A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

גלולות

דלת פתוחה הקרובה אליך

גלולות

בת 22 שואלת: #116136
שלום אני בת 23 לפני שבוע קיימנו יחסי מין יבש אני וחבר שלי והיינו ערומים הוא לא החדיר לי אל תוך הנרתיק רק הייתה נגיעה מהפין שלו על הנרתיק בחוץ , היו לו טיפות אהבה וטיפות ממש קטנות נפלו על הנרתיק שלי מבחוץ . האם יש סיכוי להיריון מכמה טיפות אהבה מחוץ לנרתיק? האם צריך לדאוג ? בבקשה תענו לי כמה שיותר מהר,.

תשובה:
היי לך! בעיקרון הדרך להיכנס להריון הינה חדירה של הפין לנרתיק ושפיכה/ טיפות אהבה לתוך הנרתיק. בגלל שיש חשש שטיפות אהבה חדרו לנרתיק במהלך המגע המיני ביניכם יש סיכוי להריון ולכן אני ממליצה לבצע בדיקת הריון 14 יום לאחר המגע המיני או ליטול פוסטינור (גלולה למניעת הריון לשעת חירום) אם המגע המיני התרחש לפני פחות מ-72 שעות, את הפוסטינור/נורולבו ניתן לקנות ללא מרשם בכל בתי המרקחת. להמשך, אני ממליצה להשתמש באמצעי מניעה קונדום או אמצעי מניעה אחר, בייחוד אם אתם בזוגיות ארוכת טווח. יש מגוון רחב של אמצעי מניעה ואת יכולה להתאים את אמצעי המניעה אלייך. אם זה גלולות, התקן, טבעת (נוברין) וכו'. את מוזמנת לבוא לאחד מהסניפים שלנו לבצע בדיקת הריון ולמענה על כל שאלה.


בת 17 שואלת: #115997
היי, חבר שלי ואני מקיימים יחסי מין כבר חודש ועד כה אנו משתמשים בקונדומים על בסיס קבוע. החלטנו שאעבור לגלולות על מנת הגברת ההנאה והיעלות, כיוון וגלולות בטוחות קצת יותר מקונדומים ואנו גם לא מחליפים פרטנרים כך שאין חשש ממחלות. אני אתחיל לקחת את גלולות יאז פלוס אך השאלה שלי היא כזו, אנו מקיימים לפחות כשש פעמים בלילה שאנו יחד יחסי מין. או פעם בשבוע או כמה לילות בשבוע זה נתון משתנה. האם מספר הפעמים המרובה יפגע ביעילות הגלולות שאתחיל לקחת?

תשובה:
היי לך, אני מאד שמחה לשמוע שאתם אחראיים, דואגים לגופכם ומקיימים יחסי מין בטוחים. אין קשר בין כמות הפעמים שאתם מקיימים יחסי מין לבין יעילות הגלולות, כך שאת יכולה להיות רגועה, לא משנה כמה פעמים אתם מקיימים יחסי מין. כל עוד את כמובן מקפידה לקחת את הגלולות כפי שצריך ולפי ההוראות שרשומות בתוך החפיסה. כל טוב


בת 17 שואלת: #115986
אני נוטלת כבר כמעט חצי שנה גלולות,אף פעם לא פספסתי ותמיד בשעה קבועה,התחלתי חפיסה חדשה ביום רביעי ב9.5. לפני יומיים(11.5,יום שישי) לקחתי את הגלולה השלישית בחפיסה ובערך אחרי שלוש וחצי שעות היה לי לא ממש שלשול אבך כמו שלשול קל כזה שלא רוקן ממש את כל הקיבה האם אני עדיין מוגנת או שכדאי לי לקחת את הגלולה "אלה"?

תשובה:
היי! אני שמחה שאת מקפידה על נטילת הגלולות בעקביות. אם חלפו יותר משעתיים בין נטילת הגלולה לשלשול- אין חשש . הגלולה כבר הספיקה להיספג במערכת הדם שלך ולכן אין לך צורך ליטול את הגלולה "אלה". כל טוב!


בת 16 שואלת: #115937
היי. אם היה לי ווירוס של שלשולים והקאות ללילה אחד ,ובלילה הזה זה היה היום שבוא לקחתי את גלולות הפלצבו. זאת הייתה הגלולה האחרונה בחפיסה .בבוקר שאחריי קיבלתי מחזור . איך אני צריכה לנהוג לגבי מיניות ? עברו יומיים מאז , אם המחזור נגמר לי עוד יומיים אני צריכה להשתמש עם חבר שלי באמצעי מניעה אחר ?

תשובה:
היי יקירה, בגלולות פלסבו אין הורמונים והם נועדו אך ורק כדי לשמור על ההרגל של לקיחת גלולות בזמן קבוע, כדי שלא תתבלבלי ותשכחי לחזור לקחת גלולות בסוף הווסת. מכיוון שהן לא הורמונליות אין השפעה על המאזן ההורמונלי בגוף שלך ולכן אם שלשלת את הגלולה, אין לכך השפעה. תמשיכי ליטול את החבילה הבאה כרגיל לפי ההוראות, ללא צורך באמצעי מניעה נוסף. כל הכבוד שאת אחראית ושומרת על עצמך! כל טוב


בת 17 שואלת: #115935
יש לי חבר כבר שנה וחצי . הוא שכנע אותי לקחת גלולות נגד הריון. אני לא בטוחה שאם כדי לשכב בלי קונדום כי אני לוקחת גלולות . מה עליי לעשות?

תשובה:
שלום לך, ראשית חשוב שתדעי שאם את נוטלת גלולות הריון ומקפידה על נטילת הגלולות בזמן את מוגנת מפני הריון. יחד עם זאת את לא מוגנת מפני מחלות מין ולכן אם קיים חשש כזה, מומלץ להמשיך ולהשתמש בקונדום או ללכת להיבדק ולוודא ששניכם בריאים. חשוב שתדעי שלגלולות יש תופעות לוואי שכדאי שתהיי מודעת אליהם. אני מבינה שחשוב לו שתקחי גלולות, אולי בגלל הנוחות של קיום מגע מיני ללא קונדום ואולי מסיבות אחרות אך חשוב שמי שתבחר ליטול גלולות תהיה אך ורק את. את זאת שצריכה ללכת לרופא/ה לבקש את המרשם ולבדוק שאת יכולה, בריאותית, להשתמש בגלולות. הגלולות נכנסות לגוף שלך ומשפיעות עליך ולכן רק את יכולה להחליט שזה מה שנכון עבורך. אם את לא בטוחה בכך, כדאי שתדעי שיש המון אמצעי מניעה שאתם יכולים להשתמש בהם. את מוזמנת לבוא אלינו לשמוע ו/או לבוא איתו ביחד. זה אנונימי ובחינם ואנחנו נשמח לייעץ לכם ולחשוב איתכם ביחד מה הכי נכון לשניכם. בכל מקרה, לקראת המגע המיני האינטימי ממליצה לך ליזום שיחה פתוחה, לדבר על החששות, על השאלות, על מה שיושב לך על הלב בהקשר לבקשה שלו. אם את רוצה שנסייע לך באופן ממוקד יותר את מוזמנת לכתוב יותר פרטים וננסה לסייע. בסופו של דבר תשאלי את עצמך מה הכי נכון לך ותפעלי לפי צו ליבך ומצפונך. אנחנו איתך. כל טוב.


בת 18 שואלת: #115931
אני לוקחת גלולות כבר המון זמן אבל למטרה בריאותית(אנמיה) לאחרונה התחלתי לקיים יחסי מין עם חבר שלי ובהתחלה היינו עם קונדומים אבל עשינו את זה גם פעמים בלי. הגלולות שאני לוקחת הן מיקרו דויול אבל אני לוקחת אותם כל 21 יום ברצף בלי הפסקה. האם כאשר לוקחים ככה את הגלולות ברצץ בלי הפסקה של שבוע יש עדיין הגנה מהריון?

תשובה:
היי יקירה, בהחלט יש הגנה מהיריון ואין סיבה לחשוב! במידה ואת לוקחת את הגלולות בשעה קבועה בכל יום ולא שוכחת לקחת- את מוגנת מהיריון. חשוב לי לומר שגלולות לא מגנות מפני מחלות מין, ולכן, במידה ולך או לבן זוגך היו פרטנרים נוספים לפני: חשוב שתבצעו בדיקות למחלות מין לפני שאתם מפסיקים להשתמש בקונדום באופן קבוע. בהצלחה רבה!


בת 18 שואלת: #115912
אם אני אפסיק את נטילת הגלולות שבוע לפני שהחפיסה אמורה להיגמר וכך אחכה למחזור במטרה להקדים אותו,אחכ כשאקבל מחזור איך אני חוזרת ליטול גלולות?חפיסה חדשה גלולות צהובות ביום ראשון של המחזור (כמו שלוקחים בפעם הראשונה?) מה זה אומר על ההגנה ואם אפשר בכלל לעשות דבר כזה אני פשוט צריכה לעכב/להקדים את המחזור שלי בכמה ימים בודדים ולא בחודש שלם מכיוון שחודש שעבר דילגתי על המחזור באמצעות חיבור 2 חפיסות

תשובה:
היי יקירה, לא מומלץ לשחק עם הגלולות בצורה כזו. ניתן בהחלט להמשיך חפיסות ברצף- אך לא ניתן לשחק מעבר לזה ולהחליט מתי הווסת תגיע בדיוק. בנוסף, את יכולה להתייעץ על כך עם רופא\ת הנשים שלך. המון בהצלחה!


בת 17 שואלת: #115883
היי, אני מתחילה לקחת גלולות למניעת הריון, והשעה שהכי טובה לי לקחת היא ישר כשאני קמה כי אז אני לא שוכחת. הבעיה היא שיש ימים שאני קמה ב7 ויש ימים שאני קמה יותר מאוחר (11, 12). האם זה בעייתי מהבחינה הזאת?

תשובה:
שלום לך, טווח של שלוש - ארבע שעות בנטילת הגלולה לא אמור להיות בעייתי. תוכלי לקרוא הסבר מפורט על הטווח הספציפי של סוג הגלולות שאת לוקחת בעלון שמצורף אליהן. בהצלחה!


בת 16 שואלת: #115876
שלום, קיבלתי מרשם גלולות ורופא אמר לי שאני יכולה לקחת גם באמצע החודש בלי קשר למחזור, אך המחזור שלי יאחר כנראה בשמונה ימים, אבל קראתי באתרים באינטרנט ולא כתוב דבר כזה בשום מקום... מה אתם חושבים?

תשובה:
שלום לך, אפשר להתחיל ליטול גלולות גם באמצע החודש ללא קשר לדימום, אבל הגלולות יסדרו לך מחדש את השעון של המחזוריות החודשית, כלומר את תקבלי דימום לאחר סיום החפיסה ולא בתאריך המקורי שלך. אם את מתחילה ליטול כך את הגלולות, את תהיי מוגנת לגמרי מהגלולה ה15. כל טוב


בת 20 שואלת: #115870
אני צריכה לקבל בימים הקרובים מחזור וזה יוצא לי על ימים בעייתיים וברצוני לאחר אותו. כשאני אקבל מחזור אני אמורה להתחיל את גלולת המינס. רציתי לשאול אם יש אפשרות לאחר באמצעותה את המחזור? אולי לנטול אותה לפני מחזור יאחר אותו?

תשובה:
שלום לך, לא הבנתי אם את כבר על מינס או שזו החפיסה הראשונה שלך בחיים. אם את כבר לוקחת, וזאת פשוט חפיסה חדשה, אז תוותרי על ארבע הגלולות הלא פעילות בסוף החפיסה והתחילי ישר חפיסה חדשה. ככה לא יהיה לך דימום. אם זאת החפיסה הראשונה בחייך, את יכולה פשוט להתחיל לקחת את החפיסה ואז החפיסה מכתיבה את הדימום שלך ויכול להיות שלא תקבלי דימום. אבל, וזה אבל חשוב, התחלה של חפיסת גלולות יכולה לעשות דימום לא סדיר, היעדר דימום או דימום רציף, אז קחי את זה בחשבון. כל טוב


בת 19 שואלת: #115754
היי, שבת שלום.. קוראים לי קורל ואני באמת מעוניינת לשאול אם זה אפשרי שיהיה לי דימום בזמן שאני נוטלת גלולות כי לפני חודש בערך פתחתי חפיסה חדשה אחרי שבעה ימים התחיל לי דימום והוא לא עוצר עד הכדור אחד לפני האחרון היום מלא מלחיצים אותי ואומרים לי תלכי לרופא ויש לי רק בחודש 6 רופאת נשים אז זאת בעיה.. תוכלי אולי להגיד לי אם זה בסדר? תודה רבה אשמח אם תעני

תשובה:
הי קורל, חסרים לי כמה פרטי מידע בשביל לנסות ולענות לך על השאלה. עם הדימום הופיעה בשלושה-ארבעה חודשים ראשונים שבהם התחלת לקחת גלולות זה נחשב תופעה ידועה . דימום קל , לסרוגין, לא סדיר במהלך החודש היא תופעה ידועה שבד"כ נעלמת לאחר שהגוף "מסתגל" לגלולות. מה שאת מתארת לא נשמע כדמום לא סדיר ועל כן הייתי ממליצה לפנות לרופא/ת נשים. את יכולה לבקש להקדים לך את התור משום שזה יכול להחשב כתור דחוף. האם שכחת לקחת גלולות במהלך החודש הזה? האם זה קורה לך בכל חודש? כמה זמן את על גלולות? איזה סוג גלולות את נוטלת? האם קיימת יחסי מין ? ממליצה להשתמש באמצעי הגנה נוסף לגלולות עד שיתבהרו כל הדברים ואם את חשה בכאב בנרתיק אז להמנע מחדירה עד שתראי רופא/ה. יש המון שאלות הנוגעות למקרה שלך והכי טוב שגורם רפואי מוסמך יבדוק אותך ויתן לך אבחנה רפואית. מקווה שדברים יתבהרו במהרה, כל טוב.


בת 16 שואלת: #115728
שלום, אני שואלת בשביל חברה שלי שניסיתי לעזור לה אבל אנחנו לא יודעות מה חעשות. אנחנו בנות 16 ויש לה חבר והם התחילו לשכב. הבעיה היא שהיא לא בקשר טוב עם אמא שלה בכלל ואין לה למי לפנות לעזרה לקבלת גלולות. השאלה היא האם זה אפשרי להגיע לרופא משפחה / נשים לבד (כי אם אני לא טועה אפשר מגיל 16) ולהסביר על המצב ולבקל גלולות בלי אישור של הורה או משהו.. או שיש דרך אחרת לקנות גלולות בלי עירוב של הורים אבל כן של רופא כמובן. תודה רבה

תשובה:
שלום לך, כל הכבוד על הדאגה לחברה שלך! חברה שלך יכולה להתקשר לדלת הפתוחה בתל אביב ולהזמין תור לרופא/ה. הרופאה תבדוק אותה ותתאים לה את הגלולות. הנה הפרטים על הסניף בתל אביב: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=108. חשוב שהיא תתקשר בשעות הקבלה שמופיעות בקישור שצרפתי. השירותים בדלת הפתוחה הם אנונימיים וחינמיים כך שאם אינה מעוניינת שההורים ידעו הם לא חייבים לדעת. לא יופיע רישום בתיק הרפואי שלה. עד לקבלת הגלולת כדי שיקפידו להשתמש בקונדומים. כל טוב!


