A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

ימים הבטוחים

דלת פתוחה הקרובה אליך

ימים הבטוחים

בת 16 שואלת: #113177
היי שכבתי עם חבר שלי עם קונדום והוא נקרע. קראתי באינטרנט שיש שיטה הנקראת שיטת הימים הבטוחים. אני לא מתכוונת להפוך את זה לאמצעי מניעה קבוע אך לפי מה שהבנתי שאפשר להיכנס להריון רק 72 שעות מתחילת הביוץ. המחזור שלי סדיר ועברתי את תקופת הביוץ. אנע אמורה לקבל בעוד יומיים ולא באמת מעוניינת להכניס סתם הורמונמים לגוף ולשתות פוסטינור מה שיעכב את המחזור שלי. האם הסיכויים גבוהים שאכנס להריון ויש צורך קריטי בפוסיטנור?

תשובה:
הי לך, השיטה שאת מתארת מתבססת על בדיקה מדוייקת מאוד של מתי מועד הביוץ (ולא על ספירת ימים מסוף המחזור וכדומה). למעשה "הימים הבטוחים" לקיום מגע מיני ללא חשש מכניסה להריון שונים מאישה לאישה. זרע יכול להחזיק מעמד בתוך הגוף שלך עד 5 ימים וחלון הפוריות שבו ניתן להכנס להריון גם הוא משתנה מאישה לאישה ויש נשים שחלון ההזדמנות שלהן להכנס להריון נמשך על פני כמה ימים ולכן אי אפשר לדעת בוודאות, גם אם המחזור סדיר, ללא בדיקה מדוייקת של הפרשות, חום גוף ועוד. אני לא ממליצה לך להסתמך על כך. זה נכון שבפוסטינור יש הרבה הורמונים אך עדיף לקחת את הגלולה מאשר להתמודד ו/או לחשוש מפני הריון לא רצוי. לפי מה שאת מתארת קיים סיכוי שאת בהריון ולכן אני ממליצה לך לקחת גלולת היום שאחרי. אם עברו יותר מ72 שעות את יכולה לקחת את הגלולה הנקראת "אלה". לאחר נטילת הגלולה ייתכן ותחווי תופעות לוואי שונות (שחשוב שתהיי מודעת אליהן - תקראי היטב את העלון המצורף לגלולה). כ-14 יום לאחר נטילת הגלולה מומלץ לעשות בדיקת הריון ביתית. חשוב שתדעו שלאחר נטילת הפוסטינור הסיכויים להכנס להריון עולים (במידה ושוב נקרע קונדום, לדוגמא) ולכן צריך להקפיד עוד יותר על שימוש באמצעי מניעה או להמנע ממגע ישיר בין אברי המין. כל טוב.


בת 18 שואלת: #113165
שלום רציתי לדעת עם יש אפשרות להכנס להריון בסוף המחזור ? יש לי ממש ממש טיפות של הסוף החום הזה של המחזןר ושכבתי עם חבר שלי והוא גמר בפנים המון המון , יש אפשרות להריון ? ועם כן כמה ?

תשובה:
שלום לך. זה נדיר אך אפשרי. צריך לזכור תמיד שזרע יכול לחיות בגוף האישה עד חמישה ימים אחרי השפיכה, והמחזור ההורמונלי של האישה לא תמיד מדויק, ויכול להקדים או לאחר. אם יהיה ביוץ מיד אחרי המחזור או אם זמן הדימום יתארך, יכול להיות מצב של הפריה.


בת 17 שואלת: #111990
היי אני וחבר שלי קיימנו יחסי מין בלי אמצעי מניעה אני קיבלתי את הווסת האחרונה שלי בתאריך 6/11/17 חשוב לציין שהמחזור שלי לא סדיר השאלה שלי היא שבדרך כלל יש ימים בטוחים לפני המחזור אני נמצאת בימים בטוחים עכשיו?

