A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

קשר בין אחים

דלת פתוחה הקרובה אליך

קשר בין אחים

בן 22 שואל: #109851
צריך יעוץ מאישה: אם אחותי הקטנה (15) תפסה אותי ב 5 בבוקר לוקח לה בגדים מהארון והתעוררה ושאלה אותי מה לקחתי ומה אני מחפש ולא עניתי פשוט לקחתי מה שרציתי והלכתי, איך אני יכול להסביר לה את התופעה הזאת ושקשה לי לשלוט בזה בלי שהיא תספר את זה לאנשים ותבין אותי לפחות ולא תתבאס עליי (קרעתי לה חזיה אחת בטעות ולכלכתי לה זוג תחתונים וטייץ )?

תשובה:
שלום לך, אני רואה שפנית אלינו רבות בנושא זה ושמחה שאתה מרגיש בנוח לפנות אלינו. מפניות קודמות אני מבינה שרכשת לעצמך בגדי נשים וטוב שכך עשית. כך תוכל לשמור על גבולות בתוך הבית ולמלא את צרכיך מבלי לערב את שאר בני המשפחה. אחותך עדיין צעירה ואני לא בטוחה שהיא מכירה את ההעדפה המינית שלך אך אם יש בניכם פתיחות ומערכת יחסים של אמון, אתה יכול להתחיל לדבר איתה על דברים אישיים וגם בהמשך לשתף אותה. בפניה קודמת שאלת לגבי טיפול, אני ממליצה לך להיכנס לאתר של איט"ם - האגודה הישראלית לטיפול מיני ולבחור מטפל.ת סקסולוגית מוסמכת. עדיפות לפסיכולוגית או עובדת סוציאלית ולא לרופא מאחר וההתייחסות לדברים שמטרידים אותך צריכה להיות התייחסות רגשית ולא רפואית. זאת כמובן לא בכדי לשנות את ההעדפה המינית שלך אלא בכדי לעזור לך להבין את ההעדפות שלך ולמלא אותם בצורה שלא פוגעת באף אחד, גם לא בך. בהצלחה!


בת 12 שואלת: #109654
בבקשה תענו לי דחוף. תודה. אז אחותי (התאומה) התנהגה די מוזר הזמן האחרון. (אני חוזרת ומדגישה שאני כבר מאוננת.. 😓) היום תפסתי אותה בשירותים מאוננת, ושתינו כל כך נבהלנו, אבל ניסיתי להתנהג כאילו לא זיהיצי שהיא אוננה. היא בכל זאת הכחישה שהיא לא מאוננת (דגש על לא). מה אני יכולה לעשות כדי להרגיע אותה בעדינות ?? היא מסתגרת בשירותים כמעט שעתיים !!

תשובה:
שלום, אני מניחה שהיא צריכה פרטיות ושקט ושלא תדברי איתה על זה בתקופה הקרובה - עד שהיא תפנה אלייך. נראה שהיא מתקשה להיפתח אלייך בעניין הזה, אז אולי כדאי פשוט להניח לה להירגע, ולא לשאול על זה. מקווה שעזרתי, כל טוב


בת 13 שואלת: #108784
אני וחבר שלי כבר התנשקנו ועשינו סקס יבש (הוא רק עם בוקסר ואני עם טייץ) אנחנו יודעים שזה מוקדם מדי אבל אנחנו חברים כבר שנתיים ושנינו רוצים את זה.. בכל מקרה אתמול היינו יחד בבית שלו והגענו למצב שאני עליו ואנחנו מתנשקים ואז האח שלו בדיוק נכנס לחדר ואני מפחדת שהוא יספר את זה להורים שלו כי הם ממש מתגדים להתפתחות מהירה של הקשר ואני לא רוצה שניפרד, מה לעשות?להגיד לאח של חבר שלי שלא ידבר עם ההורים שלהם ( אח תאום של חבר שלי, אני ידידה דיי טובה שלו) זה היה ממש מביך...

