A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

מחזור חודשי

דלת פתוחה הקרובה אליך

מחזור חודשי

מחזור חודשי
אחד מהשינויים הגדולים של גיל ההתבגרות אצל נערות הוא הופעת הווסת (הדימום החודשי. נקרא לעיתים גם מחזור). הווסת מופיעה כשנתיים אחרי תחילת גדילת השדיים. הגיל הממוצע לקבלת הווסת בישראל הוא בין 12 – 13. חייב להיות אחוז מסוים של שומן בגוף – 17% כדי שהווסת תופיע. בשנים הראשונות מחזור הווסת יכול להיות בלתי סדיר, עם הפסקות ארוכות בין הווסתות.

מה קורה במחזור החודשי?
מחזור הפוריות שלנו הוא תהליך ביולוגי מתוזמן המתנהל ב- 4 שלבים:
1. ביוץ: בכל חודש משתחררת ביצית בשלה מהשחלה ומתחילה לנוע דרך החצוצרות אל הרחם - תהליך זה נקרא ביוץ.
2. היווצרות רירית הרחם: בשולי הרחם נוצרת שכבה עדינה ורכה (רירית הרחם), שנועדה להזין את הביצית המופרית במידה ויש הריון.
3. אם אין הפרייה, רמת ההורמונים יורדת, והגוף שאינו זקוק לרירית הרחם פולט אותה דרך הנרתיק.  זהו הדימום הנקרא בשפה רפואית "וסת" ובשפת היומיום "מחזור".
4. הגוף, שהבין שבחודש זה אין הריון, ממתין מספר ימים, ומבשיל באחת השחלות ביצית חדשה. כך מתחיל מחזור חדש של פוריות.

נשים ממשיכות לקבל ווסת עד שתסתיים תקופת הפוריות שלנו בסביבות גיל 45-50, למעט בתקופות בהן נהיה בהריון והרקמה בשולי הרחם תישאר ותתפתח כדי להזין את העובר, או מסיבות בריאותיות שונות.

מה קורה אם הווסת שלי אינו סדיר?
זה טבעי לגמרי שבשנים הראשונות הווסת לא יהיה סדיר. יכול להיות שייקח לגוף שנתיים ואפילו יותר להפוך את הווסת לקבוע. לפעמים גם משקל גוף נמוך משפיע על הווסת. לאורך השנים הווסת ישתנה ויהיה ארוך וסדיר יותר.

אצל רוב הנערות הדימום מופיע פעם בחודש, בערך כל 28 ימים. אצל חלק מהבנות הדימום מופיע מוקדם או מאוחר יותר. כל עוד קיבלת מחזור כל 21 עד- 35 ימים, זה נורמאלי. משך הדימום יכול להשתנות ולנוע בין 3 ל-7 ימים, וגם עוצמתו אינה אחידה. כל זאת משתנה מנערה לנערה או מאישה לאישה.

במה עדיף להשתמש בווסת: בטמפון או בתחבושת?
לכל אחת העדפה שונה. יש כאלה שמרגישות בנוח עם טמפון ויש כאלה שמרגישות בנוח עם תחבושת. תחבושות עשויות מחומר סופג, המונח בין הגוף לבין התחתונים ואוגר את הדימום לאורך שעות בלי להעבירו לבגדיכן. יש תחבושות עם כנפיים  (פסי הצמדה לתחתונים) ויש בלי, יש דקות ויש עבות. כל אחת בוחרת את התחבושות לפי הנוחות ועוצמת הדימום שלה. 

הטמפונים, מצד שני מוחזקים על ידי דפנות הנרתיק וסופגים את הנוזלים בתוך הגוף. בימים שיש לכן שיעורי ספורט, התעמלות או ריקוד, שבהם לובשים בגדים צמודים יותר, ייתכן שהטמפון יהיה יותר נח לשימוש. אם אתן רוצות לשחות בים או בבריכה, הטמפון מאפשר זאת.  

מתי עליי להחליף תחבושת או טמפון?
תדירות ההחלפה תלויה בקצב הזרימה ובמה שבחרת. בדרך כלל מומלץ להחליף כל 4-6 שעות. אם הזרימה חזקה יותר כדאי להחליף בתדירות גבוהה יותר. אם מדובר בטמפון, כדי להרגיש בטוחות, אפשר להשתמש גם במגן תחתון דק כגיבוי.

מה יש מלבד תחבושת או טמפון?
ישנו גם אמצעי נוסף לספיגת הדם בזמן הווסת והוא נקרע גביעונית. הגביעוניתהיא כוסית קטנה וגמישה מסיליקון רפואי, המוחדרת לנרתיק בזמן הווסת,ואוגרת את נוזלי הווסת. בשונה מטמפון ומתחבושות הגיייניות הסופגים אותם. הגביעונית היא בצורת פעמון  ויושבת בפתח הנרתיק. המשתמשת מחדירה את הגביעונית במצב מקופל וממקמת אותה קרוב לפתח הנרתיק.הגביעונית נפתחת, שפתה יוצרת אטימה עם דפנות הנרתיק ונוזלי הווסת נאגרים בה. כשהגביעונית מתמלאת, המשתמשת מרוקנת אותה ומנקה אותה לקראת שימוש נוסף. מדובר במוצר לשימוש רב פעמי. בסוף הווסת המשתמשת מחטאת  אתהגביעונית ומאכסנת אותה עד לווסת הבאה.

מדוע יש לי הפרשות על התחתונים?
במהלך החודש, בין ווסת לווסת מופיעות הפרשות על התחתונים. בביוץ יש הפרשות שקופות ולאחר הביוץ יש הפרשות מוגברות שהן טיפה לבנבנות וצהבהבות, והן צמיגיות. לקראת הופעת הדימום מופיעות הפרשות חומות המבשרות את ההתחלה של הגעת הווסת. בנוסף, במזג אויר חם או במידה ואנחנו לא מאווררות את הפות במהלך הלילה, או משתמשות בתחתונים או תחתוניות שגורמות לגירוי בעור של הפות, ייתכנו הפרשות נוספות.

מה ניתן לעשות עם ההפרשות?
בשביל להקל על ההפרשות את יכולה להשתמש בתחתוניות יומיות אבל חשוב שתשימי לב אם ההפרשות שלך מתבגברות בגללן או לא. אם כן, מומלץ להפסיק להשתמש בהן. את יכולה לישון במהלך הלילה ללא חלק תחתון, במידה ואת ישנה בחדר לבדך. האיוורור במהלך הלילה יקל על ההפרשות ביום המחרת. את יכולה לקחת איתך תחתונים להחלפה לבית הספר ולהחליף במהלך היום.

לסרטון הסבר על המחזוריות החודשית באתר מט"ח