A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

גודל / צורת השדיים

דלת פתוחה הקרובה אליך

גודל / צורת השדיים

בת 13 שואלת: #115386
היי. 1. אני בת 13 עוד שבוע וחברות שלי כבר מקבלות מחזור. יש לי חזה קטן (התחיל לגדול בתחילת שנה) אבל הפרשות כבר מתחילת שנה שעברה. אמא שלי קיבלה בתחילת גיל 12 ואני גם רוצה לקבל כי עד לפני כמה זמן תמיד היו צוחקים עליי שאני לא מפותחת ו"שטוחה". אני יודעת שאין דרך לקבל יותר מהר אבל יש דרך להעריך מתי אני אקבל? 2. אני מרגישה ליד חברות שלי כאילו פחות טובה כי הן תמיד יורדות עליי ואני לא עליהן ואני גם לא אוהבת להגיד לא. יש תקופות שקשה לי מאוד בבית הספר ויש תקופות שלא אבל כשקשה אני מרגישה כל יום כאילו אני עומדת להתמוטט ואני לא אוהבת לספר לאמא שלי כי תמיד יש לה דעה הפוכה משלי ואני מרגישה יותר רע. 3. החזה שלי די גבשושי והוא מרגיש כאילו יש בו גושים... זה בסדר? 4. *מצטערת אם התיאורים לא ככ מתאימים* יש לי סוג של שלפוחיות ממש כמו חצ׳קונים אבל לא אדומות עם מוגלה בנרתיק אבל כמעט בחוץ. הייתה אחת, נעלמה והגיעה עוד אחת. פוצצתי אותן, אני יודעת שזה לא נשמע מדהים... זה בסדר? יכול להיות שיש לי בעיה בריאותית?

תשובה:
היי לך, אני מאוד שמחה שפנית אלינו, תרגישי תמיד חופשי לפנות ולתאר אילו תיאורים שאת רוצה. את כותבת נפלא וברור. אני אנסה לסייע לך בכל השאלות והנושאים שהעלת. 1. אי אפשר להעריך בדיוק מתי תקבלי וסת, בדרך כלל זה קורה כשנתיים לאחר שצמיחת השדיים מתחילה (ולפי מה שאת מתארת היא כבר התחילה). אחד הסימנים המקדימים הם ההפרשות שיוצאות. אני מבינה שהמצב הזה מאוד מטריד ומעסיק אותך אבל לצערי את תאלצי להמתין בסבלנות ולסמוך על הגוף שלך שהוא יעשה את שלו. בגיל שלך שבו הגוף מתפתח באופן שונה מאחת לשניה יכול להיות מצב שבו ילדים או ילדות יעירו על הגוף של אחרים/ות, זה מצב מתסכל מאוד ופוגע. אני מצטערת שנאלצת להתמודד עם סיטואציות כאלו. לקצב של ההתפתחות של הגוף שלך אין שום קשר למראה שיהיה לו כשתסיימי את ההתבגרות שלך. בדרך כלל ההצקות האלו מגיעות ממקום של חולשה ושל חוסר ביטחון. 2. תקופות קשות בייחוד בבית הספר ובייחוד בגיל ההתבגרות הם דבר שקורה. לפעמים גם מרגישים מאוד לבד, כפי שאת מתארת, שאף אחד לא יכול להבין אותך. זוהי תחושה לא נעימה, ואני יודעת שזה קשה לראות את זה מבפנים אבל התקופות האלו עוברות ובדרך כלל תוך כדי את גם לומדת על עצמך דבר או שתיים. בימים הקשים תני לעצמך הקלות, תנסי להתרכז בדברים אחרים, תעשי דברים שאת אוהבת. נשמע לי שהיחס שחברות שלך מפגינות אליך הוא לא כל כך חברי, אולי שווה לבדוק את מהות הקשר שלך איתן, ייתכן ואם הן גורמות לך להרגיש כל כך רע כדאי לך לנסות וליצור קשרים עם חברות נוספות, אחרות. 3. התיאור של החזה שלך הוא תיאור מדויק לחזה הנמצא בתהליך התפתחות. הכל תקין ובסדר. 4. לגבי השלפוחיות או החצ'קונים בנרתיק - אני לא רופאה ולכן לא יכולה לאבחן אם יש לך בעיה רפואית. אם זה מציק לך, מכאיב לך או שאת מרגישה שחשוב לך לבדוק את זה את יכולה ללכת לרופא/ת משפחה ולבדוק את זה. כל טוב.


בת 15 שואלת: #114928
יש לי מלא זמן גודש כזה בציצים שהם כל הזמן גדלים וקטנים לי זה מסוכן?

תשובה:
שלום לך, בגיל ההתבגרות זה מקרה נפוץ, בגיל זה הגוף משתנה השדיים גדלים וקטנים ולפעמים אפשר להרגיש על הגוף דברים שונים מבעבר וזה בסדר גמור. אך בגלל שאנחנו לא יכולים לתת המלצה רפואית אני ממליץ לך ללכת לרופא משפחה כדי לבדוק את זה ולשלול אפשרויות אחרות. תודה שפנית אלינו. בהצלחה


בת 13 שואלת: #114759
אני יודעת שאני כנראה חופרת או משהו אבל לא היה לי עם מי לדבר על הדברים האלה אם אתם לא הייתם כאן, אני ממש מעריכה את עבודתכם ומעריצה את תשובתכם הכנות והעוזרות. (השאלה-) המון זמן שיש לי ולבן דוד שלי קשר טוב בנינו, הוא מצחיק אותי תמיד, הוא מקדיש לי יותר תשומת לב מהאחרים, אם אני אבקש ממנו עזרה הוא לא יהסס ויעזור לי, הוא גם ממש חתיך, יש לו מלא ידידות... הוא בן 16 אז יש פער גילאים וזה גם משפחה אז זה ממש מביך אותי כל פעם. אני חושבת שאני כבר הרבה זמן מרגישה משהו אליו ואני לא יודעת אם מה שאני מרגישה זה רציני או לא. (אני יודעת שזה יישמע מוזר ובכלל לא קשור) אבל קראתי עכשיו שאלה באתר שמישהו בן 16 רשם שהוא מחבב את בת דודה שלו, ואני יודעת שזה לא הגיוני שזה הוא אבל זה עדיין נשמע לי מוזר שזה המקרה... (ולבסוף, שאלה לא קשורה- אם אני ישנה עם גוזייה זה מונע את הגדילה של החזה?) תודה מראש, וסליחה שחפרתי 😗

תשובה:
היי! חשוב לי שתדעי שאת ממש לא חופרת . נשמח לענות על כל שאלה שתשאלי אותנו וזו הסיבה שאנחנו כאן. אני שמחה שאת קוראת באתר שלנו את השאלות והתשובות ומקווה שאת מעשירה את הידע שלך דרכן. לשאלתך, זה בהחלט אפשרי להתאהב בבן דוד. נכון שזה לא כ"כ רגיל וזה לא קורה כל יום אך זה קורה... בכל אופן, נראה שאתם בני דודים קרובים מבחינה חברית. למה שלא תיזמי איתו שיחה ותשתפי אותו במה שאת חושבת. את לא חייבת לספר לו מה את מרגישה כלפיו, אלא לחשוב איתו אם זה אפשרי שבני משפחה ירגישו רגשות כאלו אחד כלפי השניה? מה הוא חושב על זה? אולי הוא גם ישתף אותך ברגשות שלו כלפיך. ואולי לא...כך לא תחיי באי ודאות אם הוא אכן מאוהב בך וגם אולי הוא בכלל רואה בך אחות - שכיף לדבר איתה ולהיות איתה, אבל לא בתוך קשר רומנטי. מכיוון שאת רק בת 13 עפ"י הפרטים שציינת והוא בן 16 רוב הסיכויים שזה יעבור בהמשך גם בגלל שאת מרגישה בתוכך שזה לא תקין ומביך אותך. ככל שתתבגרי, גדלים הסיכויים שתכירי בנים אחרים שימשכו את תשומת הלב שלך ולאט לאט ישכח הפן הרומנטי אבל יתכן מאוד שתישארו חברים טובים. לגבי שאלתך על השינה עם גוזייה- גוזייה לא מונעת את צמיחת השדיים. גדילת החזה מושפעת מגורמים גנטיים והורמונליים, ובהחלט אינה מושפעת מסוג הגוזייה או מגודלה. כל טוב ואת יכולה להמשיך לחפור :-)


