A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

אלימות במשפחה

דלת פתוחה הקרובה אליך

אלימות במשפחה

בת 16 שואלת: #108787
וניפרדתי מחבר שלי בדלל מה שקרה לי

תשובה:
היי, ממש עצוב לי לשמוע על כל מה שעברת ועדיין עוברת. נראה לי שאת זקוקה להרבה תמיכה . אנחנו ממש נשמח אם תתקשרי אלינו ואת יכולה להתקשר לכל אחד ממספרי הטלפון שלנו. הנה הקישור לדף http://www.opendoor.org.il/Reference.aspx?id=115 כפי שהוצע לך בתשובה קודמת את יכולה גם לשלוח לנו את מספר הטלפון שלך ונתקשר אליך. אנחנו לא נפרסם את התגובה עם המספר באתר, כמובן. בהקשר לשאלה השנייה ששאלת; כשאנחנו מסיימות ב"כל טוב" הכוונה היא שאנחנו מאחלות לך שהכל יסתדר ויהיה טוב יותר. אז באמת כל טוב ותתקשרי!


בת 23 שואלת: #102384
שלום כבוד הרב , אני מיתר בת 23 הייתי בזוגיות 9 שנים ולפני שנה התחתנו. נציין שהוא חזן בבית כנסת והוא חובש כיפה שומר מצוות ואני גם מתלבשת צנוע ומשתדלת. הוא בן 25. במהלך חיי הרווקות הרגלתי את בעלי למשהו אחר ואחרי החתונה השתנתי לדוגמא הוא תמיד היה מילה האחרונה אני לא הייתי בעלת דעה היינו עושים שם שבתות וחגים כל הזמן אצל המשפחה שלו רק . הייתי בת בית שם אהבו אותי ואני אהבתי אותם באותה מידה . הוא היה מקלל אותי ומכה אותי מתי שהיה מתעצבן ותמיד הייתי שותקת ומבליגה והיינו ממשיכים הלאה. אמא שחו היתה כמו אמא בישבילי הייתי מספרת לה הכל ומשתפת אותה היא זו שתמיד היתה מגשרת בנינו כשהיינו רבים . אחרי החתונה התחלתי להרגיש משהו אחר שאני רוצה להיות בעלת דעה שהוא יכבד יותר יקשיב לי יעריך יותר. הוא יתום מאבא אבא שלו נפטר לפני 3 שנים ויש לו עוד 7 אחים חוץ ממנו. הוא כל דבר מספר לאמא שלו וממש ממש קשור אליה. היה קצת מתח לפני האירוע בין המשפחות לגבי ניהול החינה וכו' . נציין שהסכמתי לגור שם שנה אחרי החתונה אצל חמותי אחרי חודשיים פניתח אליו ואמרתי לו שאני רוצה להשכיר דירה שאני רוצה פרטיות ולהרגיש יותר את החי

תשובה:
שלום מיתר, שמחה שפנית אלינו בנושא כל כך מסובך. קודם כל, חשוב לציין שבאתר שלנו אין סמכות דתית (אין רב) ואין קשר לדת. בכל זאת אנסה לעזור לך להתמודד עם ההתלבטויות שלך. הרצון לבית משלך, בו תרגישי חופשיה, עצמאית ו"המנהלת" של עצמך הגיוני בהחלט. הקשר עם בעלך ארוך ויש לכם היכרות ארוכה. סיפרת שלאחר החתונה האלימות התמתנה והוא מרים פחות את היד עליך ולא מרביץ. האם מפריע לך שהוא מרביץ לך? ניסית לדבר איתו על האלימות הפיזית והמילולית? בנוגע למעבר דירה, הייתי מציעה לך לדבר עם בעלך - להסביר לו מה הסיבה למעבר, ההגיון, ואולי להציג לו את הרצון "לבנות" בית משותף, שלכם ואישי כזוג צעיר וליצור הרגלים משלכם. ברגע שתגיעו להחלטה, תוכלו לדבר עם חמותך ולהסביר לה את השיקול מאחורי החלטתכם. אני בטוחה שהיא תבין ותקבל את הרצון שלכם בהבנה ותמיכה. בהצלחה בהמשך!


