top of page

הגוף המשתנה - נערים

איזה שינויים מתרחשים אצל בנים?

בנים מתחילים להתפתח בין הגילאים 9 – 14 ועד 13 – 17 בהתאמה. הוא נמשך כארבע שנים.

גדילת האשכים הוא השינוי הראשון שמופיע בתחילת גיל ההתבגרות. תהליך גדילת האשכים מסתיים תוך 4 שנים. האשכים אינם חייבים להיות שווים אחד לשני והם גם לא בהכרח ממוקמים באותו הגובה. זה נורמאלי לחלוטין.

גדילת הפין מתחילה שנה אחרי תחילת גדילת האשכים. תוך שנה וחצי / שנתיים מגיע הפין לגודל של גבר מבוגר. אורך הפין בזקפה בגבר מבוגר הוא בממוצע  13 – 15 ס"מ. הטווח יכול להיות בין 10 עד 20 ס"מ. רוחב (קוטר) ממוצע בזקפה הוא  3 – 4 ס"מ.

ההמלצה שלנו היא שתלמד את הגוף שלך. תסתכל עליו. תבין אותו. אתה מוזמן להיכנס לקרוא על המבנה האנטומי של מערכת המין והפריון שלך.

 

האם גודל איבר המין חשוב בחיי המין העתידיים שלי?

גודל איבר המין אינו משפיע על חיי המין העתידיים שלך או על איכותם. גודל הפין וצורתו שונים מאחד לשני, והם לא מה שמגדירים אותך כגברי או כמאהב עתידי מוצלח. מה שחשוב הוא התקשורת שלך עם בן/בת הזוג שלך בעתיד לגבי המגע ביניכם ולא אורך הפין.

 

מה אם הפין שלי נוטה ימינה או שמאלה או מתעקל כלפי מעלה?

ישנם נערים וגברים שהפין שלהם נוטה טיפה ימינה או שמאלה ואף מתעקל קצת למעלה. מדובר בתופעה נפוצה והיא אינה יוצאת דופן. כל עוד זה לא מפריע לך לתת שתן ולהוציא זרע, וכל עוד זה לא כואב לך או מפריע לך ביום יום, אין לך סיבה לדאגה. במידה ואתה מתקשה לעשות פיפי, להוציא זרע או שאתה חש כאבים, כדאי לשתף את הורייך ולפנות לרופא/ה המטפל/ת שלך לבירור.

 

מה זה שיער ערווה?

שיער הערווה הוא שיער סביב שורש הפין ושק אשכים, המתחיל להופיע קצת אחרי תחילת גדילת האשכים. תחילה שיער הערווה חלק ועדין ובהמשך הופך להיות סמיך ומסולסל, ומכסה בהדרגה תוך 3 - 4 שנים את משולש הערווה בתחתית הבטן. יכול להיות מצב שאין עדיין שיער בפנים או בחזה.

 

האם אני צריך להוריד את שיער הערווה?

בשנים האחרונות יותר ויותר נערים ונערות מסירים את שיער הערווה שלהם. הסיבה לכך היא בעיקר בגלל השפעת הפורנוגרפיה על מה שאנחנו חושבים שצריך לעשות. בסרטים פורנוגרפיים איברי המין חלקים לגמרי וכמעט ולא ניתן לראות שיער ערווה. אין שום חובה להוריד את שיער הערווה. זו בחירתך החופשית. מדובר בעניין של אופנה. מבחינה בריאותית, אין צורך להסיר את השיער ולעיתים צצות בעיות עור כשמתחילים להסיר אותו.

 

אם אני רוצה להסיר את שיער הערווה שלי, מה הדרך הטובה ביותר לעשות את זה?

ישנן מספר דרכים להסרת שיער הערווה, אך ההמלצה שלנו היא להשתמש במספריים עדינות (כמו מספריים לגזירת ציפורניים) ורק לקצר קצת את השיער ולא להוריד אותו בצמוד לעור. גילוח והורדת השיער בצמוד לעור יוצרת לעיתים שיערות כלואות בתוך העור ופצעים מוגלתיים ולכן דילול באמצעות מספריים הוא הטוב ביותר. אפשרויות נוספות הן סכין הגילוח, מכונת גילוח, שעווה, קרם להסרת שיער, קרני לייזר ואינפרא. רוב הפתרונות הללו יכולים לגרד לאחר הסרת השיער, ליצור שערה כלואה מתחת לעור, מה שיגרום לפצעים בתוך העור ולכן אינם מומלצים. לייזר ואינרפא הן השיטות עם תופעות הלוואי הקטנות ביותר, שתיהן מאפשרות להיפטר מרוב שיער הערווה לצמיתות אבל מחייבות טיפול על ידי אנשי מקצוע מוסמכים במכון מקצועי. כמו כן, מכיוון שמדובר בהורדת שיער לצמיתות, ההמלצה שלנו היא לחכות עם זה קצת כי ייתכן והאופנה והרצונות שלך ישתנו בעתיד.

 

תהליך ייצור זרע

פליטת הזרע הראשונה מתרחשת כשנה אחרי תחילת גדילת האשכים, לכן זה נורמאלי לחלוטין שלנער בן 13 לא יוצא זרע כאשר הוא מאונן. האשכים רק התחילו לגדול ואין עוד מספיק ייצור זרע ונוזל זרע. כמות הזרע הנפלטת באוננות או ביחסי מין אצל נער שהשלים את תהליך ההתבגרות היא בערך 3-5 סמ"ק.

 

מדוע יוצא לי זרע בלילה?

פליטת זרע בזמן שינה נקראת "קרי לילה" והיא תופעה טבעית לחלוטין. בתחילת גיל ההתבגרות נערים מגיעים למצב של זקפה והצטברות (עודף) של זרע שגורם לפליטת זרע במהלך השינה. לעתים מתלווה לקרי לילה גם חלום בעל תוכן מיני ולכן מכנים אותו "חלום רטוב" או "חלום כחול". מי שמאונן לעתים תכופות (כל יום למשל), יתכן לא יהיה לו קרי לילה כי אין עודף של זרע.

 

ומה לגבי הגובה שלי?

תהליך הצמיחה לגובה מתחיל להתרחש כשנה מתחילת תהליך ההבשלה המינית. הגדילה המואצת נמשכת כ3 - 4 שנים. בשיא תאוצת הגדילה יכולה להיות תוספת גובה של  עד 12 ס"מ בשנה. בנערים שהתבגרותם מתחילה מאוחר יחסית, הגדילה לגובה יכולה להמשיך אפילו עד גיל עשרים למרות שבשנים האלה הגדילה אטית וכמעט אינה מורגשת.

bottom of page