בת 13 שואלת: #114755
היי זו שוב אני, יש לי כמה שאלות. :) הקיץ כבר בפתח ובקרוב המשפחה והחברות שלי נתחיל ללכת לבריכה ולים. להרבה חברות ולבת דודה שלי יש פשוט חזה מושלם (-גדול, יפה ופשוט מושלם.) (אני לא לסבית או משהוא כזה, הוא פשוט נראה מפותח) והחזה שלי ממש קטן, ותאמת, אני ממש מתביישת בזה. אני יודעת שתגידו לי שאני צריכה להשלים עם הגוף שלי ולאהוב אותו והוא יגדל בקצב משלו, אבל זה עושה אותי תמיד ממש עצובה כשאני מסתכלת במראה. עוד שבוע בערך אני אלך לפיקניק עם ילד שאני מחבבת והמשפחה שלו, וממש חשוב לי לעשות רושם טוב עליו. אילו דרכים יש כדי להגדיל את החזה בגיל שלי ובזמן הכי מועט? ממש אודה לכם על תשובה. /:

תשובה:
היי! את מאד צעירה, רק בת 13, ונמצאת בתחילת תהליך ההתבגרות שלך. סביר להניח שהחזה שלך יגדל במהלך השנים הבאות בהתאם לגנים ולתזונה שתספקי לגוף. תזונה מגוונת חשובה במיוחד בגיל ההתבגרות על מנת לתמוך בגדילה של הגוף. אין דרכים לגרום לחזה להתפתח במהירות. לגוף יש את קצב ההתפתחות שלו והוא יכתיב גם את קצב התפתחות החזה. עפ"י דרך ההתנסחות שלך את נשמעת נערה בעלת עולם פנימי עשיר ואני בטוחה שתביני שגודל החזה אינו משפיע על מידת הנשיות שלך. תני לזמן לעשות את שלו. לגבי הילד שאת מזכירה, אני בטוחה שתוכלי להרשים אותו דרך עולמך הפנימי. כפי שלבנות יש העדפות שונות לגבי בנים , גם לבנים יש העדפות שונות לגבי בנות. יש כאלה המעדיפים חזה קטן... כל טוב וחג שמח!


בת 16 שואלת: #114389
תודה על התשובה הקודמת ויש לי עוד שאלה בזמן האחרון חזה אחד טיפה יותר התנפך לי מהשני וכואב לי קצת באזור הפטמה מה יכולה להיות הסיבה ואיך אפשר לאזן את גודל השדיים?

תשובה:
שלום לך, בגדול הגודל של השדיים הוא בדרך כלל לא זהה, יש תמיד אחד מעט קטן/מעט גדול יותר מהשני. אם את מרגישה נפיחות או כאב באזור הפטמה יכולות להיות סיבות שונות החל משינויים הורמונליים, אולי עקיצה או מכה שחטפת באזור ואולי גם משהו פנימי. אם זה מתגבר, מפריע או מלחיץ אותך כדאי שתלכי לרופא/ה ותבדקי את זה. כל טוב.


בת 13 שואלת: #113484
היי אני בת 13 וחצי ויש לי כמה שאלות: 1-קיבלתי מחזור בגיל 10.5 והוא עדיין לא סדיר זה נורמלי? 2- כשהייתי בת עשר ואחת עשרה הייתי מאוד מפותחת (יחסית לגילי) אבל עכשיו אני מפסיקה לגבוה (הגובה שלי הוא 164 והמשקל הוא 55) 3- אני שחיינית, יש לי שמונה אימונים בשבוע, רציתי לדעת אם זה משפיע על הגדילה שלי.? 4- הציצי שלי לא באותו גודל זה הגיוני? 5- הציצי שלי לא גדל כבר כמעט שנתיים ואפילו המידות חזייה הכי קטנה גדולה עליי אבל אמא שלי ממש מפותחת בקטע הזה אז למה לה יש ציצית ענקקק ולי ממש ממש קטןןן?????

תשובה:
שלום לך, זה נורמאלי לחלוטין שהווסת שלך עדיין לא סדירה. זה יכול לקחת עוד קצת זמן. בנוגע להתפתחות שלך, אכן מי שמתחילה להתפתח מוקדם, נעצרת גם בין הראשונות. תוסיפי לזה את השחייה שגם עלולה לעכב קצת את הגדילה אבל לא בהכרח. בנוגע לזה שכל שד שלך בגודל שונה, זה גם נורמלי לגמרי אלא אם כן מדובר בהבדל קיצוני ואז כן כדאי להתייעץ עם כירורג/ית. בנוגע לגדילת השדיים שלך, אין לדעת מדוע ואם הם עוד יתפתחו. את רק בת 13 וחצי ויש לך עוד כמה שנים של גדילה. יכול להיות שזה איך שתהיי כבוגרת ויכול להיות שלא. מה שחשוב הוא מי שאת ולא איך את נראית. לא שמראה הוא לא חשוב, אבל כל מי שאת, מבפנים וחשוב, הוא מה הופך אותך למי שאת. קבלי את עצמך, היי סבלנית ותאהבי את עצמך. כל טוב


בת 14 שואלת: #112282
ויש לי עוד שאלה, התחילה לי נפיחות באיזור כיפת הדגדגן זה יכול להיות קשור לזה אוננתי? זה מסוכן? אני עושה את זה לא נכון? ויש לי כדור כזה בתוך השדיים, מה זה? זה חלק מההתבגרות המינית? ולאבא שלי הייתה את מחלת הנשיקה, ולא מזמן התנשקתי בפעם הראשונה שלי ואז לא הרגשתי טוב והבלוטות לימפה התנפחו לי זה יכול להיות שהייתה לי את מחלת הנשיקה או שתהיה לי? אפשר למנוע את זה? זה מסוכן?

תשובה:
שלום לך, הנפיחות שאת מתארת בדגדגן היא טבעית ונורמלית. באוננות הרבה כלי דם מגיעים לאזור ולכן זה קצת יותר אדום ונפוח. זה בדרך כלל יורד אחרי שמסיימת. תקפידי על מגע עדין, עם כריות האצבעות או עם כרית רכה , לא להשתמש בחפצים חדים. זה נפלא שאת מכירה את הגוף שלך ונהנת מהמגע, זה בכלל לא מסוכן -להפך, כל עוד זה נעים לך וטוב לך ולא משבש לך את השגרה זה אפילו בריא מאוד. הכדור שאת מתארת בתוך השדיים הוא המשך ההתפתחות והגדילה של השדיים שלך, זה אכן חלק מההתבגרות המינית שלך וזה יעלם כשהחזה יגדל קצת יותר. לגבי מחלת הנשיקה, אני יודעת שקוראים לה הנשיקה אבל אין לי זה קשר ישיר לנשיקות. את יכולה להידבק או להדביק רק כאשר את בעצמך חולה. זה בעצם וירוס שעובר מאדם חולה אחד לאחר. אם אבא שלך לא הדביק אותך אז אין סיבה שתהיה לך מחלה. העובדה שהתנשקת פעם ראשונה לא קשורה למחלת הנשיקה - את יכולה להדבק גם אם אדם שיש לו את הוירוס יתעטש לידך. אם את חוששת שאולי נדבקת, לכי לרופא/ת המשפחה שלך ותבדקי את זה. זה לא וירוס מסוכן, התסמינים שלו בדרך כלל מאוד קלים אך לא תמיד נעימים. כל טוב.


