A Member Association of IPPF - International Planned Parenthood Federationדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחהדלת פתוחה - האגודה הישראלית לתכנון המשפחה

ippf@opendoor.org.ilטל:03-510-1511פקס:03-510-2589

שאלות נפוצות לגבי הפעם הראשונה. אז מה בתכל''ס?

דלת פתוחה הקרובה אליך

שאלות נפוצות לגבי הפעם הראשונה. אז מה בתכל''ס?

האם זה כואב כשנקרע קרום הבתולין?
צעירות שאצלן קרום הבתולין נקרע במהלך קיום יחסי מין עשויות לחוש כאב מהקריעה, אך זה כאב שלא אמור להמשיך זמן רב. אולם יש סיבות נוספות שעשויות לגרום לכאב בזמן קיום יחסי מין שכדאי להתייחס אליהן

האם ירד לי דם?
יש נערות שיורד להן דם בפעם הראשונה ויש כאלה שלא. אם קרום הבתולין לא נקרע (או אם אין קרום בתולין בכלל), לא יהיה שום דימום. יכול להיות גם שקרום הבתולין ייקרע בהדרגה וכתוצאה כל פעם בפעמים הראשונות יתכן יהיה קצת דימום.

האם ניתן להיכנס להריון בפעם הראשונה?
בהחלט כן!
גם אם קיים קרום בתולין, הוא לא מונע הריון וניתן להיכנס להריון מהפעם הראשונה שבה הפין נכנס לנרתיק. לכן חשוב להקפיד על אמצעי מניעה מההתחלה.

האם לגמור בחוץ מונע הריון?
לא!
הרבה לפני שהגבר גומר, יוצא מגופו נוזל מקדים זרע (שנקרא לפעמים "טיפות אהבה"). מדובר בכמות קטנה של טיפות שמכילות נוזל זרע ומטרתן לשמש כחומר סיכה נוסף ולהפוך את החדירה לחלקה ופשוטה יותר. אך מכיוון שהן, כאמור, מכילות נוזל זרע הן עלולות להכניס להריון ממש כמו נוזל הזרע בגמירה. לכן, חשוב להשתמש באמצעי מניעה מהרגע הראשון.

ומה יקרה אם אני אגמור מהר מדי?
גם זה יכול לקרות. גיל הנעורים הוא גיל בו השפיכה מגיעה מהר וזה בסדר גמור. זה עניין של תרגול וניסיון ואין ממך ציפייה שתחזיק הרבה זמן עד השפיכה. הפעמים הראשונות בגילך בדרך כלל לא ארוכות, אז אתה יכול להוריד מעצמך את הציפייה או הלחץ הזה. אם בכל זאת זה קורה מהר מדי לטעמך, אתה יכול לחכות כרבע שעה עד שעה לנוח ולנסות עוד פעם. בפעם השנייה זה ייקח יותר זמן. בנוסף, אתה יכול לענג את חברה שלך בדרכים אחרות, אחרי שאתה גומר, שהן לא בחדירה, כך שגם העומס הזה יירד ממך.

טיפ אקסטרה! נסה להכיר את עצמך יותר טוב. תתרגל כשאתה מאונן, להכיר את התחושה שלפני הגמירה, ולעצור את עצמך בנקודה הזאת, בשביל להאריך את הזמן לפני הגמירה.

כואב לי בזמן חדירה. למה זה?
חשוב לזכור שסקס לא אמור לכאוב, אלא להיות מהנה. יש כמה סיבות אפשריות לכאב בזמן חדירה שאפשר להתמודד איתן יחסית בקלות:

בזמן מגע מיני אחד הסימנים הגופניים לכך שנערה/ אישה מוכנה לקיום חדירה ביחסי המין, הוא רטיבות בנרתיק , הסימן שהיא מגורה מינית. יכול להיות שאת לא רטובה מספיק. במקרה הזה חשוב שתשקיעו במגעים מיניים שלא כוללים חדירה, כדי שתהיי מגורה ורטובה מספיק. בנוסף, אתם יכולים גם להשתמש בחומר סיכה.לפעמים, בעיקר בהתחלה כשאנחנו גם קצת לחוצים מהסיטואציה החדשה, קשה לגוף לייצר מספיק רטיבות בנרתיק באופן טבעי (כאשר צעירה מגורה, הנרתיק נרטב מעצמו). אין בושה בלהיעזר קצת בעזרים חיצוניים. שימו לב שאתם משתמשים בחומר סיכה על בסיס מים, ולא בחומרים כמו וזלין או חומרים על בסיס שמן שיכולים לקרוע או להרוס את הקונדום.

כדאי לדעת שהנרתיק הוא שריר. המשמעות היא שאם הנערה לחוצה השריר יכול להתכווץ. כאשר שרירי הנרתיק מתכווצים, הרבה יותר קשה לחדור לנרתיק והחדירה עלולה להיות כואבת. ככל שהנערה מרגישה יותר בנוח, כך יהיה קל יותר להרפות את שרירי הנרתיק ולהקל על החדירה, להסיר כאב ולהגביר הנאה.בנוסף, מכיוון שמדובר בשריר, כמו כל שריר אחר בגוף אפשר לתרגל ולמתוח אותו. אפשר לעשות את זה בעזרת הכנסת אצבע ואיתה לעסות את השריר ואת דפנות הנרתיק. זה פיתרון נפלא מכיוון שיש לנו שליטה די טובה באצבעות, וקל יותר ללכת בעקבות מה שהבחורה מרגישה שהיא צריכה. אפשר להתחיל עם אצבע אחת, ואם זה מרגיש בנוח – לעבור לשתיים ולשלוש אצבעות.

אם הכאב ממשיך למרות אלה, או שהוא מאוד חזק אז להפסיק לנסות לקיים יחסי מין בחדירה. יש המון דברים אחרים שאפשר לעשות, חוץ מחדירה וליהנות מהם. בנוסף, אפשר להתקשר ולהתייעץ איתנו ב"דלת פתוחה".

מה יקרה אם אהיה לחוץ ולא יעמוד לי?
קודם כל, תירגע. זה יכול לקרות. איבוד זיקפה עלול לקרות לכל אחד ויש לה הרבה גורמים, אחד מהם הוא רגשי/נפשי/מנטלי. הפעם הראשונה לקיום יחסי מין עלולה להיות מלחיצה, לא רק לנערה, אלא גם לנער ולכן חשוב שתהיה רגוע. דבר עם חברה שלך על זה ותסביר לה שזה כי אתה לחוץ. חכו קצת. תתנשקו, תתמזמזו עד שתהיה מספיק רגוע והזקפה תגיע. וכמו שיכול להיות שהיא לא תהיה מוכנה בפעם הראשונה, גם אתה יכול להיות לא מוכן לפעם הראשונה - קחו את הזמן.