסטינור שוב, אם יגיע דימום מהפוסטינור (מחזור ) אוכל להתחיל לקחת את הגלולה הראשונה ביום הדימום וזה יהיה תקין למרות שיש סיכוי שהדימום הוא לא מחזור והוא פשוט מהפוסטינור? (שם הגלולות- דיאנה ,ולא כתוב שום דבר בנוגע לשאלה שלי בהוראות שבאות עם הגלולות ) תודה

תשובה:
שלום לך, אפשר להתחיל ליטול את הגלולות גם לא ביום הראשון שךל המחזור. את יכולה להתחיל ליטול גלולות - אבל ההגנה מתחילה החל מהכדור ה15. לפני כן יש צורך להשתמש באמצעי הגנה נוסף. כמו-כן, מומלץ לערוך בדיקת הריון כשבועיים לאחר נטילת פוסטינור. מקווה שעזרתי, כל טוב


בת 17 שואלת: #112580
אני לוקחת גלולות כבר תקוםה קרובה ל3 חודשים והרופא נשים הביא לי מרשל מאוחר מידי ויצא מצב שלקחתי את הגלולה הלבנה ה28 ( אני לוקחת גלולות מינס ) בפעם הקודמת ועכשיו כשהתחלתי את החבילה אני מבינה כשצטרך את ה28 'ל החבילה הזאת אצטרך לקחת מהבאה כי חבר לי פנ .. זה בעצם יוצר רצף לא מסודר כזה יש אפשרות לדלג על גלולה לבנה אחת ? מה יקרה אם אני אדלג ?

תשובה:
שלום לך, אני שמחה לשמוע שאת משתמשת באמצעי מניעה ושאת שומרת על עצמך. לגבי שאלתך, אני רק מוודאה שהגלולות הלבנות שאת מדברת עליהן הן הגלולות של סוף החבילה. אלו גלולות ללא הורמונים אשר נועדו על מנת לשמור על הרצף של המחזור החודשי. במידה וחסרה לך גלולה אחת כזאת מסוף החבילה, את אכן יכולה לא לקחת באותו היום גלולה מכיוון שהיא גם ככה ללא חומר פעיל. שימי לב שלאחר היום ה28 תתחילי את החפיסה החדשה כרגיל. בהצלחה :)


בת 18 שואלת: #112462
היי, לפני שבועיים וחצי בערך התחלתי לקחת גלולות ביום הראשון של המחזור ואתמול אני וחבר שלי עשינו סקס בלי קונדום אבל הוא גמר בחוץ. האם לקחת גלולת היום שאחרי? האם יש לי סיכוי להיכנס להריון??

תשובה:
שלום לך, את אחראית מאד שהתחלת את השימוש בגלולות בדיוק לפי ההוראות. במידה ואת נוטלת את הגלולות באופן קבוע, בכל יום, ושניכם יודעים באופן ודאי שאינם נושאים מחלות מין המועברות במגע (ומקיימים יחסי מין רק אחד עם השניה) אז למעשה, אין כל צורך בקונדום. את מוגנת לגמרי מהריון במקרה זה, ובן זוגך יכול לגמור בפנים או בחוץ ללא חשש, לפי מה שמתאים לשניכם. אין כל צורך בגלולה לשעת חירום. הגלולות שאת נוטלת מונעות היריון ולכן זה מיותר. מוזמנת לפנות כאן או בטלפון על כל שאלה בהמשך. כל טוב!


בת 17 שואלת: #112434
שאלה שעניינה אותי. לא היו לי פצעי בגרות ואקנה כמעט אף פעם, ועכשיו אני נוטלת גלולות כדי למנוע הריון. שמעתי שכשמפסיקים, יכולות להיות התפרצויות של פצעים. זה יכול לקרות גם לי למרות שלא היו לי בעיות כאלה לפני נטילת הגלולות? זה עובר?