בת 17 שואלת: #111565
הי רציתי לדעת מה אפשר לעשות כדי להקטין את גודל החזה. אני ספורטאית קיקבוקס כבר שנתיים וחצי ולפני שהייתי בקיקבוקס היה לי חזה קטן,ועכשיו בגלל הקיקבוקס הוא גדל וזה מפריע לי. מה אפשר לעשות כדי להקטין אותו?ונכון אני לא צריכה לוותר על הקיקבוקס בגלל זה נכון? (למרות שאומרים שספורט מקטין אבל זה לאנכון לי הוא הגדיל) אשמח שתענו לי תודה ויום טוב;)

תשובה:
שלום לך יקרה, אני שמחה לשמוע שאת עוסקת בספורט באופן קבוע ובטוחה שאת יודעת הכי טוב כמה זה תורם לבריאות ומצב רוח טובים יותר. את מוטרדת מגודל החזה שלך ומספרת שהוא גדל לאחרונה. התקופה בה התחלת להתאמן בקיקבוקס היתה כשהיית בת 14 וחצי לערך. בתקופה זו ועד עכשיו עברו הרבה שינויים בגופך, שחלקם הגדול לא קשור כלל לפעילות הספורטיבית שלך. החזה עשוי להשתנות מאוד בשנים הראשונות של גיל ההתבגרות ואף אחר כך. אינני באה לבטל את התחושה שלך כלפי החזה שלך. לעתים קיימים מצבים שאכן החזה גדול באופן יחסי למבנה השלד והגוף, ולפי קריטריונים שונים ניתן להחליט (בעצה של רופאים אורטופדיים ומנתחים פלסטיים) אם אכן קיימת הצדקה פיזית או רגשית לשינוי כה דרמטי בגוף. לא מעט נשים לומדות להתרגל לגודל החזה שלהן, ומוצאות פתרונות מצויינים "להסתדר" איתו בזמן של פעילות ספורטיבית, כמו חזיות ספורט איכותיות שמונעות כמעט לחלוטין את הקפיצות של החזה. חשוב לי גם לספר לך שכעת בגיל 17, הרבה דברים נראים כאילו יישארו כך לעולמים. תתפלאי, אבל לפעמים נשים לומדות לחבב חלקים בגוף שלהן שבעבר לא חיו עמם בשלום. מה שבטוח, אינך צריכה לוותר על שום דבר בגלל גודל החזה שלך. תמשיכי להיות פעילה ולהנות מהגוף הבריא והחזק שלך. מוזמנת לפנות אלינו בכל שאלה בעתיד, שבת שלום.


בת 13 שואלת: #110077
היי! רציתי שתעזרי לי ב-2 דברים ממש חשובים 1. יש לי עקמת בגב ולכן אני שמה מחוך (מקווה שאת יודעת מה זה) מהמחוך נהיה לי במקומות הלחץ (לחץ על מנת ליישר את עמוד השדרה) נהיה לי: שטפי דם, שפשופים וכאלה האם זה אמור לקרות? מה לעשות? זה יכול לגרום לי משהו? 2. אני צריכה גם לישון עם המחוך יש לזה מקום לחזה אבל לפעמים בלילה זה עולה לי על החזה ומוחץ אותו ובבוקר אני קמה עם כאבי תופת בחזה פשוט כאבים כאלה כמו שילחצו לך על החזה אותו הדבר רק שלי זה לוחץ זמן יותר רב שאני ישנה ולכן בבוקר מאוד מאוד כואב לי מה את מציעה לעשות? האם זה יכול לפגוע בגדילה ובהתפתחות החזה? זה מסכן את הפטמות או כאלה? זה ממש דחוף לי מקווה שתעני

תשובה:
שלום לך יקרה, עקמת וכפפת הן שתי תופעות לא נדירות, שקיימות אצל אנשים רבים, במידות חומרה שונות. דווקא בגיל ההתבגרות, בגלל הגדילה המואצת, העיקום בעמוד השדרה נראה יותר לעין וכמה נפלא שניתן לטפל בכך. מצד שני, אני בטוחה שזה לא עוזר לשנת לילה נינוחה ונעימה.... נדמה לי שהשאלה לך צריכה להיות מופנית בעקר לאורטופד, ולטכנאי/ מכון שהתאים לך את המחוך. זה אמור לעשות את עבודת היישור בלילה, בלי להשאיר סימנים כחולים ושפשופים. ניתן תמיד לשנות משהו, להזיז, לרווח, ועוד. אל תתביישי לפנות אליו בגלל שמדובר גם באיזור החזה. מדובר בבריאות שלך. למרות הכאבים בשדיים, יש לטפל בכך במיוחד בגלל אי הנוחות הכרוך בכך. לא תהיה לכך השפעה על גדילת השדיים, הפטמות ועוד. מצד שני, את לא צריכה לסבול. המשיכי לפנות אלינו בכל שאלה בעתיד ומקווה שתפני לרופא המטפל במהרה.


בן 18 שואל: #109682
שלום, אני בן 18 וחרדי, רק לאחרונה ממש התחלתי לאונן (מבחינה דתית אין לי בעיה עם כך), אבל יש לי כל כך הרבה שאלות, כי אף אחד לא מדבר איתנו על זה עד הנישואים(!) אני עושה את זה תוך כדי צפיה בפורנו - משפשף וגומר תוך דקה או אפילו פחות, האם זה נורמלי? וגם איבר המין שלי בערך 10 ס״מ כשהוא לא עומד, זה לא קטן מדי? והפטמות שלי קטנות וזה יכול לפדח מול חברים, אשמח מאוד אם תענו לי על השאלות האלה שמטרידות אותי מאוד, ואין לי למי לפנות מלבדכם. תודה מראש!

תשובה:
שלום לך, אני שמחה שפנית אלינו. קשה להשאר לבד עם כל כך הרבה שאלות שמציקות ומטרידות. אנסה לענות על השאלות לפי הסדר. ובכן, על אף האיסור ההלכתי לאונן, אוננות נחשבת מעשה טבעי לגמרי ובעצם משקפת את היצר המיני הטבעי של האדם, באשר הוא (חילוני, דתי, גבר, אשה...). דווקא אוננות מול פורנו מומלצת פחות, מסיבות רבות- היחסים שאתה רואה על המסך, אינם משקפים את המציאות בשום אופן. גברים ונשים לא מקיימים יחסי מין בצורה כוחנית, מכאיבה, וחד צדדית כמעט אף פעם, אבל בפורנו- פעמים רבות, הגבר הוא השולט והאשה היא מעין בובה "שעושים" לה מה שמתחשק. אין בהם אהבה, אינטימיות, שיחה, מבט בעיניים או מילות חיבה. גם איברי המין של השחקנים אינם משקפים את המציאות, היות והם מצולמים בצורה שמבליטה ומגדילה אותם. תתפלא אולי לשמוע שלשחקנים רבים יש שתלים ותותבות בתוך הפין. כל מה שסיפרתי לך עד עכשיו, גורם לכך שהצופה בפורנו (אתה במקרה זה), נרגש מגירוי בעוצה מאד גבוהה, שרחוקה מאוד מאיך שמעשה האהבה מתרחש בחיים האמיתיים. הריגוש המיני החזק הזה הוא ממכר ועלול לגרום לכך שבעתיד תצליח לגמור (להגיע לשיא, לאורגזמה) רק בצפיה מול פורנו, ותתקשה לאונן רק בכח הדמיון והמחשבה. גברים רבים אשר הרגילו עצמם לאוננות מול סרטי פורנו מתקשים אחר כך להגיע לזקפה או לשפיכה, ולתפקד באופן בריא מבחינה מינית עם בנות זוגם. בשורה תחתונה- לאונן: בהחלט! (כיוון שאין לך בעיה דתיתי עם הדבר) אבל מייעצת לך, לא מול פורנו. שאלתך האחרונה לגבי הפטמות, לא צריכה להטריד אותך כלל. כולנו שונים, ואיברי גופנו מגוונים וייחודיים לנו. אצל גברים רבים הפטמות קטנות מאד, בעקר בגלל שמבחינה ביולוגית/ אבולוציונית אין לפטמות כל תפקיד בגופם של גברים. חבל שתתן לכך להפריע לך או "לפדח" אותך. מה שאתה מתאר זה תקין לחלוטין. גם גודל הפין משתנה מאדם לאדם ולפי מה שאתה מתאר, הכל בסדר ותקין אצלך. אל תהסס לפנות אלינו בכל שאלה ובכל נושא שתרצה להבהיר בעתיד. כל טוב ושנה טובה.