תשובה:
היי יקירה! את מתארת מצב באמת מביך. אני מציעה שהחבר ינסה לשתף את ההורים בכל זאת. גם אם הם מגלים התנגדות להתפתחות מהירה של הקשר, הוא יכול להסביר להם על מה שקרה (שהאח נכנס לחדר ותפס אתכם מתנשקים) ושהוא רוצה לספר להם על כך כדי שיסמכו עליכם. בד"כ זה נותן להורים הרגשה טובה שמשתפים אותם במה שקרה ולא מסתירים מהם (או שיגלו זאת דרך האח..). הוא יכול גם לומר להורים שלו שהוא יודע שאתם מאוד צעירים ולכן לא מתכוונים לקיים יחסי מין בזמן הקרוב, שהם מגדלים אותו כאדם שיודע לקחת אחריות ושזו גם הסיבה שהיה לו חשוב לשתף אותם במה שקרה. בפעם הבאה, כדאי שתעשו זאת עם דלת נעולה או במקום בו אתם מרגישים בטוחים שלא יפריעו לכם באמצע. בהצלחה!


בן 15 שואל: #107360
אני לחוץ נורא, אף על פי ששטפתי את התחתון במים וסבון, אני חושד שהמים לא נגעו בזרע או משהו, וגם עשיתי עם פאן ותנור חימום ולא בטוח שזה ייבש בדיוק את המקום של הזרע, כבר כמה ימים שאני בלחץ מטורף וכואבת לי אפילו הבטן מרוב לחץ. אפילו שסיפרתי לאמא שלי והיא אמרה לי "אל תדאג", אני דואג מאוד , המחשבה שאחותי תיכנס להריון גורמת לי לחרדה גדולה, אני רק בן 15 וקשה לי להתמודד על המחשבה הזאת, שאני יהרוס למישהי אחרת חיים בלי שהתכוונתי בכלל, אני לא בטוח אם עברה שעה או לא, מה שזכור לי שלתחתונים היה ריח טוב בסוף, (לא של זרע), וגם בזה אני לא בטוח. מה לעשות ?? מה הדבר שאני המכון / הכי טוב שאני יכול לעשות ?? המקרה הזה דרך אגב קרה מלפני שבועיים וחצי בערך... תנו לי עצות. תעזרו לי !

תשובה:
הי, אני מצטערת לשמוע שאתה חושש ודואג. כבר השבנו לך על השאלה הזו יותר מפעם אחת - ואין לנו משהו נוסף לומר. זה לא נשמע שיש סיבה לדאוג מהריון כי הזרע לא ישרוד במים, סבון וייבוש. כל טוב :)


בן 15 שואל: #107354
אמרת "יש צורך שהגבר אגמור בפתח הנרתיק", ואם התחתונים היו קצת עם שפיך, והיא תשים את התחתונים, אז היא תכנס להריון ?

תשובה:
הי, תלוי כמה זמן עבר הגמירה עד לבישת התחתונים. זרע מחזיק באוויר הפתוח כשעה עד שהוא מתייבש. מוזמן להמשיך להתייעץ איתנו, כל טוב.


בן 15 שואל: #107277
לבשתי את התחתונים של אחותי, וגמרתי בתחתונים שלה בפנים, אחר כך לקחתי את התחתונים ושמתי אותם בקופסה עם מים וסבון כביסה, כמה דקות, ואחר כך ייבשתי את זה בתנור חימום של המקלחת ופאן, עד שזה היה בערך לגמרי לח-יבש, (יכול להיות שזה לא התייבש לגמרי), יש סיכוי שאחותי בהריון אם היא לבשה את התחתונים האלה ? בבקשה תעני ברצינות , אני מאוד לחוץ מעניין זה , קשה לי להירדם בלילה במחשבה שהכנסתי את אחותי להריון, תגידי לי למה זה לא קרה, ולמה את בטוחה בכך, בבקשה תסבירי לי אני בלחץ נוראי כבר כמה ימים. תודה. ואם לא הייתי שוטף או מייבש , היה סיכוי שהיא הייתה נכנסת להריון ? תודה.

תשובה:
הי, אין שום סיכוי שהיא יכולה להיכנס להריון - אין לך מה לדאוג. הזרע נשטף במים ולכן אין סיכוי כזה. מוזמן להמשיך להתייעץ איתנו בכל נושא, כל טוב :)


בת 19 שואלת: #93634
חבר שלי ואני רוצים לשכב בלי שיפריעו לנו. כשאנחנו אצלי בבית אנחנו לא יכולים כי יש לי אחות בת 14 שלא נותנת לנו להיות לבד. כשאנחנו אצלי בחדר אני יכולה לנעול אותו אבל היא כל הזמן דופקת וכשאנחנו אצלו בבית אי אפשר כי הבית שלו תמיד מלא באנשים ואצלו אי אפשר לנעול את החדר. אתם מכירים מקומות שאפשר לשכב בלי הפרעות או שלא צריך לשלם הרבה כסף?