תשובה:
שלום לך. נושא הימים הבטוחים הוא מאד בעייתי. את בעצמך כותבת שהמחזור שלך לא סדיר, וגם כשהמחזור סדיר, קשה מאד לחשב את הימים הבטוחים וזה מאד משתנה. אני ממליצה לך לקחת את גלולת היום שאחרי. אם עוד לא עברו 72 שעות (3 ימים) מקיום יחסי המין הלא מוגנים, את יכולה לקחת פוסטינור או נורלבו. אם עברו 72 שעות ועוד לא עברו 120 שעות (5 ימים) מקיום יחסי המין הלא מוגנים, את צריכה לקחת את "אלה". ישנם מעט תופעות לוואי אך הם חולפים ולפחות תגדילי את סיכוייך לא להיכנס להריון. מומלץ לבצע בדיקת הריון שבועיים אחרי לקיחת הגלולה. את מוזמנת להגיע אלינו לאחד הסניפים כדי לבצע את הבדיקה ולקבל ייעוץ לגבי אמצעי המניעה המתאימים לך כדי שתהיי מוגנת. בהצלחה!


בת 15 שואלת: #110009
שלום.. רציתי לשאול.. אם קיימנו יחסי מין והוא גמר בתוך הקונדום ואז אחרי חמש שעות בערך עשינו את זה שוב והוא לא שטף את האיבר שלו לפני זה אומר שיש מצב שנשאר שפיך יבש עליו וזה נכנס אליי? או שזה לא הולך ככה?.. ועוד משהו.. אם זה לא היום ביוץ שלי או שבכללי אני לא בתקופה כרגע ועשיתי את זה בלי קונדום או שהוא גמר בפנים אז זה אומר שאני בטוח לא יכולה להיכנס להריון?

תשובה:
שלום לך שוב. גם אם הוא לא שטף את איבר מינו לאחר קיום יחסי מין עם קונדום אין חשש שהזרע שהתייבש יגרום להריון. זרע שורד באוויר הפתוח זמן קצר מאוד. לכבי שאלתך השנייה; אל תסמכי על ימי הביוץ שלך. אם קיימתם יחסי מין ללא קונדום או אמצעי הגנה אחר והיתה שפיכה לתוך הנרתיק או לידו- יכול להיות סיכון להריון. הזרע יכול לשרוד בגוף עד 5 ימים לאחר קיום יחסי מין ולכן כדאי מאוד לבצע בדיקת הריון 14 יום מקיום יחסי המין הלא מוגנים. כל טוב!


בת 17 שואלת: #108586
היי, אני עדיין מדממת. לא יודעת אם זה מחזור או תופעות לוואי של הכדור, עבר זמן מאז שלקחתי נורלבו. אתמול שכבתי עם חבר שלי בלי אמצעי מניעה (הוא לא גמר בתוך) כי חשבתי שאני במחזור אבל אני לא בטוחה.. מה הסיכוי להריון?

תשובה:
שלום לך, כדי לדאוג לבריאות שלך עליך לקיים יחסי מין עם אמצעי מניעה - גם כדי למנוע הריון וגם כדי למנוע מחלות מין. הדימום יכול להיות עדיין מתופעות הלוואי של הכדור אך גם יכול להיות שמדובר בווסת. בכל מקרה, אם ברצונך להימנע מהריון אין לקיים יחסי מין ללא אמצעי מניעה בכל ימי החודש. הכדור נורלבו יכול לשנות את המחזור החודשי ואת הביוץ ולכן יכול להיות שאפילו שדיממת היית בביוץ. גם ללא נטילת הכדור, ניתן להיכנס להריון מקיום יחסי מין בזמן דימום הווסת מכיוון שהזרע יכול לשרוד בין 3 ל5 ימים ברחם. גם כשהגבר לא גומר בפנים, ניתן להיכנס להריון מ"טיפות אהבה". מדובר בזרע שיוצא מאיבר המין הזכרי גם לפני שהוא מגיע לסיפוק ואין שליטה על היציאה שלו. לכן - עליך לקחת שוב כדור חירום נורלבו או פוסטינור בהקדם! שימי לב שכדורים מסוג זה הם למקרי חירום בלבד, ולא מומלץ להשתמש בהם כאמצעי מניעה קבוע. אני מזמינה אותך להתקשר או להגיע אלינו ולהתייעץ בנוגע לאמצעי המניעה השונים על מנת למנוע הריון ומחלות בעתיד, וכדי שתוכלי לקיים יחסי מין בלי דאגות ולחץ. את יכולה גם לפנות לרופא/ת נשים ולהתייעץ איתם בנוגע לאמצעי מניעה.


בת 25 שואלת: #107723
תודה רבה אז איזה ימים כן צריך ממש להזהר לכנס להריון ?