בת 13 שואלת: #109557
היי! יש לי כמה שאלות ואני מקווה שתוכלי לענות עליהם! 1. שאני מנסה לאונן אם הדגדגן אז זה לא מרגיש לי כלום.. רק שאני מתכחחת אם כרית זה נותן לי את התחושה שמאוננים.. למה? יש עוד דרכים לאונן? (ללא הכנסת דברים כי אני לא מעוניינת שהקרום יקרע) 2. לאחרונה יש לי ממש ראש כחול ואני לא יודעת למה.. למשל: אני מסתכלת לבנים על האיבר.. אני מסתכלת למורות על החזה.. ואני כל הזמן רוצה לאונן למה? זה תקין? אני מוזרה? 3. יש לי שאלה, שמאוננים אמור לצאת משהו לבן כזה? כי לי יוצא.. זה מוזר? 4. לחיצה על השדיים עד כאבים יכולה לגרום להם להפסיק לגדול? תודה! סליחה על המון שאלות

תשובה:
היי יקירה! אני שמחה שאת אוהבת את גופך ומתנסה בהיכרות אתו. את יכולה לאונן בכל דרך שגורמת לך הנאה. אם את נהנית יותר מחיכוך בכרית זה בסדר גמור. האוננות מלמדת אותך להכיר את גופך וללמוד מה יעשה לך טוב בהמשך כשתתבגרי ותגיעי למצב של קיום יחסי מין. את ממש לא חייבת להחדיר חפצים לנרתיק אם את לא מעוניינת בכך. את יכולה לשנות תנוחות, להשתמש באצבעות לצורך האוננות, לנסות להשתמש בחומר סיכה על בסיס מים להגברת ההנאה ועוד. כל אחת מוצאת בסופו של דבר את הדרכים לאונן באופן בו תיגרם לה ההנאה הרבה ביותר. לגבי שאלתך השניה; גם כאן התשובה שלי היא שאת בסדר גמור. את נמצאת בגיל שבו מתחוללים בגופך המון שינויים וחלק מהם מתבטאים גם ב"ראש הכחול" וברצון גבוה לאוננות. אין בזה כל בעיה ואת לא יוצאת דופן כל עוד האוננות עצמה לא פוגעת בסדר היום הרגיל שלך. גם לגבי ההפרשות הלבנות שאת מתארת- זה תקין לחלוטין . שוב, הגוף שלך עובר שינויים הורמונליים וההפרשות הלבנות הן ביטוי לשינויים הללו. לגבי שאלתך האחרונה; גדילת השדיים אצל כל אחת היא בקצב שונה ובצורה אחרת. לחיצה על השדיים לא תעצור את התפתחותם משום שההתפתחות תלויה בגנטיקה ובגורמים נוספים. תאהבי אותם כמו שהם. זה מצוין שאת שואלת ומתעניינת במה שקורה בגופך. נשמח לענות לך על שאלות נוספות. כל טוב ושנה טובה!


בת 14 שואלת: #109094
היי , אני בת 14 והתחלתי להתפתח יחסית בגיל מוקדם - בגיל 11 צמחו לי כבר שערות וקיבלתי מחזור בגיל 11 וחצי , תמיד הייתי גבוהה יחסית לבנות בכיתה שלי. אבל השדיים שלי ממש קטנים , לא ברמה של קטנים שעוד לא התפתחו אלא קטנים שהתפתחו ממש קצת ופשוט עצרו , הם בכלל לא גדלים ועברו כבר שלוש שנים מאז שקיבלתי מחזור , יש סיבה שיכולה לגרום לזה? אני מרגישה שהם פשוט נעצרו באמצע ההתפתחות (הצורה שלהם עדיין משולשת כזאת) יש סיכוי שהם עוד יגדלו בעתיד?

תשובה:
שלום לך, בעיקרון הגוף שלך מסיים תהליך ההתפחות שלו בתחילת שנות ה20-ים אבל אצל כל אחד זה משתנה לפי גנים ותזונה. גם ככה הגוף שלנו עדיין משתנים כל חיינו, אבל בגיל 14 אפשר פחות או יותר להבטיח שתראי עוד שינוים התפתחותיים. אני ממצליחה שתמשיכי להמתין בסבלנות כי הגוף שלך עוד צעיר. לכל שאלה אנחנו כאן!


בת 13 שואלת: #108953
היי יש לי עוד שאלה שמתי לב שהפיטמה שלי בצד ימין נכנסת פנימה ורק אם אני שמה רוק אז היא יוצאת החוצה והפיטמה השמאלית תמיד בחוץ וזה מפריע לי יש מה לעשות ?

תשובה:
שלום, יש נשים שאחת הפטמות או שתיהן הן פנימיות ולא בולטות החוצה. זה לרוב עניין גנטי אך לפעמים זה משתנה עם הגיל ואולי כך יקרה גם אצלך. בכל מקרה זה לא מפריע לשום דבר ואת יכולה לנסות לחשוב על הפטמה הזו כעל הפטמה המיוחדת שלך. בהצלחה!


בת 16 שואלת: #108631
אני במחזור ושטפתי את המקום טוב עם סבון לא עשיתי כי אמרתם שזה יכול להוביל לרגישות האם יש דרך שהריח של המחזור לא ישאר ? אני יכולה להריח את זה אפילו ביד אחרי השטיפה . ועוד שאלה לגבייי החזה שלי שד אחד יותר למעלה מהשני האם זה מצב הגיוני? אחד יותר נוטה להיות למעלה והשני למטה וגם אחד מהם יותר גדול זה מצב נורמלי או שיש ממה לחשוש?

תשובה:
שלום לך, האפשרויות לגבי הריח: להחליף פדים בתדירות גבוהה, אפשר להשתמש בטמפון אם זה נוח לך. לגבי ריח על הידיים - אפשר לקנו סבון עם ריח יחסית חזק וכדאי לשטוף עם מים חמימים. לגבי החזה - אין שני איברים בגוף שלנו שהם סימטרים ודומים בדיוק - בגודל, צורה או במיקום. המצב שאת מתארת נשמע תקין - אבל כמובן שאם זה מטריד אותך את יכולה להתייעץ עם רופא/ה. כל טוב


בת 14 שואלת: #108521
היי! קיבלתי מחזור פעם ראשונה לפני כמעט שנה ומאז לא קיבלתי בכלל, עכשיו, אני לא בטוחה שזה היה מחזור כי אמא שלי אומרת שמחזור בדרך כלל קורה כל היום ובמשך יומיים בערך ואצלי ראיתי שיש לי דם בתחתונים בצהריים בערך ומאז זה לא חזר, ככה שזה לא נמשך כמה ימים וגם לא כל היום. יש סיכוי כלשהו שהיה לי דם בתחתונים מסיבה אחרת? והאם הגודל של החזה משפיע על מתי נקבל מחזור? אשמח שתענו לי תודה!

תשובה:
שלום לך! בשנה הראשונה טבעי שהמחזור לא כל כך סדיר ועקבי. יכול להיות שהדם שראית היה הסימן הראשון של הוסת (המחזור) ויכול להיות שלא. בכל מצב שבו את מודאגת מבחינה בריאותית כדאי להתייעץ עם רופא. לגבי שאלתך השניה - החזה מתחיל להתפתח וכשנתיים לאחר מכן מגיע בדרך כלל המחזור. מה שמשפיע בעיקר על גודל החזה זה הגנטיקה שלך. אני מבינה שכל נושא ההתפתחות שלך מעלה בך שאלות רבות - את תמיד מוזמת להמשיך ולפנות אלינו. בהצלחה.


בת 15 שואלת: #108220
שלום אני בת 15 והציצי שלי מידה b, אך יש לי שד אחד יותר גדול והשני קטן יותר, שמעתי זה נורמלי שיש ציצי אחד גדול מהשני אך, הפיטמות שלי גם כך.. אחת גדולה אחת קטנה וזה מוזר כי לאף אחת מהחברות שלי לא קיים דבר כזה. תודה על תשובתכם

תשובה:
היי, כפי שאמרו לך ונכון - זה נורמלי לחלוטין שהגדלים אינם זהים! למעשה כמעט כל האיברים הזוגיים (אוזניים, ידיים ועוד) בגוף שלנו אינם סימטריים אחד לשני, כך שהגיוני שגם הפיטמות אינן זהות בגודלן. אין לך ממה לחשוש זה תקין לחלוטין וקורה לבנות רבות גם אם לא ראית זאת אצל חברותייך. לכל אחד גוף שונה והשדיים מתפתחים אצל כל אחת בצורות וגדלים שונים(:


בת 14 שואלת: #106826
היי, אז יש לי שאלה על הציצי שלי... יש לו צורה ממש מוזרה והוא יחסית קטן, לכל החברות שלי יש ציצי עגול יפה ועומד ושלי קטן ומהפרופיל שלו הוא כמו סופגנייה מעוכה... וגם הפטמה שלי יחסית גדולה לציצי שלי וזה ממש מכוער. בנוסף כשחבר שלי ואני התכרבלנו אז הוא התחיל ללטף אותי ואז הוא גם נגע לי בציצי, והייתי עם חזייה עם ריפוד עבה אז אני מפחדת שהוא יתאכזב מהציצי האמיתי שלי...