בת 17 שואלת: #115673
אני לוקחת במשך 10 חודשים גלולות בשם ״יסמין״, לא מקפידה על תיאום השעות של לקיחת הגלולה אך לעולם לא פיספסתי גלולה . נשאר לי בחבילה עוד 3 גלולות וקיבלתי מחזור, את המחזור קיבלתי ביום שבת ה-28/4 ומאז לא המשכתי לקחת את הגלולות שנשארו (כי לפי מה שהבנתי אין טעם להמשיך לקחת את הגלולות אם יש דימום), דרך אגב אני ביום השלישי של המחזור והוא בדרך כלל ארבעה ימים מה שאומר שמחר מחרתיים הוא כבר אמור להגמר.. בדרך כלל החבילה נגמרת ושלושה ימים אחרי אני מקבלת מחזור, מתחילה חבילה חדשה של גלולות אחרי שמלאו לי 7 ימים ללא הגלולה, השאלה שלי היא מתי אני אמורה לחזור לקחת את הגלולות? אני לא יכולה עכשיו לסיים את השלושה כדורים שנשארו כי את המחזור כבר קיבלתי וכשתגמר החבילה לא יהיה טעם לעשות את ההפסקה שדרושה..

תשובה:
שלום לך, היית צריכה להמשיך ליטול את הגלולות. כלל ברזל: תמיד תמיד תמיד מסיימות חפיסה לא משנה מה, אלא אם כן את מרגישה ממה לא טוב או חשובת שמתחיל לך קריש דם ברגל. חוץ מזה תמיד מסיימות חפיסה כי אחרת יש חשש להריון. דימום לפני סיום החפיסה יכול להיות בגלל שאת לא נוטלת בשעה קבועה. התחילי היום חפיסה חדשה כי את לא מוגנת ואני לא רוצה שתמשכי את שבוע ההפסקה שייצא עשרה ימים. המחזוריות שלך תשתנה לפי הימים של נטילת החפיסה, כלומר את בעצם מתחילה מחדש. את השלוש האחרות תזרקי לפח. השתמשי בקונדום מעכשיו ועד סוף השבוע הראשון של החפיסה. לאחר מכן תוכלי להוריד את הקונדום. כמו כן, אם קיימת יחסי מין בשבוע האחרון, אני מציעה שתעשי בדיקת הריון עוד שבועיים. כל טוב


בת 17 שואלת: #115634
אני בת 17 והחודש אני וחבר שלי היינו קצת פחות זהירים (הוא לא גמר בפנים אבל זה כן היה בלי קונדום) והתחלתי גלולות לפני שבוע ביום שאמור להיות היום הראשון למחזור, הקטע שהמחזור גם איחר לי (כנראה בגלל פוסטינור שלקחתי לפני חודש ומשהו) וגם הדימום שהיה לי אתמול בבוקר היה לכמה דקות, חלש והפסיק לגמרי לא בטוחה אם לפני או אחרי שלקחתי בכלל את הגלולה הראשונה. השאלה שלי היא אם אני מוגנת?? (המשך לשאלה 115475)

תשובה:
שאלתך נענתה


בת 23 שואלת: #115630
היי , אני לוקחת גלולות יאז לקחתי חפיסת גלולות ורציתי למנוע את המחזור החודשי אז התחלתי ישר חבילה חדשה . גלולה מספר 5 שכחתי לקחת בזמן ולקחתי אותה 17 שעות אחרי בהוראות כתוב בשורה הראשונה אם האיחור יותר מ12 שעות אז יש סיכוי להריון ואני די חוששת אשמח לתשובה

תשובה:
היי לך, אין לי את כל הפרטים בשביל לענות לך באופן מדויק אך בואי ננסה להבין ביחד, במידה ולקחת גלולה לאחר יותר מ12 שעות, מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוסף כמו קונדום בשבועיים שלאחר השכיחה כי אכן קיים סיכוי להיכנס להיריון. האם גלולות הן האמצעי המניעה היחיד שאת משתמשת בו? האם קיימת יחסי מין עם שפיכה בנרתיק מאז? מכיוון שכן לקחת את הגלולה הסיכויים הינם קטנים אך קיימים, במידה ואכן קיימת יחסי מין עם גמירה בתוך הנרתיק בלי אמצעי מניעה נוסף ב3 הימים האחרונים אני ממליצה לך לקחת אמצעי מניעה לשעת חירום כמו פוסטינור (יש אמצעי מניעה נוסף בשם אלה אשר ניתן לקחת עד 5 ימים לאחר היחסים הלא מוגנים). בנוסף, על מנת להסיר דאגה, במידה ואכן קיימת יחסי מין לאחר פספוס הגלולה ללא שימוש באמצעי מניעה נוסף, אני ממליצה לך 10 ימים לאחר מכן לבצע בדיקת היריון. את מוזמנת להגיע אלינו לדלת פתוחה. כל טוב


בת 18 שואלת: #115616
היי, אני וחבר שלי שכבנו כבר כמה פעמים ועשינו את זה בצורה בטוחה עם קונדום (אני לא לוקחת גלולות) ותמיד בדקנו שאין חור בקניון ,ולא היה והכל היה בסדר. קיבלתי מחזור בחודש קודם ב15.3 והוא נימשך כמה ימים לאחר שבוע קיבלתי שוב ב 25.3 וגם הוא נימשך חמישה ימים . המחזור שלי לא סדיר ומאחר תמיד ב5 ימים עד עכשיו לא קיבלתי שהתאריך הוא 29/4 ואני ממש לחוצה שאני בהריון . חשוב לציין שבימים האחרונים יש לי כאבי מחזור ובציצי שלי כאב ונפוך מה שקרה לי כל פעם לפני מחזור אבל עדיין לא קיבלתי.. האם יש סיבה לחשוש?

תשובה:
היי יקירה, לא נשמע שיש סיבה לחשש. נשמע שאתם מקיימים יחסי מין בטוחים ומוגנים וכל עוד זה המצב אין לך מה לדאוג. נשמע שהמחזור שלך אינו סדיר, ולכן יכולים להיות שינויים כמו שאת מתארת. לפעמים הוא יכול להתעכב, לפעמים הוא יכול להגיע מוקדם יותר וזה הגיוני. לעתים המחזור מושפע גם מלחץ וממצבי רוח, ויכול להתעכב, וזה טבעי. ממה שאת מספרת הוסת האחרונה שלך הייתה ב25.3 כך שעבר רק מעט יותר מחודש. אני ממליצה לך לחכות מס' ימים ובמידה ואת רואה שהוסת לא מופיעה, את מוזמנת להגיע אלינו לדלת פתוחה לסניף הקרוב לביתך לקיים בדיקת היריון אנונימית וחינמית, או לקנות בסופר פארם. אך נשמע שאין סיבה לחשש. חשבת על להשתמש באמצעי מניעה נוסף כמו גלולות? השימוש עשוי לגרום לך להרגיש בטוחה יותר וגם לסדר לך את המחזור. בחלק מסניפי דלת פתוחה יש רופאת נשים אשר מקבלת באופן חינמי ואנונימי שיכולה להתאים לך אמצעי מניעה. מוזמנת לבדוק באתר. כל טוב


בת 18 שואלת: #115547
אני נוטלת גלולות ״דיאנה 35״ באופן קבוע ומקפידה מאוד, בגלולות מסוג זה אין גלולות סרק ופשוט עושים הפסקה של שבו ובשבוע הזה מקבלים מחזור. אתמול סיימתי את החודש האחרון ואני בשבוע עד רביעי צריכה לקבל מחזור וברביעי לחזור לקחת את הגלולות באופן סדיר וכך כל חודש. היום חבר שלי ואני שכבנו, עוד לא קיבלתי מחזור אבל אני גם בלי גלולות בשבוע הזה. האם זה מסוכן? האם מומלץ שאקח גלולת ״אלה״ או ״פוסטינור״? אני ממש ממש בלחץ וממש אודה אם אקבל מענה מהיר, תודה רבה מראש

תשובה:
שלום רב, את מוגנת גם בהפסקה בין החפיסות - אין חשש להריון, וכמובן אין צורך באמצי מניעה לשעת חירום. כל טוב


בת 15 שואלת: #115521
אני התחלתי להיות פעילה עם חבר שלי ואנחנו משתמשים בקונדומים כאמצעי מניעה אבל אני רוצה כדורים מונעי הריון כי ממה שהבנתי זה יותר בטוח אבל אני לא מצליחה להשיג, ניסיתי לתרץ לאמא שלי משהו לגבי המחזור שלי אבל זה לא הצליח ואני לא יודעת איך להשיג כדורים... רציתי לדעת אם תוכלו לעזור לי ואולי אוכל לראות אצלכם רופא שיתאים לי כדורים ואם אוכל לקבל מרשם?

תשובה:
שלום לך, שמחה לשמוע שאת וחבר שלך נוקטים באמצעי זהירות כדי להמנע מהריון לא רצוי. גלולות הן אמצעי מניעה שבשימוש נכון יעילותו היא 99%. מזמינה אותך לקרוא עוד על גלולות באתר וללמוד על הנושא: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=905 הגלולה מגינה מהריון בלבד, לא ממחלות מין! יש לקחת גלולות בהתאם להוראות: כל יום ובאותה השעה, על מנת שהגלולות יהיו אפקטיביות. בסניפים שונים של הדלת הפתוחה ישנו שירות של רופאת נשים מומחית לנערות, וניתן לתאם עמה בדיקה. כל התייעצות, בדיקה או פגישה אצלנו נערכת תחת סודיות וללא כל עלות. (כלומר- הורייך לא צריכים לדעת עליה ואינך צריכה לשלם). בפגישה עם הרופאה תוכלי לקבל מידע נוסף על גלולות ועל אמצעי מניעה אחרים. נשמח מאד לפגוש אותך אצלנו. כל טוב.


בן 16 שואל: #115510
היוש, אני רושמת את ההודעה הזאת כי אני מחפשת דעה של מישהו ניטרלי..אני בת 16 וחצי יש לי חבר בן 19 אני לא מסתדרת עם אמא שלי ואבא שלי נמצא בקומה כבר 7 חודשים.. מאז שזה קרה לו היחסים שלנו קצת הסתדרו אבל עדיין לא 100%, בקיצור אני רוצה להתחיל לקחת גלולות אבל לא בא לי כל כך להסתיר מאמא שלי, הבעיה היא שהיא הכי פרימטיבית בעולם וכל הזמן עוקצת אותי על בנות שכן שוכבות עם החבר שלהן.. ולא לא קצת פרימיטיבית, מאוד. היא יכולה להשתגע ולאיים עליו שייפרד ממני.אני יכולה לגשת לרופא גם בלי ליידע אותה פשוט לא בא לי להסתיר ואני לא יודעת איך לגדת אלייה,אבא שלי ואני בדרך כלל היינו מדברים על זה אבל המצב הרופאי שלו לא מאפשר לו לצערי לדבר.. אני מפחדת שהיא תתירפן עליי ולא יודעת אם כדאי לי פשוט לקחת בלי לומר לה.. היא מאוד אוהבת את חבר שלי אבל עדיו אי אפשר לדעת איך היא תגיב

תשובה:
שלום יקירה, קודם כל, מצער מאד לקרוא על המצב של אבא שלך. אני מחזקת אותך על ההתמודדות עם המצב הלא פשוט ומאחלת רפואה שלמה. בשאלות קודמות שלך סיפרת על הנסיונות שלך לצור שיחה עם אמא שלך כדי לשתף אותה ברצון שלך לקבל מרשם לגלולות ועל הבחירה שלך בשימוש בקונדום. אני מבינה שאת עושה את כל המאמצים להיות זהירה ומוגנת מפני הריון לא רצוי ומרגישה שתהיי בטוחה יותר על ידי כך שתקבלי גלולות. אז כל הכבוד על הזהירות והבגרות שאת מגלה. מצד שני, את לא רוצה להסתיר מאמא שלך את העובדה שאת מקיימת יחסי מין ונוטלת גלולות. מערכת היחסים שלך עם אמא שלך היא עניין אישי ומורכב ביניכן שלא אוכל לשפוט או להגיב אליו. זו סוגיה ביניכן ורק את יודעת מה טיב היחסים ביניכן ועד כמה חשיפה או הסתרה של קיום יחסי מין עם החבר שלך תשפיע על היחסים שלכן. במיוחד לאור העובדה שהיחסים ביניכן טובים יותר מאז שנאלצתן להתקרב זו לזו לאחר המקרה של אביך. הבחירה היא אישית שלך והשלכות הבחירות הן באחריותך. לכן אני ממליצה לך לשקול בכובד ראש את כל הסטואציה, לבדוק יתרונות וחסרונות, השפעות אפשריות למינהן ובעצם לעשות חושבים עם עצמך, לבד, מה מתאים לך ומה את מוכנה שיקרה או לא יקרה. אני מזכירה שוב, בסניפים שונים של הדלת הפתוחה ישנו שירות של רופאת נשים מומחית לנערות, וניתן לתאם עמה בדיקה. כל התייעצות, בדיקה או פגישה אצלנו נערכת תחת סודיות וללא כל עלות. (כלומר- אמך לא צריכה לדעת עליה ואינך צריכה לשלם). נשמח מאד לפגוש אותך אצלנו. מאחלת לך הצלחה וכל טוב. מקווה שאת ומשפחתך תדעו בשורות טובות.


בת 20 שואלת: #115488
היי אני נוטלת גלולות והגיע לי מחזור לפני שהגעתי לכדורים הלבנים שב חפיסה שאני אמורה לקחת אותם בזמן המחזור . כנראה זה הקדים לי או משהו .. האם זה תקין? וזה דימום כזה חום. וגם כאבה לי הבטן והחזה אלו הם הסימפטומים שלי עם בוא המחזור .. אני רות לדעת אם זה תקין שזה יקרה תודה רבה

תשובה:
היי יקירה, ראיתי שבעבר שאלת לגבי נטילת גלולות והתחלת לקחת אותן בחודש האחרון. לגוף לוקח 3 חודשים להתרגל לגלולות ובמהלכן יתכנו תופעות לוואי כמו דימום חלש, כאבי בטן, רגישות של החזה , כמו לפני קבלת מחזור. אם הדבר ממשיך חוזר לעצמו לאחר תקופת ההסתגלות של הגוף, אני ממליצה לך לפנות לרופא נשים. יכול להיות שהסוג הספציפי של הגלולות לא מתאימות לגופך והרופא יתאים לך גלולות אחרות.


