top of page

תשובת היועצת:

היי, כל הכבוד לך שאתה רוצה להגן על עצמך ועל בת הזוג. זה מראה שאתה אחראי ובוגר. אתה יכול לרכוש קונדומים בלי מישהו מבוגר. אין הגבלת גיל על קניית קונדומים. לגבי מידות: רוב הקונדומים הם במידה שווה. ההבדלים בין קונדומים הם מינוריים ויש לנסות כמה סוגים עד שתמצא את הסוג המתאים לך (ניתן לקבל דוגמיות חינם במרכזי הייעוץ של דלת פתוחה). 

כמה פרטים חשובים לגבי שימוש בקונדום:

אחוזי הצלחה גבוהים ביותר (97%) ואם הוא לא נקרע - אז הוא מונע בוודאות הריון ואת רב מחלות המין. שימוש נכון בקונדום בטוח ביותר, יש לשים לב למספר כללים אשר אם שומרים עליהם הסיכוי שהקונדום יקרע קלושים מאוד:

1. קונדום יש לרכוש רק בבית מרקחת, כיוון שרק שם קיים פיקוח של משרד הבריאות על אופן האחסון שלו (לא רצוי לקנות קונדומים הנמכרים בפיצוציות או בסופר).

2. חשוב לשים לב לתאריך שימוש אחרון המוטבע על גב הקונדום, וחשוב שהוא יהיה בתוקף כשנה אחת קדימה ברגע הנכון.

3. יש לאחסן את הקונדום במקום קריר ויבש, ולא ברכב, או בארנק.

4. משתמשים אך ורק בקונדום אחד, ולא שמים שניים זה על גבי זה. בנוסף השימוש הוא חד פעמי.

5. במידה ואתם משתמשים בחומר סיכה, חשוב שיהיה על בסיס מים או סיליקון בלבד, ולא על בסיס שמן, רוק אינו חומר סיכה וחשוב לדעת שהוא מייבש את האלסטיות של הקונדום.

6. אין להשתמש בקונדום אחד לאורך זמן, ואם ישנו סשן ארוך - מומלץ להחליף את הקונדום בכל כרבע שעה או עד שתרגישו שהקונדום מתייבש.

7. חשוב לדעת שלכל קונדום בישראל יש תו תקן מחמיר ביותר, ומכאן שהוא נכון לשימוש בטוח.

8. הדרך בו לובשים קונדום ומסירים אותו הינה חשובה מאוד ליעילותו, על כן אנו ממליצות להגיע לאחד ממרכזי היעוץ של דלת פתוחה או לצפות בסרטון של "השיחה" בנושא זה ב you tube.

מדגישה שוב כי במידה ותרצו תוכלו להגיע שניכם (יחד או לחוד) לפגישת יעוץ בנוגע לכל מה שמעניין אתכם בנושאי זוגיות, מיניות והתפתחות. 

מצפות לראותכם. 

בן  16 שואלת:

שלום, אני וחברה שלי רוצים לעשות סקס ואני לא יודע אם אני יכול לקנות קונדומים בלי מישהו מבוגר וזה פאדיחה לבקש ממישהו ברחוב שיקנה לי ואני גם לא יודע איזה מידות לקנות וכל זה אתם יכולים להסביר לי בבקשה? תודה רבה

 

בת 17 שואלת:

"אחריי שלקחתי 9 חודשים גלולות, הפסקתי לפני חודש. מתי בערך המחזור שלי יחזור להיות נורמלי ? לפניי שהייתי לוקחת גלולות היה מאחר לי כל פעם אולי בשלושה ימים בערך . מתי כאילו הכי רחוק עד שהוא יחזור , אני ממש דואגת כי שמעתי שמישהי חזר לה רק אחרי 3 חודשים".

 

תשובת היועצת:

שלום יקרה,

הרבה פעמים כשמפסיקות גלולות אז המחזור מתעכב ויכול גם לא להגיע למשך כמה חודשים. זה קורה בגלל השינוי במאזן ההורמונלי בגוף וזה תקין ונורמלי. בגיל שלך יש שינויים הורמונליים רבים וזה הגיוני שהמחזור אינו סדיר עדין. במידה והמחזור מאחר ביותר מחצי שנה אז ניתן לפנות לרופא/ת הנשים להתייעצות. במידה ואת פעילה מינית כרגע חשוב לזכור שכיוון שסיימת ליטול גלולות יש להשתמש בקונדום בכל מגע מיני. 

אם יש סיבה לחשוש כי לאיחור במחזור יש סיבות נוספות מלבד הפסקת הגלולות את מוזמנת להגיע למרכזי הייעוץ או להתקשר

הפרטים באתר www.opendoor.org.il/

מצפות לשמוע ממך.  

בת   16  שואלת:

שלום , רציתי לדעת האם יש סכנה בלקיחה של פוסטינור מספר פעמים אך בהפרש של שלושה שבועות חודש מהפעם הקודמת ?

תשובת היועצת:

שלום לך,כל הכבוד שפנית לקבל יעוץ.  אין סכנה בנטילת אמצעי מניעה לשעת חירום (פוסטינור, נורלבו ואלה). ניתן ליטול אמצעי מניעה לשעת חירום על פי צורך עם זאת חשוב להדגיש כי זה אינו  אמצעי מניעה קבוע ולכן לא ניתן לסמוך על הצלחתו.  אמצעי מניעה לשעת חירום דוחה את הביוץ במידה והוא עוד לא התקיים. לכן מועד נטילת הכדור הוא משמעותי ויש ליטול אותו כמה שיותר סמוך למגע מיני ממנו חוששים. ניתן לקחת "פוסטינור" "ונורלבו" עד 72 שעות מקיום יחסי המין לא מוגנים ואת "אלה" עד 120 שעות. מכיוון שאין לדעת האם התרחש ביוץ באופן מלא, יש לבצע בדיקת הריון ביתית 14 יום לאחר נטילת הכדור. 

ניתן לרכוש בדיקה זו בבתי המרקחת או רשתות הפארם בעלות של כ 20 ש"ח, לחלופין ניתן להגיע לאחד ממרכזי הייעוץ של דלת פתוחה ולבצע בדיקת הריון בליווי יועצת וללא עלות. 

חשוב להדגיש כי על אף שאין סכנה כלל בנטילת אמצעי מניעה לשעת חרום, יכולות להופיע תופעות לואי כגון: דימום, בחילות, כאבי בטן. התופעות הללו הן נורמליות ואין צורך לחשוש מפניהן. כמו כן יתכן שלא יהיו תופעות כלל וזה משתנה בין אישה לאישה. 

במידה ואת מעוניינת לקבל יעוץ בנוגע לאמצעי מניעה קבוע אני מזמינה אותך להגיע למרכזי היעוץ שלנו ולשמוע על מגוון האפשרויות הקיימות. בנוסף ניתן לקבל מרשם מרופא/ה בדלת פתוחה. 

אם יעלו שאלות נוספות את מוזמנת לפנות אלינו שוב. 

שאלות ותשובות

אמצעי מניעה

bottom of page