תשובה:
שלום לך, מה שאת שואלת הוא מאוד אינדבידואלי ומשתנה בין אחת לאחת ולא ניתן לצפות מראש האם בעקבות הפסקה של גלולות יופיעו לך בעיות הורמונליות שלא היו קודם. בכל אופן, נטייה לאקנה היא לרוב ביולוגית שנוטה להתפרץ בגיל ההתבגרות ואם בגיל ההתבגרות המוקדם לא סבלת מפצעי בגרות אני סוברת שגם כעת לא תסבלי, אך אי אפשר לדעת זו בודאות. על כל מקרה, גם אם מתפרצים פצעי בגרות יש מגוון טיפולים לכך ואפשר להיוועץ עם גורם רפואי. בהצלחה וכל טוב


בת 16 שואלת: #112359
היי אני לוקח גלולות בשם זואלי ומאז שלקחתי את זה שמנתי זה לגיטימי?

תשובה:
שלום לך, זו תופעת לוואי ידועה של גלולות - לרוב לא מדובר בהשמנה אלא באגירת נוזלים של הגוף. לכל גלולה יש תקופת הסתגלות של 3 חודשים - אם לאחר שלושה חודשים לא יהיה שינוי כדאי להתייעץ אם רופא. כל טוב


בת 16 שואלת: #112309
היי אתמול נטלתי גלולה למניעת הריון בפעם הראשונה לאחר שהתחיל הדימום הורדתי (אך ממש ממש ממש בהתחלה) ובלילה ובבוקר הדימום אינו המשיך האם זה נורמאלי ? תודה לכל העונים

תשובה:
שלום לך, יש תקופת הסתגלות של 3 חודשים לגלולה - וייתכן שהגלולה תגרום להכתמות/דימומים מעבר לרגיל או שתפסיק דימום - זה בסדר גמור כל עוד זה נמשך בשלושת החודשים הראשונים. אם זה נמשך מעבר לכך - מומלץ להתייעץ עם רופא/ת נשים. כל טוב


בת 24 שואלת: #112187
היי, לפני כשנה לקחתי גלולות מסוג מינס לתקופה של 3 שנים. כרגע אני בהפסקה של שנה וקיבלתי מרשם כי אני רוצה לחזור שוב לנטול את הגלולות. השאלה שלי היא, אם אני עוד שבוע אמורה לקבל את המחזור החודשי ובאותו תאריך אני נוסעת לחופשה עם הבן זוג., האם אני יכולה להתחיל לנטול את הגלולות מעכשיו על מנת שאוכל לעקב את הדימום? האם זה תקין שאדחה את המחזור בעוד חודש נוסף? ואם ברגע שאפסיק המחזור יחזור? מה הכי נכון לעשות?

תשובה:
שלום לך, אין אפשרות לנטול את הגלולות מעכשיו, כי לא תצליחי לענות על צרכייך: גם לא בטוח שזה יעזור לך וגם ההגנה ברמת העיקרון מתחילה כחודש לאחר נטילת הגלולות. בכל מקרה בחודש הראשון של הנטילה מומלץ להשתמש באמצעי נוסף. בהצלחה!


בת 17 שואלת: #112085
היי. אני נוטלת גלולות זואלי כבר שמונה חודשים ומאז הגלולות המחזור שלי לא מגיע או מגיע כל כמה חודשים וגם עד שהוא מגיע הוא לשלושה ימים. האם זה תקין או שכדאי לפנות לרופא ?

תשובה:
שלום לך, זו תופעת לוואי ידועה של הגלולות. עקרונית הגלולות יוצרות מחזור מדומה - ולכן לפעמים הוא לא מגיע או מגיע בצורה מאד קלה כפי שאת מתארת שקורה. אם את לא מקבלת מחזור כמה חודשים רצוף - כדאי להתייעץ עם רופאת נשים ליתר ביטחון. מקווה שעזרתי, כל טוב


בת 16 שואלת: #112078
היי התחלתי לפני 8 ימים לקחת גלולות ואתמול שכבתי עם חבר שלי בלי קונדום והוא גמר בחוץ, יש סיכוי שאני בהריון?