בת 24 שואלת: #115447
אני לוקחת גלולות באופן סדיר אבל יצא שפיספסתי את יום ראשון ונזכרתי רק בשני בשעה 3 בצהריים וקיימתי יחסי מין ללא קונדום והגמירה הייתה בפנים .לקחתי את הגלולה של יום שלישי בחמש בבוקר שזו שעה לא אופיינית ללקיחת הגלולות שלי כדי לפצות על יום ראשון שלא לקחתי . חייבת לציין שנשארו לסיום החבילה 5 כדורים .אני מרגישה שיש לי כאב מוזר בצד שמאל וחוששת שזה הכאב של הביוץ ומכיוון שהגמירה נעשתה בפנים ושכחתי יום אחד של גלולות אני מתלבטת אם לקחת פוסטינור .תייעצו לי מה לעשות בבקשה

תשובה:
שלום לך, אני מבינה מאד את החשש שלך, אבל רוצה להרגיע אותך שהסיכוי להריון הוא נמוך. המתיני לקבל המחזור, ואם תרצי תוכלי לעשות בדיקת הריון כ14 מהיום ששכחת את הגלולה - במידה וזה ירגיע את החשש שלך. מוזמנת להמשיך להיות איתנו בקשר ולעדכן, כל טוב


בן 18 שואל: #115412
רציתי לשאול, אם חברה שלי ואני עשינו את זה וגמרתי לה בפנים.... היא לוקחת גלולות כבר מספר חודשים ועושה הפסקה של שבוע ולא פיספסה כדור אחד. שכבנו בדיוק בשבוע של ההפסקה של הכדורים, יש סיכון להריון?

תשובה:
שלום, אין חשש להריו במקרה זה - הגלולות מספקות הגנה גם בשבוע הפסקה כל עוד חברתך ממשיכה ליטול גלולות באופן מסודר. כל טוב


בת 16 שואלת: #115380
אני לוקחת גלולות דיאנה באופן קבוע לא מפספסת אף יום ! ושבוע שעבר פיספסתי שתיי גלולות ואחרי זה המשכתי לשתות כרגיל באופן קבוע (לא היה דימום אחרי שהפסקתי) ואתמול שכבתי עם חבר שלי והוא גמר קצת בפנים . אני ממש מודאגת יש סיכוי להריון ? מה אני יכולה לעשות ?

תשובה:
שלום לך, יכול להיות שבגלל שפספסת שתי גלולות התחיל לך ביוץ ולכן את עלולה להיכנס להריון. במידה ועדיין לא עברו 120 שעות (5 ימים) מקיום היחסים את יכולה לקנות גלולת "אלה". זה כדור כמו פוסטינור שלוקחים פעם אחת על מנת לא להיכנס להריון. בכל מקרה תעשי בדיקת הריון ביתית לאחר 14 יום מקיום יחסי המין שניתן לקנות בבית המרקחת או להגיע אלינו לעשות אותה. אני רואה מההודעה הקודמת שזו פעם שנייה ששכחת לקחת. אני ממליצה לך לשים תזכורת בטלפון או למצוא דרך אחרת להזכיר לך לקחת. את גם תמיד מוזמנת אלינו להתייעץ לגבי אמצעי מניעה נוספים, ובכלל לגבי היחסים.


בת 16 שואלת: #115360
היי :) אני רוצה לשאול שאלה שמדאיגה אותי כל פעם מחדש , אני נוטלת גלולות זואלי כבר מעל 4 חודשים כל יום באותה שעה מקפידה אפילו לקחת על הדקה . אני אדם מאוד לחוץ בדרך כלל וכשאני מקיימת יחסי מין עם חבר שלי הוא לא גומר בפנים ... פסיכולוגית אני תמיד נורא לחוצה מהריון ואני לא יודעת למה . יש סיכוי להריון ?

תשובה:
שלום לך, את מוגנת מפני הריון כל עוד את נוטלת גלולות באופן סדיר - כפי שתיארת. אולי יעזור לך להבין כיצד גלולות פועלות ואיך הן מונעות הריון - ממליצה לך לקרוא את העלון המצורף לגלולות, ולחפש חומר קריאה בגוגל או סרטונים ביוטיוב שמסבירים כיצד גלולות פועלות. מקווה שעזרתי, כל טוב


בת 20 שואלת: #115330
היי שלום אם קיימתי יחסי מין עם האקס שלי למרות שניפרדנו אבל התחלתי גלולות לפני המחזור אני יודעת שההשפעה שלהן עד הגלולה ה14 אבל השאלה שלי היא שמחר אני אמורה לקבל מחזור האם בגלל שהתחלתי גלולות לפני הזמן הוא יאחר?

תשובה:
היי, ממה שאת מעלה לא כל כך ברורה לי הסיטואציה. למה התחלת חפיסה חדשה לפני הזמן? האם חיברת חבילות כדי למנוע מחזור? בכל אופן, מועד קבלת הווסת החדש (במקרה שחיברת חפיסות) הוא בזמן של הגלולה הנוכחית ולא לפי החבילה הקודמת. מומלץ בעת חיבור חפיסות להיוועץ עם רופא נשים, ולכן אם יאחר לך המחזור עלייך להתייעץ עם רופא / ת הנשים שלך. כל טוב


בת 26 שואלת: #115314
היי. אני נוטלת גלולות פמינט כבר כמה חודשים. כאשר לוקחים הפסקה של 7 ימים בין חפיסה לחפיסה קורה לי שאני חוזרת אחרי 8 ימים. ולפעמים גם לוקחת בשעות לא סדירות. עוד לא קרה לי שעברו יותר מ12 שעות. קיימתי יחסי מין, ללא קונדום, וכשעוד נשארו 3 גלולות בחפיסה קיבלתי מחזור מאוד חלש. הפרשות חומות עם קצת דם. המחזור היה קצר יומיים שלושה. לאחר בערך שבוע וחצי החלו לי הפרשות חומות למשך כמה ימים. פוחדת שזו השתרשות. עשיתי בדיקה ויצאה שלילית. האם אפשר להסתמך על זה? והאם המחזור החלש וההפרשות שהגיעו לאחר מכן הם תסמינים של גלולות? יש לציין שהייתה לי תקופה מאוד לחוצה נפשית!

תשובה:
שלום לך. אני שמחה שפנית אלינו. סביר שההפרשות נובעות מהלקיחה הלא סדירה של הגלולות. הכי חשוב להקפיד לקחת בזמן בעיקר בתחילת החבילה מכיוון שהגלולות הראשונות בחפיסה הן אלו שמונעות את שרשרת הביוץ (ביוץ מאפשר היריון). כמו כן, מכיוון שעשית בדיקת היריון והיא יצאה שלילית אין סיבה לדאגה. הבדיקות מאוד אמינות. בנוסף, כפי שציינת חווית תקופה של לחץ נפשי, ולחץ הוא מקור שעלול לעכב את הגעת הווסת. אני ממליצה להישאר רגועה ולהקפיד לקחת את החבילות באופן סדיר. אם יהיו עיכובים נוספים את יכולה להתייעץ עם רופא הנשים שלך ואולי להחליף את סוג הגלולות. בהצלחה.


בת 20 שואלת: #115240
הי אם קיימתי יחסי מין עם חבר שלי ללא אמצעי מניעה אבל גמר בחוץ יש אפשרות להתחיל את הגלולות מעכשיו ולא לחכות ליום הראשון של המחזור? וכבר לקחתי לפני 5 ימים פוסטינור

תשובה:
שלום לך, את יכולה להתחיל גלולות מבלי לחכות למחזור, אבל ההגנה של הגלולות תתחיל מהגלולה ה15. לכן עד אז יש להשתמש באמצי מניעה נוסף מלבד הגלולות. במקביל, יש לערוך בדיקת הריון עוד שבועיים - לשלול אפשרות של הריון מיחסי המין האחרונים שתיארת. כל טוב


בת 31 שואלת: #115232
היי, שכחתי לקחת איתי גלולות יאז, אני נמצאת בחו'ל. קניתי מסופר פארם יאז רגילות. האם אוכל להתחיל ליטול היום חפיסה חדשה? או ליטול מאיפה שהפסקתי?

תשובה:
שלום לך, גלולות יאז משתנות בהרכבן מגלולה לגלולה - לכן עדיף להמשיך מהיום שבו הפסקת בחפיסה החדשה. מקווה שעזרתי, כל טוב


בת 17 שואלת: #115231
ערב טוב. אני לוקחת גלולות, אני אמצע החפיסה השנייה, עד כה לא היו לי תקלות אבל שלשום בבוקר שחכתי לקחת את הגלולה ה15 ולקחתי אותה רק בבוקר שלמחרת לבד ללא הגלולה ה16. ולאחר מכן המשכתי כרגיל (אך באיחור של יום ) השאלה שלי היא האם יש צורך בשימוש באמצעי מניעה נוסף? אם כן אז למשך כמה זמן? תודה רבה וערב טוב

תשובה:
שלום, כדאי מאד להשתמש גם בקונדום בשבוע הקרוב. כל טוב


בת 16 שואלת: #115219
היי אם אני שוכבת בגלולות הלא פעילות (גלולות יאז) אני עדיין מוגנת?

תשובה:
שלום לך, אם נוטלת גלולה בצורה מסודרת וקבועה - את מוגנת מפני הריון גם במעבר בין החפיסות/גלולות לא פעילות. אין חשש להריון. כל טוב


בת 17 שואלת: #115128
התחלתי ליטול גלולות יאז לפני כמעט כחודש ביום הראשון של המחזור עוד שבוע מסיימת את החפיסה הראשונה באחת הגלולות שנטלתי לא עברו 4 שעות ושלשלתי וגם קיימתי יחסי מין לפני ואחרי בעוד שבוע זה יוצא הסופש שאני נמצאת אצל החבר שלי ואני אמורה אהיה לקבל מחזור האם אפשר ליטול עוד 3 גלולות מחפירה אחרת ואז ליטול את האלה שלא פעילות או ישר להתחיל את החבילה מבלי לקחת את הגלולות ללא החומר שגורמות למחזור להגיע וגם יש סיכוי שכן נכנסתי להריון בגלל הגלולה שאז שלשלתי אחריה אם אני אעשה בדיקת הריון ואראה שאין כלום אוכל לחבר בין חפיסות מבלי לקבל מחזור?

תשובה:
שלום לך, בעיקרון כאשר נוטלים גלולות תחת אנטיביוטיקה או בעיה של שלשולים יעילות הגלולות נפגעת. בגלל סיבה זו (שלשול בסמיכות לנטילת הגלולות) אמליץ לך להשתמש בקונדום עד סוף החפיסה הנוכחית. חיבור חפיסות הוא דבר נפוץ בקרב נשים במשתמשות בגלולות ואין עם כך בעיה רפואית. אכן, אם את משתמשת בגלולות יאז וותרי על ארבעת הגלולות האחרונות הלבנות והשתמשי בגלולות של החפיסה הבאה באופן שגרתי עד סוף החפיסה, באופן זה את מדלגת על קבלת וסת באופן חד פעמי ותקבלי מחזור כרגיל בסוף החפיסה שאותה תסיימי עד תום. כל טוב.


בת 23 שואלת: #115115
היי יש לי שאלה. לקחתי גלולות פמינט כחמישה חודשים ברציפות למניעת היריון. עקב סיבה מסוימת לאחר החמישה חודשים החלטתי להפסיק (הפסקתי לאחר סיום חפיסה ולא באמצע) ועכשיו כחודש אחרי-החלטתי לחזור ולהמשיך אז אני מחכה למחזור שיגיע כדי לנטול את הגלולה הראשונה. האם זה בסדר ולא עלול לסכן חלילה את הגוף? האם צריך היוועצות רופא? תוודה :)

תשובה:
שלום לך, זה לא מסכן את גופך אבל זה כן יכול לעשות תופעות לוואי כמו כשהתחלת לקחת לפני חמישה חודשים. כלומר, זה כאילו את מתחילה מהתחלה. אגב, את לא חייבת לחכות לווסת כדי להתחיל אלא יכולה להתחיל ללא קשר לדימום החודשי רק שאת תהיי מוגנת רק לאחר 14 ימים ושהמחזוריות החודשית לך תשתנה. כל טוב


בת 16 שואלת: #115112
היי, חבר שלי ואני החלטנו להתחיל לקיים יחסי מין בקרוב. אני כנראה מתכוונת להתחיל לקחת גלולות אבל אני עוד מתלבטת מכמה סיבות. קודם כל קראתי שקונדומים עובדים רק ב97 אחוז מהפעמים כלומר יש עדיין סיכוי להיכנס להיריון. גלולות לעומת זאת לפי מה שהבנתי בטוחות הרבה יותר ועובדות 99.9 אחוס מהפעמים. רציתי לשאול האם זה באמת נכון ובמה יותר בטוח להשתמש? דבר נוסף לגבי גלולות- קראתי שיש להן תופעות לוואי רבות שביניהן כאבי ראש ובטן, השמנה, שינויים במצבי רוח ועוד. לא הצלחתי להבין האם התופעות האלו קורות בתדירות גבוהה לכל הבנות אשר משתמשות בגלולה או שזה לרוב לא נפוץ... אשמח מאוד לעזרה בהתלבטות ולקבלת תשובה,תודה רבה

תשובה:
שלום לך, דבר ראשון כל הכבוד לך שאת בודקת את הנושא ועושה את הדברים בצורה שקולה. הנתונים שהבאת נכונים אבל זה רק במידה ועושים שימוש נכון באמצעי המניעה. לכל אחד מאמצעי המניעה יש יתרונות וחסרונות, שני אמצעי המניעה שציינת הם אמצעי המניעה הפופולריים ובהחלט ניתן להשתמש בכל אחד מהם. היתרון של הקונדום הוא שהוא מגן עליך מפני הריון ומפני מחלות מין- אך חשוב מאוד להשתמש בו כמו שצריך משום ששימוש לא נכון בו מוריד את האחוזים- את מוזמנת לקרוא על השימוש בקונדום באתר של דלת פתוחה. חשוב להקפיד לשים את הקונדום גם לפני שמתחילים את החדירה, בתחילת האקט, מכיוון שמופרשות "טיפות אהבה" גם לפני ה"גמירה" הגברית. מנגד, לגלולות יש יתרון משום שהן מונעות הריון והן נוחות מאוד לשימוש ומיועדות בעיקר לבנות שמסוגלות לגלות אחריות ולזכור לקחת את הגלולה כל יום בשעה קבועה. עם זאת, את צודקת ואכן יש להן לעיתים תופעות לוואי. אך בעזרת התייעצות עם רופא נשים תוכלי לקבל מרשם לגלולות שהכי יתאימו לך מבחינה הורמונלית. את מוזמנת לקרוא באתר שלנו על אמצעי מניעה נוספים כמו התקן תוך רחמי (הורמונלי / לא הורמונלי) שמונע היריון ב99%, טבעת למניעת היריון (פועלת כמו גלולות אך לא עוברת דרך מערכת העיכול ויש להחליף אותה כל 3 שבועות) ומדבקה בשם "אברה" - המדבקה מפרישה הורמונים זהים להורמונים שמופרשים בגלולות ובטבעת ישירות למערכת הדם. יש להחליף את המדבקה כל שבוע ובשבוע ה-4 לחכות להגעת הווסת החודשית. בכל מקרה אני ממליצה לך לפנות לרופא נשים ולהתייעץ איתו בנושא. הוא יוכל להתאים לך את אמצעי המניעה שיתאים לך באופן הטוב ביותר ובעל תופעות הלוואי הפחותות ביותר. במידה ואת מעוניינת ללכת לרופא נשים באופן דיסקרטי את מוזמנת לבוא אלינו לדת פתוחה (לסניף הקרוב לביתך)- יש לנו רופאת נשים שאפשר לקבוע אליה תור. מאחלת לך בהצלחה, כל טוב.