תשובה:
היי! בכל קיום של יחסי מין ללא אמצעי הגנה יכול להיווצר חשש להריון כפי שכבר ענו לך. הימים בהם החשש גדול יותר הם ימי הביוץ ואצל כל אישה הימים האלה שונים. לא לסמוך על ימים בטוחים. הם לא אמצעי מניעה. זרע יכול לשהות בגוף עד 5 ימים ולכן גם אם קיימת יחסי מין לפני הביוץ , עדיין ניתן להיכנס להריון... כל טוב!


בת 14 שואלת: #106193
לפני שעתיים, קיימתי יחסי מין עם החבר שלי (בזוגיות שנה, מרגישה בטוחה במה שעשיתי). היחסי מין בינינו היו מאוד סוערים עם תשוקה ולבסוף כשהוא יצא גילינו שהקונדום נקרע. אני תמיד הייתי זהירה ואני בזמן ״הימים הבטוחים״ שלי הביוץ שלי היה ב18.5 והמחזור התחיל ב4.5. הקונדום נקרע ממש לקראת הסוף ביקשתי ממנו שיצא כשהרגשתי שההרגשה שונה וצדקתי הקונדום היה קרוע במשך דקה, והוא לא הספיק לגמור. אני לא בטוחה מה לעשות. החלטנו לעבור לקונדומים עבים יותר בתור התחלה. אני לא מתכננת לספר לאמא שלי. אני יודעת שתמיד יש סיכוי להריון כאשר המין היה לא מוגן, אבל מה הסיכוי אם הוא לא גמר ואני בימים הבטוחים שלי? אני לא יודעת איך לקבל את הגלולה של היום שאחרי ללא מרשם בגילאי 16 ומעלה ואני רק 14. אני לא יודעת לאן ללכת ומה לבקש ואם אני אמורה לקבוע תור הכי חשוב לי שאמא שלי לא תגלה. אשמח שתעזרו לי בהקדם האפשרי לפני שיעברו 72 שעות וכבר לא יהיה לי סיכוי לעשות משהו

תשובה:
היי יקירה! על פי הדברים שכתבת אתם מקיימים יחסי מין מוגנים בד"כ ואני שמחה על כך. חשוב שתדעי שאין דבר כזה "ימים בטוחים". בכל פעם שמקיימים יחסי מין, עם כניסה של פין לפות, בלי אמצעי מניעה יש סיכוי להריון, בלי קשר לכמה זמן זה אחרי מחזור. שיטת ספירת הימים ו"הימים הבטוחים" היא שיטה מאוד לא בטוחה ולא ניתן להסתמך עליה. גם אם הוא לא גמר, יתכן ויצאו "טיפות אהבה" שחדרו לנרתיק. טיפות האהבה הן נוזל שעשוי להכיל זרע. את צודקת לגבי הגיל והגלולה של היום שאחרי. לא מוכרים אותה מתחת לגיל 16. מכיוון שאינך רוצה שאמך תדע את מוזמנת להגיע כבר היום לאחד מסניפי דלת פתוחה הקרובה למקום מגורייך (מצרפת את הרשימה הכוללת כתובות ומספרי טלפון http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=115 ) ולקבל אצלנו את הפוסטינור (חשוב שתגיעי לפני שיחלפו 72 שעות ורצוי לפני). תוכלי גם להתייעץ עם אחת היועצות לגבי אמצעי מניעה וגם לקבוע תור לרופאה להתאמת אמצעי מניעה עבורך. כל השירותים ניתנים ללא תשלום ובסודיות. בהצלחה!


בת 22 שואלת: #99557
המחזור שלי היה סדיר, לפני כחודשיים התחתנתי ומאז מאחר לי כבר פעמיים כמעט בשבועיים. ואנחנו רוצים להיכנס להריון... איך אפשר לדעת את הימי פוריות שלי אם המחזור לא סדיר? תודה

תשובה:
שלום לך, הרבה פעמים המחזור החודשי הופך ללא סדיר בעקבות שינויים רגשיים - התרגשות, לחץ, וכדומה. בנוגע לימי פוריות בעקבות כך שהמחזור אינו סדיר, אין דרך לוודא לפי המחזור החודשי. עם זאת, ישנן כל מיני אפשרויות כמו בדיקות ביוץ אותן ניתן לרכוש בסופר פארם. בנוסף, יש אפשרות לערוך בדיקת חום על ידי מדחום כל בוקר: לראות מהו החום כל בוקר ובימים של הביוץ, המידת חום שלך יעלה בחצי מעלה - מעלה וכך לדעת האם את בביוץ בבוקר ובימים אלו למעשה ישנה אפשרות להיכנס להריון. כל טוב.