תשובה:
היי לך :) קודם כל אני שמחה לשמוע שאת לוקחת גלולות ודואגת לעצמך! כמובן שכל עוד את עם חבר יחיד שאת יודעת וסומכת עליו שאתם היחידים אחד של השני וששניכם עשיתם בדיקת מין שיצאה תקינה אין סיבה להשתמש עוד בקונדום :) כאשר מתחילים ליטול גלולות למניעת הריון רצוי להתחיל ביום הראשון של המחזור (הכוונה ליום הראשון של הדימום). אם התחלת ליטול גלולות ביום הראשון של המחזור, את מוגנת מפני הריון כבר מהחפיסה הראשונה. אך במידה ולא התחלת ביום הראשון של המחזור את החפיסה אין הגנה בחודש הראשון ויש צורך להשתמש בקונדום. אז במידה ולקחת ביום הראשון של המחזור את הגלולה את מוגנת לחלוטין (: במידה ולא, כדאי שתשתמשי בקונדום בחודש הקרוב למניעת הריון, שכן גם אם גומרים בחוץ יש סיכוי להיכנס להיריון מהנוזל שיוצא תוך כדי (טיפות אהבה שהן קטנות ולא כ"כ שמים לזה לב). מכיוון שקיימתם יחסים לפני 3 ימים , במידה ואת חוששת מתשובתי שיש סיכוי שתיכנסי להיריון את יכולה לקנות בסופר פארם את "גלולת אלה"- מונעת היריון עד 120 שעות לאחר יחסי המין. בשביל גלולה זו צריך מרשם רופא (אז אם את חוששת תוכלי לפנות אל רופא המשפחה שלך). מקווה שעזרתי (:


בת 20 שואלת: #112073
היי דלת פתוחה המדהימים!! אז סוף סוף התחלתי לקחת גלולות בשם "יאז" העניין די חדש לי והייתי שמחה לעצות,מידע ובקיצור כל מה שאני צריכה לדעת. היום (18.12) קבלתי מחזור ולקחתי את הגלולה הראשונה.. האם אני יכולה מהיום לקיים יחסי מין בלי קונדום? הוא יכול לגמור בפנים? אפשר לקחת כדורים כמו אופטלגין נרופן בזמן לקיחת גלולות? ועוד הרבה שאלות שבטח אתם נתקלים בהם ולא עולים לי כרגע.. אשמח למענה מהיר,תודה רבה על ההקשבה (:

תשובה:
שלום לך, קודם כל ברכות לרגל הצעד החדש והמכונן בחייך. שנית, לשאלותייך וכדי שיהיה לך מעט מידע: בחודש הראשון מומלץ להמשיך להשתמש באמצעי נוסף (קונדום), אם הקפדתם על שימוש באמצעי נוסף, אז כמובן שהוא יכול לגמור בפנים. בנוגע לכדורים מהסוג שציינת- אין התנגשות בין נטילתם ללקיחת גלולות, אם כי חשוב לציין שבנטילת אנטיביוטיקה קיימת התנגשות, ולכן בתקופה זו מומלץ גם כן להשתמש באמצעי מניעה נוסף. לגבי עוד הרבה שאלות.. אז חשוב להקפיד על זמני נטילת הגלולה באופן קבוע, להקפיד לא לפספס לקחת ולשים לב אם קורות לך תופעות לוואי חריגות או שינויים קיצוניים בהתנהלות הגוף שלך שלא כתובים כתופעות לוואי לגיטימיות, לשים לב ולפנות לרופא בהתאם. אם יש לך שאלות נוספות שמתעוררות, מוזמנת לפנות אלינו שוב- בטלפון, פנים מול פנים, או באינטרנט. בהצלחה


בן 17 שואל: #112013
היי רציתי לשאול, אם חברה שלי לוקחת גלולות ואנחנו שוכבים אני יכול לגמור בכוס שלה? ואם כן, מה הסיכוי שהגלולות לא יפעלו

תשובה:
שלום לך, כל הכבוד על לקיחת האחריות בנושא אמצעי המניעה. שנית - אין חשש. כל עוד חברה שלך נוטלת את הגלולות כפי שצריך (כפי שרשום בעלון הגלולות שלה), אתה יכול לגמור בפנים ואין חשש להיריון. גלולות הן אמצעי הגנה של 99.9% לכן אני ממליצה לסמוך עליהן. כל טוב


בת 22 שואלת: #111994
ובהמשך לשאלתי, אציין שבחודש הראשון כן קיבלתי מחזור. ובנוסף, נניח ולא אקבל מחזור בגלולות הלבנות החודש, להמשיך לחפיסה הבאה או לחכות לקבלת המחזור ואז להתחיל חפיסה חדשה?