בת 18 שואלת: #115097
היי אם אני מחברת ברצף שתי חבילות של גלולות מינס,זאת אומר החודש לא לוקחת את הגלולות הלבנות בחפיסה,זה אומר בעצם שאני מדלגת על מחזור ואקבל מחזור בחודש הבא? זה אפשרי? יהיו תופעות לוואי?או בעיה בהגנה? והאם באמת אקבל אחרי חודש

תשובה:
שלום לך, את יכולה לחבר את החפיסות (לוותר על הלבנות ולהתחיל חפיסה חדשה), זה אומר שהמחזור יגיע רק בחודש הבא , אין עם זה בעיה בכלל ואת יכולה להיות רגועה שאת מוגנת. כל טוב


בת 16 שואלת: #114974
היי, התחלתי לקחת גלולות יאז לפני כמה ימים (ביום הראשון של המחזור) אבל ביום הראשון לקחתי בשעה 16:00 ביום השני בשעה 13:00 והיום ב6:30 בבוקר, הבנתי שיש חשיבות לשעה קבועה אז מעכשיו אתחיל לקחת כל יום באותה שעה, אז יש לי שתי שאלות, 1) אני כבר מוגנת בחודש הזה? 2) אני רוצה לקחת את הגלולות בבוקר איך שאני קמה כדי שלא אשכח אבל לפעמים בסופי שבוע אני קמה מאוחר יותר (במקום 7:00 נניח ב10:00) האם זה יפגום ביעילות הגלולה? לקום במיוחד מוקדם כדי לקחת בשעה הקבועה? תודה!

תשובה:
היי, בחפיסה הראשונה חשוב להשתמש בקונדום בשבועיים הראשוניים בנוסך ללקיחת הגלולות להגנה מירבית. חשוב לקחת את הגלולה בשעה קבועה, אם יותר נוח לך לקחת בערב שאת ערה בשעות האלה רוב הזמן, תוכלי לשנות את השעה. במידה ושכחת לקחת גלולה עד 12 שעות את יכולה לקחת בזמן שנזכרת ולהמשיך כרגיל בשעה הקבועה. במידה ועברו מעל 12 שעות את יכולה לקחת 2 גלולות יחדבשעה הקבועה ובנוסף להשתמש באמצעי נוסף, קונדום להגנה מירבית. בהצלחה.


בת 20 שואלת: #114917
היי ..התחלתי לקחת גלולות חדשות בשם פמינט ....התחלתי אותם מיום המחזור וכבר עברו יותר מ10 ימים ועדין יורד דם ...האם הדם זה טבעי ולוקח לגוף זמן להתרגל לגלולות?? עניין הדם מדאיג אותי למרות שזה רק בקטנה כל יום יורד...

תשובה:
היי! בדרך-כלל לוקח לגוף כ-3 חודשים להסתגל לגלולות. ככל הנראה הדימום שאת חווה ( בינתיים רק מספר ימים קטן בהמשך לווסת) הוא חלק מההסתגלות. אם הדימום ממשיך גם לאורך השבוע הבא כדאי לפנות לרופא להתייעצות. כל טוב!


בת 17 שואלת: #114874
לקחתי גלולה ושלשלתי כשעה אחרי הלקיחה אם אני אקח עוד גלולה אני אהיה מוגנת?

תשובה:
שלום לך, את בהחלט תהי מוגנת. אם השלשול היה חד פעמי ולא המשיך מעבר לכך. אם לקחת עוד גלולה עשית את הדבר הנכון ועדיין תהי מוגנת. אם עדיין לא לקחת גלולה נוספת, עלייך לוודא שלא עברו 12 שעות מרגע השלשול ועד הגלולה שלקחת בנוסף. אם עברו פחות מ 12 שעות, את מוגנת מפני הריון, ואם עברו יותר מכך, עלייך להשתמש באמצעי מניעה נוסף (קונדום למשל) בשבועיים הקרובים. כל טוב ורק בריאות!


בת 17 שואלת: #114855
אני לוקחת שבועיים בערך גלולות מינס ומהרגע שהתחלתי הופיעו לי כל מיני גירודים כאלה בשדיים ובהמשך גם גודש בשדיים ונהיו לי סימני מתיחה כאלה מתחת לפטמה (כנראה כי גדלו לי הציצים מהגודש?) בקיצור זה מגרד לי זאת תופעת לוואי שהיא בסדר?

תשובה:
שלום לך. רוב תופעות הלוואי חולפות בתוך שבועות. אם זה נסבל ואת יכולה להמשיך ולחכות שזה יעבור אז זה בסדר. אם זה מציק מדי אז תפסיקי את הגלולות ותלכי לרופאה שתתאים לך גלולות אחרות. כל טוב!


בת 18 שואלת: #114791
היי אני לוקחת גלולות ״דיאנה״ כבר חפיסה שנייה , רציתי לשאול אם כאשר אני עם הגלולות בשעה קבועה וכל יום אם זה בסדר שחבר שלי גומר בפנים?

תשובה:
שלום לך, וכל הכבוד על השאלה האחראית. אם את מצליחה לשמור על שגרה קבועה ואחראית של נטילה של הגלולות בשעה קבועה בכל יום, אז אין בעיה בכלל. את מוגנת מצויין מפני הריון ובן זוגך יכול לגמור בפנים אם זה מה ששניכם רוצים. כל טוב ורוב בריאות והנאה.


בן 24 שואל: #114782
שלום, אני וחברה שלי רוצים לקיים יחסי מין ללא קונדום, ושהיא תקח גלולות למניעת הריון, אנחנו שנתיים יחד, שנינו ללא מחלות מין, ורק אחד עם השנייה, עם הגלולות אפשר לעשות בבטחה של תכנס להריון? כמה אחוזים זה מונע הריון?

תשובה:
שלום לך, כמה נהדר לשמוע על ההדרגיות וההדדיות שיש לכם בקשר בנוגע למיניות. אתה צודק שאם אתם רק אחד עם השנייה, ולא היה לכם מגע מיני עם שותפים אחרים בעבר, אין כל חשש למחלות (אם היה מגע מיני עם אחרים בעבר, מומלץ להבדק טרם קיום יחסי מין עם חדירה ללא קונדום). גלולות למניעת הריון הן בטוחות מאוד (עד 99%) בנטילה אחראית ועקבית. למעשה, במידה ובת הזוג שלך תעיין לעומק בעלון לצרכנית, ותקפיד לקחת את הגלולות כמצויין שם, היא תהיה מוגנת מפני הריון למין היום הראשון של הנטילה של הגלולה הראשונה (וזאת במידה והגלולה הראשונה ניטלה ביום הראשון של הווסת). כל טוב והרבה הצלחה והנאה משותפות לשניכם.


בת 17 שואלת: #114781
היי, כבר יומיים אני עם שלשולים והקאות הייתי בבית חולים הכניסו לי נוזלים נצנו לי תרופות נגד הקאות אבל אני נוטלת גם גלולות וכל חצי שעה בערך אני משלשלת זה אומר שהגלילות כאילו לא נטלתי אותם מה לעשות?

תשובה:
שלום לך, מצטערת מאד לשמוע על השלשולים וההקאות שתקפו אותך, ומקווה שאת חשה כבר יותר בטוב ומצליחה להנות מהחופש. כל הכבוד על שאלתך האחראית. סביר מאד שבמקרה של מחלה זמנית במערכת העיכול, יכולתו של הגוף לספוג חומרים שונים נפגעת, ולכן קחי בחשבון כאילו הגלולות שנטלת לא מגנות עלייך מפני הריון. המשיכי ליטול את הגלולות לפי סדר הימים, על מנת לשמור על רצף, אך דעי שעלייך להשתמש באמצעי מניעה נוסף (קונדום לדוגמא) בשבועיים הקרובים על מנת להיות מוגנת מפני הריון לא רצוי. כל טוב ובריאות.


בת 16 שואלת: #114776
אני וחבר שלי שכבנו ואני לא יודעת אם לסמוך על קונדום ב100%, יש אפשרות לקנות גלולות אצלכם? בלי אחד ההורים?

תשובה:
היי ! קודם כל אני שמחה שאתם מקיימים יחסי מין עם קונדום. קונדום נותן הגנה של 97% אם משתמשים בו באופן הנכון. מה שחשוב שבנוסף להגנה מהריון לא רצוי הקונדום מגן עליכם גם מפני מחלות המועברות במגע מיני. גלולות נותנות הגנה של עד 99.9% אך אינן מגינות מפני מחלות. כפי שרשמת בפרטים שמסרת את מירושלים. בירושלים אין דלת פתוחה אך יש את המקבילה שלנו "לדעת לבחור נכון" והן נותנות את אותם השירותים הדיסקרטיים (ללא ידיעת ההורים, אם את אינך מעוניינת בכך) והחינמיים שאנו נותנות. אם את מעוניינת להתחיל ליטול גלולות את יכולה ליצור איתן קשר ולתאם תור לבדיקת רופא. גלולות מותאמות אחרי בדיקה גניקולוגית ולאחר מכן תקבלי מרשם מהרופא/ה לבית המרקחת. הנה הקישור לאתר שלהן ובו גם מספר הטלפון http://www.ladaat.org.il/ בהצלחה!


בת 17 שואלת: #114758
היי אני שותה גלולות כבר יותר משנה ואני נמצאת שבעה ימים לאחר תחילת החפיסה החדשה . נסעתי למשפחה ושחכתי את חפיסת הגלולות שלי בבית . יצא ככה שלא נטלתי שתי גלולות וביום השלישי נטלתי את הגלולה בשעה הקבועה שלי (22:00) . (באותו היום גם קיימתי יחסי מין ) . בסביבות השעה אחד בלילה הלכתי לשירותים ושמתי לב לדימום וויסתי ( הסקתי שזה בגלל פספוס הגלולות ) . יש לי כמה שאלות : 1. אני ממשיכה עם החפיסה כרגיל ? 2. אני יכולה להכנס להריון מהמין שעשיתי ביום השלישי ? 3.האם אני מוגנת או שאני צריכה להשתמת שאמצעי מניעה נוספים ?

תשובה:
היי! מכיוון שלא נטלת 2 גלולות ברצף, את אינך מוגנת. במקרה של פספוס של גלולה אחת יש לקיים יחסי מין עם אמצעי הגנה נוסף כמו קונדום למשך שבוע. הדימום נבע כנראה מפספוס 2 הגלולות ברצף. המשיכי לקחת את שאר הגלולות כרגיל וחברי את החפיסה הבאה ע"י דילוג על ימי ההפסקה . כך ההגנה תתחדש תוך שבועיים מהפספוס. כמו כן יש להשתמש באמצעי הגנה נוסף למשך שבועיים. מכיוון שקיימת יחסי מין בזמן שלא היית מוגנת אכן יכול להיות חשש להריון. אם לא עברו 5 ימים (120 שעות) מקיום יחסי המין אני ממליצה שתיטלי את גלולת "אלה" . בנוסף, בצעי בדיקת הריון 14 יום מקיום יחסי המין הלא מוגנים כדי לשלול הריון לחלוטין. כל טוב!


בת 17 שואלת: #114757
היי אני לוקחת גלולות דיאנה ואת הגלולה השביעית שבחפיסה הייתי צריכה לקחת היום בערב. הבעיה היא ששילשלתי ואז אחרי כמה דקות לקחתי את הגלולה האם הגלולה לא תיספג ואני צריכה להישתמש באמצעי מניעה נוסף או שאני עדיין מוגנת?

תשובה:
היי! אם לא שלשלת לאחר נטילת הגלולה, אין בעיה. הגלולה נספגה. אם שלשלת שוב עד שעתיים לאחר נטילת הגלולה את אינך מוגנת ויש להשתמש באמצעי מניעה נוסף כמו קונדום למשך שבוע. כל טוב!


בת 20 שואלת: #114715
חבר שלי ואני טסים בסוף החודש לח"ול בזמן שאני אמורה לקבל וסת, הבנתי שיש אופציה לחבר את הגלולות, אני לוקחת יאז פלוס. זה טיול מאד אינטנסיבי שקבלת וסת ממש תפריע לי. האם יש לזה השפעות על הגוף במקרה של חיבור של חבילה אחת? שינויים הורמונליים קיצונים? דימום במהלך החודש? מה קורה כתוצאה מהחיבור?

תשובה:
שלום לך, הבנת נכון. אין שום בעיה לחבר חפיסות של גלולות. נשים רבות עושות זאת במקרים כאלה. את יכולה לחבר חפיסה שלמה ולסיים אותה, או לקחת מהחפיסה רק את מספר הגלולות שאת צריכה עד שובך מהטיול. במקרה השני, הווסת תגיע כמה ימים לאחר הפסקת הגלולות. רשמי על החפיסה "חפיסת ספייר/ תוספת'' ושמרי אותה רק למצבים כאלה. המשיכי כפי שאת רגילה ממחזורים קודמים, לאחר מכן בחפיסה חדשה. כל טוב ונסיעה טובה!


בת 17 שואלת: #114645
היי יש לי 2 שאלות רציתי לדעת האם גלולות משפיעות על בדיקות דם להריון? אני על גלולות זואלי וקראתי עכשיו בעלון שלהם שיש לידע את את מי שעושה לי בדיקות מעבדה\שתן כי זה עלול להשפיע על הבדיקה ואני לא קיבלתי מחזור עם הגלולות האלה ועשיתי ליתר ביטחון בדיקת דם שיצאה שלילית רציתי לדעת האם הגלולות השפיעו או שאין מצב?

תשובה:
היי! בדיקת הריון מזהה את הורמון HCG (הורמון ההריון) בשתן. הורמון זה מופרש אך ורק בהריון. משום כך אם יש הריון - תוצאות הבדיקה יהיו חיוביות ואם אין הריון - הן יהיו שליליות. אם הבדיקה יצאה שלילית- אין הריון. כל טוב וחג שמח!