תשובה:
שלום לך, את נשמעת לי מאוד דואגת וגם מאוד ביקורתית כלפי עצמך. בגיל ההתבגרות הגוף שלנו משתנה ואנחנו מתחילים לשים לב לדבר שלא התייחסנו אליהם קודם, כמו לדוגמא החזה שלנו. את רק בת 14 ולגוף שלך צפויים עוד שינויים רבים, יכול להיות שהחזה שלך עוד יגדל וישנה את צורתו ויכול להיות גם שלא בגלל שלכל אחת יש גוף שונה, וגם חזה שונה. בגלל שבגיל הזה אנחנו כל הזמן נמצאים בין אנשים אנחנו משווים את עצמנו לאחרים, אבל חשוב לי שתצליחי לאהוב את הגוף שלך למרות שלפעמים הגוף של אחרות נראה לנו יפה יותר. לגבי חבר שלך, אני מבינה את החשש שלך, אבל אני חושבת שאם הוא אוהב אותך הוא יאהב אותך בלי קשר לצורה ולגודל של החזה שלך. אין מאכל שיכול לשנות את הגודל של השדיים, וכדאי שתתני לגוף שלך להתפתח באופן טבעי. החזה לא צריך להיות נפוח מלמעלה, וכמו שאמרתי לכל אחת יש צורה, צבע וגודל שונים של השדיים וגם של הפטמות - כולם בסדר וכולם יפים! את מוזמנת לדבר איתנו שוב ולשאול כל שאלה, גם בטלפון וגם בהגעה אלינו לאחד הסניפים. אני מקווה שתצליחי להינות מהגוף שלך, ומהקשר עם חבר שלך. בהצלחה


בן 15 שואל: #106771
שלום אני בן 15 וחודשיים ויש לי ציצי ופיטמות מאוד גדולות ואני לא שמן אפילו יש לי קוביות,איך אני נפטר מהציצים האלה זה מפדח ופוגע בביטחון העצמי

תשובה:
שלום לך, גיל ההתבגרות מאופיין בשינויים גופניים רבים, ולפעמים בכלל לא פשוט להתרגל אליהם. נשמע שהשינויים שהופיעו אצלך מפריעים לך ופוגעים בבטחון שלך וזה בטוח לא נעים לך. חלק מהשינויים הם טבעים וצריך להתמודד איתם, גם אם הם לא הכי מוצאים חן בעינינו בהתחלה. הרבה מאד נערים מוטרדים מגודל איבר המין שלהם או צורתו, גודל הפטמות שלהם או צורתן/צבען, ובכלל מאיך שהגוף שלהם נראה בגיל הזה. אם אתם חושב שגודל השדיים (כן, גם אצל בנים וגברים קוראים לאיבר הזה ככה) שלך גדול ויוצא דופן בהשוואה לחברים כדאי ללכת לרופא/ת המשפחה שלך רק כדי לבדוק שמדובר במצב תקין ובריא. אם הוא יגיד שזה מצב תקין זה יעזור גם לך לקבל את המצב, ואני מקווה שבהמשך כשתשלים את תהליך ההתבגרות והתתפחות הגופנית שלך תרגיש יותר בנוח עם איך שהגוף שלך נראה. אתה מוזמן לעדכן אותנו פה מה אמר הרופא/ה ואיך אתה מרגיש לגבי זה.


בת 14 שואלת: #106284
היי, אני עוד מעט בת 14 וקיבלתי מחזור בגיל 11. יש לי חזה די קטן (75/80 B), אני מאוד לא מסופקת ממנו. ראשית כל, אני די חוששת מהמשך ההתפתחות שלי כי אומרים ששנתיים אחרי קבלת המחזור השדיים מפסיקים לגדול ואצלי עברו 3 שנים כבר. שנית כל, הייתי מאוד מאוד שמחה למצוא דרך להגדיל קצת את החזה באופן טבעי. יש אפשרות כזו? תודה מראש.

תשובה:
שלום לך, קודם כל, הגוף שלך עדיין לא סיים את התהליך ההתפתחות שלו ולרוב הסיכויים תמשיכי לראות שינוים. גם כשאנחנו חושבים שהגוף שלנו מפסיק להשתנות, הוא יכול להפתיע אותנו. במיוחד גוף האישה נוטה להשתנות בהתאם להורמונים, הריון, תקופות לחץ, עלייה בכושר, שינוי בתפריט התזונתית וכו'. זה מאוד מובן שאת רוצה משהו חיצונית שיאפשר לך שליטה על החזה אבל מאוד חשוב שתביני שזה אזור שמשתנה יחסית הרבה. מצד אחד אני מבינה את הרגשות שלך, מצד שני אני רוצה גם לעודד אותך ליהנות מהגוף שלך כמו שהוא - לכולנו יש דברים שהיינו רוצים לשנות ואת עוד צעירה להתחיל עם המניפולציות בגוף. כימיקלים או ניתוחים יכולים להביא תופעות לוואי והגוף שלך עדיין בתהליך. אנחנו פה לכל שאלה,


בת 15 שואלת: #106266
לבנים שמנים יש ציצי גדולך בגלל השומן...אבל לבנות זה גם שומן וגם הגנים הנשיים. קראתי הרבה על זה ושתיית חלב סויה או אכילת סויה זה לא מיתוס, יש בה אסטרוגן שזה הורמון נשי. רציתי לשאול, באיזו כמות צריך לשתות חלב סויה ביום ובאילו שעות רצוי בשביל הבריאות ובשביל שזה יועיל? אני יודעת על עוד מאכלם כאלה אבל אילו באמת עוזרים? ובבקשה אל תגידו שזה עניין של זמן ואני לא צריכה למהר והכל בסדר או דברים בסגנון...כי כמו שכבר אמרתי, אני כבר בגיל ההתבגרות ממזמן וזה חשוב לי...:)

תשובה:
שלום לך, יש מחקרים שטוענים כי מסוכן לצרוך סויה בגלל כמות האסטרוגן, ויש מחקרים שטוענים שאין סכנה בכלל. כמו שאמרת, את בגיל ההתבגרות, ונכון שלוקח לגוף זמן להתפתח (לפעמים עד שנות ה-20!), ועם זאת אנחנו יכולים לעזור לגוף בתהליך הגדילה שלו גם בכל מה שקשור להתפתחות מינית. בשביל זה את צריכה לבנות תפריט מגוון ומאוזן, כל דבר שתאכלי או תשתי בכמויות גדולות מאוד עלול לסכן את הבריאות שלך (גם אם תאכלי רק עגבניה כל היום זה לא בריא בכלל). זו לא תשובה רפואית, כדי לקבל תשובה על מה לאכול ובאילו כמויות כדאי שתפני לתזונאית או נטורופתית, תבקשי מרופא\ת המשפחה שלך הפנייה, וכך תוכלי לבנות תפריט בצורה אחראית.


בת 14 שואלת: #103628
בבקשה תענו לי על השאלה זה ממש מדאיג אותי למה יש לי כתמים כאלה על החזה חומים אולי בגלל זה אני לא מתפתחת??זה מחלה?! אני לא יודעת זה ממש מדאיג אותי וגם רציתי לישון עם התנוחה שאני יושנת פוגעת בהתפתחות ואם אני לא אוכלת בשר גם זה פגוע בהתפתחות?

תשובה:
יקרה! אני רואה שאת פונה אלינו שוב ושאת מאוד לחוצה מהכתמים שיש לך בחזה. אנחנו אתר שעונה על שאלות אבל איננו תחליף לייעוץ רפואי ואין כמו רופא \ה שיסתכלו על הכתמים, ישאלו אותך באופן אישי את כל השאלות ומה שחשוב להם לדעת כדי לתת לך מענה וטיפול מדוייק אם צריך. האם את מרגישה בנוח לדבר עם אמא שלך ולבקש ממנה ללכת יחד לבדיקת רופא? תנוחות שינה לא משפיעות כלל על התפתחות החזה ועל התפתחות בכלל. תזונה כן ולכן אולי כדאי לך לעשות בדיקת דם ולראות אם יש לך חוסר בברזל בגלל שאת לא אוכלת בשר. בהצלחה


בן 13 שואל: #101419
אני בן 13 איבר המין שלי בגוד 3 סנטימטר כשהוא לא זקיף וכשהוא זקיף הוא 8 האם זה הגיוני לגילי ואשך אחד שלי יותר קטן מהשני האם להילחץ?