תשובה:
שלום לך, יכול להיות שהמחזור יתעכב קצת אבל אין לך ממה לחשוש. גם אם לא תקבלי את המחזור בזמן - המשיכי ליטול את הגלולות מהחפיסה החדשה כמתוכנן. כל טוב


בת 24 שואלת: #111978
שלום! בהמשך לשאלתי הקודמת.. בסוף כן חיברתי חפיסות (על פי ההוראות של עלון השימוש) כי ביום שהייתי צריכה להחליט עוד לא קיבלתי תשובה ממכם ולכן שאלה עקרונית. היום שהייתי מתחילה בו חבילה הוא שלישי. אם חיברתי חבילות ולקחתי את הגלולה הראשונה של החפיסה השנייה (שאותה חיברתי) ביום שישי אז מעכשיו יום שישי זה היום של הגלולה הראשונה בחפיסה נכון? פעם ראשונה שאני מחברת חפיסות ולכן רוצה להיות בטוחה. תודה רבה!!

תשובה:
שלום לך, כן. מעכשיו היום של הגלולה הראשונה בחפיסה יהיה יום שישי. כל טוב.


בת 24 שואלת: #111964
מה לעשת במקרה ולא לקחתי 3 ימים גלולות בגלל שאיבדתי את החבילה האחרונה,להתחיל לקחת אחרי 3 ימים או לחכות לתחילת המחזור? אשמח לתשובה תודה

תשובה:
שלום, אני ממליצה להמשיך לקחת את הגלולות כמתוכנן (להקפיד על הימים ולוותר על אותן 3 גלולות). במקביל - להשתמש באמצעי מניעה נוסף (קונדום) במשך שבועיים (14 גלולות), במהלך השבועיים הללו הגלולות אינן מגינות מפני הריון ולכן צריך לדאוג להגנה. כמו כן, במידה וקיימת יחסי מין בשלושת הימים בהם שכחת את הגלולה אני ממליצה לקחת אמצעי מניעה לשעת חירום בשם ׳אלה׳ (אפשר לקחת עד 120 שעות מקיום יחסי המין). כל טוב!


בת 20 שואלת: #111912
ויש תי עוד שאלה הגלולות פותחות לי תתאבון אני אוכלת יותר מלא ומשמינה זה ביגל תחילת הגלולות ביגל שזה החודש הראשון או שזה תמיד ככה שגלולות פותחות תאבון יותר

תשובה:
שלום לך, בדרך כלל התופעה שאת מתארת קוראת בחודשים הראשונים של נטילת הגלולות. זוהי תופעת לוואי מוכרת. חשוב מאוד שתכירי את תופעות הלוואי שיכולות להופיע עם סוג הגלולות שאת נוטלת. כל טוב.


בת 15 שואלת: #111858
שלום, יש לי שאלה. לפי דעתכם, עדיף להשתמש בקונדומים או גלולות? אם גלולות, יש לזה תופעות כמו איחור במחזור או דברים אחרים?

תשובה:
שלום לך, לכל אמצעי מניעה יש מאפיינים שונים. קונדומים - ניתן לרכוש בקלות, מלבישים על הפין וזה מונע גם הריון וגם מחלות מין. לקונדום אין תופעות לוואי, הוא חיצוני וחד פעמי. את הגלולות ניתן לרכוש רק לאחר שקיבלת מרשם מגניקולוג/ית. לגלולות יש תופעות לוואי שונות המשתנות בין אישה לאישה לפי המאפיינים הרפואיים הספציפיים לכל אחת. ויש עוד אמצעי מניעה רבים אחרים. את יכולה לקרוא עליהם פה: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=700 ואת מוזמנת גם לבוא אלינו , לסניף הקרוב לביתך ולקבל ייעוץ על אמצעי המניעה השונים הקיימים עבורך: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=115. כך או כך ממליצה לך לקרוא ולהיות מודעת להשפעות השונות. מוזמנת תמיד להמשיך ולפנות אלינו, כל טוב.


בת 17 שואלת: #111812
אהה ושאלה אחרונה אני נוטלת רטלין וגלולות יחד יש לזה אינטרקצייה ?