תשובה:
שלום יקרה. סליחה על העיכוב במענה. לצערי, אין לי מקומות שאני יכולה להמליץ לך עליהם כתחליף לבתים שלך ושל חבר שלך ואני גם חושבת שזה לא בהכרח הפיתרון הנכון. ניכר לי מדברייך שאת מרגישה חוסר פרטיות ונוחות בבית שלך ואני חושבת שניתן לעבוד על זה כדי לנסות ולשנות את המצב. אני ממליצה לך לשוחח עם אחותך הקטנה ולנסות להבין מדוע היא כל הזמן מפריעה לכם. יכול להיות שזה נובע מהרצון שלה לקבל את התשומת לב שלך ויכול להיות גם שזה נובע מדאגה אלייך. לאחר שתבררי מה הסיבה לכך נסי לתת לה מענה לסיבה שלה ולאחר מכן לבסס איתה כללים וגבולות שיתאימו לצרכים שלך ולשאיפות שלה. למשל, לרבוע כלל שכשאר הדלת סגורה היא לא מפריעה לכם, אבל כאשר הדלת פתוחה היא מוזמנת להיכנס ולבלות בחברתכם. אני חושבת שאין סיבה שתצטרכי לשלם כסף כדי לקבל מקום בטוח ונוח שבו את יכולה להתנסות ולחקור את המיניות שלך ולכן שווה לעשות מאמצים ולבסס גבולות מול אחותך הקטנה. שיהיה בהצלחה.


בת 18 שואלת: #89014
שלום. אחותי מתה לפני חודש ויום..זה עדיין כואב לי מאוווד כי אחותי הותקפה מינית שהייתה קטנה בפעם הראשונה שהעא ביפרה לי תמכתי והכל אבל אחרי שהתרכלתי לזה חזרתי לעצמי ורבתי איתה והכל למרות שהיא הייתה פגיעה ולפני המוןת שלה לא דיברתי איתה שבועיים ואז היא מתה לי וזה היה הריב הכי מגעיל שלנו אי פעם שבועיים אחרי היא התאבדה ולפני שהיא יצאה מהדלת היא ואחי הקטם רבו והוא ירק עלייה וראיתי בעיניים שלה שהיא נפגעה ובמקום לעזור אפילו שמחתי קצת וחשבתי לעצמי מגיע לה ואז המא הלכה לים וככה זה נגמר..אבל אני מרגישה שאני מתגברת לאט לאט למרות שיש רגעים שזה פשוט מציף אותי ואני מרגישה אבודה אבל כשאני יחסית בסדר כמו עכשיו אני מרגישה שבאלי לנסות דברים נגיד בא לי לנסות סמים או שאני עוברת בכביש אני לא מחכה שהמכו נית תעצור זה כאילו אני חושבת אם זה ידרוס אותי שידרוס כאילו בא לי לסכן את עצמי ממש זה נותן לי הרכשה טובה איכשהו אני חא יודעת אייך להסביר כאילו בא לי להכאיב לעצמי ולפגוע כי זה פשוט עושה לי טוב באלי סמים באלי לסכן את עצמי באלי דברים כאלה שאני יודעת שהם לא טובים אבל באלי פשוטט ממש

