top of page

שיקולים לקיום יחסי מין ו"הפעם הראשונה"

יחסי מין יכולים להיות חוויה כיפית ונפלאה, אבל בואו נודה על האמת - לפעמים היא גם קצת מפחידה, בעיקר כשעוד לא התנסינו בה. יש המון שאלות שעולות לראש:

האם אני רוצה לקיים יחסי מין?

האם אני מוכנ/ה לזה?

מה אם אני אעשה משהו לא בסדר?

מה אם לא נהנה?

איך אני יכול/ה לשמור על עצמי ממחלות מין והיריון?

האם לשתף את ההורים?
 

נשתדל לספק כאן כמה שיותר מידע כדי להרגיע את החששות הללו, בכדי שאם וכאשר תרגישו שתרצו לקיים יחסי מין, תוכלו לעשות את זה עם פחות חששות ויותר הנאה.

 

על מה כדאי לחשוב לפני:

  1. האם אני מכיר/ה את הבן/בת זוג מספיק טוב כדי לסמוך עליו/ה?

  2. האם אני יכול/ה לסמוך על בן/בת הזוג לשמור עלי ולכבד אותי?

  3. האם בן/בת הזוג סבלני/ת ומבינ/ה שאין סיבה למהר ורצוי לקחת את הזמן ואולי אפילו לעצור במידה וארצה את זה?

 

כמה עקרונות יסוד

הסכמה חופשית

הסכמה חופשית היא הסכמה שנובעת מרצון הדדי, וניתנת באופן מפורש. זהו מצב שבו לא מופעל לחץ, מצב שבו אפשר להסכים אבל אפשר גם לסרב, בלי לחשוש שיקרה לך משהו רע.

  • הסכמה חופשית משמעותה שאם יש הסכמה למשהו אחד, לא חייבת להיות הסכמה למשהו אחר.

  • אם יש הסכמה פעם אחת, לא חייבת להיות הסכמה שוב.

  • אם יש הסכמה עם מישהו/י אחד/ת, לא חייבת להיות הסכמה עם מישהו/י אחר/ת.

 

באילו מצבים אין הסכמה חופשית?

  • זו לא הסכמה חופשית אן היא מושגת באמצעות אלימות, לחץ, סחיטה או איומים

  • זו לא הסכמה חופשית אם מי שאיתך נמצא/ת במצב של חוסר הכרה או הכרה מעורפלת, למשל בעקבות צריכה מרובה של אלכוהול ו/או סמים.

  • זו לא הסכמה חופשית אם לאדם אחד יש סכות או אחריות על האדם השני, למשל: מורה ותלמיד/ה, מדריכ/ה וחניכ/ה, מעסיק/ה ועובד/ת.

  • זו לא הסכמה חופשית אם האדם השני היא/הוא בעל לקות שכלית או נפשית.

 

ומה לגבי הגיל החוקי לקיום יחסי מין שכוללים חדירה?

לפי החוק, הסכמה חופשית מתקיימת רק מעל גיל 14, אך לא תמיד.

בין הגילאים 14-16 מותר לקיים יחסי מין מלאים כל עוד אין פער של 3 שנים בין בני הזוג. אחרת זה ייחשב ללא הסכמה חופשית וכעבירה על החוק

 

תקשורת

דרך טובה להתמודד עם "הפעם הראשונה" היא לדבר עם בן/בת הזוג שלך על מה עובר עליך – מתח, חששות, התרגשות, חוסר בטחון או אולי כולם ביחד. במקום להישאר לבד עם רגשותיך, תשתפ/י את בן/ בת הזוג – יתכן גם הוא/היא מרגיש/ה אותו דבר. בנוסף, אל תתביישו לדבר עם בן/בת הזוג שלכם בנוגע לאיך שאתם מרגישים – כולל בנוגע לחששות שלכם. ככל הנראה ששניכם תהיו קצת פחות לחוצים אם תדעו מה עובר אחד על השני ותוכלו לתמוך זה בזה בהתאם לצרכים של כל אחד. אם מישהו לא מסוגל לקבל ולכבד את הרגשות שלכם - אולי כדאי לחשוב מחדש האם אפשר להרגיש איתו/ה בטוחים מספיק בשביל לשכב בפעם הראשונה או בכלל.

 

לא הכל מצליח. ולא הכל מצליח בפעם הראשונה - תמיד אפשר לנסות שוב בפעם אחרת. סקס, כמו כל פעולה חדשה דורשת תרגול. זה לא אומר שלא יהיה כיף מההתחלה וזה גם לא אומר שאתם צריכים לעבור קורס כדי לקיים יחסי מין – אבל חשוב לזכור שסביר להניח שסקס יהפוך ליותר ויותר טוב עם הזמן. ככל שנלמד מה עושה טוב לגוף שלנו ולגוף של בן/בת הזוג שלנו, ככל שנרגיש בנוח עם בן/בת הזוג שלנו ונרגיש בנוח עם הגוף של עצמנו בסיטואציה אינטימית כזו – ככה סקס יהפוך לכיף יותר. אל תילחצו אם בהתחלה לא עפים ניצוצות, תנו לעצמכם זמן עד שתבינו כיצד לגרום אחד לשני עונג.