תשובה:
לא, לנטילת ריטלין אין השפעה על יעילותן של גלולות למניעת הריון. ההפך הוא הנכון. ייתכן כי נטילת הריטלין תסייע לך בלזכור ליטול גם את הגלולות באופן עקבי ורציף. בהצלחה!


בת 17 שואלת: #111811
אהה ובנוסף קיימתי יחסי מין יום יומיים ליפני ששחכתי את הגלולה ניראה לי יומיים אבל זה היה עם קונדום אבל באופן כללי זה היה משפיע על האפשרות לכניסה להריון ?

תשובה:
שימוש יעיל בקונדום מונע הריון באחוזים מאד גבוהים. באופן תיאורטי בלבד, תאי זרע עשויים להמשיך לחיות בתוך גוף האשה עד כ 120 שעות (חמישה ימים). אבל... ביות והיית סופר אחראית והשתמשת בקונדום, והיות והזמן שעבר עד שזכרת ליטול את הגלולה לא עלה על 123 שעות, אין כל בעיה. הסיכוי שתכנסי מכך להריון שואף ממש לאפס. כל טוב.


בת 17 שואלת: #111810
אני בדרך כלל נוטלת את הגלולה בשעה אחד וחצי עד שלוש גג היה פעם אחת שנטלתי בשבע ופעם בתישע וחצי הרופא אמר לי לא נורא אבל שאהיה אחמדה הוא אמר לי שעדיף להעביר את הגלולות לערב באתי להעביר אבל שחכתי לקחת גלולה אתמול אני לקחתי למחרת בבוקר ואקח גם בלילה בשמונה וחצי ולהמשיך כרגיך או לא יודעת ואני אהיה מוגנת או שאצטרך להפסיק ולנתחיל מההתחלה זה רק החודש השני שאני לוקחת בו גלולות

תשובה:
שלום לך, חוסר עקביות בנטילת הגלולות בתקופה הראשונה של השימוש היא אופיינית לנערות רבות. לוקח זמן עד שההרגל החדש הזה נכנס לשגרה קבועה ומחייבת. זו הסיבה שבחודשים הראשונים אנחנו בכל מקרה ממליצות על שימוש בקונדום, לצרכי גיבוי. רק לאחר שתרגישי שאת מורגלת, ונוטלת באופן עקבי ומסודר את הגלולות, ניתן לוותר על השימוש בקונדום. ישנן שיטות שונות לזכור לקחת את הגלולה: שימוש באפליקציות לתזוכרת על גלולות, כיוון תזכורת קבועה בנייד, הצמדה של הנטילה למשהו שאת עושה בכל ערב באופן קבוע, כמו צחצוח השיניים למשל. בכל מקרה, יש להתייחס לנטילה הקבועה באופן רציני מאד . גלולות יעילות אך ורק אם נוטלים אותן לפי ההוראות. נסי לראות איך את מסתדרת בשלושת החודשים הקרובים מהבחינה הזו. אם הקושי ימשיך ויהיו עוד מקרים רבים של שיכחה ניתן יהיה לחשוב על אמצעי מניעה הורמונאלי אחר אשר "פוטר" אותך מהצורך לזכור כל יום, אך עושה את אותה הפעולה (התקן תוך רחמי, מדבקה, טבעת ועוד). בכל מקרה אף פעם לא מפסיקים חפיסת גלולות באמצע! תמיד מסיימים עד הסוף. כל טוב לך!


בת 16 שואלת: #111741
ויש לי עוד שאלה סורי על החפירות אם נגיד אני אתחיל לקחת גלולות באופן קבוע זה יכול לגרום לבעיות עם הריון בעתיד? ושמעתי שאם לוקחים גלולות אז בדרך כלל יש נטייה להשמנה בעקבות הגלולות זה נכון?