בת 17 שואלת: #114628
היי לקחתי גלולות זואלי במשך שנה (הפסקתי כמה פעמים וחזרתי) בקיצור אני לוקחת את הגלולות ברצף כבר חודשיים ולא קיבלתי מחזור בכלל חודשיים המחזור האחרון שקיבלת היה כביכול ״טבעי״ שממנו התחלתי לקחת את הגלולןת ומאז לא קיבלתי היית אצל הרופא וגם עשיתי בדיקת דם לשלול הריון והרופא החליף לי לגלולות מינס בגלל שלא קיבלתי מחזור כבר חודשיים עם זואלי, והתחלתי לפני כמה ימים את מינס באותו יום שהייתי אמורה להתחיל את זואלי (בסוף החבילה) השאלה שלי זה האם עכשיו אקבל מחזור עם גלולות מינס? ואם לא מה לעשות?

תשובה:
היי! טוב עשית שפנית לרופא עם הבעיה. מכיוון שהתחלת ליטול את הגלולות החדשות ברצף מיד לאחר הזואלי אז קודם כל את מוגנת. לגבי הגעת הוסת עם הגלולות החדשות, המינס, אני מציעה שפשוט תמתיני ותראי אם את מקבלת את הוסת. יתכן שבהתחלה יהיה עיכוב או הקדמה של הוסת אך זה הגיוני . אם את רואה שהבעיה חוזרת (עיכוב במחזור) אני מציעה שתחזרי לרופא. בינתיים אל תהיי מוטרדת מכך מכיוון שבכל מקרה את מוגנת. חג שמח!


בת 20 שואלת: #114599
שלום, אני לוקחת גלולות והיום בלעתי גלולה בלי מים והרגשתי שהיא קצת נתקעה בגרון ולא החליקה פנימה עד הסוף לאחר מכן שתיתי קצת מים האם היא עדין נספגה כמו שצריך? תודה

תשובה:
שלום לך, אין לך כל סיבה לדאגה, את מוגנת לחלוטין. נסי בפעם הבאה, אם את בולעת גלולה ללא מים (וזה בסדר גמור) לאגור מעט רוק בחלל הפה, על מנת שהגלולה תחליק מטה בקלות. כל טוב וחג שמח.


בן 23 שואל: #114575
שלום, אני וחברה שלי רוצים לנסות יחסי מין ללא קונדום, ושהיא תקח גלולות למניעת הריון, האם הגלולות מונעות ב 99 אחוז הריון? או שלא שווה לקחת את הסיכון?

תשובה:
שלום, אמצעי המניעה היעיל ביותר למניעת הריון זה הגלולות ובהחלט כדאי להתחיל לקחת גלולות אם רוצים לקיים יחסי מין ללא קונדום. כל טוב!


בן 28 שואל: #114557
שלום שלשלתי 3 וחצי שעות לאחר נטילת הגלולה האם אני מוגנת?

תשובה:
היי! אם לא שלשלת עד שעתיים לאחר נטילת הגלולה את מוגנת. לאחר שעתיים הגלולה כבר נספגה כך שאין מקום לחשש. כל טוב!


בן 28 שואל: #114554
שלום מה עושים עם השעה הקבועה של נטילת הגלולות ברגע שמשתנה השעון לשעון קיץ?

תשובה:
היי! את יכולה להמשיך וליטול בשעה בה את נוטלת את הגלולה בד"כ. כל עוד לא חלפו 12 שעות מהזמן הקבוע בו את נוטלת את הגלולה, את מוגנת. ההפרש בין שעון חורף לקיץ הוא של שעה אחת ולכן ההפרש אינו משמעותי. כל טוב וחג שמח!


בת 17 שואלת: #114549
שלום אני בת 17 והתחלתי ליטול גלולות לפני יומיים ביום הראשון של המחזור ואני וחבר שלי קיימנו יחסי מין במהלך המחזור והוא גמר בפנים האם אני יכולה להכנס להריון?

תשובה:
שלום לך, בגלל שהתחלת את הגלולות ביום הראשון של הווסת את מוגנת כבר מהגלולה הראשונה, פשוט הקפידי לא לפספס אף גלולה ותהייי מוגנת. כל טוב


בת 17 שואלת: #114547
התחלתי היום לקחת גלולות מליאן. חבר שלי חוזר מהצבא ביום שישי אחרי חודש ואני אמורה לקבל מחזור. איך לאחר את המחזור/לדלג עליו? אפשרי?

תשובה:
שלוםלך, יש באפשרותך לדלג על הדימום החודשי ע"י חיבור חפיסות: פשוט להתחיל את חבילת הגלולות הבאה ברצף (כלומר לדלג על ההפסקה וכן גם על הדימום החודשי). כל טוב


בן 19 שואל: #114545
היי , אני לוקחת גלולות יאז ולפני כמה זמן הייתי חולה והרופא נתן לי אנטיביוטיקה (amoxy care forte 500) . אני נורא נורא בלחץ כי שמעתי שאנטיביוטיקה משבשת את הגלולות והייתי אמורה לקבל אתמול ולא קיבלתי ... האם זה באמת מסכן כמו שאמרו לי?

תשובה:
שלום לך, לעיתים אנטיביוטיקה אכן משבשת את קבלת המחזור. אל תילחצי - הוא יגיע. יכול להיות שיהיה איחור קליל של מספר ימים. המשיכי לקחת את החבילה כרגיל, מבלי קשר למועד החבילה. ממליצה לך בכל זאת להתקשר לרופא / ת הנשים שלך על מנת לעדכן בכך ולבדוק מה צריך לעשות. תרגישי טוב :)


בת 19 שואלת: #114539
אני נוסעת מחוץ לעיר לשלושה ימים ושכחתי לקחת איתי גלולות זאת אומרת ששלושה ימים ברצף לא אקח גלולות וכבר הייתי לפני שבוע במחזור מה יקרה לי מבחינת נזק לגוף? יש מצב שאחזור לדמם? והאם אני יכולה לאחר מכן (אחרי השלושה ימים) לקחת גלולןת כרגיל. אני נמצאת בבסיס בשלושה ימים האלה ואין לי אפשרות להשיג גלולות... אם אקח אבל גלולות שהן ללא מרשם אבל מסוג שונה מהסוג שלקחתי(לוקחת פמינט יכולה להשיג יאז) יעשה לי בעייה בהורמונים? מה לעשןת??

תשובה:
שלום לך, יתכן שאחרי שתפסיקי לקחת את הגלולות יופיע דימום. במידה ומופיע דימום (מחזור) תתחילי חבילה חדשה ביום הראשון של הדימום. במידה ולא תקבלי מחזור כשתפסיקי לקחת את הגלולות תמשיכי ליטול אותן כרגיל כשתחזרי מהבסיס וחשוב שתשתמשי בקונדום עד שתתחילי את החבילה הבאה. לא יקרה נזק לגוף שלך ובכל מקרה בפמינט וביאז יש את אותו מינון של הורמונים, ולכן את יכולה ליטול יאז במקום ואז להמשיך לקחת פמינט כשתחזרי הביתה. בהצלחה!


בת 20 שואלת: #114536
אז לא הבנתי מה הסיבה לאיחור של המחזור..

תשובה:
היי! כתבתי לך שאם נוטלים גלולות תקופה ממושכת (את נטלת 4 שנים וזו תקופה ארוכה יחסית) יתכנו שיבושים במחזור בתקופה הראשונה לאחר שהפסקת ליטול אותן. הם יכולים לקחת מספר שבועות עד מספר חודשים וזו כנראה הסיבה לאיחור במחזור (במידה ולא קיימת יחסי מין לא מוגנים בתקופה האחרונה). כל טוב!


בת 20 שואלת: #114531
שלום.. שתיתי גלולות פמינט במהלך 4 שנים והחלטתי להפסיק אות. המחזור מאחר לי כבק בשלושה ימים האם יש סיבה לדאגה ?

תשובה:
היי! אם המחזורים שלך היו סדירים לפני שהתחלת לקחת גלולות הם יחזרו להיות סדירים. עלייך לקחת בחשבון שאחרי שימוש ממושך בגלולות ייתכן שהחזרה לסדירות תיקח מספר שבועות עד מספר חודשים, אבל בסוף המחזור יחזור לנורמה. לא נראה שיש סיבה לדאגה אך אם את מקיימת יחסי מין, חשוב להקפיד על אמצעי מניעה חלופי. כל טוב!


בת 18 שואלת: #114529
היי , אני משתמשת בגלולות דיאנה . התחלתי לפני כמה ימים את החבילה השנייה , את שני הכדורים הראשונים לקחתי בשעה שבע את הכדור השלישי לקחתי ב11 בלילה ואת הרביעי ב3 בלילה ואת כל השאר המשכתי בשבע, האם אני מוגנת מהריון או שכרגע מומלץ להשתמש בקונדום?

תשובה:
היי יקרה, כל עוד מקפידים לקחת את הגלולה בשעה קבועה / לא יותר מאוחר מ-12 שעות לאחר שעת הנטילה הקבועה את מוגנת ואין צורך באמצעי מניעה נוסף. כל טוב.


בן 20 שואל: #114461
שלום שאלה קטנה אני וחברה שלי כבר הרבה זמן שוכבים עם קונדון ואני נאלץ לגמור בחוץ היא התחילה לקחת לפניי חודש וחצי בערך גלולות מינס ועברה לפניי שבוע וחצי ניתוח בשיניים ונתנתו לה אנטיביוטיקה מוקסיפן רציתי לדעת אם זה משפיע על הגלולות ואם כן כמה זמן אחרי הפסקת נטילת האנטיביוטיקה אפשר לשכב בלי ולגמור בפנים

תשובה:
שאלה חשובה ואחראית. ישנם סוגי אנטיביוטיקה שונים ולחלקם יש תגובות בין תרופתיות עם הפעילות ההורמונאלית של הגלולות. זו הסיבה שאנו ממליצים להמשיך עם שימוש בקונדומים לפחות שבועיים מסוף נטילת האנטיביוטיקה, או עד בוא הווסת, מה שבא קודם. כעבור תקופה זו, ניתן להמשיך עם גמירה בתוך הנרתיק ללא חשש. כל טוב ולבריאות.


בת 19 שואלת: #114434
בסוף החודש שעבר התחלתי לקחת גלולות והפסקתי אחרי שתי גלולות וקיימתי יחסי מין עם חבר שלי שבועיים אחרי שהפסקתי לקחת אותן, עשיתי יחסי מין עם חבר שלי כמה פעמים במהלך החודש הזה בלי לקחת גלולות (הוא שם קונדום), אני מתחילה ממש לדאוג כי היום התחיל לי מחזור בפעם השנייה החודש, זה נורמאלי?

תשובה:
שלום לך. הרבה פעמים כשמתחילים לקחת גלולות ואז מפסיקים זה משבש זמנית את המחזור ואז הדימום עשוי להופיע גם אחרי כמה ימים או אחרי שבועיים כפי שאת מתארת. זה מאד נורמלי וטבעי ואין סיבה לדאוג. בתוך כמה שבועות זה יסתדר. אך מדוע הפסקת לקחת את הגלולות? כל טוב!


בת 29 שואלת: #114416
תודה רבה. יש לי עוד שאלה קטנה. זה קרה בסוף החבילה, לפני שהתחלתי את הגלולות הלבנות, איך אני אדע שהתחיל לי מחזור אמיתי בעצם?

תשובה:
הי לך, כפי שענו לך בשאלה הקודמת, כאשר מחברים בין שתי חפיסות יכול לקרות מצב שבו מתחיל דימום הוסת לפני שמתחילים את הגלולות הלבנות. מאמינה שהדימום שאת ראית הוא התחלה של וסת. מהו מחזור אמיתי מבחינתך? אולי תוכלי לתאר לי יותר את כוונתך ואנסה לענות לך. כל טוב.


בת 19 שואלת: #114401
הסופש הזה אני אצל חבר שלי והיום בדיוק אני מסיימת תחפיסה הראשונה של הגלולות וכשאהיה אצלו סביר להניח שאקבל מחזור ואני לא רוצה לקבל מחזור אצלו רציתי לדעת אם יש אפשרות להמשיך תחפיסה השנייה ל3 ימים (כלומר לקחת עוד 3 כדורים )ובמוצאש להתחיל את השבוע הפסקה?

תשובה:
שלום לך, אין בעיה להמשיך ו"לגנוב" עוד גלולות מחפיסה אחרת. במקרה כזה מומלץ מאד לשמור חפיסת גלולות אחת שתהיה מיועדת אך ורק למקרים כאלה. תכתבי עליה בגדול "ספייר" או כל דבר שיזכיר לך שזו חפיסה שמיועדת לרזרבה. המשיכי עם חפיסה חדשה, שלמה ומלאה!!! אחרי שבוע ההפסקה. כל טוב ובהצלחה. סופש נעים.


בן 28 שואל: #114373
אם אני טסה לחול והשעה שם היא שעה אחורה מהארץ, ואני נוטלת גלולות כל יום ב18:50 לפי שעון ישראל באיזה שעה אני אמורה לקחת?

תשובה:
שלום לך, את יכולה להמשיך לקחת באותה השעה. כל עוד זה בטווח של 3-4 שעות לכאן או לכאן - זה בסדר ותקין. כל טוב


בת 18 שואלת: #114371
כמה ימים אחרי סוף המחזור אני צריכה לחזור לקחת גלולות ? ותוך כמה זמן אהיה מוגנת?

תשובה:
שלום לך, חפיסה ראשונה של גלולות מתחילות לקחת ביום הראשון של המחזור - ואז את מוגנת החל מהגלולה הראשונה. אם לא התחלת ביום הראשון של המחזור, אפשר להתחיל חפיסה - אבל ההגנה מתחילה החל מהגלולה ה15 (כלומר, לאחר שבועיים). כל טוב


בת 18 שואלת: #114370
האם יש ימים בהם הגלולות לא מגנות עליי ומסוכן לקיים מין בלי אמצעי מניעה נוסף? חשוב לציין , אני נוטלת גלולות כדי לקבל מחזור בגלל בעיה ברחם .