בת 18 שואלת: #95023
שלום , יש לי שאלה כללית.. אישה שיש לה מחזור סדיר והסתיים לה המחזור ושבועיים אחריי יש ביוץ .. והיא שוכבת עם בן זוגה שלוש שבועות אחרי המחזור ושבוע אחרי הביוץ היא יכולה להיכנס להריון ?

תשובה:
שלום לך. השאלה שלך מעידה על הבנה של תהליך המחזור החודשי. גם אצל אישה עם מחזור סדיר, ייתכנו שינויים קלים בסדירות המחזור. שינוי בהרגלי התזונה או אפילו בהרגלי השינה משבשים לעתים את סדירות המחזור. הוסיפי לעובדה זאת את העובדה שתהליך הביוץ נמשך כשלושה ימים והופך להיות מעט מסובך לחשב מהם הימים הפוריים בכל חודש. איני מבינה אם את שואלת את שאלתך במטרה להימנע מהריון או במטרה להיכנס להריון, אך כדרך להימנע מהריון שיטת הימים הבטוחים, אינה מוכיחה את עצמה כשיטה בדוקה ובטוחה. את מאוד מוזמנת ליצור איתנו קשר טלפוני ולשאול את כל השאלות המעניינות אותך. כל טוב.


בן 16 שואל: #94098
היי אני וחבר שלי כבר 10 חודשיים ביחד , ואנחנו מתכננים לשכב , זוהי הפעם הראשונה שלי והפעם הראשונה שלו , רציתי לדעת כמה דברים , מהם הימים הבטוחים לסקס ? והאם בכל מקרה החבר שלי צריך לעשות בדיקה אם יש לו משהו שיכול להדביק אותי?

תשובה:
היי אין ימים בטוחים לקיום יחסי מין- "ימים בטוחים" הם לא אמצעי מניעה. הביוץ אצל כל אשה משתנה והסתמכות על ימים בטוחים זה סיכון להיריון לא רצוי. כדאי להשתמש באמצעי מניעה כמו קונדום או גלולות- קונדום מגן גם מפני מחלות מין. במידה ותבחרו בגלולות כאמצעי מניעה- הן לא מגנות מפני מחלות ואז באמת כדאי שתבצעו בדיקה למחלות מין כדי שתוכלו לקיים יחסי מין בצורה בטוחה. בהצלחה!


בן 15 שואל: #93803
היי. שכבתי עם חברה שלי ללא אמצעיה מניעה והיא הייתה שלושה ימים אחרי מחזור ואז גמרתי לה בפנים ורצתי לדעת עם היא יכולה ליקלט שלושה ימים אחרי מחזור תודה.

תשובה:
שלום לך. לצערי, התשובה היא כן. בכל פעם שמקיימים יחסי מין, עם כניסה של פין לפות, בלי אמצעי מניעה יש סיכוי להריון, בלי קשר לכמה זמן זה אחרי מחזור. תדע ששיטת ספירת הימים ו"הימים הבטוחים" היא שיטה מאוד לא בטוחה ולא ניתן להסתמך עליה. ייתכן וחברה שלך, למרות שהיא הייתה שלושה ימים אחרי מחזור כן נמצאת כבר בשלב הביוץ וזהו השלב שבו יש את הסיכויים הגבוהים ביותר להריון! לכן, טוב שפנית אלינו ומה שאני ממליצה לך זה לגשת ולקנות את הגלולה של היום שאחרי, פוסטינור או נורלבו, ולקחת אותה בהקדם ועד 72 שעות לכל המאוחר מרגע קיום יחסי המין. את הגלולה ניתן לקנות בכל בית מרקחת, בלי מרשם. שבועיים לאחר לקיחת הגלולה של היום שאחרי, יש לעשות בדיקת הריון ביתית כדי לוודא האם יש או אין הריון. אני רוצה להציע לך ולחברה שלך להגיע אלינו בעוד שבועיים ולעשות אצלנו את בדיקת ההריון, בחינם, ללא ידיעת הורים ובליווי יועצת. נשמח לשוחח איתכם בהזדמנות זאת על אמצעי מניעה כד לוודא שמקרה דומה לא יקרה לכם שוב בעתיד. כל טוב.