בת 15 שואלת: #89878
שלום,אתמול באמצע היום התקשרתי לאמא שלי וכשהיא ענתה לי היא ממש בכתה. שאלתי אותה מה קרה והיא לא רצתה להגיד לי אחרי שעתיים התקשרתי עוד פעם היא ענתה לי ואז אמרה שאבא ממש שיכור ושהיא מנסה לקחת אותו הביתה והוא לא רוצה ואז גם אני התחלתי לבכות. אחרי שעה בערך שהיא ניסתה לשכנע אותו ללכת הביתה הוא הסכים,ואמא שלי הזמינה מונית והם נסעו הביתה אחרי שהם באו הביתה ראיתי אותו במצב הזה ופשוט התחלתי לבכות ואז גם אמא שלי וסבתא שלי בכו,אמא שלי ניסתה לדבר איתו,אבל הוא לא הקשיב לכלום. ממש הייתי עצבנית ופשוט אמרתי לו שאני לא רוצה לדבר איתו יותר בחיים והוא התחיל לבכות. הייתי מאוד עצבנית עד שפשוט הבאתי לו מכה בראש.אני לא יודעת מה קרה לי.אמא שלי דיברה איתי ואמרה לי שזה לא בסדר וגם הסבירה לי כמה אבא אוהב אותי ושאני פשוט צריכה לשכוח מהיום הזה.אני מרגישה כל כך רע עם עצמי שעשיתי דבר כזה ואני באמת יודעת שאבא שלי ממש אוהב אותי ואני לא יודעת מה עבר עליי באותו רגע.

תשובה:
שלום לך, את מתארת סיטואציה קשה בבית, ואת ההתנהגות שלך - שאת מתחרטת עליה. אני מבינה שקשה לך להתמודד עם כל מה שקורה. זה באמת לא פשוט. אני מאוד ממליצה לך לדבר עם יועצת של דלת פתוחה - או טלפונית או להגיע לסניף שקרוב לביתך. אני בטוחה ששיחה עמוקה ורצינית יכולה מאוד לעזור לך ולתת לך כלים להתמודד עם כל מה שקורה גם בבית וגם בתוך עצמך. בהצלחה!


בן 15 שואל: #83152
הסיפור עם אבא שלי הסתדר הוא אמר לי סליחה והוא הבטיח לי שהוא לא יעשה זאת יותר ועד עכשיו הוא עמד במילה שלו אני מקווה שימשיך. יש לי ידידה שהיא כמו אחותי והיא ניפרדה לפני שבוע מחבר שלה והוא התנהג אליה ממש לא יפה הוא זיזל בה הוא היה קורא לה זונה שלי וכאלה הם היו כמעט שנה ביחד ועכשיו היא כל לילה בוכה ואני לא יודע איך לעזור לה. מה הדרך הכי טובה לעזור לה?

תשובה:
קודם כל אני שמחה לשמוע שהמצב עם אבא שלך השתפר והגעתם להבנה ואני גם מקווה שזה יחזיק מעמד. לגבי הידידה שלך. זה באמת לא מתאים שבחור יקרא לחברה שלו "זונה שלי". מאד לא מכבד, מזלזל כמו שאתה אומר וטוב שהיא נפרדה ממנו. אני מבינה שהיא עכשיו מרגישה רע, אחרי שנה של קשר לא ממש... ואחרי פרידה. והיא מרגישה בודדה., אולי מושפלת. זה טוב שיש לה ידיד כמוך שדואג לה. אבל חוץ מלדבר איתה ולהיות בשבילה, אין מה לעשות. הזמן יעשה את שלו. היא תתאושש ותבין איפה היא עומדת בקשר הזה, ותתקדם לקשר חדש בריא, אני מקווה.