תשובה:
שלום לך אתה נמצא בגיל בו הגוף שלך עובר שינויים פיסיים והורמונליים ההתפתחות הגופנים שלך עוד לא הושלמה ,גודל הפין הוא פונקציה של השלב בהתפתחות שלך עלייך גם לדעת ששלבי ההתפתחות שונים אצל כל אחד כך שאין טעם להשוות עם חבריך. לגבי האשכים זה אפשרי שאחד יהיה מעט גדול מהשני מה שחשוב זה לבדוק אם האשכים נמצאים בשק האשכים , אפשר לחוש אותם כשנוגעים בעדינות בשק חשים כמו "גולה" קשה בפנים. בסך הכל אין מקום לדאגה . כל טוב


בת 18 שואלת: #101279
ערב טוב אני בת 18 במידה c והחזה שלי נופל אני יודעת שזה לא עניין גנטי רציתי לשאול למה זה ככה? ואיך אפשר לשנות את זה? תןדה

תשובה:
שלום לך הרבה פעמים כשיש חזה גדול הנטייה הטבעית שלו היא כלפי מטה. לכל אחת יש חזה שונה ולאורך החיים הוא ממשיך להשתנות בהתאם לשינויים בגוף כמו שינוי במשקל\ הריון\ גיל. החברה שלנו היום מאוד מכוונת למראה יופי מסוים. זה גורם לכך שהרבה נערות ונשים לא אוהבות את איך שהן נראות. (גם גברים) אני מרגישה שיכול להיות וזאת אחת הסיבות למה לא נוח לך לראות שהחזה שלך נופל למרות שזה מאוד נפוץ ויש בכך הרבה יופי בתרבויות ובמקומות אחרים בעולם. אני מעודדת אותך לנסות ולראות את היופי בחזה שלך, בגוף שלך ובייחודיות שלך, להתחבר למיוחדות שלך לפני שאת פונה לנתיבים של איך אפשר לשנות את גופך. כל טוב


בת 15 שואלת: #99341
כתבתי את השאלה הזאתי, אך לא עניתם/ענית לי על השאלה עצמה שהיא על החזה.. וכן יש לי תפריט מסודר לגילי ומאמן צמוד. אשמח לתשובה חדשה(: שלום(: לאחרונה התחלתי להכנס לכושר ואני שואפת להוריד במשקל 25 קילו ומקווה שאצליח בעזרת ה׳(: הבעיה היא שאני יודעת שכשיורדים במשקל באופן משמעותי כזה מידת החזייה יורדת לפחות בקאפ אחד. לי יש 85b וגם לאימי, אבל לאמה ואחותה (סבתא ודודה שלי) יש דאבל D ודאבל C. האם זה הגיוני שיהיה לי מידה a אחרי ירידה במשקל? אני בת 15 ולאימי הפסיק לגדול החזה בגיל 20 אבל מידת הקאפ לא ממש עלתה לה. אני יודעת שהחזה זה גנים ולפי הגנים שלי אמור להיות לי לפחות b או c אבל אני מפחדת שיהיה לי a אחרי הירידה.. אפילו לאמא של אבי יש חזה גדול (דאבל D) מקווה שהאתר יעזור לי כמו שעזר לאחרים(: תודה רבה(:

תשובה:
שלום לך. אני רואה שהשאלה הזאת מטרידה אותך ושאת חוששת לשינוי בגודל החזה שלך ואני שמחה שכתבת לנו שוב. אני גם שמחה לשמוע שאת יורדת במשקל בצורה מבוקרת ובליווי מקצועי וכך דואגת ושומרת על הבריאות שלך. בנוגע לשאלתך- ראשית, בגיל 15 הגוף עדיין עובר שינויים ולכן ייתכן והגוף שלך לא סיים לגדול ושהחזה שלך עוד צפוי לגדול עוד בעתיד אבל גם ייתכן והוא סיים לגדול. קצב צמיחת החזה הוא לא תמיד קשור למה שהיה לאימא שלך ולכן זה משהו שרק הזמן יגיד. שנית, ייתכן ובתהליך ההרזייה שלך מידת החזה שלך תיקטן וייתכן שלא. קשה מאוד לדעת זאת בוודאות בגלל שלכל אישה הגוף מגיב אחרת לשינויים במשקל ולכן לצערי אני לא יכולה להגיד לך בבוודאות האם הוא ייקטן או לא. מה שאני ממליצה לך לעשות, זה לנסות ולהירגע ולתת לגוף שלך לעבור את השינויים שהוא צריך תוך כדי קבלה ואהבה של מי שאת מבפנים ומבחוץ. כל טוב.


בן 14 שואל: #97170
אני בן 14 וישלי חזה די גדול ואני טיפה שמנמן ואנחנע מתחילים ללכת לבריכה לים וזה ואני מתפדח להוריד חולצה מה אני יכול לעשות כדי להוריד את זה הכי מהר שאפשר

תשובה:
היי, במהלך גיל ההתבגרות הגוף עובר הרבה שינויים, מתפתח ומתעצב. מבנה של חזה מוגדל היא תופעה מוכרת בגיל ההתבגרות, ברוב המקרים זה נעלם בהמשך. בכל אופן היתי ממליצה להשתדל ולשמור על אורח חיים בריא, להקפיד לעסוק בספורט שאתה אוהב ולהשתדל לאכול תזונה נכונה. בכל מקרה, חשוב שתלמד לקבל את הגוף שלך איך שהוא. בהצלחה!


בת 15 שואלת: #96526
אני כולה בת 15 תכף 16 ושמתי לב שיש לי ציצי נופל כמו של איזה זקנה , עכשיו זה מוזר כי לאף אחת המחברות שלי או ילדות שאני מכירה אין ציצי נופל רציתי לדעת למה זה ככה? ועם אפשר לעשות משהו או פשוט לחכות לגיל 18 לניתוח?

תשובה:
שלום לך לכל נערה/אשה יש צורת גוף ייחודית משל עצמה זה כולל גם את השדיים- יש מגוון של צורות, גדלים וצבעים. בגיל 15 הגוף שלך עדיין משתנה ומתפתח, יכול להיות שהצורה עדיין תשתנה. בכל אופן אני חושבת שכדאי להשתדל להימנע מהשוואות כי כל אחת נראית שונה, תנסי להיות שלמה עם הגוף שלך :) בהצלחה


בן 15 שואל: #96031
אני עשיתי סקס עם חברה לי לפני שנה וגמרתי תוך 20 דקות ועכשיו גדל לה החזה בצורה דרמתית ושעשינו סקס גמרתי תוך 2 דקות יש לגודל החזה קשר ויש לי עוד שעלה היא אמרה שנעשה פרפר מה זה ובבקשה תענו לי ותיקחו ברצינות זה אמיתי

תשובה:
שלום לך, לא הבנתי אם גמרת ב2 דקות או ב20 דקות. בכל מקרה, אין קשר בין קיום יחסי מין לבין גודל החזה שלה, אלא אם כן לא השתמשתם באמצעי מניעה והיא נכנסה להירון. במקרה כזה החזה גדל. האם היה שימוש באמצעי מניעה? אם כן, אין לך מה לדאוג. אם לא, שווה שהיא תעשה בדיקת הריון. ניתן לעשות בדיקת הריון בדלת פתוחה, בחינם, ללא ידיעת ההורים. פרפר הוא חיכוך של הפין שלך בין השדיים שלך. אתה לא חייב לעשות את זה אם אתה לא יודע מה זה או לא מעניין אותך לעשות את זה. תהיה קשוב לעצמך. כל טוב


בת 17 שואלת: #95950
שלום,רציתי לשאול שאלה בנוגע לשדיים שלי.אני לא יודעת כבר מתי הן הצורה הקבוע שלי.הן משתנות לפעמים העיגול מסביב לפיטמה גדול והפיטמה נכנסת בפנים(כיאלו שלא רואים אותה) ולפעמים העיגול קטן והפיטמה יוצאת החוצה ורואים אותה.שזה אגב המצב שאני אוהבת(:

תשובה:
שלום לך. אני שמחה שפנית אלינו ושמחה לשמוע שאת מסתכלת על הגוף שלך ולומדת להכיר אותו – זה מצוין. את מתארת תהליכים גופניים טבעיים ונורמליים. לפטמות אין צורה אחת קבועה. הן אכן נראות שונה לפעמים – יש פעמים שהן עומדות או "יוצאות החוצה", לרוב זה קורה בתגובה לקור או לגירוי מיני. זה טבעי לגמרי וזה חלק מהיופי של גוף האישה. מלבד זאת, את בגיל ההתבגרות וזהו גיל בו הגוף מתפתח ומשתנה, אז ייתכן וגם השדיים שלך, ואיתם גם הפטמות, ימשיכו להשתנות. אני מאחלת לך להמשיך לאהוב את הגוף שלך, בדיוק כמו שהוא, לאורך כל הדרך! את מוזמנת גם לפנות אלינו בטלפון או בסניף הקרוב אליך. בהצלחה רבה!