בת 18 שואלת: #93710
היי שכבתי עם חבר שלי יום לפני המחזור ללא אמצעי מניעה שכבנו פעמיים ללא קונדום הייתי אמורה לקבל אתמול ב10/2 אני עדיין לא מקבלת יש לי כיווצים ברחם לא של מחזור זה אך פעם לא היה לי עדיין לא קיבלתי האם אני יכולה להיות בהריון? ואם אני יכולה לעשות בדיקה בלי לחכות שבועיים?

תשובה:
שלום לך. בכל מגע מיני הכולל כניסה של הפין אל הפות ללא אמצעי מניעה, יש סיכוי לכניסה להריון. אמנם קיימתם יחסי מין יום לפני המועד המשוער של קבלת הווסת, שנחשב יום בטוח, אך זוהי שיטה לא בטוחה משום שהמחזור החודשי לא תמיד סדיר. ייתכן והאיחור שיש לך כרגע בווסת נובע מכך שאת נמצאת בלחץ. נשים רבות מדווחות על איחור או שיבוש במחזור בתקופות לחוצות. אם עדין לא קיבלת את הווסת, אני ממליצה שתבצעי בדיקה לגילוי הריון. את יכולה ליצור קשר טלפוני עם הדלת הפתוחה הקרובה למקום מגורייך ולתאם הגעה לבדיקת הריון. כל טוב.


בת 15 שואלת: #92184
טוב קודם כל תודה על התשובה שלך , אבל רציתי להגיד שאנחנו לא מקיימים יחסי מין רק בסופו של המחזור אנחנו מקיימים את הייחסי מין גם בזמח רגיל כך שאני יודעת מתי אני מקבלת ואז אנחנו לא מקיימים אבל שאנחנו מקיימים ייחסי מין והוא גומר בחוץ ואני יודעת שיש את הכל הקטע של הטיפות אהבה אבל אנחנו זהירים ואני גם יודעת מתי אני בביוץ אז אשמח אם תמליצי לי מה לעשות.

תשובה:
שלום לך. אני שוב מזמינה אותך ליצור איתנו קשר טלפוני ב"דלת פתוחה". אחרי שתדברי עם אחת היועצות, תוכלי גם לקבוע בעזרתה פגישה עם רופא נשים אצלנו, ללא עלות. אני מבינה שעד כה לא נכנסת להריון, אך בבקשה זכרי שאת עדין נערה צעירה והמחזור החודשי שלך עוד לא לגמרי סדיר (גם אם נדמה שהוא כזה...) והשיטות של "הימים הבטוחים" או משגל נסוג (לגמור בחוץ) אינן בטוחות כלל. יש אפשרויות נוספות למניעת הריון שהן הרבה יותר בטוחות. צרי איתנו קשר ונשמח לעזור לך. כל טוב.


בת 15 שואלת: #92118
אני וחבר שלי מקיימים יחסי מין לא מוגנים כבר הרבה זמן .. ואני רוצה לשאול אם זה בסדר שאנחנו שוכבים שאני בסוף המחזור? אני יודעת שזה מסוכן שאנחנו לא משתמשים באמצעי מניעה אבל עם אני לא רוצה להתחיל לקחת גלולות מכיוון שאני מפחדת ללכת לרופא משפחה שלי..

תשובה:
שלום לך. אני מבינה את החשש לך - מצד אחד אתם מעוניינים בקיום יחסי מין, אך מצד שני קיימת מבוכה לפנות אל רופא המשפחה וכך יוצא שאתם מקיימים יחסי מין לא מוגנים. אני מאמינה שאתם חוששים מהריון לא רצוי ולכן מקפידים לקיים יחסי מין בסוף המחזור. זהו הזמן בחודש שנחשב לזמן לא פורה, אך זמן הביוץ משתנה מאישה לאישה וזוהי אינה שיטה בטוחה למניעת הריון. אבל אל תדאגי! יש לי פתרון נהדר עבורך - צרי איתנו קשר ב"דלת פתוחה" (מספרי הטלפון מופיעים בדף הבית) ותוכלי לקבוע פגישה עם רופאת נשים. כך תוכלי לקבל מרשם לגלולות למניעת הריון ללא צורך ללכת לרופא המשפחה שלך וגם תוכלי לקבל את כל התשובות לשאלות המעסיקות אותך בנושא. מה את אומרת? תרצי להגיע? אנחנו נשמח לראותך. כל טוב.