תשובה:
שלום, אם את נוטלת גלולות לפי ההוראות את מוגנת - גם בין חפיסות בזמן ההפסקה. כל טוב


בת 16 שואלת: #114368
היי. אם לקחתי גלולה ב5 בערב ועברו 13 שעות מלקיחת הגלולה ויצא שכאבה לי קצת הבטן ויצא טיפה צואה מיימית...אני לא יודעת אם להחשיב את זה כשלשול ולא יודעת אם להחשיב את עצמי כמוגנת או לא,ואם לא -כמה זמן להוסיף קונדום כאמצעי מניעה נוסף? אני מבולבלת כי אמרו שהגלולה נספגת טוב לאחר 4 שעות ומה שקורה אחריי פחות משפיע (שלשול למשל)

תשובה:
שלום לך, כפי שאת כתבת - הגלולה נספגה כי עברו 13 שעות. אין סיבה לדאגה. כל טוב


בת 18 שואלת: #114351
הייי אני לוקחת גלולות דיאנה , ברגע שמסיימים חפיסה צריך להפסיק לקחת כדי לקבל מחזור, לאחר שאני מסיימת את המחזור ומתחילה חבילה חדשה אני שובבבב צריכה לחכות 14 כדורים כדי להיות מוגנת מהריון או שאני כבר ישר מוגנת ?

תשובה:
היי יקירה, גלולות דיאנה הן גלולות של 21 יום. כלומר, את לוקחת 21 יום את הגלולות בצורה רציפה ובשעה קבועה ועושה הפסקה למשך 7 ימים. במהלך שבוע ההפסקה יופיע הדימום החודשי. את החפיסה הבאה יש להתחיל ביום ה - 8 של ההפסקה ללא קשר לדימום. כך קורה שהגלולה הראשונה של כל חפיסה חדשה תמיד תהיה באותו היום בשבוע. משאלות קודמות הבנתי שאת נוטלת גלולות כבר יותר מחודש פברואר. כדי שתהי מוגנת, מספיק שתקחי את הגלולות בצורה הנכונה (רציפה וקבועה) במשך חפיסה אחת. מוזמנת להמשיך ולקרוא על גלולות באתר: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=905 בהצלחה


בת 18 שואלת: #114305
שכחתי ליטול גלולה יומיים ברצף ועברו כבר 12 שעות מהגלולה האחרונה, האם לקחת אותן בכל זאת? בנוסף לכך התחילו לי דימומים בבטן וכאבים

תשובה:
שלום לך, הדימומים זה בגלל הפספוסים. אני מציעה שתמשיכי ליטול את הגלולות, ותחברי חפיסה חדשה ישר בסיום הגלולות שלך, בין אם את בחפיסה של 21 גלולות ובין אם את בחפיסה של 28 גלולות. אם את בחפיסה של 28 גלולות, תוותרי על 4 הגלולות הלא פעילות והתחילי ישר חפיסה חדשה. בנוסף, למשך שבועיים עכשיו השתמשי בקונדום. אם קיימת יחסי מין סביב הפספוס, יש חשש להריון וחשוב שתעשי בדיקת הריון בעוד שבועיים. את מוזמנת להגיע אלינו לביצוע בדיקת הריון. ודבר נוסף, מכיוון שיצא לך לפספס כמה גלולות בחפיסה, האם חשבת לעבור לאמצעי מניעה אחר שאינו תלוי בזכרון היומיומי שלך? יש היום מדבקה עורית שמודבקת אחת לשבוע, יש טבעת נרתיקית שמוחלפת אחת לחודש ויש התקן תוך רחמי שמוחלף אחת לשלוש שנים. יכול להיות שזה יותר מתאים לך כי זה לא מצריך ממך לזכור לקחת כל יום. גם על זה את מוזמנת להגיע אלינו לשיחה. כל טוב


בת 20 שואלת: #114165
היי אני וחבר שלי מקיימים יחסים ואמצעי המניעה הוא קונדום , אך רציתי לנסות את האפשרות לגלולות אבל יש לי מלא ספקות , כמו : איך לקחת ? מה הסיכויים של כניסה להריון ? האם הוא גומר בפנים ולא יקרה כלום ? האם אפשרי לקיים יחסים גם בשבוע הפסקה בין חפיסה לחפיסה ? ואיך אפשר לקבל מרשם לגלולות בפעם הראשונה דרך הצבא ?

תשובה:
שלום לך, קודם כל, כל הכבוד שאתם אחראיים ומשתמשים בקונדום ושומרים על עצמכם! לגבי הגלולות- את לא צריכה לחשוש. זה סה"כ מאוד פשוט ונוח. לוקחים בכל יום כדור בשעה קבועה. הסיכויים לכניסה להיריון עם גלולות (בלקיחה מסודרת ואחראית) הם מזעריים. אפשר בהחלט לקיים יחסים גם בשבוע ההפסקה ואת עדיין מוגנת. אין שום בעיה לקבל דרך הצבא, את צריכה לקבוע תור דרך המפקד\ת לרופא\ת נשים והוא\היא יסבירו לך את כל הפרטים לגבי הגלולות. בהצלחה


בת 19 שואלת: #114142
היי פיספסתי 2 גלולות בחפיסה (שבוע בידיוק לפני ההפסקה שהייתי אמורה לעשות) אז התחלתי את ההפסקה כבר בזמן שפיספסתי , ובאותו יום שעבר שבוע ונגמר ההפסקה שהייתי אמורה לעשות (בעצם בזמן שהייתי אמורה להתחיל את ההפסקה) בעצם התחלתי חפיסה חדשה ולקחתי את הגלולה הראשונה בחפיסה החדשה. (מקווה שתביני אותי כי זה קצת מסובך) כמה שעות אחרי נטילת הגלולה הראשונה בחפיסה (יש לציין שהייתי ביום האחרון של המחזור) קיימתי יחסי מין ללא קונדום עם חבר שלי אבל הוא גמר בחוץ ואני מפחדת שיש את הטיפות האלה וזה מסוכן למרות שכמה שעות לפני זה לקחתי את הגלולה הראשונה האם זה ממש מסוכן למרות שלקחתי כמה שעות לפני זה את הגלולה הראשונה וגם שהייתי ביום האחרון של המחזור?

תשובה:
היי לך, חשוב שתדעי שזה לא בריא לגוף להפסיק חבילת גלולות באמצע החבילה. הגוף שלנו רגיל לאיזון מסויים, ובלבול שכזה גורם לגוף שלנו להתבלבל. לפעם הבאה, המשיכי כרגיל את החבילה עד לסופה והשתמשי באמצעי מניעה נוסף על מנת לוודא הגנה מלאה. ל'גמור בחוץ' זהו לא אמצעי מניעה מבחינתנו בגלל טיפות האהבה שציינת בעצמך, אכן ניתן להיכנס מהן להיריון. בגלל ששינית את המחזור החודשי שלי, וקבלת ווסת מוקדם מן הרגיל קשה לי לייעץ לך לגבי הסיכוי שלך להיכנס להיריון או לא. על מנת שלא לקחת סיכון אמליץ לך לקחת את הגלולה של היום שאחרי (אם עוד לא מאוחר מדי-במידה ועברו 72 שעות זה מאוחר מדי. יש גלולה נוספת שנקראת אלה שמתאימה לעד חמישה ימים), ולבצע בדיקת היריון בעוד 10 ימים. המשיכי את הגלולות בצורה סדירה, ובבקשה אל תעשי זאת שוב!


בן 28 שואל: #114139
האם צריבה במהלך קיום יחסי מין קשורה להתחלת נטילת גלולןת ?

תשובה:
שלום לך, במידה ולא כאב לך ביחסי המין לפני שהתחלת לקחת גלולות, אז בהחלט זו יכולה להיות הסיבה (אך לא בהכרח). ממליצה להתייעץ עם הרופא\ה וגם לבדוק עם עצמך מתי קורה שיש לך צריבה.


בת 17 שואלת: #114138
אני לוקחת גלולות כבר כמעט שנה ויש לי חבר ואנחנו שוכבים , אני לוקחת גלולות מיליאן ודחיתי מחזור אחד בזה שלקחתי עוד חודש ולא עשיתי הפסקה. כל הכדורים של החודשים הסתיימו ביום שני ועבר ארבעה ימים ועוד לא קיבלתי ואני צריכה ביום שני שבוע הבא . ועוד לא קיבלתי ... מה אני עושה?

תשובה:
שלום לך, גם אם לא קיבלת מחזור את צריכה להמשיך לקחת את הגלולת כרגיל. לפעמים בגילך- למרות הגלולות המחזור לא סדיר ואת לא צריכה לדאוג אם את לוקחת אותן באופן סדיר. בנוסף, אין בעיה עם זה שהמשכת חפיסה נוספת ברצף. בהצלחה


בת 21 שואלת: #114128
היי,אני בת 21 נוטלת גלולות מינס במשך שלוש שנים. המחזור מאחר ביום יומיים, יש את התסמינים של הכאבי מחזור אבל אין דימום יש מין גושים צמיגיים בצבע חום כהה. בחודש האחרון סבלתי פעמיים מדלקת בשתן ,הטיפול הראשון לא עזר ולפני יומיים קיבלתי שוב אנטיביוטיקה שונה. יש קשר בין הדברים?? מה זה יכול הליות ההפרשות האלה?

תשובה:
שלום לך, שמחה שפנית אלינו. אני מבינה את הלחץ שלך אבל חשוב שתדעי שהמחזור יכול לאחר לעיתים עקב לחץ נפשי ובנוסף, הגושים שאת מתארת יכולים להיות חלק מן המחזור וזה טבעי. אם זאת חשוב שתדעי בנוגע לדלקת בשתן, במידה ולקחת אנטיביוטיקה וקיימת יחסי מין יש צורך להשתמש באמצעי מניעה נוסף משום שחלק מסוגי האנטיביוטיקה מבטלים את ההשפעה של הגלולות. אם בזמן לקיחת האנטיביוטיקה קיימת יחסי מין ללא אמצעי מניעה נוסף בנוסף לגלולות ולא תקבלי מחזור בימים הקרובים אני ממליצה לך לבצע בדיקת הריון 10-14 ימים מקיום יחסי המין או לפנות לרופאת הנשים שלך. אם יש לך שאלות נוספות את מוזמנת לפנות אלינו.


בת 21 שואלת: #114099
הרופא הביא לי לשתות אנטיביוטיקה (נגד וירוס) 5 ימים, ידוע לי שבחמישה ימים האלה נפגמת הפעולה של ההגנה של הגלולות, השאלה שלי היא אחרי שסיימתי ליטול את האנטיביוטיקה לגמרי, כמה זמן אחרי זה אני מוגנת? כבר יום למחרת?

תשובה:
שלום לך יפה שאת יודעת לגבי פעילות הגלולה עם אנטיביוטיקה ואת צודקת כאשר נוטלים אאנטיביוטיקה פעילות הגלולה יכולה להיפגם , לכן מומלץ להשתמש באמצעי מניעה אחר קונדום או דיאפרגמה, לשאלתך כמה זמן את מוגנת ? מכיוון שזמן פינוי האנטיביוטיקה היא ארוכה אני מציעה לך להמשיך להשתמש באמצעי מניעה נוסף עד קבלת הוסת לאחר מכן תהיי מוגנת כל טוב


בת 22 שואלת: #114086
מוסיפה למה שכתבתי למטה- הדימום כרגע הוא בצבע חום, אם זה משנה. שאלה בגיל 22 : #114085 היי, אני לוקחת גלולות מסוג יאז. נשארו לי עוד 2 גלולות ורודות לפני הגלולות הלבנות והתחיל לי דימום. לפני יומיים לקחתי גלולה בשעה 14:00 והקאתי בערך בשעה 22:00 וקצת במהלך הלילה, האם יש קשר? להמשיך לקחת את 2 הגלולות הורודות שנשארו כרגיל? משהו השתבש או שזה בסדר ? תודה מראש. מוסיפה למה שכתבתי הדימום כרגע הוא חום אם זה משנה

תשובה:
שלום לך, קורה לפעמים שיש הכתמה חומה, אין לך סיבה לדאגה. הגלולה שלקחת ב-14:00 נספגה הרבה לפני שהקאת ב-22:00. הכל בסדר. כל טוב.


בת 23 שואלת: #114066
היי, אני לוקחת גלולות כמעט שנתיים ובחפיסה האחרונה שהתחלתי הפסקתי אותה באמצע ליומיים ואז הופיע לי מחזור ולאחר היומיים לקחתי שוב גלולה ושוב פעם הפסקתי. אני רוצה לחזור לסדר הרגיל ושההגנה בזמן יחסי מין תחזור, מה לעשות? בתודה מראש

תשובה:
שלום לך. התחילי חפיסה חדשה של הגלולות והתמידי לקחת גלולה כל יום בלי לפספס אף אחת ואז תהיי מוגנת. כל טוב!


בת 17 שואלת: #114060
אני לוקחת גלולות וסיימתי כבר חפיסה ואני אומרת לקבל מחזור בכדורים הלא פעילים ולא קיבלתי אני כבר באמצע החפיסה השנייה ועדיין לא קיבלתי מחזור, אציין שלא פספספתי שום גלולה ומאוד דייקתי וגם עשיתי בדיקת הריון יצאה שלילית, אז למה אני לא מקבלת מחזור? לפני חודש וחצי לקחתי פוסטינור יכול להיות שיש קשר?

תשובה:
שלום לך, קורה לפעמים שנוטלים גלולות שאין דימום בין חפיסה לחפיסה. את אומרת שלא פספסת אף גלולה וגם בדיקת הריון שעשית יצאה שלילית אז אין לך סיבה לדאוג. בנוסף, באמת יכול להיות שזה בגלל הפוסטינור שמשבש את המחזור. המשיכי לקחת את הגלולות כרגיל. במידה שגם אחרי שתסיימי את החפיסה הבאה של הגלולות לא יהיה דימום, עדיף שתפני לרופאה כדי לוודא שהכל בסדר. כל טוב!


בן 17 שואל: #113923
ראיתי בפורטל הרפואה של ישראל שאם שוכחים גלולה משולבת אז מדלגים ועוברים לגלולה הבאה בלי חשש ואפשרות לקיים יחסי מין בלי קונדום. חברה שלי לוקחת גלולת מינס היא שחכה לקחת והיא לא תהייה בבית 12 שעות עד אז. האם מינס היא גלולה משולבת והאם זה באמת נכון? תודה

תשובה:
שלום לך, מינס היא אכן גלולה משולבת. בכל מקרה, אם היא שכחה לקחת גלולה ועברו 12 שעות היא צריכה לקחת את הגלולה שפוספסה (כדי להמשיך את ההרגל) אך אתם לא מוגנים מהריון ולכן תצטרכו להשתמש גם בקונדום עד סוף החודש. אם לא חלפו יותר מ12 שעות היא יכולה לקחת את הגלולה שפוספסה ואז אתם עדין מוגנים. כל טוב.


בן 28 שואל: #113902
שלום אתמול הגלולה התמוססה לי ממש לפני שבלעתי אותה ויש חשש שאולי היא לא נקלטה טוב מכיון שיצא לי היום הפרשות חומות על התחתונים,האם יש אפשרות שהגלולה לא נקלטה טוב ואני לא מוגנת ? והאם יש אפשרות כזאת בכלל שהתחיל מחזור כבר יום למחרת מכיון שהגוף לא קיבל גלולה ?