בת 16 שואלת: #91366
יש דרך להקטין החזה יש לי חזה גדול

תשובה:
שלום לך. ניתן לבצע ניתוח להקטנת חזה אבל את עדיין צעירה מדי לביצוע ניתוח כזה. את עדיין בשלב של צמיחה ולא מספיק בוגרת בשביל להחליט החלטה כזו על ניתוח. בכל מקרה, עליך להתייעץ עם רופא על נושא רגיש כזה.


בת 12 שואלת: #90272
היי אני פשוט משתגעת יושב ליידי בבית הספר וכל הזמן עומד לו הוא מתנדנד על הכסא ויש לו בליטה במכנס ולא מפסיק לעמוד לו ואני מתחרמנת בלי סוף בשיעורים ואני לא יודעת מה לעשות 2.וגם לא נוח לי עם עצמי יש לי ציצי ענק וכל הזמן בנים מסתכלים עלי ומתלחששים עליי כל פעם שאני רצה תודה אם תוכלו לעזור לי

תשובה:
שלום לך, אני אתחיל עם הדבר הראשון שהעלת- את נכנסת עכשיו לגיל ההתבגרות ובגיל הזה טבעי ונורמלי לחלוטין שתרגישי חרמנית וכנ"ל לגבי הנער שיושב לידך בבית הספר. אצל נערים בגיל הזה עומד הפין הרבה מאוד ועדיין קשה להם לשלוט על זה. הרבה פעמיים עומד להם ככה סתם בלי סיבה. עם הגיל נערים לומדים איך לשלוט על הזיקפה וזה לא קורה להם כבר ככה סתם. אני מבינה למה זה יכול להיות לך מגרה וזה בסדר גמור שאת תרגישי חרמנית, אך אם זה לא נעים לך לשבת לידו אני ממליצה לך לבקש מהמורה לעבור מקום בכיתה. לגבי הדבר השני שאמרת, לגבי הציצי שלך, את לא לבד בתחושה הזו. הרבה נערות צעירות שגדל להן הציצי מרגישות חוסר ביטחון וגם לצערי לפעמיים זה מושך תשומת לב שיכולה להיות לא נעימה. דבר ראשון שחשוב לי להגיד לך זה שאת עדיין צעירה ותוך זמן קצר לשאר הבנות גם יגדל הציצי ואז זה ימשוך פחות תשומת לב. שנית, ציצי זה דבר נפלא ונשי זה חלק מגוף האישה ויש לך את כל הסיבות בעולם לאהוב את עצמך ואת הגוף שלך. מעבר לכך, אם הליחשושים מפריעים לך אולי יש מישהי בבית הספר שאת יכולה לדבר איתה (כמו מחנכת או יועצת) כדי שהיא תוכל לדבר עם הבנים. ואם את מרגישה מספיק ביטחון אולי תוכלי להגיד לבנים בעצמך שזה מפריע לך ולא נעים לך. בנוסף, האם כבר התחלת ללבוש גוזיות/חזיות? יכול להיות שזה יעזור לך להרגיש יותר בנוח, וגם ימנע מהציצים לזוז כל כך הרבה כשאת רצה. אם תרצי להמשיך ולהתייעץ לעומק את מוזמנת להתקשר אלינו או להגיע לאחד הסניפים הקרובים לביתך. שיהיה בהצלחה :)


בן 16 שואל: #90024
זה נכון שכשבחורה במחזור אז החזה שלה מתפתח ?

תשובה:
שלום לך. ראשית אני מבקשת להסביר לך את ההבדל בין מחזור ווסת. המחזור החודשי מתאר חודש שלם שבו מתרחשים שינויים בגוף האישה והוא כולל גם את שלב הביוץ ושלב הווסת, שהוא שלב הדימום במחזור. חלק מהשינויים שמתרחשים באים לביטוי גם בשדיים (חזה או "ציצים"). הרבה בנות מרגישות כאב בשדיים בימים שבין שלב הביוץ ושלב הווסת. בימים אלה השדיים לעיתים אכן נפוחים יותר. בכל מקרה החזה לא ממשיך לגדול עוד ועוד בכל מחזור, אלא גדל במשך כארבע שנים מתחילת גיל ההתבגרות ועד שמגיע לגודלו הסופי. כל טוב


בת 18 שואלת: #89490
ובנוסף הייתי רוצה לשאול , החזה שלי לא הכי גדול בעולם משהו שמאוד מפריע לי להיות פתוחה עם החבר שלי (שלוש שנים ביחד,שנתיים כימעט מקיימים יחסי מין) בזמן הסקס אני תמיד עם חזיה (לא מרגישה בנוח עם הגוף שלי כמה שיגידו לי שהוא יפה),אני לא יאמר שהוא לוחץ על זה כי הוא לא אבל כן מעלה את הנושא לפעמיים ואני מבינה לגמרי כי זה כבר שנתיים כימעט שאנחנו שוכבים,בנוסף להכל מאז שאני לוקחת גלולות (שנה בערך) ירד לי החשק המיני מאוד ולפעמיים גורם לי למצב של זיוף שאני נהנת או רוצה לשכב. והבן זוג שלי כן שם לב לזה ונפגע מאוד ,אני לא יודעת מה לעשות ואיך להתנהג ,אני מאוד נמשכת אליו פשוט אין לי את החשק!

תשובה:
אני חושבת שכדאי שתפני אל הרופא שנתן לך את הגלולות. יתכן מאד שאם הוא יחליף לך את סוג הגלולות הבעיה של חוסר החשק תיפתר. את צודקת שזה לא נכון לזייף בקשר ומאד פוגע בבן הזוג. יתכן שכדאי שתקיימי כמה שיחות עם איש מקצוע (פסיכולוג/ית) בקשר לכך שגודל החזה מפריע לך. אם את לא יכולה להסיר את החזיה זה אומר שאת לא מרגישה מספיק חופשיה ובטוחה. הרבה גברים דווקא ואהבים חזה גדול. יתכן מאד שהמחשבות האלו מטרידות אותך וגם גורמות לך לא להיות שם במאה אחוז בהנאה של קיום יחסי מין. האם דברת איתו על המעצורים שלך? האם את חושבת שתוכלי לדבר? ביחסים כמו שלכם שנמשכים כבר כמה שנים, כדאי שתספרי לו שכתבת לדלת פתוחה, או בכל דרך אחרת, תנסי לשתף אותו. בהצלחה!!


בן 16 שואל: #89404
היי,יש לי שד אחד גדול יותר מהשני,לא בצורה קריטית אבל אפשר לשים קצת לב.. אני בת 16 וחצי. האם יש סיכוי שזה יסתדר בעתיד? מה הסיכוי אם כן? יש לי גודל ממוצע..לא גדול מידי תודה רבה

תשובה:
שלום לך, אל דאגה לרוב הבחורות יש ציצי אחד גדול יותר מהשני זה נורמלי לחלוטין. ולרוב רק אנחנו שמות לב על עצמינו להבדלים הקטנים האלה. יש כמובן סיכוי שזה ישתנה, את בגיל שהגוף שלך עדין משתנה כל הזמן, אבל בכללי גוף האדם/האישה לא סמטרי ושני צידי הגוף אף פעם לא זהים אחד לשני (זה מה שעושה אותנו יפים). כל טוב :)


בת 18 שואלת: #87189
שלום, מאז שהייתי קטנה תמיד רציתי חזה בגודל טוב ולא קטן ואני כבר בת 18 ועדיין החזה שלי בגודל הכי קטן ,בשביל ללכת בבגדים אני חובשת הרבה פושרפ ובבגדי ים גם ....היום חברה שליי העירה לי על הפושאפ בזלזול...היא יודעת שזה נושא מאוד רגיש אצלי ושהחזיות גורמוצ לי לתחושת שלמות קטנה והכל זאת זלזלה ופגעה בי אני לא מפסיקה לבכות ,עד עכשיו הפתרון שלי לברוח מחזה קטן היה תמיד לדחוף פושאפ ועכשיו אני כבר יודעת שזה פשןט בריחה מהמציאות ולא פתרון אני מרגישה נורא וםשוט בוכה ובוכה .כל פעם שאומרים ומחמיאים על גודל החזה שלי ממש לא נעים לי כי זה לא אמיתי ,זה זיוף אני לא יודעת מה לעשות אני פשוט מבואסת ומיואשת ומדוכאת ,לא יודעת איזה פתרון למצוא למצב תודה על כל העזרה והקריאה

תשובה:
שלום! חזה נשי מגיע במגוון גדלים וצורות, אין הגדרה ל"חזה טוב". אני מבינה שחברתך פגעה בך וזה לא נעים אך לפי דבריך נראה שהפושאפ הוא אכן פתרון בשבילך ואפילו קיבלת מחמאות על גודל החזה שלך. אני חושבת שכדאי לדבר עם חברתך ולהסביר לה שזה עניין חשוב בשבילך כדי שלא תחזור על הדברים שפגעו בך. תנסי להיות שלמה עם עצמך ועם הגוף שלך, יש המון יתרונות לחזה שהוא לא גדול תתמקדי במה שטוב. מקווה שהצלחתי לעזור לך בהצלחה


בת 14 שואלת: #86634
איך אפשר לגרום לחזה שלי לגדול בקצב מהיר יותר בטבעי?