בת 17 שואלת: #92047
יש לי כמו דימומין חומים אחרי המחזור .. וחשוב לציין יום אחרי שניגמר המחזור שכבתי עם בן זוגי בלי אמצעים אבל הוא לא גמר .. יש סיכוי להריון ? יום אחרי האינטימיות ירד לי דימום למשך כמה דעות וחזרו הפרשוץ חומות , יש סיכוי ? וצריך לעשות בדיקה ??

תשובה:
שלום לך. לרוב הפרשות בגוון חום לאחר הווסת (שלב הדימום במחזור החודשי) הן פשוט שאריות דימום. האם זוהי תופעה שחוזרת אצלך? אם זה מאז ומתמיד כך, סביר להניח שזה ההסבר ואין מה לדאוג. בכל קיום יחסים ללא אמצעי מניעה יש סיכוי להיכנס להריון. מאחר ואת מציינת שהיית יום אחרי סיום המחזור כששכבתם ללא אמצעי הגנה , אז לכאורה לא היית בתקופה הפורה שלך והסיכוי שנכנסת להריון הוא מאוד מאוד קטן. מצד שני, אין כל אפשרות לקבוע ולכן אני יכולה להבין מדוע את חוששת. חשוב שתדעי כי גם לפני שהגבר גומר ישנן טיפות אהבה שמכילות זרע וישנה אפשרות להיכנס להריון גם בן הזוג שלך "גומר בחוץ". אני ממליצה שתצרי קשר טלפוני עם "דלת פתוחה". היועצת שתענה לך תוכל להסביר לך לגבי שימוש נכון באמצעי מניעה ותוכל גם לענות על שאלות נוספות שיש לך. בדיוק בשביל זה אנחנו פה! צרי איתנו קשר. כל טוב.


בת 18 שואלת: #91697
היי אני וחבר שלי קיימנו יחסים לפני שבוע בפעם הראשונה. זה היה יום יומיים לאחר סיום המחזור.לא השתמשנו בשום אמצעי מניעה והוא לא גמר בפנים.הבנתי שימים אלו בטוחים אבל עדין יום למאחרת לקחתי את גלולת הפוסטינור. במהלך ביחסים לא ירד לי דם בכלל, היום (לאחר שבוע בדיוק ) הופיע לי מעט דם על הנייר .ממה זה יכול לנבוע?יכול להיות תופעה של הפוסטינור? אני לא חושבת שיש מצב שנקלטתי אבל זה יכול לקרות למרות הזיכוי הקלוש מאוד? ממה הדם הופיע?

תשובה:
שלום לך. גילית אחריות בכך שלקחת פוסטינור. שיטת הימים הבטוחים אינה שיטה מומלצת מאחר ובשיטה זאת מסתמכים על כך שלכל הנשים אורך מחזור חודשי זהה. המציאות אינה כזאת ולכל אישה מועד ביוץ שונה. במחזור חודשי שאינו סדיר קשה עוד יותר לחזות את מועד הביוץ (בו יש את מרב הסיכויים להיכנס להריון). לגבי שאלתך על הדימום: רוב הנשים חוות דימום לאחר לקיחת פוסטינור,כך שסביר להניח שהדימום שלך נבע מזה. בכל מקרה וללא כל קשר לדימום יש לבצע בדיקת הריון שבועיים לאחר לקיחת הפוסטינור. אני מבקשת גם להתייחס לכך שאמרת שלא ירד לך דם במהלך קיום היחסים - הנושא של דימום בעת קיום יחסי מין בפעם הראשונה נובע מתפיסה מוטעת לפיה בעת כניסת הפין לפות נגרמת קריעה של קרום הבתולים שמלווה בדימום. בחלק גדול מהמקרים אין זה כך. קרום הבתולים בעצם אינו "קרום", אלא רקמה דקה המכסה באופן חלקי את פתח הנרתיק. חלק מהבנות נולדות בלי קרום בתולים בכלל ואצל אחרות הוא קרום כל כך גמיש שהוא פשוט נמתח בעת קיום יחסי מין. יש לי הצעה עבורך: על מנת שלא תקלעי שוב למצב שבו את צריכה לקחת פוסטינור - אני ממליצה שתצרי איתנו קשר טלפוני בדלת הפתוחה. אחת היועצות שלנו תוכל לשוחח עמך ולהדריך אותך לגבי מגוון האפשרויות של אמצעי מניעה שאתם יכולים להשתמש בהם. מה את אומרת? נשמח אם תתקשרי! כל טוב.