תשובה:
שוב שלום, כמו במקרה של הפוסטינור, גם על גלולות יש הרבה מאד שמועות, שרובן אינן מדוייקות כלל. הגלולות שניתן לרכוש היום הן בטוחות מאוד לשימוש ברוב המוחלט של המקרים, ובעלות מינון הורמונאלי נמוך ביותר. הן לא מפריעות לפוריות שלנו ולא גורמות לבעיות להכנס להריון, ולכן אין גם בעיה ליטול אותן במשך שנים, גם ללא הפסקה. לעתים, בתקופה הראשונה של נטילת הגלולות (בשלושת החודשים הראשונים בדרך כלל) תתכן תחושה של השמנה, שנובעת מאגירה של נוזלים בגוף (כמו תחושה של "מלאות" לפני קבלת המחזור) באיזור הבטן והשדיים. תופעת לוואי זו חולפת כמעט תמיד אחרי תקופה קצרה. כל טוב.


בת 17 שואלת: #111716
בעקבות הגלולות שאני נוטלת כבר איזה שבועיים וחצי יש לי כאבי בטן שגורמים להרבה צואה סילחה על הפירוט.. אבל זה מדאיג אותי.. יש קשר לתפקוד הגלולה בגלל זה? והאם מותר לקחת משהו לכאבי בטן (הכאבתי בטן הם רגילים כלומר לא כמו מחזור בבטן התחתונה) תודה מראש

תשובה:
שלום לך, יציאות רבות אינן פוגעות בתפקוד הגלולה וגם לא משככי כאבים. לכן אין חשש מהבחינה הזאת ואת יכולה לנטול כדור במידת הצורך. במידה ותופעות אלה ממשיכות ואת לא מרוצה מהן את יכולה לחזור לרופא/ת הנשים שלך ולבקש להחליף את סוג הגלולות או לשנות לאמצעי מניעה הורמונלי אשר נלקח לא דרך מערכת העיכול- כמו מדבקה או טבעת (תוכלי לקרוא עליהם באתר שלנו ב"מאגר מידע"-> "אמצעי מניעה"). בהצלחה


בן 17 שואל: #111714
שלום חברה שלי לוקחת גלולות מהיום הראשון של המחזור בסדר קבוע כמו שצריך ואיחורים או הקדמות של עד שעה היא עוד לא סיימה את החפיסה והגיע כבר המחזור זה הגיוני ? הכל תקין ? נשאר לה עוד 4 רגילים ו 4 לבנים זה הגיוני בבקשה אנחנו ממש לחוצים!!! נ.ב. הסדר של הכדורים הרגילים משנה זאת אומרת משנה אם היא לקחה פעם אחת את כדור מספר 1 ופעם אחת את כדור מספר 15 לדוגמא ? חוץ מפגיעה בסדר של לזכור באיזה כדור היא זה יכול לפגוע במשהו ?

תשובה:
שלום לך, לפי מה שאתה מתאר הכל בסדר ואין סיבה להיות לחוצים, דימום תוך כדי החודש בזמן שלוקחים גלולות הוא טבעי, במידה וזה מפריע לה והדימום ממשיך אחרי 3 חודשים מאז שהתחילה לקחת את הגלולות ניתן לפנות לרופא ולבקש להחליף את סוג הגלולות. חברה שלך צריכה להמשיך לקחת את הגלולות כרגיל, אפילו שמופיע דימום. בנוגע לסדר לקיחת הגלולות, אין משמעות לסדר (מלבד ההבדלה בין הגלולות הרגילות ללבנות, כאשר הלבנות חייבות להגיע בסוף החפיסה). אלא אם כן חברה שלך לוקחת את סוג הגלולות "קלייר" שבהן יש משמעות לסדר לקיחת הגלולות, אך אני מאמינה שזהו לא המצב. שיהיה הרבה בהצלחה


בת 20 שואלת: #111709
נהיה לי דימום כי הפסקתי גלולות.. אבל כזה זמן זה אמור להיות ? כי זה נמשך אצלי כבר 7 ימים... ובדרך כלל המחזור שלי 4 ימים ..

תשובה:
שלום לך, יכול להיות שבגלל שהפסקת את הגלולות קיבלת מחזור. וזה לגמרי נורמלי שהוא יהיה ארוך מהרגיל מהמחזור שהורגלת אליו שהוא היה תחת השפעת הגלולות. אם זה נמשך ומרגיש לך לא טוב מציעה לך לפנות לגניקולוג/ית שלך לבדוק את הנושא. כל טוב