תשובה:
שלום לך שוב, החזה של נשים צומח לפי הגנטיקה המשפחתית. אין אפשרות לעודד את הצמיחה שלו באופן טבעי. זה תלוי באמא שלך ובדודות שלך. אם להן יש חזה גדול או קטן, כך גם לך יהיה חזה גדול או קטן. גודל החזה שלך אינו מעיד על הנשיות שלך או על כמה בנים ירצו אותך. את יפה בדיוק כמו שאת ויש לך עוד גדילה לעשות כי את רק בת 14. קבלי את גופך כמו שהוא והמתיני בסבלנות. כל טוב


בת 15 שואלת: #85682
לא עניתם על השאלה הקודמת שלי והיא ממש דחופה :( בנוסף יש לי עוד שאלה- החזה שלי היהה חזה ממש גדול... ובחודש וחצי האחרונים בוא קטן בצורה משמעותית לא היה לי שינויים מיוחדים הכל השגרה והוא פתאום נהיה קטן!! גם בנוסף ציצי ימין יותר קטן משמאל... שתיהם קטנו בכמה מידות והיה לי חזה גדול!! למה זה קרה? האם זה נורמאלי ואם כן מה אני אוכלת כדאי שיגדל או שיחזור לקודם

תשובה:
שלום לך שוב, שאלתך הקודמת נענתה. אם ירדת במשקל אז ייתכן שגם השומן מהחזה ירד. בנוסף, ייתכן ואת עדיין גדלה וכשאת גדלה והחזה לא גדל זה נדמה שהוא נהיה קטן יותר. בנוגע לאי הסימטריה בין השדיים, ככה זה אצל רוב הבנות. בכל איבר בגופנו בו יש לנו שניים ממנו (ידיים, רגליים, שדיים) הם לא שווים זה לזה ולכן גם השדיים שלך לא זהים. כל טוב


בת 16 שואלת: #83029
אני לא מרגישה בנוח עם הגוף שלי בכלל!! אני מיסתכלת על בנות אחרות ורואה שלאחת יש חזה יפה לאחת יש תחת גדול רגליים דקיקות וארוכות ואני רואה איך בנים מתלהבים מזה אין לי איף אחד מהדברים האלה יש לי חזה קטן תחת מכוער ופיצפון יריכיים רחבות ועבות אין בי שום דבר מושך הייתי רוצה חזה גדול יותר ותחת גדול ומוצק עם רגליים דקיקות עשיתי במשך שנה סקוואטים לישבן מוצק וגדול יותר וזה עשה לי רגליים מלאות שרירים והישבן נישאר קטן... עם החזה אי אפשר לעשות כלום אף פעם לא החמיאו לי אני יודעת שיופי לא קובע אבל עובדה שאין בי שום דבר מושך והיום הרבה שופטים לפי מראה אני אוכל לאהוב את עצמי רק אחרי שאראה סקסית,מושכת,כוסית או אחרי שאמצא דברים מושכים אצלי אחרים איך אדע מה מושך בי בכל זאת ואיך אלמד לאהוב את עצמי?אני שוקלת לעשות סיליקון בחזה בלי שהוריי ידעו איך עושים זאת?

תשובה:
שלום יקירה, לכל אחת מאיתנו יש חלקים שהיא אוהבת יותר וחלקים שאוהבת פחות. בני אדם שונים במראה שלהם ובתכונות שלהם. אני יודעת שבגיל ההתבגרות הרבה פעמים קשה להשלים עם המראה שלנו. ההבנה והקבלה שלנו כפי שאנחנו חשובה מאוד לפני שנקבל ונאהב מישהו אחר. לאהוב את עצמך כפי שאת. אני בטוחה שאת יפה כפי שאת! את לא צריכה לשאוף להיות דוגמנית. רק אחוז קטן מאוד מהנשים ניראות כמו דוגמניות. כל השאר ניראות כמוך וכמוני. אנשים לא יאהבו אותך יותר אם תהי יפה יותר, יופי אמיתי מגיע מבפנים. אדם שבטוח בעצמו ומקבל את עצמו משדר את זה וזה היופי האמיתי!!! לגבי הסיליקון, האם את באמת מאמינה שתהי יותר בטוחה בעצמך בגלל שתלי סיליקון? אם כן, תצטרכי להתייעץ עם הוריך כי לא ניתן לבצע ניתוח כזה ללא אישור הורים. בכל מקרה, לדעתי, גם מפניות קודמות שלך, את צריכה ללמוד לקבל את עצמך. זוהי המשימה החשובה שלך (-: זה לא תמיד פשוט אך אפשרי! בהצחה!


בת 16 שואלת: #82558
לפני כמה זמן התחלתי להיות בקשר מיני עם בנים עד עכשיו 2 אחד מהם מבקש ממני להראות לו את החזה שלי אך אני לובשת חזיית פושאפ שמגדילה אותו באופן משמעותי ואני פוחדת שאם אני יראה לו את החזה הוא יתאכזב ממני ואני לא רוצה שהוא יגלה שאני עם פושאפ מה לעשות??

תשובה:
שלום לך. האם את רוצה להראות לו את החזה שלך? האם מתאימה לך הבקשה שלו? האם הקשר הזה הדדי- כלומר הוא גם מראה לך? עושה לך נעים? אם לא מתאים לך- תגידי לא. את לא חייבת לו כלום- רק מה שנעים לך ומתאים לך. אם את מרגישה חוסר בטחון כלפי מצב בו הוא יראה אז אל תראי. הגוף הזה שלך. את שולטת בו, אחראית עליו, מחליטה מה לעשות איתו- אל תתני לכל אחד לבקש מה שבא לו- תבחרי למי להראות, למי לתת לגעת, עם מי להיות- ומתי. מה את אומרת?


בת 16 שואלת: #82352
שלום, ברצוני לשאול אם הקטנת פטמות אפשרית ללא ניתוח ?? כי אני ממש לא מרוצה מהם , הם ניראות לי ממש גדולות ואני ממש לא אוהבת אתזה :/ ואני גם ממש לא מתכוונת לעשות שום ניתוח יש אפשרויות אחרות אולי לעשות את זה?

תשובה:
שלום לך אי אפשר להקטין את הפטמות. אין דרך לעשות זאת. הפטמות הן חלק מהשד וכמו כל חלק בגוף האישה הן שונות בצבע שלהן, בגודל שלהן ובצורה שלהן בין נערה לנערה. כל שד הוא יפה. אין צורה נכונה ולא נכונה לשד. אנו חיות בחברה שבה כל הזמן אומרים לנו איך אברי הגוף שלנו צריכים להיראות. יש כאילו גוף שהוא "סדר" וגוף שהוא "לא בסדר". כך גם לגבי שדיים יש כאילו צורה "נכונה" וצורה "לא נכונה". אבל זו לא המציאות. במציאות יש שדיים קטנים וגדולים. פטמות גדולות וקטנות. בהירות וכהות. וכולן בסדר ואני בטוחה שגם השדיים שלך נהדרים. ההצעה שלי היא שתנסי להתיידד עם השדיים שלך. תעמדי מול הראי ותסתכלי עליהם ותגידי לעצמך שהם שדיים שלך, חלק מהגוף שלך, שהם יפים. ומוצלחים. ועושים את תפקידם. הדרך היא ללמוד להכיר את הגוף שלנו ולאהוב אותו כמו שהוא. שיהיה יום טוב.