בת 21 שואלת: #91419
הי אני ובן זוגי החלטנו לקיים יחסים בזמן שאני במחזור והוא גמר בפנים אני פוחדת שאיכשהו אני אכנס להריון מזה ויותר מזה הדימום התמעט מאז שקיימתי איתו את היחסים יש לציין שאני ביום השני של המחזור עלי לבצע בדיקת הריון או משו? לא רציתי לקחת פוסטינור כי אני באמצע המחזור ולא רציתי לשבש אותו אשמח לתשובה.

תשובה:
שלום לך. אני רואה מדברייך שאת מודאגת ולכן טוב שפנית אלינו. תדעי שהסיכוי להריון מקיום יחסי מין, עם כניסה של פין לפות, כאשר האישה במחזור הוא נמוך מאוד. יחד עם זאת, קרו מקרים בהם למרות המחזור, כן היה הריון. לפיכך, אני רוצה להמליץ לך, למרות שהסיכוי קלוש, לא לקחת אותו וכן לגשת ולקנות את הגלולה של היום שאחרי, פוסטינור או נורלבו ולקחת בהקדם, לפני שיעברו 72 שעות מקיום יחסי המין. תדעי שלקיחת הגלולה של היום שאחרי לא תשבש את המחזור שלך ולא תפגע בך מבחינה בריאותית. כמו כן, תדעי ששבועיים לאחר לקיחת הגלולה של היום שאחרי, יש לבצע בדיקת הריון ביתית ולוודא שאין הריון. אני ממליצה לך להבא, להפקיד לקיים יחסי מין עם קונדום, גם כאשר את במחזור, כדי שתמיד תהיי בטוחה ומוגנת. כל טוב.


בת 16 שואלת: #90703
אשמח אם תסבירו לי מזה ביוץ ומתי הוא קורא ובנוסף אם יש קשר לזה שאני מקיימת יחסי מין מה לעשות כאשר אני בביוץ

תשובה:
שלום לך, אני שמחה שאת מתעניינת בגופך וטוב שפנית אלינו. שאלת שלוש שאלות ואענה עליהן בנפרד. ראשית, מה זה ביוץ? ביוץ הוא שלב במחזוריות של האישה. מחזוריות האישה מחולקת למספר שלבים, כאשר שלב הביוץ הוא השלב שבו הביצית יוצאת מהשחלה אל החצוצרה והיא מוכנה ובשלה להפריה. בשלב זה ישנם הסיכויים הגבוהים ביותר להיכנס להריון. אני מצרפת לך קישור להסבר ויזואלי על מחזוריות האישה- http://science.cet.ac.il/science/reproduction/repro2.asp ומופיע שם הסבר מפורט אודות הביוץ. שנית, מתי הביוץ קורה? אצל רוב הנשים שיש להן מחזוריות סדירה ועקבית, הביוץ מתרחש כשבועיים לפני קבלת המחזור. יחד עם זאת, במידה והמחזור אינו סדיר, קשה לדעת בוודאות מתי מתרחש הביוץ. שאלתך השלישית היא מה לעשות כאשר את מבייצת ומקיימת יחסי מין? במידה ואת מבייצת ומקיימת יחסי מין, עם כניסה של פין לפות, ואת לא מעוניינת בהריון, עלייך להקפיד ולהשתמש באמצעי מניעה. אני ממליצה לך תמיד, בלי קשר לביוץ או לא, להקפיד להשתמש באמצעי מניעה, לשמור על הבריאות שלך ולמנוע לקיחת סיכונים מיותרים. כל טוב.


בת 19 שואלת: #90666
שלום ברצוני לישאול שאלה ממש דחופה עם ב18/10 קיבלתי מחזור זה אומר שהיום ביוץ שלי הוא ב1/11 ?אפשר להכנס להריון בזמן הזה בין לבין שעוד לא הגיע הביוץ ?