פרטיות

פרטיות היא לכאורה אלמנט טכני, אבל יש לה השפעה רבה על מידת ההנאה שלנו. לא כל כך כיף לקיים יחסי מין עם לחץ שמישהו ייכנס לחדר תוך כדי ויפריע לנו – בטח שלא בפעם הראשונה, שאליה נוספים גורמי לחץ אחרים. כדאי למצוא זמן שתהיו במקום לבד בלי הפרעות או לחצים - רק שניכם.

 

היכרות עם הגוף

אל תפחד/י להכיר את עצמך ואת מה שמענג אותך בפרטיות: דרך אוננות, דרך מגע באברי המין שלך, דרך הסתכלות במראה על האברים שלך. זה מאפשר לקבל מושג על איך הגוף שלך מגיב למגע מיני ואיך האברים שלך בנויים. כך תוכל/י להגיע ליחסי מין עם אדם אחר כשיש לך את הידע הזה, ולעזור להדריך אותו/ה בנוגע למה נעים לך יותר או פחות. לגעת בעצמך לפני שמישהו אחר נוגע בך עוזר מאוד להירגע וליהנות.

פוחד/ת ש"הפעם הראשונה" לא תהיה מדהימה?

הפחד הזה קיים אצל בני נוער רבים. יש ציפייה ש"הפעם הראשונה" תהיה מדהימה מבחינה מינית. אבל כמו בכל תחום חדש, ובוודאי בתחום המיני לא תמיד החוויה היא מדהימה על ההתחלה. צריך ללמוד מה עושה טוב לגוף שלך, ללמוד איך להרגיש בנוח עם בן/בת הזוג ואיך להרגיש בנוח עם הגוף שלך בסיטואציה אינטימית כזו. הדברים האלה דורשים זמן וסבלנות. יתכן "הפעם הראשונה" לא תהיה כמו שמראים לנו בסרטים, לא הכל פשוט "זורם" בצורה מושלמת... ככל שתנסה/י יותר להירגע ולא להילחץ מכל הדברים שעשויים להשתבש – ככה יהיה לך קל יותר להתרכז בדברים שיכולים להפוך סקס ראשון למהנה.

 

יותר מידי אנשים מרגישים לחץ לקיים יחסי מין – בין אם זה לחץ מחברים, לחץ מבן/בת הזוג או לחץ פנימי שלך - לעשות את מה שנראה לך ש"צריך" לעשות עכשיו. סקס זה לא חובה, וחשוב להיות בטוח/חה שאת/ה מסכים/מה לקחת בו חלק.

שאלות נפוצות לגבי "הפעם הראשונה"

האם אני חייב/ת להיות מאוהב/ת במי שאני אשכב איתו/ה בפעם הראשונה?
אם את/ה מאוהבים ובמערכת יחסים ארוכה ורצינית עם מי שאת/ה עומד/ת לשכב אתו/אתה, זה לרוב גם אומר שיש ביניכם אמון, הדדיות ובטחון. זאת מסגרת טובה לקיום יחסי מין. אבל אין הכרח שתהיו במערכת יחסים ארוכה ורצינית. יכול להיות שתמצאו חברים קרובים שאתם סומכים עליהם, וששניכם מעוניינים ומוכנים לחוויות מיניות ביחד, בלי שתהיו מעוניינים במשהו רומנטי ביניכם, וזה יכול לעבוד מעולה לשניכם.

 

מה זה "קרום בתולין" והאם זה כואב כשמקיימים יחסי מין?

מה שקרוי "קרום בתולין" הוא רקמה דקיקה של עור שנמצאת בפתח הנרתיק, כשני סנטימטרים פנימה. ישנן צורות שונות של עור בפתח הנרתיק, כאשר כל פתח פתוח במידה מסוימת כדי שיהיה לדם הווסת מעבר החוצה. יש נערות שנולדות ללא העור הזה. העור הוא גמיש ויכול להיות דק או עבה. זה משתנה מאחת לאחת. קיום יחסי מין עם חדירה בפעמים הראשונות יכול לכאוב אצל חלק מהנערות והצעירות בגלל התרחבות של רקמת העור הזאת אבל גם מסיבות אחרות.

 

האם יירד לי דם?

יש נערות שיורד להן דם בפעמים הראשונות ויש כאלה שלא. הדימום יכול להיות גם במשך כמה פעמים.

 

האם ניתן להיכנס להריון בפעם הראשונה?

בהחלט כן! גם אם קיים "קרום בתולין", הוא לא מונע הריון וניתן להיכנס להריון מהפעם הראשונה שבה הפין נכנס לנרתיק. לכן חשוב להקפיד על אמצעי מניעה מההתחלה. חשוב מאוד שתתאימי לעצמך אמצעי מניעה לפני התחלה של קיום יחסי מין עם חדירה. הדבר יאפשר לך להנות בראש שקט מיחסי המין יוריד לחץ לפני ואחרי. ישנם סוגים רבים של אמצעי מניעה. את מוזמנת לפנות אלינו לייעוץ על אמצעי המניעה המתאים לך או לפנות לרופא/ת נשים בקופת חולים להתייעצות והתאמת אמצעי מניעה.