תשובה:
שלום לך יקרה! מצטערת מאוד לשמוע על מותה של אחותך. לא פשוט לאבד אחות והעובדה שרבתן בוודאי ממלאת אותך ברגשות אשם. חשוב לי ראשית לומר לך שאת לא אשמה בבחירתה של אחותך. אחים רבים כל הזמן ומתנהגים בצורה לא נעימה אחד לשניה, ככה זה בכל הבתים והמשפחות. גם אם התייחסת אליה לא יפה, זה לא אומר שיש לך חלק בבחירה שלה. התאבדות היא פתרון סופי לבעיה זמנית ואני מאוד מצטערת שכך היא בחרה. להזיק לעצמך לא יחזיר אותה בחזרה ולא מגיע לך להפגע מעבר למה שאת פגועה היום. את בתהליך אבל טבעי, לא קל לאבד אדם קרוב ובטח לא אחות. אני ממליצה לך לפנות לקבל עזרה מתאימה- טיפול פסיכולוגי או שיחות קבועות עם יועצת בית הספר, אל תשארי עם התחושות לבד. נסי לשתף את ההורים שלך וגם את אח שלך בתחושות וברגשות שלך. סמים או כל פגיעה אחרת בעצמך רק יחמירו את המצב ולא יסייעו לך בכלום, בבקשה תדאגי לעצמך וטפלי בעצמך בתקופה בה את רק מתחילה לעכל את האובדן. בהצלחה יקרה!


בת 13 שואלת: #85159
שלום אח שלי בפנימייה צבאית של חיל הים ועוד כמה חודשים הוא מתגייס לקרבי ואני מפחדת עליו אני אוהבת אותו יותר מההורים שלי ואני מפחדת שאני אבכה עליו אני מפחדת שהוא לא יהיה יותר לידי ולצידי היום בבית ספר הראו לנו מצגת של אנשים שמתו במלחמות ובין תמונה לתמונה אני דמיינתי את אח שלי ואני כבר שבוע חושבת על זה ואח שלי לא יודע שאני חושבת ככה אני מעדיפה שיקחו אותי ולא אותו אני כבר לא יודעת מה לעשות אני יוצאת מדעתי..!😭😭😭

תשובה:
שלום לך, אני מבינה שאת מאוד מודאגת. זה אכן מדאיג. אבל אני מבטיחה לך שהצבא עושה את הכל כדי להחזיר את החיילים הביתה בשלום. מה דעתך לשתף את אמך או את אחיך בחששות שלך? הםיוכלו לעזור לך ולהרגיע אותך. לדבר על מה שמציק לנו, תמיד עוזר. זה יעזור בהפחתת החרדה שלך וייתן לך נקודות מבט נוספים. כל טוב


בן 13 שואל: #81033
שלום בזמן האחרון אח שלי הגדול (בן 18) נכנסת למין מסגרת כזאת שהוא חוזר רק פעם בשבועיים הביתה ואני ואח שלי בקשר מאוד טוב ואני אוהב אותו ממש והוא אף פעם לא הרביץ לי או הציק לי למרות ההפרשי גילאים והוא באמת האח הכי טוב שיכולתי לבקש! אבל מאז שהוא הפסיק להיות בבית אני מתגעגע אליו מאוד מאוד מאוד כל הזמן וכמעט כל לילה אני שוכב ובוכה כי אנחנו מאוד קשורים ואני לא יודע מה לעשות וגם אין לו זמן לדבר בפלאפון כי הוא מאוד עסוק. אני אשמח לעצה כלשהי :(

תשובה:
שלום לך. אני מאוד מבינה ללבך. זה באמת מאוד קשה שמישהו שהוא חלק מהחיים שלנו מתרחק ומתנתק- בטח אם זה מישהו שחי איתנו באותו בית והיה לו חלק משמעותי ביומיום שלנו. הגעגועים שלך מאוד הגיוניים ואני מתארת לעצמי שגם מאוד כואבים. אנשים גדלים ומוצאים את הדרך שלהם בין אם הם בוחרים בה ובין אם לא- ולפעמים דרכים מתרחקות זו מזו. יש לי שתי עצות. אחת- אולי תכתוב יומן? כל לילה כשאתה מרגיש שהעצב משתלט תוציא מחברת ותכתוב איך אתה מרגיש. אולי תכתוב על הגעגועים, אולי תספר לאח שלך דרך היומן מה עובר עלייך, מה אתה עושה- הרבה פעמים להוציא רגשות על הדף עוזר להתנקות מהם ולהתמודד איתן. שניה- אני מציעה שתספר על הגעגועים לאח שלך ותחשוב יחד איתו איך את הזמן שאתם כן נפגשים עושים לאיכותי ולכזה שמשאיר כוחות להרבה זמן- למשל לקבוע שכל פעם שהוא חוזר אתם יושבים יחד לשיחת התעדכנות, או יוצאים לאנשהו- לים למשל- ביחד רק שניכם. מה דעתך?!