תשובה:
שלום לך, אני שמחה שפנית אלינו אך לצערי איני יכולה לעזור לך בתחום זה. חשוב שתדעי ששיטת ״הימים הבטוחים״ אינה בטוחה במיוחד בגילאים בהם הווסת אינו סדיר. אינני יכולה לענות על שאלתך משום שלכל אחת ימי ביוץ שונים, למשך זמן שונה והביוץ יכול להופיע בזמנים שונים, למשל גם בתחילת החודש לעיתים ללא תלות בווסת האחרונה. במידה והינך מנסה לא להכנס להריון, אני יכולה להמליץ לך להרים אלינו טלפון לאחת הדלתות או להגיע ולקבל מידע מקיף אודות אמצעי מניעה יעילים ובטוחים. כל טוב!


בת 16 שואלת: #89605
אפשר להיכנס להריון מיחסים לא מוגנים גם אם זה לא הזמן של הביוץ שלי?

תשובה:
שלום לך. קשה לדעת מתי בדיוק מתרחש הביוץ. אמנם הדימום הווסתי מגיע 14 ימים אחרי הביוץ, אך מאחר והמחזורים בד"כ שונים באורכם, אפשר לדעת רק בדיעבד (בחישוב לאחור) מתי היה הביוץ. אתן לך דוגמה: נגיד שמחזור אחד שלך היה באורך של 28 ימים (הכוונה לזמן שעבר בין יום הדימום הראשון, כלומר הווסת, במחזור אחד לבין הווסת במחזור הבא), אבל בחודש שאחריו היה לך מחזור של 31 ימים... מה שיוצא הוא שבחודש אחד היה לך ביוץ אחרי 14 יום מהווסת ובחודש אחר אחרי 17 ימים מהווסת. בקיצור, השיטה למניעת הריון שמסתמכת על ימי הביוץ ונקראת "שיטת הימים הבטוחים", אינה בטוחה כלל! מעבר לכך ביחסים לא מוגנים ניתן גם להידבק במחלות מין ולא רק להיכנס להריון. אני ממליצה לך שתגיעי אלינו לדלת פתוחה לסניף הקרוב למקום מגוריך. תוכלי לקבל הדרכה בנושא של אמצעי מניעה ולשאול כל מה שתרצי. כל טוב.


בן 39 שואל: #89150
האם ניתן להיכנס להריון יום או יומיים אחרי שמסתיים מחזור אם מקיימים יחסים לא מוגנים?

תשובה:
זה נדיר אבל אפשרי. אם לאשה יש מחזור סדיר, זה נדיר עוד יותר. ובכל זאת, אנו ממליצים תמיד להשתמש באמצעי מניעה.


בת 17 שואלת: #80995
???

תשובה:
שאלתך נענתה. חג שמח.


בת 19 שואלת: #80975
ממש לא הבנתי .. רק אחרי שבועיים שנגמר המחזור יש סיכוי להכנס להריון ? ושבוע אחרי זה לא (אין ממה לחשוש הכוונה) ואגב אפשר לעשות בדיקתשתן לאחר חמישה ימים ולא שבועיים ?

תשובה:
היי. הכוונה היא כי בדרך כלל שבועיים לאחר המחזור יש ביוץ, ובמשך כמה ימים כל עוד הביצית חיה אפשר להיכנס להריון. לכן אומרים שליפני קבלת המחזור זה הימים הבטוחים כי הביצית לא חיה.אבל זה לא דבר שאפשר לסמוך עליו כי: לא תמיד המחזור סדיר ולא יודעים מתי נקבל, מועד ביוץ עלול להשתבש בעקבות אירועי חיים ומתח. בדיקת הריון אפשר לעשות רק לאחר 10 ימים לפחות. הסיבה כי ההורמון של הריון אותו מאתרת בדיקת הריון נראה בבדיקה רק אחרי 10 ,אם תעשי בדיקה לאחר 5 ימים, התוצאה תהייה שלילית בכל מיקרה. בכל מיקרה את לא צריכה להמתין שיאחר .תוכלי לעשות את הבדיקה 10 ימים לאחר קיום יחסי המין הלא מוגנים ,חשוב עם השתן של הבוקר. אם את רוצה את יכולה להגיע לסניף דלת פתוחה הקרוב לביתך ולבצע את הבדיקה במקום ללא עלות.