תשובה:
היי, לא כ"כ ברור לי ממה שהעלית האם הגלולה התמוססה במים כשהיא כבר על הלשון שלך או שלפני שהכנסת אותה לחלל הפה? בכל מקרה, כל עוד הגלולה הוכנסה בשלמותה לפה ובלעת אותה אין סיבה לחשש. ההפרשות החומות לא בהכרח חייבות להיות קשורות לגלולות וייתכן שנובעות משינויים בתזונה או מלחץ נפשי. אם את בכל מקרה מרגישה לא מוגנת עלייך להמשיך את החבילה כרגיל ולקיים יחסי מין עם קונדום כדי לתת הגנה נוספת בחודש הקרוב. בהצלחה :)


בת 20 שואלת: #113897
היי אני בת 20 יש לי חבר כבר חצי שנה. אני לוקחת גלולות כבר ארבעה חודשים והוא מדי פעם משתמש בקונדומים. לפני כשבוע שכחתי שני גלולות בחפיסה ביום 9-10 ונלחצתי מאד. התקשרתי לאחיות בקופת חולים שלי ושאלתי מה לעשות. הן אמרו שאת הגלולה שאני עוד יכולה לקחת אני אקח (כי לא עברו יותר מ12 שעות), להמשיך עם החפיסה של הגלולות לפי הסדר ובנוסף גם אקח נורלבו. זה מה שעשיתי ולאחר כמה שעות התחלתי להרגיש ממש סחרורות ובחילות והמשכתי להרגיש אותם גם כמה ימים אחרי. אחרי יומיים מאז ששכחתי הלכתי לרופאת נשים בקופת חולים שלי והסברתי לך את הסיפור. היא אמרה שהכל בסדר גמור ואנחנו פשוט צריכים לעשות מין מוגן(עם קונדום) לפחות במשך שבוע מאז המקרה. וכן, שאני אמשיך לקחת את הגלולות כרגיל. עכשיו,שבוע אחרי +יום עשינו מין מוגן עם קונדום כמו שהרופאה אמרה לי אך גילינו בסוף שהקונדום נקרע והוא גמר בתוכי. בעיקרון אני ממשיכה עם הגלולות כרגיל לפי הסדר ובשעה קבועה. פשוט המקרה שהיה שבוע לפני טיפה מלחיץ אותנו. מה לעשות? לקחת שוב נורלבו? שמעתי שזה לא טוב לקחת אותו באופן קבוע, וזה גם גורם לי להרגיש לא טוב. אשמח לתשובה!

תשובה:
שלום לך, את מוגנת כי את לוקחת גלולות וכבר עבר שבוע מאז. אין חשש. כל טוב


בת 18 שואלת: #113883
ב30.1 להפסקתי עם הגלולות והיום כבר 27.2 ועדיין לא קיבלתי מחזור . לפני שבוע או שבועיים היום לי אפרשות חומות כאלה וחוץ מיזה לא היה יותר כלום . שכבתי עם הבן זוג שלי עם קונדום אבל היה רגעים להוא הוציא את הקונדום לכמה דקות והחזיר . אפשר להגיד לי למה אני לא מקבלת מחזור ..

תשובה:
שלום לך, בעקרון בגילך זה טבעי שהמחזור שלך אינו סדיר ולכן למרות שהפסקת את הגלולות זה בסדר שהמחזור עדין לא הגיע. ההפרשות עשויות לרמוז על שינויים הורמונליים, לפעמים זה נובע משינויים בתזונה או מלחץ נפשי (שבעקבות אלו גם הגעת הווסת מתעכבת). אך חשוב שתדעי שלפי התיאור שלך השימוש שלכם בקונדום לא מגן עליכם מפני הריון (וגם לא ממחלות מין) משום שגם לפני שבן הזוג שלך מגיע לפורקן ישנן טיפות אהבה ולכן אם בחלק מן הזמן הייתם ללא קונדום אתם לא מוגנים. בנוסף, הוצאת והחזרת אותו הקונדום גם היא פוגעת בהגנה שלכם משום שיכול להיות שיהיה זרע על החלק החיצוני של הקונדום. אם עדין לא עברו חמישה ימים מקיום יחסי המין אני ממליצה לך ללכת לקנות גלולה של היום שאחרי שנקראת "אלה". במידה ועברו יותר ימים את יכולה ללכת ולקנות בדיקת הריון. בדיקת היריון ניתן לעשות כ-14 יום אחרי קיום יחסים לא מוגנים על מנת לקבל תוצאה מהימנה. שימי לב שחשוב מאוד להקפיד על שימוש נכון בקונדום משום ששימוש לקוי לא מגן עליכם מפני כניסה להריון. כל טוב,


בת 22 שואלת: #113864
היי, התחלתי לקחת גלולות וכמובן שלקחתי ביום הראשון של המחזור, היום הראשון היה ביום ראשון בשבוע. לפי החישובים כל פעם כשאגיע לגלולות הלבנות זאת אומרת למחזור אז זה יפול לי על סוף השבוע איך אפשר שלא לקבל את המחזור בסופי שבוע?

תשובה:
שלום לך, אני מבינה את הרצון לא לקבל מחזור בסופי שבוע. יש לכך פתרון ע"י חיבור של החבילות אבל מכיוון שזאת הפעם הראשונה שאת לוקחת גלולות עשי זאת בהמלצה והכוונה של רופא נשים. בעיקרון, בכדי לחבר חבילות גלולות באופן נכון עלייך להמשיך ליטול את החבילה כרגיל, אך בהגעה לגלולות הפלצבו במקום לקחת גלולת פלצבו - באותו יום להתחיל חפיסה חדשה. כך המחזור החודשי יידחה ועדיין תישארי מוגנת מהריון לא רצוי. בהצלחה!


בת 18 שואלת: #113843
שלום. זה שאלה קצת דחופה כי אני בלחץ. אז ככה, אני נוטלת גלולות מסוג של מינס כבר כשישה חודשים ברצף כמובן, בהתחלה היו לי הפרשות חומות כאלה גם אחרי סיום המחזור (בחודש הראשון) אבל אחר כך זה נעלם וקיבלתי מחזור סדיר כול סוף קופסה ללא שינויים. אבל כיום, אני בקופסה השישית (משהו כזה) - בהתחלה הייתי ממש מדייקת בזמנים של לקיחת הגלולה ועכשיו לרוב אני מאחרת בחצי שעה- שעה (נוטלת בזמנים קרובים מאוד אבל שונים). אני כן מקיימת יחסים, ולרוב בן הזוג שלי גומר בחוץ ולא בתוכי, אבל בזמן האחרון יש לי הפרשות חומות ואפילו קצת אדומות, אני באמצע החפיסה ואני לא צריכה עדין לקבל מחזור, אני מפחדת שאולי יש סיכוי שאני כן נקלטתי להריון. פשוט ההפרשות האדומות האלה(מזכירות סיום מחזור) לא הופיעו לי בכלל, רק בהתחלה, ועכשיו זה חזר, ולפעמים יש לי כאבים בבטן התחתונה. אני ממש מפחדת שאולי בגלל השעות של נטילת הגלולה, או משהו אחר גרם לי להיקלט. חשוב לציין שאני לוקחת כול יום את הגלולה, פשוט מאחרת ממש בקטנה בזמנים של הנטילה. אשמח אם תעזרו לי !

תשובה:
היי יקרה, כל הכבוד על האחריות לקחת את הגלולות באופן אחראי ומסודר. לפי מה שאת כותבת אין בעיה ב"איחורים" של שעה-חצי שעה. במידה ואכן לא שכחת אף גלולה את לא צריכה לחשוש מכניסה להיריון. לגבי הכאבים וההפרשות הייתי ממליצה לך לגשת לרופא נשים לבדוק שהכל תקין, יכול להיות שאולי יהיה כדאי להחליף את סוג הגלולות. בנוסף, הכאבים יכולים לנבוע מסיבות רבות וכן מהיחסי מין עצמם. לפעמים יש פציעות בנרתיק בעת יחסי המין וההפרשות שאת רואה יכולות להיות כתוצאה מכך. כל טוב


בת 21 שואלת: #113828
אני שותה גלולות באופן תמידי חודש שעבר המחזור שלי לא היה מחזור היה נקודות דם ולא מחזור רגיל עשיתי בדיקת הריון וזה יצא שלילי אני צריכה לקבל מחזור החודש ושוב לא קיבלתי הציין שוב שאני שותה גלולות הבן זוג לא גמר בפנים. הלחץ כבר עולה כי זה חודש אחרי ושוב המחזור לא מגיע.. מה לעשות בנידון ?

תשובה:
שלום לך, אם את לוקחת גלולות באופן סדיר אין לך סיבה לחשוש מהריון. את יכולה לעשות בדיקת הריון בכדי להיות רגועה אבל לא נשמע שיש צורך. המחזור יכול להיות לא סדיר מכל מיני סיבות כמו לחץ או תזונה, זה טבעי אצל בנות בגילך. אם הנושא מטריד אותך את יכולה לפנות לרופא נשים. בהצלחה,


בת 21 שואלת: #113774
**דחוף** שלום , אני נוטלת גלולות כבר שלושה חודשים.. השבוע התחלתי את החפיסה הרביעית..אם התחלתי תהליך של אנטיביוטיקה בכדור החמישי של הגלולות האם בכל החודש אסור לקיים יחסי מין לא מוגנים?(או רק בשבוע שאני נוטלת את האנטיביוטיקה?)

תשובה:
שלום לך, אם את נוטלת אנטיביוטיקה, יש לשאול את הרופא/ה שלך האם היא משפיעה על ספיגת הגלולות. רוב סוגי האנטיביוטיקה לא משפיעים, אך יתכן ואת נוטלת סוג אשר מפחית את יעילות הגלולה. יתכן וניתן לשנות את האנטיביוטיקה. אם ידוע לך שהאנטיביוטיקה משפיעה על ספיגת הגלולות היעילות שלהן אכן יורדת ואז תצטרכי להשתמש בקונדום עד סוף החפיסה. כל טוב.


בת 17 שואלת: #113754
שלום, אני וחבר שלי קיימו יחסי מין לפני שבוע ואני אמורהלקבל מחזור עוד 3 ימים. אני נוטלת פמינט כבר חודש ובזמן ההמתנה של השבוע, בו אמור להגיע המחזור אני שמה לב שיש לי הפרשות מוזרות ואני כל הזמן צריכה לשירותים. אני מפחדת שאני נכנסתי להריון למרות הגלולות שנטלתי. אשמח לדעת האם זה אפשרי שאני בהריון ומה קורה במצב שאני כן בהריון, בלי שההורים שלי ידעו.

תשובה:
שלום לך, ראשית, תופעות הלוואי של הריון מופיעות רק לאחר 4 שבועות של הריון ולכן אני לא מאמינה שהתופעות שאת חשה קשורות להריון. אם את מקפידה ליטול את הגלולות מדי יום ובשעה קבועה את מוגנת מהריון. ההפרשות יכולות להיות הפרשות טרום וסתיות (הפרשות הקודמות להופעת הוסת). האם אלו הפרשות שמעולם לא ראיתם אותם? במצב בו את בהריון, אם תרצי להפיסק את ההריון ללא ידיעת הוריך את יכולה. בגיל שלך ניתן לבצע הפסקת הריון בחינם וללא ידיעת ההורים. אם זה יהיה מצבך תצרי איתנו קשר ואנחנו נסייע לך ונספר לך על האפשרויות השונות העומדות לפניך. בדרך כלל הוסת מופיעה ביום השלישי או הרביעי של ההפסקה. על כל מקרה, אנחנו פה, מוזמנת תמיד להעזר בנו. את יכולה גם בטלפון וגם בהגעה לסניפים שלנו. כל טוב.


בת 22 שואלת: #113752
היי אני לוקחת גלולת מסוג יאז כבר שנתיים. שבוע לפני סיום חבילת הגלולות התחיל לי מעט דימום ושמתי לב שאני לוקחת גלולה של יום שלישי ביום רביעי כלומר, שכחתי לקחת גלולה ביום מסויים ומכיוון שלא שמתי לב לזה עד עכשיו, המשכתי לקחת את הגלולות רגיל באותו הרצף. האם להמשיך לקחת את הגלולות כמו שעשיתי עד עכשיו ולסיים את הגלולות הורודות יום אחרי המועד התמידי ולהמשיך ללבנות? האם לקחת שתי גלולות ביום אחד בשביל לחזור לרצף הימים המקורי ולסיים את החפיסה במועד הרגיל? איני יודעת איך לנהוג במקרה כזה. אשמח לתגובה.

תשובה:
שלום לך! במקרה שלך תמשיכי לקחת את הגלולות רגיל כאילו לא שכחת את הגלולה כלומר, פשוט לא לקחת את הגלולה שנשכחה ולהמשיך את החפיסה. חשוב שתיזכרי! שההגנה של הגלולות יורדת כאשר שוכחים גלולה ולכן חשוב להשתמש החודש באמצעי הגנה נוסף למשל קונדום. לידיעתך, במידה ושכחת לקחת גלולה עד 12 שעות את עדיין יכולה לקחת את הגלולה שנשכחה ולהמשיך כרגיל את החפיסה ללא חשש. לא לוקחים 2 גלולות באותו ביום פרט למצב ששכחת גלולה ואת לוקחת אותה בטווח של 12 שעות. בהצלחה!


בת 16 שואלת: #113730
קיבלתי מחזור ב7 לחודש כשהיום אנחמו ב21 ולפני ה7 קיבלתי ב28 של החודש קודם, איך זה יכול להיות שקיבלתי מחזור היום שוב פעם אם קיבלתי ב7 אם זה חשוב , אני וחבר שלי מקיימים יחסי מין על בסיס שהוא די קבוע ןאני נוטלת גלולות (אם זה עוזר למידע) מה לעשות? יכול להיות שזה מחזור ופשוט לתת לו להישך או ללכת לבדוק אצל רופא נשים

תשובה:
שלום לך בדרך כלל כאשר נוטלים גלולות הוסת היא סדירה, אם יש שיבוש כלשהוא והוסת מקדימה הסיבות יכולות נטילת גלולות שלא לפי ההוראות, והכי שכיח שיכחה של יום שלא נטלת גלולה יכולה לגרום לקבלת וסת טרם התאריך הקבוע, בדקי בחפיסה אם לא שכחת גלולה או יותר ואם כן אז זה וסת כל טוב


בת 19 שואלת: #113721
היי התחלתי לקחת גלולות ב16.2 בדיוק שקיבלתי מחזור .. ממתי אוכל לקיים בלי כלום ועוד שאלה אפשר לקחת את הגלולה בלי מים?

תשובה:
שלום יקרה. גלולות יעילות מרגע שלוקחים אותן, אולם עדיף לחכות שבועיים לראות שהכל עובר בסדר. בכל מקרה שבוע ראשון זה מחזור הוסת. ניתן ליטול גלולות בלי מים.