 

האם לגמור בחוץ מונע הריון?

לא! לפני שהגבר גומר, יוצא מגופו נוזל מקדים זרע (שנקרא לפעמים "טיפות אהבה"). מדובר בכמות קטנה של טיפות שמכילות נוזל זרע ומטרתן לשמש כחומר סיכה נוסף ולהפוך את החדירה לחלקה ופשוטה יותר. אך מכיוון שהן, כאמור, מכילות נוזל זרע הן עלולות להכניס להריון ממש כמו נוזל הזרע בגמירה. לכן, חשוב להשתמש באמצעי מניעה מהרגע הראשון.

 

כואב לי בזמן חדירה. למה זה?

חשוב לזכור שיחסי מין אינם אמורים לכאוב, אלא להיות מהנים. יש כמה סיבות אפשריות לכאב בזמן חדירה שאפשר להתמודד איתן יחסית בקלות:

בזמן מגע מיני אחד הסימנים הגופניים לכך שנערה/ אישה מוכנה לקיום חדירה ביחסי המין, הוא רטיבות בנרתיק. זה הסימן שהיא מגורה מינית. יכול להיות שאת לא רטובה מספיק. במקרה הזה חשוב שתשקיעו במגעים מיניים שלא כוללים חדירה, כדי שתהיי מגורה ורטובה מספיק. בנוסף, אתם יכולים גם להשתמש בחומר סיכה. לפעמים, בעיקר בהתחלה, כשאנחנו גם קצת לחוצים מהסיטואציה החדשה, קשה לגוף לייצר מספיק רטיבות בנרתיק באופן טבעי (כאשר צעירה מגורה, הנרתיק נרטב מעצמו). אין בושה בלהיעזר קצת בעזרים חיצוניים. שימו לב שאתם משתמשים בחומר סיכה על בסיס מים, ולא בחומרים כמו וזלין או חומרים על בסיס שמן שיכולים לקרוע או להרוס את הקונדום.


כדאי לדעת שהנרתיק הוא שריר. המשמעות היא שאם הנערה לחוצה השריר יכול להתכווץ. כאשר שרירי הנרתיק מתכווצים, הרבה יותר קשה להיכנס לנרתיק והחדירה עלולה להיות כואבת. ככל שהנערה מרגישה יותר בנוח, כך יהיה קל יותר להרפות את שרירי הנרתיק ולהקל על החדירה.  בנוסף, מכיוון שמדובר בשריר, כמו כל שריר אחר בגוף אפשר לתרגל ולמתוח אותו. אפשר לעשות את זה בעזרת הכנסת אצבע ואיתה לעסות את השריר ואת דפנות הנרתיק. זה פיתרון נפלא מכיוון שיש לנו שליטה די טובה באצבעות, וקל יותר ללכת בעקבות מה שהבחורה מרגישה שהיא צריכה. אפשר להתחיל עם אצבע אחת, ואם זה מרגיש בנוח – לעבור לשתי אצבעות.

 

אם הכאב ממשיך למרות אלה, או שהוא מאוד חזק אז אפשר להפסיק לנסות לקיים יחסי מין בחדירה. יש המון דברים אחרים שאפשר לעשות, חוץ מחדירה וליהנות מהם. בנוסף, אפשר להתקשר ולהתייעץ איתנו ב"דלת פתוחה".

 

מה יקרה אם אהיה לחוץ ולא יעמוד לי?

קודם כל, תירגע. זה יכול לקרות. איבוד זקפה עלול לקרות לכל אחד ויש לה הרבה גורמים, אחד מהם הוא רגשי/נפשי/מנטלי. הפעם הראשונה לקיום יחסי מין עלולה להיות מלחיצה, לא רק לנערה, אלא גם לנער ולכן חשוב שתהיה רגוע. דבר עם חברה שלך על זה ותסביר לה שזה כי אתה לחוץ. חכו קצת. תתנשקו, תתמזמזו עד שתהיה מספיק רגוע והזקפה תגיע. וכמו שיכול להיות שהיא לא תהיה מוכנה בפעם הראשונה, גם אתה יכול להיות לא מוכן לפעם הראשונה - קחו את הזמן.

 

ומה יקרה אם אני אגמור מהר מדי?

גם זה יכול לקרות. גיל הנעורים הוא גיל בו השפיכה מגיעה מהר וזה בסדר גמור. זה עניין של תרגול וניסיון ואין ממך ציפייה שתחזיק הרבה זמן עד השפיכה. הפעמים הראשונות בגילך בדרך כלל לא ארוכות, אז אתה יכול להוריד מעצמך את הציפייה או הלחץ הזה. אם בכל זאת זה קורה מהר מדי לטעמך, אתה יכול לחכות כרבע שעה עד שעה לנוח ולנסות עוד פעם. בפעם השנייה זה ייקח יותר זמן. בנוסף, אתה יכול לענג את חברה שלך בדרכים אחרות, אחרי שאתה גומר, שהן לא בחדירה, כך שגם העומס הזה יירד ממך.

 

bottom of page