בת 18 שואלת: #113711
היי יש לי כמה שאלות: 1) אם אני משללשלת את הגלולה אני אמורה לקבל מחזור בגלל שכאילו פיספסתי גלולה? 2)אם אני מקבלת מחזור בגלולה הראשונה בחפיסה מתי זה הביוץ?

תשובה:
שלום יקרה. שלשול או הקאה מורידים מערך יעילות הגלולה, כמובן תלוי מתי קרה השלשול ועוצמתו. תקבלי את מחזור הוסת באופן רגיל ככל הנראה. מה שקורה עם נטילת גלולות זה שאין ביוץ. תרגישי טוב!


בת 18 שואלת: #113670
היי . אני נוטלת גלולות מינס כל חפיסה 28 יום , אני מקבלת בדרך כלל מחזור ב18 לחודש. אם אני רוצה להפסיק את המחזור בתקופה מסויימת מתי אני צריכה להפסיק לקחת את הגלולות? האם אני צריכה להפסיק בזמן המחזור או לפני? ואם לפני כמה זמן לפני ?

תשובה:
שלום לך, לא בטוחה שהבנתי את שאלתך. אם אני מבינה נכון, את לא רוצה לקבל דימום. מה שאני מציעה הוא שתוותרי על הגלולות הריקות ותתחילי ישר חפיסה חדשה. ככה לא תקבלי דימום. יכול להיות שהוא יגיע במהלך החפיסה השניה אבל לא בהכרח. כל טוב


בת 19 שואלת: #113665
האם בזמן נטילת הגלולות המחזור פוסק או ממשיך?

תשובה:
הי לך, תלוי איזה גלולות את נוטלת. במידה ואת נוטלת גלולות של 28 יום אז לא תקבלי וסת, במידה ואת נוטלת גלולות של 21 יום אז את אמורה לקבל וסת ביום השלישי או הרביעי שלאחר ההפסקה. מחזור הגוף ממשיך לפעול אבל הופעת הוסת משתנה בהתאם לגלולות שאת נוטלת. מקווה שעניתי על שאלתך.


בת 19 שואלת: #113664
לקחתי את הגלולה הראשונה שלי ובערך 20 דקות אחרי שלקחתי אותה עשיתי קקי ואני ממש מפחדת שהגלולה יצאה לי בצואה, איך אני יכולה לדעת?

תשובה:
שלום לך, גלולה לא אמורה לצאת בצואה. היא נספגת בגוף. במידה ולא שילשלת או הקאת אין חשש. כל טוב.


בת 19 שואלת: #113653
אני וחבר שלי רוצים להתחיל לקיים יחסי מין, קניתי גלולות אבל בת דודה שלי אמרה לי שבגלל שלא התחלתי לקחת אותן ביום הראשון של הווסת החודש אני אצטרך לחכות לחודש הבא כדי להתחיל לקחת אותן, הקטע הוא שהחודש אנחנו רוצים לקיים יחסי מין, אני לא הבנתי איך זה עובד, צריך לקחת גלולות ביום הראשון של הווסת לפני שאת מקיימת יחסי מין או אחרי שאת מקיימת יחסי מין? עוד משהו, אם חבר שלי שם קונדום על קונדום ההגנה יותר חזקה? עוד שאלה, אני לוקחת קונסרטה, זה בסדר לקחת גלולות אחרי קונסרטה?

תשובה:
שלום לך וטוב שפנית אלינו, אשמח לעזור לך ולעשות סדר בנושא. בעניין התחלת הגלולות, אם את מתחילה ליטול גלולות ביום הראשון של המחזור תהיי מוגנת כבר בשבוע הראשון של החפיסה, במידה ואת מתחילה את נטילת הגלולות ללא קשר למחזור תהיי מוגנת רק לאחר שנטלת 14 גלולת, זה אומר שבמהלך 14 הימים הללו צריך להשתמש באמצעי מניעה נוסף כמו קונדום. את הגלולות נוטלים כל יום בשעה קבועה, אני ממליצה להצמיד את נטילת הגלולה לפעולה קבועה כמו צחצוח שיניים בבוקר או בערב (וכמובן גם לשים התראה בטלפון לגיבוי). בנוגע לקונדום, בשום אופן לא לשים קונדום על קונדום. החיכוך בין שני הקונדומים פשוט יקרע אותם. קונדום אחד בהחלט מספיק, אני ממליצה לכם על הקונדומים של חברת דורקס או של חברת R3, אתם יכולים לקרוא על קונדומים ועל אופן השימוש בהם כאן: http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=772 ובנוגע לקונסרטה - אין לה השפעה על הגלולות. כל טוב ובהצלחה.


בת 20 שואלת: #113628
היי אני משתמשת בגלולות יאז ושכחתי לקחת אחת לקחתי אותה יום למחרת ב9 בבוקר מה עלי לעשות?? לפנות לרופא??

תשובה:
היי לך, אם נטלת את הגלולה ששכחת אחרי 12 שעות (ויותר) מזמן הפספוס את אינך מוגנת ואני ממליצה לך להשתמש בקונדום לפחות למשך שבועיים. חשוב שתדעי שכל פספוס או איחור בנטילת הגלולה יכול להוביל לדימומים גם באמצע החפיסה. כל טוב.


בת 20 שואלת: #113613
היי אני בת 20 ולפני שבוע ככה התחילו לי הפרשות חומות בתחתונים ופיפי בריח מסריח, אני נוטלת גלולות לא שכחתי גלולה החודש אבל קרו לי פעמיים ששילשלתי לאחר הגלולה (אך לא קיימתי יחסי מין בפעמים האלו), היום קיבלתי נחזור וזה הזמן שהייתי אמורה לקבל ובבוקר שבדקתי זה היה נראה חום אדום כזה.. ואז אחרי 6/7 שעות אני רואה בתחבושת צבע שחור חום כזה בניגוב עדיין צבע חום אדום.. מה זה יכול להיות?

תשובה:
שלום לך, ממה שאת מתארת נשמע שהכתמים האלו הם הוסת. אבל אני לא רופאה ואני לא רואה את הכתמים בעיניים ומסתמכת רק על התיאורים שלך. אם את רוצה להיות בטוחה הכי טוב שתפני לרופא/ה שלך. אם שילשלת את הגלולות ייתכן והן לא ניספגו בגוף ובמקרה כזה ההמלצה היא ליטול גלולה נוספת (את תמיד יכולה לשמור לך בצד חבילת 'ספרים' שיהיו לך למקרים כאלו). אם לא נטלת גלולה נוספת וקיימת יחסי מין לא מוגנים לאחר ששילשלת קיים חשש להריון. אילו גלולות את נוטלת? האם הכתמים הופיעו בשבוע הפסקה, במידה ואת נוטלת גלולות של 21 יום? מקווה שסייעתי לך. כל טוב.


בת 16 שואלת: #113598
היי רציתי לדעת, אם אני מתחילה לקחת גלולות ( אני וחבר שלי מקיימים יחסים כבר חודש) הוא יכול לגמור בפנים? ואם אני מעשנת נרגילה אני לא יכולה לקחת?

תשובה:
שלום לך, אם את זוכרת ליטול את הגלולות כל יום, ואת לא על אנטיביוטיקה ואין לך קלקול קיבה, הוא יכול לגמור איפה שבא לו, כולל בפנים, במידה וזה משהו שאת רוצה ונעים לך. יש נערות ונשים שברגע שהגבר מתחיל לגמור בפנים אחרי שהורידו את הקונדום, זה עושה גרד או צריבה. תהיי קשובה לעצמך ולגופך ואם זה קורה, שווה להחזיר את הקונדום או שיגמור בחוץ. אין קשר בין נרגילה ליעילות הגלולות ואת יכולה להיות רגועה מבחינת הגנה. מה שכן, נרגילה אינה בריאה עבורך, במיוחד בגיל ההתבגרות, בו הריאות שלך עדיין מתפתחות וזה פשוט עלול לפגוע בבריאותך הכללית. כל טוב


בת 18 שואלת: #113536
שלום, אני חייבת ייעוץ כי אני נורא בלחץ, אני ובן הזוג שלי שוכבים כבר חצי שנה + עם קונדום. בנוסף, אני נוטלת כבר 8 חדשים בערך גלולות דיאנה 35, מסיבה רפואית (שחלות פוליציסטיות שאבחנו) עכשיו הבנתי שזה קצת מסתדר לי והמחזור גם מגיע בזמן כבר בניגוד לתקופה של לפני הנטילה. אני ובן זוגי משתוקקים לקיים יחסים ללא קונדום ושהוא יגמור בפנים כי אנחנו רואים בזה חוויה גדולה וקירוב גדול בנינו.. יחד עם זאת יש לנו חששות כיוון שהריון כרגע לא בא בחשבון אנחנו רק בני 18 וזה מלחיץ אותנו. רציתי לשאול עד כמה אני מוגנת כרגע? אני נוטלת אותן באופן מסודר כבר חודשים, עם ימי הפסקה מסודרים, כרגע אני נוטלת חפיסה ואני באמצע שלה, החודש לא פספסתי אף גלולה וגם אם אמרתי בשעה זה היה גג בשעה שעתיים אבל לקחתי. האם כדאי שהוא יגמור בפנים? מצד אחד יש רצון ענק אבל גם פחד גדול. האם לקיחת אדוויל פעם אחת משפיעה על היעילות? בנוסף הבנתי שגם שלשול פוגע ביעילות ואני כבר לא זוכרת אם שילשלתי מתישהו החודש? מה כדאי לעשות?

תשובה:
שלום לך, אפ את נוטלת גלולות באופן קבוע, מקפידה על הזמן והשעה ולא מפספסת גלולה את מוגנת מפני הריון (ב99% - אין 100"% אף פעם אבל ככל שתקפידי על נטילת הגלולה בזמנים קבועים כך היעילות תגדל). שלשולים והקאות כשעתיים לאחר נטילת הגלולה ייתכן והגלולה לא נספגה ואז נמליץ לך להשתמש גם בקונדום. אם את נוטלת אנטיביוטיקה, יש לשאול את הרופא האם היא משפיעה על ספיגת הגלולות. רוב סוגי האנטיביוטיקה לא משפיעים, אך יתכן ואת נוטלת סוג אשר מפחית את יעילות הגלולה. יתכן וניתן לשנות את האנטיביוטיקה ולפעמים יש צורך להשתמש גם בקונדום. לא ידוע לי על השפעות של אדוויל על יעילות הגלולות אבל אם את רוצה להיות בטוחה הכי טוב שתשאלי את הרופא/ה שלך. אני מבינה את הרצון הגדול לצד החשש, מציעה לך לוודא שאת מתרגלת ללוחות הזמנים, אולי להפוך את זה למשהו משותף שגם הוא יזכיר לך ליטול את הגלולה ואם תדעי שאת עיקבית בנטילת הגלולה, שלא פספסת, אני מניחה ששניכם תהיו רגועים יותר ותוכלו לקיים יחסי מין בחדירה, ללא קונדום וללא חששות. כל טוב.


בן 21 שואל: #113501
שלום יש לי שאלה לגבי גלולות חברה שלי נוטלת גלולות יאזז כמעט שנה כבר שבוע שעבר קרה משהו היא קיבלה מחזור ביום רביעי ובשבוע של ה מחזור היא לקחה גלולות אך שכחה לקחת שתי גלולות אבל לא ברצף אלא בהפרש של יומיים אחת מהשנייה ופעלה לפי ההוראות קיימנו יחסי מין שלושה ימים אחרי סיום המחזור. יחסי מין לא מוגנים. האם יש סיכון שהיא לא מוגנת? אם כן לאיזו תקופה. היא פעלה לפי ההוראות ונטלה את הגלולות שצריך יום אחרי. וגם בפעם השנייה פעלה לפי ההוראות. מה עלינו לעשות. יש סיכון להריון? קיימנו יחסי מין לא מוגנים פעמיים ובהפרש של חמישה ימים מפספס הגלולה האחרונה. זה משנה אם פספסה מעל או פחות מ12 שעות

תשובה:
שלום לך, לפי מה שאני מבינה ממה שאתה כותב- לאחר קבלת המחזור (במהלכו) חברה שלך שכחה 2 גלולות בהפרש של יומיים וקיימתם יחסים מין 3 ימים אחרי המחזור. בגלולות יאז יש 4 גלולות לבנות שלוקחים במהלך המחזור והן גלולות ללא הורמונים- לכן, אם אלו הגלולות שהיא שכחה אין סכנה. בנוסף, לפי ההוראות של יאז במידה ושוכחים גלולה אפשר לקחת אותה עד 24 שעות מהזמן המקורי שבו היא הייתה אמורה לקחת אותה- במידה ופעלתם כך אין סכנה להריון. ממה שהבנתי נשמע שאין לכם ממה לחשוש אבל אם אתם לא בטוחים שפעלתם לפי ההסבר שכתבתי למעלה ניתן לרכוש בדיקת הריון ביתית ולבצע אותה 10 ימים ממועד קיום יחסי המין.


בת 16 שואלת: #113481
היי, אני נוטלת גלולות יסמין כמעט חודשיים. לפני שישה ימים (ביום שבת) איחרתי בנטילת הגלולה ב9 שעות. מאז לקחתי באותה השעה את הגלולה באופן קבוע אבל לפני יומיים קיימתי יחסי מין עם חבר שלי והיום הופיעה לי הפרשה אדומה כמו ההתחלה של המחזור ביום הראשון. אני יודעת שדימום בין וסתי זו תופעה שכיחה בחודשים הראשונים של נטילת הגלולות אבל השאלה היא האם יכול להיות שיש קשר לאיחור שהיה? אני יודעת גם שדימום זו תופעה של הריון התחלתי ולכן אני חוששת. אנסח את השאלה שלי אחרת: בתוך כצה זמן הדימום שקשור להיריון התחלתי מופיע? הגיוני שאדמם כתוצאה מהריון יומיים לאחר קיום יחסי המין?

תשובה:
הי לך, השאלה שלך מצויינת. אני מאמינה שכפי שאת תארת לעצמך הדימום קשור לעובדה שאיחרת בנטילת הגלולה ו/או לעובדה שאת נמצאת רק בחודשים הראשונים לקבלת הוסת. תופעות לוואי של הריון מתחילות להופיע בערך משבוע 4 ולכן אני לא מאמינה שהדימום שהרגשת קשור להריון שנבע עקב קיום יחסי מין יומיים לפני. יחד עם זאת, אם נטלת גלולה באיחור ולא השתמשת באמצעי מניעה נוסף קיים חשש להריון ובמקרה הזה הייתי שוקלת אולי לקחת גלולת "אלה" (שאפשר לקחת אותה עד 120 שעות מזמן קיום יחסי המין). אם הדימום ממשיך ו/או אם יש תופעות נוספות שמעלות חשד או אי נוחות אני ממליצה לך לפנות לרופא/ה שנתן/ה לך את המרשם גלולות. כל טוב.